METHORST VAN LUTTERVELD, Coöp. Stsamzuiveifabr. „Juliana" Boterprijs f 1.40 per KI. 1.50 per bus 1 Kilo. Wetenschap. - Techniek. - Kunst 2O0C Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 Henriëtte Smit, Eerste Amersfoortsche Stoomververij en Chemische Wasschery. K. W. JAEGER. SUCCES FRANS JOZEF BITTERWATER. F. W. v. d. WILDE Electr. luxe Brood- en Banketbakkerij MAGAZIJN „DE GOUDEN KLOK" Alle soorten Uurwerken. Groote keuze Goad en Zilver werken. reparatie-Inrichting aan huis. ADVERTENTIEN. OPENBARE LEESZAAL, Vrije toegang ff,',. - Couranten. - Vakbladen. - Tijdschriften. Boeken. Adresboeken. Ontwikkeling. - Nut. - Genot, Kassiers en Commissionairs in Effecten. Commanöitaire Veunooten h. oyens zonen, te Amsterflam). Amersfoort, SSPBiS 1SE3 mmm Alia vwdekabonné's op diü blad!, diet in bet bezit zijn easier verzeker'ingspaüs, zijn vcigens tie bepaünye.i in die polis ver meid, teg®n ongelukken verzekerd toi ©en bedrag van GOLDEN bil levsns- GULDEN bg Of|Q GULDEN bH verlies 2Sd) GULDEN b« ver- tgJJ GULDEN b(j ver- Cft GULDEN bij verlies IK lAngè ongeschiktheid overladen van één hand of voot W/ hep van één oog Iw^ lies van een duim van oen wijsvinger Uitkeerlng dezer bedragen ia gewaarborgd door THE OCEAN ACCIDENT QUARENTEE CORPORATION Ltd., Directeur voor Nederland Edwa&d Heijmah, Rokin 151, Amsterdam. GULDEN by verlies van eiken andoren vinger* schriftelijk als men zich geneert den gang naar den Westsingel te doen. Iemand die buiten zijn schuld in moeilijkhe in geraakt, heeft recht op steun en het is i menschelijke plicht van anderen, hem en steun te verleenen naar zijn vermogen, blaar zijn vermogen. En ten derde male is het verblijdend, te kun- rt constateeren met hoeveel blijmoedigheid Is gegeven. Gegeven vooral door hen, wier gave men het penningske der weduwe zou kunnen noemen. Zeker, het is in deze tijden van financieele Crisis moeilijk een juist oordeel te vellenvooral tegenwoordig zijn de menschen niet altijd wat tij schijnen. Maar er blijft toch altijd één categorie, die ten «vaastebij kan worden beoordeelddat zijn de fnenschen met vaste tractemenlen en vette pen- éloenen. En die mogen geven naar vermogen. Er zijn enkele collectanten afgescheept met principes; principes die voor den dag zijn ge haald om als motief voor niets-geven te die nen er zijn allerlei niet te controleeren bezwa ren geopperd, enz. enz. En dit alles is geschied door enkele personen, van wie men dit niet heeft kunnen verwachten, niet heeft mogen verwachten, omdat men hen, alleen reeds door zoo iets te veronderstellen, zou hebben beleedigd. Het is een misverstand, dat ze óf niets, óf hoogst weinig hebben gegeven. Mogelijk ook hebben ze de werking en de bedoeling van het Steun-comité niet £oed be grepen. Ze kunnen thans alles herstellen. En tot den heel enkele, die tóch zijn hart blijft verharden, zou ik willen zeggengij kunt, volhardende in uw weigering, op den duur geen vrede hebben met u zei ven. Als weer de betere tijden zullen zijn aange broken, wilt ge dan, dat de arme, voorbij uw woning gaande, zal zeggen: daar woont een goed mensch, want toen ik in nood verkeerde, heeft hij van het zijne met mij gedeeld, of wilt maar neen, ik blijf ook van u het goede onderstellen. Voor het Steuncomité. Zondagmiddag wordt achter Rustoord een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen H. V. C. en U. V. V. I, waarvan de opbrengt kiomt ten voordcele van het Steuncomité alhier. Al weer dus een geschikte gelegenheid om iels goeds te zien op sportgebied en tevens iets le offeren voor het goede doel. We hopen dat het H. V. C.-terrein Zondag dan ook ovortal- rijk zal bezocht v n. Dc onlangs gewon nen wimpel van den U. P. V. B. zal ditmaal voor 't eerst op het veld wapperen. Geen Kermis. B. en W. schrijven aan den Raad: Hot behoeft geen betoog, djat in de tegen woordige omstandigheden van het -houden der Kennis of jaarmarkt, die den 2Gen October e.k. aanvangt, geen sprake kan zijn. Wij sletten derhalve aan Uwe vergadering voor te besluiten, dat de aanstaande kermis voor dit jaar niet wordt gehouden. Handel en Nijverheid. Gisteren avond hiel de vcreeniging Handel en Nijverheid een ledenvergadering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer L. J. Krook, ter bespreking van de op richting van een locale Credietbank in ver band met de opgerichte Alg. Ned. Midden stands Bank. De vergadering werd bijgewoond door de heeren Begeman. n ijverhei dsconsulent te '6^Gravenhage en Kropveld, lid van het Dag. Bestuur der Centrale Credietbank te Gronin gen. Tevens waren aanwezig de burgemees ter en wethouders v. Esveld en Rijkens en het bestuur van de Hanze. Bij de opening herdacht de voorzitter het overlijden van den Paus. waarna hij een kort Verslag voorlas van de vergadering gehouden 7 Aug. tot stichting eener Middenstands-Cre- d'ietbank. Daarna was het woord aan den heer B e- ge man, die er op wees, dat venscliillende maatregelen moeten worden gen oman, om te voorkomen, dat verscheidene leden ten on der gaan. Vele middenstanders worden zwaar getroffen. In de laatste jaren hebben de pa troons het hoofd moeten bieden aan de door het groot-kapitaal geslichte industrieën. Van daar de vakvereenigingen van patroons. Een patroon-vereeniging kan van veel nut zijn, ten opzichte van oneerlijke concurrentie, van den loonstandaard, van de credietvoorzie- ning enz. De laatste is de belangrijkste. Dik wijls moert toevlucht genomen tot particuliere bankinstellingen, die vaak tegen hoogen in terest leenien, waaraan een groot deel van de w inst weg gaat. Daaraan is te ontkomen door aaneensluiting. In groote steden is dit reeds geschied. In plattelandsgemeenten kan dat gaan over eenige gemeenten te zamen. De corporatie kan lid worden van de Alg. Mid denstands Credietbank. door middel waar van geld is te krijgen van de NederL Bank. buiten de kassiers om. Verschillende vereeni- gingen hebben reeds zoon bank. Maar bij een crisis is het moeilijk de promessen te verdis- conteeren. Een algemeene bank kan dat beter doen. De Algem. Middenstands Credietbank is 7 Aug .j.l. opgericht. Het aandeelenkapitaal be- draajgt f 5CKX000 met aandeden van f 500 en, ©rkderaandeelcn van f 100, waarvan 20 pet. moet worden gestort, terwijl men aansprake lijk blijft voor de overige 80 pet. De Bank heeft ten doel het verleenen van ci edict aan Middenstands Ciredietbankcn, toöpéralicss voor den Middenstand enz. in den vorm van bcdrijfscrediet. De credietvereeni- ging die het crediet aanvraagt blijft aanspra kelijk voor het bedrag plus 20 pet. Ook de leden persoonlijk zijn aansprakelijk. Alleen *2an dóe leden moet crediet worden verkend, die voldoende borg kunnen stellen. Het in slaan voor 20 pet. extra is ingevoerd op uit drukkelijk verlant-'i ri van .Je Ncderl. Bank Deze 20 pet. moeten dienen voor de onderlin ge aansprakelijkheid. Hiervan zal een zeer klein bedrag, ongeveer pet. moeten wor den gestort en beheerd worden in een afzon derlijke kas. Een dergelijke bank zal de mid denstanders tijdens een groote crisis niet In den steek laten. De Ned. Bank is beread een bedrag van vijf maal zoo groot als crediet te verleenen dan het aandeelenkapitaal be draagt, onder voorwaarde, dat de regeering voor een gedeelte van het tekort borg staat. Ook wijst spr. op het groote belang der in koop- en verkoop-bureaux, die zich eveneens bij de Credietbank kunnen aansluiten. De bureaux van adviezen ten slotte houden zich bezig met het uitbrengen van adviezen op handels- en juridisch gebied, vooral ook om den handelsman te doordringen van het groote nut van boekhouding. De organisatie waar thans op wordt aange stuurd is voor de Middenstand een levens kwestie. In Duitschland en Oostenrijk be slaan ze reeds en hebben daar zeer gnoote reserves. Als ook in ons land dien weg wordt opge gaan zullen ze bij een volgende crisis sterk st-an. Daarom wekte spreker ten slotte op tot hel oprichten van patroonsverecnigingen, dde zich moeten aansluiten bij de credietinstellin- gen, hetgeen van het hoogste belang zal zijn voor ons vaderland. De heer Kropveld deelde daarna een en ander mede uit zijn ervaring, opgedaan bij de Neutrale Credietbank te Coevorden. In 19US is deze opgericht. In Groningen is toen een vergadering gehouden van heeren uit Coevorden, Groningen en Leeuwarden. Een centrale bank is toen opgericht en ook een plaatselijke te Coevorden. AanvankeJLijk was het de bedoeling den kleinen middenstand te helpen. De meeste banken hebben dat standpunt verlaten om- dal men ingezien heeft, dat men den midden stand in het algemeen moet helpen. In Coe vorden zijn thans 60 leden en vorige week konden direct alle aanvragers geholpen wor den. De boekhouding bij de meeste middenstan ders deugt niet, van een kasboek is veelal geen sprake. Zoon credietinstelling is nu juist zoon goede paedagogische instelling, want men noodzaakt de ïenschen lot boekhouden. Verbazend veel praktische resultaten heeft men in Coevorden dan ook van de credietin stelling gezien,. In verschillende kleine plaat sen is zoon instelling opgericht en ze is blij ven bestaan. Naar aanleiding van een vraag omtrent de rente, deelt de heer Kropveld mede, dat deze zich zal moeten regelen naar het disconto van de NederL Bank, maar dc ervaring leert, dat hij de credfietinstellingeh men goedkoo- per uit is dan bij de kassiers. De heer Begeman wijst er hierbij nog op, dat, als men al iets te veel betaalt, dit toch in eigen zak blijft. De heer Kropveld zet daarop uiteen hoe de credietbank te 'loevorden is ingericht. Aan vankelijk waren er 18 leden, die een bestuur en een raad van toezicht kozen. Daarop werd een boekhouder gekozen. Een aanvraag wordt in het bestuur behandeld en worden de bor gen goed bevonden, dan wordt het crediet verleend. Het is :et dc bedoeling, menschen, düe onsolide zijn, die toch niet te helpen zijn, te helpen. Elke maand krijgtt men zijn afrekening. Steeds meerdere personen zijn dan ook bij de bank gekomen, c. .dat ze zien. dat daar hun voordeed is. In Coevorden heeft men zelfs deposito's van menschen, die buiten den mid denstand staan. Ook is er een spaarbank bij, die hoogere rente geeft dan het Rijk. Wan neer men nu ziet, dat alles goed gaat, dat er steeds meerdere personen bijkomen en dat alles geleidelijk vooruitgaat, dan moet men toch aannamen, dat de zaak goed geregeld is. Verschillende vragen omtrent de rente, de deposito's enz. worden nog beantwoord. De heer De Pooi stelt zich beschikbaar de eaak voor te bereiden, mits hij zelve zijn medeleden mag aanwijzen. Na veel gepraat, waarbij blijkt, dat dj voorzitter liever de zaak regelt, trekt de heer De Pool zijn aanbod in. Na uitvoerige discussie over hot trekken van een conclusie v.ordt de wensclielijkheid van de oprichting eener locale hank aange nomen met 20 stemmen voor en 4 blanco. De heer Begeman wekt daarna krachtig op tot het nemen van aandcelen. Wanneer Duitschland verder gaat met zijn overwin ningen zal Engeland niet rusten lot de over winning aan de zijde van Frankrijk, Rusland en Engeland is en dan kan de crisis nog wel een jaar duren. Wanneer men nu niet direct overgaat tot oprichting van de bank, komt raen linht te laat. Dc regeering ziet dat zeer goed in en wil daarom el les doen om den middenstand te helpen. Dat is van het groot ste belang voor de maatschappij. De heer Kropveld wijst er nog eens na drukkelijk op, Lat raen sleeda voordeel heeft gehad van de crediet banken. Wanneer dc boel op pooten star»*, zal men een prachtin- stelbng voor den middenstand van Amers foort hebben. Daarop werden 18 aandeelen genomen. De voorzitter spreekt een woord van treurigen weemoed1 over dit slechte resultaat, waar na hij een woord van dank spreekt aan de heeren Begeman, Kropveld en burgemeester en wethouders. De Burgemeester zegt met veel be- lajigafcelling de vergadering te hebben bijge woond. Hij is echter wel wat teruggeschrok ken voor het resultaat. Het Gemeentebestuur doet al het mogelijke om te helpen, maar waar hier nu de middenstand bijeen is om zich zelf le helpen, doet het hem leed. dat zoo weinig steun is verleend. Hij is hier geikomen om daadwerkelijk te steunen en neemt een vol aandeel van f 500, maar wil nadrukkelijk uitspreken dat het treurige resultaat hein teleur stelt Daarna wordt' de vergadering gesloten. Gem. Arbeidsbeurs. Ter arbeidsbeurze hebben zich tot dus ver aangemeld 45 sjouwers, 13 kooplui, 12 schoenmakers en grondwerkers, 11 werkslers en veldArbeiders, 10 typografen, 9 timmerlie den, 8 beubelmakers, kleermakers en dag meisjes, 7 voor diversen arbeid, 6 smeden, 5 sigarenmakers, bakkers en naaisters, 4 han delsreizigers en administrateurs, 3 schilders en kellnere, 2 winkelbedienden, voerlieden, slagers, loodgieters, electriciens, cacaobewer- kers, tietsreparateus en stratenmakers, 1 za delmaker, stoker, stoffeerder, pettenmaker, metselaar, loopknecht, locomotiefpoetser, kof fermaker, behanger, beeldhouwer, boekbin der, borstelmaker, mandenmaker, suikerbe werker en tapijtwever. Corrcsponde ntie. Verschillende advertenties en berichten van gisteren moesten tot ons nummer van heden blijven liggen. Burgerlijke Stand, van 27 Augustus 1914. GEBOREN: Elizabeth, d. van Johannes Tesson en Cornelia van den Hengel. ONDERTROUWD: Franciscus de Bree en Geerlruida van der Flier. OVERLEDEN: Zeger de Graaf, 46 j., echlg. van Fenna van den Barg. van 28 Augustus 1914. GEBOREN: Adrian* Gatharina, d. v. Hen drik van den Berg cn Jacoba van Colmjcm. O VERLEIDENJan Renes, oud 71 jaar, echtg. van Gijsbertha Maria BiLders. Marktbericht, 28 Augustus 1914 Roode kool 45 cent. Snnjboonen 1218 cent per 100. Spercieboonen 4555 cent per 1000. Uien 2 cent per bos. Peren f 2— f 6 per H.L. Bieten 2 cent per bos Pronkers 7—9 cent per 100. Wortelen f 1.25 per 100 bos. Suikcrboonen f 0.50 per 1000. Eieren f 0.054 f 0.07. BoteT f 0.95 f 1.40 per KXi. Veilingsbe richt, 27 ATigustufil Snijboonen 124134 cent per 100. Uien f 1.— f 1.05 per 4 H.L. Komkommers (geel) 1—34 cent per sbuk. Komkommers (groen) 54 cent per stuk. Roode kool 3|—44 cent per stuk. Savoye kool 2—44 cent per stuk. Princesseboonen 3—5 cent per 100. Dubbele boonen 25—35 cent per ben. Postelein 8—22 cent per ben. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Aug. 1914. Medegedeeld door het Eon. Ned. Met, Instituut te de Bilt. Hoogste stand 770.3 te St. Mathieu. Laagste stand 756.9 te Nice. Verwacht wordt tot den avond van 20 EERSTE LIJST ▼bh t/ui 22 Angostns 1014 ontvangen bijdragen en toezeggingen. H.M. de Koningin f20.000.— A. C. V. 5.000.— Bond v. Ned. Onderwijzers 5.000. F. C. S. Azn.' 12.000.— Nederlandsche Bank 10.000.— G. H. H. 1.000.— Directie Amsterdam en Rot terdam der N.V. Blauwh.v. 5.000.— W. I. v. H. N. 500.— I. v. H. 500.— Ned. Handel-Maatschappij 50.000. Wed. H. J. M. geb.v.d.P. 1.28* Mr. J. J. A. S. 100.— Ned. Vrouwenbond tot ver hooging v. h. Zed. Bewusts. 100. E. d. C. 14.— Prof. Dr. D. v. E. 25.— Cheque uit Aerdenhout 1.000.— H. W. .T. Baron T. v. A. 60. F. v. d. T. 10.— I. V. H. 50.— v. M. 100.— Jhr. Mr. Th. v. R. 200.— v. d. S. (Sobbe-stichting) 500.— Kon. Ned. Mij. tot Exploi tatie v. Petroleumbronnen 60.000. Bataafsche Petroleum Mij. 60.000.— Wed. E. C. v. d. K. - O. de*H. 25.— Ned.-Ind. Handelsbank 10.000. S. B. 2a. G. C. C. V. v. K. 40.— Douairière Jhr. Mr. J. L. 2.000.— E. v. V. 20.— Mei. M. T. 92.50 Mej. A. J. B. 10.— Mr. J. F. S. (maandelijks) 10. Ridder!. Duilscho Orde Balije v. Utrecht 500.— Mr. G. A. d. G. 10.— Jhr. H. L. 10.000.— Mr. A. J. C. S. 10.000.— F. B. 100. Totaal t.m. 22 Aug. 1914 f2Q3.992.73* Bovendien geschonken door de American Petroleum Company te Rot terdam, 100.000 liter Petroleum in bons van 4 Liter. De Penningmeester, Jhr. Mr. C. Th. C. VAN DOORN, Koninginnegracht No. 3.% 's-Gravenhage. Gediplomeerd Leerares Hoor- en Solozang, zal bare lessen 1 September HERVATTEN, KOR1E BERGSTRAAT 11. Winy: Kampslr. 6. Telef. 198. FabriekKamppoorf. Stoomgoederen met 3 dagen en Verf- goederen binnen 8 dagen aflevering. Met een apparaat maakt ieder in enkele seconden zijn scheermes vlijmsoherp. Prijs f 1.50 (naar buiten f 1.65), v. DUINEN, Langestraat 109. Per flesch f 0.35. Slooveatraat. - Telefoon 29. Neemt uw Brood, Beschuit, enz. van de „De Gulden Korenaar" onder contróle van het met steun der Regeering opgerichte Slation voor Maalderij en Bakkerij, te Wageningen. Aanbevelend, H. HONING ZONEN. Arnbemstr. 24. Tel. 91. Kantoor en akkerijArnh. Poortwal 10 14. Langestraat 43, Amersfoort Aanbevelend: WILLEM GROENHUIZEN, Horlogemaker - Goudsmid. Aug.: Zwakke lot matige N.-O. tot N.-W. wind, meest 1 clit tot half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Fietslantaarn aansteken 7.35. Heden overleed onze innig geliefde I Echtgenoot. Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer JAN RENES, in den ouderdom van 71 jaar. Uit aller naam, G. M. RENES- Bildeks. Amersfoort, 27 Augustus *14. Het Bestuur der Sociëteit „Concordia" geeft met diep leedwezen kennis van het overlijden, in den ouderdom van 71 jaren, van JAN RENES, dio de Sociëteit gedurende meer dan 41 jaar met voorbeeldigen ijver en plichts betrachting diende. Namens het Bestuur, Mr. A. VAN TRAA. I L. A. Baron VAN ITIERSUM. Amersfoort, 27 Augustus 1914. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank j to Utrecht, van 12 Augustus 1914 is het huwelijk i tusschen DIEUWKE TROELSTRA. verblijf I houdende te Haarlem en ANTONIUS HENRI-1 CUS VAN DER STOK, loeraar, wonende tc Utrecht, door echtscheiding ontbonden i verklaard. Mr. A. J. S. VAN LIER,1 blijven doorwerken met haar volledig per soneel. Zij wijzen er met nadruk op dat hare Cacao geen luxe artikel, doch een voedings middel hij uitnemendheid is en niet aan bederf onderhevig. Zij raden een ieder aan, onder de tegen woordige omstandigheden, een flinke hoe veelheid te koopen. De prijs van BLOOKER'S DAALDERS CACAO blijft Kleinere bussen naar verhouding. procureur. (Beukenlaan 2). UITLEEN-BIBLIOTHEEK ▼S31 1 toerts*#o3 MUURHUIZEN 15. Telefoon 40. Effecten. Coupons. Prolongatie. Deposito. Wissels. Vreemd geld. Safe-inrichting. Kantoor geopend van 9-5 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 4