fCWjjtr gedraal staat nog, maar het beroemde klok kenspel in dezen toren is bdj het bombarde ment van Donderdagavond vernield. Gedurende het bombardement beantwoord den de forten "Walhem, Wavre en St. Catha rine steeds het vijandelijk vuur. De Dultschers 'trokken Mechelen niet binnen. Antwerpen, 28 Aug. (Havas). Giste ren hebben de Duitschers Mechelen, eene open en niet verdedigde stad, gebombarderd in strijd met de oorlogswetten. Heden werd de stad gedeeltelijk bezet door Duitschc in fanterie en artillerie. In den namiddag trok de vijand af naar het zuiden. Het bombar dement werd om 4 uur hervat; in een kwar tier vielen vier granaten. De vijand bombardeerde ook Heyst op den Berg. eene openen niet militair bezette plaats, op 10 K.M. afstand van Lier. Deze beide ope ration hadden geen ander doel dan de bur gerlijke bevolking vrees aan te jagen. De legerdivisie, die de tusochenruimten van de forten van Namen bezette, trok in goede orde terug en hoeft de Fnamschc liniên be reikt. De Duitschers hebben de forten en de tusschengelegen ruimten gedurende 48 uren gebombardeerd. De stad zelve heeft weinig geleden. De vijand heeft de plaats in het noorden on oosten ingesloten en de forten en hunne tusschenruimten in die streek aan gevallen. Dc Belgische divisie heeft zich in de tweede verdedigingslinie teruggetrokken, die op hare beurs hevig werd beschoten. De Belgische en Fransche troepen hebben tal rijke tegenaanvallen verricht. De Belgische divisie heeft zich teruggetrokken door den sector Sambre—Maas; de beweging werd in goede orde verricht. Onze troepen vereenig- den zich met de Fransche liniën. Verkenningen, die verricht werden in den omtrek van de stellingen van Antwerpen, leverden gunstige resultaten op. Zij toonden, diat de streek niet bezet is; de veiligheid is (dus volkomen Londen, 28 Aug. Het Persbureau be richt, dat de Duitschers Leuven in brand heb ben gestoken. Berlijn, 2 8 Aug. (W. B.) Omtrent de verwoesting van Leu\en naar aanleiding van het feit, dat de bewoners de Duitschc troe pen hadden beschoten, bericht de oorlogs correspondent van de Voss. Zcitung: Op hetzelfde oogenblik, dat de uitval van 'intwerpen plaats had, opende plotseling de _<Dt dusverre kalme bevolking van Leuven uit alle vensters, uit kelders, van de daken af orja gewees- eh pistoolvuur op de geen kwaad vermoedende Duilsche schildwachten, colon ies en doortrekkende troepen. Er ontstond daarop een vreeselijk handgemeen, waaraan de geheele burgerbevolking deelnam. Binnen (korten tijd slaagden -onze soldaten er in meester van den toestand te worden. Deze verraderlijke aanval heelt echter bloed ge kost. De eisch van zelfbehoud vorderde, dot op de zware schuld, die Leuven op zich had geladen, dadelijk de straf volgde, zoodat thans van de stad, die zooveel schatten aan archi tectuur en kunst bevatte, niet veel meer over zal zijn. Er is geen twijfel aan, dat de overval in Leuven door de overheid georganiseerd was en moest dienen om den uitval uit Antwer pen, die gelijktijdig plaats had, te onder steunen. De Engelsche legatie te 's Gravenhage meldt: Het volgende telegram van den Belgischen minister van builenlandsche zaken aan den Belgischen gezant in Londen, gedateerd 28 Augustus 1914, is heden aan de Britsche re geering medegedeeld: Op Dinsdagavond trok een Duitsch leger corps na een nederlaag geleden te hebben in wanorde terug naar de stad Leuven. Duit schers op wacht aan den ingang van de stad, die den aard van dezen inval verkeerd op vatten, vuurden op hun op de vlucht re sir en landslieden, hen voor Belgen houdende. On danks alle ontkentenissen van de autoriteiten beweerden de Duitschers, om hun vergissing te dekken, dat het de inwoners waren, die op hen gevuurd hadden, terwijl de inwoners meer dan een week geleden ontwapend waren, 'roet inbegrip van de politie. Zonder onderzoek en zonder naar eenie protest te luisteren, kondigde de Duitsche be velhebber aan. dat de stad onmiddelijk rou Worden verwoest. Den inwoners werd brvo- len, hun woningen te verlaten; een deel der mannen werd gevangen genomen, vrouwen cn kinderen werden in treinen gezet, waar van de bestemming onbekend isSoldaten, voorzien van bommen, slaken alle deelen van de stad in brand. De prachtige St. Pieters kerk, de universiteitsgebouwen, de bibliotheek en wetenschappelijke instellingen werden aan de vlammen overgeleverd. Verscheidene no tabelen werden doodgeschoten. Zoo is deze stad van 45,000 inwoners, de Jntellcctueele hoofdplaats van de zuide^.jke Nederlanden sinds de 15de eeuw, thans niet meer dan een hoop asch. Dit vcrgri*> aan de rechten der menschheid is zonder precedent lA de geschiedenis. P ar ijs2 9 Aug. (R.) De ministerraad ^heeft gisterenavond den tokst van oen mani fest vastgesteld, waarin gezegd wordt: Het land kan op de waakzaamheid van de reree- ring rekenen. Al hare geestkracht, hare ge heele ziel wordt gegeven aan de verdediging van het land. De regeering weet, dat zij kan 'rekenen op het land. Het manifest eindigt met te zeggen: Wij heb ben het gelaat naar de grens gericht. Wij heb ben de methode en den wil Wij zullen de overwinning hebben. Petersburg, 28 Aug. (R.) Het tclegraaf- i agentschap brengt het volgende officieeie be richt: Gedurende den 25en ontwikkelde ons offensief In Oost-Pruisen en Galirie zich met bet grootste sucoes. De Duitschers trekken zich ln Oost-Pruisen overal haastig terug op Ko ningsbergen en Allenstein. In Galicië rukken onze troepen krachtig op naar Lemberg en -rukken snel op de stad aan. Onze cavalleric Verjaagt overal den vijand voor haar front; if» de gevechten, die zij levert, worden dc Oos tenrijkers telkens geslagen en verstrooid. Het persbureau Björnson te Berlijn bericht het volgende: Dc in Berlijn aangekomen vluchtelingen uit ^Oost-Pruisen, die huis en hof verlaten hebben tom de ruwheden der Russische oorlogsvoe ring ic ontgaan, hebben door verspreiding van niet te coatroleeren geruchten zekere onrust onder rfe bevolking aebracht. die mteschiei} ook in het buitenland is doorgedrongen. Een vertegenwoordiger van den generalen staf heeft aan de pers opnieuw de stellige ver zekering gegeven, dat de militaire toestand in het westen en ook in het oosten reden geeft tot tevredenheid, en daar men zich intusschen in binnen- en buitenland overtuigen kan, dat een verklaring van de Duitsche militaire over heden zich steeds door feiten dekt, zal men deze verzekering kunnen vertrouwen. Vermoe delijk zuller. op het oostelijOce oorlogsterrein gebeurtenissen van beslissende beteekenis nog voor bet eind van deze maand plaats vinden. Petersburg, 28 Aug. (Telegraafagent- schap). Onze troepen naderen de vesting Ko ningsbergen; zij dringen de voorhoeden van het garnizoen terug. Er wordt bericht, dat de Russische troepen talrijke overgangen over de Alle') hebben bezet. De Russische troepen zijn in nauwe voe ling met de Oostenrijksche legers. Den 26en leverden de Russische troepen goed geslaag de gevechten bij Tomaszow en Monastyzka.**) De Alle is eene rivier, die in Oost- Pruisen dicht bij de Russische grens ont springt en, na een groot deel van Oost-Prui sen te hebben doorloopen, wordt opgenomen in de Pregel. Tomaszow ligt in het Russische gou vernement Lublin, dicht bij de grens van Ga licië. Monastyzska is op onze kaart niet te vinden. Wel hebben wij, diep in het oostelijk deel van Galicië, eene plaats gevonden, die Monasterryska heet. Riga, 28 Aug. (R.) Er is eene geregelde postgemeenschap ingesteld met de stedeD in Oost-Pruisen, die door het Russische leger be zet zijn, o. a. met Insterburg. Uit die steden zijn postpakketten, aangekomen met Russische postzegels. Riga, 2 8 Aug. (Petersburgsch telegraaf- agentschap). Er wordt bericht, dat de Rus sische troepen Tilsit hebben bezet en daar een grooten buit hebben gemaakt. Het garni zoen en de bevolking vluchtten. Londen, 29 Aug. (R.) De Russische am bassade bericht, dat de Russen de gewichtige stad Allenstein in Oost-Pruisen hebben bezet, nadat de als versterkingen gezonden Duitse ie troepen waren teruggedreven. W e e n e n2 8 Aug. (W. B.) Het oorlogs- perskwarlier bericht: Sedert den 26en ontwik kelen zioh tusschen de Oostcnrijksch-IIon- gaarsche en dc Russische troepen gevechten, die thans in het geheele gebied tusschen de Weichsel en de Djnester plaats vinden. De Oostenrijksche linkervleugel is tot den aan val overgegaan en dringt zegevierend voor waarts. Londen, 29 Aug. (R.) De Russische am bassade bericht, dat de voorwaartsche bewe ging in Galicië voortduurt Een Oostenrijkse]* regiment is gedecimeerd. B e tr 1 ij n, 2 8 Aug. (W. B.) De oorlogscor respondent van het Neue Wiener Abendblatt meldt uit het oorlogspersbureau: Tegelijkertijd met den aanval op Oost-Prui sen ondernamen de Russen een uitval tegen Brody (Gallicië) en de rivier Zbruc. Andere Russische troepen tusschen de Weichsel en de Bug werden bij Krasnik door de Oosten rijkers verslagen. Een vijandelijke hoofdgroep drong op naar de linie Rawaruska-Zloczow (ten noorden van Lemberg). Zoowel hier als bij de Zbrucz zijn verbitterde gevechten aan den gang. De linkervleugel van onze middel- groep ZolkiewT-Rawaruska dringt zegevie rend vooruit tusschen de Weichsel en de Bug. Aan den rechtervleugel worden voortdurend gevechten geleverd. Het slagfront bedraagt vierhonderd kilometer. Ondanks den gunsti- gen toestand van de Oostenrijksche troepen is een lange duur van den slag te voorzien. Londen, 28 Aug. (R.) Een te Parijs te kwart voor drie uitgegeven bulletin meldt, dat de Russen een krachtig offensief nemen in Galicië. Generaal Ronaanow -ukt na met suc ces geleverde gevechten op Lemberg aan; hij is er nog slechts 20 mijlen v.ndaan. Berlijn, 27 Aug. (Part.) De bewering, dat Engeland geene zeemijnen heeft gelegd, is juist wat de Duitsche kusten betreft, maar niet voor de Noordzee. De Duitsche vloot heeft slechts aan de Engelsche kust mijnen uitgezet; Engeland daarentegen heeft drijvende mijnen uitgezet. Petersburg, 27 Aug. (R.) Het Peters- burgsche telegraafagaatschap bericht: ln den nacht van den 26en heeft de Duitsche kruiser Magdèburg bij de Russische kust schipbreuk geleden. De pogingen om den kruiser weer vlot te maken mislukten geheel, ofschoon Duit sche torpedobooten hulp verleenden. Toen des morgens de mist optrok, openden onze beide kruisers, die waren uitgezonden om de Magde burg op te zoeken, het vuur. De Duitsche krui ser antwoordde, maar moest spoedig met vuren ophouden. De Russische kanonnen ver nielden de schoorsteenen en veroorzaakten eene ontploffing, die het schip vernielde van den voorsteven tot de commandobrug. De com mandant van den kruiser en een gedeelte van de officieren en de bemamiing zijn krijgsge vangen gemaakt. Londen, 28 Aug. (R.) Een communiqué van het persbureau houdt in, dat een kruiser bericht, dat zij 97 Duitsche gevangenen thuis brengt, waaronder 9 officieren, "elen zijn ge wond. Er is reden om te hopen, dat dit niet de eenige overlevenden zijn van de duitsche schepen. De Britsche torpedojagers en pantserkrui sers komen in goede orde terug van dc baai van Helgoland, waar zij twee Duitsche krui sers in den grond geboord en een derde in brand gestoken hebben, die met ernstige averij is gevlucht. Londen, 28 Aug. (R.) Het Persbureau heeft het volgende communiqué uitgegeven: Hedenmorgen in de vroegte is een operatie van eenige beteekenis uitgevoerd in de baai van Helgoland. Een sterke afdeeling torpedoboot jagers, on dersteund door lichte en gepantserde kruisers, cn in samenwerking mei onderzceboolen, on dernam een aanval op Duitsche kruisers cn torpedobootjagers, die de toegangen tot de Dilsche kust bewaakten. De berichten, bij de Admiraliteit tot nog toe ingekomen, geven aanwijzingen, dat de ont moeting gelukkig en voordeelig is geweest. De Britsche Jproedojagers kwanwm in scherpe botsing met de Duitsche. De Britsche jagers kwamen in goede orde terug. Er moet er geen één gezonken zijn. Twee Duitsche tor pedobootjagers zijn gezonken en een groot aantal beschadigd. Britsche lichte en pantserkruisers vielen de Duitsche kruisers aan. Ilel eerste eskader lichte kruisers bracht, zonder zelf groote averij op te loopen, den DuiLschen kruiser Mainz tot zinken, en het eerste eskader pantserkruisers deed een Duitschen kruiser van het type-Köln zinken. Een andere kruiser verdween in den mist, het schip was in vlammen gehuld en scheen het zinken nabij. Alle aangevallen Duitsche kruisers zijn dus geslagen. Het Britsche eskader pantserkruisers ont kwam gelukkig zonder averij aan de bedrei gingen van onderzeeërs en drijvende mijnen. Het ccrkader lichte kruisers had geen ver lies, maar de lichte kruiser Amethyst en dc tori>edobootjagcr Laertes zijn beschadigd. Geen enkel ander schip heeft belangrijke avcrli gekregen. De verliezen aan menschenleveus moeten niet belangrijk zijn. Londen, 2 8 Aug. (R.) Een telegram uit Libreville bericlit, dat de Duitschers Belgisch Congo hebben aangevallen, uo. Belgische re geering heeft verdedigingsmaatregelen geno men in overeenstemming met de Engelsche regeering en heeft Frankrijk hiervan in ken nis gesteld. Londen, 28 Aug. (R.) De Japansche ad miraliteit kondigt de blokkade aan van de geheele kust van* hel Duitsche gebied van Kiaulsjoe. B e r 1 ij n, 2 8 Aug. (W. B.) Uit het groote hoofdkwartier is de volgende verklaring ont vangen: Het Duitsche legerbestuur protesteert tegen de door onze tegenstanders verspreide berichten over de wreedheid van de Duitsche oorlogvoering Wanneer er hardheden en zeer strenge maatregelen noodig zijn gewor den, dan zijn zij uitgelokt door de deelne ming van de burgerlijke bevolking, vrouwen daaronder begrepen, aan de arglistige over vallen op onze troepen en door de beestachtige wreedheden, dde aan de gewonden zijn ge pleegd. De verantwoordelijkheid voor de scherpte, die in de oorlogvoering is gebracht, dragen alleen de regeeringen en de overhe den van het door ons beaelte lamd, die de burgers van wapenen hebben voorzien en tot deelneming aan den oorlog ophitsten. Overal, waar de bevolking zich van vijandelijke han delingen onthield, hebben mensohen en goed geen nadeel ondervonden. De Duitsche sol daat is geen moordenaar en plunderaar, hij voert slechts oorlog tegen het vijandelijke le ger. Het in buitcnlanösche bladen voorko mende bericht, dat de Duitschers de bevol king van het land in het geveaht voor zich uitdreven, is een leugen, die aanduidt op welk een laag peil de verspreider» staan. Ieder, die de hooge ontwikkeling der beschaving van ons volk kent, zal die berichten dadelijk als leugens doen kennen. (geteekend) VON MOLTKE. Berlijn,28 Aug. (W. B.) Volgens dienst rapporten zijn zoowel bij de Franschen als bij de Engelschen in de zakken van gevallen of gewonde soldaten talrijke dumdum-kogels ge vonden. Wij zullen genoodzaakt zijn, tegen het gebruiken* van deze met het volkenrecht strij dige projectielen met tegenmaatregelen van den allerecherpsten aard op te treden. Weenen, 28 Aug. (Gorr.-bureau). Het door Let Oostemrijksch-Hongaarscho leger- comruando bevolen onderzoek naar Servische wreedheden en schendingen van het volken recht houdt aan. Behalve de reeds bekend ge maakte resultaten is nog het volgende te ver melden: Servische troepen vermoorden en verminken gevangenen en gewonden; zij heb ben onze verba ndplaatsen beschoten. Servi- vische geregelde troepen hebben de parle mentaire vlag uitgestoken en na de sla king van het vuur arglistig de Oosten rijksche troepen beschoten. Soldaten van de 2e en 3e categorie, alsmede korai- tadji's, ontdoen zich bij dreigend gevaar van hunne wapenen en trachten zich voor te doen als vreedzame burgers. Bij gedoode komitadji's zijn met spijkers en stukken kopervitriool ge laden patronen gevonden. De Servische bur gerlijke bevolking, ook vrouwen en kinderen, werpt met bommen en schiet achter den rug van de soldaten. Spionnen, burgers en komi- tadji's, die zich op deze wijze hebben vergre pen, zijn naar de krijgswet terecht ges'eld. In Kosnco, waar de bevolking Yijandelijlihe- den pleegde, zijn tot straf boeten geheven. Berlijn, 27 Aug. (Part.) De berichten van een aanstaanden hongersnood zijn verzin sels. Duilschland is integendeel beter verzorgd dan de andere staten. Het laatste Yergelijkings- jaar der officieeie statistiek wijst uit, dat de grootere invoerwaarde (overschot van den in voer boven den uitvoer) bij tarwe bedraagt in Duilschland 332 millioen maik, in Groot-Brit- lannië 939 millioen mark, in Italië 320 mil lioen mark. Rogge, de graansoort die het meest voor de broodberelding wordt gebruikt, wordt se dert jaren in aanzienlijke hoeveelheden door Duitsohlaind uitgevoerd, dat daarin zelfs Rus land overtreft. Duilschland voert voor iuecr dan 80 millioen mark rogge uit, Rusland slechts voor 50 millioen. Duilschland voerde Voor 65 millioen mark meel uit; Groot-Brit- tannië moet voor meer dan 100 millioen mark invoeren. Geen land der aarde heeft eene zoo groote reserve van voedingsmiddelen. De aardappel oogst is in Dultschland meer dan 5-1 millioen tonnen, in Rusland slechts 35 millioen, in Frankrijk 15 millioen, in Groot-BritUumië niet eens 3 millioen. Londen, 28 Aug. (R.) In antwoord op een vraag in het Lagerhuis omtrent de ver scheping van kolen van Immingham naar Ne derland verklaarde Runciman, de minister van handel, dat deze verscheping geschiedde, omdat Nederland dringend behoefte heeft aan kolen. De regeoring neemt aan, dat deze ko len bestemd zijn voor onzijjdigen en derhalve' geen contrabande zijn. Mocht er eenige mogelijkheid bestaan, dat/ zij voor Duitsche schepen bestemd worden, dan zou de regeering tusschenbeide treden. Bellijn, 2 7 Aug. (Part.) Via Christiania wordt vernomen, dat in Tunis dc staat van beleg is verklaard. Men vreest daar voor Ara- btsch^onlusteiU De ppdubare gebouwen wor den dag en nacht door militairen bewaakt; aan dc Europeanen zijn wapenen verstrekt, lialië. De N. R. Ct publiceert een telegram van den correspondent van de Temps te Rome, meldende dat er op oogenblik een algeraee- nc neiging zou beslaan om een paus te kiezen, •die niet van een markant karakter is, maar veeleer iemand met een verzoenenden geest. Ook zou hij een goed administrateur moeten zijn. Desnoods mag hel iemand van zeer hoogen leeftijd -wezen. Men noemt dan ook Agliardi, oud 82 jaar en Serafino Vannutelli, oud 80 jaar. liet schijnt ook wel zeker te zijn, volgens eenige ItaLiaansche bladen, dat de Oostenrijksche en Duilsche kardinalen bij de eerste stemming kardinaal Van Rossum hun stem zullen geven, omdat deze zeer sterke DuiLsche sympathieën moet koesteren. Echter zou kardinaal Van Rossum geen enkele kans hebben om Paus te worden. Verspreide Berichten. Hoe generaal Leman zijn degen overgaf. Een Duitsche officier, d-ie rechtstreeksche relaties had met den generalen staf van den bevelhebber over het Maasleger, generaal Vont Emmich. deelde aan een bijzonderen correspondent van De Tijd te Maastricht, over dezë gevangenneming bet volgende mede, over de waarheid waarvan mijn zegsman in staat Er zijn bij de beschieting en bestorming der forten van Luik heldhaftige maar ook tra gische tooneelen afgespeeld. Van een fort werd de commandant in een ontzettenden krijgsnood krankzinnig, en woest huilend be gon hij op zijn eigen soldaten te schieten, die hem moesten ontwapenen en binden. Van een ander werd de koppeling vernield door Zep pelin-bommen, weer andere werden als een door kinderen gebouwd zandheuveltje in el kaar geschoten door het enorm zware bele geringsgeschut, het zwaarste, dat (foor Krupp ooit werd afgeleverd en waaraan zeer in het geheim zijn fabrieken de laatste vijf jaar ge arbeid hebben. Slechts aan enkele gehalveer de afdeelingen van de Belgische fortenverde diging gelukte het, onder de meest avontuur lijke omstandigheden te ontkomen. Zoo lang het nog doenlijk was, had gene raal Leman eiken dag de meest bij Luik gele gen forten geïnspecteerd, en naar den eisch van eiken dag doen versterken. Nog een uur vóór dat de onderlinge communicatie der vestingwerken onmogelijk was geworden, had hij in een auto, waarin hij zich liet vervoeren, nadat zijn beide beenen gekneusd waren, het fort Chaudfontaine bezocht, kort nadien met ziin bemanning zoo gruwelijk in de lucht gevlogen, nadat een Duitsche shrapnell het kruitmagazijn had weten te bereiken. Op het sterke fort Lovoin, boven Ans, had de generaal zich teruggetrokken, vast beslo ten daar de Duitschers te keeren of te ster ven. Toen de welgemikte schoten der Duitsche artillerie meer dan drie kwart zijner kanon niers had weggeschoten ln verwoede gevech ten, hielp hij zelf de resten van het geschut bedienen, en dag en nacht ging hij zijn hand vol manschappen voor. Maar tegen den laat- stcn stormloop der belegeraars was niets be stand. In de uiterste uur deed hij de laatste drie kanonnen, welke nog bruikbaar waren, vernagelen, en gaf toen last den brand in de kruitkamer te werpen op een methodische wijze. Te voren waren in zijn commandants cel kaarten en papieren betreffende de ver dediging vernield, en ook kon nog in de ka zematten een deel der proviandcering, waar van het fort zeer ruim was voorzien, onbruik baar worden gemaakt. Terwijl o, een af stand van nog geen twaalf kilometer het Duitsche geschut voortging te vuren op het fort, wilde generaal Leman met de ruim hon derd man, die nog strijdvaardig waren, trach ten zich vechtende terug te trekken. Hij wist dat het een zoo goed als hopelooze poging was, want door de omsingeling der Duitsche troepen was elke terugtochtsweg afgesneden, en het verlaten van het fort geleek dan ook meer een overhaaste vlucht dan een geregel de aftocht. Door de bres, welke het zware Duitsche belegeringsgeschut had aangericht, vielen nu en dan de uiteenslaande kogels, waarvan een den sergeant doodde, dde be vel had ontvangen de Belgische vlag uit de officierenkamer te halen. Op het oogenblik, dat generaal Leman zich gereed maakte om zich als een der laatste fortverdedigers bij zijn mannen te voegen, die over het rotsachtige en heuvelachtige terrein reeds een stelling trachtten te for- meeren, op dit oogenblik drong een der zware Duitsche 42 c.M. schoten door de be ton- en pantserbcklceding, deed de kruitla- ding van de kleine voorraadskamer ontploffen en onder een helsch gedonder stortten muren over muren. Duitsche deelnemers aan de be storming vertelden, hoe ontploffingen binnen in van zóó groote kracht waren, dat een betonblok van wel 25 kubieke meter inhoud eenige meters omhoog werd geslingerd en toen op de geruïneerde koepelbedaking te rugviel, nieuwe verwoestingen aanrichtend. Ook soldaten, die zich reeds buiten het fort bevonden, werden door de uiteen geslagen steenbrokken gedood. Toen de wervelwind van stof cn damp was opgetrokken, stormde de Duitsche Infanterie vooruit van de zijde van Aris tot den top der vesting. De versperringen waren reeds lang vernield, en de stormloop geschiedde Slechts over lijken. Er hadden nog enkele worstelin gen van man tegen man plaats, maar het over schotje der bezetting was een haveloos, half vorbrand, totaal uitgeput troepje, tot een ernstigen aanval n-iet meer in slaat. Velen hadden het hoofd met zwachtels verbonden, een korporaal trachtte nog met de rechter hand, dc eenige die hem gebleven was, een geweer te hanteeren. Niet zonder het wegruimen van een me nigte puin konden de Duitsche infanteristen zich een toegang banen lot den forteningang, waar generaal Leman half bedolven werd gevonden onder stukken beton, terwijl zijn hoofd in het schuin gevallen houtwerk van een raampje bekneld zat. Zijn trouwe adju dant, die hem geen oogenblik verlaten had en die bij de laatste ontploffing voorover sloeg, was bezig hem zoo goed cn kwaad het ging te bevrijden. „Respectez le général, 11 est mort", riep bij bij cle eerste verschijning der co Walen. j Inderdaad meende men aanvankelijk dat de bevelhebber gesneuveld was. Zijn gelaat was heelemaal zwart, hij hield de oogen ge sloten en reageerde ook niet meer op de prik kels, die hem werden toegediend. Nadat de houtsplinters, dc brokken ingevallen muur en stukken beton verwijderd waren, droegen Duitsche infanteristen hem zoo voorzichtig mogelijk naar beneden. Nog vóór hij in het naaste Duitsche kampement werd gebracht, ojpende hij de oogen, wees eerst op zijn lin kerbeen, dat deerlijk gehavend was, en toen, zich plotseling van den toestand bewust wor dend, zcide hij -: „Het is zooals het is. De jongens hebben dapper gevochten. Zet in het protocol, dat ik bedusteloos was". De ambulancedienst bracht hem spoedig weer bij, en nadat een officier hem en zijn adjudant in ontvangst had genomen, werd on middellijk per veldtelefoon aan generaal von Emmich kennis gegeven van het gebeurde bij d inneming van het fort. Tegenover eenige officieren, die hem met vriendelijke woorden trachtten te naderen, nam de verdediger van Luik een zeer gereserveerde houding in acht en ook jegens dezen betoonde hij zich ,,de zwijgende generaal'', welke niet voor niets dez reputatie heeft verdiend. Alleen drong hij er nogmaals op aan, dat in het protocol •der overgave zijn bewusteloosheid zou ver meld worden. Nadat eenige toiletzorgen aan den gevan gene waren besteed cn hem eenige verver- schingen waren toegediend, werd hem ver zocht in een auto te stappen, hetwelk niet zonder de hulp van zijn adjudant geschieden kon. In het hoofdkwartier werd hij opge wacht door generaal von Emmich en enkele stafofficieren, die gereed stonden om Luik te verlaten voor de krijgsoperaties, die inmid dels zuidelijker in België waren verplaatst. Het was een aandoenlijk, historisch oogen blik overwinnaar en overwonnene bijeen te zien. Zij begroetten elkander op militaire wijze, waarna de bevelhebber van het Duit sche leger op zijn gevangene toetrad en hem de hand reikte, zeggende Gij hebt u dapper gehouden, mijn gene raal, waarop generaal Leman antwoordde Ik dank u. Onze troepen he >ben hun krijgsmanseer bewaard. Maar de krijg is toch iets anders dan de manoeuvres, nietwaar? Dit was een zinspeling op het féit, dat de leger - manoeuvres twee jaar geleden, door de beid» bevelhebbers (de eene als gast) werden bij gewoond. Er bleef een oogenblik een pijnlijke stilte hecrschen. Het oogenblik was nu gekomen, dat ge neraal Leman zijn degen moest overgeven. Dien van den adjudant had men reeds bij den eersten wachtpost afgenomen. Niet zon der ontroering gespte de verdediger van Luik het wapen af en wilde het zijn overwinnaar aanbieden. Maar deze voorkwam hem en zei- de met een afwerend handgebaar: „Gij hebt gelijk, dat de krijgsmanseer be houden werd. Blijf daarom den degen dra gen, dde haar niet geschonden heeft. Het is voor mij een onderscheiding geweest, hem te mogen kruisen, mijn generaal. Gij zijt een mant" De adjudant van den koelen, ijzerharden „zwijgenden generaal" vertelde, dat hij VOT het eerst van zijn leven in diens oogen tranen heeft gezien. Graaf Zeppelin. Graaf Zeppelin is op reis gegaan naar he'j oorlogsterrein; otp zijm doorreis te Ulm ver klaarde hij, dat hij zich. als vrijwilliger had opgegeven, maar niet wa6 aangenomen ,,weü er ja schon ein alter Herr sei". Desniettegen staande wilde hij naar het oorlogsterrein. Het westelijk front. De Tel. bevat de volgende melding uit Pa rijs: Het schijnt, dat de Fransche generale s! binnen eenige dagen dc totale afsluiting v Parijs verwacht. De verbinding met Londen wordt op het oogenblik nog via Boulogne o.. derhouden. Ook de verbinding met Nederla.i vindt thans nog via Boulogne en Folkeston- plaats, maar men meent uit bet resultaat de; Duitsche operalies in Noord-Frankrijk te mo gen afleiden, dat al zeer spoedig deze weg af gesloten zal worden door de oprukkende Duit schc troepen. Zij, die in den toestand zijn in gewijd, weten, dat het hoogst kritiek kan wor den. Zoodra dc Pui'schérs tot Amiens zijn ge naderd, ls de afsluiting van Parijs aan d( noordzijde een voldongen feit. Te Parijs zelf h het volmaakt rustig. De bla den verbloemen het ernstige van den toestand en doen het voorkomen, alsof aan liet voort rukken der Duitschers geen al te groote betee kenis moet worden gehecht uit een strategisch oogpunt. De officieeie communiqué's luider ook onveranderd zeer geruststellend, maar ii stilte is men" bezig Parijs voor te bereiden oi een beleg. Zooveel mogelijk worden de arm lastige bewoners in staat gesteld, Zuidelijkei te trekken. De consuls der bevriende mogend heden stellen alles in het werk, om hun land genootcn te doen vertrekken. Men vergemak kelijkt^© formaliteiten, geeft desverlangd zelfs vrije reisbiljetten, indien men zijn heengaan maar bespoedigt. De Nederlandsche consul deelde mede, dat uiterlijk Zaterdag de laatste gelegenheid werd geboden, om naar Boulogne te gaan. Men moest er op rekenen, dat plotse ling de dienst ondcihroken kon worden. Er wordt druk gewerkt aan dc verdedigings werken van Parijs. Loopgraven zijn aange legd en verschansingen worden opgeworpen Parijs is zoo weerbaar mogelijk gemaakt er zal, indien het beleg plaats vindt, bet zeei lang kunen uithouden. Naar mon hoopt, lahg genoeg om de Russchen intusschen lrun op marsch te doen voltooien. Zooals gezegd, Parijs weet nog niet, dat het gevaar zoo nabij is. Men weet er nog niet te lezen tusschen de regelen van de niets zeg gende mededeelingen, die de pers verstrekt worden. Te wreder zal het voor de Parijze- naars zijn als zij aanstonds plotseling vpor het droeve feit gesteld worden, dat hun fraaie stad bedreigd wordt en die dag is meer nabij dón menigeen daar wel vermoedt. De belegering van Namen. Van Ostende naar de Fransche grens të* rugkeerende, ontmoette de „Daily MalT'-cor- respondent te Nicuwpoort twee auto'9 met Belgische soldaten, die via Frankrijk uit Na men waren gevlucht. Zij waren vrijwilligers van goede familie. Hun auto's hadden ^ij Jg

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2