S- --:v! iMQ Gheel, Moll, Turnhout, Merchtcm en Lin- Berzeel. P.eteriburg, 29 Aug. (R.) Een Zeppe lin heeft het station te Mlava gebombar deerd. Het luchtschip werd vervolgd en be schoten; cup aaht wersten afstand van het Station viel het naar beneden. In de boot be- jvonden zich acht soldaten, die twee mitrail leuses en eene helsche machine bij zich had pen. Mlava is eene niet ver van de gTens ge legen plccts in het Russische gouvernement P.'och, dat ligt ten zuiden van Oost-Pruisen. Parijs, 29 Aug. (R.) Een hedennamiddag fi.45 uitgegeven communiqué meldt, dat de Russen Koningsbergen volkomen hebben in gesloten. Petersburg, 30 Aug. (Tele graaf agent- ichan). Volgens een officieel bericht nemen aan de gevechten in Qost-Pruisen ook deel de garnizoenen van de West-Pruisische vestingen ïhorn en Grandeuze met een groote hoeveel heid belegeringskanonnen. Het Russische of fensief duurt voort- Volgens den oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt werden de Russen door de buitsche troepen van drie zijden aangevallen en in de moerassen van de Masurische meren geworpen. Ber 1 ij n, 31 Aug. (W. B.) Bij de groote gevechten, waarin het Russische leger in Oost-Pruisen bij Tannenberg, Hohenstein en Orlelsburg werd teruggeslagen, geraakten, volgens eene voorloopige schatting, meer dan 80.000 Russen, waaronder vele hoog«^ officie ren, in gevangenschap. P eter sb ur g, 30 Aug. (R.) Offiéteel wordt bericht: Op het Pruisische front ver schenen nieuwe Duitsche krachten en treden hier en daar aanvallend op. Weenen, 29 Aug. WE.) Het oorlogs- persibureaii bericht officieel: De sedert 26 Aug. woedende groote slag duurt voort. De toestand van onze troepen is gunstig. Het weder is wTarm en zonnig. Weenen, 2 9 Aug. (W. B.) De corres pondent van het Neue Wiener Tageblatt in pet hoofdkwartier bericht: De groote slag, jïie heden reeds Vier dagen in vollen gang is, ^laat goed voor ons. De troepen aan den iinkervleugiel rukken langzaam maar zeker te gen Lublin en Zamoss op, maar stuiten op een tegenstander, die zich telkens opnieuw ver schanst, waardoor in plaats van frontaanval- Jen tijdroovende omtrekkingen noodig zijn. Drie colonnes van het infanterieregiment no. 72 hebben een snellen frontaanval verricht, waarbij twee Russische kapiteins, zes lagere officieren cn '170 man gevangen zijn geno men. Tusschen de Bug en de Wieprz heeft >ene troepenafdeeling eene Russische divisie met succes aangevallen; de vijand ontkwam slechts onder bescherming van den nacht. De kapitein van den generalen staf Ross- jnann is met zijn vliegtuig naar beneden ge- -tort en gedood. Juist heden was een beslui» verschenen, waarbij aan Rossmann eene on derscheiding werd toegekend voor zijn bij uitstek dapper gedrag voor den vijand. 30 Aug. (W. B.) Voor zoover tot gisteren middag kon worden overzien, is de groote worsteling van ons leger met de hoofdmacht van het Russische leger nog niet tot de beslis sing genaderd. Alleen de oordeelen. die het door den generaal der cavailerie Viktor Dankl in den slag baj Krasnik zegevierend aangevoerde leger heeft behaald, zijn reeds "(enigszins te overzien. In ten tweeden slag >p 27 Augustus, die door de heldhaftige be- (forming van de zwaar versterkte stelling op le hoogten van Niedr wickaduza bekroond fterd, gelukte het de bij Krasnik teruggeslagen Russische strijdkrachten en de versterkingen, die deze Hadden gekregen, in *t geheel om streeks tien divisién van zes verschillende legerkorpsen, opnieuw te verslaan. Een van onze korpsen heeft in dezen tweeden slag een generaal, een kolonel, nog drie andere staf officieren, 40 officieren en omstreeks 2000 man gevangen genomen en weder zeer veel oor- logsmaterieel buit gemaakt. Niedrzwickadcza ligt tusschen Krasnik en Lublin. Petersburg, 30 Aug. (Teleg raaf-a gent schap). Officieel wordt bericht, dat de strijd op het Ooslenrijksche front met groote hardnek kigheid voortduurt De Ooslenrijksche strijd krachten, die in het gouvernement Kielce bij- jcngelrokken zijn, gaan over op den rechter oever van de Weichsel, om deel te nemen aan den slag aan de oostzijde van Lemberg. Wij hebben 3000 gevangenen gemaakt. Bij Pod- gayzy verloren de vijand vier kanonnen en vele caissons. Wij hebben ook negen kanon nen genomen, die door den vijand waren achtergelaten hij den tocht door de Zolotaya- lipa. In de streek ten noorden van Tomachew maakten wij duizend gevangenen. Weenen, 30 Aug., des middags. (W. B.) De gevechten op het oorlogstooneel in Rusland duren met onverminderde hevig heid voort. Ten oosten van ons, ondanks de talrijke vtersterkte stellingen van den vijand, gere geld in de richting van Lublin voortdringend leger van generaal Dankl, begonnen onze tusschen de Bug en de Wieprz voortrukken- dc strijdkrachten op 26 dezer een aanval op de hen van Ch/>lm uit tegemoet getrokken sterke Russische legermacht. Hierna «ontwikkelden zich na den slag bij Krasnik opnieuw hardnekkige gevechten bij Pqpse, die eindigden met onze overwinning en eveneens ten Noorden en ten Oosten van Tomascow, waarin op 28 dezer de uit de om streken van Belz op Russischen bodem door dringende groep met succes deelnam. Evenals in de gevechten bij Krasnik wer den duizenden krijgsgevangenen gemaakt. In Oost-Gallicië wisten onze troepen zich te handhaven tegen een veel sterker vijande lijke legermacht. Op het zuidelijk oorlogstooneel zijn in den laabsten tijd geen noemenswaardige gevech ten geleverd. (Got.) Generaal-majoor von Hoefer, plaatsvervangend chef van den gene ralen staf. Petersburg, 30 Aug. (R.) Officieel wordt bericht Op het geheele Oostenrijksche front duurt de slag voort. P«»erch«Tfl 30 A u ff. fTeleffrnafaff^rv*- §dhapX Qfflcie^l wordt bericht: DuitschL&nd cn Oortenrijk-Honjtarije, welker legers niet in staat zijn het offensief van onze troepen in Oost-Pruisen en in Galicië tegen te hou den, verspreidden ln hunne landen en in de onzijdige staten bewust onware berichten over htlnne overwinningen en over den blh- nenlandsohen toestand van Rusland. Toen de gevechten in Gumbkmen begonnen, waarvan de uitslag nu wel bekend is. zond Wolff's bureau naar alle streken van Europa berichten over schitterende overwinningen van de Duitschers en eene volledige Russische nederlaag. De telegrammen uit Weenen be richten aan den anderen kant het échec van ons offensief in Galicië en den zegevierenden opmarsch van de Oostenrijkers in het binnen land, gepaard gaande met de vermeestering van kanonnen, vaandels en mitrailleuses. De berichtgevers uit Weenen berichten ook de inneming van Warschau, eene bloedige revo lutie in Polen, de vlucht in paniek van de Russische bevolking. Om deze berichten meer geloofwaardig te maken, wordt gezegd, dat afkomstig zijn uit Odessa, Kischinew en Niko- lojew. De groote generale staf acht eene tegen spraak van deze berichten nutteloos, want de werkelijke toestand op het oorlogstooneel doet voldoende de waarheidsliefde van de vijan delijke generale staven en an de agentschap pen, die hen bedienen, uitkomen. Nisch,28Aug. (R.) De Oostenrijkers zijn weer begonnen met Belgrado te bombardee ren. Zij richtten belangrijke schade aan. B e r 1 ij n29 Aug. (W. B.) Gisteren voor middag traden bij gedeeltelijk mistig weder verscheidene moderne Engelsche kleine krui sers en twee Engelsche torpedojagers-flottil- les, ongeveer 40 eenheden sterk, op in de Duit sche Noordzeebaai ten noordwesten van Hel goland. Het kwam tot hardnekkige geïsoleerde geveahten tusschen hen en onze lichte strijd krachten. Duitsche kleine kruisers drongen herig op naar het westen. De Ariadne geraakte daarbij, wegens den beperkten gezichtskring, in gevecht met verscheidene groote panlser- kruisers van de Lion-klasse. Uit een korten afstand met zware artillerie beschoten, zonk deze kruiser na een eervollen strijd. Het grootste gedeelte van de bemanning, waai- schijnlijk 250 man, kon gered worden. Ook de torpedoboot V 187 ging, door een kleinen kruiser en tien torpedojagers hevig be schoten, tot het laatst vurende, in de diepte. De flottille-commandant en de commandant van de torpedoboot zijn gevallen. Een aanzien lijk deel van de bemanning kon gered worden De kleine kruisers Köln en Mainz worden vermist. Zij zijn volgens een heden ontvangen bericht van Reuter uit Londen eveneens in den strijd met een overmachtigen tegenstan der gezonken. Een deel van hunne bemannin gen (9 officieren en 81 man) schijnt door En gelsche sdhepen gered te zijn. Volgens dezelfde Engelsche bron zijn de Engelsche schepen zwaar beschadigd. Londen, 29 Aug. (R.) Gewonde Duitsche vloot-krijgsgevangenen ziin hier aangekomen. Londen,29Aug. (R.) Maarschalk French heeft minister Churchill per telegraaf ver zocht, de gelukwenöchen van het te veld staan de leger over te brengen naar aanleiding van het schitterende succes, dat gisteren op zee is behaald. Harwich, 29Aug. (R.) Omstreeks twin tig torpedojagers zijn hier aangekomen. Een enkele schijnt beschadigd te zijn. Engelsche matifczen verhalen, dat in het gevecht bij Helgoland de bewegingen om de vijandelijke vloot te naderen, acht uren eisch- ten. De Engelsche vloot verraste de Duitschers door een dikken mist en leverde hun een hevig gevecht. Duitsche gevangenen zeggen, dat de Engel sche artillerie zeer machti" is en nooit het doel mist De meeste Duitschers, die op de commandobrug waren, kwamen om. Londen, 29 Aug. (R.). Onder de niet gewonde officieren van de Mainz, die in Leith aan land zijn gebracht, is een zoon van admi raal von Tirpitz, den chef van het rijks man ned ep a rlement. Londen, 29 Aug. (R.) Een officieel communiqué zegt, dat met het oog op de ave rijen, die onzijdige schepen in de Noordzee lijden door de contactmijnen, de admiraliteit wil doen uitkomen, dat zij tot dusver geene enkele mijn heeft laten leggen, ofschoon zij -!i dat recht voorbehoudt en niet zal aarze len de represailles te nemen, die de strijd wijze van de Duische oorlogsmarine noodig zou kunnen maken. Londen, 30 Augustus. R.) Het persbureau bericht, dat de opperbevel hebber van de Fransche vloot, admiraal Boué de Lapeyrière, het bevel over de gecombineerde Engelsch-Fransche vloot in de Middcllandsche zee op zich heeft ge nomen. De admiraal Sir Berkeley Milne is daarom naar Engeland teruggekeerd. Het be leid van admiraal Milne en de door hem te genover de Duitsche schepen Göbcn en Bres- lau genomen maatregelen zijn door den ad- miraliteilsraad aan een -uwkeurig onder zoek onderworpen met het gevolg, dat die maatregelen in alle opzichten zijn goedge keurd. Madrid, via Londen, 30 Aug. (R.) Een telegram uit Las Palmas bericht, dat het Spaansche schip Ermera de bemanning aan land heeft gezet van het Duitsche schip Kai-rr Wilhelm. Deze manschappen waren, opgeno men door het Spaansche garnizoen van Rio de Oro, toen zij het strand hadden bereikt, om te verhoeden, dat zij door de inlanders - r- d:n aangevallen. Vijf Duitschers zijn ernstig gewond. De Spaansche kruiser Cataluna heeft zich zeilklaar gemaakt voor Rio de Oro. Het doel van de reis is niet bekend. Londen, 30 Aug. (R.) olgens een com muniqué van hel persbureau heeft de minis ter van koloniën een telegram ontvangen van den gouverneur van Nieuw-Zceland, melden de dat de Duitsche stad Apia op de Samon- eilandcn na eene belegering door eene Engel sche expeditie den 29en heeft gecapituleerd. B e r 1 ij n, 29 A u g. (W. B.) De overval nan Leuven verliep aldus: Maandag was het rus tig in de stad Burgers en soldaten gingen vreedzaam met elkaar om. Dinsdagnamiddag had een uitval uit Antwerpen plaats. Alle troepen marcheerden af in de richting van Antwerpen. Toen de tweede afdeeling van den staf van het legerkorps het marktplein wild* verlaten beeon uit alle ramen en van alle daken een moorddadig vuur, waardoor aanstonds vijf officieren gewond werden. Het zelfde geschiedde in alle straten, waar zich Duitsche soldaten bevonden. Vooral de vreed zaam voor de koffiehuizen van het stations plein zittende Duitschers leden zwaar. Er volgde een verschrikkelijk straatgevecht, dat duurde tot Woensdagmiddag. De aankomen de spoortreinen werden beschoten. Zelfs pries ters vochten mee; twee priesters, die patro nen uitdeelden, werden op de plaats doodge schoten. Een colonne met brandende benzine slak de huizen aan. Ook in andere stadswij ken brak brand uit Woensdagnamiddag stond een groot deel van dé stad en de noordelijke voorstad in brand. De goed voorbereide aanval hangt onge twijfeld samen met den uitval van het Ant- werpsche garnizoen. N e w-Y o r k, 2 9 A u g. (R.) De Amerikaan- sche pers blijft de Duitsche wnjze van oor logvoering brandmerken. Zij raadt de Duit schers het schandaal van de Zeppelin boven Antwerpen te verloochenen en vraagt nadere ophelderingen over de verwoesting van Leu ven of bestraffing van de bedrijvers. Antwerpen, 30 Aug. (R.) Officieel wordt bericht, dat het oentrale gedeelte van Leuven verwoest en verbrand is. De St-Pie- terskerk ligt in puin; de universiteitsbiblio theek is een aschhoop. Antwerpen, 30 Aug. (R.) Seaman, de gedelegeerde van het Amcrikaansche Roode kruis, heeft in overeenstemming met de Bel gische regeèring een lang rapport naar Ame rika geseind, dal een verhaal bevat van de wreedheden, die door de Duitschers in België zijn gepleegd. Antwerpen, 29 Aug. (R.) Niot-officieel wordt bericht, dat gisteren en heden nacht over het Belgische gebied zijn gegaan 160 trei nen, komende van het zuidwesten en loopen- de naar het noordoosten. Deze treinen waren gevuld met Duitsche soldaten. 160 treinen ver tegenwoordigen het vervoer van een leger korps met zijn geheelen trein. Dit schijnt aan te duiden, dat de verpletterende opmarsch van de Russen de Duitschers noodzaakt hunne stellingen aan de Maaslinie en elders te ont- bloolen. Men verzekert, dat rondom Brussel de Duit sche troepen tot het strikte minimum beperkt zijn en dat Brussel van troepen ontbloot zou zijn. Tweede telegram. Het wordt officieel bevestigd, dat Vrijdag talrijke treinen Duitsche troepen uit de streek van Kort rijk hebben ver voerd in oostelijke richting. B e r 1 ij n3 0 A u g. (W. B.) In Longwy is eene machinale inrichting gevonden, dienen de om geweer- en karabijnkogels van 1 wen af te platten. De inrichting is van een v-,n de punt uitgaand trechtervormig uitboringstoe- stel voorzien. In de patroontasschen van de Fransche en Engelsche soldaten vond men reeds talrijke dumdum-kogels, d. w. z. holle kogels of kogels met looden punt, waarbij door verwijdering van een deel der uit hard metaal bestaande kogelmantelpunt bij het opslaan de weekere kogelkern naar voren komt en zich in de breedte uitzeet, hetgeen bijzonder wree- de met onnoodig lijden verbonden verwondin gen veroorzaakt. Duitschland zal genoodzaakt zijn met de allerscherpste maatregelen op te treden, wanneer deze volkenrechtelijk (ver gelijk inzonderheid art. 23 al. 1 van de Laag- sche regeling van den landoorlog) verboden kogels verder nog worden aangewend door den vijand. B er 1 ij n, 30 Aug. (W. B.) De „Norddeut- sche Allgera. Zeitung" bericht: Nu de spoor wegen grootendeels weder opengesteld zdjn voor hot algemeen verkeer, wordt aan de in Duitschland vertoevende onderdanen van vij andelijke staten toegestaan het rijksgebied te verlaten, mits aan de ln hun vaderland ver blijvende Duitschers eveneens verlof tot ver trekken wordt gegeven. Deze voorwaarde wordt in beperkte mate vervuld voor Duitschers in Rusland, daar vol gens een verklaring van den Spaanschen am bassadeur alhier aan Duitschers, die boven of beneden den leeftijd van dienstplichtigen zijn, ^ordt toegestaan Rusland te verlaten. Met de zelfde beperking mogen ook de Russen, die in Duitschland zijn, vertrekken. De reis wordt vermoedelijk afgelegd over Denemarken en Zweden en word' door Duitschland zooveel mogelijk vergemakke lijkt. Petersburg, 29 Aug. (R-) Zes officie ren en 50 60 matrozen van den Duitschen kruiser Magdeburg zijn heden morgen in Petersburg aangekomen. De officieren werden gezet in motor-rijtuigen met Russische mari niers naast zich met de bajonet op het geweer. De Duitsche matrozen gingen te voet door dc stad. Er kwamen geene vijandige betoogingen voor. Konslantinopel, 80 Aug. (W. B.) Het Grieksche consulaat-generaal heeft een bevel van den Griekschen minister van oor log laten aanplakken, dat de reservisten cn dc manschappen van den landstorm van alle wapens in het geval van mobilisatie bij hunne korpsen moeten opkomen. Berlijn, 29 Aug. (WB.) De Norddeut- sohe AUgemeine Zeitung schrijft ovc Fran sche bedreigingen tegen onzijdigenVerleden Zondag, toen reeds overal de eerste zware nederlagen van dc Franschen bekend waren, voerde de Fransche pers tegen de onzijdigen nog eene zeer dreigende taal. De senator Ger- vais schetste dien dag den uiplomatieken toe stand van Frankrijk in de rooskleurigste tinten. Hij gaf aan de Italianen hoogmoedig le verstaan, dat zij, die zich niet aan gevaren blootstelden, ook aan den tuit geen deel zou den hebben. Italië denkt blijkbaar nu over deze gewichtige vraag na. Wij hebben aan de Italianen geen raad 'te geven. Zij welen, waar hunne ware belangen zijn. "Wij schen ken hun vertrouwen en crcdiet. Even wijsneuzig was zijne taal tegenover Nederland. Wij moeten tegenover zeker- ver schijnselen van eene onzekere onzijdigheid toegevend zijn. Deze gevoelens hebben wii ook tegenover Nederland. Het schijnt, dat het alle maatregelen genomen heeft om de onzijdig heid van zijn gebied te verzekeren. Maar er is ook eene politieke en .conomisohc onzij digheid noodig. Over dit punt zijn bijzon dere gecontroleerde toezeggingen onvermij delijk noodig. Aan de Tuiden wTordlt ten slotte eene snoe- dige afrekening in uitzicht ^esteld. Iets elegi- schcr behandelt heden reeds Jean Herbette Turkije. Hij meent in de Echo de Paris, dat Frankrijk geene verwikkelingen in het oosten kan gebruiken. Er moet den Franschen wel iets aan gelegen zijn, dat het oorlogstooneel niet onnoodig wordt uitgebreid en dat aan hunne vrienden, de Serven, van den Balkan uit geen nadeel wordt berokkend. Dit alles is intusscHen heden ijdel gepraat, waarachter geene macht meer staat. Londen, 29 Aug. (R.) Dc minister van marine Winston Churchill heeft in een ge sprek mest den vertegenwoordiger van eene Amerikaansche journalistenvereeniging ge zegd, dal het Witte boek de onmiddellijke oor zaak van den oorlog doet kennen. De grond- ooi zaak Is echter de eerzucht van de Prui sische militaire aristocratie, die dc geheele wereld aan zich wil onderwerpen. Engeland «telt zich schrap tegen het Pruisische mili tarisme. Zijne hulpbronnen op zee en zijne finenrieele 'hulpbronnen zijn aanzienlijk, zijne miiitaire krachten zijn goed, ofschoon beperkt, maar zullen nog groeien. Het zegevierende Piuisische militarisme zou nooit voldaan zijn, en als het de Engelsche macht brak, dan zou het naar eene koloniale uitbreiding streven zoo groot, dat alleen Zuid-Amerika groot ge noeg zou zijn om haar te bevredigen in weer wil van de Monroeleer. De tegenwoordige strijd is een striid op leven en dood tusschen de democratie en de autocratie. Wat er ook eebcure, Engeland is verplicht tot het uiterste te gaan. Krak au, 29 Aug. (W. B.) De Czas be richt, dat in Kielce eene kennisgeving aan de bewoners is aangeplakt, waarin namens het opperbevel van de Poolsche vrijwillige legioe nen de bevolking wordt aangespoord, dienst te nemen in deze legioenen. Russische op* schriften of uithangborden enz. moeten wor den verwijderd. Er moeten Poolsche nationale vlaggen uitgestoken worden uit de openbare gebouwen. Politieke misdrijven moeten ver volgd worden door eene velcLgondarmerie van de Poolsche legioenen. Drukwerken moeten aan eene militaire censuur onderworpen wor den. De bevolking wordt uilgenoodigd tc wer ken voor de nationale Poolsche zaak en ge volg te geven aan dc bevelen van de Oosten- rijicsche autoriteit. De kennis gering is onder teekend door een commissaris van de Pool sche vrijwillige legioenen. Londen, 29 Aug. (R.) De officieele Turksche kringen in Londen verklaren, dat hun niets bekend is van in Griekenland ver spreide geruchten over het doorkomen van naar Konstantinopcl onderweg zijnde Duit schers. Zij voegen hieraan ,oe. dat de Turk sche regeering zeer goed weet, d«' het in 't meeste belang van Turkije is eene voorzichtige en verstandige politiek en geene avontuurlijke politiek le volgen. Zij herhalen, dat het gerucht van Turksche troepenbewegingen door Bulgarije in de rich ting naar Griekenland geheel van grond ont bloot is en dat hetzelfde geldt van het ge rucht, dat Liman Pacha tot chef van de Turk sche troepen is benoemd. KonstantinopeL 29 Aug. (W. B.) Eene officieele kennisgeving van de Parte houdit in, dat het wegens de mobilisatie aan buitenlandsche vliegtuigen verboden is over Turkseh gebied te vliegen. Tengevolge van de mobilisatie ontplooit de Roode halve maan 9edert eenige dagen eene Ijverige werkzaam heid. In Stamboel zijn drie groote scholen als hospitalen ingericht. Er is eene commissie benoemd, die tot taak heeft de middelen na te gaan voor de verzorging van Konstanti nopcl met levensmiddelen, het binnen bren gen van den oogst en de uitvoering van land- bouwwerkzaamheden in het aanstaande jaar. De stedelijke prefectuur deelt medé, dat de invoer van graan vrij is. Konstantinopel.29 Aug. (W. B.) Het regeeringsblad maakt eene wet bekend, waar bij de landbouwbank gemachtigd wordt aan de schatkist eene leening van 330.000 Turksche ••'V verstrekken. N e w-Y ork, 30 Aug. (R.) hen uit Peking ontvangen telegram geeft te kennen, dat China" hef aanbod van Japan om alle wanordelijk heden in China te onderdrukken zoolang de oorlog in Europa duurt, heeft geweigerd. Washington, 30 Aug. Een besluit tot instelling van een verzekermgsbureau tegen oorlogsgevaren van ladingen, die zich berin den in de Amcrikaansche wateren, werd aan genomen door het huis van vertegenwoordi gers en zal onderteekend worden door presi dent .Wilson. Verspreide Berichten. Ve rmoeid. Een part. tel. uit Londen aan de Tel. deelt medeDe sluier over de operaties in Noord- Frankrijk is opgelicht. Beide partijen schij nen uitgeput en hebben rust noodiig. Een Belgisch luitenant vertelde aan een Parijsch blad, dat het aantal gedoode Duit schers 200.000 zou bedragen. Ook zei de hij, dat een dor gevallen forten om Namen, Mar- che les Dames, één nacht gebombardeerd was met 292 granaten uil zware 22* centime ter bolegeringskanonnen, die getrokken moes ten worden door 29 paarden. De Zeppelin boven Antwerpen. Volgens de Lokal-Anzciger is het doel, waarmede het bombardement van Antwer pen door den Zeppelin-luchtkruiser is onder nomen, bereikt, zoowel wat de aangerichte schade als den indruk betreft» die dit krijgs bedrijf vooral in Engeland zal maken. Het luchtschip is Dinsdag te vier uur over Luik naar Duitschland teruggekeerd. D c houding van Italië. Naar de Figaro meldt begrijpen Weenen. en Berlijn thans, dat hot (onmogelijk is Italië nog op zijn onzijdighcidsverklaring te doen tc- Irugkomen. Oostenrijk neemt voorzorgsmaat regelen. De troepen, samengesteld uit Tyro- lers, die naar den Elzas waren gezonden, zijn naar Trcnle teruggeroepen, evenals de Kroaten. l>e Oosleizrijksche Tyrolers zijn vervangen dóór Tsjechen. Onder liet opschrift „So ist's rechts" schrijft de Lokal Anzeiger, dat Bclgic „of het land, dat tot dusver dezen naam gedragen heeft" thans ge heel in het bezit der Duitschers is. Alken Antwerpen wordt nog verdedigd, maar zegt het blad hoe lang dat nog zal duren, daaromtrent zal de Belgische generale sta$ na de ervaringen té Luik en Namen opgedaan, wel geenerlei illuzies meer koesteren. Het kleine koninkrijk wordt niet meer door de Re- geering, dk zich in Antwerpen teruggetrok ken heeft, bestuurdhet is onder bestuur ge komen van een Duitschen gouverneur, die vermoedelijk door den keizer van alle noodSge volmachten is voorzien, om Duitsche tucht en orde in het och zoo neutrale land in te voeren. Deze zal het land de duizen maal verdiende oorlogsschatting opleggen en zal voor de Duitsche toekomst den weg effenen, dien het Belgische volk nu waarschijnlijk tegemoet zal gaan. Dan schrijft de Lokal Anzeiger ver der In talrijke brieven, die wij in de laatste dagen hebben ontvangen, wordt de eisch ge steld, dat geheel België Duitsch be zit moet worden. Wij hebben reeds opge merkt, dat wij de plannen onzer Regeering in dit opzicht niet kennen, dat de plannen waar schijnlijk ook nog in het gch'cel niet vaststaan. Andere lezers echter mcenen ons te moeten vermanen: men moet het vel van den beer niet verkoopen voor hij geveld is. Nv deze beer ligt geveld en wij zouden geen en kele reden weten, waarom deze door het Duitsche volksleger gemaak te buit ook niet ongedeeld het Duitsche volk zou toebehooren. Wij vertrouwen dan ook. dat deze eerste over- winningsprijs, die ons ten deel gevallen is in den mannen-moordenden oorlog, tot welke onze vijanden ons hebben gedwongen, voor alt ij d vast in Duitsche handen behouden zal blijven. De gepensioneerde Duitsche infanterie-gc- ncraal von Oesterleg, schreef aan hetzelfde blad „Naar mijne overtuiging moet geheel België Duitsch worden ï.iet om eenige mil- lioenen plebs de eere te geven tot het Duitsche rijk te mogen bchooren, maar om hunne voor treffelijke havens in óns bezit te krijgen, op dat het mogelijk worden het ..perfide" Albion het mes op de keel te kunnen zetten De verwoesting van Leuven. Leuven is Dinsdagavond omstreeks midder nacht gedeeltelijk in brand gestoken (met naphta en benzine), met het ongelukkig ge volg dat van dit juweeltje van oud stede- sehoon niets, letterlijk niets meer over is. Ook de universiteit met haar schitterenden inhoud wetenschappelijke verzamelingen is dezen oorlog ten offer gevallen. Hoe dit alles is voorgevallen moge blijken uit hetgeen oog getuigen aan verschillende bladen hebben me degedeeld. Allereerst het relaas van den Maastricht- schen correspondent der N. R. Ct, die juist in Leuven kwam even vóór de catastrophe. Hij vertelt: Dinsdagavond circa 11 uur, terwijl de stad door betrekkelijk weinig troepen landweer en linie was bezet, en lange colonnes provi and en een muniHetrein door de stad trok ken, werd plotseling uit een huis tegenover het station, waar het kwartier van den stads- commandant en de staf gevestigd was en dus veel militairen aanwezig waren, geschoten. Spoedig daarop weerklonken andere schoten uit de nabïjzijndc huizen, welk schieten zich in een oogenblik van huis tot huis en van straat tot straat voortplantte. De Duitsche soldaten vielen in niet te tellen menigte. Een algemeene verwarring volgde. Duidelijk zag ik de schoten van een machinegeweer door de spiegelruiten van het station. Bij onder zoek bleek dat een machinegeweer op de derde verdieping van een tegenover het sta tion gelegen hotel was opgesteld. Juist was 'n militaire trein uit Luik, met bestemming naar Brussel aangekomen en ontladen. Een sectie artillerie werd uit den omtrek van Brussel ge- requireerd. Het was onmogelijk te weten, wie de schuldigen waren en precies te weten uit welke huizen de schoten kwamen. Daar om drongen de soldaten de huizen binnen en ontspon zich hier en daar een verwoed straatgevecht. Iedere bewoner die gewapend gevonden werd of verdacht werd te hebben geschoten werd onmiddellijk neergelegd. Dat hierbij ook veel onschuldig bloed werd vergo ten, spreekt vanzelf, doch de tijd ontbrak om alles nauwgezet en nauwkeurig te onderzoe ken. De bewoners, wier onschuld bleek, ouden, zieken en kinderen, ten dcele ook de vrouwen ^moesten hunne woningen verlaten, Inmiddels wierp dc artillerie voortdurend granaat kartetsen in de stad, die spoedig op verschillende plaatsen brand veroorzaakten. Andere huizen werden met benzine gedrenkt en aangestoken. Daar naderden onder sterk escorte, twee groepen gijzelaars, mannelijke en vrouwelijke ieder ter sterkte van vijfhonderd menschen. Zij werden bij het station opgesteld. Bij ieder schot dat op Duitsche militairen werd afge vuurd, zouden er tien worden gefusilleerd. Hier hielp geen klagen of weenen. De goeden moesten het met de kwaden ontgelden en werkelijk werd nog menig soldaat uit een hinderlaag neergelegd. De nacht viel in en akelig verlichtte de brandende gloed den omtrek. Tegen het aanbreken van den dag trokken de soldaten er op uit om machtig te worden, wat nog niet door brand was verwoest. Tcrugkeerende over de buitenboulevards zag ik 's ochtends nog veel lijken liggen van inwoners. Ik telde er een twintigtal Ik zag veel geestelijken naast elkaar met Het ge zicht naar den grond, een eind verder een grijsaard, waarnaast een stokoude vrouw. Zouden zij zich, van niets kwaads bewust, en zich beschut door den onderdom wanend, straat hebben gewaagd? Wat verder weer hef1 lijk van een priester, De soutane bemodderd en bevuild door bloed. Afschuwelijk was de aanblik van die onbe graven dooden. De oorzaak van de vreeselijke gebeurtenis^ sen die te Leuven plaats hadden, wordt door dc Duitsche militairen, waarvan ik vele offi- eicren sprak, toegeschreven aan de Houding der geestelijkheid, die de bevolking volgeq® hun zeggen had diets gemaakt, dat de Duit schers de nederlaag zouden hebben geledetf cn in vollen aftocht waren." Een Nederlander, die tijdens de yerwocs- ting in Leuven was, deed aan den ArahenW schen corr. van de N. R Ct. een uitgebreid relaas, waaraan we nog het volgende ontice'. ncn:

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2