BINNENLAND. Dinsdagavond werden we onverwachts op geschrikt door geweerschoten, vermoedelijk in de stad. Oogenblikkelijk heersehtc er bui ten een groote drukte. Do Duilschers liepen te hoop, zonder dat ze blijkbaar zelf wisten wat er gebeurde. Van de burgers waagde zich nie mand op straat. Het geweervuur kwam steeds nader, tot dat wc duidelijk" in onze straat schoten hoorden vallen. Kanonnen reden door de straten, eenige werden vlak bij ons huis opgesteld. Commando's weerklonken cn spoe dig dreunde de straat van liet hevige kanon vuur. Boven het gebulder van de kanonnen klonken nu en dan menschelijke kreten. Toen ik het waagde door een der ramen te kijken wat er in de straat voorviel, zag ik reeds ver schillende huizen in brand staan. Soldaten sloegen de winkelruiten stuk en stalen alles wat van hun gading was. Ik zag hen juist bij een comestibleshandelaar de ruiten inslaan en zich aan de in de uitstalkast staande wij nen te goed doen, terwijl een oogenblik later een soldaat met een arm vol kistjes sigaren bij een overbuurman uitkwam.»Menschen, die uit de brandende huizen naar buiten vlucht ten, werden op straat doodgeschoten door de met het geweer in den arm loopende solda- en. Nadat de persoon in quaestie den gehcelen nacht in een kelder had doorgebracht, ver net hij den volgenden morgen zijn schuil- plaats om zich naar het station te kunnen begeven. „De tocht door -de stad was het verschrik kelijkste wat men zich kan stellen, 't Was als ten wandeling door de hel. De geheele stad stond in brand, terwijl vele huizen en groote gebouwen reeds in puin lagen. Overal in de stad lagen lijken, terwijl we uit enkele huizen nog kreten hoorden. Burgers zagen we ner gens op straat, alleen soldalen. Met behulp van onze geleiders, die steeds in de overtui ging bleven, dat we Duitschers waren, kwa men we omstreeks halfzes aan het station. Voortdurend spraken zij over de. burgers, die geschoten hadden, waarin we hen maar ge- Tijk gaven, hoewel wij voor ons de overtui ging hebben, dat het onwaar is. Veeleer meen Ik dat de buiten Leuven vechtende troepen enkele soldaten vluchtende in de stad op de schildwachten zijn gestuit, die op hen, ze voor Belgen aanziende, hebben geschoten. Zoo is misschien een misverstand ontstaan. Overal in de stad waren de parken omgewoeld. Blijk baar waren daar inderhaast de doodgescho ten burgers begraven. Althans hier en 'daar staken menschelijke lichaamsdeelen boven den grond uit. Aan het station moesten we eenige uren dachten, voordat de trein vertrok. Wij had ten toen gelegenheid de verwoesting van onze mooie stad met haar prachtige gehouwen gade te slaan. Onbeschrijflijk is het schouw spel van die vuurzee, dien alles verterenden vuurgloed. Soldaten met brandbare stoffen en met bommen liepen rond om, waar de boel nog niet goed brandde, opnieuw den brand erin te steken. Buiten ons waren er geen an- Ide7e inwoners aan 't station. Alleen gewonde Duitschers werden in den trein gebracht. Na eenigen tijd kwamen echter eenige soldaten veen vijftig menschen voor zich uitdrijvende. 'Aan den hevelvoerenden officier vertelden de ^soldaten, dat ze Vleze menschen hadden ge- 'Vonden in hulzen, van waaruit geschoten was. Zij bezwoeren handenwringend niet gescho ten te hebben. Na korten tijd werden alle on- gelukkigen neergeschoten. Gelukkig vertrok 'eindelijk te 8 uur de trein, die ons wegvoer de uit deze poel van ellende en kommer." Een Leuvensch neringdoende, die uit zijn vaderstad naar Mechelen was gevlucht, toen de stad in brand werd gestoken deed aan een verslaggever van De Tijd het volgend ver baal over de ljarhaarsche-verwoesting: Van den dag af, dat Leuven in h.inden der Duitschers was, werden op militair bevel alle wapens door de inwoners aan den garni- zoens-commandant ingeleverd. De bevolking Seed haar uiterste best om dit en andere bit tere bevelen zoo stipt mogelijk op te volgen, en zij nam ook door de verpleging van Dult- sche gewonden een waardige en zelfs edel- noedige houding aan. Niemand dacht er aan, om op welke wijze ook, den Duitschers aan leiding te geven tot gruwelen als die. welke thans zijn gepleegd. Tengevolge van den uitval, door het Belgi sche leger uit Antwerpen beproefd, vluchtte een afdceling Duitschers, welke door een pa niek bevangen was, van Mechelen terug in de richting van Leuven. De uitgezette Duilsche wachtposten, door de duisternis van den in gevallen avond en verkeerd begrepen bevelen lisleid, schoten op de terugkeerenden, die zij oor vijanden hielden. Dadelijk werd voor den dood van enkele ge vallenen de bevolking van Leuven aanspra kelijk gesteld, nadat de Dnitsche wachtposten, om hun fout te bedekken, burgers- hadden aangeklaagd. Met volslagen minachting van menschenlevens en van hetgeen een weten schappelijke stad als Leuven beteekent, ren den toen soldaten uit het grootc Duitsche kamp van den achterkant van het station naar de Stationstraat, waarvan de gebouwen met petroleum werden begoten en in brand werden gesloken. Met geweren en machine geweren werden de muren in puin gescho ten. Hetzelfde geschiedde met enkele gebou wen der Katholieke Hoogeschool, waarvan de prachtige bibliotheek vernield werd. En- iele professoren men zegt ook de onder rector, evenals de deken, de burgemeester en enkele notabelen, die als gijzelaars waren 'gehouden, werden gefusilleerd. Dit is te schandelijker, daar de katholieke geestelijk heid met bewonderenswaardige naastenliefde aan de verzorging der gewonden had deel genomen. ITet stadhuis is slechts beschadigd, doch niet geheel verbrand. Van den Caesarsberg waren uit hel Benedictijnenklooster kanonnen op de stad gericht. Een bijzondere correspondent van het Hbl. seinde uit Maastricht: Van Leuvensche studenten, die naar Maas tricht zijn gevlucht, verneem ik, dat de voor geschiedenis vau de verwoesting van Leuven zich aldus heeft toegedragen: Dinsdagavond trokken Duitsche troepen, die wegens het voortschrijden der Russen, naar Duitschland waren teruggeroepen uit de richting Brussel op Leuven aan. De uiter ste oosten der Leuvensche bezetting, meenen- dc, dat vijandelijke troepen naderden, begon nen te schieten; daarop zijn de terugkomen de Duitschers, die meenden dat zij door franc-lireurs bestookt werden, fel te werk ge gaan. Zij hebben het klooster Mont-César en de kathedraal St. Pierre in brandi gestoken, cn als gevolg van dit alles is een algemeene moord- en brandpartij ontslaan, wTaaraan door de heele bezetting met ijver is deelge nomen. Woensdagmorgen is toen den bewo ners aangezegd, dat zij moesten vertrekken, omdat de stad „officieel" zou worden ver brand. Zeer zeker zijn daarbij verwoest de groote hallen, waarin de beroemde univer siteitsbibliotheek is gevestigd. Naar de Duitschers vertellen, was Leuven verbrand, omdat er weer geschoten was door de burgers. Zij meenden evenwel, dat dit ge schied was in overleg met de Fransche of Engelschc officieren, daar uit het optreden der hurgers strategisch overleg bleek. Som mige gevangenen zouden hebben verzekerd dat de geestelijken tot schieten hadden aan gespoord. In sommige huizen waren machi negeweren gevonden. Weer andere berichten vermelden, dat al leen Fransche en Russische studenten zou den hebben gevuurd. De heer H. W. Rutgers, directeur der wa terleiding te Leuven, doch die zich thans met zijn vrouw en twee kinderen te Tiel bevindt, vertelde aan correspondenten van eenige bla den omtrent zijn wedervaren in de laatste da gen: Bij het vertrek van een convooi moet er vol gens Duitsche lezing gescholen zijn door de Leuvensche burgerij. „Mij", zei de heer A. „is dit niet bekend. Maar even voor acht hoorde ik op de Stationsstraat, waar ik woonde, een ontzettend lawaai. Ik snel naar buiten en zie paarden zonder bestuurders, met de convooi- karren achter zich, de straat doorhollen, hot sende tegen elkander, tegen de lantaarnpa len, tegen de huizen. In de richting achter dezen warboel, naar de stad toe dus, wordt een hevig geweervuur onderhouden. Ik snel naar boven, waar mijn kinderen van resp. 2XA jaar en 6 weken, sliepen, en vlucht met hen en mijn vrouw in den kelder onder ons huis. Spoedig voegen zich daar enkele kinde ren onzer buren bij ons. Om tien uur 's avonds waagde ik even een kijkje in mijn tuin te nemen, van waar uit ik het gezicht over de straal en de stad had- In de omgeving van het station en op de Groote Markt brandde het geweldig. En nog steeds een regen van kogels en een regen van vuur uit de lucht. Ik ben niet lang gebleven, maar zocht dadelijk weer het beschuttende keldergewelf op. Tegen elf uur kwam een oude dienstbode uit een achter ons gelegen hecrenhnis mijn hulp inroepen. De 56-jarige trouwe had twee tuinmuren moeten overklimmen. Het huis van haar meester stond in brand; alle kamers vol vuur en rookWij waren onmachtig hulp te ver- leenen; ieder die buitenkwam werd onmid dellijk gedood. Met moeite dwongen wij de dienstbode hij ons te blijven; haar meester van 86 jaar, diens zoon van 46 jaar en twee andere dienstboden zijn levend verbrand. Nog anderen kwamen; tusschen twaalven en half één waren wij met ons dertienen in den kelder. De angst, dien wij uitstonden, is onzeg baar. Het geloei der vlammen, het geknetter van niet onderbroken geweervuur, het was om er wanhopig onder te worden. Om twree uur werden alle ruiten bij ons in geslagen en ons huis, dat evenals alle huizen van boven tot beneden op Duitsch bevel ver licht moest zijn, werd doorzeefd-van kogels, stellig om mogelijke vluchtelingen, die er in konden zijn, te dooden of verdrijven. Te vier uur 's morgens werd een huis naast ons in brand geschoten. De wind dreef den rook in den kelder en wilden wij niet stik ken, dan moesten wij dezen verlaten. In de straat viel nog schot op schot; wij moesten ze echter over om in een stal achter een ook al verbrand heerenhuis beschutting te vinden. Ongedeerd bereikten wij allen deze toevlucht. Daar troffen wij nog een dertigtal vluchte lingen, meest bewoners van de Stationsstraat die voor cn na hun eigendommen in de vlam men hadden zien opgaan of later zagen opgaan Op het oogenblik, dat wij er kwamen, stond een groot klooster, bewoond door paters uit Portugal verdreven en waar tal van Leuven sche studenten gehuisvest waren, in lichte laaie. In de naaste omgeving stonden vier groote huizen in brand, waaronder dat van advocaat Sterckmans en van den officier van gezondheid Vanhellingen, die op 't oogenblik in Antwerpen is, maar wiens vrouw en kinde ren te Leuven waren achtergebleven. Zoo wachtten wij den loop der gebeurte nissen af. Tegen' 9 uur Woensdagmorgen werd de toestand in ons verblijf zoo ernstig, dat de mannen beraadslaagden, wat te zullen doen. Overal, voor, achter, aan weerszijden van ons, vuur, vuur.... Plotseling werden wij opgeschrikt door slagen van geweerkolven op de deuren; een Duitsch sergeant met twee soldaten komt onderzoeken, of en welke men schen er zich in den stal bevinden. Na dit onderzoek, waarbij bleek, dat er zich geen Belgische soldaten onder bevonden, wer den wij, zooals wij waren, geleid naar het station, dat op ongeveer rijf minuten afstands lag. De weg voerde tusschen ruïnen en over brandend hojg: heen. Op het stationsplein was van de twintig café's en hotels, die daar wa ren, geen stuk meer over. Toen wij er kwa men, viel van een der grootste de voorgevel met donderend geweld op straat. Vóór het station had men een zorgvuldig onderhouden plantsoen. Nu zagen wij er tal van lijken van burgers rusten, met hun gelaat voorover in de bloemen. Dood en leven, in verschrikke lijke tegenstelling. Vermoedelijk waren deze dooden uit de stralen der stad hierheen ge voerd. Wij waren in het slation met ongeveer 60 personen. Hier volgde een nauwkeurig onder zoek van de bescheiden, waarover wij be schikten en toen kregen wij door de zorgen van een Duitsch officier, die ons uitermate beleefd en voorkomend behandelde, een plaats in den trein in een veewagen, waarin ban ken waren geplaatst. De gewone 20 wagens van dien trein waren vol Duitsche gewonden. Voor de trein vertrok, verzocht ik den of ficier verlof nog enkele bescheiden uit mijn buis te mogen halen. Dit werd mij geweigerd. ik moest met dezen trein mee, anders kon hij voor mijn leven, al was ik dan ook Hol lander, niet instaan. Uit den trein zagen wij heel de stad in brand. „Wat vandaag nog gebleven is wordt morgen in brand en plat geschoten," zei een officier. Ten slotte laten wij hier nog volgen het uit een journalistiek oogpunt bijzonder mooie hoofdartikel, dat Zaterdagavond de N. R. Ct. aan de verwoesting van Leuven wijdde: „Over dc verwoesting van Leuven, waar toe volgens de berichten van Duitsche zijde is overgegaan.... meldt de Vossische Zeitung" aldus de aanvang van het eerste telegram, dat ons hedennacht bereikte, alsof het nadere bijzonderheden bevatte over een reeds bekend feit. Het Duitsche telegraaf-agentschap ha'dj ons het feit zelf niet medegedeeld. Om begrij pelijke redenen; deze gebeurtenis is ontzet tend. Er is tweeërlei lezing. Volgens de mede- deeling, hedennacht door de Engelsche lega tie te 's Gravcnhage verstrekt, heeft hier een vreeselljk misverstand plaats gehad. Duitsche troepen zouden op elkaar hebben geschoten, en in de verwarring onder den indruk ge raakt zijn, dat zij door de bevolking vaa Leu ven aangevallen werden. De Duitsche lezing staat hier recht tegen over. Volgens haar zouden de Leuvensche in gezetenen een georganiseerden overval op de Duitsche troepen hebben gewaagd. Wat er werkelijk is gebeurd zullen wij wel licht nooit te weten komen. Wat doet het tot het gebeurde af? Het feit van de verwoes ting van Leuven blijft bestaan, cn dit feit is, wat ook dc aanleiding ertoe moge geweest zijn, zoo verschrikkelijk, dat de gansche we reld er met de grootste verslagenheid van moet hebben kennis genomen. De verwoesting is, naar de Duitsche lezing van het gebeurde, bedoeld als straf tegenover de bevolking van dc aloude, vermaarde stad. Het is cene straf, die verre en verre over de bevolking vau Leuven, verre over het ge teisterde België heen gaat. Het is eene kas tijding, die al wat er op aarde aan Wester- sche beschaving beslaat heeft getrolfen. We reldberoemde monumenten van geschiedenis, wetenschap en kunst van eeuwen en eeuwen ter zijn in enkele uren vernietigd. Daarmede is niet slechts het vijandelijke land, neen, daarmede moet een ieder, die in het oude en nieuwe werelddeel meeleeft met de cul tuur, verpletterd zijn. Het Duitsche volk staat in de werken des vredes zeer hoog. Schier op alle gebied van wetenschap en beschaving staan Duilsche coryfeeën vooraan. Zij ook. en zij niet in de laatste plaats, moeten de straf, die op de Leuvensche bevolking is toegepast, voelen als ware die straf hun zeiven aange daan. Zij evenzeer als alle andere, neutralen en oorlogvoerenden van beide partijen, moe ten ontsteld zijn, en de wonde, die hun is toegebracht, zal ten eeuwigen dage blijven schrijnen. Wij treden niet in eene beoordeeling van het gebeurde, uit krijgsmans oogpunt be schouwd. Wij beoordeelen niet of er recht was of niet, noch ook of het eene juiste tak- tiek is, de bevolking van een vljandelijken staat door zulke straffen, als er nu eene is voltrokken, tot wanhoop tc drijven. Maar België heeft nog een aantal steden, die als monumenten van geschiedenis, kunst en beschaving gelden. Men weent bij de ge dachte wat, door een misverstand, door een vergrijp van een aantal burgers misschien, ook hun lot zou kunnen worden. En men vraagt zich af, of er dan geen middel zon zijn, om zelfs in gevallen, waarin het dan misschien naar streng oorlogsrecht geoor loofd mocht zijn, met één slag te vernietigen hetgeen den roem uitmaakt van lange eeuwen niettemin in het belang van de gansche menschheid genade te laten gelden boven recht. Dc Staatscourant van Zondag 30 en Maandag 31 Augustus bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot consul van Nederland te Grand-Rapids J. Stekelee, vice-consul; tot adjunct-tolk bij het gezantschap te Pe king J. J. L. Duij,vendak, leerling-tolk; benoemd tot aalmoezenier bij het leger te velde F. J. H. Evers, lid van den Raad van Defensie te Duivendrecht, F. A. R. Padberg, te Arnhem, G. Huijs, te Ginneben en B. H. Som, te Utrecht; tol veldprediker hij het le ger te velde ds. J. C. H. Schollen, hervormd predikant te Rotterdam; ds. W. J. Meiner9, idem te Amersfoort; ds. S. K. Bakker, idem te Zwolle: ds. A. L. Th. v. d. Ven, idem te Moordrecht; <Ts. Y. S. Duruma, doopsgezind predikant te Oost- en West Graf dijk; ds. Th. J. Hagen, gereformeerd predikant tc Nieuwe- Pckela, ds. H. Janssen, chr. geref. predikant te Leiden; dr. L. Schutte, luthersch-predikant te Amsterdam; op verzoek eervol ontslagen G. F. C. Zaal berg, le observator bij het Metereol. Instituut tc De Bilt. eervol ontr' ig uit den militairen dienst ver leend aan den reserve-eerste-luitenant L. J. T. Hohmann, van het 47ste bataljon landweer-in- fanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst, wegens lichaamsgebreken tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve-tweede-laitenant, de met den titulai- ren rang van tweede-luitenant ge^ensionneerde onder-luitenant der infanterie P. U Bollen van het leger in Ned.-Indlë. De Konfln gin-Moeder ontving Zaterdagna middag de gezanten van China, Japan en den tdjdelijken gezant van Frankrijk. Het Huis ten Bosch wordt in gereedheid gebracht voor een eventueel verblijf van het Hof aldaar in September. De Minister van Oorlog, generaal-ma-' joor Bosboom, bracht Vrijdag een bezoek aan het infanterie-depot te Alkmaar en woonde aldaar de oefeningen bij. Nederland en de oorlog. De Ministerraad. 'De ministerraad vergaderde Vrijdag, en Zaterdag buitengewoon. Onze zuidgrens in staat van beleg. Bdj Koninklijk besluit van Zaterdag zijn in staal van beleg verklaard de navolgende ge meenten: In Zeeuwsch-Vlaandcren: So.s van Gent, WestJdorpe, Zuiddorpe, Koewacht, Overslag, Axel, St. Janssteen, Graauw, Langendam, Hulst, Cl in ge. In Noord-Brabant: Putte, Ossendrecht, Woensdrecht, Huibergen, Bergen op Zoom, Wouw, Roosendaal en Nispen, Rucphen, Vo renseinde, Zundert. Rijnbergen. In Limburg: Amby, Bemelen, Berg cn Terblijt Oghok, Cadicr en Keer, Eijgelshoven, Eijsden, St Geertruid, Vroensveld, Gulpen, Reer, Heerlen, Houthem, Hulsberg, Kerkrade, Klim men, Maastricht, Margraten, Meerssen, Mescb, Mheer, Noordbeek, Oud-Valkenburg, Oud- Vroenhoven, St. Pictcr, Rijckholt, Schaepbcrg, Schin op Geulle, Simpclveld, Slenaken, Vaals, Valkenburg. Voer endaal. Huldegave op den verjaardag van H. M. do Koningin. Door meerderen in den lande is het denk beeld geopperd om op 31 Augustus, den ver jaardag van H. M. de Koningin, ie herden ken door een extra-gave aan het Kon. Nat. Steuncomité. Wij vernemen, dat het comité, vooral ora den arbeid der plaatselijke comités niet te belemmeren, er van afgezien heeft om col lectes te houden of circulaires rond te zen den. Dit behoeft echter niemand te weerhou den om op den feestdag der Koningin een daad te doen, waarmede hij stellig in haar geest zal handelen, door wat hij voor feest viering mocht hebben bestemd, te zenden aan den penningmeester van het Kon. Nat. Steun comité, jhr. mr. Van Doorn, Koninginnegracht 35. te s Gravcnhage. H. M. de Koningin te Rotterdam. 11. M. de Koningin heeft Zaterdag per auto een bezoek aan Rotterdam gebracht. Op den Schicweg, door den burgemeester opgewacht en verwelkomd, had H. M. op hel stadhuis een onderhoud met de wethouders De Jong en Stulcmeycr van Publieke Werken en Ar menzorg, den heer G. II. Hintzen, voorzitter van het plaatselijk steuncomité, mcj. E. Boei de, presidente van het Vrouwencomité, dat tot leniging van den nood werkzaam is. met den hoofdcommissaris en den havenmeester. Met de grootste belangstelling liet de Ko ningin zich inlichten omtrent den invloed van den oorlog op den toestand op econo misch gebied en in het havenbedrijf, omtrent den omvang der werkloosheid, omtrent wat van gemeentewege tot vermindering daarvan kan worden gedaan en omtrent de getroffen maatregelen. Daar de koningin een indruk wilde krijigen van den toestand in de havens,, werd dearna gereden langs de rivier de Rijn, Maas en Waalharen. De burgemeester maak te den rit in de koninklijke auto mede. Daar na keerde de Koningin met haar ge volg, bestaande uit den grootmeester kamer heer en den particulieren secretaris, een hof dame en adjudant, naar de residentie terug. Militaire berichten. Technisch personeel. In de behoefte aan technische opzichters bij de automobiel-treinen is reeds voorzien. Er bestaat voorshands geen vooruitzicht, dat nog meerder technisch personeel zal worden aangenomen. Vrijstelling van port voor militairen Tot nadere beschikking is in het binnen- landsch verkeer vrijstelling van port verleend voor de verzending door en aan militairen van: a. brieven (met inbegrip van briefkaarten) tot een gewicht van 20 gram; b. drukwerken en nieuwsbladen tot een ge wicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zii afkomstig zijn van militairen, aan de ad'rcszijde dragen het opschrift „Mi litair", gewaarmerkt door de handteekening van den afzender. Stukken welke niet beantwoorden aan de hiervoron genoemde bepalingen, worden met port belast. Amnestie voor deserteurs. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, om de bij de Wet van 6 Augus tus verleende amnestie uit te breiden lot de deserteurs van het Ncderlandsch-Indische le ger en van de landmacht in de Koloniën, Su riname en Curacao, die zich hetzij bij de gemobiliseerde Nederlandschc landmacht, hetzij bij het Indische leger, hetzij bij een der genoemde landmachten hebl>en aangemeld of zich alsnog vóór 1 November aanstaande aanmelden. De regecring acht ?.ct voort billijk dat de serteurs, die behoord hebben tot de Neder- landsche landmacht in de gelegenheid wor den gesteld, amnestie te erlangen dodr aan melding bij een der landmachten in de Ko loniën. Middenstandsbank. Vrijdag had te Den Haag een langdurige conferentie plaats van den jinister van Land bouw, Handel en Nijverheid met de heeren dr. Bos, Van Aalst en mr. Everwijn, waarbij de definitieve redactie van de statuten der Algemeene Nederlandsdie Centrale Midden- stands-Credietbank werd vastgesteld. Zooals men weel, zal de regeering aan deze Bank in zooverre steun verleenen, dat een gedeelte van een eventueel erlies door haar zal worden gedragen, terwijl het Bankconsor- tium. respectievelijk de Vereeniging voor den Geldhandel, door wier bemiddeling de pro messen KJ de Nederlandsohe Bank zullen worden gedisconteerd, de bekende garantie van 20 van het verlies op zich neemt. De statuten zullen in het begin der volgen de week reeds Koninklijke goedkeuring ver kregen kunnen hebben en de oprichting der Bank zal dadelijk plaats vinden, zoodat de werkzaamheden onverwijld een aanvang kun nen nemen. Talrijke moeilijkheden en bezwaren waren te overwinnen, doch ten slotte zullen 'dr. Bos en de hem ter zijde staande lie eren hun werk met succes bekroond zien. De Algemeene Rekenkamer en Rijksvorderingen. Men schrijft aan de N. Ct.: Er wordt in deze dagen van meer dan éón zijde geklaagd over de trage afdoening van vorderingen op het Rijk. Tn het ttjfzondcr geldt deze klacht het departement van Justi tie. waar reeds voor zeer gejuiöten tijd Inge zonden declaraties, zelfs tot bedragen van 6 7 duizend gulden worden behandeld alsof er voor de betrokkenen niet het minste be lang bij was spoedig hun geld te krijgen. Ein delijk wordt dan een noodkreet aan de Alge meene Rekenkamer gericht, in de onderstel ling dat het onderzoek daar de afdoening zóu ophouden. De Rekenkamer echter heeft aan een cn onder niet dc minste schuld. In verband met den algemeencn nood van deze dagen is do searetaric bij de Rekenkamer reeds om 8 uur. op haar post om de met spoed aangevraag de betalingsstukken ter verdere behandeling gereed te hebben, wanneer de geregelde dienst een aanvang neemt. Dan wordt met de of- doening de meeste spoed betracht. Zoo noodfö4 worden de betaliiigsa an vragen ten huize va<ü de leden ter teekening aangeboden. Bovendien worden door het bureau vooï verzending der betaling&slukken bijzondere maatregelen genomen in verband met hef departement van Financiën Steenkolen. Naar men verneemt, heeft DultsdiLuid den steenkolenuitvoer naar Nederland slechts voor enkele afzonderlijke ladingen, waarvoor verlof moet zijn verkregen, toegestaan, zoo dat van onbeperkten uitvoer geen sprake is. Graancontracten. Naar aanleiding van een bespreking tus schen den directeur van de afdecliug graan en meel van het departement va.i Landbouw, Nijverheid en Ilandel cn de firma Gerhard Polak, te Amsterdam, heeft laatstgenoemde firma gisteren aan dien directeur het volgen de voorstel met toelichting in overweging ge geven De Regcering neemt alle contracten, geslo ten door Ncderlandsche firma's met Amerb kaansche meelfabrieken op Augustus- en zoo noodig September-aflading, over. Na ont vangst van dc cognossementen, of bij aan komst der goederen, levert ue Regeering anu importeurs tot denzclfdcn prijs, plus gemaak te onkosten en rente-verlies, tegen contante betaling dc voor hen oorspronkelijk bedoeld partijen terug. Deze vrbinden zich, alle door hen afgesloten contracten met hun koopers, hetzij meelhandelaren, bakkers of anderszins, te leveren tot den prijs, waarvoor oorspron kelijk door hen verkocht is, onder bijbereke ning van de extra onkosten hierboven ver meld. Dc Regeering bepaalt oen prijs van het niet verkochte gedeelte, onder toepassing van art. 76a en b aanvulling onteigeningswet, ge lijk dit sedert 8 Augustus regelmatig geschiedt. Toelichting: Op deze wijze worden onge veer 300 000 balen meel van Amerika gekocht tot ten minste 25 pet. beneden de huidige no teering, naar Nederland geleverd, welke an ders vermoedelijk voor een groot deel ge royeerd zouden worden. Immers, de voor waarden, door dc Amerikaansohe meelfabri kanten gesteld, betaling in New-Yorlc zonder eenige zekerheid voor ontvangers, dat de goederen Qnder neutrale vlag zullen worden verscheept, opent risico's, die een commissie firma niet ongestraft kan aanvaarden en da* ook categorisch., zoowel door de Engelsche als Nederlandschc importeurs is geweigerd. De Regeering. die in deze algemeene belangen dient en uit den aard risico s aanvaarden kan, anders dan particulieren, heeft dan ook vol gens mededeeling van den minister In de zit ting van de Tweede Kamer van 26 dezer, be sloten deze contracten te aanvaarden. Terwijl de huidige inkoop van tarwe door de Regeering en verkoop hiervan aan de meel fabrikanten tot een prijs, die dezen in staat stelt met winst meel le verkoopen f 14 per 100 K.G., offers van dc schatkist vraagt, zal daardoor door de regeling van de Ameri ka a nschc meelcontracten de regcering zon der eenig bezwaar voor de schatkist, de invoering van betere Amerikaansche meelsoorten verzekeren. Hieraan is thans behoefteomdat thans reeds grondstof fen bij de broodbereiding gebruikt worden, die in normale tijd'en minder geschikt wor den beschouwd. Bovendien wordt de dreigen de toestand van den meelhandel, waaraan de Regcering reeds haar aandacht wijdde, hier door aanmerkelijk verbeterd en worden pro cessen omtrent annulecring der contracten vermeden. De firma besluit met de verzekering, dat het contract door den directeur namens de Regeering afgesloten, ongetwijfeld door alle importeurs zou worden aanvaard. Alle be langhebbenden worden uitgenoodigd aan het bureau van den directeur mede te deelcn A. Den naam cn het adres van de fabriel van wie zij contracten hebben. B. Hoeveelheid en prijs. De Leidsche hutspotdag. De 3 Octobervereeniging tc Leiden heeft be sloten. Leidcns Ontzet dit jaar niet feestelijk te herdenken, voor het gemeentelijk subsidie van f 1000 te danken en tevens uit de kas een bedrag van f 1000 te 9torten in de kas van het Sleun-comité. Indien <lo HJdsomstandig. heden het niet onmogelijk raaken, zal alleet de koraalmuziek gegeven worden. D i e n s t r e g e 1 i n g H. IJ. S', M. Vanaf 2 Sept. zullen op de lijnen der II. IJ, S. M. ongeveer 150 nieuwe treinen wofdéö ingelascht. Haringvisscherij op de Noord zee. Men meldt aan ((De Standaardf' uit Maas* sluis Volgens bericht aan de zeevisschertj alhier heeft de Engelsche Admiraliteit medegedeelqy dat onze haringvisschers op de Noordzee ni$t zullen gehinderd worden. Enkele schepen vertrokken reeds. De Duitsche gezant naar 6 oi! interneeringskamp te A1 k m a a De Duitsche gezant, vergezeld door den inL» litairen attaché, eerste-luitenant Ostcrtag en prof. dr. Stratz. begaf zich Vrijdag per auto naar Alkmaar en bracht vandaar uit een be zoek aan het interneeringsdepót bij Bergen. Door den commandant van het de-pftt har telijk ontvangen, werden de leden van de Duitsche legatie naar de geïnterneerde sob daten gébracht, die iets meer dan 60 in get^.1 in tenten voortreffelijk zdjjn gehuisvest eü uit een veldkeuken goed worden verzorgd. De manschappen werden rijkelijk van siga ren voorzien, die de heeren uit Den Haag had* medöaej>racht Intusschen iwareW

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3