Uit den omtrek. Uit de Pers. Economische onzijdigheid. De Nieuwe Courant schrijft „De passage betreffende Nederland in het Zaterdagavond overgeseinde uittreksel uit het artikel van de „Norddeutsche Allge- meine", het Duitsche regeeringsblad, zal den oplettenden lezer niet ontgaan zijn. Onder den vorm van een polemiek tegen een „Matin"-artikel van den Franschen ad miraal Gervais over de neutralen, wordt openlijk aan Nederland een stellige wenk gegeven. Na een betuiging van welgezindheid zegt het Duitsche regeeringsorgaan, dat Neder land, naar 't schijnt, alle maatregelen geno men heeft om zijn territoriale neutraliteit te verzekeren. „Er is echter" zoo gaat het voort „ook een politieke en een economische neu traliteit. Op dit stuk zijn bijzondere, ge controleerde verzekeringen onvermijdelijk." Wat met de toespeling op Nederiand's politieke neutraliteit bedoeld wordt, is niet geheel duidelijk. Onze regeering heeft nooit eenige voorkeur voor een der oorlog voerende mogendheden aan den dag ge legd. zelfs nimmer aanleiding gegeven tot eenig vermoeden, dat voorkeur bii haar zou bestaan. Zij heeft zich de onbillijke verwij ten van voorkeur voor Duitschland, van Bel gische en Fransche zijde, hoewel niet offi cieel tot haar gericht, laten aanleunen, ver trouwende, dat haar rustige en zelfbewuste houding, voortdurend en bovenal door onze eigen binnenlandsche belangen en noo- den bepaald, op den duur gewaardeerd en begrepen zou worden door allen, die weten, dat neutraal beteekentop geen van beider hand te zijn. Voor zoover h>r te lande door de pers en door 't publiek voorkeur aan den dag gelegd werd. heeft zij alles gedaan, om tot voorzichtigheid te manen, zoo noodig te dwingen gelukkig heeft de bedachtzaamheid onzer pers, wier ernstige wil, om de regeering ook in dit opzicht ter zijde te staan, ondubbelzinnig gebleken is, geenerlei grond tot uitzonde- rings- of dwangmaatregelen opgeleverd. Het zal dus wel de (politiek)-economische neutraliteit zijn ten aanzien waarvan het Duitsche regeeringsblad „bijzondere, ge controleerde verzekeringen" onmisbaar acht. Wij vermoeden, dat men die, indien ver langd, zonder bezwaar zal kunnen verkrij gen. De houding van onze regeering immers kan, waar het de handhaving van de poli- tiek-economische onzijdigheid betreft, door niets anders bepaald worden dan door de regelen en beginselen van het volkenrecht en door haar verplichtingen uit krachte van door haar gesloten tractoren. De Rijnvaart-acte verplicht ons niet de geringste belemmering in den weg te leg gen aan het .vervoer van goederen over den Rijn, ook niet van die goederen, welke vol gens de wetten en gebruiken van den oor log ter zee als contrabande zijn te beschou wen. Een volkenrechtelijke verplichting voor de regeering, om den doorvoer van zoodanige goederen te beletten, bestaat niet. Anderzijds gaan de dringende behoeften van het eigen land, mits bewijsbaar en con troleerbaar, boven elke tractaatsverplich- ting. Dus zou b.v. van granen, voor reke ning van onze regeering uit Amerika aan gevoerd, om in die behoeften te voorzien, niet een korrel over den Rijn mogen wor den uitgevoerd. En zelfs van voor particu liere rekening hier aangevoerde graanvoor raden zou de doorvoer ten allen tijde kun nen worden verboden, indien (alweer bewijs baar en controleerbaar) de volstrekte on misbaarheid van dergelijke voorraden voor onze binnenlandsche behoefte zou blijken. Is dit niet het geval, dan is ook alles wat voor particuliere rekening eenmaal in onzo havens is binnengekomen, doorvoerbaar. Uit eischen als volgens het Duitsche regeeringsorgaan aan Nederland zouden moeten gesteld worden, kunnen dus o.i. moeilijkheden voor onze regeering niet ont staan met Rijken die vastbesloten zijn om Nederland's onzijdigheid, mits het zijne ver plichtingen ten volle nakomt, te eerbiedi gen. De afgeloopen maand heeft bewezen, dat het Duitschland zoo min als Engeland aan den oprechten wil tot die eerbiediging ontbreekt. De volkomen eerlijke en open politiek der Nederlandsche regeering, op economisch, zoowel als op elk ander ge bied, toont aan en zal naar onze vaste over tuiging blijven aantoonen, dat zij op die eerbiediging volle aanspraak kan doen gel den." Het lot der Pers. Aon een Duitsch blad is het volgende ont- lend „Onder de talrijke legenden, die In dezen tijd de ronde gedaan hebben en nog doen, verdient het aanbeveling voor de pers en dagbladlezers, om op te komen tegen de opvatting, alsof de pers in oorlogstijden een „zaakje" of zelfs een goed zaakje maakt. Hoe het publiek aan deze opvatting komt, is moeilijk te verklaren, misschien, omdat de dagbladen, als tusschenpersoon tusschen het publiek en de met spanning verwachte nieuwstijdingen, nu meer belangstelling on dervinden, dan onder normale omstandig heden, of omdat de verkooplokalen door het publiek als bestormd worden en de verkoop van extra-bladen en losse nummers den schijn wekt van een hoog opgevoerd be drijf. In werkelijkheid zien de zaken er ge heel anders uit. Er is nauwelijks één tak van bedrijf, dat zulke groote offers moet brengen, en tengevolge van den oorlog zoo achterop komt, als de dagbladpers. Stellig lijden handel en nijverheid gedurende den oorlog ook. maar zij gaan over 't algemeen genomen toch door. zoolang niet een groote en vernietigende catastrophe over een volk komt. De neringdoende kan toch nog op eenige bestellingen rekenen. Bij de dagbla den daarentegen is dat geheel anders. Zoo dra de vijandelijkheden uitbreken, wordt met één slag hun levenszenuw, de opname van advertenties doorgesneden. Het bedrijf als zoodanig bestaat niet meer. Daarmede worden aan de dagbladen de middelen ont nomen, waaruit zij het redactioneele deel moeten bekostigen. De eischen, die dat redactioneele deel stelt, worden in oorlogs tijd niet minder, eer stijgen ze. Het publiek eischt de berichten zoo vlug mogelijk te krijgen. Daarbij komt, dat de redacteuren, tfe verslaggevers en technische medewer kers, de zetters en drukkers voor oen deel opgeroepen zijn, papier, inkt en olie slechts bino-zaam of lot verhoogden oriis bemach tigd kunnen worden maar niettegenstaan de dat alles moet de courant regelmatig en tijdig verschijnen, ja, ze moet de nieuwste en gewichtigste berichten door extra-bladen bekend maken. Daarbij komen de voorzorgs maatregelen voor het geheele of gedeelte lijke onderhoud van degenen, die onder dienst zijn of van hun achtergebleven fami lie. Er behooren ijzeren zenuwen toe, om in zulke tijden zijn kalmte te bewaren, als men bedenkt, dat bovendien de dagblad uitgevers eveneens hun goed en bloed moe ten offeren en daarvan niet uitgesloten wor den. Is het onder zulke omstandigheden te verwonderen, dat reeds een menigte dag bladen hebben opgehouden te verschijnen? De dagbladpers zal, zooals ze tot nu toe gedaan heeft, ook verder haar plicht doen. Daartegenover mag zij echter ook verwach ten, dat het publiek rekening zal houden met de toestanden, zooals die zijn, en zal willen erkennen, dat de pers aan offervaardigheid bij niemand achterstaat." Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 4 Septem ber bevat o.a. hot volgende Koninklijke be sluit wegens lichaamsgebreken eervol gepen- sfkmneerd de kapitein A. Raasveldt, van het 10e regiment infanterie. krachtens het bepaalde in art. 76 der Bevor- deringswet voor de landmacht 1902, op zijn aan vrage in zijn rong weder in die st gesteld, de bij Kon. besluit van 8 Jan. 1913 met ingang van 1 Febr. 1913, gepens. ritmeester J. R. de Jon- cheere, van het wapen der cavalerie, en zijn tij delijk benoemd, bij het 1 -serve-personeel c er landmacht a. bij het wapen der infanterie, tot reserve- tweede-luitenant, de eervol ontslagen reserve tweede-luitenant J. O. Staab, van het wapen; b. met bestemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, gere kend van 17 Augustus, tot reserve-eerste-luite- nant, de gepens. eerste-luitenant H. J. Sasburg, van het wapen der infanterie Nederland en de oorlog. Taikbetuïging van H. KI. de Koningin H. M. de Koningin deed door den mi nister van buiten la ndschc zaken aan pastoor Drecs uit Mouland, die aan H. M. mede na mens zijn in het kamp te Oldcbroek vertoe vende landgenooton een telegram van innige dankbetuiging zond, voor deze gewaardeerde gevoelens dank betuigen. Engeland en Nederland. He:t Engelsche consulsart-generaal 'deelde gisteren mede, dat in vele plaatsen van ons land geruchten loopen over een ultimatum, dat Engeland aan Nederland zou gesteld hebben, teneinde voor Engelsche troepen met bestemming naar Antwerpen doortocht langs de Schelde te verkrijgen. Deze geruchten zijn naar de consul-gene raal mededeelt, volstrekt onwaar. De konink lijke Britsche rcgecring verlangt, zoo ver klaart hij verder, ten zeerste, de neutraliteit van Nederland in ieder opzicht en onder alle omstainkKghedon die denkbaar zijn, te eer biedigen. Uitvoer van rijst verboden. Bij Kon. Besluit is <le uitvoer van rijst ver boden tot nadere beslissing. Het graan en de vervaardiging van alcoholische dranken. Door het Tweede Kamerlid Gerhard wer den betreffende het verbod tot het verbruiken van alcoholische dranken de volgende vragen gericht tot den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel: 1. Verdient het naar het oordeel van den Minister geen ernstige overweging om het verbruik van granen en andere voedingsmid delen voor de vervaardiging van alcoholische dranken te verbieden voor den geheelen duur der huidige buitengewone omstandigheden? 2. Is de Minister bereftd onmiddellijk de noodige maatregelen te treffen? Minister Trcub antwoordt: 1. Het verdient naar de meening van den ondergeteekende geen aanbeveling om het ver bruik van granen en andere voedingsmidde len voor de vervaardiging van alcoholische dranken te verbieden, aangezien daardoor de gistproduclie onmogelijk zou worden. Boven dien is de Minister van meening, dat niet meer dan strikt noodzakelijk is, in het economisch leven behoort te worden ingegrepen. 2. Op grond van het bovenstaande is de Minister niet voornemens eenige maatregelen ter zake te treffen. Jaarwedden gemeente-ambtenaren onder de wapenen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een aanschrijving gericht tot de com missarissen der Koningin, waarin wordt ge zegd, dat ingevolge de bepalingen der Ge meentewet burgemeesters, gemeente-secreta rissen en gemeente-ontvangers, die onder de wapenen zijn geroepen, bij langer verlof dan een maand voor dien tijd het genot van hun jaarwedde zullen kunnen verliezen. Daarom heeft de minister den commissa rissen der Koningin verzocht hem mede te doelen, of deze gevallen zich in hun provin ciën voordoen en of de betrokken gemeente besturen maatregelen hebben genomen om den functionaris, met verlof afwezig wegens vervulling van zijn militairen dienstplicht, voor genoemd verlies rdhadeloos te stellen. Tevens verzocht de minister aan de commis sarissen hem te advdseerai omtrent de door hera te treffen regelingen, voor zoover be treft de gemeenten, in welke niet vaai ge meentewege wordt voorzien in het door den betrokken ambtenaar te lijden finanbfeel na deel. Ten slotte wensdhte de minister nog opgaaf te ontvangen van de gemeenten, waarin nog andere ambtenaren of beambten zijn, die we gens de vervulling van hunne militaire ver plichtingen buiten het genot zijn geraakt van hun bezoldiging en van de wijze wTaarop ook ten aanzien van dezen een voorziening kan Trein naar Zwitserland Naar wij van het ministerie van buiten- landsdhe zaken vernemen, zal bij voldoende deelneming, op Donderdag 10 dezer een spe ciale trein loopen naar Zwitserland. Deze trein zal een week na aankomst aan de Zwitsersohe grens weder van daar naar Nederland de terugreis aanvaarden, zoodat het mogelijk zal zijn zelfs ukt de meest afge legen dealen van Zwitserland personen af te halen om met hen met den trein naar Neder land terug te keeren. De uren van vertrek van dc Nederlandsche stations zullen nader worden vastgesteld, doch in ieder geval zóó, dat de aansluitingen uit Groningen, Leeu warden, Ylissingen en s Herlogonbosch ver zekerd zijn. Personen, die van dezen trein wenschen gebruik te maken, moeten hiervan vóór Zon dag 6 dezer schriftelijk kennis geven aan de directie der Ilollandschc IJzeren Spoorweg- Ma nis chappij te Amsterdam. Aanstelling tot onbezoldigd rijks veldwachter. Met het oog op de naleving der vreem delingenwet zijn de militairen vajn de kust-, grens- cn bewakingsdetachementen tot onbe zoldigd rijksveldwachter benoemd. Proeven met broodmeng6els. Door het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen zijn in den laatsten tijd mot het oog op de benarde tijdsomstandigheden bakprroeven uitgevoerd, ten doel hebbende na te gaan of naast tarwebloem ook andere grondstoffen voor het gebuilde brood zouden kunnen dienen. Deels zijn deze proeven op verzoek van Z. Exc. den .Minister van L., N. en H. geschied. Omtrent de resultaten kan het volgende worden medegedeeld: Eene vermenging van deelcn tarwebloem en i deel aardappelmeel laat zich zeer goiod verdedigen, dJaar het daar mede verkregen brood, zelfs met water, en dus nog meer met melk, redelijk smakend kan worden genoemd. Gebruikt men van bei de meelsoorten gelijke deelen, dön is het brood nog wel eetbaar, d'ocli smakelijk is het niet. Het heeft te Weinig broodstructuur, samenhang ontbreekt, zoodat het zeer snel kruimelig wordt, uitdroogt en zich moeilijk laat eten. De smaak is zoo niet bepaald slecht toch in geenen deele goed le noemen. Voorts is op te merken, dal dergelijk brool licht schimmelt tengevolge van het zeer hoo- ge zetmeelgehalteZulks is bij bewaring van monsters al gebleken. Tevens dient men er rekening mede te houden, dat, vooral indien men voor de helft aardappelmeel gebruikt, het eitwitgehalte van liet brood uitermate laag is en de voedingsverhouding (zetmeel tot eiwit) veel te ruim wordt. Deze verhou ding is in gewoon waterbrood pl.m. 6fc1, en wordt ongeveer 12:1. De eiwitvoeding komt derhalve zeer veel te kort; daarmede zou re kening moeten worden gehouden, ook al om deze reden, dat de mogelijkheid bestaat, dat vele menschen dergelijke broodsoort niet in groote hoeveelheid kunnen nuttigen zonder stoornis in de spijsvertering. De ervaring zou verder moeten leeren, welke afmetingen deze veronderstelling kan aannemen. Wat de smaak aangaat, is toevoeging van een geringe hoeveelheid roggemeel van bij zonder gunstigen invloed. Ook maakt dit het d)eeg taaier, wat ten slotte de samenhang van de kruim van het brood ten goede komt. Door bakproeivon is vastgesteld, dat brood) bereid van f tarwebloem, J roggemeel en 2/8 aardappelmeel, zelfs als het met water be reid wordt, beslist smakeüijk genoemd kan worden, en zeer goed kan worden genuttigd. Met melk gebakken blijft het ook voldoende lang smakelijk. Indien voor de bereiding i tarwemeel, roggemeel en aardappelmeel gebruikt wordt, en zelfs half melk en hailf water gebezigd wordt, is het gebak weinig smakelijk te noemen. Wat de proeven betreft, waaaibij een mengsel van tarwemeel en rijste- meel gebruikt is, zijn de resultaten als volgt: De proefbrooden, verkregen door toevoeging van 30 pet. rijstemeel aan tarwemeel kunnen alleszins goed worden genoemd. Met water gebakken kan men dit brood goed eetbaar achten. Het eiwitgehalte is slechts weinig be neden dat van gewoon wittebrood. Wordt voor de bereiding gebruik gemaakt ran melk, dan kan men uitgaan van tarwemeel en i rijstemeel. In diverse plaatsen van ons land zijn proe ven als bovenstaande thans reeds genomen, en daarbij heeft men ook .getracht het tekort aan eiwit aan te rallen door eiwitstoffen op zettelijk toe te voegen. Het is den directeur uit mededeelingen gebleken, dat o.a. hiervoor gebruik is gemaakt van een product, in hoofd zaak beslaande uit water en mclkcaseine (melk-eiwit) mei een eiwitgehalte van pl.m. 14 pel., een handelsproduct uit melk gewon nen. Deze vloeistof is geconserveerd met bo rax of met boorzuur. Dit artikel wordt de bakkerij aangeboden o.a. voor de bereiding van beschuit en komt dus thans ook reeds in een gewoon voedingsmiddel als brood voor. Zal men een groot deel van het ontbrekende eiwit vervangen, dan moet vedl van dit pro duct gebruikt worden en wordt die afnemer onthaald op een vrij groote dosis boorzuur, dag in, dag uit. Hiertegen katn niet genoeg worden geprotesteerd. In een monster brood gebakken op deze wijze wetrd aan het station de aanwezigheid van boorzuur aangetoond. Het beste zal du-s zijn iets minder aardappel meel te gebruiken: n.l. tarwebloem, rog gebloem en 1 aardappelmeel. Dit mengsel geeft goed waterbrood cn nog beter raelk- broöd Toevoeging van eiwit kan dan yeel minden noodig beschouwd worden. De Staatsloterij. De trekking van de tweede klasse der 400e Staatsloreij vangt 14 September aan. Verwis seling der klassikale loten moet vóór of op 11 September plaats hebben. De Rotterdamsche betalings- b o ns. Van de f 616.500 aan papieren rijksdaal ders en guldens, die de gemeente Rotterdam in hot begin van Ide vorige maand heeft uit gegeven, is naar de N. R. Ct. mefdt reeds voor een bedTag ran f 385.000 in de kas van den gemeente-ontvanger teruggekeerd. Koninklijk Nationaal Steuncomité 191* De tweede lijst van 23 tot en met 29 Aug. ontvangen bijdragen en toezeggingen vijst een totaal aan van 332.906.44L terwijl bo vendien mej. A. S. te G. een kapitaal van f 4000, ingeschreven ox? het Grootboek N. W. S. aan het IC. N. Steuncomité heeft geschon ken. Voor het Nationaal Steunoomité 1914. Het personeel ran de met de Kon. Ned Mij. tot ExpL van PeLroLeumbronnen in Ne- derlandsdi-Inclié verbonden pelrodeum-maat- schappijen heeft het voorbeeld van het per soneel der S.S. gevolgd door een gedeelte van zijn salaris maandelijks ter beschikking te stellen van het Kon. Nat. Steuncomité 1914» Het personeel van 's Rijks Marinewerf te Amsterdam heeft besloten 2 pet. van de wekelijksche verdiensten af te dragen aan het Kon. Nat. Steuncomité. Wegens de moeilijkheden, dio aan het inza melen van die gelden vqrbonden zijn; heeft dc' directie op zich genomen de bijdragen van het loon in t'e houden en wekelijks aan het Steuncomité op te zenden. Eendankbe tuiging vanBclgen. De heer Ant. Houbiers heeft uit Eysden na mens de Belgische uitgewekenen aan onze Koningin een telegram gezonden, waarin II. M, gelukgewenschl werd met haar geboorte dag en warme dank werd uitgesproken voor de gastvrijheid, welke deze uitgewekenen in Nederland hebben genoten. Het record van Cocadorus, Dc bekende Cocadorus heeft, zooals hij aan de Tol. mediedeclde, Dinsdag een record ge slagen. Om 10 m:r vertrok hij naar 'de artillerie- kazerne en sTrrak daar voor 2000 militairen. Om 1 uur gins hij per auto naar het fort Spaarndam-Zuid cn trad daar van haifdrie tot vier uur op. Vervolgens ging hij naar het fort Spaarndam-Noord en sprak daar van kwart over vieren tot half zes. 's Avonds trad hij ten slotte in Handwerkers Vriendenkring op. Woensdagavond sprak hij in Na arden. Uit Maastricht. Men schrijft uit Maastricht d.d. 2 Aug. aan het N. v. d. D.: Onze stad begint weer haar gewone aanzien te krijgen. Van de hulpbehoevende vluchtelin gen verblijven er nog ruim 100 in de Rijks kweekschool cn zijn er elders nog een 70-tal ondergebracht, althans gisteren middagmaal den er 170. Er komen gelukkig geen besmettelijke ziek ten onder de vluchtelingen voor. De stads- en bijzondere scholen, door de militairen, ont ruimd, zijn voor een deel gisteren begonnen cn zullen 8 September alle aan den gang zijn. Met de Rijkskweekschool zal dit niet zoo vlug gaan. Het begin van het leerjaar is 8 Septem ber. Maar aangezien het gebouw nog niet ont ruimd is en er een ontsmetting onder deskun dige leiding, benevens schoonmaak zal moe ten volgen, zal de vacantie aan die inrichting verlengd moeien worden. Voor 't eerst hebben we Woensdagavond weer volle straatverlichting gehad; we waren een paar weken op half rantsoen gesteld. Dit houdt zeker verband met het feit, dat we weer kolen kunnen betrekken, 'tzij uit Engeland, 't zij uit Duitschland, noodig voor de gasfabricatie. Het aantal gezinnen van werkloozen of lie ver gezegd gedeeltelijk werkloozen, die bedeeld worden, steeg tot bijna 1000. Toch neemt de bedrijvigheid toe. De baggermachine in de Maas, een tijd stop gezet, werkt weer. De markten voor groenten en fruit zijn over- vuld. De aanvoer van het laatste is zóó groot, dat het bijna niet verkoopbaar is. Dc reinc- viaudes wenden verkocht vanaf 6 cent per kilo. Er waren ook vele Belgen op de markt, lie hun waren aanboden. En karre- vrachten vol gaan naar Vaals en vandaar naar Aken, terwijl de bootjes op Luik tweemaal per dag vol vertrekken en zelfs nog een volg- schip meenemen. Vooral aardappelen gaan er heen. De prijs van boter en eieren, eenige weken geleden gedaald tot f 0.80 per kilo, stijgt gaandeweg. De eieren waren vandaag 5£ cent per stuk en de boter ƒ1,30 en hooger. Ik schreef u reeds, dat de vaart op de Zuid-Wil lemsvaart, wier opening veel zou bijdragen tot opheffing van werkloosheid, nog altijd niet vlotten wil. Zooals men weet, loopt de Zuid- Willemsvaart voor een gedeelte over Belgisch grondgebied en bestaat er tusschen den Neder- landschen en Belgisohen Staat een tractaat van convoyeering. Een Belgisch douanier vulde een staat in bij het betreden, een ander bij het verlaten van België, en daarmede was de zaak afgeloopen. Aangezien nu dat gedeelte van België op het oogenblik in handen der Duitschers is, zou dalzelfde evengoed kunnen geschieden. Mij werd echter gistermorgen verteld, diat te La- naeken een Belgisch douanier weigerde de schepen door te laten. De hotels en de verkoopers van levensmid delen hoort men hier niet klagen. Honderden uitgeweken welgestelde Belgen hebben zich voor onbepaaldcn tijd hier metterwoon geves tigd en brengen voordeel aan. De fabrieken en vooral de kleinere doen al het mogelijke om hun werklieden aan den gang te houden. En zoo hopen we, dat onze stad van ruim 38000 inwoners, van welke we een gemeente raadslid eens hoorden beweren, dal bijna de helft armlastig is, en er duizenden moeten leven van onze groot-industrie, de glas- en aardewerkfabrieken, met medehulp van allen door den nog aan te breken moeilijken tijd zul heenkomen. Geen oorlam. Naar aanleiding van een adres Idoor het hoofdbestuur der Nederlandsdhe Vereeniigintj tot afschaffing van alcoholhoudende dranken ingediend, is ingetrokken de bepaling dat in bijzondere gevallen op bijzonderen last van de betrokken commandeerende officieren aan onderofficieren en soldaten jenever zal wor den verstrekt. Scheepvaart op Antwerpen. Dat men. voorzien van goede papieren, toch nog wel in Antwerpen kan binnenkomen, ondervond verleden week, volgens de Midd. Ct. een Middelburger, die met zijn schip met een lading (liooi naar de Scheldestad vertrok en in 2 dagen tlj-is (e Middelburg terugkwam Alleen een paar malen moesten de papieren getoond worden, maar verder werd hoege naamd geen moeite ondervonden. Werkloosheid. Men meldt uit Enkhuizen d.d. 1 September aan de Tel.: De werkloosheid onder de bevolking alhier heeft tengevolge van de crises een zoodanigen •omvang genomen^, dat Woensdagavond ten stadhuize een vergadering i6 gehouden door enkele ingezetenen, om (hierin te voorzien. Besloten werd, de aangemelde vissehers te verwijzen naar de voor dit doel reeds op gerichte vissoherij-commissie, welke commis sie zich ten doel stiet, de yisschers vloot ^ve der in zee te doen brengen en de bemanning een wekelijksche uitkeering te geven, plus een toelage voor elk kind. De overige aange- meldfea «allen aan diverse werkzaamheden worden gesteld voor een gelijke uitkeering als voor de vissclie<rs gesteld. Euiten de gewone financieele instellingen stelde de gemeente voor dit doel f 5000 be schikbaar. Woensdagmorgen vervoegden zich te Wol- vcga circa 150 personen, allen stoelenmaker® uit Noordwolde, ten gemeentehuize van Wesrt* Slellingworf voor werk. De Raad zal vermoedelijk besluiten tot h«* verschaffen van productief werk. Dinsdag zijn verschillende stoelen fabrieken aldaar geheel of gedeeltelijk stop gezet, door de fabrikanten hun producten niet meer in België cn Frankrijk kunnen plaatsen. Ong^ veer 200 personen zijn daardoor zonder werk'. Eerste Kamerverkiezing. De Provinciale Staten van Friesland zijn Vrijdag 18 September buitengewoon bijeen geroepefi voor de verkiezing van een Eerste Kamerlid in de vacature wijlen R Bloembergen r-n*. WereldtentoonstellingteSaü Francisco 1915. De commissie voor de Nederlandsche afdeeding Beeldende Kunsten ter wereldtentoonstelling te San-Franciesco 1915, kan thans definitief berichten, dat de tentoonstelling op den vastgestelden datum 20 Februari 1915 zal warden geopend. De termijn van inzending voor de afdeeling Beeldende Kunsten blijft bepaald op 15 Sop tember c.k. Dankbaarheid. Een schoenmakers- kneohjt onder Terneuzen kreeg een brief uilt Sliedrecht met f 500, onder toevoeging, dat dit was voor het redden van schrijvers eenig kind op 12 September 1910. Knoeier ij cn met spoorkaar tjes. In de bekende zaak van knoeierijen met spoorkaartjes werden door de Rechtbank te 's-Gravenhage een controleur van de Holl. Spoor, die zich de kaartjes toeeigende, en een kaashandelaar, die ze opkocht, ieder tot één jaar gevangenisstraf vera jeeld. Inbraak in een kerkgebouw. Door inklimming hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk le de Groote Lindt (Z.-IL), een kast opengestoken en een offerbus met geld weggenomen. Nootlottige klimpartij. Woensdag nacht klom zekere Edro. Catlior te Hulst, vermoedelijk om zijn hotel te bereiken, over een ijzeren hek. Een der spijlen drong hem' in het lichaam, waardoor hij er op bleef hangen, 's Morgens vond men hem in dien toestand; de levensgeesten waren toen reeds geweken. Schooi- en Kerknieuws. Examen Hoofdakte. Arnhem, 3 Sept. Geëx. 12 condidaten. Ge* slaagd de heer enJ. H. Wijnhoven, te Bakel; O. de Boer, te Akkrum7\ J. Somer, te Glaner* burg. Breda, 2 en 3 Sept. Geëx. 15 cand. Ge* slaagd de heerenL. H. Créton, Zevenbergen J P. H. Debets, Schaesberg; J. Dijkstra, Game* renC. Moerdijk, DriewegeJ. W. Speetjens, Oud-ValkenburgJ. Wachelder, Heer. 's-Gravenhage, 2 en 3 Sept. Geëx. 13 cand. Geslaagd de heerenJ. A. Ros, HeenvlietA. Troost, Capelle a/d. Ussel G. H. Sterk, Schie dam M. Remijn, GoudaH. Paul, Rotterdam PC. W. Walderpoort, Rotterdam. Twee cand. waren niet opgekomen. 's-Gravenhage, 2 September. Examen M. O. Boekhouden. Geslaagd voor schoolakteC. Smit, HarlingenJ. Plaauw, J. Touw, beiden Den HaagA. A. M. Cooyman9, OssW. H. Bremmers, Herten; Ch. de Werdt, TilburgE. A. M. van Driel, Eindhoven, cn voor huisakte H. Hertlief, Assen. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd, tweede gedeelte, J. Scholten, te Amsterdam: H. P. Va der, te St. Laurens. Kunst en Wetenschap. Weder optrede ii van Louis Bouwmeester bij ,JIet Ned. Too- n e el." Ter gelegenheid van het wederop- treden van Louis Bouwmeester bij „Het Neer land sch" was de Stadsschouwburg op het Leidsche plein te Amsterdam op alle rangen uitverkocht; velen moesten huiswaarts kee* ren zonder een plaats te hebben kunnen krij gen. Bouwmeester trad op als Napoleon in Ma dame Sans-Góne". Bij zijn opkomst, die eerst in hot derde bedrijf valt, barstte er in den Schouwburg een minutenlang applaus los, zooals men het er zelden gehoord heeft, ter wijl den grooten Louis van alle zijden bloe men werdfen toegeworpen. Bouwmeester wachtte met gebogen hoofd totdat de storm van applaus bedaard was; hij scheen er door overweldigd, te oordeelen naar het zwakke stemgeluid in het begin van zijn spél. Maar allengs werd dit krachtiger, en zijn spel werd van een bewonderenswaardige friscliheid en jeugdig élan, waarin zijn zuster, mevr. Theo MannBouwmeester, hem trouwens weinig toegaf. Ook deze groote actrice was in haar element en ontplooide hare schoonste gaven. Dc heer Roel vink. secretaris van het Ned. Toonecl, aan wiens initiatief het te danken le. diat Bouwmeester daar weer is geëngageerd, oogstte in de open zaal daarvoor toejuiching: men riep ,,leve Roelvink." Ook in zijne ikleedkamer was Louis Bouw meester door zijn collega's menige verrassing bereid. De gemeenteraad van Utrecht kwam gis ter weder bijeen, onder voorzitterschap va15 den burgemeester mr. J. P. Fockema Aïfc dreae. Behandeld wordt een voorstel van B. en W. om aan de gemeente-ambtenaren en werklied <ien die onder de wapenen zijn uit te keeren 100 procent van hun loon aan de kostwinners en 40 procent aan de niet kostwinners. Voor de laatsten zullen B. on \V. zoo er redenen zijn, tot 75 procent kunnen gaan. Een amendement-van Bolhuis om voor heit die voor het volle loon in aanmerking komen 6lechts 85 procent toe te staan en een amettw ment-Everwijn om 90 procent uit te keeren werden verworpen. De voordracht werd hierna aangenomen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3