In het Westen hebben aan don rechtervleu gel zware, tot dusver onbesliste, gevechten plaats. De <loor -do Franschen beproefde door breking is zegevierend teruggeslagen. Overi gens is nergens een beslissing gevallen. Londen, 14 Sept. (RCommuniqué van het persbureau. Een rapport van maar schalk French beschrijft de oneratiên van het Engelsche leger en van den uitersten lin kervleugel van het Fransche leger van 4 tot 10 September. Daarin wordt gezegd: Vrijdag 4 September werd het duidelijk, dat generaal yon Kluok de marschrichting had gewijzigd van zijn leger, dat sedert den slag hij Bergen een werkzaam aandeel had genomen in eene kolossale omtrekkende be weging, ten doel hebbende de verbonden le gers in een kring in te 6luilen en te brengen tot een ramp, overeenkomende met die van Sedan. Terwijl hij marcheerde in Zuidwestelijke richting, liet hij eene sterke achterhoede langs de Ourcq, om het zesde Fransche leger tegen te houden. Blijkbaar in de meening, dat met Engelsche strijdkrachten niet behoefde te worden gerekend, richtte de vijand zijno pogingen tegen het gros van het Fransche leger, dat hij trachtte af te snijden en in te sluiten. Zaterdag zetten de Duilschers dezelfde be weging voort en gingen over de Marne in zuidelijke richting. Zij vielen hot vijfde Fran sche leger aan, dat zich naar de Seine terug trok. Groote vijandelijke afdeclingcn trok ken Zondag door Coulommiers, den Engel- schen rechtervleugel voorbijgaande. Meer naar het oosten deed het vijfde Fransche le ger nachtelijke hajonetaanwallen, waarbij drie dorpen aan den vijand ontnomen werden. Maandag was de voorwaartsche rnarsch al gemeen op den Franschen linkervleugel. Wij hadden versterkingen ontvangen en rukten noordwaarts op, samenwerkende met het vijf de leger, dat ook naar het noorden voor waarts ging, terwijl het vijfde leger naar het oosten avanceerde tegen de Duitsche ach terhoede, die zich langs de Ourcq bevond. Waarschijnlijk verzwakt door de overbren ging van troepen naar het oostelijk oorlogs- tooneei van Duitschland en begrijpende, bat hel zesde Fransche leger en onze strijdmacht hunne achterhoede en rechterflank bedreig den. begonnen de Duitschcrs rich teru^ te- trekken in noordoostelijke richting. Dinsdag werden de Duitschers teruggedron gen op de Marne door de Franschen aan onze rechterzijde, die mei de bajonet dorpen wegnamen en den vijand ernstige verliezen toebrachten. Het gevecht aan de Ourcq was QÜerbloedigst, want de Engelsch.cn hadden daar een sterke artillerie opgehoopt en brachten slechls eene weinig sterke infanterie in het gezicht. Het vijfde Fransche leger her overde Montmirail na een verwoed gevecht, b- Woensdag zette het zesde leeer den slag *aan de Ourcq voort. Wij overwonnen den tegenstand, die ons aan de Petit .Morin gebo den werd, gingen dc Marne over en vervolg den dc Duilschers, die zich in alle haast naar het noorden terugtrokken. Donderdag ging het zesde leger voort tegen den vijand op te dringen. Het rijfde leger bereikte Chateau Thierry en Dormons sur Marne. Na een on verpoosden strijd maakte ons leger 1500 gevangenen en nam 14 kanon nen, 5 mitrailleuses en 50 fourgons. De vij and had een aanzienlijk aantal dooden en ge wonden. In een hollen weg sloten onze troe pen handig 400 Duitschers in, die zich over gaven. Het opmerkelijke feit vaai dezen slag was het schitterende succes van de Engelsche vlie geniers, die den lof verwierven van generaal Jof ire voor de nauwkeurigheid en regelma- tgiheid van hun verkenningsdienst. Volgens de inlichtingen, die wij hebben ver kregen, heeft het aan de Duitschers gegeven bevel om terug te gaan, nadat zij zoo dicht bij Parijs waren gekomen, bij dezen de bit terste teleurstelling opgewekt De bij de doo den gevonden brieven Laten er volstrekt geen twijfel over bestaan, dat de Duitschers meen den aanstonds Parijs te zullen binnentrek ken. Woensdag maakten onze troenen talrijke Duitsche achterblijvers gevangen, die zich hadden verscholen in het dichte bosch ten noorden van de Marine Dc vijand ging voort met zijne domme vernielingen zonder eenige reden bij het doortrekken van dorpen en kas- teelen, waar verwoeste schilderijen zijn ge vonden. De aankomst van versterkingen vuurt den ijver van onze troepen aan, die verlan gend zijn den voorwaartschen marsch voort te zetten. Londen, 14 Sept. (R.) Communiqué van het persbureau. Gedurende den geheelen dag van gisteren betwistte de vijand ons den overtocht van de Aisne. Intusschen zijn wij, ondanks de moeielijkheid om de rivier over te gaan in hel gezicht van aanzienlijke vijan delijke strijdkrachten, er in geslaagd tegen zonsondergang over de rivier te komen. Aan onzen linker- en rechtervleugel is aan de Franschen eene gelijke beweging gelukt. Wij hebben nog talrijke gevangenen ge maakt. Het Fransche hoofdkwartier bericht, dat het leger van den Duitschen kroonprins is teruggedrongen en genoodzaakt is zijn hoofd kwartier te verleggen van Sainte Menehould naar Montfaucon, P a r ij s, 1 4 S e p t. (R.) Communiqué. Aan den linkervleugel moestan de Duitschers d!e verdedigingslinie prijs geven, die zij hadden gereed gemaakt ten noorden van de Aisne tusschen Compiègne en Soissons. Hunne de tachementen in Amiens trokken zich terug op Peronne en Saint-Quentin. In het mid-den konden zij zich niet staande houden in de defensieve stelling, die zij had den ingericht achter Reims. In het Argonne- gebied trokken zij zich terug naar het noor den tot voorbij het bosch vain Belnone en Triancourt. Aan onzen rechtervleugel is de teruggaande beweging van de Duitschers algemeen van Nancy tot aan de Vogeezen. Gisteren was het Fransche gebied aan die zijde geheel ont ruimd. Tweede telegram. Communiqué van eli uur des avonds. Op onzen rechtervleugel hebben wij bijna overal de achterhoede en «elfs het gros van het vijandelijke leger be reikt. Onze troepen trokken Amiens wedem bunnen, dat door de Duitschers veriaten is. De vijand schijnt ons het hoofd te willen bie den op een froot. dat is aangegeven door de Aisne. In het midden schijnt hij eveneens weer stand te willen bieden op de hooglcn ten noordwesten en noorden van Reims. Tusschen het landschap Argonne en de Maas is hij voortgegaan met terug le gaan. Aan onzen rechtervleugel is het ons gelukt in het landschap Woëvre het fort Troyon te ontzetten, dat in de laatste dagen verschei dene malen hevig was aangevallen. In Lotharingen houden onze tol veivolging uitgezonden detachementen voeling met de Duilschers. De moreele cn de gezondheidstoestand van onze legers blijft uitmuntend Berlijn, 14 Sept. (W. B.) Over de ver overing van Maubeuge wordt door den oor logscorrespondent van het Berl. Tageblalt van uit het hoofdkwartier van het Duitsche leger aldus geschreven: Voor de eerste maal tijdens dezen veldtocht was het er om te doen een Fransche vesting te bemachtigen, die met ver naai voren ge schoven forten en versperringsw erken voor zien was en waarop de vijand groote verwach tingen had gebouwd. Deze versperringswer- ken bestonden uit versterkte loopgraven, tal rijke valgraven, sterke draadversperringen, talrijke, diep in den grond ingegraven balie- rijen en vóór alles uit sterke, licht beweegbare artillerie. Bovendien was aan de noordoost zijde een pantsering aangebracht. Zes forten eu zeven tusschengelcgen aardwerken waren Le veroveren. Verdun en Antwerpen zijn op dezelide wijze versterkt. De val van Maubeuge strekt tot bewijs, dal ook de door de Fran schen zoo hoog geprezen verdedigingswerken aan de vernietigende uitwerking van onze zware artillerie geen duurzamen wederstand kunnen bieden. Onder de gevangenen bevonden zich tot groot leedwezen van onze troepen slechts 120 verdwaalde Engelschen, jonge mannen tus schen de 18 en 20 jaar oud. Uit Pforzheim wordt bericht, dat de in het veldhospitaal ondergebrachte Fransche ver wonden behoefte gevoelen het hospitaalbe- stuur dank te zeggen voor de wijze, waarop zij behandeld werden. In de dankbetuiging wordt vermeld, dat een kameraad, die trols de zorg vuldigste verpleging op sterven ligt, verzocht, dat zijn laatste woord een dank mocht wezen en een woord van hulde voor de volkomen karaktergroolheid van het Duitsche volk en voor de wijze, waarop ook vreemde gewonden verpleegd worden. Ostend*, 13 Sept. (R.) De troepen ula- nen en de 400 éclaireurs, die reeds hier waren gesignaleerd, brachten den nacht door te Dixmuiden. Schermutselingen hadden den geheelen mor gen plaats bij Zarren en Essen tusschen ge melde Duitsche troep en gendarmen uit Osten- de. Talrijke Duitsche gewonden zijn hier aan gekomen; ook zijn auto's en w apenen, op den vijand, die naar het Zuiden aftrok, buitge maakt. Ostende, 14 Sept. (R.) 150 ulanen met een kanon en twee mitrailleuses hebben den nacht doorgebracht In Mercken. Een gevecht heeft plaats gehad tusschen Duitschers en Franschen met Belgische hulp ten westen van Rousbrugghe en Hardinghe. Antwerpen, 15 Sept. (R.) De uitkom sten van den in de laatste dagen door onze troepen aan het Duitsche observatieleger ge- leverden veldslag worden volledig bevestigd door de laatst verkregen inlichtingen. De aan zienlijke verliezen die door onze tegenstan ders zijn geleden, worden bewezen door zijne totale werkeloosheid, die gisteren werd geconstateerd. Het teruggaan van onze divisièn onder Ant werpen is volbracht, zonder dat de vijand de geringste poging deed om dit te belemmeren. Londen, 14 Sept. (R.) Een correspon dent van de New-York World in België be richt over een gesprek, dat hij met den Duit schen generaal Boéhm gehad heeft over de door de Duilschers gepleegde wreedheden. De generaal sprak eerst tegen, dat wreedheden waren begaan. De correspondent haalde ech ter verscheidene gevallen aan, waarvan hij zelf en de secretaris van de Amerikaansche legatie zelf getuigen waren geweest. Dc ge neraal scheen verbaasd over de juistheid, waarmee wij waren ingelicht, en maakte zich er van af, zeggende, dat hij zijn best deed om de niet-strijdenden te beschermen. Berl ij n, 1 4 S e p t. (W. B.) De oorlogscor respondent van de Berl. Lokal-Anzeiger bericht uit het Oostenrijksche hoofdkwartier: Hoewel de operaties op het oorlogslooneel in Gallicië met groote verliezen beiderzijds eindigden, be looft de toestand van het Oostenrijksche leger hier. toch voor de toekomst veel. Het legerbe stuur koos het juiste oogenblik, toen het, na het succes van Grodek, de verwarring der Rus sen zich ten nutte maakte om op eene uitne mend voorbereide nauwelijks inneembare linie terug te trekken, waar het leger zicih rustig van de geleden schade herstellen kan en nieuwe versterkingen afwachten, om het of fensief met nieuwe krachten aan te vatten. Dat het Oostenrijksche offensief werd ge staakt is niet te verwonderen, wanneer men hoort, dat de vijand 350.000 man méér op het shgveld had te zamen gebracht. De Oosten rijksche troepen trokken met onstuimigen moed voorwaarts, waardoor gedeeltelijk de reusachtige verliezen verklaard worden. Wan neer het hun echter gelukt was heden den vijand uit zijne stelling te verdrijven, kwam hij den volgenden dag weer in dubbelen getale opzetten. Menig regiment verloor al zijn offi cieren. Toen nu ondertusschen de in de omstre ken van Lemberg opereerende legers der gene raals Auffenberg en Dankl plotseling door overweldigend groote Russische legertroepen werden aangevallen en deze terug moesten trekken, bleef ook den overigen Oostenrijk- schen groepen, die reeds 20 K.M. terrein ge wonnen hadden, niets anders over dan zich bij de terugtrekkende beweging aan te sluiten en de bovenvermelde vaste stellingen in te nemen. Wat ons boven alles troosten moet is hel feit, dat het met de Russische troepen, trots hun reusachtige overmacht, voel erger gesteld is dan met de Oostenrijksche. Naar uitingen van gevangenen lijden de Russen grooten nood; in het bizonder zijn hun verwonden er slecht aan toe, daar de gezondheidsdienst slecht voorbereid is. Berl ij n, 14 Sept. (W. B.) Officieele ken nisgeving. Den 13en in den voormiddag werd de kleine kruiser Hela door een torpedoschot Van een vijandelijken onderzeeër tot zinken gebracht. Bijna de geheele bemanning is ge red. De plaatsvervangende dief van den admiraalstaf. Behneke. Berl ij n, 14 Sept. (W. B.) Uti het hoofd kwartier van den generalen staf wordt ge meld In heit Oosten gaat men cüoor met de vernie tiging van het eerste Russische leger. Onze eigen verliezen zijn betrekkelijk goring. Het leger van generaal von Hindenburg is met ee'n sterke macht reeds de grens overgetrok ken. Het gouvetrnement SuwalH is onder Duitsch bestuur gesteld. Berl ij il, 15 Sept. (W. B.) De generale staf deelt uit het groote hoofdkwartier het volgende mede: Generaal von Hindenburg seinde aan den keizer: Het vijandelijke leger, bestaande uit •het 2e, 3e. 4e en 20e legerkorps, de reserve- dirisiën III en IV en vijf cavallerie-divisiën, is door den slag van de Masurische meren en de daarop volgende vervolging volkomen geslagen. Het Grodnosche reserveleger, be staande uit het 22e legerkorps, de rest van het 6e legerkorps en gedeelten van het 3e Si berische legerkorps hebben in een bijzonder gevecht bij Lyck zwaar geleden. De vijand heeft zware verliezen aan dooden en gewonden geleden. Het aantal gevangenen is steeds stijgende. De oorlogsbuit is buiten gewoon groot. Bij eene frontbreedte van het ler^r van meer dan 100 Kilometers zijn reus achtige marschprestatiën verricht moeten worden - soms zijn 150 Kilometers in vier da gen afgelegd. Bij de op dat geheele front voor gekomen gevechten kan ik den vollen omvang van het gebeurde nog niet berichten. Eenigen van onze korpsen zijn scherp in het gevecht gekomen. Dc verliezen waren echter slechls gering. Hel leger is overwinnaar gebleven op de geheele linie tegen een hardnekkig vech tenden maar in bel eind vluchtend .n vijand. Het leger is er trotsch op, dat een keizerlijke prins in zijne gelederen gestreden en zijn bloed vergoten heeft. Petersburg, 14 Sept. CR.) Commu niqué van den genenalen staf. De aanwezig heid van den opperbevelhebber is oorzaak, dat bijzondere aandacht wordt gewijd aan het oorlogstooncel in Galiciê, waar met de ontwikkeling van de behaalde voordeelen krachtig wordt voortgegaan. Wij waren tijdelijk verhinderd over vol doende strijdkrachten m Oost-Pruisen te be schikken om er den zoo gelukkig begonnen inval voort te zetten. Met het oog op dat doel bleef het leger van generaal Rennenkampf in de eerste dagen van September staan op de lijn Gerdauen—Libau. Den 7ei> September on dernamen de Duitsche troepen een algemeen offensief tegen dat leger. Het heuvelachtige karakter van het terrein bemoeielijkte eene juiste schatting van de op dat punt vereenig- de troepen. Eerst den lOen September werd eene overvleugelende beweging tegen den lin kervleugel van het leger van Rennenkampf ontdekt. Die beweging dwong ons terug te gaan. Den volgenden dag ondernamen wij op sommige punten aanvalsoperatiën, waar door echter de aanwezigheid bleek van eene zeer sterke Duitsche overmacht. Aan dat front werden de gevechten voortgezet. Petersburg, 14 Aug. (Telcgraafagent schap). De generale staf van den opperbevel hebber deelt officieel mede, dat het leger van generaal Rennenkampf snel en krachtig voor waarts gaat in Oost-Pruisen. Onze beslissende overwinningen op de Oos tenrijksche legers, die meer dan een millioen manschappen tellen, dwongen de Duitschers een aanzienlijk deel van hunne troepen aan de westgrens terug te halen. Van den 28en Augus tus tot den 7en September voerden de Duit schers aanhoudend versterkingen aan op hun oostelijke front. Daarna openden zij een aan val door de Masurische meren heen in een streek, die him welbekend is en die bestaat uit een reeks nauwe doorgangen door plassen cn bosschcn. Hun rechtervleugel ontwikkelde groote krachten op het front van Nordenburg naar Gold op. Deze de troepen van generaal Rennenkampf bedreigende beweging ontmoet te op de vleugels tegenstand van onze dek- kingstroepen, die vol zelfverloochening den stroom der vijanden tegenhielden. Tegen den Men geraakten onze troepen na gevechten, die den vijand zware verliezen toebrachten, geheel uit den moeilijken toestand. Zij ne men nu stellingen in, die toelaten het initiatief te nemen tot de verdere operatiën. Over de gesteldheid van de streek, die Lem berg omgeeft, die dagen achtereen het slag veld is geweest van de elkaar bestrijdende Oostenrijksche en Russische legers en dal nog heden is, schrijft een oorlogscorrespondent: Terwijl de grens van Oost-Galiciê van Ravva- ruska over Sokal to-t aan Brody eene effen vlakte vormt, die tot Lemberg toe haast geene belemmering oplevert, verandert dit beeld zich bij verder voortgaan in westelijke of zuid westelijke richting. Voor Rawaruska strekt zich eene omstreeks 20 Kilometer breede, meest met zwrare bossdhen bezette strook uit tot dicht bij Lemberg. Het noordwestelijke ge deelte is als 't ware een hoog oprijzend bastion met een voor deze streek verrassend vergezicht. In zijn zuidelijk deel loopt deze rug uit in vlak land en vertoont de gebruike lijke moerasvorming in zijne bosschen, die zich zelfs tot kleine meren vormt. Op nagenoeg 25 K.M. verren afstand ten westen van Lemberg loopt in de richting van noord naar zuid een smalle, maar slechts op weinige plaatsen te passeeren moeras- en merenslrook over Gro dek en Komarno tot aan de breede moeras streek Wielkis Bloto genoemd, die zich langs den bovenloop van de Dnjester uitstrekt. Deze Grodeksche barrière heeft een front van om streeks 40 K.M. lengte. Even uitgestrekt is is het groote van west naar oost loopende moeras, dat in het zuiden tot aan de uitloo- pers van de Boschkarpathen reikt. Daaruit blijkt, dat een terugtocht van eenigszins aan zienlijke troepenmassa's door deze streek eene zeer gevaarlijke onderneming betcekent. Het is echter de taak van het leger commando dit ge vaar aan den tegenstander op te dringen en het zelf met zorg te vermiiden Petersburg, 14 ScpL (Telegraafagent- scliap). De generale slaf van den opperbe velhebber deelt het volgende mede: Aan het Oos-tenrijksche front trekken dc Russische troepen de San over. Terwijl zij stelling namen bij Rava Russka, namen de Russische troepen meer dan 8000 Oostenrij kers gevangen en mankten 30 kanonnen buit, benevens groote voorraden provisie cn mu nitie. De resultaten van de vervolging van den vijand, die in deze richting is onderno men, zijn nog niet bekend. In de moerassen, in de omgeving van Bel- gorai, werden nieuwe Oostenrijksche batte rijen ontdekt, die bij de vlucht in den steek waren gelaten. Hot leger van generaal Braus- silow, dat den laatslen wanhopigen aanval der Oostenrijkers afsloeg, nam in dit gevecht, toen het zelf offensief te werk ging, tal van Oostenrijkers gevangen en veroverde een aan tal vuurmonden: het getal is nog niel vastge steld. Generaal Broussilow verzekert, dat zijne troepen buitengewone voorbeelden van geest kracht, flinkheid en moed gaven. De corps- commandanlen bestuurden met onverstoor bare kalmte hunne troepen in het veld en wisten in meer dan een kritiek oogenblik de overwinning aan den vijand te ontrukken. Ge neraal Broussilow gewaagt met bijzonderen lof van de activiteit van den uitstekenden Bulgaarschen geneuraal Radko Dimitriew Op den rechteroever van de Dnjester zijn de Oostenrijkers teruggeslagen naar Dorogo- bylch. Czcrnovitz. de hoofdplaats van Boeko- wina, en de geheele streek werd door de Rus sen. zonder een schot te lossen, bezet. Wecnon, T4 Sept. <W. BDe oorlogs correspondent van de Morgen meldt aan zijn blad: De slag bij Lemberg werd afgebroken en onze troepen teruggetrokken naar een terrein, dat voor de verdediging allergunstigste voor waarden biedt. Ons plan, dat door het snelle, stoutmoedige offensief van het Busslsche leger is verijdeld, is niet mislukt ten gevolge van de gebrekkige aanvoering of de inferioriteit van onze troepen. Integendeel deden zoowel aanvoerders als troepen bovenmenschelijk werk; maar de heldenmoed van onze troepen leed schipbreuk op de geweldige overmacht van den vijand. Vastgesteld is, 'dat de over macht der Bussen vele dirisiën bedraagl. waarbij men nog moet bedenken, dat eene Russische divisie sterker is dan de onze. Ook zijn dc Russen mei hunne mobilisatie ons ver voor, omdat zij daarmede lang voor het offi cieele begin van den oorlog begonnen zijn. En ten slotte hebben wij bijna de geheele hoofd macht der Russen tegenover ons. Wanneer men dit bedenkt, kan men dc prestaties van onze troepen eerst naar hare waarde schat ten. In een strijd, die gedurende drie weken bijna onafgebroken werd voortgezet, hielden wij overal stand tegenover het voortdurend of fensief optreden van den vijand en namen bo vendien nog 60,000 Russen gevangen, terwijl wij vele kanonnen buit maakten. Deze over winningen, hoe groot zij ook waren, konden niet tot het gewenschte resultaat voeren, om» dat de Russen letterlijk voor elke verslagen divisie eene nieuwe in het veld konden bren gen. Iloogere strategische overwegingen cischen thans eene concentratie onzer troepen in eene stelling, waarop de overmacht der Russen moet afstuiten. "Wij kunnen hier rustig den aanval afwachten. Ik herhaal nogmaals: Onze troepen zijn niet verslagen en gevoelen zich ook niet verslagen. Het Oostenrijksch- Hongaarsche leger betrekt thans eene stelling, die zoo sterk is, dat het iederen vijand het hoofd bieden kan. Weenen, 14 Sept. (W. B.) De Slavoni sche Presse brengt de volgende mededeellng uit Ruma van den 9en. Servische troepen gin gen gistermiddag, ter steriele van eene divisie, over de Save en daxmgen in ons gebied. Onze troepen waren aanstonds bij de hand en na men den strijd op. Londen, 13 Sept. (R.) Tijdens een ge vecht bij Herbertshöhe in den Bismarck-Archi- pel werden twee Duitsche officieren, waarvan een de commandant zelf was, 15 onderofficie ren en 56 manschappen der inlandsche politic- troepen gevangen genomen. De verliezen der Duitschers zijn onbekend; 20 30 Duitschers werden gedood. Londen, 13 Sept .(R.). Aga Khan, het geestelijk hoofd der Muzelmannen in Indië, is in Engeland aangekomen. Hij heeft zijn mid delen en zichzelf persoonlijk ter beschikking van de regeering gesteld voor oorlogsdoelein den. Aangezien hij echter geen militaire op leiding heeft gehad, heeft hij te kennen gegeven als gewoon soldaat in dienst te willen treden. Londen, 15 Sept (R.). Een telegram van gisteren uil Stockholm aan de Daily Tele graph maakt gewag van eene verandering in de stemming der openbare meening in Berlijn. Terwijl een paar weken geleden eene geest driftige menigte de straten vulde, is nu het vertrouwen verdwenen en heeft voor twijfel plaats gemaakt Deze verandering is begonnen na den slag van Lemberg en is toegenomen met het be richt, dat het leger van generaal von Kluck het plan der inneming van Parijs heeft laten varen. De rouw komt meer en meer in de mode. Ieder blad bevat advertentiën in rouw rand, waarin de dood van echtgenoot, broeder of zoon wordt aangekondigd. Iederen nacht komen lange treinen, gevuld met gewonden, in Berlijn aan. B e r 1 ij n, 14 Sept. (W. B De Nordd> Allg. Zeitung schrijft: Een telegram uit den Haag bericht dat het Engelsche gezantschap aldaar aan de Nederlandsche pers heeft me degedeeld, dat de Duitsche ü*oepen volkomen gedemoraliseerd zijn, alle Fransche plaatsen die zij bereikten plunderden, zich bedrin ken, enz. "Wij protesteeren er tegen, dat de gezant van een tegen Duitschland oorlog voerende staat zijne volkenrechtelijke immuniteit in de hoofdstad -san een onzij'digen staat misbruikt om lage smaadredenen aan to voeren tegen het Duitsche leger. Londen, 14 Sept. (R.). Eerste minister Asquith deelde in het lagerhuis mede, dat de regeering voornemens is de Homerule bill en het wetsontwerp tot opheffing van de staats- keric in Wales wet te doen worden. De regee ring zal echter een wetsontwerp indienen tot schorsino van bet in werking treden van deze maatregelen gedureude twaalf maanden of zooveel lang&r als dc oorlog zal duren. Lord Crewe deed dezelfde mededeeling ln het hoogerliuis. Hii deed daarbij de belofte, dat een amending bill" zal worden ingediend en behandeld voordat de Homerule-wel in werking treedt Londen, 14 Sept (R.) Terwijl volgens de Yorwarts het aantal wcrkloozen in Duitsch. land reeds tot millioenen is geslegen, heeft de oorlog weinig invloed op de Engelsche in dustrie. De fabrieken zijn bijna overal aan het werk zooals gewoonlijk. N e w-Y o r k14 S e p t. (R.) De „Tribuna" zegt, dat in een onderhoud met bankiers dezen eenstemming verklaarden, dat Duitschland geen enkel deel van zijn leening, groot 250 millioen dollars, in de Vereenigde Staten ge plaatst zal kunnen krijgen. B erl ij n, 1 4 S e p t. (W. B.) Het lid van den Rijksdag Haase publiceert in het tijdschrift Marz een open brief aan den sooiaal-demo- cratischen minister Marcel Sembat, wraarin gezegd wordt: ..Te Bern en te Bazel waren wij te zamen; wij koesterden beiden de hoop, dat een goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk mogelijk was en waren ervan over tuigd, dat deze arbeid de beschaving ten goede zou komen. Ofschoon de meerderheid van den Rijksda" en van het Fransche parle ment zich gesteld had op den grondslag der Berner conferentie, kwam de oorlog, dien het Dnitsche en Fransche volk niet wilden, maar die ijoor hot Russische czarisme in het leven geroepen werd. Dc Fransche en Engelsche regeeringen hadden aan Rusland de stem der rede kunnen laten hooren en het binnen de perken der menschelijkheid houden; zij deden dit niet. Rusland was zeker van den steun van Frankrijk cn Engeland. Slechts daardoor kon het door zijne mobilisatie de pogingen van den Duitschen keizer tot behoud van den vre de storen. De Schr. stelt aan Sembat de vraag: „Had het czarisme het recht de beschermer van alle Slaven te willen zijn, het czarisme, dat alle vrijheid in liet eigen land onderdrukt, nooit verzadigd is geworden van het bloed van zijne eigen landskinderen, dat slavernij, dood, misdaad en barbaarschheid brengt overal, waar hel zijne brutale heerschappij vestigt? Voorts doet de Schr. uitkomen, dat Sembat, door zitting te nemen in het Fransche mi nisterie, de verantwoordelijkheid voor d» wereldgeschiedenis op zich nam, dat hij de verklaring van het ministerie onderteekende, die het Fransche volk gerust moest stellen niet den leugen, dat Berlijn reeds voor de Russen sidderde. De Schr. herinnert er aan, dal in middels bij Orlelsbuig 90.000 Russen gevan gen genomen zijn, en vraagt: „Gelooft de so ciaal-democraat Sembat, dat een cultuur-\oLk als het Duitsche, dat eensgezind den oorlog voert, als één man strijdt, van Ileydebrand tot Liebkneoht toe, door de Slaven en bet czarisme kan overwonnen worden? Wilt gij de overwinning van het czarisme? Het is de vijand van het Fransche volk zoo goed als van het onze; het is de vijand van alle vrijheid, cultuur en vooruitgang. De wereld verwacht, dat er een oplossing van dit conllict gevon den zal worden, en er bestaat een oplossing, die een geluk voor Frankrijk en de mensch- heid zou zijn? Verspreide Berichten. President Poincaré protesteert. De president der Fransche Republiek heeft naar de N. C. meldt, aan den president der Vereenigde Staten bet volgende telegram ge zonden: „Mijnheer de President. Ik heb Verat, dat de Duitsche regeering heeft gepoogd v de goede trouw van Uwe Excellentie mis bruik te maken door de beschuldiging, uat dum-dum-kogels zouden vervaardigd zijn ia een fabriek van den Franschen staal en dr dc Fransche soldalen gebruikt. Die laster is niets dan een vermetele poging de. rollen om le keeren. Duitschland heeft, sedert het begin van den oorlog dum-dum-kogels gebruikt en dagelijks zich schuldig gemaakt aan schending van het volkenrecht. Reeds op 18 Augustus en sedert dien herhaaldelijk hebben wij gelegenheid gevonden, die aanslagen ter kennis van Uwe Excellentie te brengen en van de mogendhe den. die de Hangsche conventie hebben ge- teekend. Duitschland, dal van onze protesten verno men heeft, poogt nu de openbare meening op een dwaalspoor te brengen en zich van leugenachtige voorwendsels te bedienen om nieuwe daden van barbaarschheid le begaan. In naam van het miskende recht en van de belecdigde beschaving zend ik aan Uwe F.x- cellentic een verontwaardigd protest. Raymond Poincaré De oorzaken van den tegen slag der Duitsehers. Aan de Daily Chronicle ontleent de \T R Cl de volgende oorzaken van den tegenslag der Duitschers: 1. De overbrenging van groote troepenaf- deelingen naar het oostelijk oorlogsterrein. 2. De verzwakking van het Duitsche veld leger door de onttrekking van vele manschap pen voor de bewaking van de verbindingslij nen. 3. De verdwijning van hun meerderheid in getal naarmate hun verbindingslijn langer werd in de richting van Parijs cn de versier kingen der Franschen op kwamen zetten. 4. De verzwakking van het moreel van de Duitsche troepen, die vermoeid waren door vreeselijke marschen en ontredderd door zwa re verliezen. 5. Vermoedelijk onevenredige verliezen on der de Duitsche officieren, zonder wie de min deren niet zoo gemakkelijk tot bloedige vechten kunnen worden aangedreven. Ex-keizerin Eu génie. De ex-keizerin Eugénie heeft liaar jachÊ ..Twislle" doen inrichten tot hospitaal-sciiijh Ook haar merkt de N. C. op zou het nièf onwelgevallig zijn als ze nog in haar leven** avond de oude rekening zag vereffenen tëb gunste van Frankrijk. De hertogin van Westminster. De hertogin van Westminster heeft na$} het I1U. meldt aangeboden om te velqj, dienst te doen bii hel Roode Kruis. Zii zal e<3#

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2