hoeveelheden toestroomden. Er zijn tlians 75 verpleegden. Voor meerdere opneming ont breken de geldmiddelen. De beide ambulan ces beschikken te zamen over 110 bedden. Er ]rijn 48 mannelijke en vrouwelijke verplegers, .waarvan een groot gedeelte gediplomeerd; 'daarvan zijn Nederlanders. Alles is uit eigen 'middelen bekostigd om het Nederlandsch j^arakter van deze ambulances te doen uitko men. Verzorgd worden gewonden van alle 'oorlogvoerenden zonder onderscheid van na tionaliteit. De ambulances kunnen het met de beschikbare middelen nog een weck uitzin- Jgen, doch hebben dringend behoefte aan ver sterking daarvan. Indien de gelden ruim vloeien zullen meerdere dergelijke ambulan ces In België worden gesticht, waaraan veel 'behoefte is. Het centraal comité voor Nederland (pen ningmeester A. F. J. Romswinckel. Kanaal 12 *s Gravenhage) maakte reeds f 1900 voor dit doel over. Men wil in verschillende plaatsen van ons land sub-comité's oprichten, zooals er reeds één tc Rotterdam is. Dc beide behandelende doctoren in de am bulances te Brussel ziin Belgen, onder contróle van Duitsche militaire artsen. Veldpredikers. Iu de vergadering van den kerkeraad dei' Gerei, gemeente te 's Gravenhage is, zoo meldt de Nederl., in verband met het verzoek om een tweeden veldprediker vanwege de Geref, kerken, namens de deputaten voor de cor respondentie mei de hooge overheid meege deeld, dat op geenerlei wijze uitbreiding kan gegeven worden aan het getal veldpredikers. De lectuur van „Het Volk." De minister van oorlog heeft naar aanlei ding dat liet schijnt, dat door sommige chefs de lezing van het dagblad „Het Volk" aan hunne ondergeschikten wordt bemoeilijkt of verboden onder de aandacht van alle com mandanten van legerr en landweer gebracht, dat er geen enkele reden bestaat om onder de tegenwoordige omstandigheden ten aan zien van d>ag- en andere bladen can andere gedragslijn te volgen dan in normale tijden geschiedt. Nederlandse li c schuld aan en vorderingen op het buitenland. Door een comité, bestaande uit de hoeren D. \V. Stork, voorzitter der Ned. Vereeniging (van Werkgevers, mr. J. L. G. Vlaanderen, onder-voorzdtter der Maatschappij van Nij verheid, en mr. J. H. G. Bekker, secretaris, Prinsengracht no. 71, Amsterdam, is liet vol gende rondschrij ven verzonden: Het laat zich aanzien, dat tengevolge van den oorlog en de daardoor geleden verhezen een aanmerkelijk aantal buitenlandsche debi teuren hunne verplichtingen niet zal kunnen nakomen. Waar de meeste slagen vallen is niet te zeggen; vast slaat echter, dal zij zul len komen. De Nederlandsche crediteur nu, die dan zijne vordering wil verhalen, is in een hoogst ongunstige positie gekomen en zal zich vrij zeker met een percentage moeten tevreden tit ellen. Intusschen hebben vele buitenlanders vor deringen op hier te lande gCvesligden, welke ook ai is de buitenlandsche crediteur zelf in gebreke gebleven zijne verplichtingen na te komen, ten volle zullen moeten worden vol daan. Wij staan dus voor het geval dat de Ne- dcrland&che schuld wel zal moeten worden betaald, terwijl de Nederlandsche vordering niet zal kunnen worden voldaan. Dit bezwaar zal tot eon zeer belangrijk be drag kunnen worden ondervangenwanneer eene compensatie van de wederzijdsche ver plichtingen tussdhen ons land en het buiten land kan worden bewerkstelligd. Die compensatie zal mogelijk zijn, indien de vorderingen op buitenlandsche debiteuren door de Nederlandsche crediteuren worden overgedragen in den vorm cener acte van cessie aan de Nederlandsche debiteuren; de Nederlandsche crediteur ontvangt dan zijne betaling hier te lande, terwijl de Nederland- fiche debiteur de overgedragen vorderingen kan compensceren met zijne schuld aan het Duitenland'. Daartoe zal hel echter voor lederen Neder- landschcn crediteur afzonderlijk noodig zijm, te welen, wie de hier te lande gevestigde de biteuren zijn van zijnen debiteur. •Bij voldoende deelneming zou dit denkbeeld te verwezenlijken zijn op de wijze van een clearinghouse, waarvan de werking op den zelfden grondslag berust. Teneinde hiertoe te geraken, is hot in de •eerste plaats noodig. dat een comité wordt gevormd, hetwelk zich uitsluitend ten doel atclt: le. de betaling van Nederlandsche vorde ringen op het buitenland zooveel mogelijk te verzekeren; 2e. de behoefte aan geld. zoowel tijdens als Aa den oorlog aanmerkelijk te beperken. Teneinde te kunnen nagaan, of hiervoor voldoende belangstelling bestaat en dus bet werken van het comité vruchtdragend zal gijn, verzoeken wij u onder belofte der meest strikte geheimhouding 'dezerzijdsa an het adres vain den heer mr. J. H. G. Bckkcr, Prin sengracht no. 71, opgave te willen doen van de namen van uwe buitenlandsche debiteuren cn crediteuren, waarbij opgave van het be drag uwer vordering of schuld voorshands niet noodig is De mededeeling der crediteurcp is vooral ook zeer gewenseht, omdat de geheele kans van slagen van ons streven hierop berust, jiat de buitenlandsche crediteuren van den «enen Nederlander voor een bepaald deel de biteuren van een anderen Nederlander zullen blijken te Zijm. Modht door u op grond van een vorige oir- eulaire of der geplaatste advertentie reeds eenlge opgave gedaan zijn en deze uitsluitend 'de namen uwer debiteuren hebben omvat, 'dan verzoeken wij u ons alsnog de namen 'Uwer crediteuren te willen verstrekken. Blijken deze hierbij gevraagde gegevens /genoegzaam materiaal voor ons doel te be zatten dan zal het comité binnen zeer korten tijd worden gevormd. Het zal ons zeer aangenaam zijn, uw ant- -woord, zoo mogelijk, vóór den 25en dezer het adres van den secretaris te mogen Öhfcva n cran. Goederen uit Duitschland. Men meldt aan het Hbld uit Winterswijk, dat het goederenven oer in de afgeloopen week weer eene zeer groote uitbreiding heeft ondergaan. Dagelijks kwamen 6 11 treinen uit Duitsche richting aan, de meeste bestaande uit 50 60 beladen wagens. In het geheel werden aange voerd circa 2IOO wagens, waarvan ruim 1750 alleen met kolen, cokes en brqiuetben beladen, en de rest met diverse goederen. Goederenvervoer naar En geland. Dc mailboot en. Duitschland en KoningTn Regentes, van de Stoomvaart-maatschappij Zeeland, zullen thaw iedere week elk twee reizen met vrachtgoederen van Ylissingen naar Folkestone maken. Enr kennisgeving aan di' rlandsc beharing- visschers. De hoofdinspecteur der Visscherijen brengt, ingevolge machtiging van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bericht van den Nederlandschen gezant te Londen, de Brilsche admiraliteit aan dezen de verzeke ring heeft gegeven, dat, indien de Nederland sche haringvisschers op eigen risico en ges-aar op of nabij Doggersbank willen gaan vissclien, zij daarin door de Britsche marine niet be lommerd zullen worden. Hieraan werd toege voegd, dat mocht hun in den beginne van den oorlog inderdaad eenige belemmering in den weg zijn -gelegd, zulks naar de meening dor admiraliteit was veroorzaakt, doordien zich te midden van de Nederlandsche schepen een of meer Duitsche bevonden. Aan onze vissdhers werd voorts aangeraden, om steeds de natio nale vlag geheschen le houden en vooral geen draadlooze telegraüe-iorichting aan boord, te hebben. Londen, 20 Sept. (R.) Het stoomschip Rijndam, van de HollandAmerika-lijn, van New-York naar Rotterdam, dat op bevel van een Brilschcn kruiser zich naar Queenslown heeft moeten begeven, omdat het een aantal Duitsche reservisten aan boord had, is heden avond vrijgelaten, nadat de Duitschers aan land waren gebracht, ten heeft de reis voort gezet Londen, 21 Sept. (RHet stoomschip Rijndam, dat Zondag uit Qucenstiwn was vrij gelaten, stuitte heden morgen in het Kanaal op een ander Engelsch oorlogsschip, dal het gelastte naar Falmouth te gaan, waar hot is aangekomen. Het schip heeft een groot aantal Duitschers en Oostenrijkers aan hoord. De Oosterdijg Naar een bericht uit Havre meldt, is het stoomschip Oosterdijk, van de Holland-Ame- rika-lijn. op de reis van Baltini ,re naar Rot terdam, 17 dezer, ter hoogte van Cherbourg, door den Franschen torpedojager Gabion aan gehouden en naar Havre gcnrulit, waar de lading zou worden onderzocht. Scheep vaa rlbeweging. In de afgeloopen week rijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen 53 schepen, tegen 231 in hetzelfde tijdperk van 1913. Verkeersbelem meringen. De Maastrichtsche correspo'ident van het Ilbld. seint: De passaglersboot van Luik naas Maastricht is Zaterdagmorgen te Herstal door de Duit schers aangehouden en op dit oogenblik (7 uur 'savonds) nog niet binnengekomen. Hel uur van aankomst is anders ongeveer twaalf uur. Men beweert dat er brieven mee over de grens gaan en dat dit verboden is. De vrachl- boolcn, waarvan er twee geladen waren, on dervinden veel last. Deze hebben de Neder landsche ambtenaren aan boord om le voor- kamen, dat er contrabande ui'gcvoerd wordt. Graan voor jeneverstokerijen- Daar door de hooge scheepswachten cn verzekeringskosten bijna geen jenever kan worden uitgevoerd, hebben reeds vele bran derijen te Schiedam met halve kracht ge werkt. Thans geraken de graanvoorraden op. Reeds deze week zullen 3 gewone branderijen en 1 stoombranderij, bij gebrek aan grondstof, stilgezet worden. Denoodstand der zieken fondsen. De centrale organisatie stelt de besturen der afdcvlingsziekenlonusLU en fondsengènecshec- ren in kennis met een advies inzake den nood toestand der ziekenfondsen. Met het oog op de tijdsomstandigheden cn dc daarmede ver band houdende werkeloosheid wordt den fondsen cn geneesheeren aanbevolen, geheele of gedeeltelijke vrijstelling van contributie* te verlecnen aan gezinnen, waarvan de kostwin ners onder de wapenen zijn. Door ecu com missie zal uitgemaakt worden, of de gezinnen voor die vrijstelling in aanmerking komen. In de toelickLLag wordt gezegd, dat het be stuur der centrale organisatie van meening is. dat, indien in de tegenwoordige tijdsomstan digheden een groot aantal der bij de zieken fondsen verzekerden werkloos wordt, de taak om aan deze personen onderstand te verke nen aan de gemeenschap moet worden opge dragen en dc lasten daarvan moeten worden gedragen door de gemeenschap en niet door enkele personen. Een vrijwilliger. Dezer Idagen trok het dc aandacht dat voor het Paleis ir het Bosch te 's-Gravenhage als schildwacht stond een grenadier, die op den eenvoudiigen soldatenrok droeg het ridderkruis der Mili taire "Willemsorde, vajn de Oranje-Nassau- orde em de plaque behoorende lot een hoogen graad in een buitenlandsche orde, versierin gen die wel prijken op de borst van officieren, maar die men niet gewoon is te zien op de borst van een eeuavoudSgen soldaat. De daar op post gestelde grenadier was de heer Duysbèrg, vroeger tolk bij de Nederl. legatie in China-, die de Nederl. ordeteekenen verwierf wegens zij-n moedig gedrag bij de beteugeling van den Baxcrsopstand daar te lande, en die. zooals vroeger reeds gemeld, daklelijk na de mobilisatie van ons leger dienst heeft genomen als vrijwilliger bij het regiment grenadiers. Toevluchtsoord te Arnhem Te Arnhem is op voorstel van den opper- rabijn. den heer Wagenaar, een toevluchts oord geopend ten behoeve van uit België ge vluchte joden. Reeds is een twintigtal pcr- sonen anaennmen "Werkverschaffing. B. en "NV. van Hi Ivor sum stellen den gemeen teraad voor liun oen krediet te vcrleenen van f 22,500 voor het verbeteren van de vloeivel- don op de Liebergerheide. Dit bedrag is bijna geheel noodig als arbeidsloon. Het werk zal in eigen beheer worden uitge voerd. De firma II. ten Gate Hzn. en Co., te Almelo heeft met ingang van heden den werktijd in haar weverijen met 7^ uur per week vermeer derd, en alzoo gebracht op 50 uur. De nor male werktijd bedroeg 58£ uur per week Uit Maastricht. Men meldt uit Maastricht d d. 21 Sept.ï Het aanhouden van de passagiersboot der Luik-Maastrichtsche stoombootmaatschappij is een streep door veler rekening. Heden morgen stonden een groot aantal Belgen aan de aanlegplaats de komst der boot af te wach ten. Doch om 12 uur was nog niets in zicht. Vele "Walen, Vrijdagavond hierheen gekomen om Zaterdag hunne inkoopen te doen en dan heden weer te vertrekken, zien zich nu den weg afgesneden. Zij kunnen alleen tot Evsden reizen en dan nog zonder al hun gekochte goederen en moeten verder de reis naar Luik te voet afleggen. Ook zoude het niet meer varen der booten voor de grossiers te dezer stede een groote schadepost zijn. Deze toch hebben enorme inkoopen gedaan cn zouden dan met hun voorraad blijven zitten. Dc di recteur van een expediliekantoor verzekerde dat hij met zijn 9 paarden in 5 dagen tijd 380.000 K.G. goederen bezorgd had, terwijl er expediteurs zijn, die er 25 paarden op na hou den. En eiken dag komen er nog inwoners van de kanten van Luik met geheelen of ge deeltelijken inboedel aan, kKc hier voor onbe- paalden tijd hun tenten opslaan. In de hotels is geen plaats meer le krijgen. Particulie ren hebben hun overtollige kamers verhuurd. Als binnen eenige dagen voldaan is aan den oproep van deri burgemeester dat alle parti culieren de bij hen inwoneixïe Belgen zouden laten inschrijven bij het Belgische consulaat, zal precies bekend zijn hoeveel uitgeweken Belgen in Maastricht vertoeven. In het con sulaat. waar de Belgische consul Schols alleen zijn handteekening nog zet. werken onder den heer Stadler 20 personen. Onder deze zijn dc secretaris van Visé en Bassenge, de stationschef van Tongeren, controleurs enz. Eiken dag van 10—12 en van 2—4 uur wordt er zitting gehouden en lang vóór den vastge- stelden tijd verdringen zich de menschen voor de deur en heeft men dc gang in tweeën ge deeld. om een in- en een uitgang te hebben. Er zijn verschillende takken van dienst, die elk weer een eigen chef hebben en de geheele administratie werkt prachtig. Tegen gebrek aan veevoeder Nu de regeering verboden heeft aan het vee aalikelen te voeren, welke ook voor menschelijk gebruik kunnen dienen, waar door schaarsclite aan veevoeder kan ont staan, heeft de Xoord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw zich tot den minister van landbouw gewend met het verzoek, maat regelen te nemen o.a. door liet invoereai van Amerika ansche lijnkoek, maïs en erwten, waardoor gebrek aan veevoeder zal worden voorkomen Verboden meeluitvoer. In verband met een bericht, dat te Dinxpcr- lo een handelaar was aangehouden, dlie trachtte een groote hoeveelheid meel uit te voeren, wordt nader vernomen, dat <le be langhebbende een Duitscher was, namelijk een molenaar uit Suderwick. llij had aangegeven 4800 K.G. gruttemeel, hetwelk bij onderzoek bleek te zijn vermengd met rijstdoppen en tarwemeel, dus verboden stoffen. Het meel werd in beslag genomen en de zaak in handen van de justitie gegeven. De majoor V. Noest, van den generalcn staf, chef van den staf der 3c divisie, wordt tegen 1 November a.s. bevorderd tot luite- naut-kolonri. (N. R. Ct.) W. II. Vliegen. De heer \V. H. Vlie gen, benoemd tot wethouder van de gemeen te Amsterdam, heelt niet een artikel afscheid als redacteur van Het Volk genomen, aan welk orgaan hij sedert 1889, dn- 25 jaar, verbonden was. Ter benoeming van een deurwaarder bij het G: :chtshof te 's-Gravcnhagc zijn aan II. M. de Koningin als zoodanig door dat colle ge voorgedragen de heeren: 1. II. L. Dijks. rijksklerk le kl., adjunct-bureauchef, griffier van het Gerechtshof te 's-Gravenhagc; 2. W. J. Bikbergcn, 3. P. J. Grotidel, deurwaarder bij de arrondissements-rechlbank te 's-Gra venhage, de laatste ter standplaats Scheve- ningen. De stoompontte Veisen. De heer "W. baron van Tuyll heeft in den Raad van Yclsen mededeeling gedaan te hebben verno men, dat de sloonipontcn zullen worden ver vangen door snelvarende booten, die niet meer langs een ketting zullen gaan en heeft daar voor hulde gebracht aan eenige leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Hoiland, aan wier bemoeiingen dit resultaat ti danken moet zijn, waarmede de Raad door applaus instem de. Lotisico. Men meldt ons uit Den Haag: Omtrent de Loiisico-qnae-stie wordt Ln de desbetreffende kringen verteld, dat de Minis ter van Justitie besloten zou hebben den polis houders in overweging te geven, de znak langs civiel-reehlelijken weg tol een oplossing te doen brengen. Ter bevoegder plaatse deelde men oos mede, dat de Minister nog geenerlei beslissing heelt genomen. Men acht het onwaarschijnlijk, dat een eventueel besluit in deze richting zou gaan. De minister heeft naar aanleiding van ingekomen klachten aan den directeur van Lotisico doen vragen, hoe de houding der maatschappij in de toekomst zou zijn. De lieer Haighton heeft hierop een memo rie ingediend. De zaak zal haar natuurlijken loop hebben Vanneer er aanleiding toe is, zal de officier van justitie optreden. liet hangt van de polishouders af of de zaak voor den civielon rechter komt. Het Nederlandsch Tooneel voor het kantongerecht. Gistermiddag is voor het kantongerecht te Amsterdam behandeld een verzoek van den raad van beheer van dc Kon. Vereen. Hel Nederlandsch Toonecl om wegens do buiten gewone tijdsomstandigheden een deel van de gesloten arbeidsovereenkomlstcn te ontbin den. Dit naar aanleiding van de weigering van 6 artlsten de dames Holtrop-Van Gel der, Loho-Braakensick. Mientje Kling en de heeren Jessurun Lobo, G. ran Kerkckhoven Jr. en M. Mcunier om genoegen tc nemen met de toezegging dat het geheele bruto saldo der exploitatierekening over 1914'15 uitslui tend zal dienen tot goedmaking van de door allen geleden korting van inkomsten. De raad had nL voorgesteld de jaarwedden te verminderen met een van het bedrag daar van afhankelijk percentage loopende van 5 lot 40 pet., in afwachting van drukker schouw bitrgbczock dan nu onder de ongunstige tijds eins tijdigheden. Rechtskundig adviseur van de artlsten was mr. G. Parser, van den Raad van Beheer mr. G. Hijmans. Mr. Parser betoogde, dat het schouwburg bezoek niet bijzonder is afgenomen en dat de arbeider niet, als er iets ernstigs gebeurt, al dadelijk in de ongunstigste conditie mag worden gebracht. Het gaat niet aan een con tract zoo maar ineens te willen verscheuren met een beroep op den oorlog, omtrent welks duur niemand iets kaïn voorzien, maar waar omtrent toch ook van vredesvoorwaarden wordt gemompeld. Mr. Hijmans zette uiteen, dat de oorlog op de zaken van het Ned. Tooneel zeer drukt en een noodmaatregel noodig was Daar komt bij dat het Ned. Tooneel geen winst be oogt cn die ook niet maakt. De ontvangsten komen alleen ten goede aan de artisten. Na repliek van mr. Parser werd de uit spraak bepaald op 5 October aanst Inbraak te "Wormerveer. Te Worm erve er is Zondag, terwijl de bewoners afwezig waren, op klaarlichten dag Ingebro ken in de woning van den heer K. Brouwer aan den Nieuwen Wandelweg. De heer Brou wer bevindt zich onder de wapenen, terwijl zijn echtgenoote een bezoek wras gaan afleg gen bij een familielid te Koog aan de Zaan. In het huis werd alles over hoop gehaald en meegenomen wat den inbrekers van hun gading leek, o.m. eenige gouden en zilveren voorwerpen, lijfgoederen, bovenkleeding waaronder het trouwpak van den heer Brou wer en twee spaarbankboekjes. De politie werd onmiddellijk met het geval in kennis gesteld. Men had reden te gelooven, dat de daders met de boot naar Amsterdam waren vertrokken, waarom aan de Zaandam- sche politie telefonisch verzocht werd bij aan komst der boot te Zaandam een onderzoek ln te stellen. Dit had tot resultaat, dat een drietal Jon gens, van 16, 20 en 21 jaar, werd aangehou den. die in het bezit der vermtae goederen bleken te zijn. Allen waren Amsterdammers, die blijkens eigen aanteekening op in hun be zit gevonden papieren reeds meer met de jus titie in aanraking zijn geweest. Ook in de gemeenten Ooslzaan. Nieuwen- dam en Sehellingwoude zijn ln de laatste da gen verschillende diefstallen gepleegd, waar van ook enkele op den dag. Men vermoedt dat dit drietal ook daarvan niet onkundig is. Smokielaarsïjetrapt In een der Oostelijke grensplaatsen van ons land was een patrouille der grenswacht 's nachts op marsch naar de grens. Meenende, dat men de Duitsche grens overschreden had, werden de lichten uitgeblazen. Een oogenblik later werd hot getrappel van paarden gehoord, die men over de grens wilde smokkelen, in welk werk de smokkelaars door de Hdhten gestoord wer den. Een bewijs dat men tracht op allerhande manier het verbod to ontduiken. Moord opzijn vrouw- De rechtbank te Den Ilaag veroordeelde J. Schermer, opper man aldaar, wc gons moord op zijn vrouw in de Kalkoenstraat, tot 7 Jaar gevangenisstraf Dc cisch was 10 jaar. De lijkverbrandingskwestie. Binnenkort zal voor de rechtbank le 's Her- togeiïbosch in hooger beroep behandeld wor den de zaak legen dr. Van Lina cn mr. Meijer, betreffende de crematie op "Wcsterveld. Als verdediger zal optieden de oud-minister mr. P. Rink. Geen prettige wittebroods weken. Een soldaat had de vorige week van zijn compagniescommandant toestemming gekregen, om te trouwen. Donderdag werd het huwelijk voltrokken en de jonge echtge noot begaf zich den volgenden dag per eerste gelegenheid weer naar zijn garnizoensplaats. Bij aankomst werd hij onmiddellijk in arrest gesteld en ondergaat thans 14 dagen provoost. De compagniescommandant oordeelde.dat de soldaat reeds Donderdag terug had moeten komen. (Tel). Van den dijk gevallen. Te. Kerk- Driel (Geld.) viel een tienjarig meisje met een hondenkar van den (lijk, waardoor hel zoo ernstig gewond werd, dat höt na ecnigen tijd overleed. Door de stoomtram overreden. Een kind dat de vorige week te Raamsdonk- veer door de stoomtram werd overreden, is gisternacht aan de gevolgen overleden. Uit den mast gevallen. Aan boord van het stoomschip „Batavier V", liggende in Üc Boompjes te Rotterdam, is een matroos uit een mast op het dek gevallen. Met een gebro ken schedel naar het ziekenhuis gebracht is hij daar aan de gevolgen overleden. Overboord geslagen. Tc Vlaar- dingen is binnengekomen het zeevisschers- vaartuig Sch 340, waarvan de 19-jarige Jan Oostorbaan* worn end e te Scheveivingjen-, op zee overboord is geslagen en verdronken. Schip vergaan? Hot stoomschip „Automaat" der firma Vermeer en Van den Arend le Rotterdam, dat sinds het begin van den oorlog ïn den geregelden Grimsby-diienst werd gebracht, vertrok Donderdagmorgen van de vorige week van Grimsby, volgeladen met steenkolen. Van dat stoomschip, dat dus Vrijdag te Rotterdam had kunnen zijn, is tot dusver niets vernomen, zoodat het wellicht slachtoffer van het zware weer is geworden. Brand. Donderdagmorgen halhien ont stond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van Smits op dc Pano.vnscl» '7 onder Gennep. Iluis, schuren, inboedel cn <ie oogst werden een prooi dor vlammen, het vee kon gered worden Een w ervel w i n d. Men meldt uif Oisterwijk, d.d. 17 dezer, aan de Maasbode: Hedenavond streek een plotseling opgeko men wervelwind neer op de hoeve van den landbouwer J. v. d. Ven, even builen het dorp gelegen, rukte dikke boomen uit den grond en deed de schuur en den stal instorten. De 25-jarige dochter des huizes die in den stal werkzaam was. werd na veel moeite, met dc hulp der inmiddels van alle kanten toe geschoten militairen, levenloos van ondor d© neergestorte balken uitgehaald. Kerktorens door den bliksem getroffen. De bliksem is geslagen in den tot be spits van steen opgemetselden toren van de Ned. Herv. Kerk te Oosterland (Wie lingen), waardoor liet bovengedeelte uit el kaar geslagen werd. dodh geen brand werd veroorzaakt. Het herige on wed er. dat Zaterdagmorgen onder een decü van Zeeland woedde, hoéft onder andere dc Ned. Herv. kerk te Biervliet cn den daarbij behoorenden toren getroffen en voel schade veroorzaakt. Schoot- en Kerknieuw». Zijn de exameneischen te hoog? Prof. dr. H. J. Hamburger, de aftredende rector-magnificus der Groningsche universiteit, heeft gisteren aldus lezen we in de N. R. Ct. in zijn rede, waarin hij verslag gaf van de lotgevallen dier universiteit in 't afgeloopen jaar, uitvoerig stilgestaan bij de vraag. Of er in Nederland te streng geëxamineerd wordt. Hij beantwoordde die vraag bevestigend. De examen-eischen zijn tot het maximum opge dreven. Het is sprekers overtuiging, dat wij in deze op den slechten weg zijn, en hij staat daarin niet alleen. Immers, de geneeskundige faculteiten in ons land zijn met elkander te rade gegaan om middelen te beramen ten einde aon do uitzetting van het aantal studiejaren paal en perk te stellen. Men heeft den hoogleeroren- specialisten, drie ook in him vak wenschten to examineeren, een halt toegeroepen. Doch dat is naar spreker's meening lang niet voldoende. Het aantal studiejaren moet z. 1. geringer worden dan het nu is. Is het niet een groote misstand, zoo vraagt hij, dat de aan staande geneeskundige vier jaren de academi sche lessen heeft bij te wonen voordot hij een zieke onder de oogen krijgt P Zij, die de pro- paedeutische examens in honden hebben, dra gen hiervan de schuld, doch ook de hoogleera ren, die het candidontscxamen afnemen gaan niet vrij uit. Allerminst is het spreker's bedoe ling met de door hem voorgestane verminde ring van eischen het wetenschappelijk karakter van het onderwijs te ondermijnen, de academi sche studie te vervlakken. Doortoe behoeft het, zoo zeide hij, ook niet te komen, indien men de volgende werkwijze zou willen aanvaarden De docent verdeele niet meer zijn vak .er twee of drie jaren, doch geve ieder jaar een kort en zakelijk overzicht van het geheel en daarnaast bchandele hij uitvoerig écn of meer bijzondere onderwerpen naar zijn keuze. Door zulk een uitvoerige behandeling kan hij toonen, hoe wetenschap gemaakt wordt, en zal hij in staat zijn, wetenschappelijken zin bij zijn stu denten aan te kweeken. Bij het examen worde niets anders gevraagd dan genoemd algemeen overzicht en één of meer hoofdstukken ultvoe* rig, naar de keuze van den candidaat. Zulk een hoofdstuk zou ook kunnen ontleend zijr aan het vak van een specialist en door hem geëxamineerd worden. Doordoor zou diens vel een aangenamer en waardiger positie in het onderwijsverbond erlangen. Waar praktische cursussen worden gegeven, daar late men van sommige dier cursussen eenvoudige proeven van bekwaamhe'd afleggen. Met die beperking van eischen zal ook het verplicht volgen van colleges verminderen, en zal aldus aan den student gelegenheid worden gegeven zich te concentreeren op een bepaald gedeelte, dot hem bijzonder interesseert, en zal het hem mogelijk worden, wetenschappelijk onderzoek te verrichten, wat onder de tegen woordige opdrijving van exameneischen schier onmogelijk wordt gemaakt. Eindelijk zal deze opvatting ten goede komen aan het zenuwgestel van ons jonge geslacht dat in onzen tijd .toch a1 niet meer zoo resistent is als vroeger. Als voorbeeld had spreker de geneeskunde genomen, omdat hfj daarover het best een oor deel kon uitspreken. Ook in de andere faculteiten zou spreker wenschen een kort en zakelijk overzicht van het geheele vak in één jaar en daarnaast een dieper gaande studie van één of meer hoofdstukken. En examens, met die gedochte parallel gaande. Met groote voldoening vermeldde spreker Ir. dit verband, dat men aon een der zuster-univer- siteiten onlangs heeft besloten, de eischen voor de studie in de scheikunde zoodenfg in te rich ten, dat Iemand van gemiddelden aanleg voort aan in 5 jaren in plaats van In 7, doctor in de scheikunde zal kunnen zijn. De hoogleeraren kunnen en moeten htm onderwijs beperken. Men make de leerlingen toch niet langer de slacht offers van de zucht der hoogleeraren noar vol ledigheid, die immers toch niet en steeds min der te bereiken ls. Ook ons voorbereidend hooger, ons middel baar onderwijs gaat, naar spreker's meeqing, gebukt onder buitensporig hooge eischett. Doch hier speelt nog een andere factor een noodlottige rol. Het is nu eenmaal een feit, dal vele kinderen naast een groote geschiktheid voor het eanleeren van talen, geen aanleg voot wiskundige vakken bezitten of omgekeerd. Nu vraagt spreker, welk belang er mede gebaot is, dat men zulke leerlingen, die allen een helder logisch verstond kunnen bezitten, een Uidenstijd laai doormaken met alle gevolgen van dien, erf in de praktijk hen niet zelden uitsluit van een loopbaan, waarvoor zij zeer geschikt zoude® zijn. Ja zelfs maakt men zoodoende voor h^\, die niet gaan studeeren, het verkrijgen van al- gemeene ontwikkeling onmogelijk. Denkt mén dan, dat alleen zoodanige menschen in da maat schappij bruikbaar zijn en zelfs het meest bruik baar, wier absorptievermogen voor beide soor ten van vakken even of nagenoeg even ontwik keld is? Zijn de eenzijdig begaafden of zij. die de behoefte hebben, zich in één richting te con centreeren, voor wetenschap en maatschappij minder waardig? Prof. Hamburger zou die vraag niet gaarflë bevestigend rillen beantwoorden. Hij veront schuldigde de uitvoerige behandeling van dit punt, door te zeggen dat het hier gaat om eer belang, waorvcor ook de universiteit heeft te waken om het welzijn van het jonge geslacht, om de kracht van ons volk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3