BINNEN LAN PT- fó&iatiën werden door den heerschenden mist bemoeid ijkt, invaar niettemin slaagde luitenant Collet er in, drie bommen op de Joods te werpen. Be omvöïig van de aangerichte schade is aog onbekend. Be machine van den luitenant- Vlieger word door een kogel geraakt, hetgeen «iet beQette dat alle vliegtuigen veilig naar hun punt van vertrek terugkeerden. Bit wapenfeit ontleent zijn gewicht vooral Ïan het feit dat er, in geval er opnieuw bom- ven boven Antwerpen of andere Belgische 'steden mochten worden neergeworpen, op iedere gewenschle schaal weerwraak kan warden .genomen. Berlijn, 2 3 Sept. (W. B Michael Schwarz, uit Oberfranken, die thans bij de Jandweer dient, heeft het ijzeren kruis gekre gen voor buitengewone dapperheid, moed en •volharding. Voordat hij bij het leger in dienst trad. was Frank een der leiders van de sociaal democratische jeugdorganisatie in Beieren. Be in een Badisch regiment dienende vrij williger Breitennach, die op grond van de am nestie uit het vreemdenlegioen is terugge keerd, heeft zich in de laatste veldslagen zoo onderscheiden, dat hij tot onderofficier bevor derd is en het ijzeren kruis kreeg. Brussel, 23 Sept. (W. B.) Een Duitsche officier heeft uit eene brandende kerk in Ep peghem bij Mechelen twee groote altaarschil derijen van oud-Vlaamsche meesters gered Hij heeft ze aan den chef van het binnen- landsch bestuur bij het gouvernement-gene raal overhandigd, die ze ter beschikking van het bestuur der Belgische musea heelt gesteld. Berlijn, 23 Sept. (\V. B.) De Vossisahe Ztg. bericht uil Brussel: Het Duitsche burger lijke bestuur van Belgjc heeft jjraan ter be schikking gesteld van de stad Charleroi, die rich heeft overgegeven, om te dienen voor de voeding van de (arbeidende bevolking. Dergelijke maatregelen zijn ook beraamd voor andere naburige plaatsen, zooals Bergen, Hall enz. Berlijn, 2 3 Sept. (W. B.) De eind-uit- fcomsl van de inschrijvingen op de oorlogs- leeningen is, dat is ingeschreven voor 1318 millioen schatkistbiljetten en 3071 miLüoen rijks leerling: in 't geheel dus voor 4389 millioen dark. Londen, 23 Sept. (R.) De Engelsche re geering heelt besloten het moratorium op 4 October te doen eindigen. Londen, 23 Sept. (R.). Do Times doet opmerken- dat de verklaring van koper tot voorwaardelijke oorlogscontrabande den in voer van dat metaal in Duitscliland met onzij dig© schepen zal voorkomen. Er is echter goede reden om te gciooven. dat reusachtige hoeveelheden koper thans van de Vereenigde Staten naar Rotterdam en Kopenhagen onder weg zijn. en mannen van posilié in de han delswereld twijfelen er niet aan, dat groote consignementen reeds Duitschland bereikt hebben door onzijdige landen. Berlijn, 23 Sept. (W. B.) In de Buitsche pers is het bericht verspreid, dat de zich in krijgsgevangenschap bevindende Russische ge neraal Martos geboeid naar Halle vervoerd is Dit is niet juist; generaal Martos bevindt zich bi Neisse. Het spreekt overigens van zelf, dat een gerechtelijk onderzoek wordt ingesteld tegen alle officieren, die verdacht worden wreedheden en vergrijpen tegen het volken recht geduld of bevorderd te hebben. Elsterberg (Saiksen), 23 Sept. De van hier afkomstige Duitsche vice-consul Karl Junker, die zijne standplaats had in Saffi (Ma rokko), bevind zich met de Duitschers uit Zuid-Marokko in Fransche gevangenschap in Bebdou (provincie Oran Frankfurt a. Main, 23 Sept. (W. B.) Aan de Frankf. Zeitung wordt uit Zürich be richt. Volgens de Rjetsch heeft graaf "Witte eenige dagbladschrijvers ontvangen en met hen ge sproken oyer den toestand van Rusland inden huldigen oorlog. Hij verklaarde, dat men Rusland's eigen macht niet overschatten moest. De oorlog kan nog vele verrassingen brengen. Men heeft met een machtigen vijand te doen. De toestand is buitengewoon ernstig. Men moest het volk geen onware berichten van overwinningen mededeelen. De dagblad schrijvers moeten doen. wat zij kunnen, om het volk voor te bereiden, dat misschien ern stige nederlagen kunnen voorkomen. We enen. 2 3 Sept. (W. B.). Aan de Süd- slavische Correspondenz v. ordt uit Sofia ge meld: Volgens berichten uit goed ingelichte kringen kan geconstateerd worden, dat de zending van den president van het Londen- sche Balkan-comité, Buxton, geheel mislukt is. De bemoeiingen vam Bu-xton om de lei dende Bulgaarsche elementen tot verandering van de tot dusver aangenomen houding te brengen, zijn zonder succes gebleven. Zoowel de koning als het kabinet-Radoslawow lieten bij Buxton geen twijfel bestaan over het feit, dat men de ingeslagen richting der Bulgaar sche politiek voor de alléén goede voor 't land houdt en er niet aan denkt, daar van af te wijken. Sofia, 23 Sept. (AV. B.) Het arbeiders- blad Rabornitscheski Westnik neemt een ar tikel over uit de Parijsche Hitmanité, waarin aangetoond wordt, dat de Russische regeering voor het uiterlijk den bevrijdingsoorlog pre dikt, maar in hc-t eigen land een gewelddadige willekeur-heerschappij voert tegen alle vrij zinnige elementen en een soortgelijke drijf jacht houdt als in de dagetn der tegen-revolu tie. Hierbij wordt opgemerkt, dat het manifest van den Czaar, hetwelk aan de onvrije volken "vrijheid belooft, terwijl het Russische volk zelf onder een. onverdragelijke, barbaarsche re- gedring zucht, de grootste godslastering is. Het despotische Rusland blijft steeds even verra derlijk en gewelddadig. De Engelsche legatie deelt mede: Generaal Smuts, minister van defensie van de Zuid- Alrikaanscihe Unie, maakte bij de ontvangst van het bedanken van den oud-generaal Betjers voor den post van bevelhebber van de weermacht der Unie de volgende opmer king omtrent de kritiek, door laatstgenoemde geoefend op de politiek van de Regeering der Unie: „Uw bittere aanval op Groot-Brittazmië is jïuet alle eft volkome» ongegrond, maar is des te minder te rechtvaardigen, waar hij in het midden van een groolen oorlog afkomstig is van don opperbevelhebber van een der Brit- sche bezittingen. Gij vergeet te vermelden dat sinds den Zuid-Afrikaanschen oorlog, het Brilsche volk aan Zuid-Afrika volledige vrijheid heeft gegeven onder een grondwet, die het mogelijk maakt voor ons onze nationale idealen te \cv- wezcnlijken op onze eigen wijze en welke bij voorbeeld U vergunt ongestraft een brief te schrijven, waarvoor gij zonder twijfel in het Duitsche Rijk een zware straf zoudt be- loopen. Noch het Britsche Rijk, noch Zuid- Afrika was de aanvaller in dezen strijd. Voor zoover wii zelf er in betrokken zijn, wordt onze kust bedreigd, worden onze mailbooten aangehouden en worden onze grenzen over stroom ddoor den vijand. Het is mijne overtui ging dat het volk van Zuid-Afrika in deze don kere dagen, waarin de Regeering zoowel als hel volk van Zuid-Afrika op de uiterste proef zijn gesteld, een zuiverder begrip van plieh; en eer zullen hebben dan uit uw brief en han delwijze valt af te leiden. Uw ontslag wordt hierbij aanvaard. (w. g.) SMUTS. Lichtenburg (Transvaal), 2 2 Sept. (R.) In eene vergadering van landbouwers, waarin Beyei-s en De Wet het woord voerden, werd door een van de aanwezigen de oude Vrijslaatsche vlag ontplooid. De voorzitter, commandant Kemp, die verleden Zaterdag het bevel over de landweer heeft neergelegd, verzocht onmiddellijk, dat die vlag zou wor den opgeborgen. Bevers, van dit incident ge wagende, zeide: „Dien onzin hebben wij niet noodig." De brief van ontslag van Beyers werd daarna voorgelezen en Beyers hield daarna eene rede, waarin hij zeide, dat als die tijd kwam, het volk van Zuid-Afrika als één man zijn geliefd vaderland teg.n de Duitschers zou verdedigen. W e e n e n, 2 3 Sept. (Corr -bureau.) Het door vreemde dagbladen verspreide bericht, dat 400,000 werüdooaen in W'eenen sfcraatbe- toogingen hebben gehouden, is een belache lijk verzinsel. De hier aanwezige vertegen woordigers van onzijdige staten en talrijke vreemdelingen kunnen te allen tijde het be wijs leveren, dat er in Weenen niets is ge beurd wat een tot tot een dergelijk leugenach tig bericht aanleiding zou kunnen geven. Italië. Rome, 23 Sept. (R.) De afgevaardigde Guido Fusinato, oud-minister, hoogleeraar in het volkenrecht, lid van het Haagsche gerechts hof en minister van staat, heeft zich heden morgen door een revolverschot in bet hart ge dood. Vereenigde Staten, N cw-Yoik, 23 Sept. (W. B.) Men be richt, dat de lecning Aan 100 inillioen dollars ten behoeve van de stad New-York ruim overteekend is. Verspreide Berichten. Generaal von Hindenburg Dr. Ing. honoris causa. Wij hebben reeds gemeld, dat vier facul teiten der universiteit te Koningsbergen gene raal von Hindenburg doctor honoris causa hebben gemaakt. Dezelfde eer verleende hem mi ook de Technische Hoogeschool te Danzig. De stad Koningsbergen maakte den generaal tevens eereburger. Ongetwijfeld zal nu Dan zig wel weer volgen. Dee x-k roonprlns van Servië gewond. Prins George (de vroegere Kroonprins) is volgens een ambtelijk bericht van Servische zijde, gewond. Een kogel trof hem bij de rug- gegnaat doch de wond geeft geen reden tot bezorgdheid. De oorzaak van alles. De moordenaar van Serajewo Princip heeft heel wat op zijn geweten; aldus kan. men ,,men" hooren redeneeren. Het schot op aarts- heilog Frans Ferdinand heeft den Europee- schen oorlog ontketend. Van den moordenaar zelf hoorde men intusschen niets meer. Nu weet echter de Kölr Ztg. mede te deel en, dal het proces tegen de moordenaars Prin cip. Gabrinomtck en hunne medeplichtigen In November zal beginnen. Het proces zal niet met gesloten deuren ge voerd worden. Er moet enorm bewijsmateriaal zijn. De verklaringen der betuigen beslaan al* leen al 500 pagina's. De behandeling zal plaats vinden voor het civiele gerechtshof. De Duitschers in België. De Kath. ,,Bien Public" schrijft, dat de Duitsche socialistische leider Karl L/iebknecht in België heeft vertoefd, om zijn schoonbroe der. d/ae te Luik onder de wapens is, te be zoeken; vandaar zou hij Andenne en Namen bezocht hebben. In Brussel zou hij met ver schillende Belgische socialisten gesproken hiobben en een bezoek aan Brabant en Lim burg gebracht hébbenvoor Leuven en Di- nant was er geen gelegenheid, er werd in die buurt gevochten. De indruk, dien LieSknecht gekregen zon hebben, zou geweest zijn, dat de Duitsche hou ding me4 te verdedigen was; hij zou een grondig onderzoek geeischt hebbén, daar men in Duilschland niet weel wat er juist ge beurd is, enz. Wij moeten schrijft de N. R. Ct., aan wie we dit bericht ontleenen de volle ver antwoordelijkheid voor deze mededeelingen aan het Gentsche dagblad laten. De „Rien PuibHc" bevat een yo] ledigen af druk van het protest der Brusselsche magis traat tegen het in bezit nemen van het Paleis van Justitie te Brussel door Duitsche soldaten De daarin opgenomen processen verbaal be vestigen in allen deele betgeen ik u reeds méldde. Het blad voegt er bij, dat de rechter lijke macht van zijn protest weinig wil heeft gehad; alleen het hoogst noodige aantal lo kalen ds aan rechters ingeruimd. De ruime vestibule en die meeste gehoorzalen blijven in handen der soldaten. Een praatlustige Belg. Een Belg te Brussel had aan zijn in Hol land vertoevende vrouw een brief gechreven vertelt het V a d. o-a. met de mededec- ling, dat hem goed ging. Hij kon echter niet nalaten in het schrijven eenige hatelijkheden aan het adres van de Duitschers te debiteeren en de censor, die den brief opende, hield hem achterwege. Om roe vrouw echter gerust te stelten zond hij, in de envelop met het adres door haair man geschreven, haer een briefje van den volgenden inhoud: „Madame, voire niari se porie bien, muis il est Lrop bavarde" (Mevrouw, met uw man gaat het goed, maar hij is te praatlustig). De laatste vertroosting per vliegtuig. Aan een brief van een soldaat uit bet garni zoen te Mctz aan zijn ouders geschreven, ont leent het N. v. <t D. in hoofdzaak -de volgen de gebeurtenis. De hospitaal-so-ldalen vonden op het slag- v ld ergens in het Noorden van Frankrijk en in de eerste dagen van September een doodelijk gewonden Duitschen officier, die dringend verzocht om den laatsten bijstand van ©en priester. Men dedd alle moetite om diren wcnsch te vervullen, maar slaagde niet. De regimentscommandant (een protestant) hoorde van het geval, onmiddellijk liet hij een Vlieger roepen en gelaste hem in de op 2 uren verwijderde (Duitsche?) stad 'n pries ter te halen. Zoo geschiedde. Na korten tijd daalde de vlieger op het slagveld en bracht een zielverzorger mode. Deze komt nog juist op tijd ora den officier den troost der ster venden te brengen. Daarna voerde de vlieger den priester weer naar zijn parochie terug. Invoer in Duitschland over Nederland. Aan de Mandiester Guardian ontleent de N. R. Ct. een en ander uit een artikel over Engeland's opvatting van contrabande in on zijdige schepen, bestemd voor een Neder lands che haven. Het blad gaat de beteekenis van het Engelsche koninklijke besluit dien aangaande na en behandelt aan het slot de bepaling, dial de bestemming van voorwaar delijke contrabande voor hel gebruik van de gje wapende macht of een regeerfngsdeparte- ment van dén vdjaiudelijken staat „afgeleid kan worden uit voldoende bewijzen en (be halve uit de onderstelling neergelegd in art. 34 van de Londerische Verklaring) zal aan genomen warden, indien de goederen gecon signeerd zijn aan of voor een koopman of ander persoon staande onder de overheden van den vijandelijken staat". Op die wijze dekt het koninklijk besluit het vervoer van voorwaardelijke contrabande naar een Duit sche alsook naar een naburige onzijdige ha ven. En dan vervolgt de Manchester Guardian: „Wat met „voldoende bewijzen" wordt be doeld, is op het ©ogenblik nog niet te zeg gen. Dat zal het prijshof moeten beslissen op bewijzen, dde de buitmakers aanvoeren en die door den eigenaar Van de lading kunnen bestréden worden. Verlaten de buitmakers zich op de nieuwe onderstelling, dan, stellen wij ons voor, zal een Engelsch prijshof zeer duidelijke bewijzen verlangen voor het goe den prijs verklaart. Het heele systeem van ond erfstellingen, die aan de Verklaring ten grondslag ligt, is aan ons recht zoo vreemtd, dat er uit bestaande vonnissen weinig steun te halen zal zijn. Onzijdigen, <15e zich im iden voorwaardelijken contrabandehandel op Ne derland begeven, zullen alle middelen te baat nemc-n om de eindbestemming van de goede ren te verbergen. Waarschijnlijk zullen de goederen worden geconsigneerd aan order, misschien aan een met name genoemden per soon. In het laatste geval zal de regeering, door haar agenten dn Nederland, voor het prijlshof moeten vaststellen, dat die persoon een agent van den vijandelijken staat ds of een koopman of ander persoon staande on der de. overheden van dien staat. De zeeoffi cier, 'dae den buit moet maken, voor het prijs hof in werking kan treden, moet natuurlijk handelen op rechtslreeksche lastgeving van de Engelsche regeering. Afgaande op inlich tingen, waarschijnlijk in de haven van ver scheping verkregen, zal hem last worden ge- gefven diat-en-d!at sck5p in het Kanaal aan te houden. „Etr is ernstige twijfel aan of de nfeuwe bepaling werkelijk den invoer van levensmid delen in Duitschland over Nederland zal be letten, indien een onzijdige zeevarende mo gendheid zich dn dien handel wil begeven. Waarschijnlijk zal er echter voor de meeste onzijdige schepen een minder gevaarlijk ge bruik worden gevonden in andere deelen van de wercldi of iin de vaart op westelijke havens van Groot-Briü'annië -en Jetrlarid. Doordat de koopvaardijvloot van de Vereenigde Sta ten in beslag wordt genomen door hun eigen winstgevende, beschermde kustvaart, zullen ons met Amerika hachelijke kwesties bij de toepassing vam den nieuwen regel bespaard olijven. Maar als de Duitsche schepen, die nu in Amerikaansche havens liggen, onder de Amerika an sche vlag worden gebracht en naar Nederland gaan vervoeren wat wij voorwaardelijke contrabande hebben ge noemd. dan kan de moeilijkheid tot een cri sis komen. Men moet echter bedenken, dat wij tegen die overdracht in beginsel hebben ge protesteerd, al zijn wij niet van. plan het.pro- test kracht bij te zetten indien die schepen in de algemeene onzijdige vaart worden ge bruikt. Aangezien beide lauden een reden tot protest hebben, wonden -de schepen misschien niet naar Nederland gezonden. Men moet met dat al niet vergeten, dart onze regeering, na die Veridaring van Londen aanvaard te hebben, er geen bezwaar tegen kan hebben, dat onzijidige schepen goederen vervoeren die op de vrije lijst staan, en daaronder zijn be grepen grondstoffen, die Duitschland, vol gens alle berichten, zelfs nog meer noodig heeft dan levensmiddelen, nL ruwe katoen, wol, zijde, jute, vlas, hennep en andere grond stoffen voor de textiele bedrijven, alsook ga ren daarvoor". De Belgische afgevaardigden naar de Vereenigde Staten. De Belgische minister van Buitenlandsehe Zaken heeft het volgende communiqué gepu bliceerd Men weet dat de Koning een bijzondere zen ding naar Washington heeft afgevaardigd met het doel den president der Vereenigde Staten in kennis te stellen met den moeilijken toe stand. waarin België verkeert. Deze zen ding is met duidelijk merkbare sympathie door regeeringsper- sonen en bevolking ontvangen. Den 15en dezer maand heeft zij de eer gehad in gehoor te zijn geweest bij het hoofd van den srtaat om dezen een eigenhandig »chrijven van den Koning over te ge ven. De mlivtater voaq Justitie. Carton de Wiart, heeft uil naaiii der afgevaardigden hel woord gevoerd en men zal mei gevoelens van dank baarheid het antwoord lezen van president Wilson, dal een nieuw bewijs is der w e 1 w i 1- lende gevoelens van het groote Amerikaansche volk jegens Bel gië. „Met oprecht genoegen, zeide de Presi dent, ontvang ik u als vertegenwoordigers van den Koning der Belgen. Het volk der Vereenigde Staten gevoelt voor België diepe bewondering en vriendschap en voor zijn Ko ning oprechten eerbiedveroorloof mij den wensch uit te spreken, dal wij de gelegenheid zullen hebben bun lioogaohting te verwerven en te verdienen. De Vereenigde Slaten, gij weet het, houden het recht hoog en streven, als gij, naar vooruitgang en naar de rechten van de menschheid. Ik ben er trolsch op ge durende mijn presidentschap zulk een volk te vertegenwoordigen en daarvan de tolk te mo gen zijn, en ik beschouw het als een eer dat uw Koning zidh tot mij gewend heeft, in dit uur van beproeving, met den wensch dat ik, uit naam van het Amerikaansche volk. de aan spraken in overweging neem, dD een volk. dat zich diep verongelijkt acht, meent te mo gen doen gelden op de sympathie van de ge- heele wereld. Ik ben u er dankbaar voor dat gij in mijn handen heb gesteld het stuk, dat de uitslag bevat van de onderzoekingen door een rechterlijke commissie ingesteld, hetgeen uwe opdracht was. Ik zal dit stuk nauwkeurig lezen en er de grootst mogelijke aandacht aan schenken. Gij verwadht van mij niet, daar ben ik zeker van, dat i;k meer zal zeggen; wel dra z a 1, daar bid ik God voor, deze oor log een einde nemen en dan zal do dag der afrekening komen. De volkeren van Europa zullen samenkomen om de te nemen besluiten te overwegen, het ongelijk te wegen, daaruit de gevolgen te be palen en de verantwoordelijkheid vast te stel len. Dank zij God, hebben de natiën der we reld eensgezind een organisatie uitgewerkt, die het mogelijk zal maken zulk een rekening op te maken en af te sluiten. De punten, die dit lichaam onbeslist zou laten, zullen beslecht worden door de publieke meening, universeel scheidsrechter in dergelijke gevallen. Het zou voorbarig en van geen wijs beleid zijn voor een volk, dat op zichzelf slaand handelt en dat als het onze builen de vijandelijkheden blijft, het zou zelfs tegen dc plichten der onzijdig heid indruisdhen. indien wij nu reeds een eindoordeel uitspraken. Ik behoef er nauwe lijks hij te voegen, dat deze eindopmerking met openhartigheid geuit wordt, doordat dit geschiedt in een gevoel van hartelijke vriend schap; zij vormt tevens den besten weg om tussdhen ons een volkomen verstandhouding te doen heersohen. gegrondvest op wederzijd- sche eerbied, bewondering en hartelijkheid. Weest welkom. Het is voor ons een groote eer dat gij ons uitverkoren hebt als uwe vrien den, aan wie gij een belangrijke, voor u zelfs een levenskwestie, hebt onderworpen, in de overtuiging dat uw stap begrepen zou worden en dat daarop een antwoord zou worden ge geven in denzelfden geest, waarin gij er het denkbeeld van hadt opgevat." Lastige k ij kers. Dc Fransche generale staf ondervindt veel last van Parijzenaars, die iels trachten te zien te krijgen van de gevechten, die er in het Aisne-Marne-gebied geleverd worden. Het zijn menschen, dde in auto's louter als toeschou wers uit Parijs komen en door de wachtposten van de troepen der bondgenooten weten heen te dringen, dank zij bijzondere passen, die zij door vrienden met politieken invloed hebben weten los te krijgen. Op een dag van de vorige week zoo ver telt de N. R. Ct. was er een heel gezelschap van deze bevoorrechte toeschouwers op eeu heuvel, vanwaar men het uitzicht on Soisson9 had, bijeen, om getuige te zijn van het artil lerie-duel, dat er over de rivier heen aan den gang w Een staf-officier reed op hen af en vroeg wat ze op die plaats te doen hadden. En al die belangstellende auto-dames en -hee ren antwoordden uit één mond, dot ze geko men waren om te zien of ze soms iets voor het Roode Kruis konden doenOnmiddel lijk zond de officier hen naar dén geneesheer, dde dienst had in een veld-hospitaal in de buurt, met de boodschap, dat de dames en heeren geheel tot zijn beschikking waren. De dokter wist raad en goeden raad ook. „Het is allervriendelijkst van u allemaal om te ko men", zeide hij. ,,U kunt ons zeer groote dien sten bewijzen. Hier zijn honweelen en schop pen. "Wilt u dan maar beginnen die doode paarden te begraven." Er ziin niet veel paarden begraven, maar wel is die hoek van het slagveld een tijdlang bevrijd van kijklustige in den weg loopers. Id Seraing. Het staalwerk der Société John CockeriH le Seraing, werkt, naar men aan de N. Ct. meedeelt, van een zijde, waar men het weten kan, de laatste week weer absoluut onder eigen directie en met eigen personeel. Vier duizend van de tienduizend man, die er ge woonlijk werken, zijn weer aan. den arbeid. Uit de Pers. Goede Nederlanders. „Maakt men er zich in Holland wel eenïg denkbeeld van, hoe het gevaar van het oude vaderland alle Hollanders, waar dan ook verspreid, hoelang ook reeds vertrokken, al len zonder eenig onderscheid opnieuw met liefde en geestdrift voor het land van hunne geboorte vervuld heeft?" vraagt een corres pondent van het Handelsblad, en hij vervolgt „Weet men in Holland eigenlijk wel, hoe daar duizenden, die in Amerika, in Afrika en in alle landen van Europa waren, hunne positie hebben opgegeven, hun werkkring, meestal na jaren van hard werken verworven hebben laten varen, hoe zij hunne familie, vrouw en kinderen onverzorgd achtergela ten hebben en zonder eenige verdere over denking per eerste en dikwijls slechtste ge legenheid naar Holland zijn terugge keerd9 Dat er voor de terugkeerenden geen werk te doen was, dot kan natuurlijk geen mensch helpen. De terugkeerende Hollander zal er zich slechts over verheugen, dat de veiligheid van het vaderland zijne diensten onnoodig gemaakt heeft. Maar hier is een andere quaestie. Ho# heeft men zich over het algemeen tegenover die terugkeerenden gedragen? Heeft men gezegd„Wij stellen uw geestdrift en moed op prijs en zijn er trotsch op u hier te zien?" Men heeft hen uitgelachen om hunne voorbarigheid. „Waarom geloof je ook al die praatjes in de vreemde kranten over onf dreigend gevaar?" Men heeft hun als lichtelitk voorbarige menschen met zacht medelijden de les ge lezen „Neen hoor. Nooit weer doen. Het Is hier alles veilig en we hebben je immers niet noodig." Men heeft hen, die zich door hun geest* drift met vreugde geruïneerd hebben, aan. gekeken alsof ze berooide bedelaars waren. „En om daar dan maar ineens zoo'n goe<ïa positie op te geven, en de hemel mag weten wie de terugreis zal betalen?" Om kort te gaan, men heeft hun, die veelal de besten waren, omdat zij de mee9te energie hadden, het gevoel gegeven, dat er in Holland nooit iets kon veranderen, dat Hol land nog steeds niet leven wil, maar er zich nog toe bepaalt van achter de veilige horre tjes vandaan alle eerlijke emotie gekheid en aanstellerij te vinden. Men heeft velen van wie het vaderland veel verwachten kon, door de eigen eeuwige onverschilligheid en de koele stugheid voor eltiid van z'ch vervreemd. Het is droef treurig. Maar het is waar." Hel blad teekent hierbij aan: „Tot zoover onze correspondent, die er over meepraten kan. daar hij zelf hier te lande zulk een - ijskoude douche op zijn warme gevoelens kreeg. Doch de quaestie is nog ernstiger. Onder die duizenden, die hier kwamen om hun land te helpen, waren er velen, die een be vel van den Nederlandschen consul hadden gekregen om z'ch oogenblikkelijk oer eerste scheepsgelegenheid naar hun vaderland te begeven. Wij hebben menschen gesproken, die hun betrekking moesten opgeven, vrouw en kinderen in zorgen moesten achterlaten en de kosten voor hun overtocht als een gave aan het vaderland van landgenooten in den vreemde ontvingen. Maar de consul had hen onjuist ingelicht. Zij waren niet dienstplichtig. Niemand had hen hier noodig. Niemand meende eenige verplichting aan hen te hebben. Dat is geschied in Engelend. dat is ge schied in Canada, en waarschijnlijk op meer plaatsen. Maar wij meenen, dat het land wel eenige verplichting tegenover deze Neder landers heeft." Berichten. 'De Staatscourant van Donderdag 24 Sep tember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen d«r. J. J. Blanksma als le scheikundige bij het labora torium van het departement van financdén te Amsterdam; bepaald dat de detacheering bij het regi ment grenadiers van den luitenant-kolonel bij den groolen stal jhr. C. L van Suohitelen va-n de Haare, adjudant van den Prins, voor- loopig voor oubepaalden tijd wordt verlengd; benoemd tol burgemeester van Stavoren H. J. EHkema- op verzoek eervol ontslagen dr. P. Debije, als hooo^eeraar in de wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; op verzoek eervol ontslagen met dank H. •de Liwd, als burgemeester van Hekelingen en Spijk ©misse; voor 1 jaar benoemd tot observator aan het Meteorologisch Instituut te de Bilt II. Vuurmans. benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot tijdelijk offi cier van gezondheid der 2de klasse, de landweer- plichtige sergeanten W. N. Donkersloot en A. Hijmans, onderscheidenlijk van het 33ste batal jon landweer-infanterie en van de vesting-artil lerie der landweerde landweerplichtige kor poraal P. C. de Weerdt, van het 20ste bataljon landweer-infanterie, en de dienstplichtigen H. J. Verhagen, van het 29ste bataljon landweer- infanterie, A. Voogd, van de 4de compagnie landweer-hospitaalsoldaten, J. W. Spruit, van het 19de bataljon landweer-infanterie, J. H. Wie- ringa, van het 2de bataljon landweer-infanterie, J. J. van de Velde, van het regiment grenadiers en J. P. Asjes en K. C. A. Valken, beiden van het 7de regiment infanterie benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot tijdelijk paardenarts der 2de klasse, de landweerplich tige soldaten J. Goedhart en W. Luxwolda, on derscheidenlijk van het 28ste bataljon landweer- infanterie en van de 1ste compagnie landweer hospitaalsoldaten, en de milicien-soldaat F Westerling, van het 2de regiment vesting-artil lerie tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer, tot reserve-eerste-luitenont- kwartiermeester, de oud-eerste-luitenant-kwar- tiermeester D. G. J. Beijens, van de voormalige schutterij aan G. R. Hopkins vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der genees- kunst in Nederland stiptelijk nakome. H. M. de Koningin verliet gistere noch lond te 7 uur per extra-trein de residentie tot het maken van een militairen inspectietocht. Te 7 uur 's avonds keerde H. M. in de residents terug. De Minister van Marine begaf ziah gisteren namiddag, vergezeld van zijn adjudant, naa? IJmuiden. Nederland en de oorlog. Beurswet 1914. De Tel verneemt uit den Haag. clait door den imiuteter van Landbouw, Nijverheid en Handel, volgtens art. 3 der Beurswet, een commissie is ben-oemd, die den minister zal vertegenwoordigen en waarin zitting zullen nemen «de heeren J. H. Kann, lid van het Ban kierskantoor van Lissa Kann, te 's-Graven- hage; mr. J. J. van Troostenburg de Bruyn, te 's-Gravenhage, secretaris van de Vereeni- ging van directeuren van Hypotheekbafnkén, en mr. E. Fennema, lid van Broekmaffris Ef fectenkantoor te Amsterdam. VAfdftf vo« hét iblad nog med!edöAliin-. dat

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2