'de derde kwam In een vijver terecht. De Zep pelin keerde terug naar Thielt. 2 5 Sept. Er is slechts een hond gedood door de bommen. In de Min que werd het kan toor van een vdschhaadelaar geheel vernield. De brandkast is terecht gekomen in een gat in den grond van een meter diepte. Toen de ontploffingen gehoord werden, wer den bijna alle lantarens van de stad gebluscht. De bewoners kwamen naar buiten en bespra ken het gebeurde in diepe duisternis- Londen, 24 Sept. De talrijke telegram men, die uit de koloniën ontvangen zijn, too- nen aan, dat het verlies van de drie kruisers Slechts Heeft gediend tot versterking van de reeds door het geheele rijk uitgedrukte over tuiging, dat de strijd moet worden voortgezet totdat een bevredigend' resultaat is erkregen. Het voorbeeld van Canada volgende, heeft Nieuw-Zeeland maatregelen genomen om Iedere maand' troepen te zenden tot aanvul ling van de leemlen. die in zijn contingent ontstaan. Generaal Botha beeft een opmerke lijk antwoord ontvangen op zijne oproeping van vrijwilligers voor het expeditiekorps te gen Duitsch Zuidwest-Afrika. De vereischte kerkte van dit korps is verzekerd. Het besluit van Botha om zelf het bevel over dit korps op zich te nemen, is overal in Zuid-Afrika met groole geestdrift begroet. Pretoria, 2 4 Sept. (R.) Officieel. De Duitsche post in Schukmansburg bij de Zam besi heeft zich zonder strijd den 21en over gegeven aan de Rhodesische politiemacht. De Duitsche resident is gevangen genomen. Tokio. 24 Sept. (R.) Officieel wordt be richt, dat Engelsche troepen onder leiding van den commandant der Engelsche strijdkrach ten in Noord-China gisteren in de buurt van de Laoshan baai aan land zijn gegaan, om deel ie nemen aan de operatiên tegen de Duitschers in Tsingtau. Weenen, 24 Sept. (W. B.) De keizer verleende .de orde van do IJzeren Khxxm le klasse aan den generaal der infanterie Svelozar Bo-rocvic als blijk van waardeering "Ni- r zijn zegevierend beleid als korps-oom- ma ndant, Het Belgische ministerie van justitie zond ons liet volgende verslag van de Commissie van Onderzoek betreffend de schending van het volkenrecht en de Oorlogswctten en ge bruiken. Antwerpen den 10 September 1914. Den lieer Poullet, Minister van Kunsten eoi Weten schappen, Minister ad interim van Rechts wezen, Heer Minister, De twee verslagen welke de Commissie de eer had Ued. te doen geworden den 23 en 31 Augustus laatst, verhaalden hoofdzakelijk, het eerste, de feilen te Aerschot en omliggen de gepleegd, het tweede, de gedeeltelijke ver- w besting van Leuven door de Duitsche troe pen. Ten einde het verslag van 31 Augustus te volledigen, meont de Commissie U te moeten ter kennis brengen dat besta tigd werd dat de buizen die waren recht gebleven en waaruit de bewoners door de overweldigers werden verjaagd, geplunderd werden voor de oogen der Duitsche officiers. Den 2 September zag een getuige de Duitschers nog vier huizen in brand steken. We hebben nog een ander feit kunnen vast stellen, waaruit blijkt met welke onverzoen lijke wreedheid de vreedzame bevolking van Leuven behandeld werd: den 28 Augustus wer den 6 tot 8 duizend personen, mannen, vrou wen en kinderen, van allen rang en ouder dom, onder bewaking van een afdeeling van het 162e Duitsch infanterie regiment opgeslo ten in de stadsrijsdhool, waar die ongelukki- gon den nacht moesten doorbrengen. Het lokaal was zoo eng, gezien het aanzienlijk aan tal personen dat zich daar bevond, dat deze moesten blijven recht staan en dat zij zoo verschrikkelijk hebben moeten lijden, dat ver schillende vrouwen krankzinnig zijn gewor den en kleine kinderen in de armen hunner moeder zijn gestorven. In een mededeeling van den Grooten Duit schen staf, verschenen in de Kolnische Zei- tung van 29 Augustus, wordt beweerd dat de „bestraffing" van Leuven gewettigd werd door dat een bataljon van de „Landwehr", dat al leen in de stad was achter gebleven om de communicatielijnen te bewaken,was aangevallen door de burgerlijke bevolking, in de meening dat het gros van het Duitsch leger voor goed was afgetrokken. Datzelfde blad gaf ook het verhaal van iemand die beweert getuige geweest te zijn van het feit. Het onderzoek heeft bewezen dat deze be wering v&Lsch is. Het is inderdaad bewezen dat de Leuven sche bevolking, we lice ten an- diere te voren door de gemeentelijke overheid was ontwapend, volst relet geene vijandelijke daadheeft gepleegd tegen de Duitsche troepen. De commissie heeft het te Brussel begonnen onderzoek aangaande de te Visé gepleegde feilen hernomen. Dit was de eerste stad welke in België ver woest werd volgens het systeem dat vervol gens op zoowel andere steden werd toege past. Daarom hebben wij willen onderzoeken wat er gegrond is in de Duitsche lezing, vol gens welke de bevolking van Visé zou hebben geholpen bij de verdediging der stad en na dien een opstand tegen de Duitschers zou heb ben verwekt Verschillende getuigen, welke zich thans te Antwerpen bevinden, werden onderhoord; na melijk soldaten behoorend tot de troepen welke den Duitschers ten noorden van Luik den doortocht over de Maas hebben bestreden, en oene zuster van Duitsche nationaliteit, uit het klooster van Onze Lieve Vrouw te Visé. "We hebben kunnen vaststellen, dat de bur gers volstrekt niet hebben deelgenomen aan den strijd, welke den 4en Augustus te Lixe en te Visé. geleverd werd. Het is trouwens maar in den nacht van 15 tot 16 Augustus dat de Duitschers de verwoesting begonnen hebben. Enkele geweerschoteai gaven daarvan in den avond van den 15den het signaal. De Duits liere bew eerden dat de burgers op hen geschoten hadden, voornamelijk uit een huis, waarvan de Commissie den eigenaar heeft kunnen ondeahoocen. De Duitschers hebben ui dit huis Je&n enkel wapen gevonden, even min trouwens als in de aanpalende huizen, die ze geplunderd en in brand gestoken heb ben; de mannelijke bevolking hebben ze naar Duitsohland gestuurd. De getuigen deden ons uitschijnen boe on waarschijnlijk het is dat de bevolking, die ont wapend was, een aanval zou Lebben ge pleegd, tegen een sterk Duitsch garnizoen, wanneer d!e laatste Belgische troepen reeds elf dagén de streek hadden verlaten. Ze be vestigden dat de eerste schoten gelost werden door dronken Duitsche soldaten, die op hunne officieren vuurden. Dit feit is geen uitzonde ring; het is inderdaad algemeen geweten te Maastricht dat, rond het zelfde tijdstip, het zij bij vergissing, hetzij met opzet, de Duit schers op elkaar geschoten hebben in het kamp van Mesch, in de nabijheid van Hol lo ndsch Limburg. Het wordt bevestigd -dat geheel het stadje Visé wrond neer gebrand, met uitzondering al leen, naar het schijnt, van een godsdienstig gesticht, en dat verschillende inwoners van Visé en van Canne, gefusilleerd werden. Talrijke dorpen gelegen in den driehoek Vilvoorde-Mechelen-Leuven, een der meest bevolkte en, voor enkele dagen, meest vrucht bare streken van België, werden leeggeplun derd, en gedeeltelijk of geheel neergebrand hunne bdvolkiïig werd verstrooid; terwijl andere inwoners, naar gelang ze op hun weg kwamen, zonder oandlerzoek, zonder eenige reden, gearresteerd en gefusilleerd werden; imct het blijkbaar doel alleen, de bevolking ischrik aan te jagen en te verdrijven Dat gebeurde onder meer in de volgende dorpen en gehuchten: Scmpst, Buecken, Eppo- ghem. "Wackerzeele, Rotselaer, Weerde, Ele- wijt, Hofstade, Wespelaer, Wilsele, Werchter. Thildonck, Boortmeerbeek, Houihem, Treme- loo. In dit laatste dorp zijn alleen de kerk en de pastorij gespaard gebleven; elders kon men op de enkele nog gespaarde huizen vol gende opschriften lezen: Nicht abbremnen (niet afbrandc-n, Batte schonen (sparen a. u. b.), Gute Leute nicht plündren (brave lieden, niet plunderen); later werden deze huizen echter ook geplunderd, of verwoest. In al deze dojrpen stonden de vrouwen die niet vluchten konden aan de beestige instincten van de duitsche soldaten bloot. Bedoelde sli-;k ligt in de nabijheid van Aerschot. waar van we dc verwoesting in ons vorig verslag hebben geschreven. Nu hebben de Duitschers ook nog ten noord-westen van Brussel de be langrijkste gemeenten Grimbergen en "Wol ver them verwoest, en anderzijds hebben ze te Waver, een stadije gelegen ten zuid-oosten der hoofdstad, op 25 kilometers afstand van het meest nabijgelegen gevechtsterrein, 56 hui- zen afgebrand, omdat dc stad de haar door den vijamcMijken stad opgelegde buitenspo rige oorlogsschatting niet betalen kon. Tevens moeten we doen opmerken dat den 4den en 5den dezer uit een vliegtuig bommen werden geworpen op de open steden Gent en Ecklloo. Eindelijk is het u niet onbekend Heer Mi nister, dat de stad Mechelon, hoewel al de Belgische troepen zich daaruit den 27en Augustus hadiden terug getrokken, verschei dene dagen door den vijand beschoten werd; de St. Romboutskerk, de trots dier oude stad, werd zwaar beschn'igd. Ook Heyst-op-den- Berg, werd ongenadig beschoten hoewel diit door geen enkele strategische reden te ver rechtvaardigen was. Om hunne gruwelen te verontschuldigen, beweren de Duitschers dat, overal waar ze gefusilleerd, gebrand en geplunderd hebben, de burgers met de wapens hadden weerstand geboden. Dat dit op enkele uitzondeiiijke punten zooi hebben kunnen voorvallen, dat gebeurt dn alle oorlogen en indien de vijand in dit geval de plidhtdgen had neergeschoten, we zoolden ons hebben neergelegd bij de strengheid der krijgswetten. Maar in geen ge val kondien deze geheel uitzonderlijke, indivi- dueele gevallen, de algemeene strafmaatrege len veiT echt vaardigenwelke de bevolking onzer steden en dorpen, in lijf en goed moest ondergaan. Het fusilleeren, branden en plun deren, dat ze zoo wat overal in ons land heb ben gedöan, had zelfs dén schijn niet meer van een tuchtiging, maar werd met een ver fijnde wreedheid gepleegd'. Men heeft boven dien geene enkele uitdaging kunnen vaststel len te Vüsé, te Warsage, te Leuven, te Waver, te Dendermonde en meer andere plaatsen nog. die onmedoogend geheel werden ver nield; daarbij dient gevoegd dat ze systema tisch afgezonderde huizen die op hun weg gelegen waren afbrandden en de ongelukki ge bewoners die op de vlucht wilden gaan hebben neergeschoten. De Duitschors hebben beweérd in hunne bladen dtat de Belgische regeering aan de be volking wapens zou hebben uitgedeeld om zp tegen den overweldiger te gebruiken. Ze voe gen er bij dat de katholieke priesters een soort heiligen oorlog zouden gepredikt heb ben en de geloovigen aangezet de Duitschers te vermoorden. Eindelijk beweerden ze nog, om hunne moord op wouwen te verrecht vaardigen, dat deze niet minder woedend wa ren dan de mannen, en zelfs brandende olie op de duitsche troepen hebben gegoten. Zooveel beweringen, zooveel leugens. Verre v. i wapens uit te deeften, hebben de over bed en. bij het naderen van den vijand, over al de bevolking doen ontwapenen, overal heb ben de burgemeesters hunne onderhoorigen gewaarschuwd tegen gewelddaden die straf maatregelen konden uitlokken; de geestelijk heid heeft niet opgebonden de bevolking tot kalmte aan te manen; en wat de wouwen be treft, buiten het verhaal, uit verdachte bron, in een vreemd blad, hadden deze voor eenige bekommering te ontkomen aan de wreedhe' den van een onmeedoogenden krijg. De echte beweegredenen dezer gruwelen, waarvan we de roerende getuigenissen heb ben kunnen hootren, kunnen niet anders zijn, d'am eenerzijds, de zucht om de bevolking te ternoriseeren en te ontmoedigen volgens de onmenscbelijke theorieën van de tnilfifeaftre Duitsche schrijvers, en anderzijds, de drang om te plunderen. Een geweerschot, wie weet waar, of door wie, of tegen wie, gelost door een dronken soldaat of een vermoeid schild wacht, as een voldoende voorwendsel om eesa lieele stad te verwoesten. Nn de plundering volgt de krijgsbelasting, zoo «waar dat ze on mogelijk kan worden opgehaald, en het aan- houden van gijzelaars die zullen worden ge fusilleerd of gevangen gehouden tot het rant soen volledig iis betaald; heelemaal volgens die klassieke rooftheorieën. Er dient ook op gemerkt dat eiken weerstand die him door regelmatige troepen van ons leger geboden wo-rdl, dadelijk op rekening wordt geschoven van dlc burgerlijke bevolking, en dat de Duit- scherc elke nederlaag, eiken tegenslag zelfs, die ze in dezen oorlog ondergaan, altijd wre ken op de burgerij. In dit onderzoek hebben we alleen gebruik gemaakt wan feiten welke door overtuigende getuigenissen bewezen worden. Er dient op- gemcrlct dat we tot hiertoe slechts een klein gedeelte hebben aangegeven van de misdaden tegen het recht, de menschelijkheid en de be- schavir -< gepleegd, en welke een der ver schrikkelijkste en weerzinwekkende bladzij den onzer heden du agsche geschiedenis zullen vormen. Indien er een internationaal onderzoek kan worden ingesteld zooals dat van de Car negie Commissie gedaan in de Balkanstaten, zou het, wij zijn ervan overtuigd, de waar in! onzer bevestigingen bewijzen. Berlijn, 24 Sept. (W. B.) In de vergade ring van heden van den raad van toezicht van de Duitsche bank heeft de raad van toe zicht bij de bespreking van den toestand van de bank doen uitkomen, dat dc bank, dank zij bare groote openbare en geheime reserves en dank zij de bewegelijkheid van bare activa, volkomen opgewassen is tegen de hooge eischen> die de ooriogstoestand stelt. Alle be talingen, die bij het uitbreken van den oor log van de bank verlangd worden, zijn ten volle geschied. De door de bank verleende credieten konden niet alleen gehandhaafd, maar, voor zooveel dit noodig was, uitgebreid worden. Verder werd, met verwijzing inzonderheid naar het groote succes van dc oorlogslecning, uitgedrukt, dat Duitsohland wegens zijne ge zonde economische structuur, de door geen enkel ander land bereikte organisatie van zijn crediet en de zorgvuldige voorbereiding van zijne financieele mobilisatie economisch en financieel is toegerust om den oorlog naar alle kanten door te staan, totdat een resultaat is verkregen, dat de politieke en economische toekomst van Duitsohland ten volle zeker stelt. Venetië, 24Sept. (R.) In een offioieele verklaring van den burgemeester van "Weenen wondt gezegd, dat de stad de gezinnen van 82.000 reservisten moet steunen. De kosten daarvan bedragen 12000 p. st. per dag. Ook moet getracht worden te voorzien in de be hoeften van 100.000 werkloozen en 100.000 vluchtelingen uit GaKcië en Bukowina. De burgemeester klaagt, dat op zijne oproepingen ten behoeve van het oorlogsondersteunings fonds niet genoeg binnenkomt. Volgens een officieel rapport van het Oostenrijksche Roode Kruis bedragen de totale inschrijvin gen slechts 468.000 p. st., ondanks de her haalde dringende oproepingen aan het pu- bliek. Weenen, 25 Sept. (Corr. bureau). Het ministrie van Financiën heeft een beschikking genomen, dat bij dc in Oostenrijksche munt speciën (met uilzondering van gouden munten) zonder discontorenlen te verrichten betaling van op 1 October vervallende coupons der 4 Oostenrijksche goudrente, die 25 Septem ber is begonnen, het aflossingsbedrag met Kr. 10 05 voor 4 goudgulden berekend wordt Londen, 2 4 Sept. (R.) De Times ver maant tot voorzichtigheid ten aanzien van de verzekering van de groote hoeveelheden koper die men voornemens is uit de Vereenigde Staten te verschepen naar Rotterdam. Daar koper verklaard is voorwaardelijk contrabande te zijn, zal op de geconsigneerden de bewijs last rusten, dat de eindbestemming neutraal is. Christ iath ia, 2 4 Sept. (WB.) Niet- officieel. Heden is hier de eerste lading Duit sche suiker aangekomen sedert de uitbarsting van den oorlog. Waarschijnlijk zal de in voer morgen een half malïioen KG. bedra gen. Men verwacht nu eene verminddring van den maximumprijs van suiker. Berlijn, 24 Sept. (W. B.) Niet officieel. De krijgsraad te Kolmar heeft een bevelschrift uitgevaardigd tegen den r.-k. priester en re dacteur Welterlé te Colmar, die "voortvluch tig is. Er is een bevel tot gevangenneming te gen hem uitgevaardigd wegens landsvexraad; zijne aanhouding en uitlevering is verzocht. Tevens is op het geheele vermogen, dat 'hij bezit, of later mocht krijgen, beslag gelegd» Servië. Weenen, 24 Sept. (W. B.) De Südsla- vische Korrespondcnz bericht uit Nïsh van den 17en: Minister-president Pasics (noodig- dé dn eene conferentie de partijleiders uiit de^tot dusver vruchteloos nagestreefde vor ming van een groot coalitie-kabinet mogelijk te maken. De conferentie verliep zonder re sultaat, omdat de verschillende leiders ver klaarden, dat zij eerst hunne partijbesturen inroesten raadplegen. De pogingen om het kabmet-Pasics door het opnemen van leden uit alle parlementaire groepen te verster ken. zal wtaarschijnllijk zonder resultaat blij ven, omdat men nergens gezind is aan bet kabinet Pasics de verantwoordelijkheid te ontnemen voor den tegenwoordagen toestand in Servië. Inzonderheid de vrijzinnige partij is tot het fonzicht gekomen, dat de anti-Oos ten rijksche politiek van de dynastie en van Pasdes tot een volkomen débêcle beeft geleid. 'Deze meening wordt ook onder de sociaal democraten en dkxxr vele jong-radicalen ge deeld. Daar in Nish dc cholera zich steeds uit breidt, verlaten zeer vele menschen de stad- In Albanië. Durazzo, 24 Sept. (Corr.-bureau). Eene Vergadering van opstandelingen in Tirana verklaarde zich tegen de terugkomst van Els- sa d Paciha in Valona. De Grieksche gouverneur-generaal in Epi- rus Forastl ds bij een automobiel-ongeluk dioo- delijk gewond. Rome, 23 Sept., 7 uur 'savonds. (Ste- fani). Uit Durazzo wordt bericht: Heden kwamen bier 28 senatoren bijeen, die door de deputatie van Albanië, met uit zondering van die van Alessio, Skutari en Epirus, waren voorgesteld. Zij kozen met 19 stemmen Mustafa Bey tot president. De se naat nana de regeering op xich tot aan de be noeming van een nieuwen vorst. Hli zal auto riteiten. voor de takken, van dienst, gouver neurs en beambten benoemen. Overeenstemming met andere districten van Albanië staat 'binnenkort le wachten. China. Londen, 24 Sept. CR.) De Times bericht uit Peking, dat eene overeenkomst is onder teekend tusschen de Chineesche regeering en de firma Samuels te Londen, over eene lee ning van 10 millioen p. st., uit te geven na den oorlog. Dan zal over de voorwaarden eene regeling gemaakt worden. Vereenigde Staten. Washington, 24 Sept. (R.) De Turk- sche ambassadeur Ruslem Bey, heeft aan pre sident Wilson medogededïdi, dat hij over veertien dagen uit de Vereenigde Staten zal vertrekken. Ruslem zk>u de handeling van de Vereenigde Stalen hebben afgekeurd waarbij geprotesteerd werd tegen de afschaffing van de extra-territoriale rechten voor de vreem delingen in Turkije. Mexico. Washington, 24 Sept. (R.) Volgens berichten, aan het departement van oorlog ontvangen, trekt generaal Carranza zijne strijdmacht samen te Zacatecas, terwijl het leger van Villa bijeengetrokken wordt in Tor- reon. De spoorweggemeenschap tusschen deze beide punten is afgesneden. Verspreide Berichten. De Orde van den Kouseband. Sommige lieden in Engeland zijn, naar het Vad. aan het BerL Tagebl. ontleent, in een lastigeo igewctensquaestie geraakt. In de histo rische kapel der orde van den Kouseband in het slot te Windsor, bevinden zich ook de wa pens en banieren der eere-ridders, waaron der dfie van de keizers van Duitschland en Oostenrijk, van -den Duitschen kroonprins en den hertog van Stfksen-Koburg-Gotha. In het statuut van de orde woifdt nu ge- eischt, dat de geestelijken der kapel iederen ochtend voor alle iridders 'n gebed, uitspreekt Daar het den Engelschen echter tegen de borst stuitte voor vijanden van het vaderland te bidden, gaven de geestelijken last, die vier namen van de lijst der eerc-rddkters te schrap pen. De hooge raad der orde kwam bijeen, om in dè zaak 'een beslissing te nemen. Deze kwam echter tot de conclusie, dat volgens het reglement alleen ridders, dde zich aan hoogverraad legen den Koning van Engeland schuldig gemaakt hadden, van die lijst der or de geschrapt kunnen worden. De heide keizers Mijven dus ridders van de onde en dJe geestelijken moeten degelijks hoe zwaar het hun ook moge vallen, ook voor het heil van den keizer van Duitschland en dien ran Oostenrijk bddJden. De commandant der U 9. Luitenant ter zee O. "Weddingen, de com mandant van de U 9, de onderzeeër, die de Hogue, Aiboukir en Cressy getorpedeerd heeft, heeft het IJzeren Kruis gekregen. Aldus lezen we in de N .R. Ct. Hij was eerst den 16den Augustus te Wilhelmshaven in het huwelijk getreden na een tocht van onderzeeërs naar de Shellandsche eilanden. De U 9 moest toen eenige herstellingen ondergaan en van den daarvoor benoodigden tijd heeft Weddingen gebruik gemaakt den huwelijksband van zijn door zoovele gevaren bedreigd leven vast te knoopen. Acht dagen na de bruiloft was de U 9 weer klaar voor bet gevecht en nam zij haar com mandant aan boord. Zijn moed was reeds erkend door een red- dingsmedalje voor de redding van een zijner manschappen, die voor Helgoland bij hooge zee over boord was gevallenzijn beleid door de verleening van de orde van den Rooden Adelaar. De onderzee-aanval op de Noordzee. Na de ondervinding, welke de Engelsche vloot opgedaan heeft met den aanval der U 9, dringt de Times er nog eens op aan. dat er een strenger onderzoek wordt gehouden naar alle verdachte personen, die op een 80 K.M. van de Oostkust af wonen. Het blad doet dat, omdat het uit het torpedeeren van de drie kruisers afleidt, dat de Duitschers voortdu rend over de bewegingen der Engelsche vloot worden ingelicht. Het vermoedt, dat de duik- booten het gaat af op een bericht, dat er meer dan een zijn geweest uit Emden kwa men. Voorts acht dë Times het nu den tijd om de oorlogshavens van de Duitschers met mijnen af te sluiten. Het drama bij Doggersbank. De vrtaag kan gesteld wooxiJen, schrijft hot Hbld., of de Engelsche matrozen, diïe aan boord van hot 'Nederiandische schip Titan w^ren opgenomen, -door de Engelsche tor- pedoboot Lucifer mochten worden overgeno men. Die vraag wordt door het oorlogsrecht dat .schip territoir is", d!at wil zeggen, tot het gebied van den Staat behoort, van welks nationaliteit dat schip is. Maar de generaal Den Beer Poortugael te'e- kende daarbij aan „Deze regel geldt aflieen onbepoaBd wor oorlogsschepen. De terriJtorial/itedt van een koopvaardijschip is slechts betrekkelijk, de assimulatie niet volkomen, blijkbaar uLt het visatatierecht, riiat oorlogvoerenden op han dels-, móet op oorlogsschepen kunnen uitoefe nen". Hetzelfde recht, dat een oorlogvoerende heeft, om een neutraal schip aan te houden, te onderzoeken en er dienstplichtigen van de vijandelijke natie als krijgsgevangenen af te halen, bestaat voor het overnemen van de goredlde schepelingen, zoolang het neu trale schip niet binnen de lijn van eerbied is gekomen, die als maritieme grens van het land woaldt aangenomen, een lijn die alge meen. wondU aangenomen, op drie mijlen of 6.556 K.M. van de kust te loopen. Buiten düien afstand had dus de Lucifer het recht de Engelsche matrozen van ide Titan over te nemen. De overigen zijn naar Neder land gebracht en moeten hier worden gednter- neeaid .tot dat die oorlog geéimEgd is. Burgemeester Max. Verschillende Antwerpsche bladen hebben bericht, dat burgemeester Max, te Brussel, ge durende een uur gevangen genomen zou zijn door de Duitschers voor zijn protestatie tegen het bevel van den Duitschen gouverneur aan dc Rnisselsche burgerij; om. ad. de Belgische.^ vlaggen in te trekken. Dc Tel. verneemt van" de best ingelichte zijde, dat het feit onnauw keurig is voorgesteld. Dc heer Max was door den militairen gouverneur Yon Luttewitx ont boden om uitleggingen te geven over deze pro testatie. Er werd hem gezegd, dat hij ter be schikking van de Duitsche overheid moest blij-) ven, tot deze over zijn geval uitspraak gedaaA zou hebben. Daarop antwoordde de heer Max*1 dat hij het gebouw niet verlaten zou, dan als burgemeester van Brussel. De heer Max werd dan vrijgelaten, doch de Duitsche gouverneur verwittigde hem, dat het de laatste maal ge-* weest was, dat de Duitsche overheid derge lijke inbreuk op haar gezag zou dulden. Vei? Brusselsche burgers, onder wie enkele vroitv wen, werden tot zware gevangenisstraffen veroordeeld, die zij in Dnitschland zullen on dergaan, daar zij zich oneerbiedig over dè Duitschers hebben uitgelaten^ De heer Max logenstraft, dat hij zich ooit tot secretaris der Amerikaansche legatie zoh laten benoemd hebben, ora onschendbaar tè zijn vooi* de Duitschers. De „Nieuwe Gazet" schrijft: Men weet, dat de heer Max geen enkele ge legenheid heeft laten voorbijgaan, om bij mid. del van plakbrieven formeele logenstraffingen aan de gewaagde berichten der Duitschers te gieven. Wat men minder kent zijn de middelen waartoe hij zijn toevlucht genomen heeft om zijn medeburgers in te lichten en gerust te stellen. Zoo sprak hij eenige dagen geleden nog Yanaf de pui van de Beurs tot het publiek. „Men verbiedt mij", zeide hij, „plakbrieven uil te hangen en ik bezit geen dagbladen om u het goede nieuws te doen kennen, dat mij is toegekomen. Het zij zoo, maar men kan mij niet beletten te spreken, en daar zal ik gebruik van makön, om u alle dagen op de hoogte van den toestand te brengen en te beletten, dat de valsche berichten der Duitschers eenigen invloed op uw geest oefenen". Eln dan begon de heer Max met volledige bijzonderheden de nederlagen der Duitschers. alsmede deze der Oostenrijkers aan het volk te vertellen. Dal elk uwer zich nu in de stad verspreide, zoo besloot hij zijn rede, en aan zijn familieleden, zijn vrienden en zijn kennissen, dat goede nieuws thans mededeele. Dat deed de heer Max niet één dag, maar dat deed hij zoo ver schillende dagen. Indien dat voor het algemeen welzijn noo dig is, treedt de burgemeester echter ook m-t strengheid op en zoo heeft hij dan ook rectls al dc ongelukkigen ufl de stad verwijderd, die hun bestaan) moeten zoeken met langs den vreg te bedelen. Naar de N. R. Gt. aan de Kolnische Volks- zeitung ontleent, ziet men, nu burgemeester Max zelf openlijk de toedracht verleidt van zijn gevangenneming, dfie men ran officïeele Duitsche zijde om zijnentwil niet had willen bekeud inaken, ook van Duitschen kant geen reden meer tot geheimhouding. Nadat burge meester Max zijn verontschuldiging had ge maakt en beloofd bad het niet weer te doen, werd hem de verbanning naar Duitschland bespaard. Max weet dat hij in zijn eigen be lang en in dat van zijn medeburgers de beste redenen heeft zich niet nogmaals aan een gevangenneming bloot te stollen. Vier broeders. Bij het Beiersche leger zijn vier broeders, die ieder als generaal bij de troepen te velde dienst doen: de generaals Schoch. Drie hunner hebben het IJzeren Kruis gekregen en de vier de de Max Josepb-orde, de hoogste militair* Beiersche orde. De koning van Beieren heel\ door zijn adjudant aan de 82-jarige moeder van de vier generaals de hun te beurt geval len onderscheiding laten mededeelen, aldus lezen wij in het N. v. d. D. Antwerpsche procla'matie. In het Handelsblad van Antwerpen vin<l< ;i wij -ale voUgjende proclamatie: „De heer arronyKssementskoraimssaris bt- ron Van der Gracht d*Eeghem heeft het vol gende bericht meegedeeld: Waarschuwing. Ik heb vernomen, dat in gemeenten van mijn arrondissement land- bouwers en bijzonderen, vijandige soikMeu in humie schuren of andere plaatsen verbor gen gehouden hebben. Diergelijke handelwijze is hoogst laakbaar en moei beschouwd worden als een verraad jegens het vaderiand. Daarom laat de hoor kolonel-bevelhebber van het 5e korps vrijwilligers mij toe, u ken- bear te maken, dat alle personen bevonden wondende vijandelijke sjcédaten verborgen te hebben, zuHen beschouwd worden als spion en veroordeeld worden volgens de oorlogs- weltenw De anrondissementskommissairfs. Baron Van dor Gracht d'Eeghem". Onschuldig ter dioo-d gebracht. Aan den Frankfurter Zlg. ontleent hel Vaid. den inhoud van een briefkaart uit Longuyon: „Longyon behoort -ook tot de sleden, die wegens de arglistigheakl «der bewoners zwaar werden beproefd. De Duitsche soldaten en beambten weten niets anders te vertellen, dan dat de pastoor signalen van den kerk toren uit gegeven had cn daarvoor stand rechtelijk doodgeschoten werd. „Hedlen-ochtend was ik er getuige van, idat een officier aan eenige paters en and-ere goesteüijiken udt Keulen, diie 20 minuten op onthoud hadldten, verhaalde, dat het militair hoog gerechtshof de zaak onderzocht heeft en uitmaakte, dat de betreffende pastoor ge heel onschuldig ter dood gebracht was. Ezr werd last gegeven, dat het slachtoffer uit hvt massa-graf opgedolven en mot alle eer ter aarde bestdld werd". En dergelijke treurige inridentien komen veel voor. De economische oorlog. Het Hbld. meldt; De .Minister»al-Direktor" Freund schrijft in een artikel, getiteld: „Wehe dir En^Lnnd" in de ,,Voss. Ztg.": .Engeland schaadt zljji levensbelangen, doordat het zijn besten afnemer, Duitschland, met alle rechtvaardige en onrechtvaardige middelen economisch wil ten onder brengen,, Duitschland was tot nu toe dte grootste afue-i mer van Enge&ch laken en Engelsche kolen. Niets is eenvoudiger dan in do toekotitet aeif die stoffen te maken. Na dezen oorloft dat kan Engeland begrijp pen, zal seen Duitsch patriot meer Engelsche

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2