BINNENLAND?" ütoffen koopen en Engelsdhe kolen zullen bui- teil de Duitsche grenzen blijven. Wanneer Engeland hiertegen Duitsche beet- ■svortelsuiker en Duitsche teerverfstoffen boy jollen wil, zal 'het zelf daaronder veel meer lijden dan wij. Hot zal, zooals onlangs Arthur von Gwiinner heeft verklaard-, daaI-mede goed- koope stoffen voor zijn belangrijkste nijver* beid verliezen. Wat in het bijzonder onze beetwortels be- zreft, wij rullen ze in veel grooter mate dan te voren voor onze steeds belangrijker worden de veeteolt gebruiken. Ik kan verzekeren, dat invloedrijke kringen in Duitschland denken over een machtige organisatie met het doe) jfe Duitsche markt te sluiten voor Engelscli waren. Zoo biedt Engeland ons het beeld van den ihvaas, die de ben slacht die hem gouden eie ren legt Wee u Engeland." De slag bij Krasnik. 'De „Neue Freie Presse" bevat van de hand yan een overste van een Oostenrijkscb regi ment een interessante beschrijving van den slag bij Krasnik, waaruit vooral de Russische wijze van vechten blijkt. De Tel. ontleent er het volgende aan: Het was den 24en Augustus, voormiddags strijdgewoel voor ons en strijdgewoel links yan ons. Ik liet het regiment alarmecren en binnen een kwartier was het marschvaardig. iVoor een laatste inspectie reed ik nogmaals langs de gelederen. Ik keek er echter niet naar of alles precies in de puntjes was, maar Ik wilde in de oogen van mijn mannen lezen, wat ze dachten en gevoelden en wat ik daar las, deed mijn pols sneller slaan. Op elk ge zicht stond te lezen: ,,Voer ons naar den strijd. .Gij kunt u op ons verlaten." Zoo stonden wij te wachten en steeds nam de spanning toe. Eindelijk kwam het lang ver beide bevel. Na een frontverandering van 90 graden rukte het regiment in gevechtsforma tie op. Het terrein was eenigszins heuvelach tig en voor ons strekte zich op ongeveer 4000 passen een boschrand uit. naar het midden waarvan wij voortrukten. Ik reed met mijn adjudant een heuvel op, ten einde het terrein te verkennen. Van den vijand was echter niets 'c zien; als verlaten lag daar het slagveld. Het knetteren van geweervuur, waartusschen zich nu en dan het gedonder der kanonnen jnerHTK. was echter op korten afstand uit de richtte^ jm het woud te hooren. Intusschen was mij» regiment tot op 300 pas van 'den boschrand genaderd. Daar begon de eigenlijke muziek. Een gesuis in dc lucht, een ratelende slag, een tornado van opwarrclende grauwe stofmassa's en grauw-bruine springstofgassen. Dat was eën granaat, die echter geen schade aanrichtte. Weer een gesuis, een zachte knal hoven ons hoofd, een onschuldig, sneeuwwit rookwolkje, waaruit echter een regen van ko gels en granaatsplinters neerdaalde Dat was een shrapnell. Ook deze richtte geen onheil aan. Mijn mannen lachen er om en schijnen het wel leuk te vinden. Van het vijandelijk geschut is echter, ten gevolge van de terreins- gestcldheid niets te zien. Dan klinkt uit het woud een hevig geknetter, doch dat is ook niet op ons gemunt, daar wij zelf door het bosch gedekt zijn. Snel gaat mijn blik over het regiment. Steeds rukt het verder en geen man valt. Lang 'duurt dit echter niet, want weldra heeft de vijand ons in het gezicht gekregen en nu zien wij ons aan een hevig vuur bloot gesteld. Thans is het geen grapje meer. In de gelederen ontslaan bressen. Stuiptrekken de en stille lichamen liggen op den grond. Men hoort echter geen kreet. Dat is het zeld zame. Men sterft geluidloos, men wordt ge wond, maar de lippen blijven gesloten. Slechts eenmaal heb ik een menschenkind hooren brullen, echt brullen. Een soldaat aan mijn zijde wordt door een shrapnell-kogel getrof fen. De man brulde als een stier. Zoo iets heb ik nooit gehoord. Ik trooste hem, met te zeggen, dat hij slechts licht igewond was, maar hij bleef doorschreeuwen. Vijf minuten later was hij dood. De kogel had een slagader doorgesneden; hij was doodgebloed. Onophoudelijk bleef het vijandelijke artil lerievuur onze linies achtervolgen. Nu eens waren het granaten, dan weer shrapnells in aangename afwisseling. Daartegen bestaat geen andere bescherming dan verder voort 4c rukken. Werpt men zich op den grond, dan wordt men er vastgenageld; maakt men voor snkele minuten gebruik van natuurlijke dek kingen, dan helpt dat ook al niet veel, want le „zegen komt van boven". Het is als een ontzettend noodweer en men moet het biige- woond hebben, om er zich een voorstelling van te kunnen maken. Het beste middel er tegen is, zelf over artillerie te beschikken, die het vijandelijk geschut tot zwijgen weet te brengen Van deze zijde kwam ook voor ons de bevrijding. Mijn regiment had niet geaarzeld, geen enkel oogenblik vertoonde het een ige wijfeling. Nu waren de eerste linies in het bosch, vanwaar uit wij het geweervuur op den vij and openden, die zich in een boerderij ver schanst had, aan weerszijden waarvan het vijandelijk front zich verder uitstrekte. Onze machinegeweren ratelden onophoudelijk en dat het niet zonder uitwerking was, bewezen later de massa's lijken, die wij op het slag- veld vonden. Intusschen had zich ook de regimentsreser ve in den strijd gemengd en was tot den aan val overgegaan. Onweerstaanbaar drongen mijn mannen vooruit Daar waren de Russen met tegen bestand. Weldra sloegen zij op de vlucht en wat niet vluchtte, gaf zich over. De boerderij ging in vlammen op en een ge hucht in de nabijheid onderging hetzelfde lot. Krachtig werd de vijand achtervolgd tot ten elotte bij het invallen van de schemering het krijgsrumoer verstomde De slag was geëindigd. De verliezen van mijn regiment vervulden mij met weemoed en «mart, doch tevens gevoelde ik, dat mijn mannen hun plicht gedaan hadden. Den volgenden dag ontvingen wij uit het hoofdkwartier bericht van de schitterende overwinning over de geheele linie. Veel later vonden wij den naam van den slag: Hij lüidde: Krasnik. Verbitterde strijd. Niet alleen van Duitsche en Belgische zijde worden ons dagelijks (gruwelen bericht. Ook Fransche kranten bevatten verhalen, dl« doen rijen mei welk een verbittering de strijd wordt /gevoerd. Zoo ontleent de Nieuwe Cl. aan le Matin van 16 September het volgende: Te Lourches oen mijnwerkersdorp in Noord- Frankrijk, dicht bij de mijnen van Douchy, zijn Duitschers een huisje binnengedrongen Ze hebben te weel jenever gedronken, maken lawaai. Een luitenant beloadigt de vrouw des huizes. In een donkeren hoek, ligt een ge wonde Fransche sergeant. Een bom-scherf heeft hem het bekken versplinterd. Woedend geworden door de gemeene taal, die de offi cier uitslaat, geërgerd door de beleediging, die hij een weerlooze vrouw aandoet, grijpt hij zijn revolver en schiet hij den luitenant neer. Men vliegt op hem aan, sleurt hem de straat op, na hem met geweerkolven en laarzen te hebben bewerkt Hij zal. met vijftien mijnwer kers. die waren beschuldigd op de Duitschers geschoten te hebben, worden gefusilleerd. De sergeant, herig verwond, smeekt een veertienjarig knaapje hem water te brengen. De jongen doet het. Maar de Duitsche kapitein vliegt op het Jongetje toe, ranselt hem met hel plat van zijn sabel, schopt hem. „We zullen jou ook doodschietenP buldert hij Men bindt den jongen een doek voor de oogen, laat hem knielen, de geweren worden geladen. Maar de kapitein beveelt geen vuur. Hij neemt den jongen zijn blinddoek af, mept hem op den wang en zegt: „Je moogt blijven leven; maar op één voor waarde: je neemt dit geweer en schiet er den sergeant mee dood. Hij vroeg je om water. Geef hem aT lood voor in de plaats." De jongen noem't het geladen geweer en legt op den sergeant aan. Maar, hij keert zich plot seling om naar den kapitein en schiet hem morsdood. Onmiddellijk daarna wordt hij met bajonet ten eft geweerschoten afgemaakt. Het verhaal is van den heer Paailiat, senator van het de partement Cher. Do jongen heette Emile Des- près De Turco's. De Parijsche correspondent van de ,De Tijd" heeft een gewond Fransch onderofficier gesproken, die vol lof was over de zwarte troepen die aan Fransche zijde meevechten, en van geen terugwijken willen weten. „Het zijn zei hij echte duivels in het gevecht. Ik, die een Pruisischen helm mee breng, lijk een lam bij hen vergeleken. Weet u, wat zij als buit meebrengen?Er zijn er, die vijf acht afgehouden koppen mee nemen. Als u die had zien vechten I Aan hun wapens hebben ze niet genoeg 1 En terwijl ik uit den trein stap, voegt de sergeant met fluisterend toa: Ze bijten den vijanden een stuk wang of een neus af." En opdat er me geen twijfel overblijft, voegt de sergeant me nog toe, wuivend met den veroverden helm „Ik heb het gezien! Gezien 1" Dezelfde sergeant had den journalist tevo ren verklaard, dat er in den strijd in Frank rijk geen gruwelen werden bedreven. De Staatscourant van Vrijdag 25 Sep tember bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen A. S. Maireina, als vice-consul te Ponta Delgado (Azoren) en de waarneming van het vice-consulaat opge dragen aan L. Mareira; benoemd tot tijdelijk rijksnijverheidsconsu lent voor de chemisch-pharmaccutische in dustrie J. E. Tellema. apotheker te Semarang, thans tijdelijk te Paterswolde; benoemd tot adjunct-comma es bij het de partement van justitie C. Stolk en W. Vogel sang Jr„ beiden klerk; op verzoek eervol ontslagen als plaatsver vangend lid der tiend-commissie in liet 4e tienddistrict ter standplaats Utrecht, G. P. J. Versteegh te Amerongen. Staatsbegrooting 1915. Het voornemen bestaat, in de wegens de tijdsomstandigheden te wijzigen ontwerpen der Staatsbegrooting voor 1915 o. a. te doen vervallen alle nieuw voorgestelde traktoments- verhoogingen en rangsverhoogingen. Van af voering der periodieke wedde-verhoogingen der ambtenaren is uiteraard geen sprake. Indische begrooting. In de af- deelingen van de Tweede Kamer is gisteren heft onderzoek van de Indische begrooting en andere wetsontwerpen afgeloopen. Staatscommissi e-W erkloos- lie id. Naar de Tijd meldt, is dc Staatscom missie over de werkloosheid voorzitter minister Treuh met haar arbeid gereed be komen en zal haar eindrapport binnen en kele dagen aan H. M. dc Koningin worden aangeboden. Nederland en de ooriog. Staat van oorlog. Bij dc Tweede Kamer is een wetsontwerp Ingediend, onderteekend door alle ministers, waarbij de staat van oorlog, bij Kon. besluit op 10 Augustus LI. verklaard, wordt besten digd. De memorie van toelichting zegt alleen, dat ,.de omstandigheden nopen dien staat te doen voortduren" en verwijst overigens naar de wet van 23 Mei 1S99 tot uitvoering van ar tikel 187 der grondwet, waarbij wordt voorge schreven, dat onverwijld een voorsitel aan de Staten-Genesraal moet worden gedaan om zulk een voortduren bij de wet te bepalen. De vernielde Engelsche Kruisers. Men meldt uit 's Gravenhage: De geredde Britsche zeelieden komen nie voor interaeering in ons land in aanmerking omdat volgens de conventies van de Vredes conferentie van 1907 interncering alleen moes plaats hebben, indien hel zeegevecht gelever was binnen onze (territoriale wateren, waa niet gevochten mag worden, indien de schip breukelingen door schepen van de oorlogvoe rende mogendheden zelf waren aangevoerd indien zij waren opgepikt door een neutraa oorlogsschip. Omtrent de quaestie van de beteekenis van art. 15 van het verdrag betreffende de toe passing van de beginselen der Conventie van Genève op den zeeoorlog, kan nog worden medegedeeld, dat de opvatting van die beoa- ling in den zin dat zij geen betrekking heeft op schepelingen, door neutrale handelssche pen steun vindt in het rapport door prof. Louis Renault ter tweede Vredesconferentie uitgebracht aan de desbetreffende commissie omtrent de door een subcommissie ontwor pen gewijzigden tekst van het verdrag. Daaruit blijkt, dat men bij die bepaling op het oog had de onderstelling dat oorlogssche pen, die oorlogvoerenden in een onzijdige ha ven gewonden of zieken kwamen ontschepen, ten einde aldaar met meer gemak tegen den vijand te kunnen optreden. Er zou twijfel over kunnen bestaan of de neutrale mogend heid aldus geen hulp verleent in strijd met de neutraliteit en geen verantwoordelijkheid tegenover de andere oorlogvoerende mogend heid hiervoor heeft te dragen. „Indien zoo gaat het rapport echter voort een neutraal handelsschip, dat bij toeval gewonden of zie ken, zelfs schipbreukeling en, heeft opgepikt, in een neutral ehaven aankomt zonder een kruiser te hebben ontmoet en zonder eenige verbintenis op zich te hebben genomen, dan vallen de individuen, welke dat schip aan wal brengt, niet onder deze bepaling: zij zijn Yr ij." De Nederlandsche regeering heeft aan de Engelsche legatie in Den Haag bericht, dat de leden van de bemanning van de drie tot zin ken gebrachte Engelsche kruisers volkomen vrij en de gasten der Nederlandsche xegeering zijn. Binnenkort zullen de bedoelde personen naar Engeland vertrekken. Men meldt uit Hoek van Holland, dat de Engelsche drenkelingen het redelijk wel ma ken. De ergste zieke is weder zoo ver, dat hij goed kan eten. 16 Engelschen vertoeven in het hospitaal, terwijl de overigen zijn ondergebracht in de 3e klasse wachtkamer van het station. Gisteren is voor de Engelschen burgerklee- ding uit Den Haag aangekomen. Begrafenis Engelsche zeelieden. Gisterenmiddag te 12 uur heeft te IJmuiden met militaire eer plaats gehad de begrafenis van den aan boord van het s s. „Flora" over leden Engelschen stoker P. Green. De begra fenis werd veTiicht door het detachement van Ilr. Ms. kanonneerboot „Brak", onder com mando van luitenant ter zee J. Grcve en een detachement van de 2e compagnie 2e batal jon, 10e regiment infanterie, gedetacheerd te IJniuidefn, bestaande uit één sergeant en 12 man. Aan de groeve heeft reverend James Cham bers, uit Amsterdam, gelezen uit 1 CoiXV, te beginnen niet het 20ste vers. Daarna sprak dr. A. van der Horst, leider van de Roode Kruis- amhulance te IJmuiden, die den overledene een laatste groet bracht van de gewonden en zieken uit de ambulance. Voorts werd nog het woord gevoerd door ds. Huising eai luitenant Greve, welke laatsto alleen in het Engelsch zeide: „Ge waart een braaf, een goed en dapper kameraad en het spijl ons allen zeer, dat ge heengegaan zijl." De Engelsche vice-consul te IJmuiden, de heer S. C. L. Reigersberg, bedankte namens de Engelsche regeering voor de eer en de be langstelling heden betoond. Er was groote belangstelling. De begrafenis werd bijgewoond door den gebeden staf van don posilie-conunandant te IJmuiden. De te Hoek van Holland aangebrachte, over leden Engelsche zeebeden zijn hedenochtend te 's Graven zand e begraven. Uitgeweken Nederlanders. Naar wij vernemen, hebben mr. M. Mendel en twee leden van het Comité tot bcharti ging van de belangen van dc uit Antwerpen uitgeweken Hollanders een onderhoud gehad met minister Loudon. Den minister werd medcdeeling gedaan va de zeci omvangrijke inschrijvingen, die bij het comité zijn ingekomen, zoowel van uit geweken Hollanders, die thans te Amsterdam, als te 's Gravenhage en te Rotterdam vertoe ven. Dit aantal beloopt reeds ongeveer 1000. Nogmaals werd er bij den minister ernstig op aangedrongen, dat de Nederlandsche regee- rih'g zal ingrijpen ten einde de bedreigde be langen van de betrokken Nederlandsche staats burgers te behartigen. De nadruk w erd er op gelegd, dat de werkzaamheden vtn bet c. mité niet de taak kunnen zijn vun particu lioren, doch dat de regeering rljze ter hard dient te nemen, welke bovendien het mate riaal volledig verwerken kan. Het bleek dat de minister deze zienswijze deelde. Voorts bleek, dal mr. Ruigere, Nederlandsch advocaat te Brussel en adviseur van de Ned. legatie aldaar, die toevallig te Scheveningcn vertoefde en naar aanleiding van het eerste onderhoud met mr. Mendels in opdracht van den minister naar Antwerpen zou vertrekkc om den minister van zijn bevindingen aid. rapport uit te brengen, nog niets van zit. a heeft laten hooren. De minister heeft zich onmiddellijk tot on zen gezant te Antwerpen, jhr. Yan We ede gewend om de belangen der betrokken Hol landers onder de aandacht van de Belgisch regeering le brengen, opdat de bepalingen no pens de invordering van huur- cn belasting schulden met ma Liging zullen worden toe ge past, in afwachting van de definitieve roaatre gelen, die de Nederlandsche regeering even tucel zal nemen. Voorts werd bij het onderhoud bepaald, da de inzameling van het materiaal meer dimt door het departement van buitcnlandsehe za' ken zal geschieden, waartoe vijf leden van het comité op het ministerie van buitenland- schc zaken zullen zitting nemen, zoodat zij in rechtstreeksche verbinding met den minis ter zullen 6taan. De minister deed voorts de stellige toezegging om de zaak onverwijld met de regeering te bespreken, ten einde te trach ten óf schikkingen met de huiseigenaren aan te gaan, óf te trachten, voor zoover zulks mo gelijk ife, de inboedels te bergen in opslag plaatsen óf de inboedels naar de plaatsen^ waar de eigenaars thans vertoeven, per scheepsge legenheid 1e vervoeren. Am e rik. lijnkoeken. De regeering heeft aangekocht een partij Amerikaansche lijnkoeken, merk A. W. L. C. welke ongeveer 25 Sept. a.s. verwacht wordt per stoomschip Rotterdam. De lijnkoeken worden te koop aangeboden udtsluitend aan Nederlandsche landbou wers, op de condities der Rotterdamsche tfraanbeuis. tot den ixriis van ƒ116 per 1000 Kg. boord/spoor vrij voor loods te Rotterdam, betaling contant zonder korting en verder op de door den directeur-generaal van den land bouw P. van Hoek te stellen voorwaarden. De N.V. le Gué en Bolles Commissiehandel te Rottendam, Boompjes 34, is belast met de aflevering en factureering. Gegadigden moe ten vóór of op 26 September aan genoemde firma telegraphisch opgeven (telcgram-adre^ Legué Rotterdam): lo. welke hoeveelheid zij wenschen te be trekken; 2o. wie de lijnkoeken in ontvang' i zal nemen. Coöperatieve Iandbouwvereenigilden hebben bij de toewijzing de voorkeur. Overschrijden de hoeveelheden, door hen opgegeven, het totaal der partij, dan geschiedt de toewijzing pondspondsgewijze. Bereiken de hoeveelheden door hen opgegeven, het totaal der partij niet dan wordt het verschil pondspondsgewijze aan de overige aanvragers toegewezen. Brood met rijstemeel. De broodbakkerspatroons-vereeniging „De Voorzorg'' te Amsterdam adverteert in de daar verschijnende bladen: Doordat de burgemeester van Amsterdam het gebruik van rijstemeel in alle broodsoor ten te Amsterdam verplichtend heeft gesteld, kan nu de kwaliteit van het brood niet meer gelijk gesteld worden met die van het brood, dot tot nu gemaakt is. Reden waarom het pu bliek verzocht wordt, bij het beoordeeien van het brood rekening te houden met deze om standigheden. Doorvoer van suiker. De Britsche regeering beeft maatregelen ge nomen om te verhinderen, dat Dufltsache han delaren sruiker in Engeland afzetten en beta ling ontvangen door Hollandsdhe bemiddeling. De invoer van dat product langs den weg door ons land is in verband hiermede verboden. Daar dit bericht tot verwarring aanleiding zou kunnen geven, aangezien het tot de opvat ting kan leiden, dat thans alle invoer van sui ker uit ons land in Engeland verboden is, merkt het Hbld. het volgende opDe maatre gel der Engelsche regeering beoogt uitslui tend den doorvoer van Duitsche suiker door Nederland naar Groot-Brittannië onmogelijk le maken en komt dus hierop neer, dat een verklaring van herkomst zal worden geëischt, waaruit duidelijk moet blijken, dat men met Nederlandsch product te doen heeft. De dezer dagen tusschen onze regeering en de belang hebbenden bij den suikerhandel getroffen re geling inzake export-certificaten, maakt dit bijzonder gemakkelijk. Zooals reeds medege deeld, zal 40 pet. van onze inlandsdhc suiker voor binnenlandseh verbruik worden gere serveerd, terwijl voor de rest certificaten zul len worden afgegeven, wat 18 pet. betreft voor verlof tot export van ruwe suiker en voor 42 pet. voor uitvoer ran geraffineerd. Deze certi ficaten zullen weliswaar afzonderlijk worden verhandeld, doch uit den aard der zaak zal deze handel cn bijgevolg de export ophouden zoodra de gansche hoeveelheid waartoe deze certificaten recht geven, voor uitvoer is geën gageerd. Dc eenige extra formaliteit waartoe het boven vermelde besluit der Engelsche re geering aanleiding kan geven is dus, dat bij invoer daar te lande tevens een verklaring van v n Nederlandsche suikerfabriek overge legd zal moeten worden, dat het product hier is gefabriceerd. Wellicht kan deze verklaring zelfs op de export-certificaten worden ge steld. die krachtens de tusschen den minister van Landbouw en de belanghebbenden alhier getroffen regeling zullen worden afgegeven, in welk geval geen verdere formaliteiten noo- dig zullen zlin. De zaak zit dns zoo. dat de uitvoer van Nederlandsche suiker, voorzoover die niet voor het verbruik in ons eigen land noodig is, niet wordt bemoeilijkt, doch dat uitvoer van Nederlandsche voorraden, die dan door Duitsche zouden worden vervangen, evenzeer als rechtstreeksche doorvoer van Duitsche suiker, niet mogelijk zal zijn. Beetwortelen dn Zeeuwseh- V 1 a ai n dl e r e n. De ftfwee grootste Belgi sche beetjwortelsui'kerf abri eiken langs de Ne derlandsche grens, die van Moerbeke en Sol- zaete, weflke ieder in een etmaal meer dan eon milliocn beetwortels kunnen verwerken, ïllon binnen eeniige dagen met de campagne >cgnwien. De landbouwers uit Zeeuwsch- Vlaanderen hebben bericht ontvangen, doft zij vandaag met het vervoer van de bieten kun nen 'bedlinnen. Wegens <üe tijdsomstandigheden zullen er dit jaar geen promiën voor ver vroegde levering gegeven worden (N. R. a.) De „Rijndam" aangekomen. Het stoomschip „Rijndam" kwam gisteren morgen 9 uur 15 vóór den Rotterdamsohein Waterweg. Het ontscheepte zijn passagiers aan den Hoek van Holland op den tender „Golumbus". Aangehouden stoomschepen. De ,,S 1 oter d ijk" van New-York naar Rotterdam is door een Engelschen krui ser aangehouden en naar een Engelsche ha ven, welke is nog onbekend, opgebracht. Ook de stoomschepen Sommolsdijk en Rot terdam, van de Holland-Amerikalijn, op weg van Amerika naar Rotterdam, zijn opgebracht naar Plymouth. Co n d iti on eele contrabande. Onder verwijzing naar de medcdeeling. voorkomende in het bijvoegsel tot de buiten gewone Nederlandsche Staatscourant van 8 Augustus, brengt de minister van buitcnland sehe zaken in de St.-Ct. ter kennis van be langhebbenden, dat de Britsche regeering aan de lijst der artikelen, die als eonditioneele contrabande door haar worden beschouwd, de volgende artikelen heeft toegevoegd: koper, onbewerkt lood aan blokken of zal men, platen of pijpen, glycerine, chroomijzer, bruinijvcrerts; magneetijzererts, rubber, onge looide en onbereide huiden «sn vellen, bewerkt leder nic> inbegrepen. Het betalen der huishuren. Naar aanleiding van het verzoek ran dc vereeniging van grondeigenaren tot den bur gemeester van Rotterdam, om maatregelen te willen nemen, dat de vergoeding, uit 's Rij! s kas toegekend aan de betrekkingen- van hen, die thans onder de wapenen zijn, gedeeltelijk uitgekeerd zal worden in een bon voor de huishuur, heeft, naar de N. R. Ct. meldt, de burgemeester een waarschuwing uitgevaar digd, waarin hun, die vergoeding ontvangen, er ernstig op gewezen wordt, dat zij, zooveel ah» in hun vermogen is. moeten zorgen voor voldoening van hun huishuur. Zij moete»1 trachten, aldus luidt verder <fe waarschuwing met den verhuurder tot een schikking te mem, opdat rechtsvorderingen tot ontruiMftfp ran woningen niet behoeven voor te komen. Mocht van onwil van den huurder blijken, don zal de burgemeester maatregelen in over weging nemen, er toe strekkende, om een ge» deelt e der vergoeding voor delging van huur"' schuld te bestemmen. Uit de diamantindustrie. In de li amantindustrie rijn te Amsterdam op hél oogenblik ruim 300 man werkzaam. Dit ls wej is waar nog slechts 3 van het totale aantal dfetmamtbewerfcers in de hoofdstad, doch het beteekent in ieder geval een lichtpuntje In def» donkeren nacht. H. van Kol De Rijndam van do Hol- 1 and-Amerika-lijn, gisteren te Rotterdam aan gekomen, heeft ook het Ed van de Eerste Ka mer, den heer H. ran Kol, aan boord gehad, die over de Vereenigdc Staten naar ons land was teruggereisd. M r. A. J. I m m i n k. f In den ouderdom van 76 jaar is gisteren te 'sGravenhage over leden de heer mr. A. J. Immink, oud-raadslld Vn het hooggerechtshof in Ned.-Indië De heer Immink vertrok in 1863 naar Indifi en bekleedde daar te lande achtereenvolgens de betrekkingen van: substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Semarang; griffier bij den omgaand rechter in de 4e afdeeling op Java; officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Amboina; lid van den Raad van Justitie te Socrabaja; president van den Raad van Justitie te Makasser; voorzitter van den landraad te Soerabaja, later te Samarang; of ficier van Justitie bij den Raad ran Justitie in laatstgenoemde plaats. In 1882 werd mr. Jmmink benoemd tot Raadsheer In het hooggerechtshof, welk ambt hij vervulde tot 1889, toen hij met pensioen den dienst verliet. Mr. A. E. H. Goekoop. f Te 's Gravenhage is op 55-jarigcn leeftijd overleden de heer mr. A. E. H. Goekoop, be kend archeoloog cn grootgrondbezitter al daar. De heer Goekoop was bij tal ran bouw ondernemingen betrokken. De stadswijken Duinoord en daarachter gelegen wijken heb ben voor een groot deel aan hem haar ont staan te danken, en ook aan het bekende Zorgvliet is zijn naam onafscheidelijk verbon den. Van het oude buitengoed bewoonde de heer Goekoop het middengedeelte. De heer Goekoop koesterde een warme be langstelling voor Grieksche oudheden. Hij be zat een zeer kostbare verzameling Grieksche oudheden, waarvan hij een gedeelte aan het gymnasium, waarvoor hij ook den grond schonk, ln bruikleen afstond. Voor de oude Grieksche opgravingen interesseerde de heer Goekoop zich ook financieel en bracht meer malen een bezoek aan Griekenland Stationsnamen. Met ingang van October a s. wordt de naam van heft station Geleen S.S. gewijzigd in Lu4tera.de en die van het station Geleen Z.-O. in Geleen. Poging een schip te doen zinken. - Voor het Haagsche gerechtshof is behandeld de zaak tegen P. J. M. Verstap pen, 36 jaar, van beroep machinist, dóór de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 3 ja ren gevangenisstraf, ter zake zich te hebben «huldig gemaakt aan opzettelijke poging een schip le doen zinken, waardoor gevaar voor menschenlevens ontstond. BekiL voer als 2e machinist aan boord van het stoomschip ,Jberia'\ In den nacht van 16 op 17 Februari in het Engelsoh Kanaal va rende, betrok bekl. om 2 uur de wacflit en loste den le machinist Strang af. Ongeveer drie kwartier later kwam deze weer in de machinekamer. BckJ. was daar toen niet aan wezig. Zoekende, zag hij, dat de tunnel opep stond. Naar binnen ziende zag hij bekl. bezig te draaien aan de schroeven van den druk- ring der schroefas-pakkingbus. Ecci nader on derzoek instellende, zag hij, dat drie van de vifer moeren op één draad na, gedieel los en de vierde moer voor J los was gedraaid. Er bestond dus groot gevaar dat de drukring geheel los zou 6chieftcn. Hierdoor zou hé) zeewater met geweld langs de as naar binnen stroomen en bet schip zinken. De machinist Straug wist dit te voorkomen door alle schroe ven weder vast te zetten. In de eerste haven die werd aangedaan, In Spanje, wend beklaagde gevangen gezet en la ter uitgeleverd. Bij het verhoor, dat beikL thans onderging, ontkende hij ten stelligste de schroeven te heb ben losgedraaid. Hij had zich juist in den tunnel begeven om ze vaster te draaien, dtaar er eenig water naar binnen droomde. Beid. beweerde dan verdei' het slachtoffer te zijn van anderen, die een hekel aan hem hebben. Hij heeft de laatste jaren hoei onaan genaam gevaren en meer last gekold, dat uien hem een „loei*" trachtte te draaien. In verband met uitlatingen van bekl. heeft men een onderzoek naar zijn geestvermogens ingesteld, dat tot resultaat had, dol békl. tooi rekenkaar werd bevonden. Getuigenverhoor had niet plaats. De advocaat-generaal mr. Wentholt requL reorde bevestiging van hel vonnis. De verdediger, rnr. P. II. Frotnbcrg (Den Haag), wees op tal van tegenstrijdigheden in de getuigenverklaringen, in eerste instantie afgelegd en pleitte vrijspraak op ^ood dat het wettig bewijs niet geleverd is. Uitspraak 30 September. PostzwendeL Voor het gerechts hof te Amsterdam heeft de procureur-goné- raal mr. baron van dor Feltz bevestiging gé^ eischt van 'het vonnis van de ïechlbank van 21 Juli j.lv waarbij G. N. F. D., een 21-jarig kantoorbediende, deserteur uit een der linie^ regimenten te Gent, werd veroor (kiel d tot 8 maanden gevangenisstraf, wegens poging tot oplichting vain hel hulp postkantoor Iiobbema.- stiaat te Amsterdam. Op 25 April j.L kwam hij daar met een herhaaldelijk als onbestelbaar terugbezorgden aangeteokendeh brief, die vol gens hem f 2000 zou bevatten. De brief voor zien ran vijf lakken en de initialen G. D. wa$ eenigszins beschadigd. Bij opening in zijn bijf zijn door den beambte bleek, dat er te plaats van twee bankbiljetten fr. 1000 slechte vel letjes papier in lagen. Maar nader bleek, dat bekl. den brief aan zichzelven had geadres seerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3