BINNENLAND. ijéeld wordt. Ecnc tamme schikking kan niet üèstaan. De Duitsche industrie kan slechts voortbestaan in het zegevierende Duitsche ■tijk. Commerzianrat Friedrichs, voorzitter van fltia industrieelenhond, zeide, dat ook de ex port-industrie, die misschien het meest heeft geleden, bereid is alle offers te dragen, om v*oor het Duitsche volk een duurzamen vrede te bevechten. De opperburgemeester van Hannover Pla- 16), lid van het heerenhuis, betoogde namens de algemeene vergadering van de Duitsche handwerks- en bedrijfskamers, dat ook het Duitsche handwerk in het gevoel, dat alle be- drijfsstanden economisch bij elkaar behooren, zich op zijne plaats zal handhaven. Rijksraad von iMillen, uit München, schet ste in eene met geestdrift ontvangen rede de oorlogsstemming in Beieren. Het Beiersche volk, waarbij het standsverschil nooit bijzon der groot Is geweest, vertoont zich thans als ééne groote familie. Geheime Oberfin a®zr at Müller, directeur van de Dresdensche bank, bracht hulde aan de groote verdiensten van den directeur der rijksbank Havenslein, aan wiens organisee- rend talent het reuzensucoes van de oorlogs- leening is te danken. Als laatste spreker schilderde de directeur- generaal van den landbouw, dr. Kopf te Ko ningsbergen, het zware leed, dat het nu be vrijde Oost-Pruisen heeft doorgestaan. In oen slotwoord wees dr. Kaempf op onzen eenigen, trouwen bondgenoot Oostenrijk-Hon- garije, dat met ons gezind is den ons opge drongen oorlog om het bestaan van de beide groote staten tot het einde toe te voeren. Eene motie, die werd voorgesteld, werd met geestdrift aangenomen, het voorstel tot het zenden van een telegram van hulde aan den keizer eveneens. De voorzitter sloot de ver gadering met een driemaal herhaald „hoch" op den keizer. De vergadering ging uiteen met Lel zingen van ,J)eutschland, Deutsch- land über Alles Rome, 29 Sept. (R.) Volgens «sen hier bekend gemaakt telegram uit Petersburg wordt een groot leger van vijf millioen sol dalen op de been gebracht, onder bevel van don czaar zelf. Het zal bijeengetrokken wor den op de vijf punten: Riga, "Wilna, Warschau, Lublin en Kovvno. Men verwacht van dit leger, dat het eiken tegenstand zal breken en tege lijk zal aanrukken op Berlijn en op Weenen. We en en, 28 Sept (W. B.) De Reichs- post bericht uit Sofia: De correspondent van de Yolja, het orgaan van Ghenadiew, bericht uit Nish: Het Ooslenrijksche olfensicf heeft ernstige gevolgen voor Servië. Het gist in hel volk en het leger. Iedere dag kan een al gemeene® opstand brengen. Dezer dagen muitten weder verscheidene artillerie-regimenten. Een aantal kanonnen werden vernield. Dagelijks sterven 200 A 300 personen. De algemeene hygiëne is jammerlijk verwaar loosd. De soldaten weigeren hij de cholera- tarakken op post te staan. De militaire bond moet met het oog daarop gewichtige besluiten genomen hebben, waaronder een tot het zen den van een ultimatum aan Pasdes, waarbij do minister-president wordt uitgenoodigd honderd gesieesheeren, drie bacteriologen en eene voldoende hoeveelheid geneesmiddelen lot bestrijding van ziekten lan^s den kortsten weg naar Servië te brengen. De koning is uit Ribax teruggekeerd. Hij is suf en onverschillig. Kroonprins Alexander weet geen raad. De ster van Pasics is aan 't verbleeken. Men vreest, dat tn deze kringen epcedig een ofler zal vallen. Brussel, 29 Sept. (W. B.). Het college van schepanen heeft aan de bevolking door middel van aanplakbiljetten medegedeeld, dat het tijdens de afwezigheid van burgemeester Max de zaken verder drijft en voor de hand having van de orde zorgt,. Het voegt daarbij de dringende vermaning om de rust te bewa ren. Het is sinds verleden Zondag volkomen rus tig geweest. Sofia, 30 Sept. (W. B.) De officieuse Narodni Prava is van meaning, dat Bulgarije niet behoeft te vrcczen, dat het bij de te ver wacht en likwidatie in zijn gebied benadeeld zal worden. Zijne onzijdigheid beeft oen ver- dor reikend dool, dan in het bezit te blijven van de grenzen, die het bij bet begin van den oorlog had. Het behoud van zijne ongeschon den krachten is onder deze voorwaarde een resultaat van zeer groote waarde cn een waar borg voor eene betere toekomst. Turkije. Konstantinopel, 29 Sept. (W. B.). De Haven-prefectuur deelt officieel mede, dat de Dardanellen hedenmorgen vroeg gesloten zijn, omdat de noodzakelijkheid van dezen maatregel ingezien is. Geen schip zal derhalve de Darda nellen kunnen binnenkropen of ver- la len. In Albanië. Rome, 29 Sept.' (W. B.) De Popoio Ro mano zegt, dat de Consulta geen officieel be richt liceft, dat de verkiezing van prins Bur- han Bddin (een zoon van ex-sultan Abdul Ha- mid) lot vorst van Albanië bevestigd. Het blad spreekt beslist tegen, dat men In Italië thans denkt aan eene expeditie naar Albanië. Perzië* Konstantinopel, 29 Sept. (W. B.) Volgens berichten uit liberale Perzische krin gen te dezer stede, werd de beruchte Samad Xhan, een partijganger van Rusland, als gour verneur-generaal van Aserbeidsckan afgezet cn door den jongeren broeder van den sjah, deD troonopvolger Mnhmcd Hassan Kirza, vervan gen. Van den nieuwen gouverneur-generaal zal de vroegere wah van Kermanschah, prins Eerman Feivna, toegevoegd worden. Verspreide Berichten. Decoraties terug. Ook Ilaris Richter, de bekende musicus, eer tijds dirigent te Weenen en later te Manches ter, heeft zijn Erxgelsche decoraties terugge zonden. Ook van het eeredoctoraat van Ox ford heeft hij afstand gedaan. Max Linder niet gesneuveld. De bekende cinema-speler, Max Under, wiens sneuvelen gemeld la geworden, leeft notr. Da film-tebnlteapteïk heeren Pathé frères, spreken het bericht van zijn sneuvelen beslist tegen De Kathedraal te Rheims. Kardinaal Lugon, aartsbisschop van Reims, heeft in een schrijven aan de Popoio Romano erkend, dat de torens, de gevel en hel orgel in de kathedraal oiibescliadigd zijn. De kapitein van Köpenick. Toen de oorlog begon, kon schoenmaker Vogt, „de kapitein van Köpenick", het niet langer uithouden in zijn woonplaats te Thü- ringen. Hij moest zijn militaire talent in dienst van het vaderland s'ellen. Hij maakt den oorlog echter niet mede in zijn indertijd ietwat gewelddadig veroverde waardigheid van kapitein. De militaire overheid heeft hem den wenk gegeven om als schoenmaker bij zijn leest te blijven en hem aangesteld in de militaire werkplaatsen te Erfurt, waar hij vertelt de N. R. Ct. voor een van de vlijtigste arbeiders doorgaat. Bont voor soldaten. Aan een artikel ln het Berliner Tageblatt ontleent de N R. Ct., welke maatregelen ge nomen zijn om de soldalen voor een winter- veldtocht te wapenen. Onmiddellijk na de af kondiging der mobilisatie werd een groot aantal fabrikanten, wier namen men reeds in vredestijd opgeteekend had, uitgenoodigd aan biedingen te doen. voor het leveren van mili taire pelsjassen. In de eerste dagen van de mobilisatie werden reeds 150,000 pelsjassen en 'n groot aantal beenbeschermers voor de cava lerie besteld. Deze bestellingen werden in het heele land gedaan. De kleine hoeveelheid be reide lamsvellen, die in Berlijn, Leipzig, Bres- lau enz. voor handen was, was in weinige da gen opgebruikt. Er waren echter twee rail- hoen schapen- en lamsvellen noodig en het scheen bijna onmogelijk om deze te krijgen, omdat hiervoor slechts de verschillende Oos- tersche lamsvel-soorten te gebruiken zijn en Triest, Weenen en Boedapest de hoofdstapel plaatsen van dit artikel zijn. Oostenrijk had den uit- en doorvoer van deze vellen verboden. Daar kwam nog bij, dat een groot deel van de voor Duitschland bestemde vellen uit de Bal- kansrtaten bij het uitbreken van den oorlog nog niet verscheept was en nu moest blijven liggen, ofschoon zij gedeeltelijk reeds betaald waren. Toch gelukte het de ontbrekende vel len te bezorgen. Men had namelijk van de looiers en fabrikanten van glacé leer, die der gelijke vellen in groote menigte hadden op gedaan, den geheelen voorraad teruggekocht. Daar het mot de handschoenen-fabrica'Me tij dens den oorlog toch niet ging. waren zij blij er op deze voordeelige wijze af te komen. Nu moesten deze vellen echter eerst bereid wor den.-Het legerbestuur zag zich genoodzaakt verscheidene onder de wapens geroepen werk lieden uit dit vak daarvoor weer naar huis te sturen-. Nadht en dag werd er gewerkt. In werk plaatsen, waar anders slechts het fijnste bont verwerkt werd. hield men rich nu alleen met schaapsvellen bezig. Er bestaat nu geen twij fel meer, dat' bij het invallen van den winter de bontwerkers de noodage hoeveelheid zul len hebben afgeleverd. De Duitsche oorlogsleenlng. Men heeft blijkbaar soms op eigenaardige wijze het succes der Duitsche oorlogsleening gekocht, schrijft het V a d. De Daily News bevat de copie van een brief, welke aan vele kooplieden in Zwitserland, die handel drijven met Duitschland, gezonden zou zijn. De brief heeft den volgenden inhoud In antwoord op uw schrijven van Eerhalen wij, dat we, wegens het hooge dis conto, niet in sstaat zijn u het bedrag uwer rekening toe te zenden, i^aar het bovendien niet in het belang van het Duitsche Rijk is tijdens den oorlog geld weg te zenden cn daar wij overtuigd zijn dat uw heele hart aan Duitschland behoort, meenen wij, dat gij hel wel goed zult vinden, dat wij uw geld in de oorlogsleening beleggen. Wij gaven daartoe heden order en wij zuilen de rente op uw cre dit boeken. Wij deelen u eveneens mede, dat wij beslo ten zijn, na den oorlog alleen nog met die fabrikanten handel te drijven, die onze boven beschreven da-ad goedkeuren. Krijgt Polen geen zelfbestuur? De Ncue Züricher Zeitung heeft het bericht uit Russische bladen overgenomen, dat de Russische opperbevelhebber de belofte in trekt volgens welke Polen zelfbestuur zou krijgen. Hij doeit dit wijl in den slag bij Lem- berg Poolsche scherpschutters aan Oosten- rijksche zijde hebben gestreden, terwijl Polen alleen een grondwet beloofd was, wanneer alle Polen trouw waren geweest. Trouwens droeg het manifest aan de Polen geen onderteeke- ning van den Tsaar, zoodat het staatsrechte lijk geheel waardeloos zou zijn. N. C. De „Vor warts" weer geschorst. Het sociaal-democratische dagblad „Vor- warts" is thans voor onbepaalden tijd. ge schorst Uit de Pers. Kiesrecht. Het Vaderend schrijft „Dat er op 1 Maart 1913 een gToot aantal belastingschuldigen den keizer nog niet zul len hebben gegeven wat des keizers ia, kan een Ieder begrijpen. Daarnaast zullen velen, die nog nooit „bedeeld" werden, thans wel genoodzaakt zijn ondersteuning te aanvaar den van weldadigheidsinstelling of gemeen tebestuur .Eindelijk zal de nood der tijden velen dwingen wat ze op de spaarbank of op het grootboek hadden staan daar af te ne men. Gevolg van dat alles een groote ver mindering van kiezers, eensdeels omdat vele belasting- en spaarbankkiezers het radicaal In art. 1 der kieswet geëischt tijdelijk niet meer zullen bezitten, andersdeels door de schrikbarende toename van het deel dat van de uitoefening van het kiesrecht zal zijn uit gesloten, omdat het in het burgerlijk jaar voorafgaande aan de vaststelling der kie zerslijsten onderstand van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur heeft genoten. De afgevaardigde voor Enschede, de heer Albarda, deed een goed werk, toen Klj de vraag aan de Regeering «telde of zij voor nemens was binnenkort een wetsontwerp in te dienen, dat de «trekking heeft de gevolgen van den «hane heerechenden noodtoestand voor de kiesbevoegdheid te voorkomen. En hij kreeg het verblijdende antwoord, dat een wetsontwerp in voorbereiding is, strekken de ter voorkoming van verlies van kies recht als gevolg van de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden Het zal ons zeer benieuwen hoe dit wets ontwerp er zal uitzien, want de regeling van deze zaak zal heel wat practische bezwaren met zich brengen. Men zal dan ook moeten rekenen b.v. met de loonkiezers, want zeer velen van hen zullen, als ze tenminste zoo gelukkig zijn ,dat ze steeds werk konden vin den, allicht drie en meer patroons tusschen 1 Jan. 1914 en 31 Jan. 1915 gehad hebben. Ook zal 't niet gemakkelijk zijn een for mule te vinden, waardoor alleen zij die niet bij machte waren hunne belasting voor 1 Maart 1915 te betalen belastingldezer blij ven, en als de onmacht bewezen moet wor den, is er geen begin en geen eind. Zou het daarom misschien niet het een voudigst zijn, dat de Regeering met een wetsontwerp kwam, dat het hoofdstuk der kiezerslijsten, artt. 8 tot 52 der kieswet, tij delijk buiten werking stelde, zoodat eenvou dig bepaald wordt, dat de kiezerslijst van 1914 ook voor 1915 van kracht zal zijn. Daar zit dan wel het nadeel in, dat zij die vóór 15 Mei 1915 den leeftijd van 25 jaar be reiken het ldesrecht een jaar te laat deel achtig worden, maar dat staat voor alle par tijen gelijk, en dan ontkomt men aan vele practische bezwaren, die misschien op dat oogenblik nog niet eens allen zijn te over zien. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 30 Sep tember bevat o. a. de volgende. Koninklijke besluiten: op verzoek eervol ontslagen met dank mr. *E. v. d. Veldie, als griffier bij den Hoogen Raad; bénoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wagc- ndngen, tevens afdeelingschef van het instituut voor phyt o pathologie dier school dr. H. M. Quanjer, thans leeraar aan voornoemde school en hoofdassistent aan voormeld instituut; tot afdeelingschef aan voornoemd instituut N. van Poeteren. thans hoofdassistent daarbij. aan mr. J. A. S. Endtz, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Sch'-edam, onder dankbetuiging- voor de als zoodanig bewezen diensten benoemdtot burgemeester der gemeente Zevenaar, L F. C. H. M. ridderde van der Schueren tot burgemester der gemeente 't Bildt, D. Hesselink tot burgemeester der gemeente Assen, M. A. D. Jolles; tot burgemeester der gemeente Norg, E. J. Tonckens tot burgemeester der gemeente Nieuwenha- gen, L. Dohmen, secretaris dier gemeente benoemd, voor het tijdvak van 1 October tot en met 30 September 1915, tot assistent bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations, mej. G. A. A. Eversmann, te 's-Gravenhngc benoemd tot op 31 December 1917 tot lid van het college van curatoren van het Weeshuis te Buren N. J. M. F. ven Everdingen, candidaat- notaris te Buren. Gemeentel ij ke werkloozen- fondsen. Door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel is aan de bestu ren van gemeenten met een gemeentelijk werklozenfonds of waar werkloozeiikassen gevestigd zijn, zoomede aan vakbonden en vakvereenigingen, die een werkloozenkas hebben, een circulaire gericht. De Minister zegt o.ai. Uit de met verschillende gemeentebesturen gevoerde correspondentie is mij gebleken, dat het gewenscht is, mijne circulaires van 22 Augustus j.i. La. C. afd. Arbeid, en 26 Augus tus j.L no. 2324 afd. Arbeid, op enkele punten nader toe te lichten, teneinde verschil van opvatting te voorkomen en eenheafd van toe passing te bevorderen. Daarom worden hieronder, in aansluiting aan die circulaires, enkele onderwerpen wat nader behandeld dan in de circulaires zeil kon geschieden. Onder het hoofd: I. De inschrijving van werklozenkassen bij de gemeentelijke fondsen 'betizij bestaandie, hetzij nieuw opgerichte, tijdelijke fondsen. merkt die Minister op: Uit den aanhef der circulaire van 22 Augus tus jl. blijkt, dat de bddoeliing van het voor- steil der Regeering in zake deze noodregeling Is de bestaande, door de arbeiders tegen werk loosheid getroffen, voorziening ook onder de ze buitengewone omstandigheden in stand te houden. Uit den verderen inhoud dezer air- cuüaire blijkt, dat hierbij 'het oog was geves tigd uitsluitend op de voorziening, voorzoo- ver zij op 1 Augustus 1914 aanwezig was. Daaruit volgt, dat bij de gemeentelijke werkloozenfonidsen (bestaande of nieuw opge richte, tijdelijke) met het oog op de noodrege ling in de eerste plaats kunnen worden inge schreven werkloozenkassen, die reeds vóór 1 Augustus 1914 bestonden, hetzij als plaatse lijke werkloozenkassen van op zich zélf staan de vereen/igingen of afdeelingen van nationale vakbonden, hetzij afdeelingen van nationale vakbonden, met afzonderlijke (centrale) werk loozenkas, voor de in de garneerde wonende leden. Verder kunnen, in aansluiting hieraan, worden ingeschreven plaatselijke vereenigin gen, of afdeelingen van nationale vakbonden, waarvan de leden vóór 1 Augustus 1914 tegen werkloosheid waren verzekerd, zonder dat die vereenigmg of die nationale vakbond ten behoeve der werkloosheidsverzekering eene afzonderlijke werkloozenkas had, aangezien de uitkeeringen bij werkloosheM plaats voiv den uit de algemeene kas van vereeniging erf nationalen bond. Het criterium voor de inschrijving is dus, dat de werkloozenkas vóór 1 Augustus 1914 bestond, of de leden vóór dién datum tegen werkloosheid verzekerd waren. De vereenigingen of nationale bonden, die geen afzonderlijke werkloozenkas hadden, ofschoon de lede® wél tegen werkloosheid! waren verzekerd, moeten (vergelijk sub 8o der eischen in de circulaire van 22 Augustus 1914) eene afzonderlijke werkloozenkas vor men per 1 Augustus 1914 (zie hierover sub II). Tot de regeling kunnen dus in geen geval worden toegelaten werkloozenkassen (be houdens de hiervoor bedoelde, opzettelijk Gevormde kassen), dfte eerst op of oa 1 Aug. 1914 worden of zullen worden opgericht, ook niet al waren de vereenigingen, door welke zij worden tot stand gebracht, bestaande vak- of andere bonden of -veneenigingen. Derge lijke nieuw opgerichte -werkloozenkassen kun nen ook niet onder de regeling vallen, nadat de leden gedurende drie maanden contributie hebben betaald. De in te schrijven kassen moeten inder daad werkloozenkassen zijn. Ycrccnigpngeu, die bijv. uitkeenrngen Verstrekken hij ziekte, en in bijzondere gov-allien ook wel eens bij werkloosheid, zijn niet als werkloozenkassen te beschouwen. Vender merkt de minister op onder het hoofd): VI. De toetreding nA 1 Augustus 1914 van nieuwe leden tot ingeschreven werkloozen kassen. De door mij voorgestelde ncodmaalregel sluit ndet uit dat bestaande, tol de noodrege ling toegetreden, werkloozonkassen na 1 Aug. 1914 nieuwe leden aannemen. Deze nieuwe leden zullen echter eerst dAn onder de nood- regeling vallen, als zij gedurende drie maan den contributie aan de werkloozen'-^s heb ben betaald. Hierbij moet echter alles, wat in werkelijk heid philanilihropie zou zijn, beslist uitge sloten blijven. Het ds b.v. niet geoorloofd, dat werkloozenkassan leden aannemen, en te gelijkertijd voor drie maanden de contributie door hen doen storten; evenmin, dat zij werk- loozen als leden aannemen, en door dezen contributie doen betalen. Alleen nog werken de leden betalen contributie (gelijk is aange geven in mijn circulaire sub 2o. der eischen). Ook is het b.v. dus niet toegelaten leden, die op liet oogenblik, dat zij werkloos werden, eerst gedurende twee maanden contributie hadden betaald, nog een maand contributie te doen betalen, om hen onder de regeling te doen vallen. Er moet dus werkelijk sprake zijn van contributiebetaling gedu rende drie maanden door leden, die niet werkloos zijn. Het bovenvermelde geldt ook voor vereeni gingen in welke eene niet voor alle leden gel dende verplichting tot verzekering tegen werk loosheid bestaat, maar waarvan de leden kunnen toetreden tot eene aan de vereeni ging verhonden werkloozenkas. De vroeger hiertoe niet toegetreden leden zouden thans kunnen toetreden, doch alléén, als zij niet werkloos zijn, terwijl zij eerst onder de nood- regeling zullen vallen, als zij gedurende drie maanden, waarin zij niet werkloos waren, contributie (bobben betaald aan de werkloo zenkas. Dan deelt de Minister mee onder het op schrift: IX. De bijdragen van het Rijk. De normale regeling is deze, dat de door de gemeente of fondsbestuur vastgestelde uitkee- ringen worden gedragen voor de helft door de werfdoozemlcas en voor de andere helft als bijslag door het gemeentelijk werkloozen- fonds. Dit laatste verleent dus een bijslag van 100 pCt. op de uitkeeringen der werkloozen kas reigers dte bepalingen der noodregeling. Hierop malkan eene uitzondering de hier onder genoemde uitkeeringen: Die aan de leden der werkloozenkas sen, die, volgens de reglementen van deze, od uitkeering uit de kas n og n i e t aanspraak hebben, (natuurlijk mits zij gedurende drie maanden contributie hebben betaald). b. Die aan de leden der werkloozenkassen, die volgens de reglementen dezer kassen geen aanspraak meer op uiLkeerrag uit de kas hebben, omdat zij zijn. uitgetrokken, d» w. z. reeds langer dan den vast gestelden termijn uitkeering hebben genoten. (Ook aan deze beide groepen ren leden zal het gemeentelijk werldoozenfonds 109 pCt bij slag geven op de uit keeringen uit de werk loozenkas. Höt Rijk draagt echler zoowel in de uitkeeringen der werkloozenkassen als in den hijslag voor de helft bü. Dit beteekent dus praclisch, dat voor deze loden de wcrkloozenr kas van het totaal-bedrag der onder de nood- regeling vallende uitkcoring betaalt het ge meentelijk wcrkloozenfojids ook i en het Rijk Dc vertekening va® hetgeen het Rijk bij draagt aan de werkloozenkas zal door mid del ren hot werkloozenfonds geschieden). c. Die aan de leden, die volgens de regle menten der weikloozemkas wèl, doch volgens die ren hert gemeentelijk werkloozenfonds nog n i c t op udtkeering aanspraak hebben. (In dit gerei is dus de hijslag van het fonds extra-reglementair; ook in dezen bijslag draagt het Rijk voor de helft bij). d. De ualkeeringen aan werklooze leden van nationale vakbonden mot centrale werk loozenkas, die wonen in de onmiddellijke na bijheid eener gemeente, waar een werkloo- aenfoavds is of wordt gevestigd, zonder lid te zijn eener plaatselijke afdseelmg. (Op deze uiikeeringen wordt door het ge meentelijk werkloozenfonds 100 bijslag ver leend doch deze bijslag komt geheel voor re kening ren het Rijk). Nederland en de oorlog. Uitbreiding dienstregeling Staatsspoor. Naar wij vernemen, bestaat bij de Staats spoorwegen het voornemen om vermoedelijk in de tweede helft van October a.s. het aan tal reizigerstreinen weder zeer belangrijk uit te breiden. Bovendien zullen ter voorziening in dringende behoefte nu reéda de volgende treinen worden ingelegd een middagschooltrein Leiden—Bodegraven en terug, een morgen- en middagschooltrein Zevenaar —Arnhem en terug, een middagschooltrein Zutphen—Lochem, alsmede de morgentTeinen 861/862 en 881/882 Delfzijl-Roodeschool—Groningen en terug. Vacantsekaarten voor militairen. Aan in uniform gekleede officieren en minderen, die recht hebben op militaire plaalskaarlen, kunnen ook na 30 September a.s. vacantiekaarten worden verstrekt tegen den prijs van f 4 voor de eerste, f 3 voor de tweede en 2 voor de derde klasse. Kan een houder van een zoodanige vacan- tiekaart het station van bestemming niet meer op den dag van geldigheid bereiken dan kan hij zijne reis met den eersten trein van den daaropvolgenden dag voortzetten, "waarvan evenwel op de vacantiakaart door het betr, station is melding t* maken. Moet op een station, waar overgestapt b'e* Hoort te woikten, lang gewacht worden, dan mag de houder het station tijdelijk verlaten. Verlenging van «ten leveringstijd voor goederen. Tengevolge van de heerschende buiten gewone omstandigheden is de leveringstijd voor goederen verlengd en vastgesteld op drie maal den tijd, bedoeld in art. 56 van het Alge meen Reglement voor het vervoer op do Spoorwegen. De dank der geredde Engelschen. De vice-admiraal G. F. Tydeman, te Am sterdam, deelde het volgende mede aan den commandant der positie IJmuiden kapt. ter zee A. J. van Stock urn: ,.Ik heb de eer u hoogedelgestrenge mede te deelen. dat de kapitein ter zee Nicholsont een der door het stoomschip Flora gered-dü opvarenden van gezonken Engelsche oorlogs schepen, mij bij zijn afscheid In wairme be woordingen zijn groote erkentelijkheid heeft betuigd voor al hetgeen door u en onder uwe bevelen dienende ten bate van die geredden is verricht hij gelegenheid van bun aan land- brenging te UmuidéD Uit IJmuiden meldt men aan de N. R. Ot.: Hedenavond is het stoomschip Flora, juist 8 dagen nadat het met de 288 geredde Engel schen te IJmuiden binnenkwam, hfer van Leilh aangekomen. Bij het korte verblijf te Ledth zijn aan don gezagvoerder en de be manning ondubbelzinnige blijken van erken- telijldiedd gegeven voor de redding onder zoo moeilijke omstandigheden van Jkn gnoot aan tal opvarenden dor gezonken kruisers, De gezagvoerdier, de eerste stuurman en dé machinist vam de Flora werden des avond# teai huize re® den burgemeester ren Leith ontvangen, <üe hun verzekerde, dat Engeland nimmer zal vergeten, wat het aan den gezag voerder en de bemanning van de Flora ver schuldigd is. Den volgende® morgen ontving kapitein Yoorham van de Flora officieel bezoek van een officier va® een der te Leith gelegen En- gelsche oorlogsschepen, die hem namens de Engelsche regeering verzekerde, dat deze het niet vergeten zal. Ook de bevolking van Leith liet zich niet on betuigd; de bemanning van de Flora werd ovaria den rnct allerlei geschenken en her in. neringen. Bü aankomst te IJmuiden ontving do gezag» voerder een brief van (het Britsche vioe-con* sulaat mest e»e® dankbetuiging namens de En gelsche regeering. De „Köki. Ztjg." betwijfelde, naai" men weet, of de NedieTlandsche regeering recht had do schipbreukelingen der drie getorpedeerde En gelsche kruisers vrij te laten. Het blad meent dat de strekking van art. 13 en 15 van het verdrag voor de toepassing op.den zeeoorlog der beginselen va® het Yard rag van Genève duidelijk is. Immers het eerstgenoemd arti kel 'bepaalt voor gewonden zieken of schip breukelingen „aan boord van een onzijdig oor logsschip opgenomen", e® het tweede voor ge wonden, zieke® of sOh ipbreu ke li n-gon ,Jn een onzijdige haven ontscheept" dai hun belet moet worden opnieuw aan de krijgsverrich tingen deel te nemen. "We mecmen dat geen dor beide gevallen hier aanwezig is, zoo merkt de Middelb. Gt. op. Immers de schipbreukelingen zijn niet aan boord van een onzijdig oor 1 o gschip op genomen, e® ook ndiet in onze havens door een der oorlogvoerende® ontscheept, maar zijn op zee opgepikt door neutrale handels vaar tuigen, en toen naar onze havens gebracht. Dat maakt hun posftóe geheel andiers. Die opvatting werd ook gehuldigd in een op de tweede Vredesconferentie uitgebnacht rap port van Renault, volgens beflwelk art 15 «niet toepasselijk is op gewomdon, zieken en schip breukelingen, die toevallig aan boord van neu trale handelschepen zijn opgenomen, en in een neutrale haven zijn aangebracht. De „Kölm Ztg." betoogt nu dat zoo'n rap port naet de kracht heeft ren de geratificeer de verdragen. Dat moge zoo wezen. Maar 't rapport heeft Mer da® toch de bet-eekenis van eon toelich ting, waaruit te duidelijker blijkt dat men hier met andere omstandigheden te doen heeft dan in die twee artikels worden aangegeven Belgische vluchtelingen. Uit Eindhoven meldt men aan de N. R. Ct. Den ganschen dag, van den vroegen och tend af. voert de Meierijsdie tram van de Bel gische grens groole massa's Belgische vluch telingen hierheen. Uit Baarle-Nassau wordt aan, het D&gbl. v. Nbr. gemeld Er worden ernstige dingen in de Kempen verwacht. Tallooze vluchtelingen komen hier aan. Bij honderden trekken rij met hun kar retjes en huisraad langs de wegen en zoeken veiligheid in het gastvrije Nederland. Zij ver tellen, dat de "Duitschers, die plan schijnen "te hebben op Antwerpen aan te rukken, begon nen zijn de Kempen en heel Noord-Belglë schoon Ie vegenzij worden te Turnhout el- ken dag verwacht. De zusters van het H. Graf uit Turnhout zijn naar hier gevlucht. De krankzinnigen uit Gheel hefcben ook de vlucht genomen. Alle vluchtelingen, die hier aankomen, wor den gevaccineerd. Brieven voor Bruisel Talrijke Hollanders doen aan tie Belgische legatie te den Haag brieven toekomen tot doorzending naar hun familieleften te BrfH- sel; de Belgische legatie maakt bekend -dèt zij tot haar groot leedwezen zich op het oogéff- blik niet met deze verzendingen kan bélaste®. Verbinding met Antwerpen. Uit Breda meldt men aan de N. R. Ót. De stoomtram Breda-Antwerpen zal te be ginnen met morgen niet verder gaan dan de Nederlandsche grens (station Wernhout). De toestand in de landstreek rondom Antwerpen wordt thans te gevaarlijk geacht Van "Wernhout af kan men per omnibus op Belgisch gebied Verder reizen. Er zal g'étracht worden, dezen omnlhusdienst le doen aanslui ten aan de trams van en naar Breda Hel interneeringsdepdt te Bergen. In het lnlerneeringskaiap te Bergen i? me£ than* druk bezig met het optrekken ^An paar flinke houten gebouwen, waar de gein* temeenden, wanneer in het barre Jaargetijde het vertoeven! in de tenten onmogelijk wordt,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2