Verspreide Berichten. Londen, 30 Sep» (R.) Volgens een te legram uit Milaan aan de Times van 28 Sep tember, zouden twee groote Oostenrijksahe oorlogsschepen getracht hebben uit Cattaro te ontkomen naar Pola. Zij werden vervolgd door eenige schepen van 'de vloten der bond- genooten. Men gelooft, dat een van deze sche pen getorpllleerd is. Londen, 3 0 Sept. (R.) Een telegram van de Daily Telegraph uit Kopenhagen van Maandag bericht: Uit Kiel komende reizigers constateeren, dat het kanaal vol oorlogssche pen ligt. Er wordt druk gewerkt in het arse naal nadht en dag. Er komen veelvuldig trei nen aan, waarmee groote kanonnen van de groote Duitsche pantser schepen worden ver voerd. Men verklaart, dat de geheele vloot weldra gereed zal zijn voor den strijd. Petersburg,29 Sept. (R.) Een niet be vestigd telegram uit Milau (Oostzee-provin- eicn) bericht: Sedert het begin van den oor log hebben vijandelijke schepen zich herhaal de malen laten kijken in de wateren van VVhidau. Den 2Sen, om vier uur namiddags, kwamen IS torpedobooten en een kruiser tamelijk dicht bij de kust. Tegelijk stoomde een Duitsche torpedoboot aan op den vuur toren van Backhoffen, IS werst zuidelijk van Windau gelegen, welke vuurtoren vroeger reeds aan het vuur van den vijand blootge steld geweest is Een torpedoboot zond twee 6loepen om peilingen te doen. Na het Russi sche vuur te hebben ondergaan, haastte die sloepen zioh met verlies naar de torpedoboot terug te gaan. Deze werd eveneens onder vuur genomen. Later vuurde de torpedoboot op den vuurtoren, maar spoedig ging zij weer in zee. 38 Duitsche schepen, waaronder 9 slagsche pen en 7 transportschepen, verschenen voor Windau. Zij voerden evolutiën uit en gingen daarna zuidwaarts. Een torpedoboot maakte zich meester Aan een visscherschuit. Twee vis- schers werden gevangen genomen en de ledige schuil met kanonschoten iai den grond ge boord. Rome, 30 Sept. De Tribuna bericht uit Ancona: Een visschersschuit is op 10 K.M. af stand van SiiiigagLia op een mijn gestootcn en vernield. Negen personen zijn gedood. Christiania, 30 Sept. (W. B.) Het Noorweegsche schip Brcmt-rstrat is op den At- lantisohen oceaan door Fransche oorlogssche pen in beslag genomen en naar Brest ge sleept. Tokio, 30 Sept. (R) Officieel. De Japan- sche vloot bracht een contingent troepen aan land, dat de haven Laoslie, in de buurt van Tsingtau, bezette en vier veldslukken nam. die door de Duilschers waren prijsgegeven. Een kleine bezettingstroep werd achtergelaten. Tweede telegram. Door vliegers, die twee tweedekkers en een endekker beman den, wordt bericht, dat zij van eene hoogte van 700 Meter aan Duitsche schepen schade hebben toegebracht. Hunne vleugels zijn met kogels doorboord en van een der vliegtuigen is de voorsteven gebroken; maar allen zijn be houden teruggekeerd. Pretoria, 30 Sept. (R.) Officieel. Vol gens de hier ontvangen berichten zijn de ver liezen in het gevecht aan de grens van den 26en 15 dooden, 40 gewonden, 7 vermisten. Londen, 1 Oct (R.) De admiraliteit be richt dat de Engelsche kruiser Cumberland op de Kameroen-rivier acht -vacht-booten van de Woerenaim-1 ijn en de Arnfield van de Ham- burg-Amerikalijn, met een gezamenlijk en in houd van 30.915 ton, heeft genomen. De kanon neerboot Sod en is ook genomen. Men verwacht, dat het drijvende dok en de stoomboot Her- zo gin Elisabeth, die men had laten zinken, weer boven gebracht kunnen worden. Quebec. 30 Sept. De minister van lands verdediging van Canada Hughes heeft in eene boodschap aan de voor den dienst in Europa aangewezen manschappen gezegd: "Wanneer de vrije mannen uit de overzeesche gebieden schouder aan schouder staan met de soldaten van hert moederland, zal de Pruisische auto cratie zioh bewust worden van de reusach tige macht van de vrijheid bovenal. Gij zult nooit vergeten, dat gij geen oorlog voert tegen het onschuldige Duitsche Aolk. Uw doel is de tirannie en de zacht tot uitbreiding op hert hoofd te slaan. S yd n e y, 3 0 Sept. (R.l In de Tweede Kamer van het parlement van Nieuw-Zuid- Wales kondigde minister-president Holman een wetsvoorstel aan betreffende het vermin deren van de jaarwedden der gouvernements ambtenaren met 10 procent tengevolge van de bezuiniging op het inkomen, veroorzaak» door den oorlog. Hij liet zich optimistisch over den oorlo^ uit, maar zou liever zien, dat alle be woners van Nieuw-Zuid-Wales zich uitslui tend met waterbrood zouden voeden, dan hun toestemming er aan geven, dat de algemeene opinie in Australië zich zou uitspreken ten gunste van het prijsgeven der principes, waar voor Engeland streed. TTïj had er vertrouwen In, dat alle standen dc noodzakelijkheid van zelfverloochening zouden erkennen. Weenen, 3 0 S e p t (W. B.) De Neue Frele Presse bericht uit Bukarest, dat het blad Unl- versul uit de Rumeensche regeeringskringen de volgende mededeeling heeft ontvangen. De gezant von dem Bussche heeft in gesprekken met den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken, in naam en in op dracht van dc Duitsche regeering, de uitdruk kelijke verklaring afgelegd, dat er tusschen "Chen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije eene onverbrekelijke solidariteit bestaat. Lorient, 29 Sept. (R.) Graaf Schwerin, een neef van den keizer, die krijgsgevangen is gemaakt in den slag aan de Marne, trachtte uit Belle Isle te ontkomen. Hij werd naar de citadel van Port Louis gebracht, waar hij streng bewaakt wordt. Budapest, 30 Sept. (W. B.) Een der reisgenooten van de uit de krijgsgevangen schap teruggekeerden graal Michael Karolyi, de ingenieur Frie-dlioh, bericht, dat de gevan genen in eene nauwe ruimte samengeperst werden. Op zekeren dag werden ook. gewon de Turco's in die ruimte gezonden, die beest achtig optraden. Nadat de Fransche regecring was overge bracht naar Bordeaux, werd het toezicht over deze groep gevangenen opgedragen aan de burgerlijke autoriteiten, die inzag dat de ge vangenhouding wederrechtelijk geschiedde en aan de gevangenen toestond naar Spanje te .reizen. Ncw-York, 30 Sept. (R.) Naar aanlei ding van het bericht, dat Engeland aan Ame rika heeft verzocht een onderzoek in te stel len betreffende het innemen van kolen door een Duitschen kruiser op zee, is hier ontdekt, dat een firma mot een echt Duitschen naam aansprakelijk is voor deze kolenoverlading, die met behulp van twee liehterschepen plaats had. Toen men een vertegenwoordiger van de firma deswege ondervroeg, erkende liij dat de overlading had plaats gehad, maar hii wei gerde zich verder over de zaak uit te laten. Stockholm, 30 Sept. (W. B.). De Zweedsche pers drukt hare verbazing en be zorgdheid er over uit, dat Grool-Brittannie, in strijd met de verklaring van Londen die het verklaarde in dezen oorlog te willen in acht nemen, ijzererts als oorlogscontrabande heeft verklaard. De Dagens Nyheter ver klaart: Met ontstemming en riet zonder bit terheid zien wij dezen Engelschen stap, die het economische leven van het oprecht on zijdige Zweden zeer zwaar treft Christiania. 1 Oct. (W. B.) De minis ter van buitenlandsche zaken in Noorwegen deed te Londen pogingen om de Engelsche regeering over te halen de verklaring, dat ijzererts als oorlogscontrabande moet worden beschouwd, in te trekken. De uitvoer van ijzer erts via Harvik hield oogenblikkeliik geheel op. Het standpunt van Engeland wekt in ge heel Scandinavië groote verbittering, te meer, wijl het huidig optreden van Engeland niet in overeenstemming is met zijn den 20en Augus tus, alzoo drie weken na het uitbreken van den oorlog plechtig afgegeven verklaring, waarin de Ertgelsche regeering beloofde, stip- tedijk de Londcnsche declaratie van 1909 be treffende de rechten in den zeeoorlog, met slechts enkele, speciaal genoemde uitzonde ringen, waaronder ijzererts niet was op genomen te zullen handhaven. Ijzererts is integendeel in deze declaratie uitdrukkelijk genoemd onder die waren, welke onder geen enkele omstandigheid als oorlogscontrabande mag worden l>esc;houwd. Berlijn. 29 Sept. (W. B.) In de zitting van heden van de centrale commissie van de rijksbank zeide de president van het bestuur der rijksbank Havenslein o. a.: De Duitsche geldmarkt heeft in de beide eerste maanden van den oorlog betrekkelijk het best 't er afge bracht van alle landen. De geldmarkt is be trekkelijk bewegelijk. Dc banken en verdere eredict organise tién hebben, in tegenstelling tot Engeland en Frankrijk, geen dag hun werk geschorst of de uitbetaling van de bankdepo sito's beperkt. Zij hebben, steunende op de rijksbank, het verleenen van ere dieten zonder strenge beperkingen gehandhaafd en hunne stortingen bij de rijksbanken aanmerkelijk versterkt Wij zijn het ecnige van de oorlog voerende volken, dat zich zonder moratorium redt en zijn economischen arbeid verder voert en op nieuw organiseert Wal de inschrijving op de oorlogsleening betreft, hebben ook die minder bemiddelden, die slechts van den arbeid hunner handen gaandeweg besparingen kunnen verzamelen, en dc kleinere kapitalisten op eene wijze, zooals men mog nooit en nergens heeft gezien, zich opgemaakt om deze besparingen voor de oorlogsleening op te brengen. Ook dte buitenlandsche handel is voor een belangrijk deel in stand gebleven. Onze uit voer in Augustus is, ondanks alle belemme ringen die hem in den weg werden gelegd, absoluut en relatief minder achteruitgegaan dan die van Engeland. Weenen, 30 Sept (W. B.) De Oosten- rijksche Exportvereeniging ontving van een aantal harer leden bericht dat tij in hei bui tenland over uitstaande gelden, zelfs over be dragen bij een bank. te beschikken hebben, die bij gebrek aan wissels op buitenlandsche plaatsen of om andere redenen van techni scher aard niet uitbetaald kunnen worden. Daar kooplieden, die bedragen aan het bui tenland schuldig zijn, om dezelfde redenen niet kunnen betalen, heeft de Exportvereeni ging maatregelen genomen om tot een cora- pensatieverkeer te komen, ten einde moeilijk heden hi het geldelijk verkeer met het neu trale buitenland en met Duitschland op te hef fen. Londen, 30 Sept. (R.). De staatsinkom sten hebben in het aigeloopen kwartaal 35.681.283 bedragen, zijnde een vermin dering van 3,750,516 tegen het overeen komstige kwartaal van 1913. De inkomsten van de eerste 9 maanden van dit jaar too- nen echter slechts een vermindering aan van 2.730,731. Rumenië. Weenen, 30 Sept. (W. B.) De hier ont vangen. Rumoensche bladen bevatte het vol gende, door den hofarts Mamerlez den 21 en uitgegeven bulletin: De koning lijdt sedert eene week aan lererkolick en zal, om die on gesteldheid kwijt te worden, genoodzaakt zijn ecnige dagen het bed te houden. Wolff's bureau teekent hierbij aan: Volgens een later bericht is de koning weer zoover hersteld, dat hij niet meer het bed behoeft te houden. Bukarest, 30 Sept. (W. B.) De Agence roumainc constateert, in strijd met de dagblad- berichten, dat de uitvoer van graan en meel niet verboden, maar wel feitelijk onderbroken is, omdat het onmogelijk bleek het buitenge woon groot aantal wagons, die naar Oosten- rijk-Hongarije en Duitschland bestemd zijn, te vervoeren. Om de opstopping aan de grens stations niet te vermeerderen, was de spoor wegdirectie genoodzaakt de aanneming te weigeren van voor den uitvoer bestemde gra nen. Turkije. Konstantinopel, 30 Sept. (W. B.) Eene officieuse nota constateert tot rechtvaar diging van de volkomen sluiting van de Dar danelles dart eene Engelsch-Fransche vloot sedert eenigen tijd aan den ingang van de Dardanellen kruiste, de in- en uitvarende schepen aanhield en onderzocht en de be manning ondervroeg, hetgeen aan de vrijheid van de scheepvaart in de Dardanellen feite lijk afbreuk deed. Daarom besloot de regee ring de Dardanellen te sluiten en ze niet weder te openem, dan als de genoemde vloten zich van de reestraat verwijderd hebben en do tegenwoordige abnormal# omstandigheden verdwenen «iin. F r an tf o r t a/d. M a i n, 3 0 Sent. (W. B.) Dc Frankfurter Zeilung ontvang uit Konstan tinopel het volgende bericht: Dc sluiting van de Dardanellen treft het ergst den graanuit- vocr van Rusland en Roemenië naar Engeland. Onder gewone omstandigheden varen de boo ten van de Mcssageries Maritimes maar eens per week tusschen Marseille en Odessa, doch sinds een maand kwamen er dagelijks booten van deze lijn te Odessa. Zij hadden haast geen passagiers, maar vervoerden groote zendin gen oorlogsmatcricel en goud naar Rusland. Dal houdt nu op Konstantinopel, 30 Sopt. (W. B.) De gisteren hier aangekomen Perzische bladen brengen de bevestiging van een incident, dat R voorgekomen aan den tunnel aan de Rus sisch- Afflhaansche grens. De Russen bouwden sedert jaren heimelijk aan ecu tunnel van de grensstad Kocschk naar Herat. De emir van Afghanistan beval de vernieling van den tun- n>e' Volgens de geruchten zijn 2000 Russen en talrijke werklieden in don tunnel omgekomen. Perzië* Konstantinopel, 30 Sept. (W. B.) De Ikdam verneemt, dat de Perzische stain Sumai bij Bachsal aan de grens eene Russische stel ling bij Sirdschick heeft aangevallen. Twee Russische officieren en 200 man zijn gedood, 4 officieren en 40 man gewond. De rest van de Russen vluchtte en liet vier machinegeweren, wapenen cn munitie achter Verecnigde Staten. Washington, 30 Sept. (R.). In offi- cieele Amerikaamsche kringen wordt geen gelocf gehecht aan de berichten, als zoude de Engelsch-Japansche overeenkomst in strijd zijn met de belangen van Amerika. Deze berichten zijn door de officieele Duit sche agenten gepubliceerd met het doel om zoo mogelijk Amerika tegen Engeland en Ja pan op te zetten. Volgens deze geheimzinnige overeenkomst zouden de Japanners vrij spel krijgen in •China zouden zij zonder eenige beperking verlof krijgen Japansche emigranten naai alle dcelen van het Engelsche rijk te zen den; voorts zou den Japanners 'n leening van 40 millioen worden toegestaan en zouden Japansche soldalen uitgezonden worden om aan de troebelen in Brilsch-Indië een einde te maken. Het Engelsche gezantschap deelt mede, dat dit bericht eenigen lijd geleden uit Londen is gekomen cn dat een Soortgelijk bericht door Duilschers in China was verzonnen, met het doel om er de Amerikanen aan te doen gclooven. Vredescongres. Aan eene Romeinsche correspondentie in de New-York Herald ontleent de N. R. Ct-, dat de mogendheden der Drievoudige Eutente besloten hebben op het Vredescongres, dat den tegenwoordigen oorlog zal sluiten, enkel de oorlogvoerende Staten toe te laten. Wordt dit bericht bevestigd schrijft het Petit Journal dan zal het een doorslaanden invloed uitoefenen op de landen, die tot hier toe eene afwachtende houding hébben aange nomen, welke zij dan moeilijk zullen kunnen handhaveü. De Duitsche keizer ziek? Een Zwitserscih blad bericht, dat de Duit sche keizer ongesteld is en aan longontste king lijdt, veroorzaakt door zijn val in een loopgraaf vol water. Keizer Wilhelm. Aan de Figaro ontleent het V a d. bijzon derheden over de houding van Keizer Wil helm, toen hij tegenwoordig was bij den slag van Nancy. De energieke pogingen van de Duitschcrs. om door Champenaux en Oenier voorwaarts te rukken, worden verklaard door bel feit, dat de Keizer zich te Amance bevond. Een Fransche overheidspersoon zag hem, verge zeld van 10,000 man cavalerie in parade-te nue, waarmee de Keizer voornemens zou zijn geweest een schitterenden intocht in de oude hoofdstad van Fransch-Lotharingen tc hou den. De Keizer steeg van zijn paard en volgde de bewegingen van zijn leger door een veld kijker, toen de 'Duitschers onder den druk van de Fransche troepen plotseling het sig naal voor den terugtocht gaven. De Keizer sprong te paard en keerde Nancy terstond den rug toe, gevolgd door zijn schitterende cavalerie. Reeds geruimen tijd bevindt de Keizer (die zich volgens 'n hardnekkig gerucht thans in Oost-Pruisen zou bevinden ter aanmoediging van de troepen) zich in het veld. Toen hij zich naar het eerste groote hoofdkwartier te Goblenz begaf, is de uit tien wagens bestaan de keizerlijke trein geheel onopgemerkt door het halve Duitsche rijk gereden. Tevergeefs had men overal naar den mooien wit-blau- wen trein uitgekeken. Men had namelijk den voorzorgsmaatregel genomen, dezen een an dere kleur te geven. Den weg naar de strij dende troepen heeft de Keizer steeds in een auto afgelegd. Behalve door zijn persoonlijke adjudanten en de lijfgendarmerie, wordt de veiligheid van den Keizer te velde ook verze kerd door een groot aantal, uit alle Duitsche politiebureau* betrokken geheime agenten, die als z.g. geheime veldpolitie georganiseerd zijn. Op hen rust natuurlijk ook de taak, om alle in het veld en het groote hoofdkwartier opduikende verdachte personen in het oog te houden, die naast het leven van den monarch ook de veiligheid van het leger door spion- nage, aanslagen enz. in gevaar zouden kun nen brengen. Zoo wordt de Keizer dag en nacht door een beschermenden kring omgeven, die voor het ongeoefende oog echter onzichtbaar is. Ten gevolge van deze maatregelen kan hij zich in het groote hoofdkwartier en in het veld ge heel vrij bewegen. Met den Keizer zijn ook chauffeurs, koet siers en ander dienstpersoneel over de gren zen gekomen, alsmede een uitgelezen paar- denmateriaal, en de plaats, waar zich het groote hoofdkwartier bevindt, heeft het zeer druk. Niet alleen dat daar in de behoeften der hofhouding moet worden voorzien, maar ook de verdere omgeving van den monarch brengt de kooplieden, leverancier® en hand werkslieden van d^ sted iil actie. Rr komen bq den grooten generalen staf, hel postbureau van liet Hof met zijn vele beambten, hel Roo- de Kruis, de vrijwillige ziekenverpleging, het keizerlijke vrijwillige automobielkorps, de bui tenlandsche militaire attachés en de oorlogs correspondenten, alle factoren, die met hun wenschen en behoeften de heele stad bezig' houden, zoodat in de meeste winkels, bij het gebrek aan voldoenden toevoer, na eenigen tijd reeds geen voorraden meer aanwezig waren. Aan de Aisne. Dc inililaöre medewerker van de Times legt er nadruk op, dat de bondgenooten in Frankrijk good gevoed zijn en in de beste stemming verkceaen. De gelederen zijn dicht en iedereen is overtuigd van een goeden uit slag van zijn inspanning. Het is waar ver volgt hij dat dé zwaarste artillerie van de Duilschers vender draagt don de Engelsche. zooals de „long Toms" van de Boeren in het begin in Zuid-Afrika deden. Maar men heeft gemerkt, dat de projectielen van de zwaro Duitsche kanonnen, hoe nullig ook voor het vernielen van dorpen of permanente verde digingswerken, weinig uitwerking op veld versterkingen hebben. Als de projectielen barsten, doen zij even weinig kwaad als die van de zware stukken van de Boeren. De toestand van die Duitsche troepen is heel anders dan die van de bondgenooten, te oor- deelen althans naar den toestand waarin zich gevangen genomen Duiftsdhers bev&n* dlen. De Engelsche officieren van gezondheid melden, dat zij bloedarmoede hebben, en dui delijk den invloed vertoonen van bet leven op ijzeren rantsoenen en op al wat zij maar konden oppikken. Hun zenuwen zijn In vele gevallen geheel ontredderd. De Duitsche aanvoerders hebben dan ook, volgens dén deskundige van de Times, het onmogelijke van hun manschappen gevergd. Dezen heb ben zrich overloopen. Zij hebben in dichte for maties moeten vecht on. De aanvoer liep spaak en de mensckelijke machinerie moest ten slotte de gevolgen hiervan ondergaan. Dc Duilschers zijn blijkbaar niet op de Ais ne teruggetrokken om defensief te blijven. Zij trokken terug omdat zij er toe genood zaakt waren, en omdat zij gebrek aan muni tie en voorraden hadden. Zij rekenden er op om, als zij eenmaal verversdht en versterkt waren, den opmarsch voort te zetten ten ein de door het centrum van de bondgenooten heen te breken en een derde van de Fran sche linie af te snijden namelijk hert ge deelte dat tegenover de twee kroonprinsen in het Oosten staat. Zij kunnen niets van dit alles doen, en generaal Joffre vindt, terwijl hij zijn iinfle hardnekkig handhaaft, middelen om rijn linkervleugel uit te breiden en het verzet van de Duitschers langzamerhand te breken. De bondgenooten hebben geen haast. Zij behoeven geen mannen te verspillen In vruchteSooze aanvallen, maar zij winnen gaandeweg veld op vele punten langs het ont zaglijke front. De langzame vernietigingsoorlog is in vol len gang. Reeds nu schatten goede beoofrdiee laars het verlies van de Duitschers in Frank rijk op 400.000 man. Aldus ontleent dc N. R O aan de Timcs- Vol harding. De N. R. Ct. ontving het volgende bericht uit Parijs: „Vaarwel jongensP zoo luidde het tot de kameraden in de reservelinie ge richte afscheidswoord van een aantal kanon niers bij de Engelsche veld-artillerie, dae be vel kregen de plaats in te nemen van dertig gedoode of gewonde makkers. Twee minuten later waren ook zij allen buiten gevecht ge steld. Weer gingen er dertig met hetzelfde afscheid en onder het rooken van cigarctlen naar de gevechtslinie, een bijna zekeren dood voor oogen. De granaten van de groote Duitsche kanon nen. die een zwarten rook verspreiden, re genden dicht achter de batterij neer, iederen kononnier doodende of verwondende. Einde lijk hadden de volharding en het juiste vuur van de Engelschen uitwerking op de Duitsche artillerie. De Britsohe infanterie kon voor waarts rukken en de stelling van den vijand met de bajonet nemen. Dergelijke voorvallen hebben langs den ge- heelen westelijken vleugel plaats en de bond genooten worden er door in staat gesteld zich te handhaven tegen de verwoede aanvallen der DuitsciEers, die trachten door te breken. De gewezen Mbret. De ex-Mbrel, thans weer prins von Wied, is met de aanvaarding van het kortstondig Albaneesch koningschap uit hel Duitsche le- gerverband getreden. Thans wensdht hij weer als ritmeester bij de garde-ulancn in dienst te treden en heeft aan de Oostcnrijksclie re geering verzocht om ondersteuning van zijn verlangen. Officieel is hem niu medegedeeld, dat hij weder in Duitschen krijgsdienst kon treden. De Prins hoopt binnenkort naar het oorlogstcrrein te vertrekken. De U 9. De ^Flolienbund Deutscher Frauen" heelt aan den kapitein dei* U 9 1000 M. toegezon den om deze onder de bemanning te verdee- len. De mijneigenaar Emil Saner te Berlijn Grunewald zond 6000 M. voor officieren en bemanning van de U 9 De Senaat van Hamburg heeft aan mevr. Weddingen, de edhtgenoote van den kapitein der U 9 een olfiicieele gelukwensch ten een bloemenhulde gezonden. Mevr. W. is een Hamburgsche en zij vertoeft op het oogen- blik (bij haar ouders. Para bellum. Dc Times bevat een sterk staaltje betreffende de voorzorgsmaatregelen, door Duitschland genomen, om in tijd van oorlog voor alle eventualiteiten gereed te zijn. Zoo moeten de Duitschers, volgens dit blad, reeds eenige ja ren geleden hunne maatregelen getroffen hebben voor de opstelling van dc 42 c.M. mortieren voor de Fransche vesting Maubcuige. In Juli 1911, zoo schrijft de Times, werden de bossclien van Lanières bij de stad aange kocht door zekeren Gilbert Marty uit Brussel. De Matin verklaarde toen, dat dc werkelijke kooper niemand anders dan Krupp was. Ei- werden gebouwen op het terrein opgericht voor het maken van locomotieven. Zoodoen de moesten zware machinerieën opgesteld worden op basementen. Die basementen lagen op het terrein van de fabriek verborgen tot het oogenblik kwam om ze te gebruiken voor do 42 c.M. mortieren. 4 2 c.M.-m ortieren op weg naar Antwerpe n. Iemand, die uit Luik hier aankwam, deelde mede, dat in genoemde stad wederom zes groote' 42 c.M. kanonnen zijn aangekomen, die naar Antwerpen getransporteerd zullen wor den. Voorts kwamen te Luik 50 auto's met geniesoldaten aan. Ook deze vertrokken naar Antwerpen. Tien broeders. Aan de zijde der Franschen streden in de* zen oorlog, naar de N. R. Ct. meldt, fien hroeders mede. Een hunner is thans gesneu veld. Do negen overige, die nog aan het front zijn, onderleekenen de kennisgeving van huns broeders dood. Krijgsgevangen. Tot 25 September waren in Duitschland on der gebracht' Franschen: 2050 officieren en 12300Ö soldaten, Russen: 2150 officieren ön 92000 soldaten, Belgen: 470 officieren en 30850 soldaten, Engelschen: 180 officieren en 8600 soldaten. Tommy Atkins als krijgsgevan- gene te Döberitz. Te Döberitz berinden zidh 3000 Engelsche krijgsgevangenen. Reusachtige tenten staan er op ihet open veld, aldus ontleen! het Wbld. aan de „Vossische Zeitung", welke een aar dige beschrijving geeft van het leven der krijgsgevangenenDé Tommy's zijn bezig met bouten barakken te bouwen voor d.en maide- renden winter. Zij vellen boomen en zagen planken. Het materieel, dat verder nooidiig is, levert het müHtaire bestuur. Alles wordt nauw keurig opgeschreven, zooveel spijkers, zoo veel vierkanten me*er dakbedeksel enz. Enge land zal dat alles later beialen. Er trekt een afdeefling Duitsche soldaten ■voorbij. Tommy leunt op de schop of bijl en denkt na. Nooit zal Tommy vergeten, op wel ke wijze hij in de nabijheid van Charleroi krijgsgevangene gemaakt werd. Op het sta tion, waar destijds de militaire trein, vol met Engelsche soldaten, binnenliep, stonden plot seling de Duitschers. Men had gedacht aan het Fransche front tc komen, doch reed Hn plaats daarvan den vijand in de armen. Met nadruk werd toen aan de passagiers van den trein verzocht, uit te stappen. Alles ausstei- gen, die Preussen sind da I" Vandaar berinden zich onder de gevange nen le Döberitz ook soldaten, diie in dezen oorlog nog geen schot gelost hebben. Tommy bebouwt de streek rondom Döbe ritz, dat volgens de Engdschen in „West- Prussia'' ligt. Hij verbetert de straten, haalt onkruid uit de tuinen en doet allerlei land arbeid. Men ziet er geen vijandigen blik, hoort geen onvriendelijk woord. De Duitsche land weer-mam neemt soms zelf de schop en wijst Tommy hoe hij doen moet. De Engelsche krijgsgevangenen verrichten daar met veel zorg hun werk. Elke aideel-ing staat or.lder leiding van een Engelschen onderofficier en wordt door een Duitschen landweerman be waakt. Alleen de soidaten werken, de onder officier mag drirt, volgens de militaire bepalin gen, mét doen- Hij rookt een sigaret. Men verstaat elkaar door handbewegingen, want onder de 3000 Engedsahen te Döberitz is er geen enkele, die Duitsch spreekt Daarente gen zijn er enkele Duitsche officieren, die Engélsch kunnen spreken. Met de Russische krijgsgevangenen, die ook in Döberitz waren, ging het gemakkelijker. Verschillende hunner, z. o. de bewoners uit de Oostzee-pnovincies, die grensdistricten en ook de Israëlierten, beheerschten de Duitsche taal. Voor >dte Russen, evenals voor de Fran- Bcfhien, was Döberitz echter slechts een door gangsstation. Mem was blij hen verder te kun nen expedöcoren, want de hondstrouw der triple-entente -ma mnen viel te Döberitz erg le gen. Het Russisöh-Fransche parool luidde „Wij zullen de Engelschen afranselen". Bi* werd getwist en gevochten en er ging een zucht van verlichting op, toen de Russen en Framscheai verder gingen. Doch daanap had opnieuw een conflict plaats. De Engolsdhen en de Schotten zouden het liefst den Ieren de oogen uitkrabben. Men zag zich genoodzaakt de krijgsgevangenen naar hun regimenten te verdeelen, zoodat de Ieren apart hun werk deden. March e eren de aMeelingen elkaar voorbij, dan ziet men woedende blikken, terwijl, wat een eigenaar dig contrast is, van haat tegen de Duitsche bewakers niets te bemerken is. Voor de geneeskundige beliand.eling zijn er twee gevangen Engelsche officieren Yan ge zondheid. Andere officieren mogen niet op dezeflfde plaats ondergebracht worden als de manschappen. Daarom bevindt zioh te Dö beritz geen enkele Engelsche officier De officieren bevinden zich in de vestin gen. Generaals krijgen een woon- en slaap kamer, stafofficieren éé>n kamer, en de overi geofficieren een klein kamertje, terwijl ook wel een aantal te zamen in een groote kamer verblijf houd®. Voor hun bedienjmg zijn op passers van dezelfde nationaliteit aangewezen; Hun onderhoud is naar gelang zij daarvooi zelf betalen. Nederlandsch priester gef usille erd. De oud-gardiaan Yincentius Sonbroek. ge boren te Zaandam, die dien eersten Augustus van Urmond naar klooster te Leuven véir- tirokJken is, is 't slachtoffer van den oorlog ge- w-ordJem. Tijdens t uitbreken van den oorlog bevond hij zich bij een pastoor te Bïicke op asslsuen*1 tüe. Van den pastoor, die ziek te bed lag. be weerden de Duitschers, dart hij geschoten had Toén de pastoor na de oproeping door de Duftschers niet verscheen, werd Pater Yin centius ontböden. Hij is toen zonder dat hem lijd gelaten werd iets ter zijner verontschul diging in te brengen, bout portant gefusil leerd (L- IC.) Een kanonneerboot voor één dollar. De Duitsche kanonneerboot „Tsingtao" lag, naar dc N. R. Ct. aan de Times ontleent, voor1 Kanton, toen de oorlog uitbrak. Zij was vecht- baar; maar de groote meerderheid van do bemanning was naar Tsingtao vdlr :kkcn. Op een nacht verdween de boot van haar plaats aan de kade; maar, na in de rivier schiet voorraad en kanonnen overboord te hebben gegooid, kwam zij. weer fiplaats nemen, thans als.koopvaardijschip, toebehoorende aan een Duttschkoopman, aan wien zij was vef^ kocht voor één dollaxt

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2