BINNENLAND. Slaten-Generaal. TWEEDE KAMER Bestrijding van werkloosheid. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot verhooging van het IXe Hoofdstuk der Staatsbegrooting brachten verscheidene leden aan de regeering een woord van hulde voor haar optreden om de schadelijke gevol gen van de tegenwoordige buitengewone om standigheden voor de volkswelvaart zooveel mogelijk af te weren. Men wenschte, dat de regeering niet alleen aan de spoorweg-maatschappijen, maar ook aan gemeenten en waterschappen voorschotten gaf om daarmede nuttige werken uit te voeren. Gevraagd werd, of het hier niet een eenvou dige vervroeging van werk was, en of de regee ring er wel op bedacht was, dat deze werkver- schuiving kan leiden tot werkloosheid in de toe komst. Ook waren er leden, die er bij de regeering op aandrongen, dat de werkgever geen loonen uitkeere beneden den ter plaatse van het werk geldende standaard, waartegenover andere leden aanvoerden, dat in tijden als de tegenwoordige het geheele peil der loonen een daling onder gaat en daarom handhaving bij werkverschaffing van den loonstandanrd, van normale tijden een te zware eisch zou zijn. Een Ontruimingswet. De heer Mendels heeft thans het aangekon digde wetsontwerp ingediend ter voorkoming van in de huidige buitengewone tijdsomstandig heden ongewenschte gedwongen ontruiming van woningen. De bedoeling is om den last, die nu alleen op den geheel of ten deele tot betalen van den huurprijs onmachtigen huurder drukt, naar bil lijkheid te doen verdeelen door den rechter. Hij zal dien last kunnen opleggen ten deele op den verhuurder (door tijdelijke vermindering van den huurprijs), ten deele op den bewoner (door het deel te bepalen van den door hem vastge- stelden huurprijs, dat deze zal hebben te vol doen), en ten slotte ten deele op den Staat. Door den voorsteller wordt gevreesd, dat het stelsel der „huurbons" niet voldoende zal blij ken, ook al springt de regeering bij, terwijl hier een dwingend gezag noodig is. dat de macht moet hebben vastheid en zekerheid te schep pen in de verhouding van bewoner tot verhuur der, met billijke verdeeling der lasten, zoolang de buitengewone toestond dit vergt. Uit de Pers. De soeiaal-democraten en de Oorlog. Cit het feit, dat bij dezen Europeesohen oor log de internationale sociaal-democratie zich uit eigen beweging heeft geëffaceerd, en de alpha en omega van haar wezen, dat is haar internationaal karakter, heeft prijsgegeven, Ir acht Het Vaderland in een uitvoerig ar tikel aan te toonen, dat de sociaal-democra ten niets slechter maar ook niets beter zijn dan het overige deel van de mensehheid, en 'dat dit. voor wie daarvan nog bewijs behoefde, in dezen Europeeschen oorlog zonneklaar is gebleken. „De fout der sociaal-democratie", zegt het blad, „is dat zij gemeend heeft, dat „een stelsel" moest leiden tot verbetering van de menschen, terwijl juist de verbetering der menschen ons een goed stelsel aan de hand moet doen. Jarenlang is het der massa voorgepredikt, dat de feiten van ons, „de bourgeois", voortkwamen uit het „kapitalistische stelsel", dat wij aanhingen of gezegd werden aan te hangenwat wonder dat die massa uit de prediking twee verkeerdheden tegelijk in zoog? In de eerste plaats deze, dat haar eigen sociaal-democratische stelsel haar tegen deze zelfde fouten vrijwaarde; in de tweede plaats, dat de aanhanger van zoo verderfelijk stelsel als „de bourgeois" voor het juiste houdt toch onmogelijk een goed mensch kan zijn. „Welnu, wij achten het winste van wat thans aan de sociaal-democratie overkwam, dat zij hare houding in deze zal hebben te herzien, noerdemaal zij een aanmaning ge kregen heeft tot bescheidenheid, een aan maning die met stentorstem tot haar kwam, en die te meer noodig was, waar bij alle verdiensten der sociaal-democratie discretie nu juist niet hare Hauptzier was. „De internationale idee, die de sociaal- democratie in het hart van hare volgelingen zóó hoopte wortel te doen schieten, dat daarin voor nationalisme, en te meer voor chauvinisme, geene plaats meer zou zijn, mocht daarin niet beklijven. Dat geldt niet alleen voor de massa, dat is van toepassing zelfs op hare edelste voormannen, als den ook door ons hooggeschatten en betreurden Ludwig Frank. „Er zog aus eigenem Ent- schlusz als Krieger gegen das Volk um desser Freundschaft er in Bern und Basel so ernst geworben hatte", zegt zijn partij genoot dr. Eduard David, die in de „Sozia- listische Monatshefte" van 10 September 1.1. een afscheidsgroet aan den gesneuvelden fmrtijgenoot brengt, en dat woord spreekt n dit geval boekdeelen. Wel wordt daar aan dan toegevoegd„von der Uberzeu- gung getragen dasz der Kampf Deutschlands gegen den blutbesudelten Zarismus zu- gleich die Sache der menschheitlichen Kul- tur sei", maar dat maakt de zaak niet beter, integendeel. Want daaruit blijkt, dat zelfs bij een man als Frank het nationale gevoel zóó alles overheerschte, dat hij blind werd voor de eenvoudige waarheid, dat, wat er ooit uit dezen oorlog voorkomt, het niet kon zijn, dat Rusland aan West-Europa de wet dicteertmocht het dit probeeren, dan zouden wie thans Duitschland's vijanden zijn zifn hondgenooten worden. ..De heele zaak is. dat de sodaal-demo- croten in de verschillende landen, te goeder trouw natuurlijk, gemeend hebben zich van hunne nationaliteit te kunnen losmaken, en in de zelfbegoocheling dat dit hun gelukt was, voortleefden, en dat de oorlog hun heeft laten zien hoe zij te dezen opzichte in Uto pia verkeerden. En met dat fiasco van de internationale idéé vervalt hare positie als een partij tegenover alle burgerlijke partijen. Zou zij die willen handhaven gesteld al dat dit na dezen oorlog mogelijk zou zijn dan zou zij, als men ons deze opmerking wil veroorloven, zich met de rol vergenoegen van predikster in de lucht. Wij denken dan ook niet, dat zulks het geval zal zijn, maar dat zij, zich op nationaal standpunt plaat sende, ln de verschillend# landen er de voorkeur aan zal geven naast de burgerlijke hervormingspartijen te gaan staan, om krachtig mede te werken tot de verhooging van de geestelijke welvaart harer natie, waarvan in de eerste plaats de verminde ring van oorlogskans komen moet, al zal don ook de gestadige verbetering van den socialen toestand niet mogen worden ver geten. „En ln dat hervormingsleger staan wij haar gaarne het recht af om de voorhoede uit te maken." Berichten. De Staatscourant van Donderdag 1 Oct. bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: benoemd tot inspecteur der posterijen en telegrafie te 's Hertogenbosch A. J. Vergroes- sen, thans te Arnhem; tot idem te Arnhem S. Reijnders, thans te Leeuwarden; tot idem te Leeuwarden G. J. van Gortel, thans directeur van het post- e>n telegraafkantoor te Winters wijk. met ingang van 1 November, bevorderd tot commies der telegraphie 1ste klasse, B. J. Wind- sant en A. Fröger, thans commies der telegra phie 2de klasse met ingang van 1 October benoemd tot rijks- landbouwingenieur aan het instituut voor land bouwwerktuigen en -gebouwen, verbonden aan de Rijks-hoogere land-, tuin- en boschbouw- school te Wageningen, Y. Brouwers, thans odspirant-rijkalandbouwingenieur aan. voor noemd instituut voor het tijdvak van 1 October tot 1 Januari wederom benoemd tot adspirant-rijkslandbouw- ingenieur aan voormeld instituut, A. M. Kuys- ten, aldaar te rekenen van 1 Mei 1914, bevorderd tot bureelambtenaar van den rijkswaterstaat lste klasse, D. A. van der Straaten en J. M. Verweijen, beiden thans bureelambtenaar van den rijkswaterstaat 2de klasseen tot ambtenaar bij den algemeenen dienst van den rijkswaterstaat lste klasse, J. W. Hermanie, thans ambtenaar bij den algemeenen dienst van den rijkswaterstaat 2de klasse tot opzichter van den rijkswaterstaat 2de klasse, J. H. Pellinkhof, thans opzichter van den rijkswaterstaat 3de klasse met ingang van 1 October, bevorderd tot opzichter van den rijkswaterstaat lste klasse, A. G. F. Kerkkamp, thans opzichter van den rijkswaterstaat 2de klasse, en tot opzichter van den rijkswaterstaat 3de klasse, J. Jonker, thans opzichter van den rijks waterstaat 4de klasse bij het departement van financiën bevorderd tot adjunct-commies, J. A. Verburg, H. E. M. Ceulen en Th. Wolf son, allen thans klerk bij voormeld departement Eerste Kamer. De Eerste Kamer, welke ook het ontwerp-inkomstenbelasting heeft af te doen, moet in elk geval nog voor 't eind van October bijeenkomen met het oog op de met i November in werking tredende wijziging der overgangsbepaling van de Auteurswet. Schatkistpromessen. Bij kon. be sluit is de minister van Financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkistpromessen tol een bedrag van f5.000.000, welke uitgifte is ge grond tot een bedrag van f 1.500.000 op de middelenwet voor 1914 en voor een bedrag van f3.500.000 op de wet houdende voorzie ning in het kas-tekort van den Indischen dienst 1914, zooals die laatstelijk is gewijzigd. "Wering van besmettel ij ke ziekten. Bij Kon. besQudt is het volgen-de bepaald Artikel 1. In-, door- en vervoer van lompen, gebruikte Ideedingstulklcen en ongewasschen 'lijf- en bed'degoed zijn verboden uit landen of plaatsen, door de ministers van Binnenland- sche Zaken en van Financiën aan te wijzen. De aanwijzingen worden telkens ton minste één daig, vóórdat zij in werking treden, door plaatsing in de Nederlandsche Staatscourant ter algesmeene kennis gebracht. Onze voornoemde ministers zijn bevoegd die aanwijzingen te veranderen, zoo dikwijls de omstandigheden dit gedoogen of noodig malleen, alsmede te bepalen, of en in hoeverre de bagages, door redzigors medegebracht, on der het verbod zijn begrepen. De beschikkingen over deze onderwerpen worden ook in de Nederlandsdhe Staatscou rant geplaatst. Artikel 2. Heeft het verbod afwending van de Aziatische cholera of van pest ten doel, dan gedragen zidh de genloemde ministers bij aanwijzingen betreffende den in- en door voer uit landen, die toegetreden zijn tot de op 17 Januari 1912 te Parijs gesloten en bij de wet van 26 Februari 1914 (Staatsblad no. 57) goedgekeurde internationale sanitaire over eenkomst, naar de bepalingen van die over eenkomst. Artikél S. Met het opsporen van de overtre dingen van de wet van 26 Apri-l 1834 (Staats blad no. 80) en van dat besluit zijn, behalve de ambtenaren en beambten, daartoe in arti kel 6 dier wet aangewezen, mede belast de geneeskundigen, die ingevolge het bepaalde 5n artikc-l 7, le lid, der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 35), tot wering van be smetting door uit zee aankomende schepen, door de monasters voor het in artikel 7 be doelde gezondheidsonderzoek aangewezen, zen Artikel 4. Dit besluit, dat gedurende één jaar van kracht blijft, treedt in werking op den tweeden dag na dien der d'agteekenang van het Staatsblad en de Staatscourant, waar in het is geplaatst. Majoor Ver hulst en kap. R ei- mors Omtrent de gevangenschap van de sedert in vrijheid gestelde en deze week hier teruggekeerde NedCrl. officieren in vroége- ren Albaneesohen. krijgsdienst majoor Ver- hulst en kapitein Reamers, kunnen nog de volgende bijzonderheden worden medege deeld: De gevangjen genomen officieren, waren niet in een gevangenis of kerker opgesloten, doch in een huis, dat zij echter niet mochteo verlaten en streng bewaakt werd. Dat zij in dien staat van afzondering niets vernamen van hetgeen er in de buitenwereld voorviel, laat zich gereeddijk verklaren. Eerst tegen den tijd van hunne vrijlating uit de ruim drie maarudsche gevangenschap, vernamen zij den dood van command at Thomson en bij hun ontslag deelde een Albaneesoh priester hun medé diat in Europa dé oorlog was uitgebro ken, wat ral nauwelilks konden gelooven, maar hun bij het venlaten van het vreemde grondgebied ai te waar bleek. Over ruwe of bepaald onwelwillende be handeling hadden zij zidh niet te beklagen. Zij mochten hun voedsel van buiten het ver blijf van hun gevangenschap laten komen, me ar op eigen kosten. Naar wij vernemen hebben de beidé offi cieren, die ln Ons leger laatstelijk den rang resp. van kapitein en le luitenant bekleed den, zich dadelijk weder voor herplaatsing in Nederl. dienst beschikbaar gesteld, D. A- Zoethout. De heer D. A. Zoethout, directeur van de Tachygraphische Inrichting bij de Twee de Kamer, vroeger hoofdredacteur van D e E ch o te Amsterdam, herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar zijn intrede deed in de journalistiek. Een door collega's en vrienden voorgenomen huldiging zal wegens lichte ongesteldheid van den heer Zoethout later geschieden. Men meldt uit 's Graven ha ge: In een der bureaux van het station der H IJ. S. M. alhier, had gisteren ochtend het afscheid plaats van den aftredenden stations chef dier maatschappij,den heer J. C. Arnoldy, die gedurende 21 jaren aan het station alhier als chef verbonden was. Een groot aantal ambtenaren hadden zioh daar vcreenigd om den vertrekken/den chef een blijvend aandenken te schenken. Met een hartelijke toespraak bood de hoofd ambtenaar, de heer J. M. Nell, den heer Ar noldy, namens die ambtenaren, een ets naar een schilderij van Maris aan. Daarna huldigde de heer H. W. M. Brand, chef van den bestelgoederendienst, hem als goed en humaan mensob. In welgekozen woorden dankte de heer Ar noldy, zeer bewogen, voor al deze blijken van sympathie. Dr, R. de Waard, directeur der le vensverzekeringmaatschappij „Het Noorden", ■zal optreden als leider der redactie van een nieuw maandblad voor kunst, wetenschap en Dxmdel, hetwelk men met November te Gro ningen hoopt te doen verschijnen, „Vrije Ar beid" zal het heeten. Nederland en de oorlog. Brieven aan den consul- generaal te Antwerpen. De minister van Buitenlandscihe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vele gedurende het tijdvak van 5 tot 17 Augustus jh aan den consul-generaal te Antwerpen gerichte brieven hun bestem ming niet hebben bereikt en het derhalve aanbeveling verdient van zulke brieven af schrift aan genoemden consulairen ambte naar te doen toekomen- Voor het Kon. Nat. Steun comité. Het comité tot steun «door vrijwillige in houding op pensioen, verlofstraktementen en andere inkomsten (pensioen-comité) heeft als bijdrage over dé maand September toegezon den aan het Koninklijk Nationaal Steunco mité 1914 f 1460 (w.o. f 80 uit Breda) en f 876 aan het Haagsche Steuncomité. Te Efi>ergen, een gemeente van nog geen 6000 inwoners, 3leeft de collecte voor het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité, f 1614.18 op gebracht. Steuncomité 1914 Den Haag. In die week van 21—26 September werden ondersteund 2800 gezinnen, tot een bedrag van f 9165. Met déze week steeg het totaal der aan ondersteuning uitgekeerde gelden tot ruim f 40.500, terwijl het totaal der ont vangen giften bedroeg f 106.841. Indien de giften niet werden uitgebreid of herhaald zou het oomité zijn arbeid weldra moeten inkrim pen. Engelsc'he geredden. Van de 21 nog te IJmuiden achtergebleven zieken en gewonden, zijn er gisterenavond 16 geheel hersteld per stoomschip IJ stroom naar Londen vertrokken. Belgische vluchtelingen. Aan het Dbd. v. N.-Br. wordt d.d. 30 Sept. uit Baarle-Nassöu geseind: De stroom Belgische vluchtelingen is he dennacht ontzettend toegenomen. Nu komen zij niest bij honderden, maar bij duizenden af zakken. Het wordt een ware uittocht en het schijnt, dat er een paniek onder het volk heerscht. Gisterenavond moet in Turnhout het gerucht verspreid zijn, dat de stad binnen vier uur verlaten moest zijn. Honderden namen de vlucht. De burgemeester heeft het gerucht laten te genspreken en doen weten» dat de Duitschers nog vèraf waren. Dat bedaarde de gemoede ren, doch velen geloofden de tegenspraak niet en vluchtten desondanks. De meeste menschen komen echter uit de buurt van Herenthals en de dorpen daarbo ven. Wij weten hier geen raad met ai die vluch telingen. Alle huizen, huisjes, schuren en stal len zitten vol, en voor velen is geen onderdak meer. Onze bakkers, die op zulk een bevolking niet zijn ingericht, heblien gcbrok aan moei; wittebrood zal hier dra onbekende weelde zijn. Want de meelfabrieken leveren niet meer en de redering heeft ot> een telegrafische bede onzer bakkers tol heden nog niet geant woord. Onder de vluchtelingen loopt het hardnek kig gerucht, dat de Duitschers van Rethy tot Oud-Turnhout zijn doorgedrongen, ongeveer een uur gaans van Turnhout. Sommige vluchtelingen uit den omtrek van Herenlhals beweren, dal ocd deel van deze staid in brand staat. De tarwe en meelvoorraden. Men meldt uit 's Graveohage: De hoeveelheden tarwe en tarwemeel nog bij meelfabrikanten beschikbaar, worden eerst daags opgenomen. Van Regeeringswege zal tarwe beschikbaar worden gesteld aan die meelfabrikanten, welke aan de te stellen voor waarden voldoen. Binnenkort zullen in verband hiermede de maximum-prijzen voor tarwe, tarwemeel en rogge worden herzien en zullen maximum prijzen worden gesteld voor roggemeel en voor verschillende broodsoorten. Men meldt aan de N. R. Ct., dat de maxi mumprijs van de tarwe, door de regeerir.g vastgesteld op f 14 per honderd kilogram, niet zal worden verhoogd, ook al verwacht men een stijging van de Amerikaansdhe tar- weprijzon. Het verschil in prijs van de door de regeering aangekochte Amerikaanschc tar we en den maximum-prijs van f 14 per hon derd kilogram, waartegen de tarwe door het rijksgrann-ddstributie-bureau aan de hande laars zal worden geleverd, wotndt door de sdhatlkist gedragen. De regoering is tot dezen maatregel over gegaan om te voorkomen, dait de broodprijzen zullen stijgen, waardoor in hoofdzaak de volksklasse zou worden getroffen. De aanvoer van tarwe voor Regeerings- rekening zal geregeld worden voortgezet. On derweg naar Nederland is een door de Regee ring in Amerika aangekochte belangrijke par tij meeL Mosse 1 e n. De pToef te Rotterdam met den verkoop van mosselen nu drie dagen achtereen ge nomen, is schrijft dé N. R. Ct. zoo voor treffelijk geslaagd, dat de visöhafslager, de 'heer H. A. de Bij Jr., besloten heeft, den ver- kdop gei-egeld voort te zétten. Het begon gistermorgen oan half acht (met 67 halen, elk wegende 100 KG. Er werd als het ware om gevochten een, doordat de \dsoh- vrouwen grooten voorriaad andere visch kre gen, kwamen nu alleen werkloozen voor den vericoop in aanmerking. Tegen negen uur trok een dertig man met wagens vwügekideD met mosselen de stad in. Om édn uur is er weer nieuwe voorraad aangekomen. Van -de 60 balen werd het groot ste doel dadelijk verkocht en ook nu werd een twintigtal werkloozen met den vcakoop ueri>lijd. Landbouw- en Veehouderij. Ten bewijze dat er geen reden is, zich on gerust te maken, wanneer nog vee uit ons land wordt uitgevoerd, deelt de heer Ter Haar in „De Veldbode" het volgende mede: In 1913, toen er nog geen oorlog was, zon den wij alleen naar Engekurud bijna 23$ mil- liocn K.G. varkensvleesah. afkomstig van zoo genaamde „Engelsche" varkens. Schatten wij deze dooreen geslacht op 70 K.G., dan betee- kenen die 23$ millioen K.G. een uitvoer van bijna 340.000 varkens. En dat alleen naar Engeland I Men ziet, dat wij wel een varkentje te missen hebben. De getallen, die wij laten volgen, geven voor 1913 het verschil tusschen tusschen den in- en den uitvoer aan, dus kunnen geacht worden een beeld te geven van hetgeen wij in dat Jaar te veel hadden, al is 't niu juist niet een volkomen scherp beeld. "Wij hadden volgens die berekening in 1913 af te geven, zou de beursman zeggen, in ronde getallen 32000 stieren, ossen en koeien en 9000 kalveren, voor de slachtbank bestemd; 150 fokstieren, 17000 melk- en kalf- koeien, 1500 s/tuks jong fokvee, 85.500 schapen en lammeren, 36.000 varkens, 35 millioen Kg boter, 66 millioen K.G. kaas, 36 millioen K.G. varkensvleesch, 15 millioen K.G. ©cha- penvleesoh, 9 millioen K.G. gezouten var kensvleesdh en spel, 24 millioen K.G. gerookt of gedroogd varkensvleesch en spek, 7 mil lioen K.G. eieren, 20 millioen K.G. apoels, 5 millioen K. G. peren, 26 millioen K G. ©luit- kool, 13 millioen K.G. bloemkool 40 millioen KG. uien en sjalotten en nog 75 mflhoen K.G. niet afzonderlijk genoemde groenten. Daar bij kwamen nog ongeveer 12 miTHoen K G ver duurzame groenten. Wel zou de heer Tor Haar wensdhelijk ach ten een verbod tot uitvoer van In ons land geproduceerd handelsrveevocder met te gelijk vaststelling van een redelijken maximum prijs. Het bra nd ersbedrijf te Schiedam. De burgemeester van Schiedam, de heer M. L. Honnerlage Grete is Maandag r*et 2 heeren uit den Schiedamsdhen handel in particuliere audiëntie bij den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel ontvangen Met den minis ter werd de ernstige toestand der Schiedam- sche Branderijenindustrie besproken en voor al de hulp der regeering Ingeroepen Inzake den invoer van granen uit Amerika en Enge land. De minister gaf de stellige verzekering dat hij in beginsel bereid is hiertoe mede te werken en verdere plannen in overweging te nemen die strekken moet om het bran- dersbedrljf weer te doen herleven. Internationale steunbewe gingvoor onderwijzers- slachtoffersvan den oorlog. Hel Bureau International de Fédérations dTnstiluteurs, dat reeds jaren in het belang der internationale samenwerking van de on- derwijzersvereenigingen, te zamen met bijna 500,000 leden, werkzaam is, organiseert in alle aangesloten landen door bemiddeling van de landelijke vereenigingen een steunbewe ging onder de onderwijzers ten behoeve van de vakgenooten, die door den oorlog in ellen de zijn geraakt, zoowel de uitgewekenen als degenen, die nog in België vertoeven. Van tal van hen zijn huis en meubel ver nield, terwijl tot overmaat van ongeluk noch door de gemeenten, nodh door den Staal sa larissen of rustgelden worden uitbetaald. Op verzoek van den secretaris van bet In ternationaal Bureau, den heer P. Cnudde (Belgic) hebben de Nederlandsche gedelegeer den, de heeren M. Mieras te Beesd (Ned. On- derw. Gen.), P. Olto te Bloeraendaal (Vereen, van hoofden van scholen in Nederland) en Ph. van der Vos te Amsterdam (Bond van Ned. Onderw.) tijdelijk de vertegenwoordi ging van het Bureau op zich genomen. Het Am er ik a a n s che Roode Kruisschip. Het door Amerika uitgeruste Roode-Kruis- schip wordt omstreeks 6 October a.s. te Rot terdam verwacht. De gezanl van de Vereenig- de Staten te 'sGravenhage heeft de noodige beschikkingen genomen voor de onlvangst van bet schip te Rotterdam, dat, zooals be kend is, door de Nederlandsche regeering if vrijgesteld van betaling van invoerrechten. Het vaartuig komt van Bordeaux, waar het, het voor Frankrijk bestemde personeel van het Roode Kruis met het noodige materieel ontscheept heeft. Het schip komt hier te lande aan met 2 compagnieën geneeshecrcn, personeel voor ziekenverpleging enz., waarvan de ééne be stemd is voor Duitschland, de andere voor Oostenrijk-Hongariie. Verdere voert het mede 3 ladingen genees- en veil tot een gezamenlijke» inhoud van 15» le ver doelen onder België, Duitschland en Ooslen- rijk-Hongarije. Dr. Van Dijke hoop* bij de aankomsl zijner landgenooten met de ambulances le Rotter dam aanwezig te zijn. Aangehouden schepen. De N. R. Ct. verneemt, dat een gedeelte van de lading uit het stoomschip Wilis, dat op reis van Java naar Rotterdam, naar Sout hampton is opgebracht, zal worden gelost. Het stoomschip „Rotterdam" (ïïollnnd- Amerika-lijn), naar Plymouth opgebracht zal waarschijnlijk een gedeelte van de la ding moeten lossen. Het stoomschip „Veendijk", van Newport News en Baltimore naar Rotterdam, is gis terochtend te Havre aangekomen Volgens de reederij ontbreken nadere be richten. Vermoedelijk is het opgebracht. Hét Nederlandsche stoomschip Atlas, dat naar Brest was opgebracht, is te Amsterdam aangekomen. „Het Volk" in Duitschland verboden. Zoowel uit Hamburg als uit Kleef ontving jHct Volk" bericht, dal aan personen, dlè zich daar bij hel postkantoor geabonneerd hebben op dat blad, geweigerd wordt voor laan de krant uit te reiken. In Hamburg werd den abonnées medegedeeld, dat het blad ..gekonfiskeerd" was, in Kleef ontving de abonnée het aanmcidingsbiljet terug met de bijvoeging: „Verboten." Hét blad heeft om inlichtingen in Duitseh land verzocht, teneinde te kunnen nagaan of men hier met een algemeenen regeerings maatregel te doen heeft. In beslag genomen. Door de politie te Den Haag zijn in ver schillend© boekwinkels een groot aantal exemplaren van het geïllustreerde tijdschrift .."Wereldwee" ln beslag genomen, omdal daarin vertedhillendc teekeningen van den heer Ramaekers voorkomen, die aan de Duitschers, Franschen en Belgen aansloot kunnen geven. Dienstboden. De oorlog heeft ook invloed op het dienst bod envraags luk. In Zuid-Limburg blijkt dit al thans. Op een advertentie, in welke een dienst bode wordit gevraagd, komen nu heel an ders dan -vroeger tal van aanbiedingen. Llroburgsche meisjes, die in gewone tijden gaarne te Luik of In het Luiksche dienen, zijn nu vrij. Ook wordt de arbeid in de fabriek thans niet zoo ruim beloond. S. D. A. P. ,,Het Volk" meldt, dat in de jongste vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. medegedeeld is, dat de heer Hcy- koop zich, om herstemming te voorkomen, heeft teruggetrokken als candidaat voor heit partijbestuur. Als lid van (fit college is nu gekozen mej. Suze Groeneweg. Zeebad Scheveningcn Gdslereu werd de zeebadinriohting der maatschappij „Zeebad Scheveningen" gesloten. Het aantal zeebaden in dit seizoen beloopt een goede 61.000. Da polderbesturen cn de inun datie-maatregelen. Op verzoek van verschillende polderbesturen onder Neder- horst-den-Berg is door den burgemeester de aandacht van den minister van Oorlog er op gevestigds, dat door den aanhoudenden hoo- gen waterstand op de Vecht de dijken der mate moeten verzwakken, dat bij zeer hoogc Vecht stamden, zooals die in het najaar cn den winter voorkomen, die dijken gevaar zullen opleveren voor don drang van het water te bezwijken. Als antwoord daarop kwam van den genera al-majoor, liniecommandanl in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, bij den bur gemeester bericht in, dat de Vecht op oen lager peil zal worden gebracht en dat, zoo lang de inundatiebelangen zulks gedoogen, de waterstand op dat lage peil rai worden ge houden- (Hbl.) De Loc hems che berg. De erven van wijlen den heer G. Naeff le lx>chem hebben aan deze gemeente een deel van den Lodhemschen berg, groot pl.m. 26 hcdlare, aangeboden, vrij van successierechten, waardoor de gemeente eigenaar is gewor den van een der mooiste bosschcn uit den omtrek. De Gemeenteraad heeft dit kostbafe geschenk natuurlijk in grooten dank aan vaard. Lo tl sa co. Van goed Ingelichte zijde verneemt men, dat de minister van justitie aan den directeur van Lotisico heeft medé* gedeeld, in geenerlei overleg of onderhande ling met de directie van Lotisico te willen tre den, maar den gang van zaken te zullen af wachten. Te water. In den Haringvliet te Rot terdam geraakte gisteravond een onbekend man te watér. Toen hij er door een politie agent imet eén dreg werd uitgehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken. Op het lijk werden papieren gevonden ten name var L. Kruk Liége (Luik). Waarschijnlijk ia he <Jus een der Belgische vluchtelingen Verdronken. Te Mlddelstum (Gr.) te het 9-jarig dochtertje van P. D. in het kanaal geraakt en verdronken. Noodlottig ongeval. Dinsdagavond werd door de 4de compagnie van het 3}e landweerbataljon uit den Haag ln de nabijheid van Rijswijk een nachtelijke veldoefoning ge houden. Bij het schieten moet een der mop- schappen zijn geweer met scherpe patronen hebben geladen, met het noodlottig 'gevolg dat de landweerman C. J. W. Bouvet te k Gravèn- hage woonachtig, door een kogel in het hart werd getroffen en onmiddellijk stierf. Het lijk werd naar het militaire hospitaal vervoerd. De ongelukkige is gehuwd cn laai vier kin deren na. School- en Kerknieuws. A k t e - e x a m e n s Fransche taal. Bij beschikking van den Minister van Binnep- landsche Zaken zijn benoemd, in de commissi in 1914 belast met het afnemen der akte-ex^ mens in de Fransche taal, waarvan het pró? gramma is vastgesteld bij Kon. besluit van October 1884 (Staatsblad no. 216), vóór de Jïi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3