BINNENLAND. ben op geene enkele plaats terrein verloren. Main Is steeds In ons bezit. De aanvallen, die, de Franschen Hebben ondernomen tegen onze Wellingen bij Salnt-Miiilei, zijn allen afge lezen. Parijs, via Londen, 13 Oot (R.) Com muniqué van hedeonnamiddiajg dirie uur: "Wij Hebben Het offensief op onzen linker vleugel in de streek van Hazebrouck en Bé- Gum hervat. Rijssel is door een Duitsoh legercorps be zet, maar wij Hebben merkbare vorderingen gemaakt fussoHen Albert en Atrecht, evenals ln Het centrum, in -de stabeek van Berry-au- Bac, Souain, in Het Westen van de Argonnc en ten noorden van Malanconrt, tusscHen de Argonne en de Maas. Op den recHteroever der Maas bezetten onze troepen de Maashoogten ten oosten van Ver dun en rukken voort ten zuiden van den weg VerdunMertz. Wij Hebben een weinig terrein gewonnen fn de streek van Aprémont. Resumeerend kan gezegd worden, dat de dag van gisteren zich kenmerkt door aan merkelijke vorderingen op verscheidene pun ten. t Tweede telegram. Communiqué van alf uur des avonds. Eir is niets naders te ver melden, behalve dat wij aanmerkelijk voor uitgegaan zijn in de streek van Berry-au-Bac». Ber 1 ij n13 Oct. (W. B.) De keizer stond, op verzoek var den aartsbisschop van Keulen, toe, dat de gevangenen FranscHe geestelijken, die als eenvoudige soldaten dienst deden, als officier behandeld worden. B e r 1 ij n, 1 3 O c l (W. B.) De Lokalanzei- gor bericht uit München over eene moedige 'daad van een Beierschen soldaat: Een batailloai van Het Beiersche res erve- inianterieregiment wilde in Het leeggeloopen kolenkanaal van Saarburg naar Saarbrüaken oprukken, toen er plotseling water in Het kanaal school, dat weldra was gestegen tot aan de patroontassen der manschappen. Een mechanicus, die aan den bataillonstaf was toegevoegd, begaf zich op zijn rijwiel naar de naastbij gelegen sluis op anderhalve Kilome ter afstand. 400 Meter vóórdat Hij aan zijn doel was gekomen, wierp eene FranscHe gra naat de man van zijn rijwiel. Daar Hij slechts Bchampschoten Had gekregen, reed hij ver der. Bij de sluis stonden twee Frvansche pio niers. Hij schoot een van dezen dood. De ander wierp een Handgranaat naar hem, die in Het water terecht kwam. De Duitscher slaagde er in de sluis te sluiten. Terstond daarna kreeg hij een schot in de dij en viel «elf in Het water. Andere bataillons, die kwamen aanrukken, luiverden de loopgraven van vijanden en ikwamen Het in gevaar verkeerende bataillon te Hulp. De dappere mechanicus werd ge red', Hij werd tot onderofficier benoemd en kreeg het ijzeren kruis. Berlijn, 13 Oct. (W. B.). Officieel be richt uit Het groote Hoofdkwartier van den I3en des voormiddags. Op Het Oost-Pruisische oorlogstooneel ver liep de dag van 11 October over 't algemeen rustig. Den 12en werd een vernieuwde poging tran' de Russen tot omlrekking bij Sohirwindt afgewezen: zij verloren daarbij 1500 gevan genen en 20 kanonnen. In Zuid-Polen zijn de Russische voorhoe- flen ten zuiden van Warschau door onze troe pen teruggeworpen. Eene poging van de Rus- aen om ten zuiden van Iwangorod over de Weichsel te gaan, is onder verliezen voor de Russen belet. W e e n e n, 13 Oct. (W. B.) Hedenmiddag wordt officieel gemeld: Gisteren sloeg onze naar Pirzemysl opruk kende strijdmacht, ondersteund door een uit val der bezetting, de belegermgstroepen op luik een wijze, dat de vijand zich nog slechts aan Het oostelijke front der vesting staande Houdt. Bij den terugtocht van den vijand stortte verscheidene bruggen nabij Soznica in, zoodat vele Russen in de San verdron ken. De strijd ten oosten van Ghyrow duurt nog voort. Een kozak ken divisie werd door onze cavalerie naar Droholycz teruggewor pen. Op de door het zeer ongunstige weer en 'den slechten toestand der wegen buitenge woon bemoeilijkte marschen ern in de gevech ten der laatste weken kwam de strijdvaar digheid van onze dappere troepen schitterend uiL De plaatsvervangende chef van den generalen staf, v. Höfer, gemeraal-majoor. Parijs, 13 Oct. (R.) Communiqué van drie uur namiddags: Oostenrijksche legerkorpsen, die in Galicië geslagen zijn. trachten zich weder te vormen op 40 KM ten westen van Przemysl Petersburg, 13 Oct. (Telegraafagent schap). Prins Oleg, de zoon van grootvorst Konstantijn, is gisteren bezweken aan de op hol slagveld bekomen verwonding. B e r 1 ij n, 13 Oct. (W. B.) Een Russische pantserkruiser van de Bajanklasse is den Hen voor de Finsche golf door een torpedoschot tot zinken gebracht. De plaatsvervangenden chef van den admiraalstaf, Behnke. Petrograd, 14 Oct. (Telegraafagerrt- Bchap). Volgens een mededeeling van den marinestaf hebben, volgens aanvullende be richten van den commandant der Baltische riool, de Russische kruisers, die werden aan gevallen door de Duitsche onderzeebooten op 10 en 11 October, twee daarvan tot zinken ge bracht. Petersburg, 13 Oct. (Telegraaf-agenl- schap.) De keizer verleende de orde van St. George 2e klasse aan adjudant-generaal Iava- noff, en aan den generaal dor infanterie Rad- ko Dimitrieff, die van de 3de klasse, omdat zij den 10en en llcn September hardnekkige Biinvallen hadden afgeslagen van Oostenrijk- ■che troepen, in verpletterend aantal, die poogden door ons centrum te breken.'waar Radko Dimitrieff een voorbeeld van voor beeld eloozen moed betoonde en niet alleen de reeds bezette stellingen behield, maar den 12en September tot een beslist offensief over ging en den vijand terugwierp ea\ hera op de Vlucht Joeg. L 0 n d e n, 1 3 O e t. (R De Daily Mail zegt de val van Antweroen de wervlnc noa heeft doen toenemen. Het was gisteren de beste dag in drie weken. Londen, 13 Octt. (R.) Alle dagbladen doen de noodzakelijkheid uitkomen, dat En geland alle mogelijke hulp verschaft aan de Belgische vluchtelingen. Londen, 130c t. (R.) Het volgende tele gram is door den staatssecretaris van kolo niën ontvangen van den gouverneur-generaal der Zuid-Afrfkaansche Unie: jScdert het aftreden van generaal Be ij er s als commandant dor weermacht, bestonden er aan wijzing©11 dat er onlusten heersohten on der de troepen ln het Noordwesten der Kaap kolonie, wélke onder het bevel staan van hii- tenajtt-kolonel Maritz. Dit deed de regeering besluiten hem van zijn bevel te ontheffen. Majoor Hen Bouwer weird tot dit doel door koflonel Brits uitgezonden, dooh werd bij aan komst aan het karap van Maritz gevangen ge houden. Hij werd weer vrijgelaten en weg gezonden met een ultimatum, waarin gezegd werd dat, indien de regeering der Unie Maritz niet vóór Zondagmorgen 11 uur garandeerde diat re aan de generaals Hertzog, de Wet. Béijers, Kemp en Muller zou veroorloven met hem een bespreking te wren, Maritz de troepen van kolonel Brits zou aanvallen en het gebied der Unie veroveren. Majoor Bou wer verklaarde, dat Maritz behalve zijn eigen troepen nog een Duitsch contingent tot zijne beschikking had. Bovendien had hij al z.ijn of ficieren en soldaten, die weigerden zich bij dé Duilschers te voegen, laten arresteeren. Majoor Bouwer heeft eene overeenkomst onder de oogen gehad, onderteekend door Maritz en door den gouverneur van Duitsch Zuid West-Afrika, waarbij de onafhankelijk heid der Unie als republiek werd gewaar borgd in ruil voor de Walvischboai en waai- in verder bepaald werd dnt de Duitschers al leen op verzoek van Maritz het gebied der Unde zouden binnenvallen. Deze laatste be weerde overvloedig munitie, wapenen en geld van die Duitschers ontvangen te hebben. De regeering heeft de strengste maatregelen genomen en over heel Zuid-Afrika dé krijgs wet geproclameerd. Londen, 13 Oct (R.) Creswell, hoofd van <de arbeiderspartij in het Zuid-Afrikaan- sche parlement en zijn voornaamste collega Madely, boden onvoorwaardelijk hun diensten voor het front aan. De Boeren aan de Kaap keuren het gedrag van den Boeren-kolonel Maritz, die in opstand kwam zoor af, en bie den hun diensten onvoorwaardelijk aan gene raal Botiha aan. Het zeer invloedrijke Boeren-blad ,.Ons Land", spreekt haar groote verontwaardi ging uit over het verraad van Maritz en doet een beroep op alle Boeren, opdat deze hun medewerking aan de regeering aanbieden. Men gelooft, dat de partijgangers van Maritz geen rebellen in hun hart zijn, maar eerder slachtoffers van de trouweloosheid van hun chef. Deze zaak veroorzaakte een groote toe neming van het aantal vrijwilligers, dat zich aanmeldde. Londen, 13 Oct. (R.) Lord Haldane, de lord-kanselier, ontving in het Hoogerhuis •den nieuwen lord-major van Londen, die de goedkeuring van den konung voor zijn ver kiezing mededeelde. Lord Haldane verklaar de „De tegenwoordige omstandigheden eischen dat wij denzelfden ijver toonen die onze voor ouders aan den dag legden tijdens de oorlo gen met Napoleon, gedurende welke de stad Londen een zeer belangrijke rol speelde. Thans is ons aller taak vastberaden en besta- ten te zijn en te toonen, dat wij in staat zijn het land van de bedreiging door het mdlitai- risrae te bevrijden cn Europa tot dat doel te helpen. Ik weet, dat de voor dien taak vor- eischle moed niet ontbreekt, dat de bevolking der stad er dopr bezield wordt; ik zou zelfs zeggen, dat de~ geheele natie dien moed bezit en dat hij ons zal helpen onze verwachtingen te verwezenlijken". Het Engelsehe tijdschrift Economist bere kent de dagelajksohe kosten van den oorlog op 10 millioen ponden sterling, d. w. z. 120 millioen Nederlandsche guldens. De mobilisaliekosten, die de oorlog oplegt aan de neutrale staten, zijn hieronder begre pen, maar, vreemd genoeg, zijn in de bere kening niet opgenomen de kosten, die En geland heeft te maken. Voor de kosten van de andere oorlogvoerende staten rekent de Economist: Duitschland 26,400.000 gulden, Rusland 25.200,000. Ooslenrij-k-Hongarije en Frankrijk ieder 19,200,000. Washington. T2 Oct. <R President Wilson heeft heden aan bezoekers verklaard, dat hij aan geen enkelen staat directe vredes voorstellen had gedaan sedert zijne nota tot aanbieding van de goede diensten der Ver- eenigde Staten met het oog op den vrede. Denemarken. Kopenhagen, 12 Oct. (W. B) De mi nister van financiën heeft heden bij het Fol- kething een wetsontwerp Ingediend over eene 4 pets. binnenlandsche staatsleening tot een bedrag van 60 millioen kronen. De leening zal lot den koers van 92 pet. gesloten wor den en aflosbaar zijn in 40 jaren. Tusschen verschillende binnenlandsche maatschappijen en instellingen is eene over eenkomst gesloten om de geheele leening over te nemen. Italië. Rome, 13 Oct. (R.) Kardinaal Piëtro Gaspari is benoemd tot staatssecretaris bij den Heiligen StoeL Oosten rljk-HongarlJe. Serajewo, 13 Oct. (WB.). De debatten in het gisteren begonnen proces tegen Princip c.s. worden in het openbaar gevoerd. Met Princip zitten nog 24 mede-beklaagden in de Bank der beschuldigden. De beklaagde Mu- haramed Mehmed Basto is naar Montenegro gevlucht, waar hij door de autoriteiten ge vangen genomen, maar uit de gevangenis te Niksic gevlucht moet zijn. Zijne verblijfplaats is onbekend. Nadat de akte van beschuldiging was voor gelezen, werden de beklaagden Nedjeljko en Cabrinovic verhoord. Rumenië. Bukarest, 12 Oct. (W. B.) Om half elf heden voormiddag had in het slot Pelesch eene trodsdienstoefenmc plaats. dte werd bij gewoond door Het koningspaar, de koninklij ke familie, de ministers én vertegenwoordi ger» van de burgerlijke en militaire overheid. De kist, die het lijk van den koning bevat, werd daarna op een bij Plewna veroverde kanonaffuit naar het station gebracht en met een extra-trein naar Bukarest vervoerd. (Bij de aankomst van den trein op het sta tion Mogosoaia wachtten de voorzitters van den Senaat en de Kamer, oud-ministers, ge neraals, leden van de rechterlijke macht en van het corps diplomatique den trein op. 'De met de Rumeensche vlag bedekte ki9t werd op een door zes paarden getrokken kanonaf fuit geplaatst, waarna de lijkstoet langs den straatweg van Chisilif door de stad zich naar het koninklijke paleis voortbewoog. Eene reus achtige menschenmenigte begroette den stoet met den grootsten eerbied. Het lijk werd ln de troonzaal opgebaard, waarin het publiek Dinsdag en Woensdag zal worden toegelaten. Vereenigde Staten. Londen, 13 Oct. (R). Een telegram van de Daily Telegraph udt NewT-York bericht: Deskundigen in Chicago verklaren, dat de Vereenigde Staten dit jaar 300,000 schepels graan zal kunnen uitvoeren. De helft daarvan is reeds naar Europa verkocht. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 13 October, 's avonds 91 uur. Voorzitter-: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. E. A. M. van der Kun. f Ingekomen is bet bericht van overlijden van den heer E. A. M. van der Kun, lid der Kamer voor Zuid-Holland. De Voorzitter herdenkt met weemoed de nagedachtenis van wijlen de heer Van der Kun, die na een kortstondige, ernstige ziekte uit den kring der zijnen en uit een werkzaam leven werd weggerukt. Met ijver, toewijding én nauwgezetheid vervulde hij zijn werk zaamheden. Eerst bijna 13 jaar was hij Kd der Tweede Kamer, daarna van 1910 als lid dezer Kamer; hem was het gegeven veel nut tigen arbeid in 's lands belang te verrichten. Noode zal hij hier gemist wordenzijn na gedachtenis zal in eere blijven. Dc Mi pi ster van Landbouw, Nij verheid e n II a n d e 1, de heer Treub. sluit zich namens de regcering met enkele woor den hierbij aan. De Eerste Kamer lijdt in de laatste tijden groote verliezen; zij Fan over tuigd zijn, dat ook de regeering daar in deelt. Beide redevoeringen werden staande aan gehoord. Installatie jhr. mr. Bosch van Oud -Amelisweerd en Van Weideren baron Rengers. Ingekomen zijn de geloofdirieven van de nieuw gekozen leden jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd (Utrecht) en Th. M. Th. van Weideren baron Rengers (Friesland). Deze stukken worden gesteld in 'handen van een commissie, bestaande uit de heeren De Boer. Van Lanschot en Polak. Nadat de vergadering voor korten tijd ge schorst is geweest brengt de heer De Boer rapport uit, adviseerend tol beider toelating. Van de beide nieuw benoemde leden, door den griffier binnengeleid zijnde, legt de beer Bosch van Oud-Amelisweerd de vereischle eeden en de heer Van Weideren Rengers dé vereischlc beloften af. Bericht van afwezigheid. Van den heer Cremer was bericht van ver hindering tot bijwoning der vergadering in gekomen, wegens een licht ongeval. Regeling der werkzaamheden. De Voorzitter deelt voorts mede, dat morgen. Woensdag om 11 uur, verschillende wetsontwerpen in de afdeelingen zullen wor den behandeld. Om 3 uur zal een openbare vergadering gehouden worden ter behande ling van de suppletoire Watcrstantsbegroo- ting (uftvoering van werden in verband mei de werkloosheid) en de Stuwadoorswet. De vergadering wordt hierna verdaagd tot morgenmiddag 3 uur. Uit de Pers. Het naaste gevolg. Onder dit opschrift schrijft de Nieuwe Ct. o.a. „Te midden van den overweldigenden last der plichten van liefde, deernis, offervaar digheid, plotseling op ons volk geworpen en aangenomen met een onvervaardheid en een geestdrift die ons hart van dankbaren trots op den Nederlandschen naam doen gloeien te midden van een storm van gemoeds aandoeningen zij rustig overwogen, welke verandering de val van Antwerpen heeft ge bracht in 's lands internationale positie van onzijdige, bijna alleen, te midden der oor logvoerende mogendheden. Hoe is die positie voor het oogenblik en voor de allernaaste toekomst P Dot is eigen lijk het eenige waarover iets van beteekenis te zeggen volt, omdat al wat verder ligt af hankelijk is van onberekenbare gebeurtenis sen, krijgsplannen, overwinningen, nederla gen, waaromtrent alle berekeningen kunnen falen. Het wil ons voorkomen dat door den val van Antwerpen de onzijdigheids-positie van Nederland voor het oogenblik is versterkt. De groote zorg van de laatste weken was, dat het belang van de oorlogvoerenden bij de eerbiediging van de Nederlandsche neu traliteit zienderoogen ging verminderen. Voor Duitschland, omdat het tengevolge van de gestrenge Engelsehe controle (in werkelijkheid een blokkadeter zee, van den doorvoer van levensmiddelen en voor raden niet de voordeelcn genoot waarop het gerekend had. Voor de Bondgenooten, om dat zij desniettemin in ons land de voor raadschuur bleven zien, waaruit Duitschland het noodige kon betrekken. Een groot deel van de Frensche pers scheen dan ook al lengs meer er zich op toe te leggen ons in den oorlog mede te sleepen, aan welke zijde ook. Waarbij nog kwam het dreigende ge vaar van botsingen van groote legers vlak aan onze grenzen, met alle gevolgen aan •en massa-vlucht en achtervolging op ons grondgebied verbonden. De vol van Antwerpen geeft een oogen blik rust. En het hclar"' van hnndhavincr van onze onzijdigheid is nu in de eerste plaats voor Engeland in eens weder zeer groot ge worden. De uitingen der Engelsehe bladen onder den vollen indruk van die gebeurtenis laten daaraan geen twijfel over." Verheugen wij ons schrijft de Nieuwe Ot., na eenige persuitingen van Engelsehe en Duit sche zijde aangehaald te hebben dus beider zijds in zekere gunst van de oorlogvoerenden, ook het evenwicht hunner belangen bij onze onzijdigheid is weder in belangrijke mate her steld. Wel te verstaan, voor het kleine deel van het naaste verschiet, dat wij met onzen hlik kunnen omvatten. „Want niemand kan zeggen of er niet op nieuw en binnen hoeveel tijdP een ver woede strijd om Antwerpen zal worden ge streden, dan met de Duitschers binnen en de Bondgenooten rondom de vesting. De zelfde „Times" die wij boven aanhaalden, spreekt van „de tijdelijke overgang van Ant werpen in Duitsche handen, op welke moge lijkheid gerekend was", en vervolgt dat het eenige voordeel hetwelk de Duitschers er van kunnen trekken is een bescherming van hun flank als de tijd zal gekomen zijn om hen uit België te verdrijven. „Het begin van dat proces Is vermoedelijk zeer nabij." De krijgsfortuin zal hierover beschikken. De Duitsche pers denkt er anders over en zegt dat de strijd in België thans is beslist. „Het staatkundig begrip België is met den val van Antwerpen in rook opgegaan", meent de „Köln. Ztg." Duidt die uitspraak op een nog verdere toekomst, nóg onzekerder maar ook van het Nederlandsche gezichtspunt nog belangrij ker P Het Keulsche blad wil er niet op voor uitloop en en dat kan het trouwens evenmin als wij. Wat zou tusschen twee Duitsche we reldhavens, Antwerpen en Hamburg, in, het economische en staatkundige lot van Neder land zijn? Zou ooit een dergelijke uitkomst het einde van dezen oorlog kunnen wezen P Hierover vah thans niet te spreken. Het heden neemt de volle aandacht in beslag. Terwijl het onze losten binnenslands ont zaglijk verzwaarde, verlicht het oogenschijn- lijk den druk aan den buitenkant De Engelsehe schipbreukelingen en het volkenrecht. Zooals men weet, heeft men hier te lande eerst gemeend de Engelsehe schipbreukelin gen der in den grond geboorde Engelsehe oorlogsschepen te moeten behandelen als de op neutraal gebied gevluchte combattanten in een landoorlog, die ontwapend en gelnler neerd moeten worden. Later is men van deze meening teruggekomen en heeft men hen naar hun land doen terugkeeren. In „Van Onzen Tijd" betoogt prof. Struyc- ken, dat de eerste opvatting lo. niet opgaat, omdat nam men een oogenblik de analo gie met de wetten op den landoorlog aan de posdlie dier schipbreukelingen nog de meeste gelijkenis zou verloonen met gewon den door een onzijdige ambulance of door onzijdige personen uit het slagveld op onzij dig gebied overgebracht, zooals in de eerste dagen van den oorlog te Maastricht is ge schied 2o. een quaestie is, welke moet wor den onderzocht naar aanleiding van het ver drag voor de toepassing op een zeeoorlog van de beginselen van het Verdrag van Genève, nader gewijzigd en aangevuld ter tweede vredes-conferenlie van 1907. „Toen werd een bepaling aangenomen waarin uitdrukkelijk de bevoegdheid wordt uitgesproken van ieder oorlogsschip van de oorlogvoerende partijen om de uitlevering te verlangen van de gewonden, zieken en schipbreukelingen, aan boord van militaire of particuliere hospitaalschepen, handels vaartuigen, jachten en sloepen, van welke nationaliteit die vaartuigen ook zijn. Met betrekking tot gewonden, zieken of schip breukelingen, die aan boord van een onzij dig oorlogsschip worden opgenomen, werd voorgeschreven, dat te hunner aanzien, bin nen de grenzen van het mogelijke, maat- regelen genomen worden, opdat zij niet meer aan de krijgsverrichtingen kunnen deelnemen- Deze beide bepalingen ondervingen alle bezwaren die sommigen hadden tegen art. 5 van het Tractaat van Genève, luidende „Schipbreukelingen, gewonden of zie ken, die, met toestemming van de plaat selijke overheid, in een onzijdige haven worden ontscheept, moetenop zoodanige wijze door den onzijdigen Staat bewaakt worden, dat zij niet op nieuw deel kunnen nemen aan de krijgs verrichtingen." De oorlogvoerenden zouden thans op zee de volle macht behouden, schipbreukelingen en gewonden der tegenpartij krijgsgevan gen te maken, waar ze zich ook bevinden, terwijl, voor het enkele geval, dat zij die macht niet hadden bij opneming in een neutraal oorlogsschip die personen niet meer aan den krijg zouden mogen deel nemen. Nu volgt hieruit, naar prof. Renault uit eengezet heeft, dat, daar aan de oorlogvoe renden in deze bepalingen alles gegeven is, wat hun redelijkerwijs toekwam, het nieuwe artikel (15) niet van toepassing is op hen, die door koopvaardijschepen in een neutraal land worden ontscheept. Alleen wanneer zij door een oorlogsschip aan den neutralen Staat worden overgegeven, zóu voor deze laatste de verplichting bestaan hen te in terneeren, als tegenwicht tegen den dienst, die zij door de opneming aan dot schip zouden bewijzen." Mei deze toelichting zoo besluit prof. Slruycken zijn belangwekkend artikel door Renault eerst namens de commissie van re dactie in de derde sectie, later namens de derde sectie in de plenaire vergadering uitge bracht, is hei nieuwe tractaat met algemeene stemmen aangenomen. Van alle autoriteiten die het in dezen vol komen met elkaar eens zijn citeert prof S- alleen hel zeer gezaghebbende getuigenis van den Duitsclier O. Nippold „Wonneer een neutraal hondelsschip ge wonden enz. aan boord neemt en daarmede in een neutrale haven landt, zonder een oor logsschip ontmoet en een verplichting aan vaard te hebben, zijn deze lieden vrij, daar zij niet onder de bepaling van art. 15 val len." Berichten. De Staatscourant van Woensdag 14 Octo ber bevat o.a. de volgende Koninklijke beslui ten: benoemd tot commissaris van politie te Dor drecht A. J. Heuff, thans te Vlaardingen; eervol ontslagen uit hunne functie van ad» junct-secxetaris van de Staatscommissie in zake het werkloosheidsvraagstuk: J. Gerrite, leeraar in de Staatswetenschappen te Haar lem; P. Roozenboom, te 's GravenhageA. Folmer, secretaris van den Armenraad te 's Gravenhage, en J. W. ALbarda, werktuig kundig ingenieur, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage. benoemd tot vice-consul dor Nederlanden te Londonderry, buiten bezwaar van 's lands schot- kist, de heer M. Donnell. Aon den heer Donnell moet in de Engelsehe taal worden geschreven met ingang van 16 dezer een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den re serve-luitenant-kolonel K de Hartogh, comman dant in landweerdistrict Zaandam, ter zake van lichaamsgebreken, en is het recht van genoem den reserve-hoofdofficier op een nader pen sioen erkend eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den reserve-eerste-luitenant-kwartier- meester H. F. van Haaren, van het 44ste batal jon landweer-infanterie, op zijn aanvrage, en aan den reserve-tweede-luitenant H. G. J. Müüse, van het 4de regiment infanterie, beiden ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken opgedragen de betrekking van voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren aan den vice-admiraal G. F. Tydeman, direc teur en commandant der marine te Amster dam op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Schoonhoven, aan mr. J. G. de Vries, te Schoonhoven; benoemd tot voorzitter dier commissie, J. I. van Ballegoijen de Jong. secretaris der gemeen te Schoonhoven. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt in dé Staatsct. bekend, dat het Hof, in gevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin, met ingang van 14 October 1914, den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Koning van Rumenië, en wel: een week middelbaren rouw cn twee weken lichten rouw. Schatkistpromessen. Bij Kon. besluit is de minister van Financiën gemach tigd tot de uitgifte van schatkislpromessen lot een bedrag van f 2,300,000, welke uitgifte is gegrond tot een bedrag van f 2,000.000 op de »wet houdende voorziening in het kas-tekort van den Indisdhen -dfienst in 1914, en voor een bedrag van f 300.000 op de Middelenwet voor 1913. Een ontslag. In De Nederlander wordt medegedeeld, dat jhr. mi'. A. F. de Sa- vornnn Lohman ontslag heeft genomen als lid vam de Koninklijke Academie van Weten schappen. Aanleiding daartoe is een uitlating van den voorzitter der afdeeling van de Academie, prof Chanteple de la Saussaye, in het maand blad Onze Eeuw, waar deze indertijd schreef: ,,Ook in de „Christelijke pers" is hel niet beter. Standaard, Nederlander, door de kleine pers gevolgd, hebben in de verkie zingscampagne uitgemunt door verdachtma king, onwaarheid, perfide aantijgingen, waar bij de zonden der liberale pers in het niet Verdwijnen." De Nederlander, waarvan de heer Lobman hoofdredacteur is, had ziah tot den hoogleeraar gewend om de feiten te noemen, waarop zijn beschuldigingen steunen. Hierop had prof. Chanlepie de la Saussaye medege deeld, dai hij niet op de „sommatie" zou ant woorden. „Ofschoon hij in zijn portefeuille overvloedig materiaal heeft om zijn oordeel te staven, acht hij het in geenen deele \TUchl- baar daarover een polemiek te openen De zoon van Minister Cort van der Linden heeft naar uit Den Haag wordt gemeld een kleine hoofd wond en een lichte fractuur. Zijn toestand is zeer bevredigend en ind'ien complicaties uit blijven wordt zijn geleidelijk herstel ver wacht. De minister heeft gisterenochtend werkzaamheden aan het departement heiv vat. Nederland en de oorlog. Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. Door een aantal landgenoolen waaroi}* der onze sladgenooien Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, Dr. J. van Leeuwen en Prof. Mr. D. Simons fs den 8. Oct. j.l. opgericht de Ne? derlandsche Anti-Oorlog Raad, welks arbeid grootcndecls hierin zal bestaan: a. de oorzaken te bestudeeren, welke tot den tegenwoordigen oorlog hebben geleid en in de toekomst tot nieuwe oorlogen zou den kunnen leiden b. de middelen te onderzoeken, welk.© zouden kunnen bevorderen, dat de tegen woordige oorlog wordt beëindigd en eeö vrede wordt gesloten, welke niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt! c. de gevolgen te bestudeeren van den tegenwoordigen oorlog op economisch, moreel en intellectueel gebied d. de hervormingen te overwegen, welk$ in de nationale en internationale verhou dingen moeten worden aangebracht om oor logen in de toekomst te voorkomen: e. te streven naar een krachtige natio nale en internationale organisatie van allé tegenstanders van den oorlog. Het Bestuur van den Nederlandschen Anti« Oorlog Raad bestaat uit de heeren: F. M Knobel. Voorzitter. J. H. Schaper, Prof. Dr. D. van Embden. Mr. Dr. D. A. P. N Kooien. Mr. V. H Rutgers. Mevr. W. Asser—Thorbecke, penningnieostcres, Oostcinde 1 Amsterdam en Jhr Mr?Pr. B. de Jong van Beek en Donk, se cretaris, Theresiaslraat 51, s Gravenhage. Ned Anti-Oorlogsraad. In verband met de oprichting van den ..Ne derlandsche Anti-Oorlogsraad" kan worden medegedeeld, dat ook in Zwitserland tege- lijkcrtijid, onder leiding van prof- O. Nippott, een centrale organisatie van tegenstander» van den oorlog is gevormd. Ook in Zwitser land aTbeidcn in deze nieuwe organisatie personen van invloed mede van verschillet^ dc richting, onder wie ook velen die tot du& verre aan de gewone vredesbeweging geen aclief deel hadden penom*»"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2