"BINNENLAND. Uit den omtrek. 'STAbSNIEÜWSr yah Ostende en Brugge zijn tol nog loc on gaar gebleken, maar iets acbferuitgeweken gijn de Duitschers wel. Hun front wijst dit uit. Echter ia de strijd tot heden loe nog on beslist. Van beide zijden stelt men alle krach ten in het werk. Gisterenavond voerde mea een troepje Bel gische en Engelsche krijgsgevangenen binnen Brugge. De Engelschen riepen tot hel volk: ^Very well!" doelend op deta strijd. Boerenwagens met huiven overspannen, kwamen bij avond in lange rijen de stad Brug ge binneln. Zij brachten 4000 gekwetsten aan. Hel gemeentebestuur moest voor ligplaatsen «orgen; waren de openbare gebouwen niet Voldoende, dan moest men de gewonden ito particuliere woningen brengen. De oud era soldaten der bezetting staarden droevig die wagens tna Er heerscht werkelijk ongerustheid onder de IDuitschers die ik zag. In een dorp in Noord Vlaanderen namen soldaten der landweer kin deren op detn arm en zeiden op treurigen toon: „Ik heb ze ook; binneD drie dagen kan Ik dood zijn." Het terrein tusschen de kust en over 15 K.M. zuidwaarts, is poldergrond, dan begint de droge zalndgrond in de richting van Thou- rant. Op vele plaatsen is de streek boschach tig. In sommige bosschen hebben verschrik kelijke tooneelen plaats gehad. Zoo zijn door het geschut honderden Duitschers gesneuveld in het Leembosch. tusschen Gits en Corte- markt, tdh Noordwesten van Rousselaere. Toen te Slype bij Ostende het bombarde ment begon, was het juist middag. Een gees telijke was aan het preeken, toen men plots het geschut hoorde. Hij kon het volk in zoo verre bedaren, dat geen al te groote paniek ototstond en de menschen zonder ongelukken de kerk ontruimden. In deze streek heeft het volk de vlucht genomen, de meesten met ach terlating van hun vee, dat hongerig rond dwaalt of neergeschoten wordt. Uit Missingen wordt dd. gisteren aan de R. Ct. gemeld: Volgens betrouwbare berichten verlaten de Duitschers Antwerpen. De echtgenooten van Duitsche officieren te Brussel hebben aan- ïfcgÉpng gekregen, Brussel binnen 48 uur te verlaten. Heden is hier den geheelen dag zwaar ge schutvuur gehoord uit de richting Ostende. Te 7 uur 33 is bij een zwaren slag het elec- Irisch licht door de dreuning gedoofd. De kustwacht vermoedt, dat de pier te Zeebrugge opgeblazen is. Om acht uur vijf volgde een tweede slag. Ik kan het gerucht, als zouden de troepen der verbondenen de Duitsche Unie bij Eecloo verbroken hebben ten stelligste tegenspreken. Volgens verklaringen van ooggetuigen houdt 300 man Duitsche landweer de stad Eecloo bezet. De Duitschers zijn te Eecloo verleden week en deze week ook in groote troepenmassa's doorgetrokken. Vele gesloten huizen werden geplunderd en goederen aan de arme bevol king uitgedeeld. De strijd woedt 20 tot 30 KM. zuidelijker van de lijn Gent-Brugge en noordwaarts van Rousselaere. Dus hebben de Duitschers weer terrein ver loren. Dit terrein wordt echter met de groot ste hardnekkigheid verdedigd, waartoe de heuvelachtige grond zich zeer goed leent. Rousselaere werd Woensdag voor de twee de maal door de Duitschers gébombai deerd. Ik sprak liier voorname vluchtelingen uit fle stad, die de wijk naa rNederland genomen hadden. Zij vertelden mij, dat een 40-tal Rous- ielaeren door de Duitschers gefusilleerd zijn. Men zocht zonen van voorname families als gijzelaars. Een dier jonge mannen ontmoette Ik ook. Hij heeft de vlucht kunnen nemen door den faiin, die achter zijn woning gelegen is, ter wijl de Duitschers het huis van onder tot doven afzochten. Deze vluchteling doet ook Verhalen van brandstichting. De sted werd vreeselijk geteisterd. De Hoogeschool vanLeuven wordt overgebracht naar Cambridge. Uit Londen meldt een bizondere berichtge ver aan De T ij d Reeds kort na de verw oesting der boekerij en vele gebouwen van Leuven had het be- ituur der hoogeschool van Leuven aan Z.Em. kardinaal Mercier en Mgr. Ladeuze met even veel kiescKheid als edelmoedigheid aangebo den. de cursussen der Leuvensche universiteit voor het naaste schooljaar te doen houden te Cambridge. Niet enkel zouden aldaar ge meente- en hoogeschool-gebouwen voor dit doel kosteloos worden beschikbaar gesteld, maar ook zouden de Belgische hoogleeraren en studenten in overleg met de curatoren en den Senaat der hoogeschool van Cambridge geregeld gebruik kunnen maken van de aam wezige laboratoria de bibliotheken en al de universitaire hulpmiddelen. Aanvankelijk aarzelden de Belgische overhe den op dit voorstel in te gaan, daar het onge looflijke moeilijkheden verwekte. Ook wilde men nog eenige weken den toestand aanzien, daarbij met de mogelijkheid rekenende, dat eerlang wellicht de oorlog zou geëindigd zijn, en rustiger toestanden de- heropening van de hoogeschool te Leuven zouden veroorloven. Thans heeft de kardinaal, aartsbisschop van Stechelen, in overleg met de universitaire overheden te Leuven besloten, om de voor naamste cursussen (niet alle) te Cambridge in Ie richten. De Leuvensche hoogleeraren zullen ie Cambridge hun voorlezingen houden tot bij tijd en wijle rustiger toestanden in Europa in treden. Velen verblijven op het oogenblik in het gastvrije Ho11 and, maar maken reeds aan stalten zich te vervoegen bij hun ambtgenoo- ten. die hol Kanaal overstaken en te Cam bridge het werk der wetenschap en des ge- loofs zullen voortzetten, dat zij te Leuven be gonnen hadden Vreeselijk verlies. Van de familie Von König in Berlijn dien den alle vijf zoons als officier. Thans kondigt de weduwe van den laatste aan. dat hapr man ook het lot van zijn vier broeders heeft getroffen en hij is gesneu veld Inbeslagneming van de „Valerl and." De Daily Mail verneemt, naar Reuter aan enkele hladon. seint, dat ten behoeve van d* Londcnschc firma Waring and GiUosv beslag is gelegd op de Vatcrland, van de Ham burg— Amerika-lijn, die sedert het uitbreken van den oorlog in de haven van New-York lag. De Vaterland is het grootste stoom schip ter wereld en de genoemde Londensche firma had deooratiewerk en meubilair van het schip geleverd. Het beslag is gelegd om dat de rekening niet was betaald. Het schip kan dus zoolang de schuld niet betaald is, de haven niet verlaten, zdfs al zou het aan een neutraal land worden verkocht. De Staatscourant van Zaterdag 24 Oct. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten: opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Doesburg N. Oostetrbaan te Doesburg en tot schoolopziener in het ar rondissement Rotterdam IV J. II. van Wes tendorp te Schiedam. H. M. óe Koningin heeft gisterochtend 11 uur per auto de residentie verlaten tot het maken van een militaire inspectietocht. Afwending van de pest Het Stfbl. no. 469 bevat het Kon. besluit van 2 de zer, tot nadere vaststelling van buitengewo ne maatregelen tot afwending van de pest en tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Henri Brondgeest. Naar de N. R. Ct. verneemt zal Henri Brondgeest, die 20 jaar geleden de militaire loopbaan verlaten heeft, om zich aan het toonecl te wijden, dezer da gen als ritmeester-titulair der cavalerie bij den interneeringsdienst optreden. Nederland en de oorlog. Een Nederlandsch schip in den grond gehoord. Reuter seint ons uil Londen: Lloyds meldt, dat onder de schepen, die door den Duitsohen kruiser „Karlsruhe" tot zinken zijn gebracht, zich ook het Nederlandsche stoomschip „Maria'* bevond, op weg van Portland (Ore gon) naar Belfast en geladen met 23 000 quar ters tarwe (1 quaerter 12.2 K.G.). (Het stoomschip „Maria" was het eigendom van de Holland-Gulf Stoombootmaatschappij te Rotterdam. Het was gebouwd in 1898 en had een tonnenmaat van bruto 3804 ton). Graanaankoop. Ingevolge een ministerieele aanschrijving behoeven de voor de regeering in IJ- en Haarlemmerliedenpolder gekochte 950 H L. tarwe niet geleverd te worden, wegens vol doenden aanvoer uib het buitenland. Do koop kan desverlangd ongedaan worden gemaakt. N. Ct. Uitvoerverbod van lood. Het Sfbl. no. 501 bevat het Kon. besluit van den 22sten October, houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uit voer van lood. De tijdelijke opheffing van het venbod van uitvoer van lood was toegestaan bij Kon. be sluit van 14 Augustus 1914 (Stbl. no. 411). M ij n h o u t. Het Stbl. no. 502 bevat het Kon. besluit van 22 dezer, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van mijnhout. Uitvoer van gebruikte ledige zakken. De ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de uitvoer van ge bruikte ledige zakken zal kunnen worden toe gestaan onder voorwaarde, dat een gelijke hoeveelheid gevulde zakken weder wordt te ruggezonden. Hiertoe zal een zekerheid ge steld moeten worden, bedragende het dubbele der waarde van de zakken welke worden uit gevoerd. Belanghebbenden dienen zich tot het verkrijgen van een dergelijke voorwaardelijke ontheffing van het uitvoerverbod te wenden tot het ministerie van financiën, onder bij voeging van de noodige bescheiden, waardoor aannemelijk gemaakt wordt, dat een gelijk aantal zakken als wordt uitgevoerd weder ge vuld zal worden uitgevoerd. Stct. Belgische vluchtelingen. Naar hel Yad. meldt, «taat het vast, dat de Fransche eta Engelsche regeering weldra een belangrijk deel van de zorg voor de Belgi sche vluchtelingen van ons zullen overnemen. Het voornemen bestaat, om Fransche schepen ter beschikking vato de vluchtelingen te stel len, ten einde daarmede uit ons land te wor den overgebracht naar plaatsen in Frankrijk e.n Engeland, waar voor beta vanwege de re geeringen van die landen zal worden gezorgd. De Nieuwe Ct. spreekt het vermoeden uit, dat het in verband met bovenstaande aange legenheid is geweest, dat onze gezant te Lon den het onderhoud op het Foreign Office heeft gehad; De minister van hinnenla'ndsche zaken heeft den commissarissen der Koningin mee gedeeld, dat het bij hem geen bezwaar ont moet, dat vluchtelingen zoo sioodig voor rijks rekening worden ondergebracht hij particu lieren Daarbij zal echter de grootste zuinigheid moeten worden betracht en dus geen vergoe ding kunnen worden gegeven boven een be drag van 30 ct. per dag en per persoon. •Het totaal aantal vluchtelingen, dat zich gisteren uit Nederland via station Rosendaal naar België heeft begeven, bedroeg 16,768* Eergisteren was dat aantal 10.119. Men seint ons uit Harderwijk: Alle vluchtelingen zijn hier aangezegd om tegen morgenochtend terug te keeren. Zij moeten zich aan het station vervoegen. Dege ne, die niet naar België terug wil gaan, zal on dergebracht worden ln het kamp van Olde- broek. Te Voorschoten Is een 80-jarige Belgisch vluchteling overleden aan de ontberingen en doorgestane ellende. Antwerpsch Centraal Bureau voor inlichtingen. Het Antwerpsch Centraalburcau voor in lichtingen deelt in antwoord op vragen, die bij herhaling gedaan worden, mede: I. Volgens verklaring van den commandant van Antwerpen, von Bodenhausen, kan een ieder, die rich aan de bestaande contrólevoor- «chriften onderwerpt, vrij in Antwerpen ko men en daar weder uitnaam Een uilzondering wordt slechts gemaakt voor dienstplichtigen, dat zijn zij, die in den oorlog actief gediend hebben. De lichting 1914, die onlangs opgeroepen is. mag wel terugkeeren in België, cn wordt niet als krijgsgevangen beschouwd, doch mag het land niet meer verlaten. Bij overtreding van dit verbod wordt de familie volgens oor logsrecht aansprakelijk gesteld. Aalmoeze niers, helpers in dienst van het Roode Kruis en hospitaalsoldaten kunnen eveneens over eenkomstig de Haagsche Conventie terugkee ren, zonder als krijgsgevangenen behandeld Te worden. H. De ambienaren in dienst van de stad Antwerpen en van omliggende gemeenten, worden door hun besturen uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk terug te keeren. III. Belgen, die meenen recht op schade vergoeding te hebben op grond, dat hun huis beschoten is, doen het best hun belangen aan een Belgisch advocaat toe te vertrouwen; Ne derlanders kunnen zich wenden tot het co mité voor Nederlanders en den daan-oor werkzamen advocaat, mr. Rutgers. IV. Auto's en rijtuigen kunnen tegen beta ling door de Duiitsche autoriteiten gerequi- reerd worden. V. Er bestaat een auto-dienst Antwerpen— Brussel, vertrekkend van café de Ridder te genover het Centraal Slation. Prijs francs 7.50. Plaatsbespreking v24 uur van tevoren VI. liet bureau ontvangt tal van brieven van particulieren om inlichtingen. Gelijk reeds vroeger bekend gemaakt is, kunnen deze onmogelijk afzonderlijk beant woord worden. Het bureel antwoordt slechts op vragen door bemiddeling van plaatselijke comité *s of 'burgemeesters gedaan op formu lieren, welke verkrijgbaar zijn Lange Voor hout 45, 'sGravenhage, of Brugstraat 5, Roo sendaal (N.-B) De antwoorden worden ook aan de comité's en burgemeesters gericht. Comité van Nederlandsche uitge wekenen uit Antwerpen. Het comité van Nederlandsche uitgeweke nen uit Antwerpen meldt, dat de heeren A. Vclleman en Arn. Druyff, leden van het co mité, die deze week te Antwerpen hebben vertoefd, te Amsterdam zijn teruggekeerd. De delegatie, die de vorige weel^ is vertrokken, blijft voorloopig in Antwerpen, teneinde de regeling tusschen verhuurders en huurders verder voort te zetten. Het is het comité, dank zij de welwillende medewerking van de Duitsche militaire over heid van Antwerpen, gelukt, toestemming te verkrijgen tot het onder bescherming stellen van huizen, bewoond door Nederlanders, welke zich bij het comité lieten inschrijven. Deze bescherming zal geschieden door boven bedoelde huizen te voorzien van een plakbrief, waarop het navolgende staat vermeld: Hier wohnt Niederlandische Staatsangehorige. Antwerpen19 Nederlandsch onderdaan. Deze plakbrieven worden voorzien van een stempel der Nederlandsche Regeering. Het verkeer met Duitschland. Men meldt ons uit Oldenzaal: De Duitsche regeering eischt thans onverbiddellijk ook voor het verkeer met de Duitsche grensplaat sen buitenlandsche passen, geviseerd door het Duitsche consulaat höer te lande. Tot nog toe waren gewone identiteitsbewijzen voor het verkeer voldoende. De grensbewaking is thans eveneens verscherpt, terwijl de Duitsche grensplaatsen opnieuw een kleine bezetting hebben gekregen. Ook het postveikecr met Duitschland stuit op moeilijkheden, daar aan de grenskantoren de brieven weder geopend worden. Automobielon geluk. "Waarschijn lijk tengevolge van het slippen der wielen geraakte gisterenmiddag de auto. vaarmede dc verplegingsofficier en de officier van ge zondheid dagelijks hun bezoeken aan de for ten afleggen., ter hoogte van het fort Su Aag- tendijk van den weg en in <ïe sloot. Door den onderganen schok beliep daarbij de officier van gezondheid, de heer Van der Weerd, ern stige verwondingen op en brak hij een arm. Na te Velsen voorloopig te zijn verbonden, werd de dokter naar het militair hospitaal te Amsterdam overgebracht. De luitenant Engelman en ook de chauf feur kwamen met den schrik vrii. Schooi- en Kerknieuws. 's~G ravenhage, 23 October. Examen Wiskunde M. O. (akte KI). Opgeroepen, opgekomen en geslaagd 3 cand., n.1. mej. C. M. van Dieren te Middelburg en de heeren G. Herlaar te Amsterdam, en O. H. Westerhof te Amsterdam. Examen Wiskunde L .O. (art. 86). Opgeroepen, opgekomen en geslaagd 3 cand.. n.l. de heeren W. Doorenbos te Veendam. G. H. Engelkes te Slagharen en J. van Weerd te Almelo. Achteveld. Tot hoofd der school voor voogdijkinderen op de Stichting alhier, is benoemd de heer C. Spoor, tc Bodegraven. Kennisgevingen. VREEMDELINGEN. AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGS REGISTERS. Burgemeester en Wethouders van Amers foort noodigen nogmaals de inwoners, die vreemdelingen huisvesting verleenen, uit, ten spoedigste de noodige opgaven te doen op het Bureau Bevolking (Kamer no. 3). Niet tijdige aangifte kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien da ge n of geldboete van ten hoogste honderd gul den. Amersfoort, den 2*1. October 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester. A. R. VEENSTRA. VAN RANDWUCK. - Aanvul lingsagenda voor de Raadsvergadering op Dinsdag 27 October 1914. dfta middags ten 2 ure. 51. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om toe te treden als lid der X. V. Ge meentelijke Grcdietbauk." 52. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot in gebruik neming van ecu stukje grond voor de plaatsing van een transforma tor op een terrein van hel St. Pieters- en Blok landsgasthuis. 53. Benoeming van een tijdelijk Haven meester. 51. Voorstel wan Burgemeester cn Wethou ders tot wijziging der Aerordeniug voor de W erkloozen verzekering. 55. Benoeming van een onderwijzer aan school B. 56. Benoeming van zeven leden der Com missie van toezicht op het lager onderwijs. 57. Voorstel van Burgemeester cn Wethou ders lot Intrekking van de ingebruikgeving van een lokaal van het gdbouw in de Koe straat aan den Bond van Ned. Gemeentewerk lieden. Commissie van Toezicht L. O. Dubbeltallen ter benoeming van 7 leden der Commissie van toezicht op het lager onder wijs: Vacature Mevrouw Rolandus HagedooriJr— Schutte: 1. Mevrouw ToxopeüsStoppendaaL 2. Mevrouw H. J. Veenstra—de Baat Vacature Mevrouw Gerard van Sijsen—Be sier: 1. Mevrouw H. J. Veenstra—de (Baat. 2. Mevrouw N. Toxopeüs—StoppendaaL Vacalure-V ermolen 1. J. J. Thien 2. B. Kerkhof Sr. Yacalure-Wolterbeeki 1. B. Kerkhof Sr. 2. A .F. L. van Hengel. VacaturenJhr. van Reigersberg Versluys» 1. A L. van HengeL 2. J. F. Lankamp. Vacature-Van den Bergh: 1. J. F. Lankamp. 2. Mr.. Dr. H. Th. A. Verhoert. Vacature-Van Heioma: 1. Mr. Dr. II. Th. A. Verhoeft 2. J. J. ThJen. Voordracht ter benoeming van een önder- wijzcr aan school B: 1. M. Hylkema .onderwijzer te Groningen. 2. F. E Ritsma, onderwijzer te Wormerveer. 3. D. Talsma, onderwijzer te Zwolle. Inkomstenbelasting. B. en W. schrijven aan den Raadi De buitengewone tijdsomstandigheden stel len zeer zware eischen aan de Gemeentekas. Dank zij het bevredigend vloeien der be lastingen en de crisis haar intrede heeft ge daan op een tijdstip, waarop de Gemeente besturen in den regel over voldoende kas middelen kunnen beschikken, is het tot he den mogelijk geweest, in de behoeften te voor zien. zonder buitengewone maatregelen te treffen. Het staat evenwel vast, dat dit niet zal kun nen in de eerste maanden van het dienst jaar. Daarom heeft ons college nagegaan welke maatregelen dienen te worden getroffen, om dan in de behoefte aan kasgeld te kunnen voorzien. Rijnc overweging heeft ons tot de overtui ging gebracht, dat het gewone middel, om in de befhoefte aan kasgeld te voorzien, hel aan gaan eener kasgeldleening, of, wat in deze omstandigheden mogelijk gewettigd zoude zijn, het aangaan eener tijdelijke leening, zeer moeilijk kan worden gehanteerd. De hooge renten, die verschuldigd zullen zijn, zullen de finandeele lasten, die de Ge meente tengevolge van de omstandigheden heeft te dragen, aanmerkelijk verhoogen, en zullen er toe medewerken, dat nog eerder de behoefte zal worden gevoeld aan $ene tijdelijk belastingverhooging. Wij hebben daarom het middel overwogen van het uitreiken van een voorloopig aanslagbiljet voor de inkomstenbelasting. In den regel is de eerste helft van het dienstjaar reeds overschreden vóór het aan slagbiljet kan worden uitgereikt en het is mogelijk, daarin veel verbetering 1c bren gen; de administratieve werkzaamheden, aan het opmaken van het kohier vodbonden, zijn te omvangrijk. don dat deze in veel korter tijd kunnen worden verricht. Wordt mi een voorloopig aanslagbiljet uit gereikt, dan krijgt de Gemeente aanstonds de beschikking over een gedeelte van het de finitief verschuldigde bedrag. Voor de belastingbetalende burgers kan daartegen, naar bet ons voorkomt, weinig bezwaar bestaan; integendeel houden wij er ons van overtuigd, dat bet voor velen, ln de tegenwoordige omstandigheden, een gemak kelijke wijze van betaling zal zijn. Voor de financiën der Gemeente biedt dus danige regeling bovendien een voordeel van niet geringe waarde. Op dit oogenblik zijn de gevolgen van den oorlog nog niet te overzien en kan met geen mogelijkheid worden gezegd in hoeverre die gevolgen zullen inwerken op de finandeele draagkracht der inwoners. Deze onzekerheid maakt het evenwel nood zakelijk. met de grootste voorzichtigheid te werk te gaan bij hel schatten van het totaal belastbaar inkomen. De tijdsomstandigheden maken het, aan den anderen kant, beslist noodzakelijk, dat het op de Begrooting geraamde bedrag wordt ontvang em. Door den voorgestelden maatregel zal ons college ervaring kunnen opdoen omtrent den finanricelen toestand der inwoners, die zich voldoende laat kennen door de wijze waar op de voorloopige aanslag wordt voldaan. Mankt die ervaring bet nemen van bijzondere maatregelen noodig. dan bestaat er voor ons alle gelegenheid, die voor te bereiden en U ter bob an deling aan te bieden. Volkshuisvesting. B. en W. schrijven aan den Raad: Aan de Coöperatieve Woningvcreeniging voor gemeentepcrsonccl tc Utrecht werd bijl besluit van den Raad dier gemeente van 14 Juli 1914 ccn voorschot gegeven van f 225.000. Dit besluit is tdoor Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd op grond, dat het eigen kapitaal deir genoemde vereeniging, n-L i 1250 bij het voorschot zóó in het niet zinkt, dat niet geacht kan worden, dat met dit eigen kapitaal, bedragende 0.54 pet der totale stiohlfjigskoslcn, in werkelijkheid voldaan wordt aan art. 30 der Woningwet, volgen* welk artikel voorschotten als het onderhavi ge, slechts lei" tegemoetkoming mogen wor den gegeven, zoodal een voorschot van 100 pet. ol' zoo goed als 100 pet. der stichtings- koslcn niet geoorloofd is. Genoemde vereeniging heeft zich lol de Kroon gewend met het v-erzotak hei besluit van Gedeputeerde Staten te willen vernieti gen wegens strijd -met het algemeen belang en de wet. De gemeenteraad van Utrecht acht deze quaestie van zulk een groot belang, dat hij helsloten heeft adhaesie aan dat verzoek te betuigen. Hpt komt ons voor, dat Burgemeester en Weihouders van Utrecht in !hun voorstel aan den Raad terecht hebben betoogd, dat ook voor dfe geheele provincie deze zaak van groot belang is. Wij hebben dé eer uw college in berin ne ring te brengen, dat destijds ook aan uw be sluit, dd. 28 Maart 1913, tot verlcenïng van een voorschot aan de vereeniging Volks huisvesting 2" om dezelfde reden als boven vermeld, goedkeuring is onthouden- Wij stellen U daarom voor tot Ha-re Ma jesteit de Koningin het verzoek te richten, ook dn het belang van den woningbouw in Amersfoort eene gunstige beschikking te wil len nemen op het adres van den Raad van Utrecht. Daartoe -bieden wij u een ontwerp- adhaesie-adres ter vartstelling aan. Het ©ntwerp-a-dres luidt: Aan Hare Majesteit de Koningin. Geeft eerbiedig te kennen de Raad der ge meent e Amersfoort, dat door Gedeputeerde Stalen van Utrecht bij hun besluit van 27 Juli 1914, le af deeling, no. 378/343 goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Uürecïut, d.d. 14 Juli 1914, tot toekenning vaneen voor schot van f 225.000 aan dé Coöperatieve Wo- ningvereeniging voor gemeentepersoneel dat deze vereeniging zich tot Uwe Majes teit heeft gewend niet het verzoek het voor- noemde besluit van Gedeputéerde Staten le willen vernietigen wegens strijd met het al gemeen belang, en -de wet, welk verzoek door den Raad der gemeente Utrecht wordt ©n- dejrsteun/d in zijn adres in October 4914 tot Uwe Majesteit genokt dat adressant zich gedrongen gevoelt, zich aan te sluiten bij déze adhaesi-e -b et uiring, daartoe vrijheid vindend in de omstandig heid dat het hier geldt een belang voor de geheele provincie, dus tevens voor de ge meente Amersfoort dat adressant rich ten volle vcreenigi met de meening door den Raad van Utrecht in rijn adres uiteengezet-, dat adressant er bovendien de aandacht op vestigt, dat, indien het door Gedeputeerde Staten gehuldigde beginsel wordt gehand haafd,, tegen de bedoeling van de wel in, het particulier initiatief wordt belet werkzaara te rijn, en gemeentelijke bouw regel, in plaats van uitzondering zal worden; reden waarom hij Uwe Majesteit eerbiedig in overweging geeft, wel ten gunste van het verzoek van den Raad van Utredht le willen beslissen. Hetwelk doende, enz. W erkloozenverzekering. B. en W. schrijven aan den Raad: In de gewijzigde "verordening, regelende de werkloozerrverzekeringwordt in art. 9, 2c alinea bepaald: „Uitkeering wordt gegeven aan de verze kerden. die ouder dan 18 jaar zijn, en op den 1 Augustus 1914 tenminste 3 maanden contri butie hebben betaald*'. Deze redactie verhindert eerstens, dat ver zekerde werklieden, maar die pas hu pi gele den waren toegetreden, van de voordeel lii genieten, en in de tweede plaatsdat nieuwe leden worden ingeschreven. Volgens een van den Minister ontvang ra schrijven is (het niet de bedoeling van Zijne Excellentie, dat aldus wordt gehandeld. Het door ons aangevoerde bezwaar was gegrond op de overweging, dat de vrees niet denkbeeldig is, dat elders verzekerde perso nen zich hier zullen vestigen, en dat de w '■■■- genheid wordt opengesteld, d oor het bert alen van drie maanden contributie, rioh de voor deden der verzekering deelachtig te maken. Nu de Minister er naar streeft de regelingen zooveel mogelijk uniform te doen zijn, en wij Ook erkennen, dat vooral nu de propaganda voor de verzekering niet moet worden afge sneden. meenen wij u te mod en voorstellen aan 's Manistc-rs verlangen te voldoen. "Wiij hebben 'daarom de eer u voor te stel len de genoemde alinea aldus te doen lulden: „Uitkeering wotodt gegeven aan de verze kerden, die ouder zijn dan 18 jaar, en drie maanden contributie hebben betaald". Havenmeester. Aanbeveling ter benoeming van een Haven meester der gemeente Amersfoort: L J. v. d. Lijke, oprichter bij den aanleg der wegen Beqg-Zuid, te Amersfoort 2. J. J. P&ntekoek, opperkonstebel bij de Koninklijke Marine, te Amsterdam. 3. "W. F. de LoeDen, igepensdonreerd-ma- dhinisl bij de Koninklijke Marine, te Hclle- vootsluds. R aadsvacature Wegens vertrok mi dé gemeente heeft de heer Wolterbeek ontslag genomen als Ld vfttt den gemeenteraad. Stembureau». Stembureau voor de verldertrvg var drie léden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amersfoort Leden: 1. R. G. Rijken*; 2. N. Veis Heijn. Plaatsvervangende loden: 1. A. M. Tromp van Holst 2. A. H- van Kolken Vergaderingen Sohool- ceramis sie. Naar wij ver nemen, heeft de nfd Amers foort van den Bond van Ned1. Onderwijzer* zich tot den gemeenteraad gewend niet het verzoek de vergaderingen van de Commissie van Toezicht op hel Lager Onderwijs open baar te doen rijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2