koloniën, "binnenland. vond echter zijn terugtocht a/gesneden door eene sterke Hollandsch-Engelsche co lonne. 1 Naar verluidt zou Maritz zijne overgave fiebben aangeboden, als hem vergiffenis werd toegestaan,, maar is hiervan geen notitie ge- llonien. Maritz heeft den 22sten Keimoes (tusschen Kahamas en Upington) aangevallen. Het gar- jfrizocn van 150 man was versterkt. Maritz is teruggeslagen en vier officieren, onder wie graai a on Schierin, xijn gevangen genomen Pretoria, 25 Oct (R.) Een offcieel tele gram over het gevecht te Keimoes houdt in, nat Maritz den aanval ondernam met zijne Beheele strijdmacht en eene afdeeling van ver scheidene honderden Dultscfhers met >r mi trailleuses en aaht kanonnen. De Engelschen hadden tien gewonden. De verliezen van den vijand zijn onmogelijk te schatten, want hij beeft zijne gewonden meegenomen. Pretoria, 25 Oct. De regeering maakt flea tekst bekend van een tusschen den rebel lenaanvoerder Maritz en den gouverneur-ge- Ueraal van Duitsch-Zuid west-Afrika gesloten Verdrag Volgens dit verdrag zou het mid den van de Oranjerivier de grens worden tusschen Duitsch Zuidwest-Afrika en de Kaap provincie. Het verdrag houdt verder in, dat Duitschland zich er niet tegen zal verzotten, dat de republiek zich meester maakt van de Driagoabaai. B e r 1 ij n^ 2 4 Oct. (W. B.) Daar van ver schillende kanten, inzonderheid van de zijde Van bekende economisten, bezwaren, Steu nende op het gewicht van de suiker voor de volksvoeding en de instandhouding van den veestapel, zijn ingebracht tegen het voorne men van de regeering, om niet in te grijpen In het suikei-vraagstuk en den uitvoer van suiker onder de vastgestelde voorwaarden vrij Ite laten, heeft de regeering besloten de suiker industrie te reglementeeren in dier voege, dat de Duitsche suikeroogst in hoofdzaak voor £et binnenlandsche verbruik bewaard zal blij- Yen. Washington, 24 Oct. (R.) De waarne mende staatssecretaris Lansing heeft aan ©enige senatoren verzekerd, dat de regeering van de Vereenigde Staten zal trachten eene schikking te maken met de Europeesche oor logvoerenden, om verscheping van katoen, ka toenzaad en katoenolie in onzijdige schepen toe te staan, zelfs als het voor oorlogvoeren- den bestemd is. O o sten rij k- H o n gar IJ e. Serajcwo, 24 Oct. (W. B.) In het hoog eer raads proces heeft de procureur-generaal tot motiveering van zijn requisitoir gezegd, 'dat het geding onwederLegbaar heeft bewezen, flat Servische minister^, ja zelfs de Servische troonopvolger herhaaldelijk in aanraking zijn geweest meft de tegen de voornaamste staats leden van het Donaurijk en zelfs tegen den aartshertog-troonopvolger gehuurde moorde naars. Aartshertog Frans Ferdinand stond aan h streven van de Servische regeeringskringen in den weg. Daarom besloten deze hem tot eiken prijs om het leven te brengen. De Ser vische regeering voorzag de moordenaars van geld en wapenen. De procureur-generaal eischte ten slotte de bestraffing van de beschuldigden overeenkom stig de akte van beschuldiging. 2 5 October. In het hoogvearaadsproces brachten dJe verdedigers hunne pleidooien ten einde. Het onderzoek is gesloten. De uit spraak van het vonnis zaj geschieden den 28eb des voorerfiddags. In Albanlfi. Athene, 24 Oct. De Agencc d'Athènes bericht uit Janina van den 21 en: Gisterenmor gen vielen Albaneesche strijdkrachten uit Latsan en Stalcssi troepen aan van het auto nome Epirus. Heden wordt bericht, dat deze Strijd voortduurt Eene tweede Albaneeoche strijdma cht rukte tegen de voorposten van de Epiroten bij Kolonia op en viel deze aan. Oost-Indië De Tjimatri in veiligheid. Reuter seint uit Batavia, dat het stoomschip Tjimctri in veiligheid is. Het schip had 400 man aan boord, waaronder de Nederlandsche militaire attaché in Japan, en verder de ge- heele inzending van Nederlandech Oost-Indië voor de Panama-tentoonstelling Uit de Pers. De ministersverwissellng. De N. R. Ct. meent, dat de verandering in het Kabinet geacht kan worden in het lands belang te zijn „Thans, meer nog dan ooit, is aan het de partement van financiën een leider noodig, niet slechts bekwaam en in belastingadmini stratie doorkneed, en, wil men, ook met groote parlementaire ervaring maar voor al een, die de ontzettend lastige financieele en oeconomische vraagstukken welkde da gelijks aan de orde moeten worden gesteld weet te doorgronden en zonder aarzeling te beslissen. Nu was het de vraag of de heer Bertling, die zich voor problemen geplaatst zag, als waarvan hii, toen hij het eervolle ambt aanvaardde, niet heeft kunnen droo- men, daartoe in staat was. Belastingquees- tles kwamen sedert Augustus eerst in het tweede gelid en de minister van financiën had schier uitsluitend als financieele specia liteit in het vuur te staan." Eén ding staat vost, merkt de N. R. Ct op „Aan kracht van leiding, voortvarendheid en durf tol beslissen, zal 't het departement van financiën in de naaste toekomst niet meer ontbreken. De heer Treub heeft in de laatste maanden getoond wat hij in dit op zicht vermag. Hij is gelijk men dat in gemeenzaam Nederlandsch noemt niet voor een kleintje vervaard. Zij, die in oud- Hollandsche zekerheid opgegroeid zijn, en daar pardoes vele oeconomische stellingen en theorieën practisch ter snippermand za gen verwijzen, hebben wel eens bedenkelijk met het hoofd moeten schudden. liet is thans echter allerminst tijd voor Ckltiek. Ware het, wij, die voor de talenten Von Mr. Treub trrooten eerbied koestereu, zouden de laatsten willen zijn, om ermee voor den dag te komen. Mr. Treub heeft zelf erkend, dat er in de dagen, toen dralen misschien nóg gevaarlijker was dan niet in allen deele juiste beslissingen, wellicht fou ten begaan zijn, ook van Regeeringswege, en daarvoor bij voorbaat clementie ingeroe pen welke niemand zal willen weigeren. Wanneer wij met een enkel woord thans aan deze erkentenis meenen te moeten herinne ren, doen wij dat dus slechts om de hoop frit te spreken, dat de nieuwe minister van financiën aan het Fransche élan, dat hem natuurlijkerwijs in het bloed zit, omderwille van de neutraliteit ook de goede Duitsche eigenschappen, die hier in betracht kunnen komen, zal willen paren. Het werk, dat van hem In zijn nieuwe waardigheid zal worden vereischt, zal immers van het uitnemendst gewicht zijn niet slechts voor een tijdperk van nood van betrekkelijk korten duur, maar voor de welvaart van het land in eene lange toekomst, en voor de verdere oeconomische ontwikkeling van wellicht meer dan één ge slacht." Do Nieuwe Courant is van oordoel dat thans de officieele werkverdeeling van het Kabinet met de werkelijke in overeenstem ming is gebracht. „De titulairis van dit departement, wiens opneming, de eenige bij de samenstelling van het Kabinet begane vergissing ls ge weest, trekt zich terug van een post waar op hJj noch vóór noch na zijn benoeming ooit eenige aanspraak heeft kunnen doen gelden. De elschen, reeds bij de ambtsaan vaarding verre van licht, die aan den be heerder van 's lands financiën te stellen wa ren, zijn door de omstandigheden plotse ling zóó buitengewoon verzwaard, dat per soonlijke ongeschiktheid, anders nog wel een tijdlang onder den mantel der collegia liteit en de welwillende medewerking eener parlementaire meerderheid te bedekken, hier een voor het ministerie compromitteerend karakter ging vertoonen. Het begon op een paskwi lte lijken dat alle belangrijke regee- riogsmaatregelen, zuiver tot den werkkring van het departement van financiën behoo- rend, waaraan de nood des tijds dringende behoefte deed ontstaan, ontworpen, verde digd en uitgevoerd werden door een ande ren minister dan depgene, op wlen daarvoor krachtens benoeming en naar constitutionee- len regel de verantwoordelijkheid rustte. Aan dien wonderlijken toestand onver vaard een eind gemaakt te hebben, strekt het Kabinet tot eer. Het eenige wat men erop kan aanmerken, zou zijn dat de minis terraad niet reeds eerder heeft ingegrepen. Do partieele crisis, door het aftreden van den heer Bertling ontstaan, zal het minis terie Cort van der Linden in geen enkel op- zacht verzwakken. Integendeel. Zij strekt, om een begane fout te herstellen, een al gemeen erkende leemte aan te vullen, een rwakke plek te stevigen. De man die sedert het eind van Juli en eenigermate misschien ook wel daarvóór van het moeilijke departement metterdaad de leiding gehad heeft, ls nu officieel daar mede belast en draagt voortaan de volle constitutioneele verantwoordelijkheid Zijn geschiktheid om in de buitengewone om standigheden waarin het land verkeert, aan de elschen dezer portefeuille het hoofd te boeden. heeft de heer Treub in de laatstver- loopen drie maanden bewezen: Hopen wij dat hij ook zal blijken daartegen opgewas sen te zijn, wanneer meer normale omstan digheden zullen zijn teruggekeerd De bijzon dere taak, die de heer Treub bij de forma tie van het Kabinet had aanvaard, de aan vulling der sociale wetgeving, heeft hij niet neergelegd Een (vermoedelijk tijdelijke) re organisatie van de departementen van Fi nanciën en van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt aangebracht om van de eer biedwekkende werkkracht die deze sterke man bezit, partij te kunnen trekken in de volle mate- door 's lands belang en de regee- rmgsDolitiek gevorderd" Aan het Vaderland ontleenen wij het volgende Wij brengen den vertrekkenden Minister Bertling een rechtgemeend eeresaluut, il a bien merité de la patrie, en hij heeft door zijne bereidverklaring in Augustus 1913 ge daan wat al zijn collega's deden, nl. het Ka binet Cort van der Linden mogelijk gemaakt Waarvoor alle vrijzinnigen hem dankbaar zullen blijven, en misschien de vrijzinnigen niet alleen, nu ze gezien hebben wat het „Ministerie van nationale verdediging" heeft gepraesteerd. Maar.... de financieele nood eischt thans aan het Departement van Financiën een man van buitengewone kennis op ieder gebied, van buitengewone kracht en gaven. De Standaard heeft het onlangs voorge steld of het zoo makkelijk was de oorlogs uitgaven te dekken, omdat iedereen wel in staat is den belastingschroef sterk aan te draaien, maar die beschouwing deelen wij niet. Er is heel wat kennis van onze belasting- politiek, van onzen volksaard, van onze volkswelvaart noodig om thans een goed Minister van Financiën te wezen, en daar naast moet deze zeer open oog hebben voor alles wat onze geestelijke welvaart en onze sociale voorzieningen vereischen. wil de dekking van het tekort onzen geestelijken en stoffelijken vooruitgang niet voor jaren stop zetten En aa nal deze elschen voldoet Treub wie hem als Minister ven Landbouw in dezen tijd aan het werk gezien hebben, kunnen zich slechts verheugen, dat hij zich thans ook voor Financiën beschikbaar stelt, daar zal hij nog sterker staan, car 11 revient ses premiers amours Het Nieuws van den Dag schrijft ..Aon minister A. B. J. Bertling was onge twijfeld een zwaarder taak op de schouders gelegd dan aan eenig minister van financiën sinds vele jaren hier te lande ten deel viel. Reeds kort na zijn optreden deed het zich gevoelen, welke moeilijkheden er voor dezen minister zouden voortvloeien uit de door tastende voortvarendheid van zijn ambtge noot aan het ministerie van landbouw, nij verheid en handel. Nu, na het uitbarsten van de groote crisis, zijn deze moeilijkheden voor hem blijkbaar overstelpend geworden. Bij zijn optreden als minister van finan ciën in 1913 vond de heer Bertling de schat kist reeds in ongunstigen toestand. Er was oen gToot tekort, grootendeels ten gevolge van de uitgaven, die voor de sociale wetten van het departement van minister Treub werden vereischt. De ouderdoms-invalidi- tottsrenten en administratiekosten souden ongeveer 11 millioen gulden vereischen boven en behalve de 6 millioen, die naar schatting op den gewonen dienst te kort zouden komen. Minister Bertling wilde een deel van <üt tekort dekken door een inkom stenbelasting, met behoud van de vermo gensbelasting, onder belasting van onroe rende goederen naar de werkelijke waarde. In de pers vonden deze voorstellen geen al te gunstig onthaalin 't algemeen geloofde men niet, dat de Minister er zou komen. Sedert stak de groote storm op. De eischen, aan den beheerder der geldmid delen gesteld, zijn nu wel zeer zwaar ge worden. Aan den heer Treub, wiens maat regelen daarvan de onmiddellijke oorzaak rijn, zal het nu staan, deze moeilijkheden meester te worden. De gewichtige vraag van het o ogenblik ls thanswie zal hem opvolgen ?n Berichten. s— De Staatscourant van Zondag 25 en Maan dag 26 October bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken de reserve-luitenant-kolonel C Hemmes, com mandant van het 16e bataillon landweer-in- fanteriet benoemd tot kapitein-kwartiermeester de le luitenant kwartiermeester G. F. Sloot, H. J. Boschart, L. M. F. G. Knajje en F. H. Hen derson; benoemd tot kantonrechter te Tholen mr. J. A. <ie Jong, griffier bij het kantongerecht aldaar; tot notaris te Amsterdam L. A. Butod, Can didas t-motaris aldaar. Hofrouw. Het Huls van H. M. de Ko ningin-Moeder heeft voor acht weken den rouw (en wel voor zes weken halven en voor twee weken lichten rouw) aangenomen we gens het overlijden van Prins Wolrad Frie- drich van Waldeck en Pyrmont. De nieuw benoemde Minister van Financiën, mr. Treub, heeft Zater dagochtend te 10 uur aan dat Departement de portefeuille uit handen van zijn ambtsvoor ganger, den heer Bertling, overgenomen. De opvolger van den heer Treub. De Nieuwe Courant schrijft: Een gerucht loopt en wordt door een nieuwsbureau aan de bladen tooegezomicn, dat dr. Bos als opvolger van minister Treub aan het hoofd van Ihet departement van Land bouw enz. zou optreden. Dit kón niet juist zijn. Het spreekt immens vanzelf, dat de lei)dmg van een departement, hetwelk van het belangrijkste deel zijner sociaal-politieke taak, ontheven wordt (im mers. naar verluidde, neemt de heer Treub de afdeeling Arbeidersverzekering naar Fi nanciën mee) niet zal aam-aard worden door een man van de politieke beteekenis van dr. Bos, waen ruim een jaar geleden de vor ming werd opgedragen van een kabinet, het welk met deze zelfde Kamer zou hebben moe ten samenwerken. Bovendien is niet aannemelijk, 'dat het ka- binet-Cort van der Linden bij de tusschentljd- sche vervanging van één minister, zijn extra parlementair (karakter zou afleggen door den actieven leider van een Kadergroep In zijn midden op te nemen. Wij honden het gerucht dus voor onzin. De opvolger van den heer Treub aan het hoofd van Landbouw zal zeker niet zijn wat men „een politiek man" pleegt te noemen. Tweede Kamer. De Aergadering van de Tweede Kamer wordt Woensdagmor gen te half twaalf geopend. De voorzitter zal onmiddellijk aan de orde stellen de Indische begrooting, terwijl voorts nog aan de orde komt een regeling van werk zaamheden. Onderscheiding aan graaf Bentinck van Middachten. De kei zer van Duitsdhland heeft aan graaf Bentinck van Middachten, die thans als officier in Duit- schen dienst is. het IJzeren Kruis verleend. Staatsminister Eyschcn. In Ho tel de Twee Steden te 's Gravenhage heeft in trek genomen de Luxemburgsche staatsminis ter Eyschen Henri Brondgeest. De heer Henri Bivmdgeest, verzoekt ons het door ons aan de N. R. Ct. ontleende bericht in zooverre te rectificieeren dat hij zich als reserve-le-lui- tenant ter beschikking van het ministerie van Oorlog heef* gesteld (Tel.) P. J. Weycnbergh. f Te Leiden is op bijna 56-jarigen leeftijd overleden de heer P. J. Weyenbergh, in de ven directeur der „Garsjens,'-stoomvaartmaalschAppij Mr. H. S. van Lennep. Op zijn buitenverblijf Leijduin te Aardenhout is over leden mr. H. S. v Lennep. oud-lid van den Raad van Amsterdam, in den ouderdom van 82 jaar. Hij was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Begrafenis baron Quarles de Quarles. Onder veel blijken van deelne ming werd Zaterdag op Oud-Eik-en-Duinen te 's Gravenhage in het familiegraf bijgezet het stoffelijk overschot van baron A. J. Quarles de Quarles, oud-gouverneur van Celebes en oud-lid van den Raad van Ned.-Indië. Tal van oud-Indische autoriteiten en andere hooggeplaatste personen gaven door hun aan wezigheid ter begraafplaats van hun deelne ming blijk. O.a. waren daar aanwezig de secretaris-generaal van koloniën, de heer Staal, de Staatsraden Hasselman en Cool, de oud- directeur van B. O. W. de heer Wen eken bach; de oud-regeeringscommissaris mr. de Graaff; de president van de Ncdcri. Bank de heer Vis sering; van den Raad van Indië waren aan wezig o.a. de heeren De Meester. Pot. Koster en Liefrinck, vroeger deel uitmakende van dien Raad; het Atjeh-Institmit te Amsterdam waarvan baron Quarles penningmeester was, was vertegenwoordigd door zijn secretaris, den heer Van Eerde: verder waren o.a. aan wezig de heer Abendanon, oud-direclcur van onderwijs; onderscheidene oud-residenten en andere hoofdambtenaren, terwijl met den voorzitter van dc Vereeniging van ambtena ren bij het Binnenl. bestuur, den heer de Bruyn Kop*, vele leden dozer \ereenig\ng te genwoordig waren, om een laatsten groet te brengen aan den oud-voorzitter. Mede stonden aan de groeve tal van leden van hei voorma lig comité tot steunverleening aan het Roode Kruis voor de pestbesitrijding in Indië. De groote verdiensten van den ontslapene als ambtenaar en als goed mensch en vriend werden aan de groeve herdacht door het oud- lid van den Raad van Indienden heer Pot en door den heer De Bruyn Kops als voorzitter der vereeniging van ambtenaren bij B. B. Een der broeders dankte. Nederland en de oorlog. Tevreden heïdsbetuiglng van den opperbevelhebber. De vice-admiraal Ten Cate heeft, naar „Het Anker" meldt, de volgende dagorder hekend gemaakt na het bezoek van den opperbevel hebber aan de ©telling van Helder. ..De generaal, opperbevelhebber van land en zeemacht, heeft zijn groote tevredenheid betuigd over hetgeen in de stelling van Den Helder diank zij de samenwerking van land en zeemacht tot verhooging van het verde digend vermogen van de stelling ia tot stand gebracht en over de wijze waar~- blijkbaar zoowel het personeel van de zeemacht en van s Rijkswerf als de onderdeden der landmacht hun taak vervullen. „Het is mij aangenaam deze tevredehheids- betuligflng te kennis te brengen van het onder mij gestelde personeel." Dankbetuiging van kardinaal M e r c i e r. Z.Em. kardinaal Mercier zond, naar de Tel meldt, het volgend schrijven aan den aartsbisschop van Utrecht: Archevêché de Malines, Excellentie. Onze priesters en geloovigen, b1J het terug- keeren in hunne woonsteden, kunnen met niet genoeg lof spreken over de milde ontvangst van wege het Nederlandsche volk. Dank de hulp der komiteiten, overal opge richt, ontmoetten zij in inrichtingen van al lerlei aard en privaatwoningen de gulste gast vrijheid. Door haren warmen toeroep tot de bevolking gericht, verdient de pers een diep gevoeld en dank. In één woord, komt het gan- sche volk. zonder onderscheid van meening of godsdienst, een hartelijke hulde toe. Te midden der hartverscheurende smart van het afscheid was het voor ons vaderhart een machtige troost te vernemen, hoe edel moedig onze zoo diepbedroefde bevolking in Nederland onthaald werd. Wij betuigen aan het volk van Nederland onze welgemeende dankbaarheid. Hoewel die verhevene houding in ons geen verwondering verwekte door de sympathie van Nederland voor België hier algemeen be kend stond heeft niettemin het Nederland sche volk door zijne liefdadigheid een nieu wen titel op onze bewondering verworven. Zegene God onze noorderbroeders voor hun ne milddadigheid tegenover onze medebur gers! Moge een zoo bewonderenswaardige zie- legrootheid op uw en ons volk Gods mdlden zegen, die ons op dit ©ogenblik zoo onont beerlijk is. overvloedig doen nederdalen! Gelief, Excellentie, de uiting mijner eer biedige en broederlijke verkleefdheid te aan vaarden. w. g. f Kard. MERCIER. aartsb. van Mechelen. Antwerpen. 17 Oct. 1914 Engelsche hulp aan Nederland? Men meldt uit Den Haag: Van de meest bevoegde zijde werd Zaterdag morgen bij informatie medegedeeld dat hier niets bekend is van aanbiedingen der Engel sche en Fransche regeoringen ten opzichte van hulp bij het vervoer en wellicht bij het onderhoud van de Belüisehe vluchtelingen. Belgische vluchtelingen. Aan een persgesprek met den heer J. R. Snoeck Henkemaas, die als gedelegeerde voor Zeeland Aan den Regeeringscommissaris jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenhrouok, de be langen der vluchtelingen behartigt en Zater dag voor kooien tijd te 's-Gravenhage terug keerde, is het volgende ontleend Mijn algemeene indruk van den toestand is, aldus verklaarde de heer Snoeck Henkeuians, niet bijster gunstig. In Oosl-Zceuwsrih-Vlaan- deren, te Sas van Gent en St. Jonssteen neemt weliswaar het aantal vluchtelingen of. maar in het westelijk deel te Aerdenburg, Oostburg en Sluis neemt het toe. Groote scharen vluch telingen komen daar van het slagveld aan de Belgische kust terug. De bewoners van Antwerpen en omgeving kecren geregeld uit Zeeuwsch-Vlaanderen te rug, maar het vervoer over de Schelde gaat begrijpelijkerwijze niet zoo heel vlot. Bij Hon- tenisse komt nu een kamp voor 10.000 perso nen. bestaande uit elementen, die eigenlijk niets meer te verliezen hebben en om het nu maai' eens zoo uit te drukken, geen eten heb ben wanneer de regeering hen dadelijk naar hun woonsteden terugstuurt. De bepaald ongewenschte slechte elementen zijn allen naar Veenhuizen verzonden. Vrijdag zijn nog 10 personen uit Zeeland daarheen vertrokken. Aan het hoofd van het kamp te Hontendsse komt een gepensioneerde luitenant-kolonel van het Indische leger. De terugkeer der vluchtelingen uil Wissingen en Middelburg gaat zeer geleidelijk. Alleen morgen vertrekt een extra-trein. Vrijdag vertrokken er 300 personen uit Vlissingen, maar dit is niet heel veel, wanneer men weet, dat er ongeveer 7000 zijn. Deze week zijn er te Hontendsse, een plattclandsgeméente, nog 18000 vluchtelingen geteld. Te Hulst zijn er 7000. te Sluis 6000, te Oostburg 2500. In Zeouwsch-Vla anderen zijn af ©p dit oogenblik nog ten minste 50 000 vluchtelingen. Deze worden ook terugver- •voerd met de stoomtram van Hulst naar St. Nicolaas Vele arbeiders werken overdag nog te Brug ge en komen des avonds naar Sluis en Aer- d en burg terug. Over het algemeen is mijn in druk aldus de h^-cr Snoedk Henkemans dat men een klein beetje krasser zal moeten optreden, waar het er op aankomt de vluch telingen te doen terugkcercn. maar de toe stand is wel ingewikkelder geworden door den slag aan de Belgische tkuxt. Donderdag kwamen te Sluis nog massa's nieuwe vluchte lingen aan en bii hen is van terugkeer voor alsnog geen sprake. In het algemeen is men bang. tkti men, wanneer de Duitsqhc troepen worden teruggeslagen, tus&chen twee vuren zal geraken en opnieuw de ellende van den oorlog te verduren zal hebben. Er is, naar ons wordt medegedeeld, een regeling tot stand gekomen betreffende de ver houding van de provinciale en stedclijko vluchtelingen-comités met het provinciaal gouvernement en de burgemeesters, waarom trent dezer dagen een circulaire door den ge delegeerd regeeringscommissaris voor Zee land zal worden rondgezonden. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft Zaterdagmiddag een onderhoud gehad met den heer Snoeck Henkemans. In deze confe rentie zijn regelingen getroffen betreffende de distributie van waren, de verantwoording der gelden, enz. Het vertrek van vluchtelingen naar Enge land zal van regeeringswege niet worden be vorderd, daar er zich combattant mi en dienst* plddhtigen onder kunnen bevinden, waardoof misschien de houding onzer regeerijig niet volkomen neutraal zou blijven. Eventueele aanbiedingen van andere rogee- rinjgen om ons gouvernement te helpen bij het vervoer en hot onderhoud van vluchtelingen zullen door onze Regeering, naar wij voorti vernemen, wiet worden geaccpteerd. Iets anders zijn natuurlijk hulpaanbiedingen van particulieren uit het buitenland, waarvan men een danfldbaar gebruik maakt. Zoo hebben de voorstandsters van vrouwenkiesrecht ln Engeland levensmiddelen, enz. gezonden. Op wekking tot terugkeer. Naar de N. R. Ot. verneemt, zijn de heeren Van der Molen en Genretson, leden vain de Tweede Kamer, dezer dagen in Antwerpen, Mechelen, Leuven en Brussel geweest om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in die steden en in de omligt genide dorpen en zoo mogelijk een antwoord te krijgen op de vraag, of hot voor Belgische vluchtelingen nu reeds geraden is naar hun land terug te keeren. Ze hebben zich daartoe ln verbinding gesteld zoowel met militaire als met burgerlijke autoriteiten en in alle plaat sen gespróken met teruggekeerde vluchtelin gen en onveranderlijk was het advies van al len terugkecren. Zeer verontwaardigd toonden b onge plaatste Belgische personen zich over de on waardige geruchten, die onder de Belgen lie pen. als zou de heer dr. Louis Franck door do Duitschers zijn omgekocht. Tegenover het edele voorbeeld van toewijding dat dr. Franck op diit oogenblik geeft, door zijne stad in de tegenwoordige moeilijke omstandigheden dag en nacht met zijne gnoote gaven le dienen, Weald gesteld het doen van hen, die tot dek king van eigen houding thans in het buiten land rustig leven van het meegenomen geld en critiek oefenen op hen. die in de bange ure op de bres gebleven zijn. om het belang hunner stad te dienen. Uit verschillende berichten blijkt, dat in Brabant de terugkeer der vluchtelingen naar België, zij het langzaam, dan toch geleidelijk voortgaat. Een Hagenaar, die gisteren uil België te rugkeerde deelde aan de N. Ct. mede, dat zich ten Zuiden van Bergen op Zoom, wuar voor enkele dagen nog duizenden in het vrije veld waren gekampeerd, geen vluchtelingen meer bevinden. Voorts verneemt het blad, dat Zaterdag al leen 2380 personen den grenspost bij Putte in de richting van België waren gepasseerd. En de N. R. Ct. deelt mede. dat j.L Zaterdag 12.741 Belgische uitgewekenen over Roosen daal naar hun land zijn teruggekeerd, terwijl in de vorige week uit Zundert, Rijsbergen en omgeving ruim 10.000 vluchtelingen naar België vertrokken. Vluchtelingen kamp te Hontenisse. Tot commandant van het vluchtelingen kamp te Hontenisse zal worden benoemd de gepens. luit.-kol. van het O.-I. leger, J P. A. Wilhelm. Waarheen? Men meldt uit Maastricht, dd. 24 dezer: Hedenmiddag zijn alhier aangekomen 267 Belgische vluchtelingen uit Oldebroek. Hier bij zijn velen, die naar België terugwilden, maar de rest wrerd teruggezonden, aLs zijnde hun aanwezigheid van geen goeden invloed Een beslissing waarheen ze zullen gaan, is nog niet genomen. Het m ij n e n g e v a a r. Het Zaterdagavond te IJmuiden van Londen binnengekomen stoomschip Lapwing meldt, tusschen den mond van de Theems ln het Maas-vuurschip twee drijvende mijnen ge passeerd te zijn, welke zeer gevaarlijk voor de scheepvaart ronddreven. Dc kapitein liet het stoomschip ten anker gaan en wachtte het stoomschip Maasstroom op, dat eveneens van Londen naar Rotterdam bestemd was. De gezagvoerder van de Lapwing rappor teerde het gebeurde toen aan den kapitein van de Maasstroom, waarna beiide zeer voor zichtig gezamenlijk naar IJmuiden zijn ge»- st/oomd. Hetin den grond gehoor de Neder landsche stoomschip. De directie van de Hólland-Gulf Stoom vaart Maartsóhappij te Rlotterdam bevestigt aan de N. R. Ct., dat de Maria door een Duit sche kruiser op 21 Sept. LI. in den grond is geboord en dat -de \mlledige bemanning te Tcneriffe is geland. Het stoomschip is 17 Sept. 1912 voor 5 jaar aan een Engebche fir ma in huur gegeven. De noodige stappen tot betaling van de waarde van dat stoomschip zijn onmiddeBijl door de reederij gedaan. Het schip voerde de Nedcrlandsdhe vlag. Wij hebben reeds gemeW dat de Maria 23000 quarters tarwe aan boond had. Een quarter fs edhter niet 12,7 K.G., maar voor tarwe 2171 KG. Oorlogsbrood. Van bevoegde zijde wordt iriedegedeold, dat een bericht als zou deze week het vermalen van regeeringstarwe tot gebuild meel weder worden toegestaan, voorbarig is- Mal 9. De N. R. Ot. meldt, dat het *toon*cfcto ..Asoaro", met rvgeeringsmais te Rotterdam aangekomen, ligplaats heeft genomen ©ah Maashaven. De lading van de draagt 4658 ton ma is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2