TIJDSCHRIFTEN I VALKHOFF* Boekhandel Gemeubileerde villa's en huizen in huur te bekomen MF" Lijst van pensionhouders en kamerverhuurders. J.W.VAN ACHTEBBERGK Hoe voeden wij ons 't goedkoopst en tóch goed? Dat Ingezonden Stukken. Eleclr. Luxe Brood- en Banketbakkerij Verkrijgbaar in VALKKOFf's Hofboekhandrij 20 CENT. STO OIHHODTZ A6ERIJ. Sigarenkisten en Kistjes 0H0H0ES0H00H0B0H h a HET 0 IS Bruinbrood met melk gebakken. AMERSFOORTSCH H DAGBLAD H DE eemlander H h a SI VERKRIJGBAAR AAN Cd 0 CS HHSBHBSSaSSBHSCa ADVERTENTIEN. Interneerings-Depoft Cantine in het binnenkort te betrekken kamp der geïnterneerden te Zeist te pachten, in alle plaatsen in Nederland. 't EVieubelhuiSp - Firma Hilversum. Interc. Telef. 312. De Reclame-Commissie voor Amers foort wenscht samen te stellen een be trouwbare Uitvoerige gegevens omtrent prijs, enz. worden tot erf met 5 November ingewacht bij den Secre taris der Commissie ten Stadhuize, kamer no. 10. 0EKIE0B0HHI3eiHE!SHHHI30IS0[30H0l3EIS0l3 a 0 a 0 a 0 a 0 a 0 a 0 a 0 a 0 STOOMDRUKKERIJ „DE EEMLANDER" A. W. H. EYMANN. a a a a a a a a a a a a a a 12 a a a asasaQaQaQasasaQasaHaQasasasas WESTSINGEL AMERSFOORT TELEF. 238 Zit- en Slaapkamers Voor familie te Hnor, Magazijn ter Behangerij h leubileer ing Stof teerder ij fcads een handhar half omtuimelen en ccnige 45ken verliezen. MWJ vragen: zou. zoolang de toe. land daar £jel normaal Is, althans een van de gedoofde jb&jrtaama mogen branden? 'fietslantaarn aansteken 5.15. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Uitspraak In strafzaken, d.d. 19 October 1914. R. de J., Leusden, verwekken van nachtelijk •burengerucht, f 2, subs. 2 d. J. B-, Amersfoort, idem, f 2. subs. 2 d. W. v. d. B., Amersfoort, idem, f 2, subs. 2 d. J. S„ Amersfoort, idem, f 2, subs. 2 d. H. v. d. B., Soest, idem, f 3, subs. 3 d. tF. R., Baarn, dronkenschap, f 5, subs. 3 d. Dezelfde, idem, f 5, subs. 3 d. ff. v. d. A„ Amersfoort, idem, f 3, subs. 3 d. A. P„ Amersfoort, idem, bij 2e herhaling, 1 Week hechtenis. t>ezettde, idem idem, 1 week hechtenis. K. de G., Amersfoort, idem, bij 3e herhaling, Q weken hechtenis. E. J., gedetineerd in de Rijkswerkinrichting f» Hoorn, idem bij 7« herhaling, 3e weken hech- Snis. R. v. V, Amersfoort, op verboden grond loo- pen, f 3 of 3 d. C. T. P-, te Amersfoort, Idem f 3 of S d. H. H-, te Amersfoort, Idem, 3 of 3 d. J. D. W., te Amersfoort, I. wielrijden zon- ger licht, f 2 of 2 d. I IL met rijwiel op voetpad Mjden f 1 of 1 d. J. G. P., als werkgever geen loonlijst aan- Souden, f 8 of 8 d. B. B., idem, f 5 of 5 d. N. B., te Barneveld, overtr. Jachtwet, f 20 of 8 d. en vernieling geweer, haas en patronen. R. J., te Barneveld, overtr. Jachtwet, f 20 of 8 d. en idem geweer. A. de K., te Soest, overtr. idem, f 4 of 4 d. A. v. B., te Soest, idem, f 30 of 8 d. en ver- beurdverkl. geweer met last tot uitlevering of petaling van 15 sub9. 10 dagen hechtenis te ondergaan. C. E„ te Eemnes, overtr. Jachtwet (met fei telijken wederstand tegen de bevoegde macht) f 40 of 16 d. met verbenrdverkl. geweer en. haas en last tot vernieling. A. J., te Amersfoort, te Amersfoort binnen de bebouwde kom der gemeente eenig© verzame ling-van mest of vuilnis hebben zonder vergun ning van B. en W. f 2 of 2 d. D. v. K., te Veenendael (Stichtsch), strooperij "(van dennen en takken), f 0.50 of 1 week tucht school. m AGENDA s: D a g e 1 ij k s i Bioscoop Langestraat. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10—12^, 10, Zondag en Maandag 2^—10 uur. Museum Flehite. 27 Oct. Alg. verg. Ind. cn Hiuisfli. sohooL 30 Oct Lutb. kringavond. 10 Nov. Nutslezing Prof. Kernkamp. 17 Nov. Prat Bond lezing dr. Toxopeüa. Telegrafisch Weerbericht. Niw waarnemingen In den morgen van 26 Oct. 1914. Medegedeeld docr het Kon. Ned. MeL Instituut te de Bilt. Hoogste stand 767.4 te Hernösand; laagste stand 751.1 te Helder. Verwachting tot dén avoivd van 27 October: Krachtige, later afnemende W. tot Z.W. Wind, tijdelijk opklarend, later wellicht weor liegen, weïrg verandering in temperatuur. Het opnemen van ingezonden stukken beteekent geenszins dat de Redactie met den inhoud instemt De copie wordt aan den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik opname van onderstaande regelen in uw geacht blad, waarmede u ons en veel vakgenooten zult verplichten. Gelijk u bekend zal zijn is het hier, evenals In veel plaatsen, verboden om voorloopig witte brood te bakken. Ergo mag men niet anders verbakken als gemalen tarwemeel. Het zooge naamde bruinbrood, met uitzondering van be schuit en het kleinbrood, waarvoor ongebuild tarwemeel niet zoo doelmatig is. Hoewel wij het op twee belegde bakkersvergaderingen het roerend eens waren en hoewel op genoemde vergaderingen besloten werd om ons ten strengste aan gen. bepaling te houden n.l. dat niet anders als bruinbrood zou worden gebakken, blijkt ons dat meerdere bakkers zich niet houden aan afspraak en bepaling welke brood verkoopen van gemalen tarwe vermengd met bloem. Het ligt voor de hand dat dit voor yeel bakkers welke zich aan afspraak en bepaling houden een aanmerkelijke schade is daar tarwe tnet bloem vermengd meer stukt, derhalve is Vet brood grooter. Hoe het zij, deze handel- vijze is zeer te laken. Dit is in strijd met a f- spraak en goede trouw, een elkander vliegen afvangen ten bate van de sterkste, al waar eensgezindheid hoog noodig is. Boven dien is ongebuild tarwebrood smakelijker en :s niet zoo spoedig droog, terwijl het door de medici ten sterkste wordt aanbevolen als ge zond en licht verteerbaar. Te meer is dit te be treuren daar het ons bleek dat het juist van de voornaamste bakkers zijn die misbruik naakten van afspraak en verordening. Wij zouden het wenschelijk achten, indien loor onzen hooggeachten Burgemeester (die fich in veel zaken niet onbetuigd laat waar het belang der neringdoenden betreft) een verbod werd uitgevaardigd' dat niet anders als onge build tarwemeel zoo uit de zak mag wor den verwerkt en dat op overtreding streng zal worden gelet, alsmede dat overtreding zal wor den gestraft met geldboete. Bestendiging van dezen toestand zou de ondergang zijn van me- nigen kiemen nijveren bakker wiens strijd om het bestaan toch al zeer moeilijk is. Uitzonde ringen konden gemaakt door te bepalen dat b&3chuit en kleinbrood van bloem mag worden bereid, alsmede zou kunnen bepaald in genoem de verordening, dat Zaterdags of Zaterdag- avonds voorgenoemd kleinbrood mag worden verwerkt. Wij hopen in het belang en namens vele bak kers dat onze gegronde klacht niet onverhoord «al blijven en verblijven, a dank zeggend voor de plaatsruimte, hoogachtend, Een fge bakkers. Van den Hak op den Tak. (W eekpraatje). On/e Bedachten slaan nog steeds, te midden »an onzen daeehikschén arbeid, attl bil dan oorlog. Hoe kan het anders - En telkens weer kan men nog ill gesprekken hooren uitingen als deze„Wie had in onze beschaafde eeuw nog zulk een olgemeenen en barbaarschen krijg kunnen verwachten Zoo iets scheen tot de onmogelijkheden 1e behooren De oorlog is echter verwacht en voorspeld. De Russische denker, dichter en dweper Tol stoi had in het jaar 1910 zelfs in wakende toe standen gezichten van oorlogstooneelen Gra vin Anastasia Tolstoï heeft destijds enkele van die visioenen op verzoek van Tolstoï opgetee- ker.d. In de Petersburgsche bladen werden thans enkele gepubliceerd „Over de zee", zoo sprak de grijsaard, „daar zweeft een vrouw, geweldig, sterk, gespierd, bevallig, beeldschoon, verleidelijk. Het is een reusachtige Venus. In bont gewarrel verdrin gen de volkeren der wereld zich om haar heen. Doch zij staat daar gelijk een eeuwige courti sane, onbeweeglijk en fier, en niemand staat ze haar gunsten toe. Dan dringt ze lachend weer voorwaarts, en slechts het diamanten sieraad in het haar verraadt haar naam „Handelsgeest." Haar stem klinkt als goud, doch haar adem schijnt de volkeren te vergiftigen. In haar hond draagt ze drie geweldige fakkels. Eerst neemt zij den oorlogsfakkel, en ze haast zich van stad tot stad, van land tot land. Weliswaar wordt zij aanvankelijk begroet met klaroengeschal en vreugde-daveren, maar spoedig gnat dit onder in kanongebulder en wapengekletter." ,De tweede fakkel is die der huichelarij en der onverdraagzaamheid, waarmee zij zich spoedt van den eenen tempel naar den ande ren. Doch de derde is eindelijk de fakkel der rechtvaardigheid, die zijn vuur ontsteekt aan de onverdraagzaamheid, om eerst in elk gezin, daarna onder de volkeren zijn licht te doen schijn en „In het jaar 1912 zal de wereldbrand een aan vang nemen. Het eerst brandt de oorlogsfakkel in het Zuid-Oosten van Europa. Een paar jaar later ligt heel Europa neder in oorlogsgruwel en ellende wij vertalen letterlijk, en van de slagvelden komt het gekreun der stervenden. Maar dan zal het jaar 1915 komen. En uit het Noorden komt een nieuwe Napoleon, die met één slag aan het bloedige drama een eind maakt. Hij is geen geboren soldaat. Eerder as hij een vorst van den geest. Tot 1925 weet hij heel Europa te bedwingen. En het eind van den geweldigen strijd zal zijn een volkomen poli tieke hervorming der oude wereld. Er blijven slechts vier volkerende Germanen, de Latij nen, d© Slaven en de Mongolen." Tot zoover Tolstoi's perspectief. De Gravin heeft in 1912 deze profetie aan den Czaar mee gedeeld, hem op Tolstoï's wensch verzoekende, een afschrift te zenden aan den Duitschen Kei zer en den Koning van Engeland. De Czaar beloofde de Gravin, aan het verzoek te zullen voldoen. Maar.... ondanks Tolstoï's gezicht werd Euro pa in vuur en vlam gezet, en werd zijn voor spelling bewaarheid helaas. Aandoenlijke, treffende verhalen komen in deze dagen tof ons. Het volgende is, geloof ik, nog niet onder veler oogen gekomen Men schrijft van Vlaamsche zijde aan de Tel: Vrouw en ldnderen waren naar Knokke-aan- Zee gevlucht, vader was bij 't leger. Ik hoor een jongen zeggen„Kijk eens, die soldaat is net een oud mannetje." Ja, de strijder schijnt bejaard, al kan hij nog maar 35 zijn. De rug is gebogen, de voeten sleepen moeizaam door duinzand. Maar op het door de zon bruingebrande gelaat zie ik een blijden glans. Stil volg ik den soldaat. Eensklaps richt zich de gestaltede stap wordt vlugger. „Vader, vader, vader'" klinkt het. Drie kinderen komen aangesneld. De moede soldaat strekt de armen uit. Hij ziet zijn lievelingen terug, hij wil ze allen tege lijk omhelzen, ze vereenigen in dien eersten groet. Tranen stroomen over zijn wangen. „Mijn kinderkens, o mijn Hnderkensl" klinkt het in een snik. En eerst hoor ik niet dan „Vader.... en kin dei kens." Maar een jonge vrouw snelt buiten. Even bliift ze als verschrikt staan. Hij, haar man, die zoo kloek, zoo rechtop, zoo flink ten oorlog gingl Zit schijnt zijn dochter wel..— „Moeder I" juicht de soldaat. En nu wil hij ze allen omklemmen: moeder en kinderen. Zoo heeft hij immers ook aan hen gedacht in oorlogsellende en gevaar, onder ka nongebulder en wapengekletter» moeder en Idnderen. En De Cort's heerlijk gedicht kwam me voor den geest, waar hij spreekt over zijn vrouw en kinderen, uitroept „O, vraag niet wie van beiden.... Tk wel 't meest bemin, Mijn hert en kan niet scheiden. De moeder van het ldnd." Schreiend en lachend tegelijk, zalig van vreugde, leidt de vrouw haar man in huis. Ze zal hem wasschen als een kind. Zijn gewonde voeten verbinden, hem vertroetelen als een uit den dood teruggekeerde geliefde. Vergeten nu al die angst en twijfel, die slapelooze nachten. Vader is terug j de wreede oorlog heeft hem toch gespaard- De mocht niet binnentreden en dat huiselijk tooneel storen, doch Tc voelda me gelukkig met dat gezin. Maar dezen morgen is hij weer heengegaan, de trouwe soldaat. Hij had twee dagen verlof- Een was er verspeeld met de reis naar 't dorp, vanwaar de vrouw en kinderen gevlucht wa ren, en de tocht daarna tot Knocke. Nu keerde hij terug naar zijn regiment. En weer onzekerheid in het huisje. Zal vader met de Fransche troepen strijden? Zal hij in West-Vlaander en tegen den vijand moeten optrekken? Tc Zag wat later moeder en kinderen dicht bij elkaar, zwijgend, wat droevig in 't duinzand zit ten. Misschien was het de laatste ontmoeting ge weest, want O, zoo talloos velen keeren niet weer. Verliezen worden geleden in alle kringen. De „Figaro" vertelt, hoe de Russische kolo nel Lepoesjldn, commandant van een der be reden garderegimenten, na een hevig gevecht in Galiclë zich rapport liet uitbrengen. „Wij hebben 200 dooden en gekwetsten ver loren." „Hoeveel soldaten zijn or geduveld?" vraagt de kolonel „Zoo en zooveel." „Hoeveel officieren?" „Eén." „Hoe is zijn naam?" „Luitenant Lepoesjldn." Geen spier van '4 gelaat van fcoJOftel Lo- ooesjldn vertrok. .Waar ligt die gesneuvelde officier9" Men duidt hem de plek aan. Hij gaat er heen, stijgt van zijn paard, knielt naast zijn docdcn zoon neer, kust het voorhoofd van zijn kind zet zich weer in het zadel en goat voort zijn bevelen te geven. Wot znl die vader gedacht, gevoeld hebben0 \Vi| weten het niet. Zal hij in zijn hort ook den oorlog hebben vervloekt als iets onmen- schelijks0 Een oorlog uls deze is beestachtig onmen- schelijk, zegt Hamilton Fife in de Daily Mail ..Mannen draaien een handvat om en de dood vliegt er uit in greote bundels. Menschen kon den elkander nooit dooden bij hoopen, bij hon derden tegelijk. Zij zouden walgen van zulk een slachten op groote schaal. Zii zouden uit roepen „Wij zijn soldaten, geen slachters. Een slagveld moet geen abattoir zijn." Slechts ver nuftig uitgedachte machines, gemaakt om men schen te dooden als sprinkhanen, wanneer die over een vruchtbaar land komen slechts auto matische moordenaars zonder hart of mede lijden, of wroeging, konden de aarde bedekken met dooden, op zulk een vreeselijke wijze." Een groote kurassier vertelde hoe, nadat een massa Duitsche infanterie uiteen geslagen was en nog eens uiteen geslagen, er een -val van lijken was, een wal waarover men met de paar den heen moet springen. Een andere man, een chasseur te voet, be schreef een bietwortelveld, waar de Duitschers dood lagen, als een plaats waar zij lagen bij honderden, alsof zij door den bliksem waren getroffen. Zoo doodt onze „soixonte-quinze", gelijk de goed God doodt wanneer hij vertoornd is en zijn toorn doet gevoelen door het hemel vuur. Ziet, gedood waar gij stondt I" "De „soixante-quinze" is het Fransche 75- millimeter kanon. Aan Duitschen kant is het de miltrailleuse, het maxim-kanon, dat dc meeste schade aan richt aan Fransche zijde de „soixante-quinze." Verschillende doktoren vertelden mij, dat de wonden der Duitschers meerendeeis veel ern stiger zijn dan die der Fransche of Britsche soldaten. „De Fransche granaten barsten met vreese- lijk effect. Zij scheuren beenen en armen aan stukken. Als zij hoofd of onderlijf raken, is alles voorbij. Het is volkomen juist zoo wordt door dok- torèn medegedeeld dat mannen dood gevon den werden zonder een enkele verwonding. Wij vinden hen als wij over het slagveld gaan, zit tende in de loopgraven in natuurlijke houdin gen, alsof zij nog leefdenjuist zooals zij kniel den of zaten toen de granaat barstte en hen in een oogenblik door de melinietdampen ver doofde. En nog altijd duurt aan de Marne, èn aan de Weichseï, èn aan de Sava, èn op de zeeën die vreeselijke slachting voort.' Hoe lang nog? Het arme België is wel het meest geteisterd. Er is geen land, waar zooveel slagen geleverd zijn, die beslisten over het lot van volkeren en landen, dank zij zijn centrale ligging tusschen de groote mogendheden iner is geen lar.d, waar zooveel bloed is geofferd aan het over wicht, dat de eene vorst zich verschaffen wilde boven den anderen, 't eene volk op het andere, zonder dat België zelf daar veel belang bij had. Als bufferstaat tusschen Duitschland en Frank rijk voelde het door de eeuwen heen steeds de schokken, wanneer ook omliggende volken cp elkaar inrenden. Tal van steden en dorpen ir\ de Zuidelijke Nederlanden zijn onuitwischboar verbonden aan de oorlogsgeschiedenis van Europa. Bij Waterloo, Ramillies, Oudenaerde, Molpla- quet, Kortrijk, Turnhout, Nieuwpoort, Sluis, Doornik, Gent, Mechelen, Bergen, Charleroi, Namen, Leuven e.a. hebben internationale legers tegenover elkaar gestaan, die de geschillen hun ner landen op Belgisch grondgebied hebben uit gevochten. En ook thans zijn het weer een paar van de zelfde namen, die een rol spelen in den heden- daagschcn gruwelijken oorlog, aldus ook Luik, de oude Bisschopsstad, al bekend uit de 8ste eeuw, dat haar opkomst aan Frankrijk te dan ken heeft. Driemaal werd zij in de 17e eeuw door de Franschen genomen, in 1675, 1684 en 1691. In 1702, tijdens den Spaanschen successieoorlog, maakte deEngelsche legeraanvoerder Marl borough zich van de stad meester, waardoor hij Lodewijk XIV, die het steeds op de Zuide lijke Nederlanden gemunt had, den weg naar Noordelijk Nederland afsneed. Tijdens de Fran sche revolutie speelde de stad een gewichtige rol. In 1792 heroverden de Franschen het, het volgend jaar moesten zfj het laten schieten, om het twee jaar later weer te nemen. Na den Napoleonistischen tijd trad het niet meer zoo naar voren op 't internationale ge vechtsterrein. KEUVELAAR. De gelezen tijdschriften uit het leesgezelschap Amicitla worden tegen spotprijzen op geruimd. Men zie de prijslijst In onze étalage. Neemt uw Brood, Beschuit, enz. van de „De Gulden Korenaar" onder contróle van het met steunder Regeering opgerichte Station voor Maalderij en Bakkerjj, te Wageningen. Aanbevelend, H. KONING A ZONEN. Arnheiustr. 24. Tel. 91. Kantoor en T akkerij: Arnh. Poortwal 10 14. Een boekje voor e I k thans' zuinig levend huisgezin. Utrechtsche straat 1. Dit hoogst nuttige boekje, geschreven doof Martine Wittop Koning, die meer dan wie oog n ons land deskundig is op dit gebied, beval aadgevingen en inlichtingen, betreffende dé keus, de bereiding en de inmaak van deugd» lijk en smakelijk, goedkoop voedsel. van reukeloos hout, ter verpakking van boter, cacao, purf (luier Jcii.eüa. KRAMER SMITS, voorheen TEK1U1S. Delft. H Aanbevelend, J. D. VAN GELDEB. Znidsingel 63. gg IS 's AVONDS OM 6 UUR g H PE STATIOMSKIOSK g 0 Q te Zeist. Gegadigden, die In aanmerking vrenschen te koinen om eene worden verzocht hnnne voorwaarden vergezeld van een tarief bnnner artikelen SCHRIFTELIJK In te zenden aan den Generaal-MTajoor- Commandant van het Interneerïngs- Depot te Amersfoort, die zich echter het recht voorbehoudt eene beslissing tot vergunning te nemen, afgeschei den van eventn^el gunstiger aan bieding van andere zijden. S 0 KLEINE HAAG 6. 2 2 AMERSFOORT. Spoedige levering \?an alle soorten Drukwerk als: Aanplakbiljetten, Brievephoofdeo, Boekeg. Certificaten, Diploma's, Enveloppeg, Nota's, Huwelijkskaarten enz ALLE DRUKWERKEN WORDEN TEN SPOEDIGSTE UIT- GEVOERD. - NETTE AFLEVERING. - BILLIJKE PRIJZEN. Rnime gemeubileerde aangeboden, op netten stand, voor twee Belgisohe officieren, met of zonder pension. Brieven onder No. 488 of te bevragen bij VALKHOFF's Boekhandel, Utrechtsche Str. 1, Suite met Zit- en Slaapkamer en af zonderlijk Cabinet, naar de eischen des ttjda gemeubileerd. Aan hetzelfde adres Diner* verkrijg baar, tegen zeer concurreer nde prtyzen. Te bevragen onder no 466, bureau Amers- foortach Dagblad.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 4