"bTnnËnEXndT" ëe& zaak heeft onderzocht en tegen de Em- SeJschè jxniluG in het algemeen. f, De feiten zijn aldus: 18 personen werden be- Gehuldigd ven de orde venstoord te hebben. Jfrin dezen djn drie vrouwen en twee jongens Van lo jaar» wijgelaten onder borgstelling voor do verbintenis om dch rustig te hou den, en 10 werden naar het hof van assises verwezen. (Lonyden, 29 Ooi (R>) In een© bespreking van het leggen van mijnen in de Noordzee door den vijand drukt de Times de meening uit, dat de eenige deugdelijke voorzorg tegen deze ongelukspraktijken zou zijn de Noordzee te sluiten voor de geheele neutrale scheep vaart Londen, 29 Oct. (R.) De Daily Chro nicle bericht uit Parijs, dat een invloedrijke franschman nam ens de Duitsche regeering is 'gepolst of vredesvoorwaarden aannemelijk zouden zijn voor de Fransche regeering. De Voorwaarden zouden inhouden den afstand Van Metz, misschien ook van een deel van lÈlzas. Er wordt bijgevoegd, dat een derge lijk plan stuitend is voor het Fransche go- Voel Frankfort a. M.. 29 Oct. (W. B.) De Frankt Ztg. bericht uit Rome, dat in de Mid- dellandsche zee een derde Siciliaansch-Ame- rikaansch stoomschip, de San Giovanni, door de Engelsch-Fransche vloot in beslag is ge nomen en met de lading koper, die het in hield, naar Gibraltar is gebracht. Londen, 29 Oct. (R.) Prins Louis van Bottenberg heeft zijn ambt als eerste zeelo-rd der admiraliteit neergelegd. Lorenzo, Marques, 29 Oct (R.) De bijzonderheden over den Duitschen inval in Angola toonen aan, dat een Duitsche troep kavallerie, bestaande uit 12 Europeanen en 20 inlanders, de zuidgrens overging, in Naulita, een kleine militaire post, aankwam en daar om een onderhoud vroeg met den comman dant. Kort daarna, toen de Duitschers wilden Vertrekken, legde een Portugeesche officier de hand op den hals van het paard van een Duitschen officier. Onmiddellijk werd naar de wapenen gegrepen en de Portugeezen dood- ,'dcn alle Duitschers. Londen, 29 Oct. (R.) Een artikel, dat onlangs in de Kölnische Zeitung verscheen en waarin Engeland beschuldigd werd van het intrekken der Duitsche palenten, kan op het Vasteland een misverstand doen ontstaan, wat betreft de maatregelen door Engeland geno men, met betrekking tot patenten, toebehoo- rende aan vijanden. De verklaring van de kölnische Zeitung is geheel en al onjuist. Wat in werkelijkheid plaats heeft met de nieuwe Engelsche reglementen is, dat iedereen, die een vergunning heeft van den Board of Trade, om Duitsche patenten te exploiteeren, aan de Engelsche regeering eene belasting moet be talen, en wanneer de oorlog afgeloopen zal zijn. zal dit geld beschikbaar zijn voor de re geling van alle Duitsche eischen, wanneer in Duitschland aan de Engelsche patenten een gelijke behandeling ten deel valL Berlijn,290ct. (W. B) De gezantschaps- raad dr. Rhomberg, van de Duitsche ambas sade te Tokio, heeilt aan den Lokalanzeiger lenige bevindingen medegedeeld, die doorhem zijn opgedaan. Hij zeide o. a.: De Japanners houden niet van den blanken man. zoo min van den Duitscher als van den Engelschraan, den Rus of den Amerikaan. Zij meenen. door dezen niet als een gelijkwaardig ras te worden be schouwd. Zij voelen zich daardoor gekrenkt in hunne ij delheid en belemmerd in hun stre ven naar de hegemonie in Azië. Reeds in het laatst van de vorige eeuw verkondigden de Japanners de stelling: Azië voor de Azaaten. Hun doel is Azië onder Japansche hegemo nie te plaatsen. Zij gebruiken daarom den vol- kerenoorlog in Europa tot een zich tegen het geheele blanke ras richtlenden rooftocht. Daar zij echter er groote waarde aan hech ten den sdiijn te bewaren om hunne hande lingen als moreel gerechtvaardigd te doen voorkomen, was hun het Engelsche bondge nootschap en Engelands uitnoodiging om aan den oorlog deel te nemen, zeer welkom. Dit was bovendien 'eene voldoening voor hunne ijdclheid, die geene perken kent. Baron Kato, de minister van bui tenia ndsche zaken, blufte er op, dat de oogen van de wereld op Japan gevestigd waren. Onze vrien den onder de toongevende staatslieden, graaf Aoki en prins Kalsura zijn onlangs overleden. De regeering had dus de handen vrij voor den rooftocht tegen Tsingtau, die slechts een eer- jte stap is. Om hem te rechtvaardigen, haalde tnen de half vergeten geschiedenis van onze deelneming aan de interventie van Shimono- -seki voor den dag en gebruikte die voor den persveldtochi tegen Duitschland. die den 7en Augustus begon. De militaire kringen van Japan beschouwen 'Rusland als den onvermijdelijken vijand; maar ,een optreden in die richting zou thans de be- teekenis gehad hebben, dat men aan Engeland aet bondgenootschap opzeide. De aanval op Tsingtau is de eerste stap tot uitbreiding van jle Japansche machtssfeer in China. Waarheen de oorlog de Japanners verder nog zal bren gen, is niet fte berekenen. Zij zullen in ieder geval geene rekening houden met de belan den en wenschen van hunne bondgenoolen. s Weenen, 28 Oct (W. B.) Eenige Polen, die heimelijk uit Warschau zijn weggegaan, Mn dienst te nemen bij de Poolsche legioenen en na drieweeksche omzwervingen onder do grootste moeielijkheden en allerlei avonturen in Krakau aankwamen, verhalen hetgeen ook bevestigd wordt door Polen, die als RUr i pische soldaten in gevangenschap geraak dat de Russen in hun wantrouwen tege ij soldaten van Poolschen afkomst zoo ver ga; - dat zij aan lederen Pool een dwarskijker t voegen. Deze, een Russische kameraad, moei er voor zorgen, dat de Pool werkelijk op den vijand stihk* en zich niet laat gevangen ne men. De Polen zijn onder elkaar gewoon liezen gewapenden schutsengel hun Pobjedo- boszew te noemen. New-York, 28 Oct. (R.) In een sarcas tisch artikel, over de bewering van graaf ^pernstorff, dalt Duitschland troepen in Canada ecu kunnen landen zonder de Monroeleer te •chenden, zegt het New-Yonksche blad American! Als de Duitsche gezant werkelijk ■deze theorie beschouwt als onderdeel van pine diplomatie, laat hij haar dan beschei- Zü kan züne doduIOTV» telt hier niet vermeerderen. Wfj hopen, dat de graaf aan zijn© interessante opmerkingen over Canada en de Monroe-leer, niet de stel ling zal toevoegen, dalt, als Duitschland Cana da wilde bezetten, het vooibeeld van Belgifl een voldoende verontschuldiging zou zijn om troepen te laten trekken door Ndouw-Enge land. De New-York Herald, hetzelfde onderwerp besprekende, vraagt! Verheelt graaf Bern- storff zich, dat de Amerikanen zoo verlan gend zijn naar de Duitsche Kultur, waarvan men ons in België een voorbeeld heeft gege ven, dat wij haar verschijnen op dit vasteland wensdhon? Als er iets meer geschikt is dan iets andere om de Amerikanen een gewillig oor te doen leenen aan hen, die de Vereenig- de Staten hunne neutraliteit willen zien prijs geven ten gunste der bondgenooten, dan is het zeker het tafereel, dat graaf Bernstorff ons schildert. Kopenhagen, 28 Oct (W. B.) De Rijks dag nam een wetsonftwerp aan, dat tot aan vulling dient van de wet van 0 Augustus 1914, betreffende het verbod van uitvoer van som mige goederen. Het wetsontwerp komt hierop neer, dat in de wet een bepaling wordt inge- lascht, die verbiedt goederen uit te voeren, welke met het oog op het economisch leven in het land behooren te blijven. Verder werd een wetsontwerp aangenomen, volgens het welk ieder, die in strijd handelt met de door hem afgegeven verklaring, omtrent de plaats van bestemming van een schip of omtrent waren, die hij wil in- of uitvoeren, met een boete van 60010.000 kronen zal worden ge- sltraft. Kaapstad, 2 9 Oct Reuter verneemt, dat Hertzog Bloemfontein heeft verlaten in de hoop de rebellenleiders te ontmoeten, om hen den raad te geven naar huis te gaan. Hij is er nog niet in geslaagd de Wet te vinden of Conroy, een lid van den provincialen raad, die aan het hoofd staat van een der rebellen- commando's. Tot dusver heeft er nog geen bloed gevloeid in den Oranje-Vrijstaat. Kaapstad, 29 Oct. (R.) Eerste minister Botha bericht, dat de rebellencommando's van Beyers zijn verstrooid en dat het niet waarschijnlijk is, dat zij weer zullen bijeenko men. Beyers is gevlucht in eene onbekende richting. Londen, 29 Oct. (R.) Officieel bericht. Nog 24 rebellen, behoorende tot de strijd macht van Maritz, hebben zich overgegeven. Negen manschappen van vijandelijke patrouil les zijn gedood, gewond of gevangen genomen, nomen. Een honderdtal rebellen zijn gisteren te Onderstedoorn gekomen om zich zonder strijd te onderwerpen; er waren een kapitein en twee luitenants onder hen. De Zuid-Afrikaansche troepen denken, dat zij nog 120 rebellen in dezelfde streek in hun ne macht zullen krijgen. Kaapstad, 29 Oct. (R.) Merriman, een der oppositieleiders in het Unie-parlement, vroeger eerste minister van de Kaapkolonie, hield een heftige redevoering tegen den op stand. „Niemand," zeide hij, ndie zijn gezonde verstand bezit, had kunnen denken, dat de Duitschers geld zouden uitgeven en mannen zouden leveren om mede te werken, dat de oude vierkleur der republiek Transvaal we der werd geheschen. De oude standaard zou misschien geplant worden, maar de Duitsche vlag zou er boven waaien" Maritz plantte de vierkleur te Kakamas, maar deze was eenige minuten later vervangen door de Duitsche vlag. Indien het land geen republiek was, dan was het tenminste de beste nabootsing die er van bestond in het Britsche rijk. Het was wer kelijk een gemeenebest, dat gemeenschappe lijke vrijheïds-idealen bezat en gelijk recht en gelijke bescherming verleende aan allen. De opstand was een wanhopige zaak, want de opstandelingen hadden geen andere reden om te vechten dan een verdrag, dat de hui dige vrije regeering door het Duitsche ideaal zou worden vervangen. Het was de duidelijke plicht der burgers innigen steun te verleenen aan de regeering. Nog geen 48 uur geleden drukte hij de hand van Botha, die op het punt stond den veldtocht tegen de opstandelingen te begin nen. Hij, had hem er op gewezen, dat zijn leven te veel waarde had, om het in de waag schaal te stellen. Botha antwoordde, diep ontroerd, dat hij zijn volk niet kon vragen den strijd te begin nen met hunne landgenoolen, als hij zich niet persoonlijk aan hun hoofd stelde. Kaapstad, 30 Oct (R.) Kolonel Brits bericht, dat de inval In de Kaap-provincie gtheel vernietigd is. Berlijn, 29 Oct. (W. B.) De Lokal An- zeiger bericht: Volgens een telegram, dat het exporthuis Arnhold Karberg Co., alhier, van zijn ver tegenwoordiger te Hongkong ontving, moe ten onze landslieden binnen acht dagen het eiland verlaten. Door dit bevel der Engel sche regeering, worden ongeveer 400 perso nen en talrijke firma's getroffen. Londen,29 Oct. (R.) De Morning Post verneemt, dat in de aanslaande zitting van het parlement op 11 November de regeering nog 100 millioen p. sL zal vragen voor oor logskosten. Sofia, 29 Oct. (W. B.) De „Agencc Bul- gare" meldt: De minister-president Radosla- wow opende gisteren de Sobranje namens den koning met een troonrede, waarin ge zegd wordt: Oraze gemeenschappelijke, vreed zame arbeid werd door het uiibrekeh van den groolslen en verschrikkelijkst en oorlog, 'Men de geschiedenis tot dusver kenit, onder doken. Met het oog oo dezen strijd, was .nijne regeering van meening, dat haar plicht haai* gebood de neutraliteit nauwkeurig en loyaal in acht te nemen. Dank zij deze hou ding onderhoudt de regeering hare goede vriendschappelijke betrekkingen niet alle groote mogendheden en slaagde zij er in aan onze betrekkingen met bijna al onze naburen een grooter vertrouwen te verleenen. Verspreide Berichten. Dagbladen te BruaseL Te Brussel zijn drie nieuwe dagbladen op gericht, die met toestemming van de Duitsche autoriteiten worden verkocht. Het zijn „Le Bru*elloi»'i, «Le Quotidien" en ,X.e Reveil'. De beidé eerste, die ree de eenige dagen ver» schijnen, worden zeer druk verkocht Lach dan, Paljas*,..1 Evenals te Luik en te Brussel worden thana ook te Gent concerten gegeven. Het zijn de Oostenrijker», die driemaal per week op de Place d'Armes bijeenkomen, om er "Wiener walsen te spelen. Het is een treurig gezicht: een paar Duitsche en Oostenrijksche soldaten wandelen er rond, burgers komen er bijna niet Uit Antwerpen. Het Anfwerpsche Centraal Bureau vöór In lichtingen aan' Vluchtelingen, gevestigd Kunst lei te Antwerpen, brengt ter kennis van be langhebbenden 1. Dat het politietoezicht van overheids wege in Buitengemeenten van Antwerpen nog niet van dien aard is, dat wen zijn eigendom men zonder gevaar voor diefstal of plundering onbeheerd kan laten. Maatregelen om hieraan tegemoet te komen zijn in bespreking en voor bereiding. 2. Dat den 26en October te Antwerpen is afgekondigd een verbod van uitvoer uit België van paarden, runderen, varkens, schapen en levensmiddelen, onverschillig van welken aard en voor welke grenzen, onder bedreiging van inbeslagneming bij poging tot overtreding. De slag aan. de Yser, Aan een correspondentie aan „de Tijd" uit Ostende, van den oorlogscorrespondent M. wordt het volgende ontleend: Neen, dat is geen oorlog meer, maar een door waanzin ingegeven slachting. Duizenden gewonden strompelen met gebroken ledema ten weg van het gevechtsterrein of liggen hoog „opgestapeld" in allerlei soort voertuigen, die in trieste processie noordwaarts trekken. Dui zenden dooden liggen verspreid op de velden. Ze worden niet meer begraven, er is geen tijd en er zijn geen menschen voor; wagens en ar tillerie rijden over de ongeluikkigen been als vormden zij een hoop vuilnis. Niemand heeft op het oogenblik een flauw begrip van de ont zettende offers, die elk oogenblik vallen in den krankzinnigen strijd. In „Couronne" logeert en houdt zitting de generale staf en vandaar worden de orders gegeven en worden de duizenden verscke troepen, die elk oogenblik aankomen, naar het gevechtsterrein gericht. „We moeten win nen, we moeten vooruit" is de algemeene leus. Hoe vele dooden er bij vallen, die overweging komt pas in de tweede plaats. De straten hier te Ostende en de omliggen de gemeenten zijn vol met gewonden, die haast niet gaan kunnen, die niet half voldoende verbonden zijn. Alle ziekenhuizen en groote gebouwen liggen vol en voor de nieuw aan- gekoraenen is geen plaats meer. Ze moeten maar zien hoe ze terecht komen en het koortstge lichaam maar laten rusten op een stoel in een café en de pijnen trachten te ver drijven met bier of wijn. Gisterenmiddag ben ik de omstreken weer af geweest tot bij Leke en Middelkerke. Daar staat het Duitsche geschut, maar het werkt niet meer, de granaten kunnen slechts neer ploffen in groepen, waar Engelschen en Duit schers handgemeen zijn. Het is geen strijd meer van kanonnen, maar van bajonetten. De officieren drijven hun manschappen naar voren en met gevelde bajonet rukken ze in ge sloten gelederen op de loopgraven der Engel schen aan. die hen in flegmatische kalmte af wachten en hen dan als honden neerschieten. En als de lijken der Duitschers barricaden ge vormd hebben, worden nieuwe troepen naar voren gedTeven om te trachten over hun mak kers heen naar voren te komen. Naar Duin kerken en Calais moeten ze. Dat schijnt een ijzeren bevel, van 'hooger hand gegeven, en hetwelk de officieren schier tot waanzin drijft in het spelen met menschenlevens. En de man nen, die daar den dood tegemoet gaan, of zwaar verwond uit den strijd terugkeeren, ze zijn niet boos op de officieren, alles ge schiedt immers ten beste van het vaderland. Die troepen, die naar het front trekken, heb- hen alle kalmte verloren. De wegen en dor pen zijn door de bewoners verlaten en als de soldaten mij, den eenigen civilist, tegenkomen, vragen ze me niets, bemoeien zich niet om me, doen alsof ik niet besta. En als ik me niat dikwijls op alle mogelijke wijze achter boomen en in bermen van wegen beveilig, zou den ze me omverloopen of doodrijden, als ware ik een stuk hout, dat in den weg ligt Wie mij wel aanroepen en smeeken, dat zijn de honderden gewonden, die zich langs den weg in de richting van Ostende voortsleepen en op alle mogelijke plaatsen zijn neergeval len. Ze jammeren mij toe, hen toch te helpen, te verbinden, te drinken te geven, of weg te voeren uit deze heL Een paar heb ik in een woning gesleept en op bedden neergelegd, voor anderen ben ik melk of water uit de woningen gaan balen, voor de meesten kon ik echter, helaas, niets doen. Op een plaats, ver van alle woningen ver wijderd, vond ik een ongelukV-ige. wiens beide becnen zwaar waren gewond en hij kon niet verder van pijn. Hij smeekte mij hem weg te voeren, doch ik moest hem te kennen geven, dat ik zou trachten elders hulp te halen, maar op het oogenblik niets doen kon. Dan ziet Mi mij woest aan, grijpt zijn geweer, en als ik. zijn bedoeling radende, wegvlucht, lost hij twc.e schoten op mij, zonder te treffen. Een eind verder keer ik mij om, en zie hem ach terover stil op den grond liggen En terwijl het terrein bezaaid ligt met dooden en honderden ongelukkige gekwetsten, welke laatsten hier en daar uit dit dooden- vcld ziin teruggestrompeld, soms neervallend, dan zich veiheffend, deelt ongetwijfeld de staf Couronne" nieuwe bevelen uit aan versche troepen, die den gencelcn dag door aanko men en alle het consigne „voorwaarts" ont vangen. Ze moeten naar Calais. De bloedige slag bij Warschau. Omtrent dezen geweldigen slag, die vijf da gen achtereen duurde en waarbij ofschoon hij geleverd werd op 30 lot 40 mijlen afstand van de stad de ruiten Le Warschau trilden van hel kanongebulder, meldt de oorlogscor respondent van de Daily Chronicle, dat een onafgebroken stroom militairen altijd maar versche regimenten, waaronder tienduizenden Siberische soldaten door de stad den vijand tegemoet trok. Daarbuiten heerschlen dood en verderf. Dorpen en bosschen stonden in brand. De granaten barstten bij honderden iegelijk in de lucht en de scherven maaiden geheele rijen manschappen weg, die in de loopgraven vie len, of voorwaarts snelden onder het moor dend vuur der mitrailleurs. Herhaaldelijk kwam het tot bajoneagevech- ten en hier en daar hadden ontzettende slach tingen plaats. Vooral om het bezit der dor pen, fabrieken en villa's werd hardnekkig gestreden. Om de beurt hadden Duitschers en Russen de overhand, en hel gevechtsfront wisselde telkens. Maar toen begonnen de Russen op den reditervleugel aan de winnende hand te komen, door een omtrekkende beweging langs den weg van Kalisch, die de Duitschers dwong, tot voorbij Bloni terug te trekken. De Russische cavalerie sloeg daarop de Duitsche achterhoede uit elkaar, en de Duitschers, die een sterke stelling aan de Weichsel innamen, tusschen Prescezno en Gora Kalwaria, deden een vruchtelooze poging om dwars door de bosschen op te rukken. Zij zagen zich plotse ling bedreigd door talrijke Russische legers, die met verbazingwekkende snelheid nit Gall- clë waren opgerukt, en stellingen hadden in genomen op den rechteroever van de Weich sel. In allerijl trokken de Duitschers zich voor deze overmacht terug, maar de Russische le gei's staken de rivier op tien mijlen ten zui den van Warschau over, zonder dat de Duit schers het hun beletten. Acht mijlen verder trokken dezen zich terug, daarbij de bruggen van Grojec vernielend. Groote verontwaardiging, zegt een speciale correspondent van de Times te Warschau, wordt hier gevoeld over het op ruime schaal laten vallen van bommen uit Duitsche vlieg machines. Dit had plaats van den 16en tot den 23en October. Het totaal aantal dooden be draagt 14 en het aantal gewonde personen is tusschen 20 en 30, bijna allen onschuldige burgers. Gelijktijdig met de bommen werden pamfletten, in de Poolsche taal gesteld, naar beneden geworpen, waarin gezegd werd, dat de bevolking geen vrees moest hebben voor de Duitschers, daar geen burger benadeeld en slechts regeerings-elgendommen vernietigd zouden worden. -Desniettegenstaande behoor den alle eigendommen, die In de stad bescha digd zijn, aan burgers. Een vliegmachine, door de Russen getrof fen. moest dalen. De bestuurder werd op de plaats gedood, zijn metgezel werd niet ge kwetst, maar schoot zich door het hoofd, voordat men hem gevangen kon nemen. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Bij de Donderdag voortgezette behandeling der Indische begrooting 1915, verklaarde de heer Scheurer (a.-r.) verheugd te zijn over het behoud van den post van voorbereiding der hervorming van het best uurswezen. Spr. verklaart zich warm voorstander van zelfbestuur voor Indië. De heer Van Deventer (v.-dL) bestreed! dit en betoogde, dat van 1012 af het kantoor van den regeertn.gscommlssarls De Gcraaff geen reden van bestaan meer heeft, waarbij dr. Bos zich aansloot. Min. Pleyte handhaafde den post, er op wijzend, dat de overgangsbepalingen van het ontwerp de Graaff nog niet gereed zijn. Het artiekl is verworpen met 33 tegen 26 stemmen (rechts tegen links). Bij de afdeeling Ouderwijs drong de Ihc Ter Laan (s.-d.) (den Haag) er op aan om niet op de onderwijsuitgaven te bezuini gen en ook oan de adviezen van het Indisch on derwijs genootschap meer tc hooren. dan tot nu toe het geval is. Een amendement-S ch.eu.reir c.s. om de nieuwe H. B. S. te Bandoeng niet op te rich ten, werd na bestrijding door min. Pleyte verworpen met 40 tegen 25 stemmen (rechts tegen links). De zi'tting is verdaagd tot (heden hailf 12. Strafopschorting, enz. De Minister van Justitie heeft zijn Memorie van Antwoord ingezonden betreffende het wets ontwerp, houdende vaststelling van nadere straf rechtelijke voorzieningen aangaande de straf opschorting, de betaling van geldboeten en de voorwaardelijke invrijheidstelling. De Minister sluit zich aan bij het woord van hulde, te dezer zake gebracht aan de nage dachtenis van Minister Regout. Toegevende dat de rechter het instituut der strafopschorting naar zijn aard alleen dan zal mogen toepassen, wanneer èn de psychische eigenschappen van den delinquent en de be- teekenis van het gepleegde feit in onderling verband zulks gedoogen, acht de Minister het echter noch noodzakelijk noch gewenscht in het wetsontwerp voor bedoelde toepassing een al gemeen richtsnoer neder te leggen, oordeelende dat do vraag, in welke gevallen voor strafop schorting termen bestaan, moet worden beant woord naar de gewone beginselen van straftoe meting. De eenige eisch. dien men zou kunnen stellen, is deze, dat uit het vonnis bliike, door welke beginselen de rechter zich in elk gegeven geval tot de toepassing der strafopschorting heeft laten leiden. Daarom is de Minister voornemens artikel 352, 4 e lid, van het wetsontwerp tot vast stelling van een Wetboek van Strafvordering in voormelden geest aan te vullen. Aan de bezwaren tegen de gevolgen van de ondergane straf wil de Minister gevolg geven. Het stelsel van het gewijgigd wetsontwerp (dat deze Memorie van Antwoord vergezelt) is in het kort ditde veroordeeling blijft met al hare gevolgen behoudens dan hetgeen uit den last der strafopschorting voortvloeit in wezen, doch de gevolgen, aan het ondergaan van straf vastgeknoopt, blijven aan het feitelijk ondergaan van straf verknocht. Deze regeling is de meest practische en houdt zich van elke fictie vreemd. Het wetsontwerp is gewijzigd in d^en zm, dat de last tot opschorting door den rechter zal kunnen worden gegeven ten aanzien van elke opgelegde principiële hechtenis, alsmede van een opgelegde gevangenisstraf, welke den duur van een jaar niet te boven gaat. Wat dit laatste betreft is dus de maximum-duur der voor op schorting vatbare gevangenisstraf verhoogd van zes maanden tot een jaar. Wat het bijzonder toezicht betreft op de na leving der voorwaarden den veroordeelde voor den duur van een proeftijd met betrekking tot zijn gedrag op te leggen, dient, volgens den Minister, in het wetsontwerp uitdrukkelijk tj worden nedergelegd, dat de ondertoezichtstéh ling enkel mag gericht zijn op het verleenen van hulp en steun aan den veroordeelde, zoodat van een dezen „steeds vervolgend, misschien spionneerend toezicht" geen sprake zal kunnen zijn. Lettende op de wenschen van hen, die be vreesd zijn, dat door de voorwaarden de ver oordeelde al te zeer in zijne bewegingsvrijheid zou konen worden belet, heeft de Minister be sloten de in het oorspronkelijk ontwerp voor komende algemeene voorwaarden van onthou ding van wangedrag te schrappen. Voorts is eene bepaling opgenomen, volgens welke de bijzondere voorwaarden geen gods dienstige of staatkundige strekking mogen be zitten. De bevoegdheid, om, zij het ook in bijzonder lichte gevallen, geheel en al van strafoplegging af te zien, zou de Minister bij deze gelegenheid niet aan den rechter willen zien toegekend. Het stelsel van bijzondere voorwaarden is in het gewijzigd wetsontwerp aldus geregeld en beperkt, dat het gevaar voor het stellen van minder doelmatige voorwaarden, ook naar het oordeel der leden, die dit gevaar aanwezig ach ten, aanzienlijk zal ziin verminderd. Berichten. De Staatscourant van- Vrijdag 30 Octo ber Bevat o.a. de volgende Koninklijke beslui ten: benoemd tot sluismeester bij de schutslui zen in het Noord-Hollandsch Kanaal te Pur- merend M. van Beusichem, met eervol ontslag als sluismeester bij de sluizen in het Mer- wedeknnaal te Nigtevecht; op verzoek eervol ontslagen K. H. Geri als directeur van het telegraafkantoor te Tilburg. aan jhr. mr. J. M. van Beyma, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van rechter-plaatsvervanger in de arron- dissements-rechtbank te Heerenveen, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten aan den heer P. R. Borger, consul der Neder landen, tijdelijk belast met de waarneming van het consulaat-generaal te Shanghai, verlof ver leend tot het aannemen van het ridderkruis van de 4de klasse der orde van den Gulden Rijst halm van China, en aan den heer W. G. van Neck, vice-consul van Denemarken in den Hel der, tot het aannemen van het ridderkruis der Danebrogsorde van Denemarken aan den kapitein G. H. J. Gijsberti Hodenpijl, van. het 6de regiment infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van ridder 3de klasse in de Kroonorde van Pruissen, hem door den T" ning van Pruissen geschonken. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gisterenavond in het Paleis Huis ten Bosch den gezant van Rumenië, den heer Mvtilineu, ontvangen, die aan Z. K. H. namens den nieu wen vorst yan Rumenië den dank kwam over brengen voor de betoonde deelneming van den Prins in het overlijden van koning Cara van Rumenië Binnen eenige dagen komt de commissie van rapporteurs over het wetsvoorstel-Men- dels betreffende het tegengaan van ontrui ming van woningen ln de huidige tijdsom standigheden bijeen tot vaststelling van haar verslag. Dr. K&mpf. De voorzitter van Duitschen Rijksdag, dr. Kampf, vertoeft te Amsterdam voor particuliere aangelegenhe den. (Te! -De adelborsten dit jaar aangei.o men, worden tegen 16 November opgeroe pen om, zoola/ng het marine-instituut te "Wil lemsoord als hulp-hospitaal in gebruik is, hun onderricht te ontvangen aan boord van Hr. Ms. van Speylt. Uit Zaandam. De katholieke wet houder van Zaandam, de heer C. Th. Kamp- huys, beetft om gezondheidsredenen heden ontslag ais wethouder en raadslid genomen. A. Th. H. Tonella. t Te Gronin gen is op 76-jarigen ouderdom overleden de oudste en meest bekende apotheker aldaar. Vooral in katholieke kringen stond hij als weldoener vooraan en was dan ook van vele katholieke vereenigingen lid, o.a. van St - Vincentius sedert 1S76. Ook wras hij lang lid ran den hoofdraad der ver. „De Heilige Vino, van Paailo m Nederland", gevestigd te 's Gra- venhage. Bij een bezoek van H. M. de Ko ningin in 1903 aan Groningen, werd de heet Tonella benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Begrafenis van generaal Wüp- p e r m a n n. Onder buitengewoon groote be langstelling werd gisterenmiddag op Eik-en- Dutnen ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den te 's Gravenhage overleden ge- pensionneerden luit.-generaal der cavalerie W. E. A. Wüppermann. Onder de talrijke aanwezigen waren vele gepensionneerde en actief dienende opper hoofd- en subalterne officieren, voornamelijk van het wapen der cavalerie en den generalcn staf. Van de actief dienenden waren aanwezig gen era al-majoor W. H. Piepers, inspecteur der cavalerie; generaal-majoor P D. Buyze, in specteur der infanterie; kolonel G. A. van Ha eft en, inspecteur der Koninklijke maré chaussee- Als vertegenwoordigers van land- en zee macht waren aanwezig de kolonel van dei. generalen staf Duf out met den kapitein Har- d-enberg van dien staf. Het 3e regiment huza ren waarvan de overledene eeoige jaren com mandant was, werd vertegenwoordigd door den regimentscommandant kolonel A. M. van Wijk met zijn adjudant ritmeester ihr. Van Kinschot. Mede waren aanwezig leden van de Loges Hiram Abiff en het kapittel L'Union Royal «n van de Loge L'Union Frederic. De overledene was Meester ran Eer van de Loge Hiram Abdff. Ook de Kon. Vereenlging het Eereteeken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen had een deputatie gezonden. De lijkbaar was gedekt «et een «e«tal kransen- Voordal de ktet met het stoffelijk bidaol aan den echoot der ©arde werd toevertrouwd* nam generaal Piepers het woord om het wapen der cavalerie een woord vanbuldo te brengen aan de nagedachtenis vön d&L

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2