BINNENLAND. Verspreide Berichten. aangeboden voor de laatstelijk in de Zwarte |ee voorgekomen gebeurtenissen. Petersburg, 2Nov. (R.) Minister Saxo- Oow vond het Turksdhe antwodrd niet bevre digend; hij weigerde onderhandelingen aan te knoopen en beval, dat aan den Turkschen zaakgelastigde de paspoorten gezonden moe ien worden. Londen, 2 Nov. (R.) Reuter verneemt uit diplomatieke bron, dat de inhoud van de Ophelderingen en verontschuldigingen, die tloor Turkije zijn aangeboden, nog niet bekend gemaakt zijn en dat iedere opheldering w aar schijnlijk gevolgd zooi moeten worden door 'waaiborgen en door maatregelen tot herstel Voor de oorlogsdaden, die door Turkije zijn gepleegd. Bordeaux, 2 Nov (R.) De Turksche ambassadeur in Frankrijk zal onverwijld zijn paspoort krijgen. Konstantinopel, 31 Oct. (W. B.) Om |0 uur heden avond nam hel havenbestuur het stoomschip Karoaljevo Olga van de Rus sische scheepvaartmaatschappij in beslag. Het achip werd van eene Turksche bemanning voorzien en de Turksche vlag werd er op ge- hescben. Konstantinopel, 2 Nov. (Corr.-bu reau). Volgens geloofwaardige berichten is de Rngelsoh-Fransche vloot gisteren de golf van Ischesme (Klein-Azië ten westen van Smyrna) binnengeloopen, om de kleine Turksche ka- öonneerbootboot Burakreis en de stoomboot Kinali Aga aan te vallen. De commandant van de Burakreis liet de stoomboot Kianli Aga zin ken en de kanonneerboot in de lucht vliegen, pm dc beide schepen niefi door den vyand te laten vernielen. Trapezunt, 2Nov. (W. B.) Aan de Rus- risch-Turksche grens begonnen de gevechten hisschen de Russische en Turksche troepen. Konstantinopel, 2 Nov. (W. B.) Offi cieel bericht. De officieren en matrozen van den Russischen mijnenlegger Pruth hebben toegestemd, dat de Pruth met mijnen gela den was. De officieren en bemanning van de Pruth zijn vroeger op het Russische station- Schip in Konstantinopel geweest en volkomen met het vaarwater in den Bosporus ver trouwd. De Pruth is met de Russische vloot naar hot zuiden gevaren om voor den mond van den Bosporus mijnen te leggen, het kleine tn de Zwarte zee vertoevende Turksche eska der aan te vallen en de Turksche hoofd vloot, als zij te hulp kwam, door de mijnen te ver nietigen. De Turksche vloot kwam den mij nenlegger en de torpedobooten van de Russen tijdig op liet spoor en boorde de Pruth in den grond. Van de Russische ofiicieren zijn vijf gered, waaronder een fregat-kapitein. De ge vangenen zijn naar Ismid gebracht. De kabelverbinding met Odessa is onderbro ken. De buitenlandsche telegrammen gaan over den Dultschen kabel naar Konstanza en over SmyrnaSyra. De Russische 'bank. verscheidene Russische handelsondernemingen en kloosters zijn ge- doten. Konstantinopel, 2 Nov. (W. BEen officieel communiqué houdt hek volgende in: Volgens officieele berichten van de Kau- kasische grens vielen de Russen op verschei dene punten onze grenstroepen aan. Zij wer den echter gedwongen zioh terug te trekken, waarbij zij gedeeltelijk, dank zij den krach- tigen tegenstand, die hun door de Turksche kroepen werd geboden, verliezen leden. In de MiddeRamk^ehe zee hebben Engelsche kruisers het vuur geopend op eene naderen de Grieksche torpedoboot, die zij voor een Turksch schip hielden, en haar in den grond geboord. Deze beide gebeurtenissen toonen dat onze vijanden te land en te water de vijandelijk heden tegen orvs openden, die zij duts lang reeds tegen ons in den zin hadden. De ge- heele Turksche natie is bereid, vertrouwende op de bescherming van God, den eenigen beschermer van recht en billijkheid, te ant woorden op dezje aanvallen, die doelen op de vernietiging van ons bestaan. Konstantinopel, 2 Nov. (W. B.) Ten bewijze, dat Rusland sints lang het plan tot den aanval had voorbereid, voegt men aan de fci het communiqué medegedeelde uitkomsten van het onderzoek toe, dat, zooals hier al gemeen bekend was, de gezantschappen van Rusland, Engeland en Frankrijk sedert ver scheidene dagen het belangrijkste deel van hunne archieven in veiligheid gebracht heb ben. Konstantinopel, 2 Nov. (W. B.) Vol gens officieele berichten heeft men bij het ge beurde in de baai van Tschesme te doen met het handelsschip Kinali Aga en het jacht Bey- ruth, die tengevolge der sluiting van de haven van Smyrna op de reede van Vurla geankerd waren. Twee Engelsche torpedojagers noodig- den de beide schepen uit zich binnen tien minuten over te geven. De kapiteins weiger den de overgave; zij brachten de manschap pen aan land en brachten zelf de beide sche pen tot zinken. iMet betrekking tot dit voorval doet men uitkomen, dat Engeland zich aan eene schen ding van het volkenrecht schuldig maakte, door den aanval op deze schepen te onder nemen. die als onzijdig erkend waren. Dc BeynzÖi was in de Roode zee gezonden om daar boeiefn te leggen, en was daarmee lan gen tijd 'bezig geweest. Op verzoek van En geland bevond zich toen een Engelsche des kundige aan boord van het schip. De Beyruth bevond zich nu. na hare zending te hebben vervuld, op de thuisrus naar Konstantinopel. Dit is dus een aanslag van Engeland op een schip, dat diende voor wetenschappelijke doeleinden, door het volkenrecht als neutraal erkend "Weenen, 2 Nov. (W. B.) Gisterenavond hadden hier betoogingen van sympathie voor Turkije plaats. Eene duizendhoofdige men- fichenmenigte trok met eene groote Turksche vlag voorop, benevens de Oostenrijksohe en Duitsche vlaggen, naar de Turiksche aimbas- •ade, waar met geestdrift „Leve Turkije 1" werd geroepen. De gezantschapssecretaris vertoonde zich aan het publiek en beant woordde in het Duitsch eene toespraak, die tot hem gehouden werd. Geestdriftige JBLodhs" op Turkije, de bevrijding "van Egypte en de bondgenooten volgden op de woorden van den Turkschen diplosaaat. "Weenen, 2 Nov. (W. B.) Aan de to drukwekkende betoojdna yan gisteren voor het Turksche gezantschap namen omstreeks 3000 personen deeL Dc gezantschapsraad Blaque Bey verklaarde in eene in naam van den ambassadeur gehouden Duitsche toespraak, dat het hem eene behoefte des har ten was plechtig te getuigen, dat van het eerste oogeniblik van den aanval op Oosten- rijk-IIongarije af de geheele bevolking eene vaderlandsliefde en offervaardigheid had ge toond, waarvoor alle andere volken haar konden benijden. De Turken zijn nu op on rechtvaardige wijze plotseling aangevallen. God zal in dezen strijd evenzeer met hen zijn als met Oosïenrijk-Hongarije en Duitschland. Hij eindigde met een „hoch" op keizer Frans Jozef en de dappere Oostenrijksch-Hongaar- sche en Duitsche legers. Zijne woorden lok ten donderende hoera's uit. Een lid van den gemeenteraad van "Weenen verklaarde, dat de "Weeners reeds slnts lang vrienden van Turkije zijn. Geheel "Weenen en alle Oostenrijkers zijn verheugd, dat ook Tur kije nu naar de wapenen heeft gegrepen. Hij eindigde met den kreet: „Leve Turkije!'' Hierna volgde nog eene betooging voor het ministerie van oorlog. Ber 1 ijn, 1 Nov. (W. B.) In sommige Ita» haansche bladen is de bezorgdheid uitge drukt, Idat na de uitbarsting van de vijande lijkheden in het oosten de beweging onder den islam ook naa<r Lybië zou kunnen overslaan- Wij kunnen hier tegenover vaststellen, dat er toezeggingen heist a an van de Porte, dat zij met het oog op de Italiaanschc belangen alle nooddge maatregelen neemt om de islamische beweging uit Lybië verwijderd te houden. Kopenhagen, 1 Nov. (W. B.) De Po- litaken bericht uit Londen: De stemming is hier zeer gedrukt wegens den ondergang van den kruiser Hermes. In Dover waaien de vlaggen ter halver mast, omdat de meerder heid van de omgekomen zeelieden uit Dover afkomstig was. Frankfort a.M., 2 Nov. (W. B.) Bij het bericht van Havas uit Tokio, dat de vesting Tsingtau vernield is en de operatiên met al gemeen succes worden voortgezet, teekent de Frankf. Ztg. aan: De Japanners kondigden reeds voor geruimen tijd aan,' dat zij den miskado dén 31 en October op zijn naamdag als eeregave de veroverde vesting Tsingtau wilden aanbieden. Dit is zeker ook de lei dende gedachte bij de verspreiding van dit te legram van Havas, maar het is klaarblijkelijk onjuist. Wij verhelen ons niet, dat onze dap pere landslieden in Tsingtau een wanhoops- strijd hébben te voeren tegen eene verplette rende overmacht, waarin zij teD slotte zullen moeten bezwijken. Maar zoo ver zal het nu nog niet zijn, want als de Japanners de ves ting Tsingtau hebben vernield, zou men niet kunnen begrijpen tegen wien zij verder nog zouóen moeten opereeren. Eene andere be scherming dan de vesting bezit Tsingtau niet Het zou Japan zeer gemakkelijk moeten zijn met zijne geweldige overmacht na de verwoes ting van de vesting de open plaats te nemen. Het zal wel juist zijn, dat het concentrische vuur van de land- en de zeezijde sommige deelen van de vesting "heeft beschadigd. Maar het blijkt duidelijk uit het bericht van Havas, dat de heldhaftige bezetting zich nog staande houdt in de vesting. Berlijn, 1 Nov. (W. B.) De Geneeskun dige mewewerker van de Times schrijft, dat In Noord-Frankrijk gebrek is aan voldoende lazaret-inrichtingen. De stelregel om zooveel mogelijk gewonden naar Engeland te bren gen, wordt daarom met gevaarlijke overdrij ving toegepast Ook bestaat er een groot en ernstig gebrek aan bekwame en ervaren chi rurgen en verpleegsters. Berlijn, 2Nov. (W. B.) De stortingen bij de rijksbank op de oorlogsleening bedroeg den 31en October reeds belangrijk meer dan drie milliard mark. Berlij n, 2 No v. Den 14en October vond eene patrouille in Mogeville, ten noordoosten van Verdun, een van 26 Augustus ged aft eer den dienstbrief van den burgemeester aan den onderprefect, waarin wordt gezegd: „Gis teren vreesde bijna de geheele bevolking eene beschieting door de Duitschens en vluchtte. In den loop van den dag bezetten de Fransche regimenten no. 59 jagers te voet en no®. 211 en 220 linie-infanterie de omstreken. Daar van Fransche zijde voor de aankomst van het regiment no. 220 ongelooflijke dingen zijn voorgekomen, protesteer ik ten krachtigste tegen de gepleegde plunderingen en misbrui ken van allerlei aard. De burgemeester Huret" Pretoria, 2 Nov. (R.) Er is officieel bericht ontvangen, dat 110 man van het com mando van de Yilliers, die door de rebellen bij Treurfonteln gevangen gemaakt werden, gisteren allen weer bevrijd zijn door de strijd macht van kolonel Albert Berlijn, 2 Nov. (Björnson). Uit Peters- burg woarit bericht, dat van de 60 fabrieken, en werkplaatsen in de mijnnijverheid te Char- kow volgens ambtelijke berichten 19 stilge zet zijn, omdat er uit Polen en uit de Oost- zee-provinciën geene orders meer inkomen. Aan de strijdbare Belgen. De Belgische Regeering beeft in het te Ha vre verschijnend 'Belgisch staatsblad, in dato 26 October, den volgenden oproep aan alle in het buitenland vertoevende Belgen laten ver schijnen: „Door de verschrikkingen van een vijande lijk binnenrukken in het vaderland, uit hunne steden en dorpen verdreven, hebben talrijke Belgische gezinnen een schuiloord moeten zoe ken op vreemden bodem. Dit schuiloord heb ben zij gevonden in gastvrije landen, waar de openbare besturen, zoowel als de bevolking ten hunnen opzichte eene goedhartigheid aan den dag hebben gelegd, van welke onze natie de dankbaarste herinnering zal bewaren. Op al deze gezinnen weegt eenzelfde ver plichting» dat zij nooit het verre vaderland vergeten, waar verwanten, vrienden, gezellen zoo vreeselljk lijden! Dat zij ln deze dagen van beproeving door hunnen moed en waar dig gedrag de sympathieën trachten te ver meerderen, welke alle weldenkende en edel- hartige mannen over den geheelen aardbodem toedragen 1 Dat el hunne gedachten, «trevin- gen en daden ateeda op het heilig doel gericht i blilvem de bevrijding van het vaderland. Talrijk zijn de gezinnen, welke nog onder hunne leden mannen en jongelingen tellen, welke voor militaire diensten geschikt zijn. Uk eigen aandrang hebben velen zich bij het leger laten inlijven en eiken dag rijn er meer. Het is noodig dat allen, zonder verwijl, dit voorbeeld volgen. In naam van den Koning en van de natie, doen wij plechtig eencn oproep aan alle weer bare Belgen, in het bijzonder aan de mannen van 18 tot 30 jaar, opdat zij als vrijwilligers voor den duur van dezen oorlog dienst zou den nemen. Alle gemak zal hun daartoe wor den verleend. Het is hun genoeg rich tot de consuls van Bel#ë te wenden. Na rich te heb ben vergewist, dat geen enkel overwegende reden van zedelijken of lichamelijken aard ze voor dienstneming ongeschikt maakt, zullen deze hun in voorkomend geval de reiskosten voorschieten* om onmiddellijk de wervings- bureelen in Engeland of Frankrijk te bereiken. De ongehuwde Belgen van 18 tot 30 jaar, welke aan dezen oproep geen gehoor zullen hebben geschonken vóór 15 November e.k., zullen bij bevel kunnen worden opgevorderd voor het verrichten van militairen arbeid, krachtens de wet van 14 April 1887. "Wij vertrouwen, dat allen hunner plicht zullen gehoor geven. Nooit heeft België meer recht gehad op de hulp zijner kinderen, dan nu het 't slachtoffer is van een wanbedrijf zonder voorgaande in de geschiedenis. Dat zij allen, onder de aan voering van een koning op wie wij trotsch zijn zich inspannen om het uur te bespoedigen, op welk wij ons wederom vereenigd zullen vin den, onafhankelijk, en vrij op den bodem van het geliefde vaderland, dat ons door zijn smarten nog dierbaarder is geworden." Volgen de handleckeningen van al de leden van den ministerraad. De censuur in België. Voor de door de Duitschei-s bezette stre ken van België zijn de volgende verordenin gen uitgevaardigd: 1. Alle voortbrengselen der drukpers, evenr als alle andere door machinale of scheikundige middelen verkregene en tot uitbreiding onder het publiek bestemde vermenigvuldigingen van geschriften, en van muziekstukken met tekst of uitleggingen (drukwerken), zijn aan de censuur van het Keizerlijk Duitsche Gou vernement-Generaal onderworpen. Al wie de in par. 1 aangegeven drukwerken zonder toestemming van den Censor daar- stelt of uitbreidt, wordt voigens de oorlogs- wetten gestraft. De drukwerken woiden ver beurd verklaard en de vormen en platen on bruikbaar gemaakt Ais uitbreiding van een drukwerk in den zin van deze verordening wordt ook aangezien het aanplakken, ten toon stellen of ten toon leggen ervan op plaatsen waar hel publiek er van kennis kan nemen. 2. Theatervertooningen, gezongen of ge sproken recitaties, evenals tentoonstellingen van kinematografische of andere lichtbeelden, mogen alleenlijk georganiseerd worden, in dien rij tevoren door den censor toegelaten rijn. Wie theater-vertooningen, recitaties of ten toonstellingen van lichtbeelden zonder toela ting van den censor organiseert of wie op hetzij welke wijze deelneemt aan de organi satie van zulke veriooningen, recitaties of tentoonstellingen, wordt velgen® de oorlogs- weUen gestraft De platen en films worden verbeurd verklaard. Deze verordening treedt onmidellijik in werking. Brussel. October 1914 De Gouverneur-Generaal in België, (get.) Freiherr von der Goltz. Generaal Veldmaarschalk. Wie drukwerken, prenten of platen, enz. die door de Duitsche censuur niet goedgekeurd werden, uitgeeft of drukt, tentoonstelt, koopt of verkoopt, wordt volgens de oorlogswetten gestraft. Deze straf treft vooral zeer streng degenen, die in bezit zouden gevonden "wor den van <ktgbladen_ met anti-Duitsche strek king, of waarvan de inhoud de bevolking te gen Duitschland zou opruien. Het publiek wordt vooral op zijn hoede gesteld, tegen dagbladen van dien aard, wrelke uit het bui tenland ingevoerd worden, zoo als bijv. de Journal des Refugiés. De commandant van Antwerpen, (gel.) Frhr. von Bodenhausen. Antwerpen, October 1914. Louis Franck naar Brussel Op bevel van het Duitsche gouvernement is Louis Frainck, voorzitter van de intercommu nale commissie, naar Brussel geroepen. Re denen voor dit bevel worden niet opgegeven. Hel is te voorzien, dat eerstdaags de be voegdheden van de intercommunale commis sie en van burgemeester en wethouders in banden van den Duitschen civielen gezag voerder, senator Strandere, uit Hamburg, zul len overgaan. Uit Antwerpen. Men meldt dud. 2 Nov. aan de N. R. Cti Gisteren en hedennacht hoorde men in Antwerpen hevig geschutvuur, komende uit de riphting-Lookeren. De toestand daar blijft onveranderd. Onder de Duitsche soldaten heerscht een zeer gedrukte stemming en ge vallen van desertie komen herhaaldelijk voor. Muziek, zooals voor een paar weken, wordt niet meer gehoord. De Duitschers treden op als bewakers dear stad, gedragen zich steeds ordelijk, maar zien er geenszins als overwin naars uit. Door de burgerij worden zij zoo veel mogelijk genegeerd. Vragen rij lnlichtinr gen, dan worden die of niet begrepen of za kelijk, maar zeer beleefd beantwoord. Ver schillende Duitsche mdlita/iren, <£e ik sprak, vertelden mij, dat het hun in Antwerpen in (het geheel niet bevalt en rij dolgraag van alle overwinningen willen afzien, als ze maar niet meer behoefden te blijven en konden te- rugkeeren. Zij klagen er over, dat men in Ant werpen zoo koel tegen hen is en dat de prij zen der waren in de café's enz. zoo bijzonder hoog rijn. Als overwinnaars zagen rij er in geen geval uit. De Duitsche hospitalen liggen vol gek wét- sten. De Belgische ambulance houdt zich nu in hoofdzaak bezig met do zorgen voor vluch telingen, welke geen onderdak of geen voed sel meer hebben, en met het verzorgen van de zieke burgers. Volgens bevel van de Kom mand antur mogen die tot hospitaal ingerichte particuliere buizen nog uk* ontruimd wor den en de bedden niet verwilderd. De scholen zullen heden over een week weder geopend worden. De onderwijzers, die rich nu nog niet aangemeld hebben, verliezen hun betrekking. De openbare inrichtingen werken alle betrekkelijk good. De waterlei ding gaat in de meeste huizen weder tot de bovenste verdieping. Gas- en electrisch licht is er nu voldoende- De eleclrische tram rijdt op bijna alle lijnen; 50 pet. van het personeel is aan den arbeid. Hel dradennet is men be zig te herstellen Het officieele uur is natuurlijk het Duitsche. De burgers blijven zich echter steeds aan 'den Belgischen tijd houden en bedienen zich daar ook zooveel mogelijk van. Vraagt men hoe laat het is, dan krijgt men steeds den Belgischen tijd te hooren. In de gevangenissen zijn de meeste gevan genen terug. Begrafenissen vinden regelma tig plaats. De overleden Duitschers en ook de Belgische militairen worden steeds op het kerkhof te "Wilrijck begraven. Besmettelijke ziekten komen niet voor. Voedsel is er nog ruim voldoende, doch de prijzen worden verbazend hoog. Het meel is met 25 pet. opgeslagen en kost thans fr. 35 per 100 K.G., de petroleum kost 50 centimes p'er liter, lucifers 10 cent per pak, zout 25 k 30 centimes per pond, eieren 25 k 30 centimes peer stuk. Het vleeseh en de boter zijn goed- kooper dan vóór den oorlog. De Antwerpsche pers. Het Handelsblad van Antwerpen zal van Dinsdag 3 November af weder verschijnen on der dezelfde redactie. Prins Louis van Battenberg. Zooals wij reeds kort mededeelden, heeft Prins Louis van Baltenberg ontslag geno men als eerste zeelord in Groot Brittannië. In zijn ontslagaanvraag deelt hij mede, dat zijn geboorte en verwantschap (aan Duitsch vorstengeslachten n.I.) het hem moeilijk ma ken. in dezen moeilijken tijd rijn. zware taak te blijven vervullen Mniötesr Churchill heeft dit argument; aan vaard en in een vleiend schrijven betreffen de Battenbergs groote verdien/sten voor de vloot, nam hij het ontslag aan. Prins Louis van Battenberg werd In 1854 te Gratz geboren als de oudste roon van prins Alexander van Hessen m ffrxrvin De Hauke, een Russische dame. Hü diende sinds 1868 in die Britsche vlootwaar hij alle rangen door liep tot de hoogste toe. In 1908 geschiedde rijn benoeming tot vice-admiraal en in het zelfde iaar werd hij Commander-in-Chief wan de Atlantische vloot. Hij werd Second Sea Lord in 1911. commandant van de Blauwe vloot 1912. admiraal In 1913 en werd First Sea Lord In December 1912 De Engelsche bladen roemen om Strijd Batten berg's zeer groot e verdienste voor de moderniseering van de Britsche vloot en la ken de verdachtmakingen van enghartige chauvinisten in verband met *s prinsen Duit sche afkomst, welke verdachtmakingen hem aanleiding hebben gegeven af te treden. Uit Engelsche bron. Harold Ashton, de correspondent van de Daily News in Noord-Frankrijk, die semt dat Rijssel weer door de bondgenooten bezet is verder verwacht, dat de Duitschers nu wel reeds met pak en zak uit Brugge, waar zij slechts op het ieeken daartoe wachtende wa ren, zullen zijn weggetrokken, zegt. zoo meldt een Londensch telegram aan de N. R. Ct., d.d. 2 dezer, dat de hoofdmacht van den vij and den bondgenooten het vlakke gebied ten noorden van Zinepezeele betwist, een gebied dat besproeid wordt door vijf riviertjes. Men voorziet echter, voegt hij daaraan toe, dat de Duitschers zioh hier slechts tijdelijk staan de. zullen kunnen houden. Zondag werd er weer hard gevochten. De Duitschers hadden zich verschanst In de bos- schen rondom Zonnebeke (oostelijk van Ype- ren), waar zij vele boomen hadden omgehou wen en op elkaar gestapeld, terwijl zij hun machinegeweren gemaskerd hadden mét nu door den herfst vergeeld gebladerte. Wij hebben, zoo gaat hij verder, deze bos- schen weer en nog eens weer met geschut- en geweervuur aangevallen, geholpen door de listen van de guerrilla-taktiek, waarmee de Indische troepen zoo vertrouwd rijn. Een gepantserde trein werd van Yperen uit langs den spoorweg naar Roessela ere (Rou- lers) gezonden en reed om het uur langs den zoom van 'het bosch, waar men den Duit schers veel verliezen toebracht. De vijand, die groeten moed aan 'den dag legt, heeft met allerlei listen den trein pogen af te snij den en den spoorweg te vernielen, doch tot dusver slaagde hij daarin niet. De vooruitgeschoven stellingen" In het bosch werden veroverd en heroverd, en in sommige van deze schermutselingen hebben de bond genooten vele gevangenen gemaakt en een paar kanonnen vermeesterd. De Duitóthe cavalerie heeft niet'veel kun nen uitrichten en vertoont teekenen van de moralisatie. De strijd in deze boschachtige streek is he rig en verwoed. Hij duurt nu drie dagen ach tereen en zal wellicht nog een week lang worden voortgezet. De Duitschers zijn als konijnen in hun hole®. Als onze fretten hen uit één daarvan opjagen, vluchten zij dade lijk In een ander en zoo wordt het spelletje voortgezet. De vloot mengde haar stem gisterenmor gen opnieuw in (het luidruchtige koor en bom bardeerde de kust tusschen Nieuwpoort en Ostende. In den af geloop en nacht hebben de bond genooten bij helderen maneschijn en koud weer opnieuw terrein gewonnen in korte, vinnige schermutselingen, waarin de goer- kha's rich hebben onderscheiden. Het (resultaat v&n de krijgsverrichtingen gedurende de af geloop en week is meer dan bevredigend geweest W-ij zijn opnieuw in Rijssel en het verlaten, door granaten geteis terde Dixmuiden is niet langer een schuil oord voor afdeehngen van den vdjfand, doch de begraafplaats voor een groot aantal van zijn dooden. De winter in aantoctit. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Ko ningsbergen, dat in Oost-Pruisen de vorst zijn intree heeft gedaan met een scherpen Noordoostenwind. De thermometer Is al 2 graden onder 1 vriespunt gedaald In .Archangel heerscht al sedert eaolge (la- san 16 era den vorst Onder zeebooten. Onderzeeboolen rijn volstrekt' geen uilvin- gen van den latercn tijd. zooals men allicht zou denken. Reeds in 1624 bouwde een Hollander, Cor- nelus Drebbel, die in Londen woonde, oen on derwaterboot, waarmede hij onder de Theems door van Westminster naar Green wich voer. Toentertijd had de uitvinding na tuurlijk geen praktisch nut. Na hem hebben nog anderen, met en zonder goed gevolg, onderwaterhooien gebouwd, waarvan sommi gen zeer goed in elkaar zaten. Om haar voort te bewegen had men weliswaar altijd nien- schelijke hulp noodig. Aan de buitenzijde bracht men schroeven aan. die van binnen door middel van zwengels gedraaid werden. Ook Fulton, de bouwer van de eerste stoom boot, hield zich bezig met het bouwen van o nder wale nbo o ten en met uitstekend resul taat. Hij kwam ook op het denkbeeld om voor de luchtververschiiig samengeperste lucht te gebruiken. In 1801 bleef hij met zijn boot een uur op een diepte vatn 8 meter, reeds spoedig daarna bleef hij met nog vier personen zelfs 4 uur onder water. Sinds 1885 heeft men het vraagstuk der duikbooten voor nribtadre doeleinden van veel belang gevonden, zoodat men van toen af zioh onafgebroken heeft beziggehouder iets volkomens te bereiken. En uu behoorei de onderzee!ooten tot een onontbeerlijk oor logswapen. Hun grootste waarde bestaat wel daarin, dat eene beschieting der booten, wan neer rij onder 3 meter diepte varen, doelloos ls, daar in zulk een diepte geen enkele gra naat meer werkt. De booten rijn dan bijna onkwetsbaar en kunnen vlak in de nabij heid van een vijandelijk schip komen. De kosten van een onderzeeboot bedragen van 600.000 tot 1.200,000 gulden, naar gelang van de grootte. Onderscheidingsteekenen. Deze militaire versiering in den vorui van het dragen van vangsnoeren, tressen enz., vindt rijn oorsprong m ons land; rij stamt regelrecht uit onzen tachtigjarigen oorlog, zoo schrijft het Ilbid. In de eerste helft, dus nog in de zestiende eeuw, deserteerde een der Spaansche regi- menten, eti liep met vlag en wimpel naar de on&on over; waarschijnlijk was hot een com mando, dat geheel uit N.-Nederlanders be stond. De Spaansche opper-beveihebbor Alva was zóó woedend over deze overlooperij, dal hij de strengste straffen uitdacht voor de deserteurs; en hij liet bekend maken* dal elke soldaat en officier van het bewuste regiment onmiddellijk en zonder vorm van proces zou worden opgehangen, indien hij in Spaansche handen vieL De bedreiging maakte niet veel indruk op de overloopers. Zij zonden hem een bood schap, dat voortaan het geheele regiment zich zou voorzien van een eind strop, bene vens een spijker, ten einde gereed te zijn om ckidcliijik te worden opgeknoopt, bijaldien een hunner in Spaansche handen mocht val len; met andere woorden, niemand hunner dacht er aan, zich levend in haaiden der Spaansohe erf-ri)anden over te geven! Hun moedigen spot zetten rij kracht bij door werkelijk als nieuw onderscheidingslee- ken een koord om den hals te drager, waar aan een spijker was bevestigd. En omdat het hen bittere ernst was met de verzekering, dat ze niest levend in 's vijands handen wilden vallen, vochten zij met zulk een doods-vcr- achting, dat deze soldaten een bijzondere vermaardheid verkregen. Zoo ontstond later uit den henuepstrik van dit regiment een wollen of zijden s>noer, la ter een gouden of zilveren tres. terwijl in plaats van den spijker gouden of zilveren stiften werden gemaakt als versiering. Ook werd hel onderschei dingsteeken niet meer om den hals gedragen, doch werd het aan de epauletten eu op de borst bevestigd. Doch van herkomst is dit militaire distinc tief oorspronkelijk van gocd-Hollandschen huize. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Tijdelijke heffing van uitvoerrechten Ingediend is een wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten. Dit uitvoerrecht van acht procent, zal o. a. niet geheven worden van goederen, waarvan de waarde niet hooger is dan de gemiddelde waar de tusschen 1 Augustus 1912 en 31 Juli 1914. Wanneer door de Kroon is bekend gemaakt, dat oorlogsgevaar in den zin, waarin dat woord in 's Lands wetten wordt gebezigd, niet meer aanwezig ist wordt onverwijld een voorstel van wet tot intrekking dezer wet aan de Tweede Kamer gezonden. Zij zal In werking treden op een bij Konink lijk besluit te bepalen datum. In de memorie van toelichting wordt o a. gezegd Hoeveel het recht zal opbrengen, ls niet bij benadering te ramen. De Minister van Financiën verwacht echter, dat het wel één k anderhalf m i 1- lioen gulden per maand op brengen kan. Mocht de oorlogstoestand spoedig eindigen, dan zal de opbrengst van hei uitvoerrecht niet veel bet eekenen. Echter zuller dan de buitengewone uitgaven, welke van dier toestand het gevolg rijn, althans grootendeels, spoedig niet meer noodig zijn. Mocht daar en-* tegen onverhoopt de oorlogstoestand van Iange- ren duur zijn, dan zal het recht een bate afwer pen, die juist wegens dien langeren duur voor de schatkist dubbel welkom zal zijn. Opgemerkt wordt intusschen, ter voorkoming van misverstand, dat het recht, zoolang het geheven wordt, wel ten deele een compensatie geven zal voor de verminderde opbrengst der gewone belastingen, maar dat het niet in aan merking zal kunnen komen bij de middelen tol dekking der leening, welke ter bestrijduig y&b de buitengewone uitgaven, die gedaan fhoetén worden, zal moeten worden gesloten. Door het voorstel, als het tot wet zal wprdqn verheven, zal wel de uitvoer van ln prijs gé- stegen waren worden belast, maar de eigenlijk gezegde doorvoer van alle waren zal geheel vrij blijven*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2