binnenlandT" bevredigend. De bladen verklaren, dat dc oor log geen godsdienstig karakter draagt. Zij leg gen er den nadruk op, dat hel een moreele plicht van dg Mohammedanen is, trouw aan do Britsohe kroon, te blijven. De Mohamme- daansche bond in Bombay gal den onderko ning telegrafisch de verzekering, dat de trouw der mohammedanen onwrikbaar blijft. Aan zienlijke muzelmannen te Bombay schreven aan de Times of India: „Wij blijven trouw aan koning George, maar daarom moeten wij niet den sultan veroordeelen, die slechts een werk tuig is in de handen van dt> opportunistische politiekers ln Stamboel.'1 Mohammed Ali, hoofdredacteur van het In- bsche blad Comrade, schrijft: „De muzelman nen in Indië moeten hunne ziel Gode aanbe velen en hunne diensten ter beschikking der Indische regeering stellen." Soortgelijke ge tuigenissen, die een bewijs vormen van de trouw der muzelmannen in Indië, ontvangt «en uit alle deelen van het land. N e w-Y o rk, 5 N o v. (R.) Uit Tokio wordt officieel bericht, dat het bombardement van Tsingtaiu krachtig wordt voortgezet. Gedu rende den nacht vam 3 November deden de Duitschers een tegenaanval. De electriciteits- fabriek is \eraield. Kaapstad, 5 Nov. (R.) De opstand vau Beyers in W est-Transvaal en de opstand van Maritz in het noordwesten van de Kaapkolo nie schijnen geheel bedwongen te zijn. Pretoria, 5 N o v. (R.) Officieel bericht Nog 106 rebellen, waaronder vier luitenants en zeven Duitsche soldaten, hebben zich vrij willig overgegeven in Carnarvon. Londen, 5Nov. (R.) Een regeeringsge- trouw commando heeft eene ontmoeting ge had met rebellen in het district Rustenburg. Het commando verloor twee dooden, vijf gewonden en eenige gevangenen. Later nam Botha het bevel over dat commando op zich en joeg de opstandelingen uiteen. Op ver schillende plaatsen geven de rebellen zich in groolen getale over; rij zijn bitter teleur gesteld over de verkeerde voorstellingen, die de leiders hun hebben gegeven. Weenen, 5 Nov. (W. B.) De Wiener Allg. Zeitung zegt, naar aanleiding van het /oorzichtig gestelde communiqué, waarmee het Engelschc departement van oorlog de op gewonden openbare meening over het gevaar van een inval trachtte gerust te stellen: Niels kan het groote feit ongedaan maken, dat dc Duitsche kanonnen aan de Engelsche kust donderden. Het is een vreeselijk ontwaken, dat de Britsohe natie nu beleeft. In plaats dat ie Engelsche oorlogsschepen de Duitsche ha vens bombardeeren, vallen de Duitsche pro jectielen op Engelschen grond. Duitsche duik- boolen verschijnen in het Kanaal, Duitsche oorlogsschepen aan de oostkust van Engeland, Duitsche mijnen aan de noordkust van Ier land. Voor Engeland is nu het vreeselijkste werkelijkheid geworden; het werd aan de eigen kusten door Duitschland in de verdedi ging gedrongen. Berlijn, 6 Nov. (W. B.). Officieel. De Nordd. Allg Zeitung brengt het facsimilé van »en mot den stempel van het Engelsche ge zantschap in Brussel voorzien formulier, dat Jen volgenden tekst heeft: „Ela-major de 1'armée anglaise. Je sous- signé Dale Long, attaché a l'état-major, ré- duisitionne Ie1914". Het blad merkt hierbij op: Van het hier afgedrukte formulier werd een geheel pakket gevonden in het kantoor van de Engelsche ipionage-eentrale in BrusseL Reeds lang voor den oorlog was het bekend, dat een zekere Dale Long in Brussel woonde en zich daar bezig hield met spionage tegen Duitschland ten behoeve van Engeland. Het was ook ge lukt een gcheele reeks van zijne agenten voor den rechter te brengen. Intusschcn kon niet met zekerheid vastgesteld worden, dat Dale Long tot den Engelschen generalen staf be hoorde. Uit het formulier, dat nu gevonden Is, blijkt echter, dat Dale Long in het geval van oorlog aan den Engelschen generalen jlaf zou worden toegevoegd en dat hij krach tens zijn ambt in hel Engelsche leger bevoegd vas rekwisitién voor te schrijven en dat deze evoegdheid door het Engelsche gezantschap X Brussel gecertificeerd was, zooals het jlempel bewijst. De aanwezigheid van een ge heel pak niet ingevulde formulieren van dezen aard bewijst verder buiten eiken twijfel, dat men hier Ic doen heeft met een mobilisatie maatregel, die zonder de toestemming van de Belgische regeering in 't geheel niet denk baar is. W e e n e n 4 Nov. (W. B.) De Politische Korrespondenz verneemt, dat door bemidde ling van den Spaanschen gezant met Rusland een overeenkomst is getroffen over het ver- frek der tot dusver aan beide zijden terugge houden staatsonderdanen. met uitzondering van officieren en van 17- tot 45-jarige mannen. Het Spaansche gezantschap deelde mede, dat de Russische gouverneurs reeds overeenkom stige telegrafische instructiën hebben ontvan gen. Budapest, 5 Nov. (W. B.) Het Hongaar- iche correspondentiebureau bericht, dat de minister van financiën met de bestuurders van dc geldinstellingen te Budapest heeft beraad slaagd over de uitgifte van eene staatslee- ning, die moet dienen tot dekking van do oorloasuilgaven Als uitkomst van deze be raadslagingen werd geconstateerd, dat de te genwoordige toestand van de geldmarkt gun stig is voor de uitgifte van eene binnenland- fiche leening. Het uilgeven van eene oorlogs- leening Is dus binnenkort te verwachten. Ber 1 ijn, 5 Nov. (W. B.) De Vossische Ztg. vestigt er de aandacht op, dat lord Lore- burn, de gewezen lord-kanselier, die nog niet heel lang geledein zijn ambt in het tegenwoor dige Britsche ministerie neerlegde, in een hoek, dat hij verleden jaar heeft uitgegeven over den bijzonderen eigendom in den zee oorlog,, de voorstellen tot sluiting van de ge- heele Noordzee van Dover en Calais tot aan de Shetlands eilanden en Bergen voor de han- Aelsscheepvaart voor een bepaalde schending van de neutraliteit verklaarde. Hij zet in rijn hoek uiteen hoe moeielijk het is de kust wer- kèlijk te blokkeeren en gaat dan voort: Wan neer men een afgesloten zee met een nauwen ingang heeft, zooals de Mlddellandsche zee, de Zwarte zee of de Oostzee, kan de blokkade de industrie slechts afdoende benadeelen, als Ie blokkeerende strijdmacht met alle volken, die de kust bewonen, in oorlog ligt. Dat is echter och gelioele buitensporige onderstelling. Wanneer echter een van de volken, die de kust bewonen, neutraal is, dan kan de nauwe ingang slechts door ccne klaarblijkelijke schending van de neutraliteit, die zou gelijk staan met eene oorlogsverklaring, zoodanig gesloten worden, dat het in- en uitloopen van schepen in neutrale havens, van waaruit de vijand overvloedig per spoor kan worden verzorgd, kan worden verhinderd. De toepassing van deze volzinnen op de sluiting van de Noordzee beteekent, dat En geland daardoor een zwaren inbreuk maakt op do onzijdigheid van Nederland, 'Denemar ken, Noorwegen en Zweden. Berlijn, 5 Nov. (W. B.) Een te Stock holm verschijnende sociaal-democratisch or gaan schrijft in een artikel, dat onmisken baar alleen aan het adres van Engeland is gericht: Er verloopt geen dag zonder nieu we bewijzen, met welk eene moeite de neu trale staten hun handel moeten loodsen voorbij de wantrouwige oorlogvoerende sta ten. Dit bewijst onmiskenbaar de gewoonte van zekere oorlogvoerende staten, om aan de neutralen de voorwaarden voor hun verkeer te dicteeren. Eiken toevoer voor den eenen oorlogvoerende af te snijden is het doel, dat door den ander openlijk wordt nagestreefd. Daarom is het recht van de neutralen blijk baar in de oogen van velen weinig waard. Maar slappe toegevendheid maakt de zaak voor ons neutralen niet beter. Wij rijn nu zoo ver gekomen, dat Zweden dc gewichtigste artikelen, die het behoeft, slechts onder de grootste moeielijkheden en zelfs dan niet al tijd kan krijgen. De oorlogvoerenden hebben geen recht aan de neutrale staten voorschrif ten te geven over hun handelsverkeer, dat zij telkens aan den oorlogstoestand aanpas sen. Men voert veelvuldig aan, dat de neu tralen te zwak zijn om zich te doen gelden. Dat is echter heden volstrekt niet zoo zeker De oorlogvoerenden zelf zijn in zeer hooge mate afhankelijk van den handel der neu tralen en hun goederenaanvoer. De neutra len vormen eene zeer respectabele economi sche macht. De moeieliikiheid voor hen is groot zoolang zij ieder afzonderlijk optreden Maar wanneer zij hunne in vele opzichten ge meenschappelijke belangen vereenigen en ge zamenlijk optreden tegcm pretentiën, die men onbevoegd doet gelden, dan krijigen zij eene belangrijk grootere mogelijkheid om bun recht te óocn gelden. Londen, 4 Nov. Telegrammen uit New- York doen kennen, dat de openbare meening in Amerika over het algemeen van oordeel is. dat het besluit van Groot-Brittannië, met be trekking tot de Noordzee, voldoende gerecht vaardigd is door de omstandigheden en dat de maatregelen, genomen ter bescherming van de belangen der neutrale landen, alles geven wat men kon verwachten. De correspondent van de Daily Telegraph te New-York zegt: De eenige Amerikaansche protesten, die te voorzien zijn, zullen uitgaan van de exporteurs, die dachten, ondanks deD oorlog, hun onwettigen handel met Duitsch land te kunnen voortzetten. De Amerikaan- sche militaire en maritieme kringen verbazen zich, dat Groot-Brittannië dit besluit niet eer der genomen heeft. Kopenhagen, 5 Nov. rW. B.) De Ber- lingske Tidende bericht, dat de in Christia- nia gevestigde vereeniging van Noorweegsche scheepsreeders in een aan het Nc rwcegsche ministerie van buitenlandsche zaken gericht adres er tegen protesteert, dat Engelsche oor logsschepen neutrale handelsschepen met la dingen voor Skandinavië in strijd met het volkenrecht in Engelsche havens binnenbren gen. Men moet aanspraak maken op schade vergoeding voor het verlies, dat daardoor be rokkend wordt. Berlijn, 5 Nov. (W. B.) De gezegden van Roosevelt over den wereldstrijd waren door Reuter verminkt. Inmildels is gebleken, dat Roosevelt volstrekt niet in het koor van den door Engeland geïnspireerde anti-Duit sche pers instemt. In zijne verdere artikelen zegt Roosevelt: Het is absurd, ja meer dan absurd, den Duit- scihen keizer als den bloeddorstige n verwek ker van den oorlog of te schilderen. Ik ge loof, dat de geschiedenis eenmaal zal aontoo- nen, dat de keizer in volkomen eenstemmig heid met de gevoelens van het Duitsche volk handelde, in den oprechten wensdh en het geloof te doen, wat de belangen van zijn volk edschten. Ieder van zijne zonen trok in den oorlog, niet slecht6 in naam, maar om wer kelijk alle gevaren en bezwaren van den oor log te doorstaan. Twee zonen sloten een noodhuwelijk en vertrokken dadelijk na de voltrekking naar het front. In tienduizende gevallen gingen officieren en manschappen een huwelijk aan, vóórdat zij in den strijd gingen. Eene natie, die in tijden ran nationaal gevaar zulk een geest drift toont, is zeker eene groote natie. Van de hoogste tot de laagsten bewezen de Duitsche mannen en vroivwen eene heerlijke vader landsliefde en zelfverloochening. Het Duitsche volk gelooft vast, dat het in de eerste plaats een strijd van de beschaving tegen den gewel dig dreigenden vloed der borba arschh c id voert. Het Duitsche volk trekt in den strijd omdat het overtuigd is, dat de oorlog eene volstrekte noodzakelijkheid was. eene nood zakelijkheid niet slechts voor Doiitschland's welvaart, maar voor Duitschlands nationaal bestaan. De Duitschers zijn overtuigd, dat de natiën van West-Europa verraders, van de zaak der westersche cultuur zijn. De vet^tie- tiging of verminking van Duilschlamd. die tot zijne onmacht zou leiden, zou een ramp voor het menschdom zijn. Ieder grootmoedig hart, iedere ruim om zich heen ziende geest op'het gcheele aarend kon niet o/nders dan vreugde hebh hrt bestaan van een beveiligd, eensgcz'cv machtig Duitschland, dal te sterk is om aanvallen te vreezen, te rechtvaardig om een bron van vrees voor zijne buren te zijn. Londen, 5 Nov. (R.) Het vonnis in zake de anti-Duitsche standjes te Deptford is aldus: Drie personen werden tot gevangenisstraf van respectievelijk zes en vier maanden veroor deeld. De andere beklaagden moesten borg tocht stellen voor hun goed gedrag. De mees ten van hen namen als vrijwilliger dienst in het leger. Zweden* Stockfiolm, 5 Nov. (W. b.) Officieel wordt medegedeeld, dei de toekenning van do Nobelprijzen van dit jaar wordt uitgesteld tot het aanstaande najaar. Het tijdstip voor do prijsverdeeling wordt van 1916 af van den lOen December gebracht op 1 Juni. In 1916 zullen de prijzen voor 1915 en 1916 uitgedeeld worden. Mexico. El Paso, 5 Nov. (R.) Hier Is bericht ontvangen, dat op 20 zeemijlen ten zuiden van Agua Scaliemtes een veldslag is geleverd tusschen eene voorwaarts rukkende strijd macht en aanhangers van Carramza, welker sterkte onbekend is, en 10,000 man, die hun door Villa tegemoet gezonden rijn. Verspreide Berichten. De strijd in België- De oorlogscorrespondent van de Daily Chronicle seinde Woensdag uit Noord-Frank rijk, dait de Engelsche troepen in een drie- daagschen slag schitterend hebben gevochten tegen een overmacht van 700,000 Duitschers, die trachtten tusschen Yperen en Reims door het front der bondgenooten heen te breken. Besormingen met de bajonet van dc loop graven waren die dagen voortdurend aan de orde. Den eersten dag werden de Duitschers telkens met groote verliezen teruggeslagen; zij lieten stapels lijken op het slagveld liggen. Den volgenden dag vielen zij weer met een overstelpende overmacht aan en dreven de Engelschen vijf mijlen terug. Aan beide zijden waren de verliezen reusachtig. Den laatsten dag (Zaterdag van de vorige week) herwon nen de Engelschen echter niet alleen het ver loren terrein, doch wierpen de Duitschers 15 mijl terug. Te Brussel. De bijzondere correspondent van de N. Ct. te Antwerpen seint, dat te Brussel een pro clamatie is aangeplakt van 28 October, be krachtigd op 1 November door Von der Goltz, waarin wordt medegedeeld, dat 2 politie agenten van de stad Brussel tot 5 en 3 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens het plegen van geweld tegen een Duitsch soldaat met medehulp van Brusselsche burgers. Bo vendien is aan de stad Brussel een boete van francs 5,000,000 opgelegd. Een en ander met machtiging van den krijgsraad. Duitsche maatregelen. Uit Aken werd gemeld, dat 200 arbeiders en ingenieurs in een spccialen trein naar Ant werpen zijn vertrokken, om aldaarde Zcppc- lin-hal tc helpen bouwen. Uit Essen kwamen 40 kanonnen aan van zwaar kaliher, die naar Atrecht zullen wor den vervoerd. Uit Aken vertrokken meer dan 12 lange goederentreinen et leege transportwagens in de richting van Namen. Men zegt er binnen kort aanmerkelijke troepenverplaatsingen in Noord-Frankrijk zullen plaats hebben. Een trein met 60 automobielen met mitrail leurs is naar Ostende vertrokken. Verdiende promotie. Acht Engelsche kolonels rijn wegens hun schitterende houding te velde hij keuze tot genera al-majoor bevorderd. De zeeslag op de Chileensche kust. Omtrent den zeeslag op de Chileensche kust vindt de N R. Ct. nog eenige bizonderheden in telegrammen uit Valparaiso aan Engelsche bladen. Het blijkt dat het Duitsche eskader onder bevel stond van admiraal Von Spee, (die in 't begin van dit jaar met de Scham- horst een bezoek heeft gebracht aan verschil lende Nederlandsch-Indische havens). Het gevecht is Zondag geleverd, ongeveer een uur voor 't vallen van den avond, en geëindigd toen 't donker was Op de Good Hope werd een ontploffing waargenomen tusschen de beide schoorsteenen. De Monmouth zonk na dat er verscheidene schoten waren afgevuurd en trachtte zinkende nog een der Duitsche kruisers te rammen. Dc Duitsche admiraal drukt er in een telegram aan de Chileensche autoriteiten zijn leedwezen over uil, dat het wegens het stormachtige weer niet doenlijk was booten uit te zetten om opvarenden van de Monmouth te redden. Men vermoedt, dat de Glasgow en de Otranto slechts licht zijn beschadigd. Beide schepen hebben, evenals de Good Hope, van dc duisternis gebruik ge maakt om te vluchten. Het gevecht heeft plaats gevonden bij het eiland Santa Maria, ter hoogte van Coroncl. De Gneisenau, Scharnhorsl en Nürnberg, alle drie slechts licht beschadigd, zouden gisteren weer van Valparaiso, waar ze waren binnen- geloopen, zee kiezen. De Leipzig en Dresden zijn met vier bewapende transportschepen buiten de haven gebleven. Men gelooft dat het Duitsche eskader met behulp van draadlooze telegrafie geregeld nuttige inlichtingen heeft ontvangen, wat met het Engelsche niet het geval is geweest. In een telegram uit Valparaiso aan de New- York Herald wordt het vermoeden uitgespro ken, dat de Duitsche schepen, van de kust uit door spionnen gewaarschuwd, de Engel sche schepen al opwachtten toen deze, na tc Coronel kolen te hobben ingenomen, de haven verlieten. De Engelsche schepen schijnen niet eens gelegenheid te hebben gehad de slagorde aan te nemen. Volgens dezen berichtgever is de Good Hope zwaar beschadigd od de kust geloopen. In oorlogst ij d. Men schrijft uit het Rijnland aan de N R. Co.: In het begin van den oorlog las ik eens in uw blad, dat een Engelsoh oud-gediende den Transvaalschen oorlog een pic-nic genoemd heeft, vergeleken bij den huidigen oorlog. Welnu, in Duitschland gaat het evenzoo. De veteranen van 1870, pronkend met de na men Sedan, Wórth, Spicheren, beginnen hun glorie te verliezen. Toenmaals was de oorlog een krijgshaftig bedrijf, een strijd van held- hafligen moed tegen even kloeken van den vijand. Na den slag, voorbereid door inspan nende, lange infanlcriemarschen, vermetele verkenningen door ulanen- en huzarenpa- trouilles, een mcesleepen ran zware artillerie door ongebaande boschpaden, kwam de pe riode van rust en voldoening over het be reikte. Wel lagen daarginds op dc velden honderden dooden en gewonden, maar dat was werk voor de lui van de ambulances. De soldaten stookten hun vuurtje en kookten hun potje. In veel gevallen was er tijd genoeg om een koraal te ringen: Nun danket Alle Gottl.... En nu I oo on ze veer leert m en den huldi gen oorlog kennen, al is men ver van het front gebleven. Uit brieven van kennissen, uit ver halen van vrienden, die gewond terugkeeren, kan men zich, na afscheiding van de onver mijdelijke overdrijving, een denkbeeld Yor- men. Dan komt men tot de conclusie: hoe hou den die lui 1 in 's hemelsnaam uit! Ik zwijg over dc bloedige gruwelen, de ontzettende vernieling der granaten, die in artilleriestel lingen kanonnen en bediening tot een vorm- looze massa omwerken, dalen en velden be dekken met bloedige klompen van infanteric- kolonnes, ik zwijg over de venijnige werking der machinegeweren, die met hun regelma tig getik-tak rijen aan rijen doen neerstorten als weggemaaid door een geheimzinnige hand. In de woeste opwinding ran het gevecht schijnt men dat niet te bemerken. De ijzeren tudht houdt de manschappen bij de gesohuts- bediening bezig, de voorgeschreven handgre pen aan het kanon worden uitgevoerd, de richtha nonnier voert de ontvangen bevelen uit en als er een treffer in de batterij komt, gaat het vuur door en nieuwe manschappen nemen de plaatsen in van hen, die stil neer liggen of zich wringen in gruwelijke pijnen. Het geschut is de overheerschende factor, de demon, die al deze mensclien behcersch/t en zoolang het kanon niet gedemonteerd is, wordt de bediening aangevuld met nieuw menschenvleesch, het geschut buldert door, omgeven door een bijna mechanisch bewegen van artilleristen. En onwillekeurig denkt men bij die ver halen aan dc schitterende bladzijden van Zola's „Débacle", aan het haast cynisch klin kend bevel ,,A un autre", als weer een der kanonniers gevallen is. De oorlog van 1870 is, bij heden vergele ken, nog kinderspel. Die kanonniers uit 1870 hebben nog rustig kunnen slapen en na den slag werd het gespaard gebleven geschut op gepoetst, appèl gehouden. Men ging de kame raden der infanterie opzoeken en warmde zich achter een oplaaiend vuurtje. Die oude lijd, nauwelijks 44 jaren geleden doet nu men vergeve mij de opmerking bijna huisclijk-gemoedelijik aan. Men verf-'lijke daarbij het* tegenwoordige bestaan van den artillerist! Er zijn artillerie regimenten, die bijna vier weken onafgebro ken in het gevecht zijn geweest. Over dag hebben zij zich gejacht van de eene stelling naar dc andere. Paarden zijn neergevallen in den waanzinnigen rit met de ratelende kanonnen en weer vervaingen door andere. Op de ongedekte wegen zijn granaatkartetsen neergehageld en het geschut, dat niet getrof fen was, is verder gereden, onbekommerd om het kreunende hoopje, dat achterbleef. En als 's avonds de voorgeschreven positie be reikt is, moet de batterijstelling in orde ge maakt worden. Met behulp van infanterie worden de kanonnen ingegraven, afgedekt met een bosch van talkken, beschermd door blokken ho<ut en zandzakken. Nauwelijks verschijnt het zonnelicht in den morgennevel of ginds, honderden meters ver der, in de onmiddellijke nabijhead van den vijand loert de observatiepost, telefonisch met de batterij verbonden. Of, zoo er haast is, vormt een levende ketting van infanterie de mondelinge verbinding tusschen batterij; en observatiepost. In voorgeschreven opstel ling staan dc kanonniers rond het geschut, op een afstand wachten de kolonnes met mu nitie en weer veel kilometers verder naderen nieuwe kolonnes met munitie. Het vuren begint, geleid door de wenken van den observatiepost, maar als het voor den vijand hinderlijk begint te worden, draait hoog in de luchten een zoekende vlieger. En spoedig hagelen de granaten vóór en achter de batterij. Ze graven rich met scherp flui tend geweld in de aarde, werpen bergen van kluiten, aarde en steenen om zich heen en niet lang duurt het, of de batterij krijgt het noodlottig bezoek. Dan komt de strijd op leven of dood 1 In zenuwachtige haast reppen zich de kanon niers, muniitiedragers zwoegen heen en weer met de zwrare projectielen. In een hel van vuur en dampen, van bloed en uiteengerukte lichamen, vuurt de batterij verder, steeds op nieuw aangevuld tot de stelling onhoudbaar wordt, soms het geschut in den steek gelaten moet worden om 's avonds onder de bescher ming der duisternis in veiligheid gebracht te worden. En denzelfden avond herhaalt zich weer hetzelfde tooneel, het in stelling brengen ge durende den nacht, het gevecht bij het ko mend daglicht met de onvermijdelijke ver liezen. Hoe houden die lui een dergelijk leven uit, een leven, waar slapen cn eten weelde ln is geworden. Met eenige uren rust langs den berm van den weg, in de modder van het stoppelveld moeten zij 't voor lief nemen Een •bed weelde, zich wasschen weelde, verschoo ning, alles onbereikbare weelde. En ik ge loof graag dat allen, van de bevelvoerende officieren af tot den gewoonsten kanonnier bij het blazen van alarm opstonden als gerad braakt, suf en wezenloos tot de bedreiging van den vijand weer leven bracht in dat on verslijtbaar mechanisme, dat het menschclijk Ihchaam toch eigenlijk schijnt te zijn. En met dc Infanterie gaat het niet beter. De inspannende marsohen zijn feitelijk een heer lijkheid in vergelijking bij hun werkzaam heid op het slagveld. Niet het geweer, maar dc spade gebiedt hier. Onder bedekking der duisternis worden de loopgraven gemaakt, terwijl ginds honderden meters terug de ar tillerie opgesteld wordt. Machinegeweren worden in stelling gebracht, zóó, dat zij het terrein bestrijken cn als de nachtelijke ar beid niet onderbroken wordt door vijandelijke aanvallen, begint het molshoopleven, het le ven onder den grond. En iederen nacht wor den zoo mogelijk nieuwe loopgraven ge maakt, soms tot op 50 M. van den vijand Dan komt gedwongen stilstand van bc-ide zijden. Doch eerst, nadat van beide zijden beproefd is de vijandelijke loopgraven te ne men. Lidiamcn van dooden en gekwetsten, in grijs of in rood met donkerblauwe jassen, liggen naast of over elkaar als getuigen van die worsteling. En of de gewonden kermend de handen opsteken, hulp is er nriet Wapen stilstand wordt steeds door de Frdnschen ge weigerd. Ze moeten bloeden tot de brancard dragers 's nachts hen kunnen weghalen. De liiken flaaa in ifederf over. Ook dat hin dert niet! Het gekrioel in de loopgraven gaat door, elk stipje met geweerschoten begroet en tegen den avond, als posten uit de loopgraven gaan om eten te halen, knettert van beide zijden fel geweervuur. De scherpe kogels met de koperen mantels vliegen fluitend over de Duitsche loopgraven en als het al te bar wordt, zendt de artillerie een aantal zingende granaten naar de overzijde, laat barslende granaatkartetsen over de gindsche loopgra ven suizelen. Dan, na dit slot van den dag, komt dè rust Maar de rust is schijnbaar! Van beide zijden wordt overrompeling gevreesd en er blijft niets ander6 over dan dat een gedeelte den eindeloozen nacht waakt met het geladen ge weer in de hand, steeds loerend cn luiste rend, met niets ter verpoozing. Zoo verloopen dagen en uren in de loop graven tot na twee, drie dagen de compagnie afgelost wordt, wat onder het gebruikelijk geweer- en artillerievuur moet geschieden. Dan komt de rustperiode, die eerst na uren marcheeren bereikt kan worden en tusschen verbrande puinhoopen van verwoeste dorpen, door het granaalvuur in brand geschoten, zoe ken de manschappen een schuilplaats. Zoo gaat hu leven voor vele tienduizenden sinds dagen en weken. Doornat van den herfst regen in de zware uniform, die maar niet droog worden wil, staan ze op en gaan ze verder. En toch, is het mogelijk! Die lui be houden hun goed humeur, Uit brieven van het front wordt onophoudelijk verteld van snakarijen in de loopgraven uitgehaald. In de rusttijden worden poppen van stroo ge maakt om in de loopgraven als aanvalstroc- pen te fungeeren. Als ze langer In de loopgraven blijven, pro beeren zij 't om het geheel comfortabeler te maken en hier en daar is zelfs een halfver brande piano heengesjouwd. En met galgen humor staan hier en daar bordjes met op schriften: „Bitte schonen. Hier wolinen gute Leute V KOLONIËN, Oost-Indlë Reuter seint ons uit Batavia: De millioenen Muzelmannen in Neder- landsch-Oost-Indië zijn volkomen onverschil lig voor de actie van Turkije. Er zijn eenige pro-Turksche Arabieren, maar men verwacht dat zij voldoende inzicht hebben om de Ne- derlandsche neutraliteit te respecteeren. Kamerovereicht. Tweede Kamer. Vergadering van 5 November. Geopend te 4 uur 10 min. Voorzitter: Mr. H. Goeman Borgesius. Regeling van Werkzaamheden. Dc Voorzitter deelt mede dat de cer- trale sectie besloot behalve de reeds beken ii. wetsontwerpen (doch niet voor Dinsdag a.s in behandeling te nemen het wetsontwerp to tijdelijke heffing van uitvoerrechten en het wetsontwerp tot wijziging der weduwenwet voor ambtenaren ten behoeve van Rijks werk lieden. Conform besloten. De Voorzitter deelt nog mede, da! waarschijnlijk nog een openbare vergadering zal worden gehouden, doch de datum nog niet kan worden vastgesteld. De vergadering wo^dt daarna gesloten. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 6 Novem ber bevat o.m. de volgende Koninklijke beslui ten: op verzoek eervol ontslagen mej. J. de Jeer te Amsterdam, als oollectrice der Staatsloten5 aldaar; idem mr. J. de Beaufort als secretaris der Commissie voor de consulaire examens; benoemd tot bureel-ambtenaar bij den Rijks-Waterstaat 3e klasse J. J. de Haas tc 's Gravenhage, lijdelijk bureel-ambtenaar; bevorderd tot post- en telegraafcommies 3c klasse E. B. Bosman, J. M. Blóte, G. J. Plerik C L. Wouterlood van Doesburg, allen com mies 4e klasse; benoemd aan de Opleidingsschool van Com miezen enz. voor den Indischcn Postdienst enz. tot directeur de telegrafie-hoofdcommies J. Bitter; tot leeraar. de post- en telegraaf commies 2e klasse, gedetacheerd bii het hoofd bestuur J. S. van Juchem; benoemd tot dijkgraaf van Lekdijk Boven- dams W. A. van Bpp'A' Calkoen te Cothen. Voor plaatsing op den hoofdcursus voor den 2e luitenantsrang zijn alsnog toegelnten: voor de infanterie hier te lande de onder officieren: L W. Russen, J. A. Gceueen, J. Schaap. H. Tamson, G. Blokhuis, P. Gries, J. van Kenten, J. Koole. J. van Buitetien. H. H. F. T. van Lennep.t Men meldt hel volgende: Den 2den dezer overleed op Japa ln dop ouderdom van 66 jaren, de heer H. H. F. T. v. I.ennep, die zich gedurende zijn veeljarig ver blijf in Indië, door zijn voortreffelijke eigen schappen van hoofd en hart. vele vrienden wist te verwerven. Het is bijna twee jaren geleden, dat het Soerabaiaasch Handelsblad een hartelijk woord ran afscheid wijdde aan den man, die toen naar hij dacht voor goed Java ver laten zou; hij is er nog teruggekeerd, omdat zijne zaken er hem tijdelijk riepen, maar heeft er helaas, zijn graf gevonden. Het Soer Handelsblad heeft toen eemgszms zijn loopbaan geschetst, en het kan ónze be doeling niet zijn te herhalen, wat toen zoo goed is gezegd. Maar op ééne zaak moge de aandacht worden gevestigd, omdat zij het ai- gemeen belang raakt. In het laatst der 19e eeuw werd de Robus- la-koffie door den Belgischen natuurondel* zoeker Laurent in Jiet Congobekken ontdektt Ln 1900 werd het zaad er van door eene BruV selsche firma ten verkoop aangeboden, enkeló boompjes in hare kassen trokken dc aandad$ van den heer Van Lennep en zoo kwant fa nieuwe soort naar Indië. Hij is het die ridus aan de koffiecultuur op Java IÜé*nJ leven heeft geschonken; „sedert 1908" lezen wij in van Gorkom's O.-I. culturfo x .heeft de Rubusta de Java- en Liberia zoo goed al# geheel verdrongetu do tijd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2