BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Verspreide Berichten. flet is kenschetsend voor den toestand, dat de ketel van die regeering niet een onbeduidend plaatsje is, maar Heilbron, dat aan den spoor weg gelegen Is en zoowel van Bloemfontein hls van Johannesburg uit gemakkelijk bereik baar is. Ook de Vossische Ztg. bevat het verslag van jen gesprek met generaal Pearson, waarin fleze verklaarde: Nooit heeft de ware Boer Hjne zinspreuk „Afrika voor de Afrikaanders prijsgegeven. De Engelsche berichten ademen tene naïeve zucht om de zaken mooi voor te Wellen. Zij brongen betuigingen van trouw van de Zoeloes, de Basoclo s en verdere Kaffers. Die gunnen wij de Engelschen. Maar van den Boer weet dc Engelschman slechts kinderach- fege sprookjes te vertellen. Engeland's heerschappij in Zuid-Afrika stond toch reeds J opjiare laatste beenen. Toen kwam de oorlog. was. Dat huis werd zeer zwaar beschadigd ec van het Hotel de l'Avendr sloegen de pan nen van het daik en sprongen alle ruilen. De zich in het stafbureau bevindende officieren kregen evenwel geen letsel. Andere bommen vielen op thuizen in de Nieuwstraat en op de Markt en richtten daar groote schade aan. Hel raadhuis heeft o.m. veel geleden. Ofschoon de bewoners, toen de Duitscihe sol dalen op de vliegtuigen begonnen te schieten, in de kelders vluchtten, werden een 20-tal burgers, waaronder een vrouw van den tram. controleur, zwaar gewond. Twee op straat staande soldaten worden gedood; één ervan was geheel vermorzeld. Ook moeten enkele officieren licht gewond zijn. Onmiddellijk daarna weiden de documenten in het staf bureau verzameld en is de staf, waaronder de hertog van Wfirtemburg zich moet hebben Die verstoorde de geheime draden. Er ontstond bevonden, (met automobielen vertrokken, ver- eene zekere wanorde. Die is echter slechts een tijdperk van nieuwe regeling. Spoedig zal de vorm zich duidelijker openbaren. Het doel van alle Boeien is steeds hetzelfde: Vrijheid onafhankelijkheid, losrukking van de Eugel- ►chc heerschappij. Ik wed met u, dat met Kerstmis ook de schaduw van Engeland's heerschappij over Zuid-Afrika verdreven zal eijn. Wij Boeren hebben niets tegen de Duit schers. Het blijkt reeds, dat de Duilschers beter in slaat zijn om te koloniseeren d in de Engelschen. want de Duitscher ontwikkek zijne koloniën, terwijl Engeland ze slechts wil uitbuiten. Met de Duilschers als buren kun nen w ij vreedzaam leven, maar de Engelsche heerschappij is ondragelijk. Ik verzeker u nog maals: het is slechts eene kwestie van weken tol Zuid-Afrika weer aan de Afrikaanders be hoort. Weenen6Nov. (W. BDeSüdslavische Korrespondenz bericht uit Konstanlino^el: De via Perzië hier aangekomen courant Si- rndsch-al-Ahbasi, het invloedrijkste persor gaan van Afghanistan, bericht, dat de emir van Afghanistan een leger van 170.000 man met 135 kanonnen, onder aanvoering van zijn Koon Bahadur Klian heeft laten oprukken naar de Engelsche grens. De van Herat naar Pusclik leidende spoorweg is verwoest, om den Engelschen opmarsch te verhinderen. Een aantal krijgshaftige Indische grensstammen hebben zich aangesloten bij het leger van Ba hadur Khan. Aan de grens heerscht eene vol slagen revolutie tegen Engeland. De Engelsche ambtenaren zijn gevangen genomen; eenigen van hen zijn gedood. Weenen, 6 Nov. (W. B.) Het correspon- dentiebureau bericht: Uit Teheran ontvangen tijdingen houden in, dat de consul-generaal van Oostenrijk-Hongarije en de Turksche vertegenwoordiger in Tabris door de Russen gevangen genomen en maar TifUs gebracht rijn. De Perzische regeering en het Amerikaan- Bcihe gezantschap in Teheran prott est eerden bij het Russische gezantschap aldaar tegen deze met het volkenrecht strijdige handeling. Een gelijk protest werd door -de Perzische regeering in Petersburg uitgebracht Stockholm, 8 Nov. (R.) Blijkens een circulaire van de oorlogsverzekeringscommis- sie heeft de Zweedsche regeering gepro testeerd tegen de kennisgeving van de En gelsche admiraliteit en behoudt zij zich hare volle vrijheid van handelen tegenover deze kennisgeving voor. De commissie laat voor 't oogenblik de premiên voor de oude en de nieuw voorgestelde route onveranderd. De pers blijft protestecren tegen de Engelsche maat regelen in de Noordzee. Een gemeenschappe lijk optreden van de neutrale staten l.omt aan een deel van de pers gewenscht voor. Christiania, 6 Nov. (WB.) De Noor- weegsche regeering en de belanghebbende kringen houden zich levendig bezig met de Engelsche maatregelen betreffende de strem ming van de Noordzee. Officieel wordt be richt, dat het Noorwe-egsdbe ministerie van buitenlandsche zaken gisteren aan het ge- zantsohap in Londen hoeft opgedragen be zwaren in te brengen bij de Engelsche regee ring wegens de kennisgeving vam de admira liteit betreffende de Noordzeestremmiug De Noorweegs ah e minister van buitenlandsche zaken heeft besprekingen over den toestand gehouden met bestuursleden van de reeders- Vereenigingen, de oorlogsverzekering ran schepen en goederen, vertegenwoordigers van de Noorwegen-Amerikalijn en andere be langhebbenden. De Noorweegsdhe rcgcering heeft van de -ngclsche regeering mededeeling ontvangen, lat de doorvaart ran The Mincih, tusschen de Hebriden en Schotland, en ran de Frith ge sloten is. Noorweegsche schepen, die reeds onderweg zijn en zich vrijwillig naar Kirk wall begeven, zullen verdunning krijgen om verder te varen, waanneer hunne lodingen voor Nqprwegen be^emd zijn. Voor artikelen, die voorwaardelijke contrabande zijn, wordt die vergunning slechts gegeven wanneer zij in Noorwegen onderworpen zdja aan een (uitvoerverbod. Mexico. V eracruz, 6 Nov. (R.) Uit het binnen land komen de treinen hiefr aan, bezel met vluchtelingen. De strijd in België. Men meldt uit Breda aan de N. R. Ct.t Een zooeven hier aangekomen bewoner van een dorpje vlak achter de slaglinie in Vlaanderen bevestigt het verhaal van den aanslag op den Duitschen keizer te Thielt. Zondagmorgen op den weg van Ingelnaunster naar Thdeh kwamen hem rijf grijze auto's achterop. Zij reden in volle vaart voorbij, doch hij had nog gelegenheid om te zien, dat in de tweede auto dc keizer gezeten was. Hij herkende hem onmiddellijk, daar hij hem meermalen, o.a. te Brussel, gezien had. Op de treeplanken van elke auto zaten aan weers zijden soldaten met het geweer in de hand. Dinsdagmiddag vertoefde onze zegsman te Thielt, waar hij in het café Amicitia vernam, dat de keizer Zondagmiddag gedurende een half uur te Thielt was geweest, alwaar hij «roepen in oogenschouw had genomen. Onge veer 20 minu-ten na *s keizers vertrek, waren 6 vliegtuigen aangevlogen. Zij (hadden 15 bom men in het stadje geworpen, waarvan er vier of vijf niet ontploften; de ontplofte bommen hadden groote vernielende kraoht. Eén ervan rioeg in een huis vlak naast het Hotel de Avenir. aOrwaar de Duitsche staf gevestigd moedelijk naar Gent. De bevolking in de streek achter de ge vechtslinie is tamelijk rustig gebleven en wordt ook niet lastig gevallen. De 'boeren werden in het begin zelfs uitgenoodigd gratis met de militaire treinen mede te rijden. Er is wel veel opgevorderd en ook heeft men aanhoudend inkwartiering, doch het meeren- deel van de opgeêischte goederen werd be taald. De Duilschers gedroegen zich steeds goed. In het begin traden zij wat barsch op, doch de burgemeester van 'het dorp had de voorzorg genomen, iederen bij hem ingekwar- tierden officier een bewijs te laten teekenen, dat hij good behandeld was. Dit had tenge volge, dat de Duilschers zich kalm en vrien delijk gingen gedragen. Teekenend is het. dat dc Duitsche soldaten onophoudelijk vragen, van welk punt in den omtrek de Elfeltoren te zien was. Zij meen den op tien hoogste 15 KM. afstand van Pa rijs te staan. Onze zegsman, die voor dringende zaken in Nederland moest zijn, is het gelukt vermomd in workmanskleederen en langs binnenwegen grootendeels te voet Nederland te beneiken. In Brugge zag hij o.a. een proclamatie, waar in het verbod was afgekondigd naai* Neder land te gaan. Paspoorten werden geweigerd en alle bruggen werden streng bewaakt Hij wachtte evenwel tot het donker was en ging toen langs binnenwegen naar de Nederland- sche grens. Van Brugge af heeft hij geen Duitsche sol daten gezien. De onafscbeidelijken. J O F I F R E F R E N C H Al splitst men hun namen in tweeën, de beide opperbevelhebbers van de Fransche en Engelsche troepen grijpen zoo in elkaar, zijn zoo taai, dat zij zich desnoods met eikaars helft weer op de been helpen. (N. Ct.) De Staatscourant van Zaterdag 7 No vember bevat o.a. de volgende Eon. beslui ten: benoemd tot opzichter ran den Rijkswa terstaat 4e kl. B. G. Kr ei ter te Groningen, C. Baggerman te Juliaruadorp gem. Helder en A. Schol, te Oosterhout; ingetrokken het aan den ingenieur van den rijkswaterstaat M. A, E. Bongaerts verleende onbepaald verlof; benoemd tot directeur van het post- en te- telegraafkantoor te Purmerend J. Waale Jr., thans te Bodegraven; benoemd tot lid der commissie tot de za ken der protestantsche kerken in Oost- en West-Indië ds. L. "W. Bakhuizen ran den Brink, secretaris der Algemeene Synode der Ned.-Herv. kerk; benoemd tot aidjunct-oommies aan het de partement van waterstaat jonkvrouwe rwr. A. E. de Bra uw. De Turksche ambassadeur te Londen en leden van de Turksche ambassade aldaar, zijn gisteren nacht omstreeks half één te Den Haag aangekomen en hebben Intrek eenomen in hotel des Indes. De Staatsbegrooting. Het onder houd tusschen de ministers Cort van der Lin den en Treub en de voorzitters der Kamer fracties heeft, naar men verneemt, voorname lijk geloopen over de wijze van behandeling der begrooting door de Kamer en niet over de oorlogsleening. Voor den dienst in N.-I. zijn benoemd: C. A. van Meer, 's GravenhageJ. II. Beek man, Gennep; J. Th Goverts, Heieren; H. Simons, Utrecht; A. van Mameren J.AVz., Am sterdam; J. P. A Koopmans, Grijpskerke; J. J. M. de Bont, Tilburg; M. S. van Duyl, Ticl; G. Klein, KropswoldeA. W. J. van Lieshout, Rotterdam, allen voor adjunct-administrateur bij den gouvernements-pandhuisdienst. "W Th. Ronz, Enschedé; R. J. Ebens, Put ten; D. Stap. Luinjeberd; "W. F. Th. Eijgels- heim, Rotterdam, voor onderwijzer 3e kl. bij het openbaar Europeesch lager onderwijs. Gesteld ter beschikking van den gouver- nesur-generaal van Ned.-Indië voor ambte naar hij het bureau van den gouverneraents- accoufntant H. J. van Breda, te Den Helder. Te Breda is, in den ouderdom van ruim 71 jaar, overleden de heer G. Sterk, gep, ma joor der infanterie. nrildn in de 'borst, den rug, den hals en die schouder heeft gestoken, ten gevolge waar van die jongen denzelfden dag is overleden. De vermoorde werd in eene weide gevonden. Bekl. bekende bij zijn aanhouding de daad te hebben gepleegd. In deze zaak werden 6 getuigen gehoord, onder wie twee artsen als (deskundigen. liet O. M. eischte tegen v. E. zes jaar ge vangenisstraf. Verzet tegen de politie. Eeu drietal broeders, die op de Prins Hendrik kade te Amsterdam in de maand Augustus j.l. zich hadden verzet tegen de politie, net het gevolg, dat één der agenten een hoofdwonde kreeg, werden aldaar door de vierde Kamer der Rechtbank veroordeeld tot ieder »cht maanden gevangenisstraf onder aftrek van één maand voorloopigc gevangenisstraf. School, en Kerknieuws. 's»G ravenhage, 5 November. Examen Wiskunde L. O. (art. 86). Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd mejuffr. J. W. Buiten huis, te Utrecht, en de heer H. J. Maalderink, te Sommelsdijk. 's-G ravenhage, 0 November. Examen Wiskunde M. O., akte K I. Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewe zen 1. Teruggetrokken 1. Geslaagd de heer F. W. Nanning, te Utrecht. Examen Wiskunde L. O. (art. 86). Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewe zen 1. Geslaagd mej. M. A. van der Waal, te Rotterdam, en de heer J. C. M. Vriens, te 's-Hertogenbosch. Utrecht. Dc Raadsvergadering van Utrecht werd gistermiddag voortgezet. Aan dc orde word gesteld de verdere be spreking van de artikelen der voordracht In zake de oprichting ran eene gemeentelijke bank van leening. Het salaris van den directeur der bank werd vastgesteld van f 2000—f 2600; dat van den beheerder van een hulpbank van leening f 1000f 1500 en dat van een schatter van f 1000—f 1500. Aan den directeur wordt bo vendien toegekend het genot van vrije wo ning en vuur en aan den beheerder yan een hulpbank het genot van vrije woning en vuur en een jaarlijksche toelage, gelijkstaande met 2i pet. ran- de in het afgcloopen boekjaar door de hulpbank genoten interesten van gelden, welke op de door hem geschatte panden zijn voorgeschoten, en aan den sahattcr een jaar lijksche toelage, gelijkstaande met 2£ pot. van de in het afgcloopen boekjaar door de hoofd- bank of hulpbank genoten interesten van de gelden, welke op de door hem geschatte pan den zijn voorgeschoten. Het bedrag van het voorschot zal minimum f 0.50 en maximum f 500 bedragen. Als rente zal aan de pandgevers In reke ning worde ngebracht voor voorsahollen be neden f 50 12 pet. 's jaars en voor voorschotten van f 50 en meer 12 pet. van de f 50 en 10 pet. van het bedrag boven de f 50. In de gisteravond voortgezette zitting werd een voorstel van B. en "W. tot oprichting van een gemeentelijke bank van leening aange nomen. Voorts werd een wijziging in de broodver- orwening aangebracht, zoodat met Ingang van 9 dezer brood verkocht mag worden waarin i gedeelte tarwebloem is verbakken, terwiil klein wittebrood verkocht mag wor den met een maximum gewicht van 60 gram en een minimum-verkoopprijs van 2} cent vertoond, heeft weer een bijzonder attractie nummer, n.1. hot bekende ridderdrama ,De gebochelde''. Zooals immer hic-r is ook dit weer een keurig 'bewerkte film, welke boeit van het begin tot het eind. Ook een heel mooi dramatisch nummer is „De haat va.i den werkman", terwijl twee ko mische nummers er voor zor«en, dat de lach spieren ook flink in beweging komen. Dan nog een aardige comedie „Dc Buffet juffrouw" en een prachtige natuuropname van iaan Lurano en omgeving. Over het geheel dus weer een programma, dat een bezoek over waard ls. Bioscoop Langestraal. Dc directie van het bioscoop theater is de laatste woken wel zeer gelukkig met haar programma's. Voor deze week toch heeft ze weer een nummer, dat iets buitengewoons op bioscopisch gebied mag worden genoemd, „liet gedoofde Vuurtorenlicht" is oen film, vol prachtige opnamen en de schitterendste lichteffecten. Maar ook de andere nummers mogen ge noemd worden. Een heel aanlig verhaal geeft ook ,,De orgeldraaier", terwijl eenigc komi sche nummers er de opgewekte stemming inbrengen. Ten slotte nog de actueele opnamen van het Amersf. bioscoop-journal en een fraaie opn. me getiteld: „Walvischvangst en indus trie" Voetbal. Morgenmiddag speelt heit dearie elftal van H. V. C. achter Rustoord tegen Hilver sum. Brieven voor Kamp van Zeist Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat brieven voor het Kamp van Zeist niet geadresseerd moeten worden naar Zeist. De post voor het kamp gaat via Amersfoort. „Vrede I Vrede 1 Geen gevaar." Zit eens, ik bid u, lezer, tegenwoordig een uurtje met iemand gezellig te praten en wereld zooveel zielkunde om te begrijpen, dat door een kwaad, t welk ons minderwaardig maakt, dat we dan ons-zelven en anderen trachten diets te maken, dat hel bewuste kwaad niet aanwezig of jn aantocht is. Het gevolg van die neiging is, dat we ons geweten achter woorden.en gebaren pogen te verber gen. „M ij n oogen zijn nog zoo goed" ver klaart een ruim vijftigjarige - „ik kan alles lezen". Voorzichtigheidshalve maakt hij een kleine uitzondering voor „kleine druk bij avond." Een mensehkundigc begrijpt, dat cr aan s mans oogen al wat gaat haperen. Iemand met volmaakt goede en sterke oogen denkt, er niet aan op zijn gezicht te roemen Hij ziel en daarmee uit. Hoe fij' i heeft T Tokt* >1 dezen zielstoestand geschilderd in zijn novelle: De dood van ïwai. Iliïtsj. Deze magistraat doet kort na zijn in stallatie als rechter bij den Iloogen Raad een val, waardoor hij inwending ernstig gelet wordt. Het ongeluk heeft plaats, terwijl hij a^.cei? *s cn on(^er omstandigheden, waarvoor hij zich in zijn hooge positie cn onder zijn pretentie us,en kring schaamt. Onmerkbaar langznam neemt de on.ge- neesdijlke ziekte toe. Aa/nva.nkolijik is heel zijn verkeer i.n rijm genotzuchtig gezin, onder zijn verfijnde collega's en in de wereld één comedie van gehuichelde, pijn- looze gezondheid, totdat de harde Waar heid moet in het licht treden, waarvan ech ter allen om hem den ernst zoo lang mogelijk blijven verstoppen, kleine menschjes van den schijn als zij zijn. In zedelijke of liever onzedelijke gevallen dezelfde vertooning. Gij verlaat een kamer, waarin een schaal met heerlijk gebak of kostelijk fruit te prijken staat. Gij laat in het vertrek een kind achter. Na een poos keert ge terug. Komt nu het hup- sche ventje of aardig deerntje u te gemoet met de ongevraagde verklaring: „ik ben heusch nergens aan geweest", dan kan die verklaring volle waarheid bevatten, maar., ge weet door haar tevens, dat de snoeplust het gehemelte van den kleine duchtig heeft gekit teld en gij verbaast u dan ook niet, wanneer dat kind bij een volgende verlokkende gelegen heid voor dc bekoring bezwijkt. Loopt een man langs den openbaren weg aan ieder, die het hooren wil te verzekeren, dal hij niet dronken is, dan heeft heel de spreek dan in 't geheel niet over den oorlog. Gij beproeft het, omdat het voortdurend op halen van al de rikeligiheden, die iedrreen trou wens weel dank zij dc veelzijdigheid oneer onzijdige dagbladen uwe hersens afmat, u zeer doet en zelfs een weinig verbijsterend en rsuffend werkt. Dus,, ge begint er niet over. Maar ge houdt dat niet voL Daar gaat een geïnterneerde officier of loopt In haar omslag doek een stevige, zwartgelakte vrouw met dien onrustigen en toch tevreden dankbaren blik van iemand, die van alles beroofd uit den vuiurgloed is opgejaagd en thans blijde is, dat ze althans een vredige plek voer haar voet ge vonden heeft. Dat is een „Relze", een jonge deze man allesbehalve nuchter is. Maar zich schamend voor zijn toestand, wil hij dien weg- ïedeneeren; doch door dit te doen, bewijst hij juist de aanwezigheid van dien toestand. En zoo zijn er tal van voorbeelden. Wie te pas of onpas in geuren en kleuren dc onkuischheid bestrijdt, is veelal een oolijkerd van binnen. Hij doet mij denken aan de woor den van De Genestet: „Van leelijke gedachten is wis uw ziel vervuld." Die de bewijzen van eigen liefdadigheid uit spreidt, brengt zich-zelf in verdenking een gierigaard te zijn. De luiaard kondigt luid aan wat hij nog te doen heeft. En veeleischendc A. H esse link. f Te Garoet (Ned. O.-Inriië) Is overleden de heer A. Hesselink, gepensionneerd ingenieur bij de Staatsspoor wegen in Ned.-Indië. Charité bien ordonnée.... De ge meenteraad van Wamel besloot, met het oog op de tijdsomstandigheden, den post Hoofd, omslag met ƒ1000 te verlagen. Dit be sluit werd met algemeene stemmen g- .omen. De vroede vaderen namen echter (met 6 tegen 4 stemmen) een voorstel van den voorzitter aan om het ..presentiegeld" van de raadsle den te.~. verdubbelen. Moord. Voor de rechtbank te Middel burg werd Vrijdag behandeld de zaak tegen den 21-jarigen arbeider J. v. E. geboren en wonende te Axel, thans gedetineerd te Middel burg, beklaagd dat hij op 3 September j.l. on der Axel den 10-jarigen A. C. de Kraker met éen mes «f ander scherp voorwerp herhaalde De Comm. v. Toezicht L. O. De verdediging van de voordracht van 7 leden voor de schoolcommissie door den heer Riandht, (heeft nog niet alle gemoederen in het roomsdhe kamp gerustgesteld. Een in zender in de Eembode betwijfelt of er index- diaad mensdhen te vinden geweest zouden zijn. ,Mij is met zekerheid bekend, dat verschil lende zeer geschikte personen voor de be doelde fundlie, niet wenden gevraagd. De heer Bianchi is niet de meest geschikte persoon, zelfs niet om onbevooroordeeld adressen op te geven en zeker niet om per sonen aan te zoeken zich voor bedoelde Oom- missie verkiesbaar te stellen. Zelf zegt tbrii voor deze functie geen tijd te hebben na onderzocht te hebben, wat er al- zoo aan rast zit en wat er niet aan vast zit! En walt zijn beweren betreft over de angst vallige nauwgezetheid van B. en "W. van zoo veel mogelijk bij de verdeeling der functies van ambten en posten de evenredige verte genwoordiging dn aoht te nemen, zou het beste zijn, Geachte Redactie, dat nogmaals worde geplaatst de baantjes-statistiek onzer stad ran eend ge jnlren geleden en daar naast de wijzigingen worden afgedrukt, die dan de gewraakte angstvalligheid in duidelijk licht zetten. Nog een raad aan den heer Bianchi: Een beetje minder afbrekende critiek over perso nen die de Katholioke zaak met het baste wat zij hebben, dfienen en een weinig méér waardeering ook van andereT werk zou tot resultaat kunnen hebben, dat gij door de aneestten van nwe parflaj gerto o ten weer au serieux genomen warrit". R e 1.-S oc. Samenkomsten. Men deelt ons mede: Met he(t oog op het groote aantal partijge- nooten onder de Belgische geinterneeirde mi litairen alhier, heeft het Amersfoortsdh Co mité der Religieus-Socialistische Samenkom sten het initiatief genomen voor deze geest verwanten een of meerdere samenkomsten te organiseeren, waar Religieus-Socialistische predikanten het woord zullen voeren. In zooverre heeft dit plan reeds vaste vorm aangenomen, -daft namens den generaal-com- mandant van het depot is medegedeeld, hij daartegen geen bezwaar heeft en van een lokaal ln de kazerne gebruik gemaakt kan worden. moeder, die haar behouden lieveling zorg- mopperaars heb ik weieens de welsprekendste zaam ingewikkeld tegen haar warme lichaam aanbeveling van de tevredenheid hooren hou- aandrukt. En nauwelijks hebt gij ze gezien of iden- Een gedrochtelijk, raadselachtig ding is er rolt al een woord over uwe lippen. Ge xit Het menschenhart. weer samen in dien gruwelijken hel daar ginds 1° het licht van deze waarneming plaats i! aan het Wester- of aan het Oosterfront. !^c sierlijk geblazoendc bazuin, die in den Zoo overkwam het ook mij kortgeleden. En laatsten tijd den vrede blies. Met die welen- in het discours zei iemand van het gezelschap: schap hoorde ik voor mij in haar schallen lu i „ik begrijp altijd nog maar niet, hoe dat zoo naderen der legioenen, het knetteren der gewc- in eens en zoo hevig overal de gnoote Rijjk a (rcn en het kraken van het machinekanon f gekomen is. Wie dacht daar kort geleden te het donderen van het geschut, midden van den bloeienden zomer, dien wij talrijke, soms zoo schandelijke splon- dit jaar genoten, aan de mogelijkheid van zulk jnagezaken; dat wederzijdsche sarren door dc een krijg. Dat de algemeene mobilisatie de imanoeuvres te houden vlak bij elkaar dicht menschcn overviel, bleek het best aan de tal- jhij de grenzen; die grandiose vlootrevues; dal rijke bevolktheid der pensions en der bad- jpralen met geweldige luchtschepen, drijvende plaatsen. Hoeveel duizenden rcisgps.'cTi ui'l all> hoven die vloten; het koortsachtige uilbrei- deelen der aarde werden plotseling opge jaagd, zoo haastig, dat zij hun bagage in den vreemde moesten achterlaten. Indien ge thans de illustraties van Juni en zelfs van Juli j.l. doorbladert, staat ge verstomd, dat er geen spoor van oorlogsyermoeden in te vinden is." In de kabinetten der ministers, in de gezant schapspaleizen cn in de bureaux der „groote staven" zal er wel een ander weten bestaan den d.er legers en de verlenging der dienst tijden om de legerconlingenten nog meer uil te rekken; dat alles was immers in 't groot, wat in het klein de twee vuisten zijn, die twistende jongens elkander dreigend onder den neus houden. En dan die veelvuldig wederkeorige bezoe ken der staatshoofden, met hunne respectieve ministers van buitenlandsche zaken! Heerlijke hebben. Ofschoon zoo ging mijn kennis aanleidingen voor de groote menigte om pret voort wij toch ook van daaruit niets anders te maken! En toch juist deze bezoeken me vernamen dan: ,,'t is al pais en vreê". Heb ik hijbehoorende parades waren de sprekendst niet nog weinig jaren geleden gelezen, hoe in voorteekenen, dat de gruwelijke crisis nader een adres aan den Keizer van Duitschland ,de. Zij zijn van oudsher een veeg verschijnse deze vereerd werd'met den schoonen Messi- geveest aan den hemel van de rust der nn- aanschen titel van „Vredevorst". Ook veel later nog heette het: „in de handen van dezen Keizer is de vrede van Europa vei lig!" Kwamen de President van Frankrijk, de Tsaar en de Koning van Engeland bij elkaar, dan waren hunne toespraken de behandeling van dit thema: „Wij werken samen voor het verheven doel van de beschaving en het be houd van den Europeeschen vréde! Zoo kwam het dat de verzekerdheid: „Vrede, vrede, geen tieên. De vorsten mogen elkaar met „chef cousin" of zoo iets aanspreken, het is tooli maar het veiligst voor dc volken dat die fa milieleden elkaar mi et '•'••V h?zc. '-en. P»'j dii-* visites werd er gewoonlijk óf naijver óf steel zucht opgewrekt. Of wel, er werden afspra ken gemaakt, b.v. in dezen geest: „Weet ge wel, dat dit of dat gebied eigenlijk van U (of van mij) is? „Wat dunkt U, indien we die beleediging eens samen gingen wreken?" Al- gevaar", sluimerde in de ziel der menschen dus leert 'de geschiedenis. Daarom ook kon van alle volken builen het Balkan Schier- den al die vriendelijkheden met hun galadi eiland." ners, dito tooneelvoorstellingen en weeldevcr „Hoe moet ik nu dat eenparig vre'degeroep toon niet anders doen dan beangst maker, rijmen met het even eenparige feit van den,voor de toekomst. algemeencn oorlog?" De diplomaten der groctc P.c'-icn, elk aan „Dat begrijp ik best!" verklaarde pord door de onverzadigbare rijkdomszucht iemand anders in verontwaardiging op laaiend „De groote sinjeurs, hoe vorstelijk, princelijk of menheerlijk zij ook wezen mogen, gesteund door een club belanghebbende groot fabrikanten, groothandelaren, grootfinanciers en hoofdofficieren steken ons, stumperigen geleerden en armzaligen broodwerkers, ons, nijveren werkbijen, den gek aanl" „Al geloof ik zoo meende een derde uit tal van verschijnselen en berichten van de laatste jaren te moeten opmaken, dat onder het vrede-koor in de hoogste kringen moed willige om-den-tuin-leiders werkelijk hun zijner natie, opgestuwd door dc zucht naai valschen roem van het militarisme, soms ook hunkerend naar de gunst van hun trotsche meesters m o e s t e q den krijg wenschen en bevorderen om aan hun volk (een deel daar van, wel te verstaan) het overwicht te ver schaffen over de andere volken. En tegelijker tijd moesten zij innerlijk tegen dienzelfden krijg opzien, er voor terugdeinzen, als mensch zich schamen dien voor te bereiden, wetende welk een schandelijke verwoesting door een huidigen oorlog stond aangericht te worden. Ik versta het dus, dat zij, hoe dichter van huichelspel speelden, zoo kan toch voor den Balkan uit het verteerend vuur naderde. dengene, die een kijk heeft gekregen op de wetten van het zielcleven, dit zwaaien van den vredepalm vóór den oorlog bij velen ook anders begrepen worden. En het is omdat de menschen meestal geen tijd of geen lust heb ben die wetten na te speuren, dat zij zich te vlug door den schijn hebben laten meêslee- pen. Zie hier mijn bedoeling. Het is een bijna geregeld voorkomend ver schijnsel, dat wij, menschen, wanneer we innerlijk erkennen moeten lichamelijk of Bioscoop De Arend. Het programmadat hedenavond en mor- eenmiddaü in de ibdoscooji De Arend wdtgeestelijk aangetast te'zijnTf te gaan'worden met angstige voorgevoelens zichzelf en der wereld trachten wijs te maken: „neen! wij willen geen oorlogl Vrede wenschen wij: er is geen gevaar!" Dat was huichelarij, zekert Bedrog! Maar in mijn oogen bij de meesten een zoogenaamd „Vroom bedrog". Het was de huichelarij vbn den zooeven genoemden 'dronken man. wiftm geweten nog in hem roept: „Zóó behoort het niet!" De huichelarij, die nog getuigt een „beter ik" en van welke men gezegd hééft, dat zij is „een hulde aan de deugd." t— „Gij kunt gelijk hebben"- ik

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2