Konstantinopel, 7 Nov. (WB.) Of- •flcieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier. Op de Shat-el-Areb in Mesepotanrië ont boette eene Turksche motorboot, die daar kruiste voor het houden van toezicht, bdj Aba- dar eene Engelsche kanonneerboot. Eenige schoten werden gewisseld, waardoor eene ontploffing op de kanonneerboot veroorzaakt .werd. Verscheidene projectielen van de mo torboot sloegen in de Engelsche petroleum- bewaarplaats van Abadar en veroorzaakten daar brand. Onze motorboot keerde zonder schade naar £assorali terug. De petroleumbewaarplaatsen branden verder. Konstantinopel, 7 Nov. (W. B.) Dp militaire autoriteit aan den Bosporus heeft gister voormiddag in de zomerresidentie van de Russische ambassade te Bujukdere eene huiszoeking gedaan, blijkbaar om naar toe stellen voor draadlooze telegrafie of andere gemeenschapsmiddelen te zoeken. Konstantinopel, 8 Nov. (W. B.) Me dedeeling van het groote hoofdkwartier. Met Gods hulp is de Egyptische grens gis teren door onze troepen overschreden Daar de Russische vloot zich In liare oor- iogshavens terugtrok, bombardeerde onze vloot Poti, een van de belangrijkste havens van den Kaukasus, cn richtte daar allerlei schaden aan. Onze gendarmes en de aan onze zijde staan de stammen vernietigden de Engelsche troe pen, die in Akaba waren geland. Vier Engel sche pantsorschepen, die zich daar bevon- ien, hebben zich teruggetrokken; slechts een kruiser bleef terug. Budapest, 8 Nov. (W. B De door de Turksche rioot in de Zwarte zee behaalde roordeclen hebben zooveel angst verwekt on der de Russische schepen, dat volgens een bericht uit Galatz in den mond van de Donau bescherming hebben gezocht een Russisch linieschip, een passagiersstoomschip en drie frachlschcpen. Verscheidene sleepbooten zijn gevlucht in de Donau en later in de Pruth. Kop enha g e n, 7 No v. (W. Het Deén- sche ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat naar aanleiding van de opneming van Turkije in den oorlog de Deen- sche regcering heeft besloten aan de oorlog voerende staten mede te deelen, dat tegen over deze uitbreiding van den oorlog Dene- markens volledige onzijdigheid blijft gelden. B c r 1 ij n S Nov. (W. B.) De Kreuz Zeitung brengt een veldpostbrief van een vliegenier officier, die met vijf andere officieren met een eskader vliegtuigen van drie militaire twee dekkers den lien October over Parijs vloog. Daarin wordt gezegd: Het tijdstip van ver trek was zoo bepaald, dat wij naar Franschen tijd lusschen 12 en 1 uur boven de Fransche hoofdstad moesten aankomen. Vele kleine wolken lieten ons onontdekt tot boven Parijs komen. "Wij gingen daarop door de wolken naar beneden. In 't geheel hebben wij 17 bom men naar beneden geworpen en bovendien zakken met biljetten, waarop te lezen was: „Antwerpen is genomen. Nu komt spoedig aan de beurt. Hartelijke groeten. Veldvliegcrs- afdeeling van generaal von Deimling." De Franschen hebben in hune berichten hiervan geene mededeeling gedaan. Zij maken slechts melding van twee Tauben. Onze derde tweedekker hebben zij in 't geheel niet ont dekt Behalve wat wij naar beneden wierpen, heb ben wij ook photografische opnemingen ge daan. De uitkomst van de neergeworpen bom men was, dat een ernstige materieele schade is toegebracht. In eenige wijken werden hui zen half vernield; verder werden acht men- schen gedood en 26 zwaar gewond. C'est la guerre Onze drie vliegtuigen waren het eerste eska der, dat den tocht naar Parijs ondernam. N 1 uur 45 minuten vliegtijd landden wij weer in onze vileghaven. Londen, 7 Nov. (R.) De Engelsche en Japansche admiraliteiten hebben warme ge- hikwenschen gewisseld over den val van Tsingtau. Tokio, 7 Nov. (R.) Officieel bericht. De verliezen van de Japanners in de slotactie te gen Tsingtau waren 36 dooden en 182 ge wonden. Twee EngeJsohe officieren werden gewond: De Duitschers zonden gemachtigden om de voorwaarden voor de overgfave te vragen om 9 uur heden voormiddag. Tokio, 7 Nov. (R.) De vice-minister van marine. Suruki, verklaarde over de toekomst van Tsingtau, dat Tsingtau zoolang de oor log duurt, door Japan bestuurd zal worden. Na afloop van den oorlog zal Japan onder handelingen aanknoopen met China. Tokio, 8 Nov. (R.) Volgens nadere be richten zijn in den aanval tegen Tsingtau 2300 gevangenen gemaakt. De verliezen aan Japansche zijde waren 14 officieren gewond. 426 manschappen gedood of gewond. B e r 1 ij n, 8 Nov. (W. B.) De Duitsche pers is eenstemming in het uitdrukken van hare bewondering voor de dappere verdedi gers van Tsingtau, dat na een beleg van meer dan 2i maand door een zeer overmachtigen vijand nu bedwongen is. Zij geven uitdruk king aan hun trots over de schitterende vaderlandsliefde van de verdedigers en van de Duitsche kolonie, die over het tegenwoor dige tïjdslfip heen zegenrijke vruchten moet dragen. De bloedgetuigen van Tsingtau zullen voor de natie onvergeten blijven. De over levenden echter mogen op den blijvenden dank en de bewonderende waardeering van al hunne volksgenooten rekenen. De Lokalanzeiger schrijft: Onvergetelijk zal in de Duitsche landen de heldenmoed van Kiaustjoe blijven, onvergetelijk ieder die hier meestreed. Maar ook zullen wij nooit den gelen roover en zijne gewelddaad vergeten, gelijk ook Engeland dat hem daartoe aan spoorde. Wij weten, dat wij nu nog niet met Japan kunnen afrekenen. Nog gedurende ja ren zal het zich misschien in zijn roof kun nen verheugen. Slechts langzaam kunnen nier onze molens malenmaar al zullen ook jaren vcrloopen, wij zullen er zeker niet zoo dikwijls over spreken maar even zeker altijd aan denkenen wanneer na jaar en dag het tijdstip der afrekening zal zijn ge komen, dan zal even eenstemmig als nu de smartkreet een krachtige jubeltoon door Dmtschland klinken: Wee u Nippon! Zürich, 8 Nov. (W. B) De Neue Ziiri- cher Zeitung leekent bij het bericht van Reu ter over den val van Tsingtau aanEen gelijk luidend bericht uit Petersburg bevestigt den val yan de dappere vesting. Daarmee vervult zich het noodlot van de kleine Duitsche hel denschaar, die drie maanden lang in staat was het bolwerk van Duilschland in hel verre oosten tegen den overmachtigen stormaanval van Japan to verdedigen, hakoniek was het telegram, waarin de commandant be loofde zijn plicht tc doen. Zonder frazc, zon der begeleidenden lofzang in de dagbladen speelde deze episode van den grooten oorlog zich af met een in de wereld lichtend voor beeld, waartoe de 'Duitsche trouw en flinkheid in staat is. Johannesburg,? Nov. (R.) De minis ter van landsverdediging Smuts liet zich min achtend over den opstand uit. Hij verklaar de, dat hetgeen de rebellen wilden doen was de verwisseling van eene vrije constitutie voor eene zoogenaamde republiek onder den hiel van Pruisen. De groote meerderheid van het land was tevreden met den tegen- woordigen toestand). Pretoria, 8 Nov. (R.) Officieel bericht. Strijdkrachten van de Unie zijn de Yaalrivier overgegaan; zij vervolgen de rebellen van wie 350 man gevangen zijn genomen met al hunne transporten. In den Vrijstaat hebben de rebellen Harri- smith geplunderd. Kolonel Mentz bericht, dat hij na een ge vecht bij Bronkhorstspruit dc rebellen van ge neraal Muller heeft vervolgd, die liij Zaterdag verraste. Drie rebellen werden gedood, zes gewond, 4 gevangen gemaakt. Vele rebellen keeren naar hunne haardsteden terug, ver stoord dat zij zich tot dezen opstand hebben laten meesleepen. Tweede telegram. Kolonel Mentz heeft wederom 15, commandant Opperman 1G rebellen gevangen genomen. De rcbellengene- raad Muller is gevlucht naar het dichte kreu- pelbosch in oostelijk Transvaal, waar hij zich nu schu'1 houdt. Kolonel Mentz prijst het werk van de Zuid-Afrikaansche politie en van de Natalsobe karabiniers in de laatste gevechten Londen, 8 Nov. (R.) liet persbureau deelt mede, dat schikkingen zijn gemaakt tus- schen de Oostenrijkse en Engelsche regee ringen over de uitwisseling van vrouwen en kinderen, mannen boven 18 en beneden 50 jaar, dokters, priesters en invalieden van ieder land. Dergelijke schikkingen waren in het begin vam den oorlog nret Duilschland gemaakt, maar de Engelsche autoriteiten heb ben vernomen, dat er nog altijd eenige En- gelschen zijn, die in dit larnd worden achter gehouden. Protesten zijn uitgebracht door bemiddeling van de Amerikaansche ambas sade. Christiania, 8 Nov. (W. B.) Met ver gunning van de Engelsche admiraliteit varen de groote Noorweegsche stoomschepen, die naar Amerika bestemd zijn, in overleg met den Noorweegschen minister van buitenland sche zaken en onder de door de Noorweeg sche oorlogsverzekering aanvaarde garantie voor de vaart met een koers noordelijk om Engeland heen zonder het Kanaal aan. te doen. Uit Grimsby wordt bericht: Eerst nu wordt bekend, dat het visschersstoomschip Calphur- nia den 14en September op een mijn gestoo- ten en gezonken is. De geheelc bemanning van 12 man, Noorwegers en Denen, is ver dronken. Budapest, 8 Nov. (W. B.) In het Jour nal de Genève verscheen voor eenige dagen een anoniem artikel uit de pen van een lid der Ilongaarsche onafhankelijkheidspartij, waarin het bezwaar werd ontwikkeld, dat Hongarije tot een oorlog was gebracht, die zoowel in het geval van overwinning als van nederlaag voor Hongarije noodlottig zou moeten zijn. De schrijver merkte ten slotte op, dat een groot deel van zijne Hongaarsche landslieden deze opvatting deelde. Graaf Albert Apponyi heeft hierop geant woord in een schrijven aan het genoemde blad, waarin wordt gezegd, dat slechts een ziekelijk zedelijkheidsgevoel een Hongaar tot eene dergelijke opvatting kan brengen, want Hongarije strijdt heden om zijn bestaan te gen Russische pogingen, die zijn voortbestaan bedreigen. Verder wordt gezegd: Al hadden wij ook verschillen met Oostenrijk, dan is het nu volstrekt niet de tijd om op booze herin neringen de aandacht te vestigen. Geenszins mag heden de gedachte van de scheiding, die de onafhankelijkheidspartij overigens steeds beslist heeft afgewezen, gekoesterd worden. Slechts een simpele kan de meening koeste ren, dat het mogelijk zou zijn geweest de noodzakelijkheid van den oorlog te vermij den. Duitschland strijdt voor de mogelijkheid lot vrije ontwikkeling van zijn volk en tegen den nijd, die zich de Fransche revanche-ge dachte dienstbaar heeft gemaakt. Rusland was besloten de panslavistische heerschappij op de puinhoopen van de monarchie Oostcn- rijk-Hongarijc, maar vooral van een verbrok keld Hongarije te verwezenlijken. De Servi sche aanslagen waren een voorpost-gevecht van deze Russische aspiratiën. Het moet dus als uitgesloten beschouwd worden, dat heden een Hongaar zoo ver zou kunnen afdwalen, dat hij met Rusland en zijne bondgenoo- ten coquetteert. Het tegendeel is in de feilen gewaarborgd. Sofia, 7 Nov. (XV. B.) De minister van oorlog diende bij de Sobranjc oen voorstel in betreffende een buitengewoon crediet van 33 millioen, ter dekking van de onkosten ten be hoeve van het leger. Dc regeering vaardigde een besluit uit. waarbij de uitvoer van graan, meel, aardappelen, veevoeder, producten van de textielindustrie, verlichtingsmateriaal, brandstoffen, ruwe en bewerkte huiden, le vens- en geneesmiddelen, medicijnen en ver voermiddelen verboden is. De Sobranje heeft een wetsontwerp aange nomen tot verlenging van het moratorium tot 7 Februari 1915. Konstantinopel, 7 Nov. (XV. B.) Dag bladen uit Teheran berichten de aankomst van nieuwe Russische troepen in Perzië. Den 3on November kwamen in Ardebil omstreeks duizend Russische soldaten, die gezegd wor den zich naar Choi en Salmas aan de Turk sche grens te hebben begeven. Honderd man kwenen aan Kaswin, dat voor eenigen tijd door de Russen ontruimd was. 150 in Me- schcd gelande Russische soldaten zijn naar Kaswin vertrokken. Russische troepen zijn met munitie en le vensmiddelen aangekomen in Bakoe en Choi. Weenen, 7 Nov. (W. B.) De correspon dentie Rundschau bericht uit Konslanlinopel, dat de betrekkingen tusschen China en Rus land een steeds ongunstiger vorm aannemen. De Russische regeering heeft inlichtingen in Peking gevraagd over Chineesche troepenver sterkingen in de grensstreken en anti-Russi sche manifestation in Chineesche steden. De Chineesche regeering antwoordde op deze vragen in beslist af\vijz<mden zin; zij merkte op, dat de vijandige houding van Rus land en van het bewijsbaar met China ver bonden Japan en de door de beide stalen aangemoedigde agitatie in China alle voor- zorgs- en afweermaatregelen van de regeering rechtvaardigen. De Chineesche regeering heeft den rraan- uitvoer naar het Russische gebied verboden. De autoriteiten hebben daarom den uitvoer naar Charbin tegengehouden. De militaire toebereidselen van China wor den nu als voltooid beschouwd. Men zegt, dat de Chineesche regecring nu plan heeft zoowel in Petersburg als in Tokio beslissende stap pen te ondernemen. Griekenland* Athene, 6 Nov. De Agence ti'Ath6nes bericht, dat het koningspaar heden voormid dag met alle prinsen, geëscorteerd door de Gricksche vloot, naar Saloniki is vertrokken om daar Zondag het feest van den verjaar dag der bezetting van Saloniki bij te wonen- Verspreide Berichten. De Belgische Kamer. De Belgische ministerraad heeft, volgens een telegram uit Havre aan het N. v. d. D.. besloten, de Belgische Kamer niet in Havre bijeen te roepen, in de hoop dat dit spoedig op Belgisch grondgebied zal kunnen geschie den. De strijd omYperen. Dc Times bevat in zijn avondeditie van gis teren. naar uit Londen aan de N. R. Ct. wordt gemeld, een bericht uit Duinkerken van Za terdagavond half tien, waaraan het volgende is ontleend: Na een wanhopi<gen aanval, welke een heele week aanhield, is de poging van de Duitschers om door de linie van de bondgenooten bij Yperen heen te breken, mislukt. Erkend moet worden dat onze positie bij YpeTen twee dagen geleden ernstig was. De stad zelf word met groote hevigheid gebombardeerd door de Duitschers en dc bondgenooten moesten on der een verwoede beschieting terugtrekken uit die stad, welke aldus een aan niemand toe- behjoorend stuk grondgebied werd. waarbo ven de granaten van weerszijden uiteenbars ten. De Duitsdhers deden ten slotte, een bo ven mens chelijke poging om de Engelsche stel lingen te nemen onder dekking van een hevig bombardement. Groote massa's manschappen werden achtereenvolgens op het uitgekozen punt van ons front geworpen. Aan den woe denden aanval werd echter schitterend het hoofd geboden 'door twee van onze regimen ten, ee.n Schotsch en een van de garde. Zij gingen er met de "bajonet op in om den op- marsch tc k-peren. Het was misschien de vree- selijkste bajonel-öhai ge van den heelen oor log. welke hier ons succes teweeg bracht en de breuk in onze linie herstelde. "Wederom was de Duitsche aanval afgeslagen. Dit was heden hun laatste poging. De Duitschers schie ten af en toe nog eenige granaten op Yperen af, docli de aanvallen zijn tot staan gebracht. Zij richten thans hun aanval op de linie der bondgenooten te Atrecht, veertig mijlen naar 't Zuiden, doch niet met dezelfde verwoed heid als bij den aanval van de afgeloopen wreek. Zoo verwoed is het gevecht rond Yperen geweest, dat de verliezen der Duitschers or> het reusachtige cijfer van 100.000 worden ge schat, hoewel dit cijfer zou kunnen blijken overdreven te zijn. De strijd in Bel g i Uit Sluis werd Zaterdag aan de Tel. onder meer gemeld): Aan den gevel van 't stadhuis te Brugge liet de Duitbche overheid een bericht aanplak ken. dat het leger van de Yser wegtrekt, om alle kracht bij Yperen uit te oefenen, waar de troepen langzaam vordc-ren. Die vordering moet inderdaad heel langzaam wezen, want weer kan ik u melden, dat de wijzigingen in de strijdlijn tot heden zoo gering zijn, dat men ze moeilijk topografisch bepalen kan- Wat vluchtelingen' me vertelden, dat de Duitschers voor hun nederlaag de Yser over trokken op een brug van lijken en me toen wat overdreven toeleek, wordt nu ook door de Fransche .Gaulois" gemeld. Veel groote hoe ven, en die zijn of waren er veel in dit ge west. waren bij de hardnekkige gevechten soms geduchte vestingen. Dit deel van Vlaan deren heeft afschuwelijke tooneelen gezien. Belgische jongelingen der lichting 1914 zijn nu voldoende geoefend en worden in het Fransche kamp van Fécamp en bij de strij ders ingedeeld. Tal van weerbare mannen van 18 tot 30 jaar, die in Engeland en Frankrijk vertoefden, hebben dienst genomen als vrij willigers. De Duitschers in België nemen maatregelen om dergelijke weerbare mannen te weerhouden 't leger van koning Albert to bereiken. De toestand wordt in België steeds treuri ger. Geen work, geen handel, geen nijverheid, geen spoorwegverkeer, geen post. Families die nauwelijks eenige uren gescheiden wonen, hoorden in weken niets van elkaar. Een brief kunnen meegeven met een reiziger, die er niet tegen opziet uren te marcheercn, is soms een uitkomst. Aan de Belgisch-Nederlandsche flrens^ wordt zeer streng gewaakt. N iemand ma g er over. Boeren, die naar hun land gaan op een K.M. afstand kunnen dit slechts ■doen door langs binnenpaden tc sluipen. Een correspondent der N. R. Ct. heeft, waar het rijden met wagens, auto's, en zelfs met fietsen in België, verboden is, te voet een rs-is gemaakt naai- het slagveld in Vlaanderen. Na den triesten, melancholiekcn indruk beschre ven te hebben dien het geteisterde land thans maakt, zegt de correspondent o.a.: In de omstreken van Gent is door de Duit sche troepen geen schade van eenige bcteeke- nis aangericht. Maar verder naar het zuid westen is de verwoesting in vele dorpen groot vooral daar, waar het gemeentebestuur is weggevlucht en niemand de rechten der be<- volking tegenover de Duitsche militairen kan Jat en gelden. Al te spoedig wordt daar be weerd, dat de burgers zouden hebben ge schoten. In een dorp (de naam moet verzwegen worden tot na den oorlog), waarvan de burge meester gélrouw op zijn post was gebleven, klonk enkele nachten geleden een sohot. Het heette dat de burgers hadden geschoten en het dorp zou voorbeeldig gestraft worden. De burgemeester drong er bij den Duitscben mi litairen commandant op aan. eerst een gron dig onderzoek in te stellen. Na lang aanhou den werd diit verzoek toegestaan en op het erf van een hoeve, vanwaar het sohot had ge klonken, wrcrd gevonden de huls van een Duitsche patroon. Een Duïtsch soldaat be- kenjde tenslotte, dat hij een schot had gelost en het dorp is gespaard gebleven. Niet overal nemen de zaken zulk een goed verloop; te Handzaeme b.v. werd de burge meester neergeschoten, toen hij zijn dochters verdedigde tegen de gewelddaden van Duit sche soldaten. De beide dochters bevinden zich thans bij een familie te Meulebeke. De correspondent beschrijft dan nog enkele gevallen van plundering, die niet alleen zijn geschied in verlaten, doch, volgens getuigenis der bewoners, ook in bewoonde huizen „De betere elementen onder de Duitsche troepen kunnen in volle oprechtheid niet ge- Jooven, dat het hun mannen waren, die zulke ergerlijke wandaden bedreven en met over tuiging hoorde ik een jeugdig Duitsch sol daat, die te Roesselaere de totaal afgebrande groote houtzagerij aanschouwde, zeggen: Dat moeten de Engèlschen geweest rijn, die dat gedaan hebben. Zoo iets künnen onze mannen niet doen". En toch, notabele ingezetenen, wier namen ik hier zou kunnen noemen, doch die thans om goede redenen beter verzwegen blijven, verzekerden mij ten stelligste, met eigen oogen te hebben aanschouwd, hoe een Duit sche patrouille, voorzien van petroleum en benzine, den brand stichtte. Een gnoote brou werij zou. ook op bewering dat er uit gescho len zou zijn. eenzelfde lot hebben ondergaan, als niet Je eigenaar met den commandant der patrouille had onderhandeld. Deze brouwe rij. waarvan mij de naam bekend is. werd ge spaard tegen betaling van 25.000 francs". De correspondent beschrijft nu het nut van het vliegtoestel in den modernen oorlog en de geringe trefkans voor het geschut te velde. Een Engelsche vliegmachine b.v. vloog verscheidene keeren boven Roesselaere, op een hoogte van niet meer dan 800 5 900 Meter zonder dat het van alle kanten op haar ge richt kanon-, mitrailleuse- en geweervuur haar schaden kon. De Duitsche vliegmachines kunnen tegen woordig een bruingas ontwikkelen, dat rook wolken vormt die, wanneer ze door den vij and beschoten worden, ze voor dezen onzicht baar maken. De bevolking van Roesselaere blijft, hoewel overtuigd, dat bij een terugslaan der Duit- scheTS nieuwe ernstige gebeurlijkheden te wachten waren. w>l goeden moed, in tegen stelling met de Duitschers. bij wier officieren een zekere zenuwachtigheid niet te misken nen viel. Op het Rodenbadh-plein heersohte "Woens dag groote levendigheid, daar er de gerequi- reerde paard'en werden voorgebracht en ge- keoiPd. Niet voor alle paarden was een bon of geld gegeven. Het volk keek somber-zwijgend toe, doch temidden van het plein stond en staat nog het boven de rechterknie door een granaatscherf gekwetste standbeeld van Albracht Roden- baeh met aan de eene zijde van het voetstuk- de woorden: „Door houw en trouw wordt *t Moereland herboren'. ,,Dat stuk granaat moest men in het beeld laten zitten", zeide de broeder van Albracht Rodenbach en de 91-jarige vader van den dHdhter. wien ik te zijnen huize een bezoek bracht, stemde zwijgend knikkend toe Het is den correspondent gelukt het slag veld van zeer nabij te naderen. Van hetgeen hij daarover vertelt, citoeren we: De artillerie, die tegenover de Duitschers stond, bepaalde er zich niet slechts toe de Duitsche artillerie onder vuur te nemen, maar bestookte ook de infanterie-linie hevig en met goed gevolg. Tallooze granaatkartet sen ontploften in haar nabijheid tn groot was het getal gewonde infanteristen, dat langs mij wettd gedragen dan wel met verbonden arm of hinkend mij voorbij trok. De gewonden, die Weg werden gedragen, waren slechts zeer voorlooplg verbonden. Ont zettend was vaak bun aanblik en pijnigend het gejammer van enkelen hunner. Br wa ren er, die geheel met bloed waren bespat, waarschijnlijk het bloed van aan flarden ge schoten kameraden. Inderdaad gruwelijk was de uitwerking der artillerie-projectielen, zoo als ik kon waarnemen, toen een batterij bin nen enkele minuten vrijwel vernietigd werd. Boven het hier en daar zwak heuvelig ter rein zweefden steeds vliegmachines. Bommen 'heb ik door de vliegers niet zien werpen. Zij schenen zich uitsluitend te bepalen tot den verkenningsdienst. Herhaaldelijk zag ik Duit sche batterijen, die te sterk ondier het vijan delijk vuur leden, van stelling veranderen, maar steeds vielen kort daarna de pnojectie- lon weder benauwend dicht in 'hun nabijheid. Duidelijk was, dat het materiaal, dat de Duitschers ter beschikking hebben voor bet vervoer hunner gewonden, absoluut niet toe- reikend is voor de zware verliezen der laatste weken. Een Engelsch dagbladcorrespondent deelt mede dat de Duitsche infanterie, behalve wat het aantal betreft, lar twee opzichten bij de bondgenooten in het voordeel is. In de eerste plaats maakt als zij oprukt him achterhoede $oed ingerichte schansen voor hen gereed. Zij kunnen zich daar altijd veilig in terugtrek ken, ten minste zij die zoo gelukkig zijn ze te -bereiken. Daarentegen moesten de soldaten van -de bondgenooten terwijl zij voortrukken hun eigen schansen graven, dikwijls in haast, en de dekking is soms onvoldoende. In de tweede plaats hebben de Duitschers het voordeel van een overmacht aan artille rie. Hun veldartillerie is niét beter, maar vier maal zoo talrijk. Bovendien hebben zij hunne zware kanonnen, dde verder dragen dan alle andere geschut, dat de bondgenooten daar totnogtoe tegenover heeft kunnen stellen. Hf het open veld zijn die zware kanonnen niet altijd vernielend voor lijf en leden, maar men moet rekening houden met hun uitwerking op het moreel van den troep. Soms, als de Duitsche kanonniers gclukki-g zijn, is de uit werking ervan doodelijk. Vei-scheidcne malen komt het voor dat de groote projectielen der Duitschers, als zij in schansen vallen, den grond opwoeien en de manschappen bedolven worden. Te Yperen trof dezer dagen zulk een projectiel een En-< gelscbe batterij. De kanonniers zochten, voor zoover hun dat mogelijk was. een heenkomen. Toen zij met hun paarden terugkwamen om de batterij naar een andere stelling te bren gen, vonden zij twee kanonnen door een granaat aan stukken geslagen. De Duitschers kunnen tegenover de bondgenooten standhou den ten gevolge van de meerderheid van hun artillerie. Zonder deze zouden zij in het ge heel geen kans hebben. Een ander correspondent meldt dat de troe pen der geallieerden voor het eerst kennis ge maakt hebben met de uitwerking van den „mljnwerper" of schansmortier. Ilij draagt ongeveer 500 M. ver, werpt een bom van 200 pond die met een zeer siterk ontplofbare stof is geladen en wordt van den bodem van eer kuil in de schansen afgevuurd. De mislukte tocht naar Calais. De „Daily Mail" verneemt uit België, dat de Duitsche opmarsch naar Calais geëindigd is met een nederlaag; ieder uur toont duide lijker het mislukken van de Duitsche aanval len. De Dudtsche verliezen zijn ontzettend. Het was Donderdagmiddag noodig 4000 man met schoppen uil te zenden om de dooden te begraven, die de Duitschers hadden achterge laten. Het aantal lijken in die streek alleen was 37.000 Oorlogsschatting van Antwerpen. Engelsche bladen vernemen dat de Duit schers van de stad Antwerpen, een oorlogs schatting van 50.000 000 frs. eischen. Te Brussel. Vrijdagavond is t? Brussel, naar aan de N. R. Ct. geschreven wordt, een Duitsche procla matie aangeplakt, waarin men leest dat, on danks alle moeite, door het Duitsche gouver- nement genomen, om de nijverheid te helpen en de bevodking weer aan het werk te krij gen, deze volstrekt niet wil werken en denlct de Duitschers hierdoor te dwarsboomen. Er wordt opnieuw op aangedrongen, den arbeid te hervatten. Dit is mogelijk vervolgt de proclamatie daar de loop der treinen en de postdienst door de Duitsdhers bijna weer normaal ge maakt is en alle mogelijke faciliteiten ver strekt worden aan fabrikanten en onderne mers. Wanneer aan deze bevelen geen gevolg wordt gegeven, zal het verlof, gegeven aan liefdadige instellingen om uitdeclingen van voedsel te doen, ingetrokken worden ten aan zien van lieden die zonder arbeid zijn, daar deze wel kunnen, maar niet willen werken en het zelfs voorgekomen is da.t arbeid* die door Duitschers verschaft wordt, -door Bel gische werklieden wordt geweigerd. Nu heeft echter het burgercomité te Brussel al het mogelijke gedaan om -de lui aan het werk te houden en voor schoonmaken, ver ven etc. van gebouwen sedert het begin van. don oorlog 15.000 frs. besteed. Deze vrijwel overbodige arbeid is nu ook afgeloopen, maar de takken van nijverheid kunnen niet beginnen, daar de grondstoffen en de middelen van vervoer ontbreken. Levensmiddelen.voor de Belgen. Het Nederlandscbe stoomschip Jan Block x Is Zaterdagochtend met levensmiddelen voor de Belgen van Londen naar Rotterdam ver trokken. Een 4 2-c.M. veroverd? Volgens den correspondent te Parijs van de Daily Telegraph, hebben de Franschen hel eerste groote Duitsche 42 c.M.-kanon buit gemaakt. Zij zouden op 30 en 31 October door schijnbewegingen hunne troepen die Duitschers in den waan gebracht hebben als wilden zij van Atrecht afzien. Zaterdagmiddag, den 31en, trokken dan ook de Duitschers de buitenwij ken van Atrecht binnen, maar toen zij aan den ingang van St. Nicholas, een der voorsle den, waren, brandde het plotseling, nadat er als waarschuwingsteeken eerst één schot ge» vallen was, uit alle huizen los. Mitrailleuses, verdekt opgesteld, richtten een slachting on der de Duitsche troepen aan. Een garde- bataljon trachtte nog het centrum der stad te bereiken; het werd echter d,oar Fransche dra gonders gevangen genomen en het overschot der Duitsche troepen sloeg op de vlucht. Dank zij Fransche vliegers, die met bommen den spoorweg onbruikbaar maakten, konden de Franschen zich van een Duitscben militairen trein meester maken en volgens de bericht gevers der Daily Chronicle veroverde deze een der beruchte 42 c.M.-kanonnen. In zes zware, platte goederenwagens waren de on derdeden van het kanon verpakt. Deze cor respondent verzekert, dat behalve het kanon ook de daarbij behoorendc ingenieurs van Krupp en verder nog 200 Duitschers, die bij de verdediging van den trein gekwetst waren, gevangen genomen zijn. Ook vde projectie len voor het monsterkanon zouden de Fran schen in handen gevallen zijn. De Oostenrijksche terugtocht. Dc „Morning Post" verneemt uit Pctro- grad, naar Reuter uit Londen aan enkele bladen seint dat de Oostenrijkers in vollen terugtocht zijn over het geheele front in Gali- icië. Deze beweging is van dien aard, dat er duidelijk uit blijkt, dat een algemeen berrel is gegeven om terug te trekken. De Oostenrijkers trekken terug op bijzon der sterke stellingen tusschen Krakau en Kalisch, waar zij een wanhopigen tegenstand schijnen te zullen bieden, ten einde den Rus« sen te beletten de Duitsche verdedigingslinie langs de Oder om te trekken. Zoo die tegen stand met vrucht kan worden volgehouden, zullen de Duitschers in staat zijn een groot deel van hun leger, dat Polen binnentrok, vrij te maken voor een poging ora de Engelsch' Fransche troepen te verslaan. Bij den terugtocht van "Warschau slaagden de Duitschers er in, hun beste troepen af te zonderen; deze zullen in dien tild waarschijn lijk reeds in Duitschland terug zijn «n op weg naar Frankriik,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2