"binnen land. Verspreide Berichten. Tsingtau, 9 November. Do vesting is. na uitputting Man alle verdedigingsmiddelen 'd-oor bestorming en doorbreking in het mid- jden gevallen. De vestingwerken om de stad gijn met zwaar geschut tot 2S c.M. steilvuur toe in verband met eene krachtige beschie ting van de zee uit, zwaar geteisterd De ar- 'üllerislisclve vuurkracht was ten slotte ge heel gebroken. De verliezen zijn ndet nauw keurig te overzien; maar ondanks de zeer zware aanhoudende beschieting als door een Wonder veel kleiner dan te verwachten was. (Get.) Meyer-Waldeck. Berlijn, 12 Nov. (W. B.) Volgens be richt van deskundigen uil het industriege bied van Rijnland en West falen wordt de toe stand daar als bijzonder bevredigend geken schetst. Werkloosheid bestaat niet in de ge- heele streek. Inkrimping van hel bedrijf is slechts hierdoor noodig, dat er geene werk lieden meer te krijgen zijn. De financieele toestand is overal volkomen gezond. Er ver toont zich een krachtige ondernemings geest; inzonderheid worden belangrijke uit gaven gedaan voor de verbetering van de bedrij fsinri ch t in gc n Weenen. 12 Nov. (W. B.) De Oosten- rijiksche oorlogsleening zal in vijfjarige schat kistbiljetten tot den koers van 97£ pet. wor den uitgegeven. De rentevoet is 5^, maar ten gevolge van verschillende gunstige bepalingen stijgt hij tot over 6 pot. De leening moet op 1 April 1920 afgelost zijn. Door bijzondere bepalingen is ook aan kleine spaarders ge legenheid tot deelneming verschaft. De in schrijving heeft plaats van lö tot 24 Novem ber. De dagbladen hopen op ccn schitterend succes. Engeland. Londen, 12 Nov. (R.) Het antwoord adres op de troonrede is aangenomen. Het adres-debat neemt gewoonlijk twee weken in beslag. Het geheele politieke beleid van de regcering paseerl dan de revue. In deze zitting legde echter niemand cenige neiging aan den dag om de regeering te kritiseeren. De geheele discussie bepaalde ziali tot zaken van minder belang. Henderson, de -nieuwe voorzitter van de arbeiderspartij, \%ees op de prachtige eens gezindheid van alle klassen der gemeenschap. Hij zei de, dat zijne partij van oordeel was, dat ai hel mogelijke moest worden gedaan om ciie eensgezindheid te bewaren tot aan het einde van de tegenwoordige groote be proeving. De geheele arbeiderspartij ging ac- coord met de regeering. Welke oude twisten er ook waren geweest, er was nu geene keus voor de natie, dan den oorlog vastbera den voort te zetten totdat een bevredigend einde was verkregen. Het onmogelijke moet worden gedaan om de bondgenooten m slaat te stelen hunne pogingen te bekronen door eene volledige eindoverwinning. Hij besloot met te zeggen: Daar wij van meening zijn, dat de duurzame vrede in de toekomst afhangt van onze volkomen overwinnin zal de ar beiderspartij voortgaan haren volledigen steun te verleenen aan de regeering, in de hoop, dat deze de ondernomen taak zal kunnen voortzetten tot aan het door ons allen ge- W ens elite succes (Toejuichingen.) 13 Nov. Do parlementaire correspondent van de Daily Telegraph zegt, dat men in de parlementaire kringen gelooft, dat de eerste minister aan het lagerhuis machtiging zal vragen, een nieuw millioen soldaten aan te werven voor het voeren van den oorlog. Perzië* Konstanlinopel, 12 Nov. (W. B.) De J)uilsche kolonie van Tabris, die zich op weg tiaar Teheran bevond, werd door Russische strijdkrachten aangevallen en is met vrouwen en kinderen in Russische gevangenschap ge raakt. Pogingen, die van Duilsche zijde wer den beproefd om de Perzische regcering te bewegen, stappen te doen tot bevrijding van de gevangenen, werden door de vrees van de Perzen voor de Russen verijdeld. Hulp die van den emir van Sendjan was verzocht, kwam te laat. Bij de Perzische regeering en bij den Ame- rikaanschen gezant tc Teheran werd een krach lig protest ingebracht tegen de nieuwe schen ding van het volkenrecht, die door het weg voeren van de vrouwen en kinderen is begaan De Duitschc consul en zijn archief werden door het tijdige ingrijpen van het Amerikaan- sche gezantr"1 gered. Mexico. Porfirïo Diaz, de ex-president van Mexico, wiens dood e enige weken geleden werd be richt blijkt nog in leven te zijn. Hij vertoeft als herstellende zieke in Biarritz. Een Engel sche stem over ons. J. W. Robertson Scott, ccn Engelschman, die, zooals men weet, ons land goed kent, geeft in „The Observer" een beschouwing over „De Hollanders en hun critici", waaraan wij niet veel behoeven te ontleen'en omdat ons dit alles wel bekend is, maar die toch de aan dacht verdient, omdat er uit blijkt, dat dc waarheid over ons l3nd en zijn houding in den oorlog ook in Engeland wel gehoord wordt. „De verdachtmakingen van de goede trouw onzer huren", zegt Soott. „zijn eenvoudig het gevolg van onbekendheid met de feiten". Hij zet dan uiteen dat wij als neutralen het redht hebben met Duitschland handel te drijven en dat de Rijnraartacte ons belet ons te bemoeien met transitogoed naar Duitschland, zelfs als dat in lichters te Rotterdam wordt overgela den; hij wijst op de lange lijst van artikelen, waarvan wij den uitvoer hebben verboden en op den aankoop van vele artikelen voor regeert' nesrekening, waardoor de uitvoer wordt gecontroleerd. En na gewezen te heb ben op onze ontvangst van de Belgische vluch telingen en onze behandeling van Engelsche zeelieden, concludeert hij: In dezen oorlog Is, zooals het gewoonste verstand begrijpen kan. een kleine Staat in de allermoeilijkste positie. Zijn heele toekomst staat op het spel. Som migen, die een studie van de zaak schenen Te hebben gemaakt, hebben gemeend, dat Hol land terstond den oorlog moet verklaren. Nu kent het land zijn eigen belang zeker beter dan cenige vreemdeling. Was het vijandelijk heden begonnen toon België, jegens welk land het geenerlei verplichting had, werd aange vallen, dan zou het vernield zijn evenals Bel- eië. Ms hot nu roekeloos den strijd berint, wie zal -t dan redden? Heeft dan de vrede niets goeds? Is neutraliteit een illusie? Moeten alle volkeren ter wereld, zelfs zonder reden, mee gaan in den Armageddon? Anderen zouden willen dat Nederland met Duitschland tegen de bondgenooten optrok: zij meenen dait het voor Engeland het best zou zijn, wanneer Duitschland beschikte over de havens van Rotterdam, Vlissingen en Am sterdam, de Schelde, enz. en dc landbouw- en financieele hulpbronnen van Nederland. Ro bertson Scott acht het integendeel geen klei nen steun voor de Engelschcn, dat Duitsch land, dat tegenover België en Frankrijk zijn grens heeft gesloten, op zijn vlakke en open grens aan de Hollandsche zijde een neutrale natie heeft, die als haar onafhankelijkheid ge vaar loopt, die zal weten te verdedigen met een uitstekend klein leger van versche troe pen. De neutraliteit van Nederland. De vrijzinnige afgevaardigde Gothein be spreekt in de Vossische Zeitung de neutrali teit van Nederland in de toekomst en zegt onder anderen: Duitschland heeft absoluut geen aanleiding om te trachten verandering te brengen in zijn huidige verhouding met Ne derland. Voorzeker, er zijn bij ons ook ette lijke .patriotten" die verlangen, dat de Rijn van zijn bronnen tot zijn monding een Duit- sclie ri-uier zij. Maar even zoo weinig als de Zwitsers zulke enthousiasten tragisch opvat ten. evenmin moesten de Hollanders dat doen. Een economisch belang bij een engere aan eensluiting van Nederland aan Duitschland bestaat er bij ons niet. Integendeel het heeft voor ons in geval van oorlog niet weg te cij feren voordeelen. dat Nederland niet tot "het Duitsche rijk behoort. In 1870, toen de toen tertijd overmachtige Fransche vloot de Duit sche havens blokkeerde, was dat voor ons verkeer met de overzeesche neutralen van groote beteekenis. thans echter was dit van veel garingor beteekenlis, omdat Engeland zich niemendal stoort aan de bepalingen van het volkenrecht, en vooral omdat het tegen over de neutrale machten zijn maritiem over wicht op ongehoorde manier laat gelden, waar het hun voorschrijft, hoeveel graan, wol, metaal, minerale olie enz. zij op hun eigen of op anderer neutrale schepen mogen aan voeren. De groote maatschappelijke nadeelen. die de neutrale staten daardoor ondervinden en dat nog het sterkst wel Amerika zul len aanleiding zijn, dal allen hunne koopvaar dij- maar vooral ook hunne oorlogsvloten zul len gaan vergrooten, om ten minste met el kander aaneengesloten. Engeland te dwingen de regelen van het volkenrecht tp respectee- retn, en daarmede zal dan ook de neutraliteit van Nederland weer een groote waardever meerdering ondergaan. En na een aansporing om onze vloot te versterken, ook ter verdediging van onze ko loniën. eindigt de schrijver: ..Wij hebben geen maatschappelijk noch politiek belang er bij, Nederland tot een nauwere aansluiting aan ons op te wekken, laat staan dan zoo iets op te dringen. Voor ons heeft een neutraal Neder land veel meer waarde dan een dat bij ons aangesloten Is. En bovendien de heele vraag is er eigenlijk een van Hollandsch belang''. Dixmuiden genomen. De Belgische correspondent van De Tijd meldt uit Duinkerken, d.d. 10 Nov.: Toen in de eerste weken van den oorlog het aanvallend optreden der Duitschers in Frankrijk was tot staan gebracht, werd door het groote Duitsche hoofdkwartier kond ge daan, dat in de nu volgende tweede periode van den oqrlog de beslissing in het Oosten van Frankrijk lag. Maar de geniale krijgstactiek van Joffre dwong de Duitschers niet de be slissing uit te vechten, waar zij die hebben wilden. In den aanvang schijnbaar hopeloos, stormde Joffre in het Westen hoogerop en thans zijn zelfs de Duitschers er toe gebracht, mede een beslissing in het Westen te zoeken. Heel de gevcchtsstelling is veranderd en groote troepenmassa's heeft de vijand op de uiterste westelijke linie saamgebracht. Toen de druk op Dixmuiden door het water uit de opengezette sluizen gebroken was, storm den de vijandelijke legers met hun massale kracht op de linie van Yperen los, nu eens iets winnend, dan weer terrein verliezend, doch tevergeefs hun krachten verspillend aan een doorbraak. Een doorbraak hij Yperen heeft zijn vele bezwaren dan ook, omdat het heuvelachtig landschap, dat Yperen van Duin kerken deels scheidt, uiterst bezwaarlijk is voor een opmarsch naar de laatstgenoemde plaats. De kortste, de gemakkelijkste weg is en blijft over Dixmuiden en trots het water hadden de Duitschers hun plan, om hij Dix muiden onze linie te forceeren, niet opgege ven. Onze luchtverkenners meldden lederen dag hoe de vijand veel hout deed aanvoeren naar de User, hoe tallooze vlotten en bootjes waren meegebracht voor het waterrijke Vlaamsche land. Daarbij kwam, dal de Duit schers nog altijd op den linkeroever vasten voet behielderL. Alles duidde er op, dat de vijand een alge- meenen aanval binnenkort zou ondernemen. Voor Yperen waren versche troepen verkend van jongere krijgers, knapen schier. En hij Dixmuiden drong de zeemilitie oo. De druk op Dixmuiden, dat zoo afwisselend nu eens in de handen van den vijand, dan weer in onze handen was, werd hernomen en daarom was het noodig, dat het Engelsche schceps- kanon mee ging spreken. Dinsdagmorgen was de strijd bij Nieuw- poort en Dixmuiden een geweldige. Er ls daar door de onzen met fabelachligen moed ge vochten. Het was e&n strijd op de dijken om de dijken. Wie meester van de diiken was. werd meester van het terrein. Het mitrailleur- vuur had hier de overhand, omdat de zware kanonnen niets in het moeras kunnen uitrich ten, ze waren trouwens door de Duitschers deels reeds weggevoerd. Op uiterst handige wijze had de vijand op sommige plaatsen de bezwaren, die het geïnundeerde land oplever de, weten te boven te komen. Op andere plaat sen werd de strijd letterlijk in het water ge streden, en man tegen ni2n vaak. De worste ling was er eene van groote ellendigheid. Want de soldaten waren lichamelijk soms ge heel uitgeput door de koude en de natheid hunner kleederen, die hun aan het lijf plak ken en hen zwaar in hunne bewegingen be lemmerden. Langs de kust wonnen de ver bondenen, nabij Nieuwpoort voet na voet ter rein. Den Duitschers werd belet Nieuwpoort binden te dringen en de vijand was beducht voor de Engelsche vuurmonden van de vloot. Terwijl wij aan de kust vorderden, moest onze middcnlinic. die Dixmuiden bezet hield voor den druk wijken, tegen den namiddag was er geen houden meer aan en zag de stuk geschoten, 'uitgebrande, deerlijk gehavende plaats, die ééns het schilderachtige Dixmui den was, voor den zooveelsten ker*" de Duit schers binnenrukken. Bezetten kon de vijand echter dc, uit krijgskundig oogpunt thans ge wichtige plaats niet geheel, want de verbon denen bleven zich in de zuidelijke bui ten wij ken nestelen. Inmiddels rukten van hier hulp troepen naar de bedreigde plek om de door braak der Duitschers te voorkomen! Al is Dix muiden nu deels bezet, groote verandering levert dit nog op heden in den oorlogstoe stand niet op. daar de gevechtslinie nog zoo goed-als ongeschonden bleef. Rond Yperen hebben de Franschen een aanval der jongere Duitsche reserve-troepen afgeslagen, maar leden daarbij toch zware verliezen aan doo- den en krijgsgevangenen. Misbruik van de Nederlandsche vl a g? De Londen sche bladen melden, volgens een telegram aan de Tel.. dat een kleine kruiser, de Nederlandsche vlag voerende, twee dagen dicht bij de Niger ten anker lag. Achterdocht werd opgewekt door het feit, dat de kruiser gisteren in ccn halven storm vertrok. Eenige personen te Deal beweerden, dat het schip niets anders was dan een Duitsche mij- nenlegger. die een mijn bevestigde aan den ankerketting van de Niger. Het ls begrijpelijk, dat de Engelsche pers zoekt ïiaa reen verklaring, voi" het feit. dat vlak onder de eigen kust een Britsch oorlogs vaartuig werd vernield. Een tiberZepp elin. Iets buitengewoons, schrijft een Engelsch blad, gebeurt thans in Friedrichtshafcn. De plaats ziet er aardig en vredig genoeg uit, maar in het lange gebouw, dat slaat aan dc grauwe wateren van hei meer, slechts ccn paar honderd meter van de kleine haven ver wijderd, zijn tientallen geroutineerde mé- reumcicais d'ag en nacht aan het werk om een luchtmenster te (bouwen, dat zijn weerga niet heeft, wat betreft zijn macht tot vernie len. Het moet vroeg in November klaar zijn en de makers hebben al voorspeld, dat zijn eerste ernstige werk een tocht naar Londen zal zijn. De nieuwe Zeppelin zal speciale bruggen langs de zijden hebben voor machine geweren en licht arülleriegesohuf. Alle plannen van de ontwerpers waren ge baseerd op berekeningen voor het zooveel be sproken bombardement op Lomdien. Een van de grootste moeilijkheden voor 'n luchtkapi- tein wien 'n dergelijke reis wordt opgedra gen, zal de tijd lengte zijn, gedurende welke het noodzakelijk is, dat het schip in de lucht blijft. Om het gevaar van aanvallen te voor komen, moet een groote omweg gemaakt worden ran en naar Antwerpen of welk uitgangspunt zaj ook nemen. Men beweert, dat de nieuwe Zeppelin deze moeilijkheid zal overwinnen, doordort het schip een orobe- perkten tijd in de lucht kian blijven, dank zij het groote aantal ba 11 onnets in het enor me omhulsel. Door oen speciaal apparaat zal de schroef deze opnieuw kunnen rallen, om de beurt, zonder dat een- landing noodig is Een ander voordeel van die vele ballonnen is, dat als een gedeelte buiten werking wordt gesteld, er voldoende gas in het andere deel is om het schi-p drijvend te houden. Vele verhalen gaan in de buurt van de fa briek over dit krachlmonster. Sommigen ver tellen, dat het onopgemerkt zal kunnen voor bijgaan tengevolge van een nieuw uitgevon den „geruisdidemper". Verder moet het om hulsel donker grijs zijn, om onzichtbaar te blijven bij nacht. Een speciaal licht kanon zou met speciale granaten geladene worden, van speciale ontplofbare stoffen voorzien. Zelfs gaat 't gerucht, dat een van de ingenieurs 'n werptuig heeft uitgevonden, bestaande uit een ijzer,cn buis. waardoor T-rojectielea nauw keurig gemikt kunnen worden van af een flinke hoogte. Behalve deze über-Zeppehn wordt nog een ander luchtschip gebouwd in de hangar tan den oever van het meer. Hieromheen slaat steeds een groot detachement soldaten en de toegang naar de haven van de stad wordt eveneens streng bewaakt. Op ee.i motorboot is een wauht voortdurend er op uil er voor te zorgen, dat siooinhoolen en isscherssche- pen uit de buurt blijven. AUe vreemdelingen, zelfs zij die aan den Zwitserschen kant van het meer wonen, en die zeer Duilsch gezind zijn, worden gearnestoerd als zij zich in de nabijheid van een der beide hangaTS wagen. Ongeveer tweemaal in de week komt graaf Zeppelin zelf eon bezoek aan Friedrichsha- fen brengen. De „Herr Graf" is zeer populair onder dc soldaten en soms neemt hij groep jes gewonden meer om de werken te zien. Hij is op het oogenblik een van de meest bezige mannen in Europa, want behalve de twee Zeppelins in Friedriclishafen, worden er nog andere gebouwd in Dusseldorf, Pots dam cn Hamburg. Een ran de opmerkelijke dingen in dezen oorlog is tot nu toe het geringe resultaat van de luchtvloot voor vernielingswerk. De Duitschers hopen, dat d'e verbeterde Zeppe lins, waaraan nu de laatste hand gelegd wordt .de bordjes zullen verhangen. De torpedeering van de Niger. Uit Londen wordt hierover nog door Reu ter's specialcn dienst geseind: De „Niger" lag ten anker voor Deal. De ontploffing, welke aan boord van het schip plaats had, werd van de kust af waargeno- msn. Het grootste gedeelte van dc bemanning was beneden en zat aan het middagmaal toen plotseling het bevel van de commandobrug weerklonk, lastgevend de waterdichte schot ten te sluiten. Eenige manschappen snelden naar het dek en zagen in het zog vam bet schip een streep schuim. Onmiddellijk daar op wend de „Niger" getroffen en zonk binnen twintig minuten. De booten werden uitgezet en bovendoen sprongen vele manschappen in zee voorzien van een nieuw soort red dinggordels. SleepbooLen cn torpedobooten kwamen met grooten spoed naderbij en red den allen. Men. gelooft, dat twee personen vermast worden. De werving in Engeland. In de laatste dagen gaat het. volgens een telegram van Reuter aan enkele couranten, met de werving weer voortreffelijk. Te Lon den meldden zich Dinsdag tweeduizend roera ten aan en men verwacht dat dit getal wel dra verdubbeld zal zijn. In dc laatste drie weken zijn te Newcastle zeven bataljons ge vormd. Zoo kwam Vrijdag de vergunning r een derde Schotsch bataljon te vormen en Maandag was dat reeds voltallig. Ilct parlementaire wervingscomité heeft met toestemming van den minister van Oorlog aan de gezinshoofden verzocht lijsten in te vul len, met de namen van leden van hel gezin die bereid zijn in dienst te treden. N e w-Y ork, 12 Nov (R.) Eene bomont ploffing heeft d-c Bronx-stichting vernield te genover de gerechtsgebouwen. De aanslag schijnt gemunt te zijn geweest o.p den rech ter Gibbs en zijne helpens, die met bijzon deren ijver den hand-el in blanke slavkwinen tegen gingen. Veldslagen uit vroeger tijden. Een overzicht van de grootste veldslagen van de vorige eeuw loont welk een verschil er be staal tusschen de oorlogen van vroeger en een tegenwoordige menschenslachting. Want terwijl niemand het nog gewaagd heeft, de verliezen bij hun Hen-, wellicht hon derd-duizend tallen te schatten voor de groote veldslagen aan de Mame en Aisne, gaven de voornaamste veldslagen van de negentiende eeuw de volgende betrekkelijk geringe cijfers Uil het begin van de vorige eeuw geldt na tuurlijk Waterloo als de voornaamste veldslag. Doch Solferino uit den Italiaanschen oorlog heeft ccn historische herinnering nagelaten vanwege zijn hevigheidtoch waren dc cij fers niet hooger dan 630 officieren en 19.311 man verliezen voor de Oostenrijkers, en 936 ■officieren en 17.305 man verliezen voor de ge allieerden. De voornaamste veldtocht vani Engeland In het raidden van de vorige eeuw was de cam pagne tegen de Sliikh's, met den grootsten veldslag bii Chilian-wallah (1849), waar de En gelsehen 26 aan gesneuvelde, 66 aan gewondo officieren, 73l gesneuvelde soldaten en 1446 gewonden verloren, terwijl het vijandelijke le ger 3000 gesneuvelden en 4000 gewonden op het slagveld liet. De slag bij Alma was de voornaamste u't den Russfsch-Turkschen veldtocht: de Rus sen telden 40 000 man infanterie, 6000 man cavalerie en 180 stuks geschut, tegen een ge allieerde macht van 26 000 Engelschen en 24,000 Franschen. De Russen verloren onge veer 5Ö00 man aan dooden en gewonden en nog 900 gevangenende verbonden legers hadden 3l00 man verliezen. Toch gold deze slag als een van heftigen aard. In 1866 kwam hel eerste meer moderne le ger in den strijdhet was het Pruisische leger, dat 350.000 soldalen telde, tegen 420,000 man voor de met Oostenrijk verbonden legers. Bij Sadowa streden 215.000 man met 770 kanon nen en 24,000 man cavalerie tegen 221,000 man voetvolk, 27.000 ruiters en 780 kanonnen aan Pruisische zijde: het gold als de geweldigste slag in die eeuw: doch de verliezen waren niet meer dan 360 officieren en 8500 man aan Pruisische zijde, tegen 1500 officieren en 44,000 man aan den anderen kant Eindelijk de oorlog van 70. De slag bij Gra- velotte duurde twaalf uur en zag tegenover elkaar 19.000 Franschen en 25.000 Duitschers staan. Bfj Sédan werden 25.000 Franschen krijgsgevangen gemaakt, terwijl den volgen den dag zich nog 83,000 overgaven met 70 mitrailleuses, 400 stukken veldgeschut en 150 stuks belegerings-geschut; 14.000 Fransche ge wonden lagen op het slagveld. De latere Russisch-Turksche oorlog, hoe wel bizonder bloedig, zag slechts geringe legers tegenover elkaar In het veld treden, terwijl ook de verliezen betrekkelijk gering waren. Zoo streden in den slag bij Plevna in 1877 ongeveer 30 000 man Turken tegen twee maal zooveel Russen; de laatsten, hoewel overwinnaars, verloren 2000 gesneuvelden en 4Ö00 gewonden, terwijl Osman Pacha zich met ziin geheele leger en 128 officieren moest overgeven Men vergelijke al deze betrekkelijk geringe cijfers eens met de afgrijselijke getallen men- schenlevens, welke ons straks zullen worden voorgerekend uit dezen Europeeschen moord- oorlog, zoo schrijft het Hbld. Staten-Generaal. Pensioenwet Gemeent e-a mbtcnoren. Bij het afdeelinesord-»rrnpV werd in het al gemeen geen bezwaar increbracht tegen het voorstel tot openstelling voor gemeente-amb tenaren van de gelegenheid om zich alsnog aan de werking van de Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 en van èt- weduwen- wet voor de gemeente-ambtenaren 1913 te ont trekken. h'Ien achtte echter gewenscht een aanvulling ook voor de tijdeliike gemeente-ambtenaren met een bepaling, dat bij gemis van een formeele aanstelling in een gemeentelijke betrekking, als zoodanig geldt „een stuk uit den tiid der dienst vervulling. waaruit van de aanstelling recht streeks of zijdelings bliikt." Ook wenschte men een bepaling, volgens wel ke werklieden, die in hun later leven in een lager bezoldigden werkkring worden overge plaatst, en daardoor een gedeelte van hun loon verliezen, niet hun pensioensgrondslag zien da len. Vervolgens vroegen eenice leden om ook sommige categorieën van ombtenaren. in zljde- lingschen gemeentrd:"««». met van de toepas sing der wet uit te sluiten. Uit de Pers.' Voorschot voor het benarde deel van den Kiiridenstand. Niet genoeg meent de Standaard kan. er op aangedrongen, dat hoe eer hoe beier worde overgegaan tot' het beschikbaar stellen van een Voorschot ten behoeve van dat deel van den kleinen middenstand, dat 't hoofd niet meer boven water kan houden, bij fabriek, ambacht en winkel. In drieërlei sorteering zien we thans deze middenstand zich deelen. Er is een groep, die bij den oorlogstoe stand niet verloor, maar won't zij door stijging in de prijzen, 't zij door meer aftrek. Er is een tweede groep, die in haar ge wone doen bleef, en in geen enkel opzicht hulp van noode heeft. Maar er is oo!< ccn oep, die df grondstoffen duurder rag worden, en d?t aftrek, soms tot op sfllstand, minderen, tal van kleinere zaken zag men zir! door reeds niet in staat, de gewc- seis van geleverde grondstoffen te honorc ren. Bij enkele is hierdoor r en or vangst vai\ grondstoffen meer mogelijk En de aftrek slonk on zoo verontrustende wijze, dat het arbeidspersoneel op zwart zaad kwam te staan, en er bijna geen weekgeld meer voor het gezin is af te zonderen. Dit geldt vooral kleine zaken in wat kleeding, ameublement sieradiën en huisraadbehoef ten betreft. Ook de groo ore ondernemingen op dit gebied lijden wel bitterlijk aan leege winkels, maar bij de groote ondernemingen faalt 't niet aan kapitaal, om 't uit te zin gen. In nood, in pertinenten nood daaren tegen, verkeert een geheele schare van kleine zaakjes, bij fabriek, ambacht en win» kei, en hun nood roept om Voorschot. Gegeven geld zou hier weggegooid wezen. Keert straks de vrede weer, dan zal er naar wat deze groep op de markt brengt, een dub- belsterke vraag wezen, zal de verdienste weer vlot gaan, en zal men zeer wel in staat we zen, het voorgeschotene terug te, geven. Het ontbreekt voor het oogenblik alleen aan con tanten „We wezen er daarom re o O'), boe voor het ontvangen van zulk een Voorschot, de firma's van deze groep, die in noodstand verkeeren, zich op solieden voet vereenigen moesten, om saam in bond, het voorschot van de Regeering aan te vragen. Het zou dan gaan als met de Woningwet. Ook daar is voorschot ingevoerd. Op an deren voet natuurlijk, omdat men bij bouw een onderpand kriio-t. Maar zulk onderpand zou hier gelegen ziin in de ondernemingen zelve, zoo uit de boeken bleek dat zte gedu rende een te bepalen aantal jaren, TÖÓr den oorlog, goed waren uitgekomen. Ook bij de scholen wezen we op zulk een zich vereenigett van velen, om aan het Rijk de noodige soliditeit aan te bicden. Dit nu zou ook hier kunnen doorgaan. De kleine middenstand, dien 't hier geldt mag niet in den steek worden gelaten." Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 13 Nov. bevat o.a. de volgende Kon. besluiten.: benoemd met ingang van 16 December tol vice-president van den Raad van State mr. dr. \V. F. van Leeuwen; op verzoek eervol ontslagen dc Oost-Indi sche ambtenaar met verlof dr. II. D. Tjeenk "Willink, laatstelijk tijdelijk waarnemend di recteur der H. B. S. te Semarang; benoemd tot notaris te Waalwijk A. Schaap candidaat-notaris aldaar; tot idem te Franc - ker A. Kraseman, thans te Witnrarsum; be paald dat de notarisstandplaats te Witmór sum niet zal worden vervuld. Prinselijk bezoek bij den laatsten Metalen Krui s-r id der Gelijk velen bekend zal rijn, woont te Brieü de laatste Metalen Kruis-ridder, de 103-jari Corstiaan Ilagers, diie zich nog altijd in h bezit van een goede gezondheid mag ver heugen. De hoogbejaarde kreeg de vorige week 1 zoek van Z. K. H. Prins Hendrik. Over dit be zoek lezen we in de Rrielsohe Courant: Onze 103-jarige Corstiaan Hagers kreeg den morgen van den 6 November een bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederland met gevolg. Heel leuk vertelde de oude heer van dit be zoek. In zijn binnenkamer, had hij, rechtop staande als het een oud-krijger past, den Ge maal van onze. Koningin ontvangen en be groet. Het ging nu over den tijd, toon Hagers als jonkman van 19 jaar het vaderland als vrijwilliger diende. Van verlegenheid had de oude heer geen last, zed hij; dat heeft hij trouwens nooit gehad. En 't was niet voor de eerste maal zijns levens, dat hij met vorste lijke personen in aanraking kwam. Zoo was hem dat he 1 lang geleden overkomen, toe;: hij, als Vaandeldrager van het Metalen Kn; bij koningin Sophia, die eerste Gemalin van wijlen Z. M. Koning Willem III, was ger.- pen, die met Prins Alexander, toen nog een knaap, aan den arm stond. In die binnenkamer van IT gors lag echt een zieke, mejuffrouw Cato Hagers, die heel lang lijdend: is. Die zieke nu trok vervolgens de aandaoht van prins Hendrik, die zich tol haar begaf en zich geruimen tijd op de mi.a zaamste wijze met haar onderhield, terwijl Hagers door zijn leuke opmerkingen want dat kan hdj de hecren nog een paar keer hartelijk deed lachen. Na een hartelijk afscheid vertrok Z. K. II Maar terwijl In die drukte, toen de Prins zich naar zijn auto begaf en een massa toegevloei de mensri#Mi hem begroetten, niemand meer bijzonder op den ouden heer Hagers lelie, was die naar voren gekomen, en stond tot ver bazing van Z. K. II. op de stoep van zijn wo ning, om zijn hooien gast het afscheid toe te wuiven, en den groet van den laatsten Meta len-Kruisridder te brengen aan prins Hendrik der Nederlanden. Dc nieuwe vice-prcsideut van den Raad van State. Mr. Dr. W. F. van Leeuwen werd in 1800 te Soerabaja geboren; op achtjarigen leeftijd kwam hij te Amsterdam, waar 'hij gebleven is tot in 1911 zijne benoeming tot -Commissaris der Koningin hem noopte woonphiats te kie zen in de hoofdstad -zijner provincie, in Haar lem. Van 1880—1883 studeerde de heer van Leeuwen in de rechten aan de Amsterdam- sche Universiteit; na zijn promotie op proef schrift: „Dé verzekering op behouden varen", vestigde hij zich als advocaat in de hoofdrad cn wijdde zich tot 1895 aan de rechtspraktijk, zich meer in het bizonder toeleggende op zee- en handelsrecht. De onderscheiding viel hem te beurt, van te worden benoemd tol plaats vervangend rijksadvocaat. Op 35-jarigen leeiftijd werd Mr. van Leeu« wen gekozen lot raadslid en in de eerste zit ting, welke hij als zoodanig bijwoonde, be» noemd tort wethouder. In het Dagelijksch Be» stuur der hoofdstad was hij eerst belast ntèt de afdecling Financiën, waarnaast hem hek beheer der bedrijven werd opgedragen als op» volger van den heer Treub. Zes jaar bleef heer van Leeuwen wethouder; in 1901 wefa hij benoemd tot burgemeester van Amsterdam In plaats van Mr. S. A. Venine -Meinesz. Reeds

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2