Uit den omtrek. "STADSNIEUWST luitenant ter ree der 2de klasse E. B. Wülemslijn, 20 dezer geplaatst in de Stelling van den Helder en toegevoegd aan den plaatselijk commandant aldaar; adelborst 1ste klasse W. A. den Tex Bondt, 21 dezer geplaatst aan boord van Hr. Ms. Noordbraban t; adelhorst 1ste klasse Koninklijke marine- reserve A. Rommel, 14 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. Schorpioen. ,Bij Koninklijk besluit van 12 November 1914, no. 45, is benoemd bij het reserve-per soneel der landmacht, bij het -wapen der infanterie, bij het regiment jagers, tot re- serve-eenste-luitcnantde reserve-tweede- luiten<ant F. M. Vonk, van het korps. Oud-minister Bertling. Naar het llbld. verneemt, zal de <md-minister Bertling benoemd worden tot bewaarder van de hy potheken en het kadaster te Amsterdam, in de plaats van den heer G. van Iterson, die met i Januari wegens het bereiken van de leef- lijds aftreedt. Voor de benoeming van een directeur van het Gemeentelijke Electrisch bedrijf te 's-Gra- venhage worden voorgedragen: 1. C. J. Th. Bakker, adjunct directeur van bet 'gemeentelijk electrisch bedrijf; 2. E. B. van Doeshurgh, directeur van het electrisch trambedrijf le Groningen. Begrafenis M. d e J o n g Onder zeer grootc belangstelling had Vrijdagmiddag te Hoorn de begrafenis plaats van het oud-lid dei' Eerste Kamer, den heer M. de Jong. Vertegenwoordigd waren de vele colleges, waarin de overledene zitting had, alsmede de hoeren A. E. Zimmerman en H. W. de Jonchcere, burgemeesters van Zutphen eD Rhcder. oud-burgemeester van Hoorn. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer A. A. de Jongh, burgemeester van Hoorn, die den overledene herdacht als regee rings-persoon van land, gewest en stad en als een man die oneindig veel weldeed: door den heer Zimmermann; door den heer Sindrau, namens het personeel van de on derneming des overledenen; door ds. Vam Papenidrecht, namens Kerkbestuur en Ar menzorg. Een zoon des overledenen dankte voor de betoonde deelneming. Te 's-Gravenhage is in 72-jarigen ouder dom overleden dc gep. luitenant-kolonel der infanterie van het O.-I. Leger H. J. L. de BanÈ Langcnhorsft. Ter zake van krijgsverrichtingen in Atjéh in het eerste b^lHaar van 1889 wemd hij be noemd tot ridder 4e klasse der Militaire Wil lemsorde. Ook was hij drager van het eere- tceken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gesp 1873—'80. In het jaar 1890 was overste De Bank Lan- gen'horst commandant van Koetaradja. Fritz Rumscheidt f. Een dag na zijn 76sten verjaardag is te 's Gravenhage overleden, de heer Fritz Rumscheidt, oud-hoofd van de school der Duitsohe gemeente aldaar. Den 18en Maart 1867 werd hij benoemd tot hoofd van de Duilsche school te Den Haag. waar hij 43 jaar werkzaam was. In 1910 werd hij gepensdonneerd. Gedurende 45 jaar was de overledene organist der Duitsohe kerk De heer Rumscheidt was een warm strij der voor de christelijke school. A. Moerdijk. Te Zuiddorpe is op 67-jari- gen leeftijd overleden de heer A. Moerdijk, gedurende 24 jaar lid van de Provinciale Sta ten van Zeeland. De heer Moerdijk behoorde iot dc katholieke partij cn had zitting voor hel district Hulst. Nederland en de oorlog. De oorlogsleening. De „Arnh. Crt." schrijft, dat het bedrag van <Je te sluiten oorlogsleening niet gesteld is op 250, maar op 275 millioen. De deelneming zal vrijwillig wezen, maar, indien dc leening eventueel niet voltëekend mocht worden, zal het verdere bij wijze van een gedwongen omslag geplaatst worden bij de hoogst aange- sïagencn en wel pond-pondsgewijze, naar ge lang van hel vermogen» De vrijwillig" genomen aandeelen zullen een rente geven van 5 pet., de gedwongen ge plaatste van 4 pc.t Verder ligt het in het voor nemen der regeering deze leening te behee- ren als een afzonderlijk fonds en in verband daarmede de aflossing te doen plaats hebben binnen een van den gewonen wettelijken ter mijn (40 tot 60) jaren afwijkenden tijd, name- Ejfc in 15 jaren, zoodat in 1929 de amortisatie zal hebben plaats gehad. liet bedrag van de leening zal alleen dan voldoende zijn, indien de oorlog, met inbe grip van zijn directe gevolgen, niet langer meer duurt dan zes maanden, dus tot Mei of Juni 1915. Ziin de normale toestanden om streeks dien tijd nog niet teruggekeerd, dan zal opnieuw in de behoeften der schatkist worden voorzien. Na-r ons wordt bericht, is het advies van den Raad van State over het ontwerp Leening wet Zaterdag aan den minister van financiNn gezonden. De Raad van State vereenigt zich, naar ons won": medegedeeld, met het ontwerp, hetwelk ovenwei niet tot in alle bijzonderheden kon worden beoordeeld, wegens het verzoek dep regeering om spoedige terugzending. Slechts enkele opmerkingen van onderge schikt belang werden gemaakt. Verlof aan militairen. De Staatscourant meldt het volgende Sinds het leger op voet van «oorlog Is ge bracht, richten tal van dienstplichtigen aan den minister van oorlog aanvragen om lan ger verlof dan hun volgens de door den op perbevelhebber vastgestelde algemeene rege ling kan worden verleend. Van het begin der tegenwoordige omstan digheden af, is het overgnoote deel van deze aanvragen moeten worden afgewezen. In weerwil hiervan, groeit het aantal verlofsaan- vragen steeds aan. Wellicht moet dit hieraan worden toegeschreven, da(t aan sommigen wel buitengewoon verlof is verleend en dit an deren in de meening doet verkeeren, dat zij evenzeer daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen. Daarom wordt ter kennis van belangheb benden gebracht, dat als recel is aangeno men, buitengewoon verlof zeer dringende gevallen uitgezonderd niet te verleenen in het persoonlijk belang van een dienstplichti ge, maar alleen dan, wanneer op overtuigen de wijze en na grondig onderzioek blijkt, dat het verlof ten goede zou komen aan een ge wichtig landsbelang of aan een groot maat schappelijk belang, inzonderheid wanneer het verlof van een enkelen persoon een groote groep van werklieden voor werkeloosheid zal behoeden. Doch dan moet daarenboven de overtuiging nog zijn verkregen, dat voor het behartigen van zoodanig belang de per soon, voor wie het verlof wordt gevraagd, volstrekt onmisbaar, dus ook niet te vervan gen Is. Bij de meeste aanvragen nu, zijn zulke be langen niet betrokken. Doch ook wanneer dit wel het geval is, blijkt maar al te dikwijls, dat niet ernstig gepoogd is, zich met de be schikbare krachten of middelen te behelpen, elkander wederkeerig te steunen of hulp krachten van elders te verkrijgen. Bovendien wordt menigmaal uit het oog verloren, dat men in de heerschende omstandigheden niet als easch kan stellen, dat een bedrijf of een administratie op normalen voet in gang wordt gehouden. De groote stroom van verzoekschriften is oorzaak, dait een geregelde afdoening van za ken, ondanks de grootste inspanning, meer en meetr wordt belemmerd. Zij, die niet een hoogst dringende reden hebben om buitenge woon verlof te vragen of slechts een reden kunnen aanvoeren, die toch geen kans op in williging van het verzoek biedt, dienen zich daarom van het vragen van zoodanig verlof te onthouden. Het groote aantal verzoekschriften leidt er voorts toe, dat aanvragen, die niet steunen op duidelijk omschreven dringende redenen van den aard als hierboven bedoeld, of niet vergezeld gaan van deugdelijke bewijsstuk ken daaromtrent, onbeantwoord ter zijde zul len worden gelegd. Uitvoerverbod van spekv vet, enz. Thans is verboden de uitvoer van versclh gezouten, gedroogd en gerookt spek, en van gesmolten en ongesmolten varkens- en rundvet, zoomede van mengsels van deze vetten onderling en met andere eetbare vetten. De bedoeling van het uitvoerverbod van spek is, den uitvoer te verhinderen van bin nen- en buitenlandsdh spek, zooals dat in zij den of gedeelten daarvan in den handel' wordt gebracht, terwijl daaronder niet be grepen is de uitvoer van ander versch of toe bereid varkensvleesch in den vorm van ge slachte varkens, ham, bacon, koppen, worst en varkensvleesch in blik. Uitvoer van boter. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ad interim heeft zijn beschikking van 29 October jl. in dien zin gewijzigd, dat boter enkel mag uitgevoerd worden, wanneer de partij gedekt is door een bewijs van toelating tot uitvoer. De bewijzen van uitvoer worden alleen veistrekt aan bereiders van gecontro leerd boter die dertig procent van hun pro ductie voor het binnenlandsdh verbruik be schikbaar stelden of afleverden. Met gecontroleerde boter wordit gelijkge steld de boter welke overeenkomstig de be palingen der Boterwet onder toezicht van rijksambtenaren in margarinefabrieken uit aldaar aangevoerde melk is bereid. M a x 1 m u m-p r ij zen voor boter. Op de "Waag te Leiden hebben Zaterdag ver schillende boterfabrikanten en -handelaren him boter verkocht voor f 58 per 40 kilo, doch rekenden dan van 1 tot 6 gulden voor één- adhtste fust extra, teneinde zoodoende den door de Regeering vastgestelden maximum prijs van f 1.45 per K.G. te ontduiken. Op last van den burgemeester zijn van 5 hunner l3/$ en Vxe vaten in beslag genomen. Uditvoer van kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ad interim heeft ingesteld een Rijks- Cenitraalbureau voor den uitvoer van kaas, dat belast is raert de leiding van alle werk zaamheden in verband met het koninklijk be sluit van 26 October 1914 (Staatsblad no. 508? en de op dat besluit betrekking hebbende re gelingen. Uitvoer van kaas mag alleen geschieden op vertoon van consenten, afgegeven door het genoemde bureau. Consenten worden dioor het genoemde bu reau alleen afgegeven aan hen die zich op na der door den Minister te bepalen wijze ver binden: a. in voorraad te houden eene hoeveelheid kaas geschikt voor binnenlandsch verbruik, gelijkstaande met 20 procent van den voor raad, düe bij de inventarisatie, welke op last van den Minister van Landbuow, Nijverheid en Handel plaats vond, aangetroffen werd. De voorradig te houden hoeveelheid wordt voor geen exporteur op minder dan 1000 K.G. bepaald b. uit den sub a. bedoelden voorraad op aanwijzing van het genoemde bureau tegen door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vast te stellen maximumprijs voor binnenlandsah verbruik te levaren en daarna dezen voorraad aan te vuü'lcn tot de sub a. bedoelde hoeveelheid; c. de bij hen in gebruik zijnde pakhuizen, opslagplaatsen enz. te allen tijde onvoorwaar delijk toegankelijk te stelten voor de ambte naren, belast met het toezicht op de naleving van het sub a. en b. van dit artikel bepaalde. Zij bij wie om de eene «of andere reden bij de 'hiervoor bedoelde inventarisatie geen op name van voorraden plaats had, kunnen als nog bij het hierboven genoemde bureau con senten tot uitvoer bekomen, mits zij voldoen aan het sub a. en b. genoemde tot eene door het Rijks Centraalbureau vast te stelten hoe veelheid en zich voorts verplichten tot nako ming van alle aan de and-ere gebruikers van consenten opgelegde verplichtingen. Stop g e ze t. In de provincie Groningen zijn, volgens de N. R. Ct., aardappelmeelfabrieken stopgezet te Foxhol, te Zuidwenddng en te Stadskanaal, wegens gebrek aan aardappelen. Andere fa brieken zullen volgen. Hibernia en Munten dam heeft sedert 14 dagen reeds niet meer gewerkt Uit Vlissingen- Te Vlissingen werd gisteren uit de rich ting van de Belgische kust weer zwaar ka nongebulder Behoord, waardoor de ruiten meermalen rinkelden. Enkele zeer hevige ex plosies werden gehoord. Met het oog op het mijnengevaar zullen de stoombooten van den provincialen stoom- bootdlenst „Westerschelde" den dienst van Vlissingen op Breskens en Terneuzen voor- loopig alleen bij daglicht varen. Het aantal miinen, dat in alle deelen van Zeeland is aan gespoeld, moet minstens tachtig bedragen. Hoewel werd medegedeeld, dat te Antwer pen een proclamatie was aangeplakt, dat voorloopig niemand die stad mag verlaten, kwamen gisterenmiddag toch met de stoom boot .Administrateur de Badts" 47 passa giers uit Antwerpen te Vlissingen aan. Belgische vluchtelingen* De heeren Percy Aid en en Arnold S. Rowntree, beiden leden van het Engelscho parlement, alsmede E. Richard Gross en B. Seebohn Rowntree, allen leden van het En- gelsche comité tot steun van Belgische vluchtelingen, begeleid door dr. Frans van Cauwelaert, brachten Vrijdag te Amsterdam een bezoek aan *t bestuur van het Neder- landsch comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers. De afgevaardigden wer den 's ochtends door den voorzitter, mr. Tli Stuart, te zijnen huize ontvangem, wraar een conferentie plaats had ter bespreking van de belangen der Belgische vluchtelingen. Bij deze bespreking waren ook tegenwoordii g de heeren J. Th. Boelen en Bern. J. Veldhuis, secretarissen van het comité. Een bezoek werd gebracht aan de af deeling „Huisves ting" van hel comité. Vervolgens werden de loodsen aan de Ykade bezocht. Met het oog op een winterverblijf van de Belgische vluchtelingen, voor zoover deze ndet bij particulieren zijn ondergebracht, of in hun eigen onderhoud voorzien, stelt de cen trale commissie, door de regeering benoemd, een onderzoek in omtrent de wijze waarop in verwarming, sanitaire verhoudingen en hygië nische eischen is voorzien in de daartoe tij delijk ingerichte lokaliteiten. De verschillende plaatsen zullen zooveel mogelijk worden ontlast indien zulks wen- sehelijk wordt geacht, en de vluchtelingen zullen dan in overleg met de regeering in op te richten vluchtelingenoorden worden on dergebracht. De taak van de commissie is als volgt ver deeld voor de provincie Noord-HollandMr. Stuart; voor de provincie Zuid-Holland: Ba ron van Tuyll van Serooskerken en baronesse van Itiersum; voor de provincie Noord-Bra bant Mevr. van Rijkevorsel geb. baronesse de Bic-bersteinvoor de provincie Zeeland de heer Snoeck Henkemans; voor de pro vincie Limburg: Jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck; voor de provincies Utrecht en Gel derland: jhr. Mclvill van Carnbee; voor de provincie Overiisel: baron van Tuyll van Se rooskerken; voor de provincies Drente, Friesland en Groningen: de heer B. J. Veld huis. Het secretariaat hoopt tevens na het on derzoek een volledig overzicht te kunnen ge ven van het aantal vluchtelingen, dat zich dan nog hier te lande zal ophouden, en over het grootste aantal, dat op zeker tijdstip in Nederland heeft vertoefd. Hei registratiebureau werkt steeds met meer succes, naarmate de politielijsten volle diger worden- Meer dan 110,000 vluchtelin gen zijn Ingeschreven en het aantal dat da gelijks gevonden wordt door zoekende fami lieleden, bedraagt op het oogenblik 300 per dac. Ook komen vele aanvragen in van soort gelijke bureau's in Frankriik en Engeland en menigmaal kan een gunstig antwoord gezon den worden. Alle aanvragen dienen gericht te worden tot het secretariaat van de centrale commis sie, Lange Voorhout 45, Den Haag. Het vluchtelingenkamp te Nunspeet, dat aanvankelijk bestemd was voor 2000 perso nen, zal reeds nu in die mate worden uitge breid. dat het plaats biedt voor 3500. De Amerikaansche gezant alhier heeft weer ten behoeve der Belgische vluchtelingen in Nederland ontvangen: f 3500 van de Singer Mauuafcturing Company te New-York en f 25.000 van het Roodc Kruis in Amerika. Het is het voornemen van dr. Van Dijke om een groot gedeelte van deze gelden te bestemmen tot bekostiging van de herstelling ran de verwoeste woningen van naar ons land «ïevluchte Belgen uil kleine plaatsen van dal land S t e u n be w e g i n g uit Amerika. Wij vernemen dat zich te San Francisco een Commissie van Nederlanders gevormd heeft met het doel gelden bijeen te brengen over de Westkust der Vereenigde Staten voor de be- hoefiigen in Nederland. Deze commissie beslaat uit de heeren: II A. van Coenen Torchiana, Ned. consul-gene raal, J. C. baron Panthaleon van Eek. presi dent der Hollandsch-Amerikaansahe Kamer van Koophandel, E. J. F. van Hanswijk Pen- nink. president van de ITollandséhe vereeni- ging in Californie: dr. E. Bunge, vice-consul te San Francisco, A. E. Groh, secretaris der Ned. Weldadigheidsvereeniging, II. A. van Coenen Torchiana Jr., 2e secretaris, E. C. Willekes Ma cDonald. secretaris van de Holl. Kamer van Koophandel te San Francisco; L. J. van Beusechem. president der Ned. "Weldadig- heidsvereenicrag: A. Binnendijk, opzichter van deze Vereerarine P- J. A. J. M. van der Kun en E. B. Dijkhuijzen. Verschillende sub-comilé's zijn In onder scheidene steden van den Staat onder leiding van aldaar gevestigd© Nederlanders werk zaam. Gevluchte Belg. onderwijzers. De heeren P. Otto, lid van de Tweede Ka mer der Staten-GeneraaL te Rloemendaal en Pk. v. d. Vos, onderwijzer te Amsterdam, vertrokken heden ochtend als gedele geerden van het Bureau Inter national de Fédérations d'Inslittuteurs naar België om te onderzoeken in hoeverre de terugkeer van de Belgische onderwijzers naar hun stand plaatsen mogelijk en nood'ig is. Op verzoek van de Nederlandsche regee ring heeft de Duitsdhe gezant bij ons hof de beide heeren bij .den Duitschen gouverneur in België -geïntroduceerd. Zij hopen en ver wachten van diezen gouverneur aanbevelin gen te verkrijgen voor de Duilsche autoril ei- ten in de verschillende Belgische gemeen ten. die zii rullen bezoek©" Het plan is, de reis aan 1c rangen over Aken naar Brussel, tenzij mocht blijken, dat de verbinding Roosendaal— Brussel hersteld is. Kon. Nat. Steuncomité. Daar Bet Kon. Nationaal Steuncomité uit verschillende gemeenten klachten bereikten omtrent de samenwerking der plaatselijke co- mité's met de vak- en werkliedenorganisaties werd in een circulaire, gericht aan de plaat selijke lichamen, aanbevolen dat indien werk lieden en vakvereenigingen te kennen geven dat hunne vertegenwoordigers in de plaatse lijke stcuncomité's worden opgenomen, hier aan gevolgd wordt verleend. Bovendien wordt er de aandacht op geves tigd, dat de uitkeering aan leden van werk- lledenorganisaties zooveel mogelijk geschie den niet door tusschenkomst van die organi saties. Met nadruk word* cr op gewezen, dat nu het einde der tegenwoordige krisis nog in geenen decle is te voorzien, het noodzakelijk is, dat de ondersteunde gezinnen voor verar ming en uitputting bewaard worden. Na de terugkeer van het normale bedrijfsleven mo gen de gezinnen noch met achterstallige huurschuld bezwaard zijn. noch phvsiek ge heel uitgeput zijn. Gebrek aan middelen of vrees voor een spoedig te kort hij de plaatse lijke kassen bphoeven geen motief van te lage uitkeeringen te zijn, daar het Kon. Nationaal Steuncomité bereid is om ter hulp te komen. Treinverbinding met Berlijn* Te Oldenzaal is telegrafisch bericht ont vangen, dat na zeven uur in dan avond tot 's morgens zeven uur geen treinen naar Bent- heira mogen vertrekken. Daardoor is dte di recte tredrcvenbmg ran 's avonds naar Ber lijn verbroken. Het mijn engevaar. Met het oog op het gevaar, door drijvende mijnen ontstaan, is de stoevmbooidtenst tus- schc.i Texel cn Helder beperkt tot twee malen in plaats van drie maten per dag. Voorloopig zal alleen bij daglicht worden gevaren. L ij ken aangespoeld. Zaterdagmorgen zijn op het strand te Huis duinen aangespoeld de lijken van naar dc kleeding te oordeeten rijf Engelsehe zeelie den. Eén moest ter plaatse worden begraven; de andere vier zijn naar het kerkhof te Huis duinen vervoerd. Opening spoorlijn Goud a— Schoonhoven. Zaterdag werd de spoor lijn Gouda—Schoonhoven officieel geopend. De gemeentebesturen van Schoonhoven, Am- merstol, Bergambacht cn Stolwijk werden per speeialen trein naar Gouda vervoerd, en aldaar ten stadhuize ontvangen door het be stuur der gemeente Gouda. Door verschil lende heeren werd hier het woord gevoerd. De gezamenlijke autoriteiten vertrokken daar op per trein naar Schoonhoven, alwaar een buitengewone zitting van den gemeenteraad werd gehouden, ter herdenking van de ope ning van den spoorweg. Heden wordit de lijn voor het publiek ge opend. Door een drijfriem gegrepen. Men meldt uit Hoorn aan de N. Ct. Klaas Oord uit Brussel en van daar ge vlucht naar ons land, waar hij in dienst kwam bij de Nederlandsche Isoleermaat schappij te Delft, was tijdelijk als isoleerder wedkzaam in dp stoomwasscherij en ververij van den heer M. Stam te Hoorn. Gicteren- avond bezig zijnde stoompijpen te isoleeren, werd hij door de drijfas gegrepen met het gevolg, dat hij geheel werd vermorzeld. De overledene laat een vrouw en vier kinderen achter, die thans In Delft wonen. Ongeluk met de dorsch ma ch ine. Terwijl de landbouwer J. Evers te Zuidharge (Dr.) de dorschmachine met vier paarden bespannen van hel land haalde, knapte het staaldraad stuk en kreeg E. een slag van den knuppel tegen het onderlijf met het gevolg, dat hij onmiddellijk naar het zie kenhuis te Groningen moest worden ver voerd, waar hij des avonds reeds is overle den. Door een trein a an g'ereden. Zaterdagavond is op een overweg van den spoorweg nabij IIoensbroek een petroleum- wagen aangereden met het gevolg dat de wa gen vernield werd en de zich beide daarop be vindende personen zeer ernstig verwond wer. dein. Zij zijn te Heerlen in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Treinbotsing. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed op het stations- emplacement te Hilversum een goederentrein uit de richting Amsterdam op eenig stilstaand materieel. De locomotief van den goederen trein en een bagagewagen werden geheel ver nield. De malerieele schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het treinverkeer ondervond Zondag eenige vertraging. Ongeval in de Amsterdam se he haven. liet stoomschip Kamban- gan, van de maatschappij .Nederland", dat met behulp van twee sleepboot en van de fir ma Goedkoop ter hoogte van het Oosterdok te Amsterdam moest omdraaien, ten einde zijn ligplaats te bereiken, lien door een ver keerde manoeuvre vooruit op enkele geladen schepen, die daar lagen. Verscheidene dier schepen en ook de remmmgsworken werden ter hoogte van het voormalig badhuis Heem stede Óbelt niet onaanzienlijke schade toe gebracht. Onweer. Zaterdagnacht te drie uur sloeg te Kuinre bij een herig onweer de blik sem in den windlcorenmolen van Peereboom. De molen brandde totaal af, er was groot "ge vaar voor de -omgeving. Schooi- en Kerknieuws. 's-Gravenhage, 14 November. Examen "Wiskunde L. O. (Art. 86). Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Af gewezen 1. Geslaagd de heeren A. M. J. Krab bendam, te Eindhoven, en A. Wisse, te Schoon- dijke. Examen Wiskunde M. O. (akte K I). Opgeroepen en opgekomen 3 cand. Afgewe zen 1. Geslaagd de heeren P. 'van Sabben, te Goes, en J. Schouten, te Dordrecht. Examen M. O. Ned. taal en Letterkunde (K VII). Geëxamineerd twee candidaten. Geslaagd de heer L. Reidsma van Parrega. Mon meldt ons uit De Bilt; Vrijdagavond ten ongeveer zes «uur werd een bejaard heer, genaamd W t wonende op „Steinenhurg", op den Rijksstraatweg vlak nabij zij/n woning aangereden door de elec« trische tram, komende van De Bilt. Klagend* oyer pi in werd hij opgenomen. Dr. Mclchio* uit De Bill vérleende dc eerste hulp. Zater* dagmiddag is de patiënt aan de gevolgen dezer aanrijding overleden. Baarn. Door de jongste stormen zijn alle polders langs de rivier de Eem onder water geloopen. Naamdag van den Belgischen Koning. Ter gelegenheid van den verjaardag des Konings waren Zondagmorgen in dc sociëteit Amicitia bijeen de gcinterneerde Belgische of ficieren met hunne dames. Uit aller naam werd door den kolonel Jana- sens van de genie een telegram aan koning AliUert gezonden. Ook in de kerk van O. L. Vrouwe Hemel vaart, Langegracht waren de officieren met hun dömes benevens zeer veel vluchtelingen aanwezig. Na den Iloogdienst werd door den aalmoezenier der abbé de Ridder, geassis teerd van de beide andere Belgische geeste lijken hier ter stede, een pkdhlig Te Dcum gezongen voor Z. M. den Koning van België. Op het terrein van interncering werd even eens bij dc godsdienst oefeningen de Koning herdacht. Onidcrscheidingsteeken voor langdurigen dienst. De Afin. van Oorlog heeft ter kennis van de- Landmacht gebracht, dat aan de volgende of ficieren, allen behoorende tot het garnizoen van Amersfoort, machtiging wordt verleend te rekenen van af 6 Dec. hcrt cijfer in het vroe ger aan hen uitgereikte onderscheidengstce- ken als volgt te verwisselen: Van XXV in XXX: luit.-kol. J. H. van der Hegge Zijnen, luit.-kol. \V. J. Slcinbuch, luit - kol. A. Goper van Ilasscl/t, majoor G W. F Epkema, luit.-kol. kwartierm. H. "Wijs; Van XX in XXV: kapitein J. Buys, kapitein B. Reynvaan, kapitein J. W. von Henning, ka pilein F. Kohlbrugge Van XV in XX: kapitein A. Dohna, riteneet ter jhr. J. IC. ran Naerssen; Toegekend is het onderscheidingstoeker XV aan: le luit. jhr. J. W. Godin de Beau fort; kapitein int. W. Jansen, le luit. kwar tierm. J. W. Henderson, mil. apoth. le kl. L J. Röhner. Oud-K a th. Kerk. De aartsbisschop ran Utrecht beeft den ii Augustus gewijden priester H. J. Vcrhey be noemd lot assistent van don pastoor der ge meente van den heiligen Georgius alhier. Kathleen Par low. Het concert te Amersfoort van de gevier de violiste Kathleen Parlow, dat aanvankri uitgesteld moest worden wegens het verbjijl van Belgische vluchtelingen in Amicitia, J thans vastgesteld op Donderdag 26 dezer. II programma hoogst helangwekkend en beval werken van Beethoven, Mozart, Tschalkowsl (concert d. kl. t.), Cartier, Chopin, Schumann Kr cisier, Wieniawski. Begeleiden zal weder de voortreffelijke pianist Charlton Keith. Varende Zangers. Voor de Belgische vluchtelingen traden gis. teravond in het gebouw van den R. K. Volks bond Galesloot's Varende Zangers op. Zij ha-d den een reusachtig succes te boeken. Lezing Protestantenbond. Wij herinneren nog even aan de lezing morgenavond door dr. H. J. Toxopcüs, in do Remonstr. Kerk te houden. Onderwerp: „hel verscliillend karakter van het R. Katholi cisme en het Protestantisme. De Telegraaf verboden. Wegens een onaangenaam artikel in de Te legraaf imag dit dagblad niöl meer gelezen worden in de kazerne en het kamp der ge- interneerden. Men wordt dus beleefd verzocht geen exem plaren vain de Telegraaf aan de boekencjepoh voor de geïnterneerden te bezorgen. AGENDA i: Dagelijks: Bioscoop Langestraat. Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10—12i, 210, Zondag en Maandag 2^—10 uur. Museum Flehitc. 16 Nov.-Ledenvergadering Openbaro Cee* zaal 17 Nov. Prat. Bond lezing dr. Toxopeüg* 17 Nov. Toonkunst Utrecht. 19 Nov. Orgelconcert St. Joriskerk. 24 Nov. Cursus Prof. Nierstrasz. 26 Nov. Amicitia: Concert 'Kathleen PafTf low. - 1 Dec. Nutslezing, Maurits Wagenvoort, 1 Dec. Cursus Prof. Nierstnasz. 8 Dec. Cursus Prof. Niensdrasz. 21 Dec. Amicitia. Toonkunst Volksavotfd. 22 Dec. Amicitia. Toonkunst uitvoering. 12 Jan. Lezing Hoog.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 3