binnenlandT" Verspreide Berichten. £n ©ene audiëntie, die hij aan den correspon dent van het Berliner Tageblatt verleende, in antwoord op eene vraag naar de beteeke- nls, die de djihad of heilige oorlog heeft voor de mohammodaansche wereld: Nog nooit lontplooide de kalif in den vorm, waarin zij heden bestaat, de banier van den djibad. Zelfs de heilige oorlogen, die de islam ten tijde van de kruistochten voerde, zijn niet te vergelijken mot de grootte van de taak, dïe nu is te verrichten. Eeuwen zijn sedert vcrloopen, maar het woord, da/t de djihad ge biedt, leefde voort in de harten der moham medanen. Wanneer thans de fetwa van den sjexdf uitgaat, dan weet ieder moham medaan en, zoo noodig, iedere mohamme- daansohe vrouw, wat zijn plicht is. De vijan den van den islam dwingen ons tot den hei ligen oorlog. De pogingen om ons de midde len van het moderne verkeer te onderbinden, zullen weinig baten. De honderdduizenden pelgrims, die naar Mekka en Medina trek ken. weten reeds van de uitgevaardigde fet wa. Zij zullen ziah als mikroben in 't lichaam van de vijandelijke rijken, vooral van Enge land en zijne koloniën dringen en, aanhou dend werkende, aan hun merg teren. Overal, in de Iram, in de Isram en in de Airikaan- sche koloniën, zal het gebod van de djihad de levenszenuw van onze vijanden en van allen, die hen ondersteunen, aantasten. De kinderen van Mahomed, den profeet, zullen niet ondergaan. Wij zijn er gelukkig over, dat wij den oorlog gezamenlijk voeren met het leger van Oostennjk-Honganjc en van keizer Wilhelm, wiens woord: ,,Ik ben de vriend van 300 millioen mohammedanen" alle belij ders van den islam kennen. Konstantinopel, 17 Nov. (W. B.) De Duitsche keizer heeft aan den sultan, naar aanleiding van de aanwezigheid van drie Turksche prinsen in het hoofdkwartier, een telegram gezonden, waarin wordt gezegd: Ik stel er prijs op Uwe Majesteit tg zeggen, dat ik volledig vertrouwen heb in het succes van onze legers, die zich vereenigden om te strijden voor het zelfde doel: het recht, de vrijheid en de gerechtigheid. De sultan antwoordde met een telegram, waarin hij zegt: Ik stel er prijs op Uwe Majesteit mijne groote bewondering uit tc drukken voor de grootsche heldendaden van uwe legers en vloten. Het is mii een groot genoegen ter ken nis van Uwe Majesteit tc brengen, dat mijn dapper leger na een bloedigen strijd het Rus sische leger volkomen heeft geslagen en zege vierend heeft vervolgd. Ik koester het vaste vertrouwen, dat met hulp van den Almachtige op deze overwinning spoedig grootere over winningen van onze verbonden legers on de drie continenten en ook op alle zeeën zullen volgen. Christiania, 17 Nov. (W. B^ Gisteren werd begonnen met de ontwapening van den Duit- »chen hulpkruiscr Berlin, die eergisteren hier was aangekomen. Batavia, 17 Nov. (R.) De commandant en de marconist van het Duitsche oorlogs schip Preusscn in de Sabangbaai zijn gevan gen genomen. Hoewel de verbinding verbro ken was, werd ontdekt, dat een geheime draad verbonden was met een ontvanger on der bet hoofdkussen van den marconist. De gevangenen werden naar Medan <*ebracht, waar zij wegens schending van de Neder- landsche onzijdigheid zullen terecht staan. Londen, 18 Nov. (R) Het persbureau bericht: De klachten, die in de Britsche pers zijn verschenen, dat Chili de regelen van de onzijdigheid niet heeft in acht genomen, zijn niet in overeenstemming met de feiten en geven geenszins de mcening ven dp regec- ring weer. Londen, 18 Nov. (R.) De Times doet in een artikel het prachtige antwoord uitko men. dat uit Schotland is gekomen op de op roeping onder de wapenen. Over het geheele land geven de jonge mannen zich in groot aantal op. Het is daiidelijk, del de Scholten even gaarne zullen bijdragen tol de tweede lichting van een millioen manschappen als zij dit deden tot de eerste lichting. Pretoria, 16 Nov. (R.) Uit het Tka- banehu-districl wordt bericht, dat de invloed van de Wet onder zijne aanhangers afneemt. Hij is terneergeslagen en liidt aan eene lichte hoofdwonde. Verscheidene leden van zijn commando zijn zonder wapens. Het schijnt voor de hand tc liggen, dat de maatregelen, die worden genomen, een einde zullen maken aan de poging om eene republiek Oranje- Vrijstaat op te richten. Kaapstad, 18 Nov. (RA Eene afdeeling loyalisten onder kolonel Cellicrs heeft den 15en een loopend gevecht gevoerd met eene rebellen-strijdmacht onder Beyers, die ge zegd wordt 1500 man sterk te zijn, bij Bul- fontein in den Vrijstaat. De rebellen werden vervolgd totdat de paarden van de loyalisten uilj, t waren; zij verloren een aantal doo- den en gewonden, hond 1 g_vangenen en eene hoeveelheid geweren en munitie. Londen. 17 Nov. (R.) Het eerste Rho- desische contingent heeft heden Salisbury (Rhodesia) verlaten Het zal dienst doen on der de bevelen van Botha in het Duitsche ge bied in Zuidwest Afrika. Tokio. 16 Nov. (R.) De Japansche troe pen zijn Tsingtau binnen getrokken. Er heb ben verschillende plechtigheden plaats gehad, waaronder ook een lijkdienst voor de geval len soldalen. Londen, 17 Nov. (R.) In het lagerhuis deed de kanselier der schatkist Lloyd George uitvoerige mededeclingen over den toestand van 's lands financiën. Hij zeide, dat tot 51 Maart 1915 een bedrag van 535.00O.G00 noodig zal zijn. Daarvan zijn £339 575,000 oorlógsuitgaven. Hij stelde de volgende maat regel voor: verhooging van de inkomstenbe lasting, feitelijk (neerkomende op eene verdub beling. waardoor die belasting dit jaar 12.500.000 meer zal opbrengen; verder eene belasting op bier, met eeno geraamde op brengst van £2 050000, een buitengewoon recht op tboe, dat 950,000 zal opbrengen, en schorsing van de schuldaflossing, waar door 2.750,000 beschikbaar komt. Er blijft dan nog te voorzien itn een bedrag van £321.325.000, dat zal geleend worden. Er zijn overwegende redenen om een bedrag ie leenem, dat ons in staat zal stellen den oor log nog verder dan Maart voort te zetten. De regeeding stelt voor eene 3$ pets. leenmg uit te geven,, groot 3501000,000 tot den koers van 95 pet., aflosbaar A pari in 1928. Men zal dan genoeg geld beschikbaar hebben tot Juli. De minister deelde mede, dat de regeering reeds een vast aanbod van 100 imillioen bad ontvangen voor de nieuwe leening. Hij ver klaarde, dat de leening eene uitmuntende be legging zou zijn, omdat het Britsche crediet nog het beste van de wereld is. Tweede telegram. Het lagerhuis heeft de voorstellen van deen. kanselier der schat kist aangenomen. Londen, 17 Nov. Over de kwestie van de mijnen in de Noordzee heeft de eerste minister Asquith in het lagerhuis eene ver klaring afgelegd. Hij somde de redenen op van het besluit van de regeerdng, die reeds zijn opgenomen in de verklaring van 2 No vember. Hij wees op het contrast tusschen het gedrag van Duitschland, dat volstrekt geen rekening houdt met de voorschriften van de Haagsche conventie betreffende de belangen der onrijdigjen, en dat van Groot-Brittannië, dat die bepalingen stipt in acht neemt. Duitschland. mede-onderteekenaar van de Haagsche conventie van 1907. schendt deze overeenkomst op de volgende wijze; 1. de mijnen zijn niet bevestigd op eene wijze, die hen onschadelijk maakt als zij los naken; 2 er zijn geone voorzongen genomen voor vreed zame zeevarenden. De mijnen zijn niet aan voortdurend toezicht onderworpen en er is niets gedaan om de zeevarenden te waar schuwen voor de gevaarlijke streken. Dienten gevolge zijin een aantal visschersschepen en talrijke schepen van onzijjdigen en niet-strij- dend en verloren gegaan. Gedurende de beide eerste maanden heeft Engeland zich opzettelijk en volledig onthou den van het gebruiken van mijnen builen dc terrfitoriale Britsche wateren. Maar het heefJ zich gedwongen gezien te aniwoorden met maatregelen, strekkende om het leggen van Duitsche mijnen en de bewegingen van Duit sche duikbooten tegen te gaan. Het heeft dus dwars door het zuidelijke gedeelte van de Noordzee een mijnenveld gelegd om deD toegang tot hot Kanaal te verdedigen. Daan van is medodecling gedaan conform de voor schriften van de Haagsche conventie. Zoo is de toegang tot de Britsche kust en die van de onzijdige landen zoo veilig gemaakt als de Britsche marine kon doen, en ofschoon de wijziging van de gewone reisroute eenige last on vertraging voor de scheepvaart heeflt ver oorzaakt, kan men dat onmogelijk als van veel gewicht beschouwen met bet oog op de tegen woordige omstandigheden. De Britsche regeering weet zeer goed. dat over dit onderwerp eene groote ongerustheid bestaat in de neutrale landen, maar zij is overtuigd, dat hare politiek volkomen begre pen zal worden. Zij vertrouwt, dat de open bare meening in de neutrale landen hare levendige begeerte zal waardeer en om zoo danig te handelen, dat de levensbelangen van Groot-Brittannië in den loop van den tegen- woordigen strijd behoorlijk worden be schermd. Dc politiek der regeering heeft ten doel noch den Britschen handel te ontwikke len, noch den handel van de neutrale landen wie zij ook zijn, te treffen, maar alleen den vijand te verhinderen goederen te ontvangen, die zijne macht in den oorlog tegen de strijd macht van Groot-Brittannië en zijne bond ge noot en versterken. Frankfort a. M., 17 Nov. (W. B.). De Frankf. Ztg. bericht uit Bukarest, dat eene vergadering van aanzienlijke leden der con servatieve partij uit hel gebeele land hare volledige instemming beeft uitgedrukt met dc politiek van den leider der partij Marghi- loman en met zijne houding in de tegenwoor dige omstandigheden. Marghiloman komt op voor eene kalme politiek, die de groote be langen >an Rumenië zeker stelt en tot uit drukking komt in de inachtneming van de neutraliteit. Brussel, 16 Nov. (W. B.). Het gouver nement te Namen deelt mede, dat het oprui- mingswerk aan de Maas zoodanig gevorderd is. dat de Maas den 22en bevaarbaar zal zijn tot Namen. B e rl ij n 1 7 N o v. (W. B.) De stortingen op dc oorlogslecning bedroegen tot 14 Novem ber 3.673.600.000 mark. Berlijn, 17 Nov. (W. B.) In de week van 7 tot 14 November is bij de rijksbank de goudvoorraad met 30.554,000 mark gestegen; hij bedraagt nu 1.915.910,000 mark. De dek king van den notenomloop door goud is van 46.2 tot 47.2 gestegen. B e r 1 ij n. 1 7 N o v. (W. B.) De kennisge ving over de behandeling van brandstof als betrekkelijke contrabande wordt in dezen zin toegelicht, dat met uitzondering van eenige zeer harde overzeesche houtsoorten (zooals pokhout, palissanderhout, ebbenhout en der- gelijken) alle houtsoorten in onbewerkten of slechts ruw bewerkten ^orm als betrekkelijke contrabande zijn te beschouwen, omdat zij als brandstof zijn te gebruiken en onder om standigheden ook werkelijk aldus gebruikt worden Tot deze houtsoorten zijn ook te rekenen mijnbout en panierhout, ruw of ontschorst. Daarentegen zijn niet als brandstof te be schouwen de "houtsoorten, die tengevolge van hunne bewerking door menschenhand of ma chines een zoo belangrijke waa-rdeverhoo- ring hebben ondergaan, dat hun gebruik als brandstof niet zou strook en met hunne door dc bewerking verhoogde economische waar de. Londen, 17 Nov. (R.) In het lagerhuis heeft oen lid ophelderingen gevraagd over de politick van de regeering betreffende do op vatting van minerale oliën en koper als con trabande. Eerste minister Asquith antwoord de, dat de Britsche regeering uit zekere bron heeft vernomen, dat olie en koper en sommi ge andore sloffen, die onder de tegenwoor dige omstandigheden in Duitschland en Oos ten-rijk kunnen worden ingevoerd, daar stel lig zulten worden gebruikt uitsluitend voor militaire doeleinden. Dientengevolge heeft de Britsche regeering gemeend, dat zij het recht had die artikelen op te nemen in de lijst van voorwerpen van absolute contrabande» Alle mogelijke maatregelen zijn genomen, opdat niet zal worden geraakt aan oliën en koper, die loyaal bestemd zijn voor de onzij dige landen. Italië. Rome, 16 Nov. (Stefani). De paus heeft eene encycliek gericht tot de bisschoppen en de Roomsch-katholieke wereld. Bij het beklimmen van den stoel van Sint- Petrus had de paus een indruk van smart wegens den bedroevenden toestand, waarin zich thans de burgerlijke maatschappij be vindt, en van blijdschap over den toestand, waarin zijn voorganger hem de kerk overgaf. Deze beide indrukken worden uitvoerig ge motiveerd. Er wordt gewezen op den ver- sohrikkelijken oorlog, die thans woedt, en in het algemeen op den oorlog der geesten on der de menschen, waarvan vier hoofdoorza ken zijn: 1. het gemis van oprechte weder- zijdsohe liefde tusschen de menschen, 2. de minachting van het gezag. 3. de onrechtvaar digheid in de betrekkingen tusschen de ver schillende klassen van burgers, 4. dat het stof felijk welzijn bet eenige onderwer - van den arbeid der menschen is geworden. Na te heb ben stilgestaan bij den gunstigen toestand van de kerk en het ruime veld, dat nog voor haar geopend is, besluit de paus met eene vurige bede voor den vrede: vrede voor de volken, die daarin onwaardeerbare roederen zullen vinden, vrede voor dc kerk, die daarin de vrij heid zal vinden, waaraan zü behoefte heeft, en voor het einde van den abnormalen toe stand, waarin zich thans de stedehouder van Christus bevindt, en waartegen de paus. zijne heilige plichten vervullende, de protesten van zijne voorgangers vernieuwt. Voor deze doel einden beveelt de paus aan te bidden tot den God des vredes door bemiddeling van de Heilige Maagd De bloedige strijd aan de Yser. De ..Daily Express" meldt, dat de bondge- nootcn troepjes Duitschers gevangen namen, •die door de inundatie zijn afgesneden. Zater dag deden de geallieerden in roeibooten met mitrailleurs een aanval op een boerderij, waarin een Duitsche compagnie sinds Woens dag verborgen zat. De verraste Duitschers herstelden zich spoedig en wisten het aan vankelijk succes der bondgenoot en te niet tc doen. Vrijdag braken, volgens de „Morning Post" 10.600 Duitstthcrs door de linie tusschen Ype- ren en Dixmuïden. Zij hadden ongeveer vier kilometer terrein gewonnen, toen zij plotse ling stuitten op sterk bezette loopgraven, waar uit zij in front en flanken heftig beschoten werden. De Duitschers trokken snel terug en lieten 5000 dooden en ges-angenen achter. Uit Brussel. De Brusselsohc correspondent ven De T ij d schrijft o.a.: Het is zeer gevaarlijk op trams, in café's of in 't publiek iets onvriendelijks tegen de Duitschers te zeggen. Ec.i heer zed op de tram, in een gesprek over den toestand, o.a.: „Het is te h\pen, dat -die wormen België spoedig verlaten Bij de eerste halte werd spreker door een Duitschcn heer, vermoedelijk officier in bur ger, uitgenoodfig-d af te stagen en toen dat niet zonder protest ging. werden twee militai ren gerequireerd, en de belcediger van de Duitsche militairen mede gevoerd. In Bmssel, waarschijnlijk zoo als overal, veel militaire bugers. Dc twee bckdnde Brusselsche poHtdc-be- ambten waren daar ook het slachtoffer van, of, beter gezegd, ze kunnen het worden. Ze zijn wel veroordeeld, maar de Duitsche ovcr- •hoii-d zocht tot heden nog tevergeefs naar bei d«en In verband met de onmogelijkheid om werk te verschaffen aan dc talrijke werkloozen, moet gezegd, dat de armoe onder de bevol king groot is. Indien men dan ook bij dc huizen van de meer gegoede burgers de jalouzieën gesloten vindt, dan is dat niet altijd een teeken van af wezigheid. maar gesHhicdt zulks tot afwering van tallooze bedelaars. De levcnsmiddeüenquaestae in België is op een even tactvolle als humane wijze opgelost. Door de Amerikaansdhe ambassade zal er voor genoegzamen aankoop worden gezorgd en ook voor de bezorging in Bdffië. Het Kai- serlich General Gouvernement te Brussel hep* alle waarborgen gegeven, dnt niets daarvan aan het Duitsche leger zal worden afgestaan. Z. Em. Kardinaal Mercier heeft met de Engel- srthe regeering maatregelen geitroffen om vrijen doorgang te verkrijgen voor die trans porten door de Noordzee via Holland. Uit Antwerpen. De Antwerpsche correspondent van de Tel. schrijft ,.Een mijner vrienden, die te Antwerpen een zeer aanzienlijken post bekleedt, zag zich gisterenmorgen, toen hij de stad verlaten wilde, niet zonder verwondering aan de poort tegengehouden door een Duitschen schild wacht. ofschoon hij gelooven mocht, dat zijn p.aspoort volkomen in orde was. De soldaat raadpleegde met aandacht een lijstje, dat hij uit zijn zak haalde, en zei eerst nA dat onderzoek: „U kunt doorgaan." Hebt ge dan een lijst van personen, die ge niet moogt buitenlaten? vroeg mijn vriend den soldaat. Die ik niet mag buitenlaten. als ze uit gaan en die ik moet aanhouden, als ze zouden wijlen binnengekomen, luidde 't antwoord, want er zijn erbij, die buiten de stad verblij ven. Mag ik eens even kijken? Tot zijn groote verbazing mocht mijn vriend het briefje zien. en nu wilde het ge luk, dat juist de schildwacht de passen con troleeren moest van een heele groep volk, die de stad uit wilde. Die gelegenheid nam mijn vriend te baat om, haastig, met een paar letters al de namen op te nemen. En... zoo kan ik hier nu het lijst je herstellen, met bijvoeging van de hoedanig heid van ieder der vermelden: 1. Leo Augusteyns, Volksvertegenwoordi ger. 2- De Broquevilie, minister. 3. Van Cauwelaert, Volksvertegenwoordi ger. 4. Van Cauwenberghe, id 5. Duysters, id. 6. Franck, Louis, id 7. Henderickx, Adelfons, id 8. R. de Kerckhove d'Exaerde, id. 9. Lamborelle. id. 10. Letebvre. ld. 11. De Meester. Emm., id. 12. Orlegat, id. 13. Lepaige. id. 14 Pecher, Edw., id. 15. Boyers, Guslave, id 16. De Schutter, id. 17. Paul Segers. minister. 18. Terwagne, Modeste, Volksvertegenwoor diger. 19. Van de Perre, id. 20. Verachter, id. 21. Versteylen, id. 22. Van Reeth .id. 23. Van de Walle, senator. Dat is duidelijkDeze 23 personen, leden van de Regeering, Kamer en Senaat, uit al de partijen en uit al de kiesomschrijvingen der provincie Antwerpen genomen, zijn aange duid als gijzelaars tegen het oogenblik, dat gevaar dreigt voor de Duitschers te Antwer pen. De belanghebbenden zullen hei niet zonder verwondering die genen onder hen, als de hee-ren Van Couwelaert en Terwaène. welke nog in Holland verblijven, zeker met genoe gen vernemen, want deze lijst is nog maar twee dagen oud en absoluut geheim. Verwonderliik is alleen maar. dat de heer burgemeester De Vos er niet bijstaat. Maar daarentegen prijkt de heer Louis Franclc er op. de voorzitter der Intercommu nale Commissie, die zich zooveel moeite ge geven heeft om den gevlurhten Antwerpena ren aan 't verstand te brengen, dat zit van wege de Duitschers niets, maar dan ook vol strekt niets te duchten hebben!" De winter en de oorlog. Men verwacht, volgens een EngelscK be* richt gever. niet dat de winter in het Noorden van Frankrijk streng genoeg zal zijn om daar het vechten tot stilstand te brengen. Aanval len en tegenaanvallen duren op de gewone wijze voort, ofschoon de omstandigheden dikwijls zeer moeielijk zijn. Uit Karlsruhe wordt aan de Duitsche bla den gemeld, dat in het Zuid-Duitsche mid delgebergte de winter begonnen is. De Voge zen en de bergruggen van het Zwarte Woud zijn tot op 800 M. hoogte ingesneeuwd. Ook de F.ifcl Is met sneeuw bedekt. In het Thüringer Woud ligt de sneeuw 30 c.M. hoog. In Russisch-Polen, in Oost-Pruisen, in de Karpathen, in Galicië zal 't wel al erger zijn en nog erger worden. De veldtocht wordt er niet gemakkelijker op In den barren winter tijd. Verliezen onder de Engelsche officieren. De buitengewone felheid waarmee de laat ste weken gevochten wordJt in Noord-Frank rijk en Zuidwest-België, komt hoe langetr hoe meer tot uiting in de ambtenliilke verhezen- lijsten. die in de Engelsche bladen worden Gepubliceerd. De Times van Maandag ver meldt de namen van 73 gesneuvelde officie ren, en van 200 gewonde of vermiste officie ren. Daaronder zijn natuurlijk ook krijgsge vangenen. Verliezen op het Oostelijk o or 1ogsto oneeL Aan het „Eindh. Dagblad^ wordt uit Veghel gemeld: Een brief van onzJen vroegeren dorpsge noot, den weleerw. pater v. d. Berg. priester in Galicië (Oostenrijk), aan zijn familie al hier, geeft ons een denkbeeld van de hevige gevechten, welke op het Oostelijk oorlogstoo- neel gestreden zijn. Z. E. schrijft o.m., dat op zekeren dag de doode soldaten moesten begra ven worden. Daartoe werd een gracht ge graven, twee meter breed en 1 K.M. lang. De lijken werden er naast elkaar in drie lagen in gelegd. Een ruwe berekening geeft ons het verschrikkelijke getal van ruim 40.000 men- scher.'levensin den bloei der jaren op het slagveld .gebleven, en dat in eenige uren. Galveston, 17 Nov. (RA Een brand heeft het graanpakhuis van de Southern Paci fic vernield. De schade bedraagt verscheidene honderdduizenden dollars. Zeven brand- wachfs 71'in ernst ie gewond. De Staatscourant van Woensdag 18 No vember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten op zijne aanvrage is in zijn rang weder in dienst gesteld de met den rang van luitenant kolonel gepensionneerde majoor-kwartier meester C. Chivat; bevorderd bij den Octxooiraad tot tech nisch hoofd-assïstent D. J. Bernlrop en E. C. Sutherland, heiden thans technisch assis tent; benoemd tot assistent le klasse bij het bureau van fabrieks- en handelsmerken bij het bureau van den industricelen eigendom J. Wolfson en J. G. Ph. Volger, beiden thans ad junct-commies bij dat bureau. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden op St. Kitts, aan den beer C. F Steolens. De waarneming van bet consulaat is opge dragen aan den beer S. V. Meggs, aan wien in de Engelscbe taal moet worden geschreven benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Amsterdam, mr. I. G. Stibbe, advocaat en procureur aldaar- H. M. de Koningin verliet gisterenochtend vroeg per auto de residentie tiot het maken van een militairen inspectietocht en keerde daarvan in den laten namiddag terug. Voorschotten woningbouw. De ministers van Binnenlandsohe Zaken en van Financiën hebben bepaald, dat voor den tijd. dat de beurs te Amsterdam gesloten.zal zijn, als grondslag voor de bepaling van den ren tevoet. tegen welken door het Rijk voorschot ten zullen worden verleend ingevolge art. 33 der Woningwet, zal worden aangenomen de koers van de 3 pCts. obligation der Nationale Schuld, gelijk die voorkomt in de Prijscou rant tot bepaling der waarde van de effecten voor de regeling van het recht van successie, gepubliceerd in de Staalsct. van 27 Juli 1914. Tab aksbelasting. Naar ,.Dc Tijd" verneemt, kan ten stelligste worden bericht, dat het pkun van minister Bertling, om te pogen voor de schatkist haten te vinden uit de tabak, bij zijn opvolger, minister Treub, zeer vasten vorm heefl aangenomen. Er is volstrekt nog niet 'besloten of het ook nu weer een debddtrecht zal zijn, gelijk waartoe mi nister Kolkman «Man dan wel een andere wijze van belasting, zooals cage, waarvoor minister Bcrll.i.^ voeklc. Hiervan bestaan in andere landen geen voorbeelden. Kamerzetel Roermond. Bij en kelc candidaatstelling is gisteren herkozen tot lid der Tweede Kamer voor het district Roer. mond M. C. E. Bongaerts. In den Haag is op 64-jarigen lecf!tij<d overleden de heer F. J. Olivier, gepens. a-dmi nislrateur van financiën in <de kolonie Cu» ra?ao. Nederland en de oorlog- Dienstplichtige Nf de rlander? in Zuid-A fr ika. Near Reuter ons u-i-t Londen seinde, ver nam de Dadly Mail uit Kaapstad, dat de Ne- derlvndsdhe consuls in Zuid-Afrika de Neder- landsdhe onderdanen, die dienstplichtig zijn, last geven, zich naar Nederland te begeven tin einde zich bij de gemobiliseerde troepen aan te sluiten. Bij informatie is aan de N. R. Ct. gebleken dat aan de Nederlandsche consuls geen op dracht is verrtrekt lot het oproepen vai dienstplichtigen, zoodat aangenomen kar worden, dat dit bericht onjuist is. Kon. Mil. Academie. Ingevolge beschikking vain den Minister van Oorlog van 13 November, is door den opper bevelhebber van land- on zeemacht aan de korpscommandanten de bevoegdheid verleend om cadetten-korporaal en cadetten der Kon. Mil. Academie fe bevorderen, onderscheiden lijk tot cadet-sergeant en tot cadet-korporaal, indien zij daarvoor in elk opricht geschikt worden geacht, en aan ale cadetten der voor melde Academie mede te doelen, dat de her examens niet worden afgenomen, en dat dc overgang naar het hoogere studiejaar voor hen, die onvoorwaardelijk of voorwaardelijk slaagden, wordt gerekend in Ie gaan op 15 November. Graan en maïs. De Bond van Nederlandsche Graan- en Zaad-Importeurs zegt in een adres aan den minister van landbouw, nijverheid en handel a. i., dat door het systeem van verdeeling van maïs uitsluitend door bemiddeling van het Centraal Bureau der Coöperatieve Vereeni- gingen aanleiding werd gegeven tot groot misbruiken. De coöperatieve verenigingen toch verkochten in tal van gevallen de opge nomen maïs met groote winst. Een paar voor beelden daarvan zijn reeds langs anderen weg ter kennis van de regeering gebracht, andere voorbeelden is adressant bereid aan den m' nister over te leggen. Van vele gevallen, d:. door getuigen vastslaan, kan echter het schrif telijk bewijs niet worden geleverd, omdat met groote voorzorg vermeden is, er iets van op schrift te nemen. De bond meent den minister het volgende te moeten voorstellen: Wil allereerst de lofwaardige pogingen om het iimporteeren door particuliere firma's mo gelijk te maken, in dien zin uitbreiden, dal het garantie-systeem wordt vergemakkelijkt. Zeer spoedig zal dan door meer aanvoer „een markt" ontstaan, waarbij concurrentie elke kunstmatige opdrijving van prijzen zal belet ten. Reeds nu zrijn door ruimeren aanvoer i) prijzen belangrijk teruggeloopen* Wil vervolgens, te Rotterdam door beniiu deling van het Comité van Graanhandelaren het regeeringsgïaan publiek bij opbod lak verkoopen, liefst op rif-conditiën, In verka velingen van 100 ton, slechts mot de bep ling, dat het nkrt geoorloofd is, dat door t' persoon meer dan bijv. drie kavelingen w den gekocht. Wat de garantie betreft, daaromtrent woVdt opgemerkt, dat deze ook niet gevraagd werd van de koopers, die te Amsterdam of te Rot terdam van bet regceringsorgaan kochten en wat de aan te voeren hoeveelheden bel'reft, daaromtrent zoude het maken van een bere kening mogelijk zijn, indien de regeering op vertrouwelijke wijze zoude willen mededee- len. welke quantiteiten afgeladen zijn. In de dagbladen doden daaromtrent tamelijk onjuis te berichten de ronde. Voortis zal het crediet, dat de handel steed* geeft, aan vele yeehoudcJrs de mogelijkheid openen, hun veestapel voor achteruitgang te behoeden. Ten aanzien van inbeslagneming krachlens de Ontrigemnigswet door de burgemeesters in kleinere plaatsen, zegt adressant, dat in ver schillende plaatsen dc üaxatie is geschied door volmaakt onbevoegden, terwijl er zelfs burge meesters waren, die niet schroomden,, de par tijen graan tegen- ruïneus lage prijzen geno men, met winst voor de gemeentekas van dc hand to doen. Adressant vraagt verder, of de minister eenige leden van hou dagelijksch bestuur, be nevens een paar leden, door dc algemeeno vergadering aangewezen, heden in speciale audiëntie zou w;Uen ontvangen Wolgebrek. Eenige groothandelaren in Engelsche brei en maaswol hebben den minister van land bouw a. i., een adres gezonden om van de En gelsche regeering te verkrijgen, dat deze alle door hen vóór 13 October (den dag waarop het uitvoerverbod van breiwol door Enge land is uitgevaardigd) gecontracteerde or ders, of, indien dit mogelijk is, althans het geen op dien datum voor hen ter verzending gereed stond en op inscheping in de Engel' sche havens wachtte, alsnog toezendt. Ten gevolge van den grooten voorverkoop ten behoeve van de duizenden in ons land vertoevende Belgische vluchtelingen en de groote vraag naar wol voor tal van artikelen ten dienste van ons leger, waren de voorraden reeds zeer geslonken, doch re kenende op den aanvoer van als gewoonlijk tijdig bestelde goederen, was geen bezwaar gemaakt om aan de buitengewone vraag te voldoen, welke anders door een groote prije- verhooging had beperkt kunnen worden. Gewezen wordt op den noodtoestand, die bij het publiek zal ontstaan, nu juist in dezen winter zooveel breiwol noodig is ten behoeve van kleedingstukken van allerlei aard vooï onze militairen. Bovendien is het met zekerheid te ver» wachten, dat onze Nederlandsche spinners bij gemis aan ruwe wol uüt Engeland, spoe dig zullen genoodzaakt zijn hun afleveringen te staken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2