"binnen lan dr Verspreide Berichten. «che land weenregim emt no. 123 in Gebweiler Sell aan brandstichting zou hebben schuldig 'gemaakt en dat daarbij een muitende soldaat 'door zijn superieur zou zijn doodgeschoten. Naar aanleiding hiervan is officieel gecon stateerd, dat het Wurtemburgsche landweer- regiment no. 123 den 25en October een aanval ondernam. Bij deze gelegenheid werden door onze artillerie in de plaats Sengera in brand gescholenDe huizen. waaruit geschoten was, werden aangestoken. Alle andere verhalen over dingen, die z:jn voorgekomen in het regiment, zijn geheel or- eonnen. Weenen. 18 Nov. (W. B.) In' hunne be sprekingen van de protestactie der neutrale Üaten teeen de door de handelingen van En geland veroorzaakte schending van hunne rechten, leggen de dagbladen nadruk op de diepgaande ontroering, waarin de neutrale "staten zijn geraaid tengevolge van de reeks ongeoorloofde maatregelen van Engeland. •Dit levert de sterkste weerlegging van wat de eerste minister Asquith in hot lagerhuis heeft gezegd. De Neue Freie Presse verklaart, dat de neutralen den juisten weg hebben gekozen, door in Washington klachten in te dienen over de verlamming van den handel met Amerika, want alleen Amerika kan den noo- digen druk op Engeland uitoefenen. De Reichspost zegt: De neutrale staten, wier handel toch reeds door Engeland's willekeur op zee ten zeerste wordt benadeeld, moeten de overmacht van de Engelsche viool ontgel den-. Wanneer Engeland zich door het neu trale Amerika levensmiddelen, wapenen en ander oorlogsmatericel laat zenden, dan is dat geen schending van het volkenrecht. Maar wel is het dat, als 'het kleine Holland thee verkoopt. De rede van Asquith zal aan de neutrale staten eerst recht het feit doen voe len, dat het een strijd om dc vrijheid der vol ken, in 't bijzonder om de handelsvrijheid op de zeeën is, dien de verbonden keizerrijken tegen Engeland voeren 6 e r 1 ij n, 18 Nov. (Bjórnson). Hel Gior- nale d'Italia bevat een brief van den llaliaan- schen schrijver Diego Angeli, die thans in Parijs verblijf houdt. Hij beschrijft op dras tische wijze hoe de bevolking van Parijs de verbondenen en de neutrale volken beoor deelt. Naar hij zegt, is de bewondering en de geestdrift voor Engeland ontegenzeggelijk al gemeen. Tegjenover Rusland staal men koeler en skeptdscher. Het Fransche volk vraagt zich af, waarom het 20 milliard heeft geof ferd om h L Russische leger te rcorganisee- ren, terwijl dit leger nog steeds niet hij mach te blijkt, Duilschland ten onder te brengen. Men was overtuigd, dat de Russen binnen een maand te Berlijn zouden staan. N e w-Y ork, 17 Nov. (R.) De Herald brengt een interview van den gezant van Bra zilië in Nederland, den heer Arauda, waarin wordt uiteengezet waarom in de groote Zuid- Amerikaansche landen de wensch wordt ge koesterd, dat Duitschland zal worden versla gen. De groote militaire uitgaven van Argen tinië, Brazilië en Chili zijn gemotiveerd door bedreigingen van Duitschland, niet door na ijver tusschen de huren. Zij zijn noodig voor toerustingen, bestemd om ons te beschermen tegen Duitschland. Wanneer echter de Duit sdie geest om de wereld te veroveren is on derdrukt, hetgeen zeker zal geschieden, zal er volstrekt geen reden meer voor die uit gaven zijn. De heer Aranda zegt: Ik zou mijne landge- nooten en hunne buren in het zuiden van het westelijke halfrond willen aansporen krachtig op te komen voor de ontwapening het vre descongres, dat op den oorlog zal volgen. Wij lullen dan in gemeenschap zijn met den geest 4er VereeDigde Staten en, wanneer wij samen bandelen, zullen wij in staat zün onzen in vloed te doen voelen. Weenen, 17 Nov. (Corr.-bureau). Bij dt> hier gevestigde groote banken werd heden voor meer dan 100 millioen kronen oo de oor- lagsleening inschreven nog builen de inschrij vingen aan de Oostcnrijksch-Hongaarsche bank, de poslpaarbank, en de centrale spaar bank van de gemeente Weenen, aan welker loketten de aandrang van het publiek niet minder groot was dan gisteren. Voorts zijn bij de Uniónbank 7 millioen aangemeld De keizer schreef bij de Bodenkredilanstalt In voor rijf millioen; ook de meeste leden van bet keizerlijke huis schreven bij die instelling In voor aanzienlijke bedragen.. De Oester- reichische Kreditanstalt schreef in voor 20 millioen, de Prager Eisen- gezamenlijk met de Alpinenmontangesellschaft schreven voor zich en voor hunne ondersteuningskassen in voor millioen. Ook uit de provincie werden zeer bevre digende berichten ontvangen over de uitkomst van de inschrijvingen. Londen, 18 Nov. (R.) Het succes van <de oorlogsleening van 350 millioen p. st. is reeds verzekerd. Eene menigte inschrijvers meldden zich d«en geheelen dag bij1 de Bank of England aan. Eenige dagen geleden le verde de uitgifte van een millioen aan obliga tion ten laste van dc stad Manchester het be wijs dat de geldmarkt in Engeland goed is; de aanbiedingen bedroegen 3 577,000 p. st. en de obligation zijn geplaatst tegen eene jaar- li jksche rente van slechts 3? pet. De voorwaarden van de oorlogsleening ma ken daarvan feitelijk eene 4 pets. belegging; de noteering is thans tusschen pari en een percent premie. Londen, 18 Nov. (R.) Er zijn talrijke aanwijzingen omtrent de. herleving van de in- Justrie en den handel, zoowel in Engeland als in de neutrale landen. De verbetering in de omstandigheden en de vooruitzichten be treffende de handelsvloot is niet de minst be langrijke. Sedert verscheidene weken zijn de transport-tarieven op geregelde wijze toege nomen en zijn deze thans aanmerkelijk hoo- ger dan toen de oorlog begon, terwijl een groot aantal schepen hun geregelden dienst hebben hervat ten gebruike der regeering. De handel, die aan hevige verstoringen ten prooi was toen de oorlog uitbarstte, herstelt zich geleidelijk. De vraag naar schepen doet zich te meer gevoelen, naarmate het aantal be schikbare schepen vermindert. De neutrale reeders stellen en verkrijgen tarieven veel hooger dan de Engelsche reederijen, vooral voor de verscheping van levensmiddelen, daar lal van verzenders van de meening uitgaan, dat de Engelsche schepen steed» kunnen ge kaapt worden en het aantal neutrale schepen beperkt is. Daarbij stellen de reeders bijzon dere condities vast voor het vervoer op de Noordzee en vragen zij buitengewoon hooge vrachtprijzen. L o n d e n, 1 8 Nov. (R.) De toestand in de haven van Londen na vijftien oorlogswekcn levert eene opmerkelijke getuigenis van den door de Britsche vloot verrichten arbeid en van de klimmende activiteit van den Engel- schen handel. De voorraden voedingsmiddelen en andere goederen in het dok zijn heden aanzienlijker dan zij ooit geweest zijn. Graan komt gere geld en in overvloed aan De invoer van tim merhout. waaraan in Augustus en September groot gebrek was, is in October en November hervat. Er kooien thans groote hoeveelheden aan uit de Oostzee en Archangel. De dokken, die voor den houthandel zijn aangewezen, zijn nu zoo vol, dat de autoriteiten de gezagvoer ders van de schepen moesten verzoeken hunne beurt af te wachten. De aanvoeren van vleesch waren geregeld; zij zijn nu geregulariseerd. De ladingen tus schen 1 en 9 September zijn geraamd op 131.000 ton, hetgeen eene vermeerdering is van 13.000 ton op den correspondeerenden tijd van 1913. Men gelooft, dat de regeering eene regeling zal treffen om voor dien handel te gebruiken de vijandelijke schepen, in beslag genomen in Australië en Zuid-Afrika, die voorzien zijn van koeltoeslellen. Gedurende de laatste zes weken zijn reus achtige hoeveelheden suiker, door de suiker commissie aangekocht, in Londen aangeko men uit Java. Mauritius en Amerika. Heden is de lossing verricht van schepen, die. niet minder dan 50.000 ton aanbrachten. Andere schepen zullen geregeld aankomen nog gedu rende vele weken. Nu de Emden in den grond geboord is, zal het tekort aan thee aangevuld zijn voor het einde van het jaar. De door de havencommissie van Londen gebruikte werkkrachten zijn thans 20 pet. meer dan gewoonlijk in dit seizoen. De be voegde autoriteiten verzekeren, dat er vol strekt geene ellende bestaal in het oosten van Londen tengevolge van gebrek aan werk. Het IJzeren Kruis. Het IJzeren Kruis wordt, zooals men weet, wegens bijzondere onderscheiding voor den vijand verleende Men kan het le kl. pas krij gen. na het 2c kl. verworven te hebben. Elke wachtpost moet den kruistrid-der, zoo wol 2e als le kl., door stilstaan met het ge weer bij den voet eeren. Ook al bevindt de ridder zich in burgerkleeding. Eiken recruut wordt bovendien ingescherpt, de kruisridder op straat militair te groeten, -doch voorschrift is het niet Voor de lagere militairen tot „Feldwebel* toe, is aan het kruis le kl. een eere-soldij van 3 M. por maand verbonden; de kruisridder 3e kl. ontvangt dit ook. mits hij nog het „M*i- tarehrenzeichen II klasse" of een daarmee ge lijkstaande onderscheiding bezit. De IJzeren Kruisen blijven na den dood van den drager, eigendom der familieleden. De hoogste onderscheiding, welke verleend woreït is de oorlogsklasse van de orde „Pour le Mérite". Zij wordt enkel begeven aan aan voerders voor een gewonnen veldslag of de inneming van een belangrijke vesting. Ook deze hooge onderscheiding wordt zonder on- dorsoheid des porsoons verleend. Dit bewijs* het geval van den luitenant, die voor de over rompeling van het fort Malonne de orde kréég De positie van de bondgenooten. De correspondent Yan de .Times" in West- Vla anderen zegt, dat de aigemeene toestand voor de bondgenooten goed is, tusschen Nieuwpoort en Dixmuiden en dat een terug tocht van den vijand nu nog slechts een quaestie van tijd is. De inundaties die Maan dag werden uitgebreid bedreigen de positie der Duitschers te Dixmuiden zeer. Het gehee- le gebied van Dixmuiden, Ooslkerke, Kaesker- ke is nu overstroomd en een voorwaartsche beweging van den vijand met Dixmuiden als spil zou nu een gevaarlijke onderneming zijn. De correspondent van de „Daily News" seint dat de Dudtsche aanvallen gebroken zijn, de linie bij Yperen is ondoordringbaar en de weg naar Calais is niet meer open en zal on getwijfeld niet meer kunnen worden gefoT- ceea 1 De bondgenooten zijn dan ook vol ver trouwen, de kritieke toestand is voorbij. Een onderhoud met Anseele. Een der correspondenten Yan de N. Ct. in België schrijft Op mijn tochten ontmoette ik heden (Maan dag) den heer E. Anseele, die thans te Gent een zeer belangrijke taak heeft te vervullen. Allereerst vroeg ik hem, hoe «het stond met de levensmiddelen. „Brood is er voorloopig in voldoende mate", was het antwoord. Vleesch wel iels duurder dan in normale tijden, doch het is voor de mensehen met eenig inkomen nog te betalen." De stad Gent zou tot Januari drie honderd duizend franken ui'tkeeren aan 15,000 behoef- tigen De vereenigde werklieden van aller lei richting kregen een minimiim-uitikeering van een halven frank daags. Bovendien ui't- deeling van soep en brood. Aan de dokken werd graafwerk verricht door drie ploegen, telkens 4 uren daags a 50 centimes per uur, door 4500 arbeiders. Ieder arbeider maakte dus 12 fres. per week, plus soep en brood. De stad heeft der verschillende werklie- d'enbonden reeds 1 millioen francs geleend op hun effectenbezit, daardoor waren de respectieve vereenigingen in staat veel nood af te weren uit eigen middelen. H.t initiatief tot die leening ,ging van An seele uit, en ondervond bijval van alle par tijen. Bovendien heeft de stad het risico op rich genomen van de scheepvaart c-n de voor raden te Gent opgeslagen. Dit draagt veel bij tot verlevendiging van het verkeer lamgs den waterweg Gent—Ter- neuzen. Van de bladen verschijnen de vol gende: Bien Public, (Het Volk r-k.), Gazette van Gent en Vooruit. „Tot nu toe", aldus Anseele, „zijn de Duit- achere tegenover ons aharmant, doch 't te gendeel zou ons al erven kalm <üoen blijven. Sedert gisteren is hij met de anderen ran de verplichting als gijzelaar te dienen, ont slagen. De inrichtingen van de Soc.-Dem. waarnaar ik nog eens speciaal informeerde, maakten he* ellen, nog goed, doch ook voor deze kwamen de moeilijkheden al meer na der. De verwachtingen van sommige Belgen, dat de Duitschers spoedig zouden heengaan, deelde de heer Anseele niet. Hij was van mecning dat de Duitschers alle moeite zou den doen om Calais te krijgen om de En- gelsclie n te ,,embeteeren". Op de Belgen zijn de Duitschers daarom boos, dat dezen den Duilsciien trots hebben gefnuikt en een gevoel hebben gelijk ..als door een klein schippershondje in den pan talon te zijn gebeten", en dit vinden ze onbe hagelijk. In den omtrek van Gent en verder opereert nu geen Duitsche cavalerie, omdat ze daar mee in dat waterrijke landsgedeelte niets kunnen uitrichten. Men heeft nu die troepen naar het Oosten gezonden. De reis van den heer Anseele stond in ver band met de approviandeering van Gent. Over- andere aangelegenheden liet de heer A. zich nu liever niet uit. Wel was hij ook vol lof voor wat Nederland voor de Belgische vluchtelingen d'eed. Doch voegde hij er bij: ,.Ik had mij er aan ver wacht". „ik weet dat gullic OUanders een goed hart ebt." s Mechelen. Naar uit Roosendaal aan De Tijd bericht wordt, heeft kardinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, aan de geestelijkheid van het aartsbisdom een brief gezonden, waarin ge zegd wordt: „Wij hchben besloten, dal het Groot Semi narie, dc leergangen van wijsbegeerte in hel Klein Seminarie van Mechelen, het Klein Se minarie van Hoogsiraeten, alsook de exter nalen onzer aartsbisschoppelijke colleges en instituten zullen heropend worden. In al deze gestichten zullen de studenten binnenkomen op Dinsdag 17 November. Wij verzoeken de eerwaarde heeren pastoors en onder-narioors de belanghebbende familiën aanstonds te ver wittigen en dezen brief zooveel mogelijk be kend te maken." Te Brugge. Brugge is kalm 9eint de corr. van de Tel. te Sluis. Er zijn weinig soldaten, maar van verschillende wapens, mariniers, infante risten meest Beieren en veldgendarmen. Het is doodsch in de stad. Zoodra de duister nis gevallen is, hoort men in de Stcönstraat, de. hoofdstraat, slechts de haastige schreden van eenige voorbijgangers. Ook overdag is de beweging gering. Groot is bij de brooduitdec- lingen arun de liefdadigheidsgestichten de ka ravaan haveloozc mannen en vrouwen. Dc Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek werkt De andere fabrieken liggen stil. Men voorziet veel ellende, als die toestand blijft duren. Al spreken de Duitsche communiqué's ge durig van belangrijke aantallen gevangenen, toch ziet men ca- in de laatste dagen tc Brugge geen. Vroeger tijdens don hevigen strijd aan de Yser, kwamen er dagelijks, zooals ik toen berichtte. Wel zijn er na de verovering van Dixmuiden veel gewonden gekomen per 'ram uit de richting Lekc. Dc bezetting van Dixmuiden heeft den Duit schers veel gekost. Een soldaat vertelde, dal er van zijn troep, die uit 3000 man bestond, geetn honderd waren teruggekeerd. Hij wensch - fe maar gewond te zijn aan arm of been, om althans de verwoede Yser-gevechten niet meer te moeten meemaker Met zekerheid meldt men, dat ook Niéuw- poort vreeselijk heeft geleden. Het is een ver nielde Stad. De doorschoten, afgebrokkelde, nu torcnlooze kerk. ligt een halve meter hoog vol puin. In de straten veel brokken muur of woningen met ingestorte daken en bressen, ook diepe pullen van de bommen. De Tcmpe- lierstoren, een historisch, monument, dat even buiten de stad slaali, bleef gespaard. Do be volking is natuurlijk gevlucht. Ik sprak vluchtelingen, van de Yser, die veertien dagen in ee.i beerput geleefd heb- hen De voorziening ln den nood <v a n België. De Antwerpsche correspondent van De T ij d meldt: Dat er in België hongersnood zal komen, gelijk reeds in het openbaar is gezegd, ge loof ik niet, nu mij bekend is, met welk een edelmoedigheid het groote Amerikaansche volk ons te hulp komt Het is reeds zeker, dat, zoolang er gebrek is aan levensmid delen, er iedere maand voor een waarde van één millioen pond sterling zal wo-rden afgezonden. Door bemiddeling van de Amerikaansche firma Fur nes Go. werd reeds ontvangen aan tarwe, rijst, erwten, boon en en meel in Brussel 7893 ton., in Ostende 101 ton. in Char leroi 890 ton en in Luik 1120 ton Voor de verschillende provincies zijn kan toren opgericht, waar de levensmiddelen ver deeld worden. Voor Antwerpen zorgt advo caat Franckj voor Brabant en West-Waan deren het provinciaal raadslid Janssen, voor Oost-Vlaanderen het provinciaal raadslid Herman de Baets, voor Henegouwen Fulgen- ce Masson, voor Luik en Belgisch Limburg Paul Vanhocgarden, voor Luxemburg baron Goffinet en voor Namen baron dTIuart. Een Maastrichtsch correspondent ran de N Ct. heeft op de levensmiddelenvoorziening Id België een minder optimistischen kijk. Te Luik zoo schrijft hij zijn 41 waggons graan aangekomen, door de Amerikaansche legatie gezonden tot leniging van den nood der Bel gen. Berekent men deze 41 waggons op 15,000 Kg. per waggon, wat wel het maximum is, dan krijgt men een totaal van ruim 600,000 Kg. Dit lijkt heel wat. Wanneer men echter bedenkt, dat de provincie Luik ruim 600,000 inwoners beeft, dan is dit gemiddeld 1 Kg. per persoon en deze hoeveelheid zal dan, juist voldoende zijn om de bevolking ten hoogste 4 dagen van brood te voorzien De Duitsche verliezen. De ambtelijke Duitsche verlieslijsten geven, volgens een telegram uit Kopenhagen aan de Times, toldusver een totaal van 549.247 doo- rlen, gewonden en vermisten. Hierin zijn niet begrepen de verliezen van Beieren. Saksen en Wurtemberg, die op ruim 400000 geschat worden. Uit Berlijn zijn sedert half September 6000 als genezen uit de hospitalen ontslagen ge wonde militairen naar het front teruggezon den; 8 pet. zijn voor allen velddienst on bruikbaar, 36 pet. zijn volkomen geschikt voor aïle dienden 56 net. alleen voor garni zoensdienst; deze laatsten vormen nu de kern van de reservebataljons. Een Neder 1. firma te Parijs. De heeren Hamburger Frères, de bekende Nederlandsche antiquairs te Parijs, hebben daar ter stede een ambulance opgericht van zestig bedden, waarover zij het toezicht heb ben opgedragen aan het Fransche P.oode Kruis. De „Temps" roemt zeer de inrichting van de operatiezalen en dc installatie voor radio-therapie. Bovendien hebben de heeren Hamburger in hun magazijnen aan de rue Saint Ho nor een inrichting voor werkver schaffing geopend, uitsluitend ten behoeve van gewonde militairen. Kameroverzicht. Eerste Kamer. In de Woensdagmorgen geopende vergade ring der Eersite Kamer herdacht de Voor- ziter met diep leedwezen de verschrikke lijke gevolgen der demonteering van een mijn te West-Capelle. Minister Ram bonnet sloot zich namens de Regeering bij deze woorden aan. Overgegaan wordt tot het onderzoek der geloofsbrieven van het ieuw benoemde lid, den heer A. J. A. GilisSen, waarna de heer Gilissen wordt 'beëedigd. De Voorzitter heeft van den minister van Financiën het verzoek ontvangen, de in komstenbelasting eerst in de tweede helft van December of in het begin van Januari te be handelen deelt mee, dien overeenkomstig te zullen handelen. Heden wordt in d£ afdeeüingen de Indische begrooling onderzocht. Aan de orde was het ontwerp betreffende de opleiding van odenofii eieren en matrozen bij de marine (kort dienstverband) dat na een korte discussie tusschen den runaster en de heeren Staal. Golijn en van Kol, die niet ge heel bevredigd zijn door het ontwerp. Het werd aangenomen met 38 tcsen 2 stem- len. De Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen. Berichten. Aan de Staatscourant van heden ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten erkend als consul-generaal van Ghili voor Nederland A. Fargas Barahona. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul der Nederlanden op St. Kitts, aan den heer W. C. E. Stephens. De waarneming van het consulaat is opgedra gen aan den heer S. V. Meggs, aan wien in de Engelsche taal moet worden geschreven. (Herplaatsing wegens misstelling in de St.-Ct.) benoemd voor het tijdvak van 16 Nov. 1914 tot 1 Sept. 1915, tot leeraar, respectievelijk in werktuigkunde en werktuigkundig teekenen en in burgerlijke bouwkunde en bouwkundig tee kenen aan het Instituut voor landbouwwerktui gen en -gebouwen, verbonden aan de Rijks- hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen, de heeren M. W. Polak en A. M. Kuysten, resp. Rijkslandbouwingeriieur en ads^ i~ rant-Rijkslandbouwingenieur aan voornoemde onderwijsinrichting op zijn verzoek, wegena lichamelijke onge schiktheid, met ingang van 1 Jan. 1915, eervol uit 's lands dienst ontslagen, de Oost-Indische ambtenaar met verlof J. G. W. van Driel Krol, laatstelijk 1ste commies bij het departement van binnenlandse! bosttnir in Ned.-Indië. Inzwering van verlofsoffi cieren. De Koningin woonde hedenochtend re 's-Gravenhage te paard met gevolg de in zwering van vcrlofsofficieren bij het regiment grenadiers bij in het Malieveld. Nadat II. M. door den divisie-commandant generaal Klerk de Reus. was verwelkomt, inspecteerde IT. M. de troepen, waarna de of ficieren op het vaandel den eed of de belofte aflegden in handen van den regiments-com mandant, overste Van Suchtelen van de Ha are, die vervolgens een kernachtige toe spraak hield tot <len troep en de nieuwe of ficieren en hunne familieleden gelukwenschte. De troep defileerde vervolgens voor de Ko ningin en voor de zoo juist beëedigdë officie ren, die zich ter zijde van H. M. hadden opge steld. Nadat de regiments-commandant H. M. be dankt had voor de eer, het regiment aange daan, vertrok de Koningin. Van het Malieveld begaf H. M. de Koningin zich naar het Alcxanderveld, waar de beëedi- gïng van verlofsofficieren bij het 2e regiment veld-arlillerie zou geschieden. II. M. inspecteerde het regiment, waarna de de nieuwbenoemden den eed aflegden in ban den van kolonel Van Hoogstraten, die hen daarna welkom heette en ook tot den troep een toespraak hield. H. M. de Koningin-Moeder heeft Hare deelneming betuigd aan den opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, naar aanleiding van het ontzettende ongeluk te Westkapelle. H. M. heeft den generaal tevens verzocht aan de nagelaten betrekkingen der slachtof fers de deelneming van Hare Majesteit te be luigen. Een Duitsch h a n d e 1 s a 11 a c h Ln hotel de Twee Steden te Den Haag komt hedenavond uit Berlijn aan Victor Baron von Hartogen ris, handelsattadhé bij het Duitsche gezantschap. De Tweede Kamer onderzoekt de volgende week het leenings-ontwerp, Dins- daf half twaalf is er een openbare vergade ring. De lichting 1915. Op 15 December a.s. voor Drente op 16 December worden ingelijfd de dienstplich tigen der lichting 1915 voor de eerste batal jons der infanterie-regimenten. Maximumsnelheid op locaal- spoorwegen. Naar de N. R. Ct. meldt, heeft de minister van Waterstaat den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten opge dragen, dc aandacht gevestigd te houden op de snelheid, waarmede op de vereenvoudigde locaalspoorwegen eu tramwegen de treinen worden vervoerd. Het is toch gebleken, dat de dienstregeling van de treinen meermalen zoodanig wordt gemaakt, dat het mogelijk is om, met inachtneming van de toegelaten msvimum-snelheid het trafect Mimen de on die dienstregeling aangegeven tijdruimten af le leggen, doch dat dan slechts enkele minu ten speling voor oponthoud aan de stopplaat sen, enz. overblijft. Bij zulk een inrichting van de dienstregeling spreekt het wel vanzelf, dat. zoodra er eenige vertraging «ptstaal, de waar schijnlijkheid groot is, dat op andere punten de toegelaten maximum-snelheid wordt over schreden. Het is, zoo schrijft de Raad van Toezicht, aan de besturen der betrokken ondernemin gen, de uitdrukkelijke wensch van. den minis ter, dat in het vervolg tegen overschrijding van de toegestane maximum-snelheid zal wor den gewaakt, zoodat, indien mocht blijken, dat zoodanige overschrijding veelvuldig voor komt. deze bij proces-verbaal zal worden vast gesteld. Voor den dienst ln Ne d.-I n d i js bestemd mej. N. de Leeuw te Amsterdam, voor verpleegster le klasse bii de militaire hospitalen Het weekblad „De Amster dammer."— Naar uit Amsterdam aan de N. R. Ct. gemeld wordt, zullen van 1 Januari af, behalve de reeds genoemde heeren prof. mr. J. A, van Hamel en mr. G. Keiler, de heeren prof. dr. II. Brugmans, mr. E. S. Orobio de Castro en dr. Fred, van Eeden, als leden der redactie van het weekblad de Amsterdammer optreden. Kederlsnd era de oorlog. Regeerinnsprotesten tegen onrecht matige handelingen. De Nederlandsche regeering heeft telken male wanneer zij een onrechtmatige handeling eener oorlogvoerende mogendheid betreffen de handel of scheepvaart van Nederland st rij dig achtte met het volkenrecht, geprotes teerd, 'laatstelijk nog tegen dc maatregelen nopens de voorwaardelijke contrabande en de feitelijke afsluiting der Noordzee door Groot-Brilt rtrnië. Een grensincident. Om'trent het schieten op onze grenswacht te Ni cu we schans, vernemen wij, dat gebleken is dat zulks geschied is door DuilschF^grens wachters. Van Duitsche zijde zijn verontschul digi neen aangeboden, onder verzekering .da ■het gebeurde te wijten wTns aan een vergis sing, daar men onze grenswacht voor smok kelaars 'had aangezien. De zaak is nog in on derzo''-. Schending der Nederlandsche onzijdigheid. Onder de Reuler-telegrammen in een vorig nummer werd melding gemaakt van dc ge vangenneming van den commandant en dei marconist van het te Sabang geïnterneerde Duitsche oorlogsschip „Preusscn", wegens schending der Nederlandsche neutraliteit. Er beslaat een Duitsche pantserkruiser „Preussen", doch deze is niet het voor Sabang geankerde schip. Hel daar geïnterneerde schip is de vrachtboot „Preussen" der Ham burg— Amerikalijn, welke 'op 3 Augustus te Sabang was aangekomen. Zooals alle booten der Holland—Amerikalijn zal ook deze bool wel als hulpkruiser ingericht gewees' zijn. Van deskundige zijde wordt hierover ge schreven: Inzake het geval te Sabang, namelijk dc ontdekking, dat op het Duitsche sehi' „Preussen" in de baai van Sabang een w- heime draadverbinding tusschen den ontvan ger (ook al weggestopt) en de antenne b stond, wekt bevreemding. Want waarom is de „Preussen" in het be zit gebleven van die antenne? Wanneer bijv Hollandsche schepen in de Engelsche wate ren komen, wordt, zonder veel complimentei! door de Engelschen de antenne omlaag ge- heschen. D&n pas is hel absoluut onmogelijk om radio te seinen, ten minste van een schip Men schijnt nu, als de Reuter-telegrammen iuist zijn, op de „Preussen" de antenne le heb ben laten hangen. Is daar niet op gelet te Sabang? Het schip heeft dan niet alleen kun nen ontvangen, doch zelfs ook seinen mis schien, hoewel dat nu en dan hoorbaar kan zijn op den wal. Er is dus iets in dit geval, dat onduidelijk Is voor deskundigen. Men weet toch zeker wel ter bestemder plaatse, dat op het land bijv. ook een stadstelcfoonnct een prachtige antenne oplevert? En dat men desnoods langs een gootpiin berichten kan ontvangen? Een scheepsantenne tusschen de masten is echter een veel uc—roddel" Militaire verloven.' Naar het Volk verneemt, is dezer dagen door den opperbevelhebber van Land- en Zee macht inzake de landmacht de volgende order uitgereikt: Mij is gebleken, dat bü de verschillende korpsen van de gemobiliseerde troepen der landmacht verschil in opvatting beslaal, of aan zware straffen al of niet het verstoken blijven van verlof gedurende een zekeren tijd behoort verbonden te worden. Ik wensch in het midden te laten, of hel in normale omstandigheden wenschelijk ol noodzakelijk is. gevolgen te verbinden aan een reeds ondergane straf; doch onder de tegenwoordige omstandigheden acht ik hel in geen geval gewenscht. om dergelijke, z e ont houding van gunsten toe te passen, en wel om dat de thans verleende normale verloven zijn voorgeschreven in het belang van de 'dienst plichtigen, teneinde hen geen maandenlang uit hun bedrijf en hun gezin afwezig le doen zijn, en alzoo de economische gevolgen van den gemobiliseerden staat zooveel doenlijk is. te beperken. Mitsdien noodig ik de betrokken autoritei ten uit. om in verhand met deze opvatting he velen te geven. (geteekend) De Generaal SNIJDERS. Verlofgangers. Het grootste deel Van hel personeel der Ne derlandsche Tramweg-Maatschappij, dal on der do wapenen was geroepen, is met onbe paald verlof op rijn standplaatsen terugge keerd Naamdag van koningin Elizabeth. Tea* gelegenheid van den naamdag van H. M. Elizabeth, koningin der Belgen, zal he den de gezant van België in Den Haag. Ha ren Fallon, een deputatie Yan dames, uit de vluchtelingen! te Haarlem en omstreken, ont vangen. die heon «en huldeblijk namens de

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2