BINNENLAND. Verspreide Berichten. poo als Is beweerd door de Duitsche regeering. Er zijn ook nog acht land weerkorpsen te gen Frankrijk in het veld en zeven tegen Rus- jand. Deze staan niet vermeld in de Duilsche pffüoieele nota. Weenen, 1 Dec. (W. B.) De oorlogscor respondent Santoro van de Corriere d'Italia geeft in een brief aan het Neue Wiener Tage- blatt zijne indrukken weer over het Oosten- Irijksch-Hongaarsche leger. Hij roemt in harte lijke woorden de groote bekwaamheid van het opperbevel, de dapperheid van de officie ren en den moed van de soldaten, op wier panvalskracht in de bajonelaanvallen hij in ït bijzonder de aandacht vestigt. Bij deze aan vallen toonen de soldaten een schitterend élan, waarvan het groote aantal gevangenen het best getuigt. Hij prijst ook de uitstekende organisatie en de verzorging met levensmid delen en van den sanilairen dienst, en drukt de hoop uit, dat de dag nabij is waarop het Oostenrijksch-Hongaarsehe leger den hoogen prijs voor zijne moeite en offers zal behalen. Wat het Servische oorlogstooneel betreft, is het krachtige offensief van de Oostenrijksch- Hongaareche troepen des te opmerkelijker, omdat de Servische taktiek niet heeft nage laten wat den opmarsch van den tegenstander zou kunnen verhinderen. Hij ziet in het invallen van den winter voor de Oostenrijksch-Hongaarsehe operatiën te genover de Russen een gunstig moment, om dat deze met het oog op de onmogelijkheid om zich in den bevroren grond in te graven, gedwongen zijn den open veldslag aan te ne men. waarin de Oostenrijksch-Hongaarsehe troepen hen belangrijk de baas zijn. Konstantinopel, 1 Dec. (W. B.). De Taswir-i-Efkiar verneemt, dat Griekenland alle aanbiedingen van pogingen van de triple- entente, opdat Griekenland aan Turkije den oorlog zal verklaren, heeft afgewezen. Grie kenland beschouwt het als meer met zijne be langen overeenkomende, dat het zijne mee- ningsverschillen met Turkije vriendschappe lijk regelt. Budapest, 2 Dcc. (W. B.) De leden van de hier aanwezige Fransche kolonie heb ben aan de Fransche regeering een adres ge zonden, waarin zij mededeclen, dat de hou ding van de Hongaarsche regeeiing tegen over hen in oorlogstijd dezelfde is als in "vredestijd en dat met uitzondering van den plicht om zich bij de politie te melden, die bun onlangs is opgelegd, geene maatregelen tegen hen worden toegepast. Zij verzoeken daarom de Fransche regeering, op den grond slag van wederkeerigheid aan de in Frank rijk aanwezige HongaaTsche staatsburgers dezelfde goede behandeling ten deel te doen yallen. Washington, 2 Dec. (R.) Na afloop van eene conferentie, die hij had met staats- becretaris Bryan, sprak dr. van Dyke, de ge zant der Vereenigde Staten in Nederland, te gen, dat hij eene boodschap van koningin Wilhelmina aan president "Wilson had over gebracht, waarin een plan werd aangegeven, om tot het (herstel van den vrede te komen. BulgarijS. Sofia, 1 Dec. (W. B.) De Agence Bulgare bericht: Twee lichtingen van de reserve, die waren bijeengeroepen voor militaire oefenin gen, zijn met groot verlof gezonden om voor twee andere lichtingen plaats te maken. Sofia, 1 Dec. (W. B.) De gebroeders Buxton zijn gisteren naar Nisch vertrokken, waar zij kort zullen verblijf houden om dan naar Engeland terug te keeren. Men beschouwt algemeen hunne zending als mislukt Vereenigde Staten. N e w-Y o r k, 1 Dec. (R.) Volgens de limes heeft de Ca nadeerche maatschappij Imperial Oil, die onder bestuur staat van de Standard Oil te New-Jersey, drie andere maatschappijen gekocht, namelijk de Peru, London Pacific Petr leum, de West coast Oil and Fuel en de Lagunitos Oil Company. Dit beteekent eene groote uitbreiding der belangen van de Stan dard Oil in de petroleumveJden van Zuid- Amerika. De nieuwe Belgische gouyerneur- generaal. Zooals wij reeds mededeelden is genera al- veldmaarschalk baron von der Goltz onthe ven van zijn taak als gouverneur-generaal van België en ter beschikking gesteld van den sultan van Turkije en diens hoofdkwartier en is als zijn opvolger benoemd de generaal der cavalerie, Freiherr Moritz von Bissing. Hij behoort tot de meest bekende figuren onder de Pruisische generaals, tot welken rang hij in 1902 werd benoemd, en sedert ja ren staat h;; in nauwe vriendschappelijke be trekking tot den Keizer, wiens vleugel-adju dant hij was bij de troonsbestijging. Tot einde 1907 voerd.- hij het bevel over het zevende legercorps te Munster en in Januari 1908 nam hij afscheid van het leger, nadat hij het jaar tevoren bij de groote manoeuvres de hooge «onderscheiding van ridder in de orde van den Zwarten Adelaar ontvangen had. Na zijn terugkeer in de burgermaatschappij bleef hij nog werkzaam als lid van het Pruisische Hee renhuis, waartoe 'hij in 1910 benoemd werd. Zijn eerste vrouw was Myrnha Wesendonk, een dochter van Mathildo Wesendonk. de vriendin van Richard Wagner. Na haar dood hertrouwde hij in 1890 met gravin Alice Kö- nigsmarek. Hij wordt beschreven als een humaan Ka tholiek, die daardoor beter in België op zijn plaits zal zijn dan de met pacha-manieren aangedane baron von der Goltz, die weer be ter op zijn plaats is in Turkije om daar de troepen te drillen. De raadszitting over de Ant werp s c h e oorlogsschat- r Een bijzondere correspondent van D e T ij d «lacldt uit Antwerpen: Antwerpen leeft in druk. En Zaterdag is de gemeenteraad in buitengewone zitting bijeen gekomen om te beslissen aangaande den cisch der Duitschers tot 40 millioen francs oorlogs schatting. Ik schrijf 40 millioen. Want wel is t eerste bericht juist geweest, dat van Ant werpen 50 millioen werd geëischt, doch dit gold voor Antwerpen met de voorsteden. Ant werpen zelf heeft 40 millioen, de onmiddel lijke aangrenzende gemeenten hebben 10 mil lioen te betalen. Deze historisch* raadaxlttina werd biifle- woond door burgemeester de Vos, dc vijf sche penen, den secretaris en twintig raadsleden. Drie heeren hadden bericht van verhindering ingezonden en 6 leden woonden zonder meer de openbare zitting niet hij. De burgemeester hield een toespraak, waar in hij nogmaals erop wees hoe onverdiend en zwaar deze oorlogsschatting is. Om haar te dekken, zeitle hij, zal het noodzakelijk zijn op de gezamenlijke krachten der belastingschul digen een beroep te doen in een nog te bepalen vorm, maar waarvoor heffingen ten laatste op 15 December 1915 zullen moeten plaats viu- den. De burgemeester verheelde niet dal daar uit een groot offer voor de bevolking zal voort spruiten. Opdat de stad tevens tot leniging van den heerschenden nood haar deel zou kunnen bijdfagen, zullen den Raad ook be zuinigingen op de gewone uitgaven worden voorgelegd. Teneinde de benoodigde gelden bijeen te brengen, doet het stadsbestuur een "beroep op de Antwerpsche banken, de groote Handelshuizen en dc door de fortuin begun stigde burgers, vertrouwend op den burger zin en de vaderlandsliefde der Antwerpena ren. Bij het beoordeclen van onze moeilijke financieele omstandigheden, zeide de burge meester, dient men in het oog te houden, dat nevens de oorlogsschatting nog zeer belang rijke requisites plaats grijpen; dal door het stil liggen der haven cn van den handel onze gewone begrooting 14 millioen ongeveer van zijn inkomsten zal moeten derven en dat het onze heilige plicht is in den nood van onze lijdende volksklasse te voorzien. Na deze toespraak werd de dagorde, om de 40 millioen oorlogsschatting voor de stad zelf te betalen, met a 1 g e m c ene stemmen aan vaard. Den raadsleden was een uitgebreid ver slag toegestuurd over de leening aan het ge- meentecrediet. In dc zitting werd er echter niets meer over gesproken cn dc leening met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan het slat der zitting bracht de heer Royers hulde en dank aan burgemeester en in ternationale commissie voor alles, hetgeen zij in 't belang van Antwerpen deden. In 't bij zonder huldigde spreker den burgemeester en de heeren Franck en Rijckmans, die de stad voor verder bombardement spaarden. Met al gemeene stemmen werd een dagorde van den heer Rovers aangenomen, waarbij lof en hul de gebracht werden aan allen, die zich voor het heil der stad opofferden. De heer Franck dankte den spreker voor diens woorden en vond daarbij gelegenheid onder spontaan applaus der vergadering en van het aanwezige publiek den moed te hul digen van koning Albert, die zoomnnmoedig strijdt onder de edele plooien van de vader- landsche vlag. Ten slotte enkele kleine nieuwtjes. Er is een burger door een Duitsch soldaat doodgescho ten 1 Een onderzoek werd ingesteld; het offi cieel rappdrt luidt, „dat de bedoelde soldaat gehandeld heeft volgens de hem opgelegde be velen." De keizerlijke gouverneur freiherr "Von Huene heeft een algemeene telling en mon stering van alle paarden, vrachtwagens en tuig binnen de Antwerpsche stelling uitge schreven. Vóór 4 December 's avonds 8 uur moet alles nauwkeurig aan de overheid zijn opgegeven. Invoer van paarden is geoorloofd, mits na opgave; monstering- en koopdagen worden later bepaald. Rafaël Verhulst is uit de redactie der ..Ant werpsche Tijdingen" getreden, die nu alleen geredigeerd worden door het raadslid advo caat K. "Weyler en den journalist I.od. Mauw De strijd aan de Yser hervat. Het Duitsche geschut te Zeebrugge. Hedenochtend is aan de Yser de strijd her vat. Evenals gedurende de eerste hardnekkige worsteling, hoorden wij ook nu weer zwaar kanongebulder. Ook vernemen wij weer het krachtige marinegeschut Het gedonder houdt geen oogenblik op, waaruit op te maken is, dat de strijd onafgebroken wordt voortgezet. Uit betrouwbare bron verneem ik, dat de Duitschers aan de Yser aanmerkelijke verster kingen hebben gekregen. Ook in het Noordelijk kustgebied zijn meer troepen aangekomen. Zondag arriveerde te Heyst 3000 man, die over verschillende pun ten aan de kust werden verdeeld. Dien dag werd daar ook het nieuwe geschut geplaatst, dat, zooals ik u meldde, ingeschoten werd. Het plaatsen van het ndeuwe geschut staat in verband met de ervaringen, die de Duitschers bij het jongste bombardement van Zeebrugge hebben opgedaan. Zooals men weet beschik ten zij destijds niet over kanonnen, die de En gelsche schepen konden bereiken, zoodat de Engelsche vloot, zonder rekening te houden met de Duitsche kustbatteriien, kon bombar deeren. De Duitschers hebben beproefd aan dezen toestand een einde te maken en lieten daarom zwaarder geschut komen. Troepenverplaatsing naar de kust. De afsluiting der grenzen. De oorlogscorrespondent van De T ij d meldt uit Sluis: De Duitschers blijven doorgaan hunne troepen aan het Yser-front te onttrek ken. Maar wTerden dezen de laatste dagen over Tfiielt in de richting Yperen verplaatst, heden zijn met allerlei treinen duizenden mannen van de Yser noordwaarts gebracht. Zoo kwamen heden in Heyst alleen 20 wagons aan, wraarin de soldaten stonden opeenge pakt. In Zeebrugge zijn er nog meerdere aan gekomen, waaronder ook een deel van de be zetting Ostende. Wat de bedoeling van deze laatste beweging der Duitschers is, begrijp ik niet goed, maar een feit blijft het, dat er over het geheele noordelijke front belangrijke wij zigingen plaats vinden, die wellicht op ver rassende aanstaande gebeurtenissen wijzen. Mogelijk is, dat die bewegingen naar de noor delijke kust een krachtiger verdediging be- teekenen van de havenplaatsen, aldaar gele gen, omdat ook veel geschut is aangevoerd. Men zou door een groote bezetting en de meerdere en zwaardere batterijen eenigen weerstand kunnen bieden aan een eventueel herhaalden aanval der Engelsche vloot, en zoodoende de belangrijke basis voor onder- zeebooten kunnen behouden. De mannen echter, die van het Yser-front aankomen, zien er ellendig uit. De meesten zijn het grootste gedeelte van hun uitrusting kwijt en loopen in deze koude, natte dagen, slechts in hun korte jasje, terwijl de ransel veelal vervangen is door een zak of rugtasch soms, zooals nadvinder» ze dx-acen. Langs de geheele grens tusschen Holland en België wordt op het oogenblik een strenge afsluiting gehandhaafd. Elke weg is bezet, cn zelfs ieder gehucht aan de grenzen heeft een Kommandantur. Uitgenomen de kuststreek, kan men zich in België zelf betrekkelijk vrij bewegen, maar er weer uitkomen gaat met levensgevaar gepaard, daar het moet geschie den over velden en langs slooten in den don keren avond. Hollanders zijn heelemaal geen „Freunden" meer! Integendeel, iedere Hollander, die de grenzen tracht over te komen, wordt als spion aangezien en gevangen genomen. Dit lot onderging gisteren in Westkapclle nog een Middelburger, vertegenwoordiger van een Ainerikaansche petroleum-maatschappij. Bij de grensposten had hij eenige dagen geleden z'n papieren achtergelaten en moest die gis teren terughalen om te vernemen of hij ver der mocht naar Knocke. Toen hij ze echter kwam vragen, werd hij gevangen genomen en naar Brugge gevoerd. Vandaar bracht men hem vannacht in een bootje door hel kanaal weer naar de Hollandsche grenzen terug. Vandaag zijn ook weer een Hollandsche bur gemeester en een notaris weggevoerd en na uren van gevangenschap teruggebracht. Op verzoek noem ik geen namen. Yperen en Ar me ut i r e s. Het verslag van maarschalk French bevat ditmaal belangrijike bizondlerheden over den strijd in Vlaanderen, meer speciaal over dc gevechten bij Yperen en Armenlières. Gene raal French geeft daarvan in een lang tele gram d.d 20 November, waarvan door Reu ter aan een aantal bladen een uittreksel wordt geseind, een levendige schildering. Hij beschrijft o.a. de moeilijke operaties tot overbrenging van een groot gedeelte van het Engelsche leger van de Aisne naar Vlaande ren „Het succes der operaties", zegt French, „is voor een groot deel toe te schrijven aan de uitstekende verhouding tusschen het Fran sche en het Engelsche leger." Hij brengt verder hulde aan het Belgische leger, dat met groote dapperheid al het mo gelijke deed om de geallieerden bij hun ope raties te steunen. „De toestand bij Yperen," zoo vervolgt hij, „werd kritiek op 19 October. De vijand was verreweg in de meerderheid aan de Lvs en de vier Britsche legerkorpsen stonden langs een veel langer front dan hun aantal feitelijk veroorloofde. Bovendien kwamen belangrijke verst erlan gen van hel Oosten aan en de Belgen waren na den hevigen strijd, waarin zij gewikkeld waren geweest, niet dn staat den aanval zon der hulp te weerstaan. Het was duidelijk, dat, tenzij de dreigende omtrekkende beweging van de Duitschers krachtdadig werd belet, de vleugels der bond- genooten zouden worden omgetrokken, waar na de havens aan het Kanaal open zouden liggen voor de Duitschers. Maarschalk French was van oordeel, dat wanneer die poging van den vijand mocht sla gen, dit zulke noodlottige gevolgen zou heb ben, dat hij het erop waagde te opereeren over een te uitgebreid front. Hij dirigeerde derhalve het eerste leger corps naar hot noorden van Yperen, terwijl hij bovendien de troepen over andere plaat sen opnieuw verdeelde, teneinde de plannen van de Duitschers te verijdelen en terwijl het Belgische leger de hulp bood, die het kon door zich te verschansen aan hei kanaal van Yperen en aan de Yser, ofschoon het bijna totaal uitgeput was. Hdt handhaafde zich heldhaftig ofn zij.n posities, gevlerkt door de hoop op den krachtigen steun van Engelschen en Franschen. De Engelschen bereikten hun doel na vol brenging van een taak. moeilijker dan het Britsche leger ooit heeft verricht. Veldmaarschalk French wijst ten slotte op het strategisch succes der bondgenooten. Hij betreurt de zware verliezen, die geleden zijn, deze waren echter onvermijdelijk, daar er wanhopig gestreden werd en de bondgenoo ten te vechten hadden tegen een veel sterker vijand. De generaal heeft echter alle reden aan te nemen, dat de Duitschers nog meer verliezen leden. De waarde en de berteekenis van de rol, die de bondgenooten sedert den aanvang der vij andelijkheden in het wcslen hebben vervuld, zoekt French in hot foiti. dat op het oogenblik, dat de oostelijke provincies van Duiischland groot gevaar liepen overstroomd te worden door hel talrijke cn sterke leger van Rusland, bijna het geheele actieve leger van Duiisch land gekluisterd was aan de loopgraven over een lengte van 260 mijl, waar hel vastgehou den werd m steak verminderden getale door de welgeslaagde actie van de Engelsche troe pen in het westen. De beschieting van Zeebrugge. Over de jongste beschieting der kustplaatsen kan de Gentsche correspondent van D e T ij d uit eigen aanschouwing nog het volgende be richten. In Zeebrugge bijv. zijn de tanks niet ontploft, die onmiddellijk achter de fabrieken van Rombach en Solvay liggen. En niet het PalacelIIotel is vernield, maar een kleiner, hetwelk er bij lag. Op den strandboulevard zijn wat kleinere villa's verbrand en het ge bouw van 't loodswezen is beschadigd. Ook de openbare school is ernstig beschadigd, en van het havenhoofd werd een stuk van ongeveer 3 M. weggeslagen. Andere beschadigingen van het havenhoofd, waarvan in sommige be richten gesproken wordt, zijn veroorzaakt door ontploffende mijnen cn reeds vóór het bekende bombardement. Ook het schoolge bouw van Heyst is ernstig gedeerd en de kerktoren door een granaat getroffen en be schadigd, maar niet vernield. Tijdens het bombardement waren In Zeebrugge zelf niet veel inwoners meer aanwezig, maar die nog in de buitenwijken toefden, vluchtten, en ve len werden zelfs genoodigd bij de soldalen in de loopgraven beschutting te zoeken. Gisteren werd te Sluis weder hevig kanon gebulder van d.e Belgische kust vernomen, zoodat men een nieuw bombardement van Zeebrugge vermoedt. De corespondent van de Td. meldt echter, dat het geluid werd veroorzaakt doordat de Duitschers nieuwe kanonnen inschoten aan de Belgische kust, vermoedelijk tusschen Ileijst en Duinbergen. Voorzorgen te F r i e d ri chsh af e n. Te Friedrichshafen worden voorzorgsmaat regelen fieuomen tegen verdere aanvullen van britsche nvialcurs. De sïad cn de geheele oever van liet meer van onslanz blijven des nachts in duisternis gehuld en be\el is gegeven aan de bevolking om in - geval van een nieuwen aanval binnenshuis te blijven. Uitwisseling van gevangenen. Op voorstel van den president van hel in ternationale Roode Kruis-agenlschap voor krijgsgevangenen te Genève zullen bij dé oor logvoerende mogendheden slappen worden gedaan om uitwisseling van gevangenen, die voor den militairen dienst ten «enenmale^on geschikt zijn, te. verkrijgen. Ilct Sinterklaas-schip. De „Jason", liet Amerikaansche Sinterklaas schip, dal dezer dagen te Plymouth is aange komen mot warme kïeeren en speelgoed van do kinderen uit dé Vereertigd? Staten voor de kinderen van de soldaten en zeelui van de oorlogvoerende landen in Europa, is jl. Za terdag van Plymouth naar Marseille vertrok ken. De geschenken voor de Fransche kinde ren zullen daar worden ontscheept. Het los sen van verscheidene honderden centenaars kleoren en speelgoed voor Engelsche on Bel gische Janderen is te Phvmnut'h geschied. Vóór hot vertrek van het schip ging de haven meester aan boord om van den commandant afscheid tc ruemem. Toen het schóp do haven verliet, werd heft door een talrijke menigte luide loeoehri-cbt. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren. Een wetsontwerp Is ingediend tot regeling van de ontvangsten en uitgaven von het pen sioenfonds voor de gemeente-ambtenaren voor het jaar 1915. Met verwijzing overigens naar hetgeen tot toelichting van de geraamde ontvangsten en uit gaven is aangevoerd in de bij het wetsontwerp gevoegde uitgewerkte en toelichtende staten, wordt nog ten aanzien van de uitgetrokken be dragen voor pensioensbijdragen en voor pen sioenen door den minister van Financiën in de Memorie van Toelichting opgemerkt, dat de raming dezer bedragen is gegrond op de ge gevens voorkomende in het verslag omtrent het onderzoek betreffende pensionneering van ge meente-ambtenaren en van weduwen en weezen van gemeente-ambtenoren, met inachtneming van het vermoedelijk acces over de jaren 1908 1914. Bij de raming is aangenomen, dat de ver houding der toe te kennen pensioenen tot de pensioensgrondslagen der in dienst zijnde ge meente-ambtenaren dezelfde is als bij de bur gerlijke ambtenaren. De staat der geraamde ontvangsten wijst een totaal aan van f 3,608,000, terwijl de uitgaven zonder den post voor beleggingen zijn geraamd op f 1,952,130, zoodat een bedrag van f 1,655,870 beschikbaar zal kunnen zijn voor aankoop van fondsen. Blijkens den uitgewerkten en toelichtenden staat zal bij het departement van Financiën tijdelijk personeel te werk moeten worden ge steld voor de afdoening va nde pl.m. 60,000 aan vragen om inkoop van vóór 1 October 1913 in gemeentelijke betrekkingen bewezen diensten. Bij het wetsontwerp is gevoegd het verslag van de werkzaamheden van het pensioenfonds voor de gemeenteambtenaren over het 4e kwar taal 1913. Berichten. De Staatscourant van "Woensdag 2 Dec. bevat o. a. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Havre, verbonden aan bet consulaat aldaar G. IL Barfoed; tijdelijk benoemd lot Regeeringscommissa- ris van het Vluchtelingenoord te Ede J. Min- gels. gepensionneerd kolonel der cavalerie te Breda; opnieuw ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag verleend aan kapitein G. F. Brantsma van het voormalige regiment gre nadiers en jagers, die op aanvrage weder in dienst was gesteld; herbenoemd tot leden van den Voogdijraad te Utrecht C. L. Zcllcrhoff, dr. J. Adriani, E. van Andel, mr. D. Simons en dr. N J. Sin gels. H. M. de Koningin-Moeder -schonk f 5000 voor de heden gehouden collecte van het .Steuncomité 1914 Den Ha3g" De oorlogsleening. De Commissie van Rapporteurs voor de lee- nin£wel had gisteren in het Tweede Kamerge bouw een bespreking met den Minister van Financiën. Het streven is het ontwerp nog in de eer ste helft dezer maand voor openbare beraad slaging gereed te maken. Kan de behandeling der Staatsbegrooting voor Kerstreces niet afloopen. dan bestaat het plan de Kamer in Januari daarna weer sa men te roepen. Men meldt ons uit 's Gravenhage: Naar verluidt zal als resultaat van het over leg, hetwelk gisteren gepleegd is tusschen de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het leeningsontwerp en den Minis ter van Financiën, waarschijnlijk overeen stemming worden verkregen tusschen Kamer en Regeering in dien geest, dat een voorstel tot definitieve regeling der dekking zal wor den gedaan vóór 1 Januari 1917. Inmiddels zouden de opcenten op het geslacht, op de invoerrechten en op het recht van successie vervallen en daartegenover het aantal opcen ten op de bedriifs- en de vermogensbelasting resp. op de Inkomstenbelasting worden verhoogd van 20 tot ongeveer 35 procent. De bedoeling zou daarbij zijn dat dc opcenten- heffing, gelijk deze bij aanneming van deze voorstellen zou worden, alleen zou ziin vastge legd tot het einde van het jaar 1917. Gewetensgel d. Bij hel departement van Kolöhiën is per post uit 's Gravenhage in gekomen, onder het adres „Ministerie van Ko loniën (afd. Staatsspoorwegen)", een som van f 100 (eenhonderd gulden) met de bijvoeging „als restitutie door bemiddeling van een R.-K. priester." Aan den afzender van dit bedrag wordt hel verzoek gedaan om, langs denzelfden weg als bet geld verzonden is, aan het departement dc oorzaak der betaling te willen aangeven. Stct. Kort en snel recht Door liet hoofd- nest uur van den Volksbond tegen drankmis bruik is tot dc Tweede Kamer een adres ge-: richt, waarin het, op grond van de noodzake lijkheid, om in de tegenwoordige langzame en omslachtige berechting van „kleine zaken" verandering te brengen, verzoekt te willen be vorderen dal in ons land worde ingevoerd „kort en snel recht Tot secretaris der Weldadigheidszaken van de Koningin-Moeder is benoemd Jhr. Wlt- scn Elias, gepensioneerd kapitein ter zee. Douwes Dekkercs. Volgens de „N. Soer. Ct." circuleert onder de inlanders een rekest aan dc Koningin, met het verzoek Dou wes Dekker en Soewardi, evenals Tjipto te vergunnen, naar Indië terug te keeren. Nederland en de oorlog. Schending onzer neutraliteit. Men meldt uit 's Gravenhage: Naar aanleiding van hetgeen onlangs door Reuter werd geseind, omtrent een plaats ge had hebbende schending van het verbod tot wisseling van radio-telegrafische seinen door een schip van een der oorlogvoerende mo gendheden in dc haven van Sabang. hebben wij ons tot den minister van Koloniën om na dere inlichtingen g* .vend, in het bijzonder om te vernemen in hoeverre hier kon worden ge dacht aan nalatigheid of onachtzaamheid van de zijden der autoriteiten ter plaatse. De minister van Koloniën, mr. Pleyte, mach tigde ons, het volgende omtrent de toedracht dor zaak mede te deelen In den nacht van 27 op 28 October j.l. ring het draadlocze kuststation te Sabang verschil len." oproepingen op van een stoomschip dat zichzelf door fictieve namen aanduidde, wat deed veronderstellen dat die oproepingen bestemd waren voor eene der in de haven van Sabang liggende Duitsche koopvaardij schepen. Een onmiddellijk daarop ingesteld onder zoek bracht aan hel licht, dat aan boord van het Duitsche bandelsstoomschip Preussen, dat niet van een draadlooze installatie was voor zien, tegen de binnenzijde van het want, een van buiiten onzichtbare antenne was aange bracht die in verbinding stond met een ge heime ontvarginrichting in de hut van een der scheepsofficieren. Deze ontdekking leidde tot eene gerechte lijke vervolging van den commandant van d!e Preussen en tot het in beslag nemen van hert stoomschip. Uit het onderzoek bleek ook, dat de gehei me ontvangin rich ting eerst enkele dagen voor de ontdekking ervan was gereed gekomen. De minister deed ons nog kennis nemen van een ambtelijk telegram uit Indië, waaruit blijkt, dat, toen de Preussen op 3 Augustus te Sabang aankwam, zij geen antenne droeg; dat 6 Augustus het verbod van het hebben van een radio-telegrafische installatie bekend werd gemaakt aan alle stoomschepen van oorlogvoerende mogendheden te Sabang, en dat het radio-telegrafisch station te Sabang Inst, -tie kreeg om eventueele overtredingen van dit verbod te controleeren en daarvan rap port uit te brengen aan de autoriteiten, terwijl op 28 September alle antennes moesten wor den ingenomen en verzegeld. Ook In Lloyd's register stond de Preussen vermeld als zonder draadlooze installatie aan boord. Een adres van den Nationalen Vrouwenraad. De Nationale Vrouwenraad van Nederland heeft een adres gericht aan H. M. de Koningin waarin H. M. wordt verzocht zich in verbin ding te stellen met de Regeeringen der andere neutrale landen van Europa en met die dei Vereenigde Staten van Amerika, om zoodra eene gunstige mogelijkheid in de naaste toe komst het veroorlooft, hare gezamenlijke en voortdurende bemiddeling aan te bieden aan de oorlogvoerende Staten, die moge leiden tol herstel hunner normale onderlinge betrekkiu- gen. Opdat echter op het juiste oogenblik die gun stige mogelijkheid kunne gevat worden, die nen de genoemde neutrale Staten in volge houden gedachtenwisseling over dit punt met elkaar te werken en een overdacht stelsel van samenwerking te overwegen, dat hqn geza menlijk voorstel tot een waardevol aanbod voor de oorlogvoerende Staten maken kan. Met te meer vertrouwen wendt de N. V. van Nederland zich tot H. M., omdat de voor naamste Vredesvereenigingen in de V. St. var Amerika reeeds een gelijkluidend verzoek tc! den President dier Staten hebben gericht, die naar ontvangen mededeelingen, den geest van het verzoek in zijn welgezinde aandacht ont vangen heeft. Een afschrift van het adres is eveneens aan de Nationale Raden der andere neutrale Sta len toegezonden, met een begeleidend schrij ven, waarin op de wenschelijkheid wordt aan gedrongen, de actie van den NationalcD Vrou wenraad van Nederland in de andere neutrale landen door een dergelijke actie te steunen. Betaling in vreemde munt. Blijkens een bekendmaking van de minister* mn Financiën en van Waterstaat kunnen met ingang van 1 Dec. tot een nader te bepalen rlatuin in bepaalde aangewezen grensgemeen ten in Limburg, Noord-Brabant en Zeeuwsch Vlaanderen alle betalingen, invoerrechten en accijnzen en aan de kantoren der posterijen en telegrafie geschieden in voor verschillende gemeenten genoemde bulten- landsche betaalmiddelen. Deze waarden zul len in betaling worden aangenomen tegen af wisselende koersen, welke telkens te voren zullen worden bekend gemaakt. Aanvankelijk is een koers aangenomen van 52 cents voor de Mark en 44£ cent voor de Belgische franc Sold ij betaling in Belgisch geld. Men schrijft uit Sluiskil (Z.) aan de N. Ct.: Zaterdag werden de Nederlandsche soldaten alhier gedeeltelijk met Belgisch geld. uitbe taald. Buikgordels. Het Haarlemsche comité heeft than* ni? minder dan 6000 buikgordels gereed ter toe zending aan den commandant van het veld leger, ter verdere distributie. Sigaren en tabak voor onze militairen. Wegens het voornamelijk na den intocht dei Belgische vluchtelingen sterk verminderen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2