BINNENLAND. Verspreide Berichten. yan eene geweldige ontploffing. De Duilsclie Êolitiek moest trachten, door zich te verstaan jet de afzonderlijke staten van de triple- entente het oorlogsgevaar te bezweren. Zij )noest tegelijk onze weerkracht zoodanig ver- kterken, dat wij tegenover den oorlog, als hij kwam, opgewassen zouden zijn. WIJ hebben het eene en het andere gedaan In Frankrijk ontmoetten wij telkens weer de rvanche-gednchte. Door eerzuchtige politie kers gevoed, bleek zij sterker dan de onge twijfeld door deelen van het Fransche volk -ekoesterden wensch om met ons in eene ver- \ouding van goede buurschap te leven. Met Busland kwam het wel tot op aich zelf staan de overeenkomsten, maar zijn vast verbond met Frankrijk, zijn strijd met het met ons verbonden Oostenrijk-Hongarijc. zijn door penslavistische machtsbelustheid gekweekte haat tegen Duitschland maakten overeenkom sten onmogelijk, waardoor in het geval van politieke krisissen het oorlogsgevaar werd uit gesloten. Betrekkelijk het vrijst stond Enge land. Hier kon het best de poging gedaan worden om te komen tot eene verstandhou ding, die inderdaad den wereldvrede zou heb ben gewaarborgd. Daarnaar handelde ik. De weg was smal; dot wist ik wel. De Engelsche eilnnd-denk- wijze had in den loop der decennia het aan lijn gegeven aan het beginsel, dat aan En ge tond met de kracht van een van zelf sprekend dogma het arbitrium mundl toekomt, (tot het slechts kan handhaven door eene onbetwiste heerschappij ter zee eenerzijds en door het evenwicht der krachten op hel vasteland an derzijds. Ik heb nooit de hoop gekoesterd dat ik dien auden Engelschen stelregel door overreding zou kunnen breken. Wat ik voor mogelijk hield was, dat de toenemende macht van Duitschland, het toenemende gevaar voor een oorlog Engeland zouden kunnen bewegen in te zien dat -deze oude stelregel onhoudbaar en onpraktisch was, en dat een vreedzame samenwerking met Duitschland verkieslijk zou zijn. Dat dogma vernietigde echter tel kens weer de mogelijkheid van een overeen stemming. Na de crisis van 1911 dwong de volksstemming de Engeü&che machlhebbers ot een toenadering tot Duitschland. Na lang- durigen arbeid slaagde men er eindelijk in het eens te worden omtrent verscheidene ge schillen op oeconomisch gebied betreffende Afrika en Voor-Azië. Hiermede zou de kans 'op politieke wrijving worden verminderd "Wanneer men ons niet beletten wil onz* krachten vrij te onptlooien, biedt de wereM plaats genoeg voor beide volkeren om ito ■vreedzame mededinging hun krachten te me ten. Dit Is het beginsel waaraan de Duitsche politiek ®ich siteedis heeft géhoulden, doch terwijl wij in dezen geest onderhandelden, was Engeland er aanhoudend op bedacht in nauwere betrekking tot Frankrijk en Rusland te komen. Het stond vast dat er buiten de po litieke verhoudingen om steeds vastere mi'i- taire afspraken werden gemaakt voor het ge val dat een oorlog op het vasteland zon uit breken. Engeland voerde deze onderhandelin gen zoo geheim mogelijk. Wanneer er Iets van uitlekte, wTerd de beteekenis daarvan ?n •pers en parlement ala volmaakt onschuldig voorgesteld. Ze bleven ons echter niet verbor gen. De toestand was aldus: Engeland was weliswaar bereid over bizondere aangelegen heden met ons te onderhandelen, doch het hoofdbeginsel van zijne politiek bleef: Duitsch land moet belemmerd worden in de vrije ont plooiing van zijn krachten door de z.g. ba lance of power". Wij hebben het niet laten ont toreK-i aan waarschuwingen aan de Engel sche iv:geering. Nog dn 't begin van Juli van dit jaar liet ik aan de Engelsche regeering te kennen geven, dat hare geheime onderhan delingen met Rusland inzake een vlootover- eenkomst mij bekend waren. Ik heb u opmerkzaam gemaakt on de ern stige gevaren die deze Engelsche politiek voor den wereldvrede heeft. Veertien dagen later gebeurde reeds wat ik voorspeld had. Toen de oorlog was uitgebroken, heeft Engeland zijn masker laten vallen en luide en openlijk ver kondigd: Engeland zal strijden tot Duitsch land in economisch en militair opzicht op de knieën ligt. Daarop hebben wij maar één ant woord voor onze vijanden: Duitschland laat zich niet vernietigen. Het heeft zoowel -ijn militaire als zijn financieele kracht schitterend bewezen en die zonder voorbehoud In dienst van het vaderland gesteld. Het economisch leven wordt op de been ge houden, het aantal werkloozen is betrekkelijk gering, dc organiseerende kracht van Duitsch land weet in steeds nieuwe vormen onheilen Ui schade te voorkomen. Geen man en geen vrouw onttrekt zich aan vrijwillige medewer king, wij behoeven de trom voor de werving niet te roeren, en alles wordt gedaan voor het eenige groote doel: voor het land der vaderen, voor de hoop der kinderen en kleinkinderen alles te geven, goed en bloed. Als deze geest, 'leze zedelijke grootheid des volks, deze heer lijke heldenmoed van ons volk in wapenen door onze tegenstanders smalend „milita risme" wordt genoemd, als zij ons voor „hun nen en barbaren" uitschelden, als zij een stroom van leugens over ons verspreiden, dan kunnen wij fier genoeg zijn om ons daar van niets aan te trekken. Deze bewonderenswaardige geest, die In do harten van het Duitsche volk leeft, deze on geëvenaarde eenheid, ze moeten, ze zullen ons de overwinning brengen. Wanneer wij een roemrijken, gelukkigen vrede hebben bevoch ten .willen wij dien geest hooghouden als het heiligste erfdeel van dezen schrikkelijk ern- stlgen en grooten tijd. Ik herhaal hier het woord, dat de Keizer heeft gesproken toen de oorlog uitbrak: „Ik ken geen partijen meer, ik ken alleen Duitschers." Wanneer de oorlog ten einde is, zullen de partijen terugkeeren. Zonder partijen, zonder politiek en strijd geen politiek leven. Dit geldt ook voor het meest vrije, meest eendrachtige volk. Doch daar voor willen wij strijden. Ik voor mij verzeker, dat er in dezen strijd nog slechts van Duit schers mag worden gesnrnken. Met oprechten, warmen dank gedenken wij Duitschland's zonen, die hun leven hebben egevcn voor de eer van het vaderland. In aangezicht van hun thans verstomden hel denmoed leggen wij de eendrachtige gelofte sf te zullen volhouden tot onzen laatsten ademtocht, opdat onze kinderen en kindskin deren in een sterker Duitzthland, vrij en be schermd tégen bedreiging en geweld, verder kunnen bouwen aan de grootheid van het rijk. De klank \an deze gelofte zal doordrin gen tot onze zonen en broeders, die verder strijden tegen den vijand Voor Duitschland s hartebloed zijn wij bereid alles op te offeren. Wij zullen volhouden, totdat wij de zekerheid hebben dat niemand onzen vrede meer zal durven verstoren, waarin wij den Duitschen geest en de Duitsche kracht zullen ontplooien en ontwikkelen als een vrij volk. De rijksdag nam na den nrat geestdriftige bijval ontvangen rede van den rijkskanselier, de nieuwe oorlogscred jolen tot een bedrag van vijf mil 1/iarden aan, die door de regeering waren aangevraaj^ met slechts ééne stem tegen: dde van den afgevaardigde Liebknecht. De zitting van den rijksdag is daarna ver daagd tot 2 Februari 1915. Pretoria, 2 Dec. (R.) Officieel bericht. De Wet ls gevangen geno men. Londen, 2 Dec. Reuter verneemt, dat Duitsch' genover Portugal verontseliul- digir ft gemaakt wregens den inval in Angote B e r l ij n2 Dec. (Björnson). Naar uit Pe tersburg aan de Neue Züricher Zeitung wordt geseind, wordt de russificatie der door de Russen bezette deelen van Galicië en de Buko- wina krachtig doorgezet. De curator van het Russische schooldistrict in Kiew is te Lem- berg aangekomen om het schoolonderwijs op Russische leest te schoeien. Dezer dagen wer den ook particuliere cursussen geopend, waar enkel in het Russisch wordt onderwezen. In Lemberg zijn ook aangekomen de leiders der Russische nationalisten en leden der doema, zooals Balaschow, dr. Vergun, Sawenko, Semtschenko, Moschaisky, Schulgin en Noki- nowon, die met het bestuur der steden in Ga licië zullen belast worden. De organisatie van het nieuwe gouvernement Tarnopol, dat 15 districten omvat, is gereed. 32 personen wer den tot 1 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij weigerden Russische banknoten aan te neraen. De Nowoje Wremja bericht, dat dagelijks geheele detachementen Russische politiedie naren in Galicië aankomen. Londen, 1 Dec. (R.) De oorlog blijft een menie waardig geringe n invloed uitoefenen op den prijs van de levensmiddelen. Een pond Engeisch vleesch kost heden slechts oen pen ny meer dan verleden jaar en de prijsverhoo- ging voor ingevoerd vleesch is even/eens ge- nng. Aan den anderen kant zegt eene van de regeering afkomstige verklaring, dat hel graan in Berlijn twaalf shillings meer kost dan in Louden. Londen, 1 Dec, (R-) De statistieken, die de Board of Trade heeft uitgegeven over de werkloosheid in het vereenigde koninkrijk in October, verschaffen het bevredigende be wijs, dat aan handel en nijverheid betrek kelijk weinig afbreuk wordt gedaan. De ver mindering van het aantal werkenden was in September vrij aanzienlijk; maar rekening houdende met de dienstnemingen en de op roepingen van reservisten, was de netto-ver houding toch slechts H pet. In October is er eene groote verbetering gekomen, dank zdj de herlering van het vertrouwen in het binnenland en de toeneming van handel en nijverheid. Bij deze factoren moeten nog ge voegd worden de groote bestellingen, die ge daan werden voor de legers van Groot-Brit - tannié en de bondgenooten. Dit alles schonk voortdurend leven aan den handel, behalve voor een of twee onderdeelcn van het han delsbedrijf. Omstreeks half October was het aantal dienstnemingen bij het leger gelijk aan dat van de werklooze mannen tijdens den oorlog, terwijl voor de vrouwen de werkloosheid merkbaar minder was dan in September. B er 1 ij n, 2 D e c. (Björnson). In een hoofd artikel bespreekt het Stockholmsche Aftonblad de mogelijkheid eener spoorwegverbinding tusschen Zweden en Finland. Een lijn naar Karoena als verlenging van de Zweedsche voornaamste lijn naar de grens was reeds voor den oorlog besproken. Intusschen was de toestand zeer moeilijk geworden. Wanneer men economisch de afsluiting van Rusland kan bereiken door middel van een uitvoerweg over noordelijk Scandinavië naar de Noord zee, dan moet men volgens het blad vreezen, dat Duitschland alles zal doen om dezen weg af te sluiten. Men zou er dan ook rekening mede moeten houden, dat men niet zeker kan zijn, dat de neutraliteit der noordelijke staten zou worden geëerbiedigd. Het blad meent, dat in ieder geval dringend behoefte bestaat aan een innig samengaan tusschen Zweden en Noorwegen tot krachtige bescherming van hunne gemeenschappelijke belangen. Van Noorsche zijde hoort men ook invloedrijke stemmen ten gunste van het sluiten van een Skandinavisch defensief verbond, dat ook Denemarken zal omvatten. Van Engelsche zijde wordt gezegd, dat zich die bond eerder tegen dan voor Duitschland moet verklaren. Dergelijke beweringen zijn van geen beteekenis tegenover het vaste be sluit de neutraliteit tot het uiterste te hand haven. In ieder geval zijn het thans ernstige tijden in het noorden. Wat echter Zweden betreft, het heeft wel veel zwaardere tijden doorgemaakt, toen buitengewone gevaren het ontvolkte, uitgehonderde land dreigden. Thans zijn de toestanden geheel anders. Voor alles moet het volk zijn versland en zijne rust be waren, vooral in deze dagen nu zoovele ge ruchten de ronde doen. Petersburg, 2 Dec. (R.) Bij keizerlijke ukase is: 1. verboden zonder bijzondere mach tiging van den minister van financiën de be taling. de aflevering, de toezending of de be zorging aan instellingen of onderdanen van Oostenrijk-IIongarije, Duistchland en Turkije van contant geld, papieren van waarde, zil ver, goud, platina, edelgesteenten of daarvan vervaardigde artikelen; 2. verboden de uitvoer naar het buitenland van contant geld, waarde papieren. zilver, goud en platina; waarvan de waarde 500 roebels voor iedere zending over treft; 3. verboden de toelating tot de brand kasten van personen, voorzien van door de bovengenoemde instellingen en onderdanen afgegeven procuratiën. De ukase bevat ook bepalingen over het toe zicht op ondernemingen van vijandelijke on- dv.»dan.'n eu zusLcllingeu. N e w-V o r k, 2 Dec. (R.) Volgens een tele gram uil Washington aan de Herald heeft het staatsdepartcment een algemeen protest inge diend bij de Britschc regcering tegen het recht, dat deze zich aanmatigt tot aanhou ding van Amerikaansche ladingen van voor waardelijke contrabande, bestemd voor neu trale havens en geconsigneerd aan de order van den schipper. De militaire medaille voor generaal Joffre. Van de groote onderscheiding, door den Duitschen Keizer verleend aan generaal Von Hindenburg en aan generaal Mackensie, maakten wij gewag. Wij achten ons nu ook verplicht te wijzen op de militaire medaille, door de Fransche rugeering vereend aan ge neraal Joffre. President Poincaré, de minis ters Viriani en Millerand en de voorzitters ran Senaat en Kamer, Dubost en Deschaiiel, begaven zich voor dit doel naar 't front. ,.Dezc eenvoudigje en eervolle medaille zeide o.a. Poincaré is het kenmerik ran de hoogste militaire deugden. Zij wordt met gelijken trots gedragen door de generaals en door de soldaten. Gij hebt van begin af aan buitengewone hoedanigheden aan den dag gelegd, waardoor de bewegingen van het Fransche leger uitstekend werden uitgevoerd. Uw kalmte en berekenend overleg, hebben alom hoop en vertrouwen gevestigd. Afijn geluikwenschen wil ik ook niet onthouden aan de staf-officieren, die met u samenwer ken, en die zich op buitengewone wijze van hun taak kwijten, alsmede aan de manschap pen van het geheele front van de Vogeezen, tot aan de Noordzee, dat ik ga bezoeken." Een grooteslag in België aanstaande? Een der oorlogscorrespondenten van D c Tijd meldt d.d. 29 November uit Calais: „In België is een groote slag op handen*. De Duitschers zijn in de laatste dagen bezig hun troepenmassa op het front Oslende— Yperen danig te versterken. Deskundigen schatten de troepen op 700.000 man. De ver bondenen, dlie door hun uitstekenden inlich tingsdienst volkomen op de hoogte zijn, heb ben eveneens nieuwe reserve aangevoerd, en gereed gemaakt voor do vuu rlinie, zoodat men veilig kan aannemen, dat bijna 1$ millioen manschappen op die lijn tegenover elkander staan. De geallieerden hebben hun infanterie mees terlijk ingegraven. De stellingen zijn bijna niet te onderkennen. Zelfs voor ingewijden zijn ze alleen dan waarneembaar, door zich te voren te vergewissen van de ingenomen stel lingen. Groote massa's lanciers van het Bel gische leger zijn in die richting heengetrok ken. Men beweert hier met groote stelligheid, dat zelfls troepen die nog kort geleden in en rond Antwerpen lagen, nu aan 't front bij de Yser liggen. Ook is een verhoogde actie aan de kust merkbaar. Het commando te Calais wordt vanaf deze week gielcgd in handen van de Engelschen. Zelfs de Belgische soldaten worden ver trouwd gemaakt met het scheepsgeschut der Engelschen. Eveneens is zwaar Frnnsch veld geschut in ruime mate hüer aangekomen. Al deze verschijnselen wijzen er op, dat in de eerstkomende dagen een groote veldslag is te wachten. Nog een ander teeken is de drukke verken- ningsd-ienst, dien dc vliegeniers doen. De vlie gers der verbondenen wagen zich bij herha ling boven Brugge en zelfs Gent. Mot het verleenen van faciliteiten aan de pers is men 'hier zuinig. De Engelsche staf in- zonderhedd wil goen journalisten aan hel front hebben. Schrijver dezes, die een spe ciale aanbeveling hoeft, mag tot op korteü afstand naderen, zoodat hij kan waarnemen den mogelijken uitslag, doch blijven en ver toeven mag niemand. D$t alles wijst eveneens op een voorbereiding tot ernstige dingen. Al wat ambulance aanbelangt wordt versterkt. De hospitalen ontvingen aanzeggingen om zooveel mogelijk bedden beschikbaar te heb ben." In verband met het bovenstaande diene nog^ dat volgens den bekenden oorlogscorrespon dent M. van D e T ij d. eenige dorpen boven de Yser-lini* op last der Duitschers ontruimd zijn. De beschieting van Zeebrugge. De correspondent te Sluis van het Hbld. meldt: Druppelsgewijs worden, ondanks alle po gingen der Duitschers tot geheimhouding, de iuiste resultaten en de beteekenis van de be schieting van Zeebrugge toch bekend. Het blijkt, dat door het Engelsche geschut de havenwerken zoodanig getroffen zijn, dat in de sluisdeuren geen beweging meer is te krij gen. Wat in de haven ligt kan dus niet meer naar buiten, en omgekeerd kunnen de booten, die in het kanaal liggen, alleen over land naar zee gebracht worden. Hoe verlegen de Duit schers daarmede zijn, blijkt wel uit hetgeen zij doen om uit de moeilijkheid te komen. Gisteren kreeg n.l. de heer Caprieau, directeur der electrische centrale in Zeebrugge de sluiswerken worden eleclrisch bewogen schriftelijk verzoek der Duitschers, uit Slui'- waar hij thans vertoeft, naar zijn woonplaats terug te komen. De heer Caprieau bedankte nochtans voor de vriendelijke uitnoodiging. Te Brugge wemelt het op het oogenblik van de soldaten. De straten zijn overdag overvol, 's Nachts worden de soldaten in particuliere huizen ingekwartierd, omdat men b?; een ver blijf in de kazerne vreest voor bomaanslagen uit vliegmachines. De Britsche vliegeniers. De correspondent van een Engelsch blad in België meldt, dat die Bril6clie vliegeniers niet alleen op zee, maar ook in de lucht be langrijke diensten licbben bewezen. Wanneer het weer niet al te slecht was, maakten zij kleine tochten over de vijandelijke linies. Zij Plegen op met c-enige bommen bij zach en keerden zonder deze terug. Terloops deelt de correspondent verder me de, dat de leden van het vliegenierscorps van een nieuw wapen worden voorzien. Het is een nieuw soort pijl, gelijkend op d*ie welke door de Tauben gebruikt wordt. Aan dc punt is echter een stof bevestigd, <lie dadelijk ont brandt, wanneer de pijl een voorwerp raakt. Het wapen is bestemd om Zeppelin-aanvallen af te weren- Men gelooft, dat één püL die het omhulsel treft, voldoende zou zijn om hel luchtschip uiteen tc doen springen. Deze pijlen worden automatisch uitgewor pen, vijftig of zestig tegelijk en zij versprei den zich bij hun vlucht naar beneden over een uitgestrekt gebied. Zij kosten ongeveer 5 francs per stuk. Burgemeester Max. De Courrier de l'armée beige meldt, dat de heer Max, de te Glatz in Silezië geïnterneer de burgemeester van Brussel, van daaruit ge seind heeft, dat hij het goed maakt en verzoekt, zijn vrienden daarvan kennis te geven. In Du itseh-Luik De scholen te Luik zullen weldra als het kouder wordt, moeten sluiten bij gebrek aan brandstof. De kinderen moeten nu reeds hun mantels en jassen aanhouden. De kinderen, die thans in Luik geboren worden, staan als Duitschers ingeschreven. De oudere Duitsche soldaten, die thans zoowel in Luik als in Hoei, Andenne, Namen enz. de bezetting vormen, schamen zichzelf over de wandaden van het élite-corps, dat nu drie maanden geleden België binnenviel. Een dier ouderen te Andenne trachtte als ergernis te doen gelooven, dat men eerst de misdadigers uit de gevangenissen in het soldatenpak stak en deze voorop zond Tel. De toestand in Servië. De Times verneemt uit Petereburg, dat vol gens een telegram uit bïïsj dte toestand aan die Servische grens zeer ernsrtig wordt. De Oostenrijksche rageering heeft daar een half millioen troepen hoen gezonden. Da Servische troepen konden bijtijds in meer defensieve stel lingen terugtrekken. In rale Servische regi menten is hot aantal officieren van 75 to4 8 verminderd. De Serviërs hopen, dat de Russi sche troepen spoedig onder de muren van Budapest zullen verschijnen. „D e„Goeben". De New-York Herald verneemt uit betrouw bare bron, dat de Goebfen thans in den Bos porus ligt, tegenover Therapia. He schip heeft zeeir veel geleden van de Russische granaten en honderden werklieden zijn reeds eenige dagen bezig om de averij te herstellen. Aviatiek. Volgens den Petensbun-gscheix correspon dent van de ..Berlingske Tidende" heeft het Russische leger op het gebied van de avia tiek een grooten achterstand in te halen. De Russische legeraanvoerders zijn dagelijks in de gelegenheid te bemerken, dat de Duitschers op dit gebied heel wat meer presteeren dan zij. oornamelijk de Duitsche artillerie trekt veel voordeel van de aanwijzingen die de aria leur haar doen. Men zet cr nu van Rus- sischcn leant alles op, om de ariatasche af- deeling te verbeteren en zooveel mogelijk ariateurs op te leiden. De luchtschepen hadden volgens den cor respondent, op het oostelijk oorlogstooneel nog weinig van ziich doem spreken. De Duit- sobers schijnen ze hier weinig te gebruiken, en men heeft nog maacr heel zeldzaam een Zeppelin boven de Russische stellingen ge zien. Typhus. Majoor H. Stedman deelt uit Calai® in een ingezonden stukje in do Times medo, dat het Belgische leger en de burgerlijke bevolking van Wef7l-Vl aan deren en Noord-Frank rijk met een typhus-epddtemiie worden bedreigd. Da gelijks doen zicih 20 k 30 nieuwe ziektegeval len voor alleen onder de soldaten en de ma joor dringt nu aan op de zending van een hospitaalschip naar Calais en de oprichting van een hospitaal van minstens 600 bedden in België, bijv. te La Panne. Londen, 2 Dec. (R.) Zes personen zijn gedood en velen gewond bij een ontploffing in eene fabriek ran lyddiet in een dorp bij Bradford. De ruiten van alle andere gebou wen in het dorp werden stukgeslagen. Kamerovereicht. Tweede Kamer. In de zitting van Woensdag is o.a. het ont- wem betreffende bijzondere maatregelen voor de .Kamers van Arbeid met het oog op de lijds om<3land:(ghiec|en en bestendiging van dien staat van beleg. Daarna waren aan de orde de ailgemeene beschouwingen over het ontwerp-Mendels tot voorkoming in de huidige tijdsomstandighe den van ongewenschte gedwongen ontrui ming van woningen. De heer van Wijnbergen (R.-K.) be strijdt het voorstel er op wijzend, dat de re geering geen bizondere maatregelen noodiig achtte eil voorts wijl het in strijd is met het karakter van overeenkomst. De heer Rink (U.-L.) (bestrijdt het even eens en noemt het te kras en te vergaande. Het zou allerlei onbillijkheden in het leven roepen. De heeir v a n H a m e 1 (U.-L.) zegt, dat zijn hoofdbezwaar tegen het ontwerp, dat voor hem onaannemelijk ls, hierin ligt, dat de rech ter zou gaan beschikken over de Staatskas. Hij bepleit rechterlijke sanclie voor de be middeling van het Steuncomité, waar geen schikking mogelijk blijkt. De heer Lideman (V.-L.) acht het ont werp onnoodig. Er is geen sprake van mas sale uilzetting. De heer Limburg (V.-D.) is het in hoofd zaak met nar. van Hamel eens. Hier wordt een tc groote macht aan den rechter gegeven. Hij zal niet voor het ontwerp kunnen item- men. Morgen half twaalf voortzetting. De oorlogsleening. Het Voorloopig Verslag is verschenen over het wetsontwerp tot het aangaan van een gcldlecning of -leeningen van 275 millioen gulden en tot voorziening in de middelen tot dekking van rente en aflossing dier leening of leeningen. Het verslag geeft eetn breedvoerig over zicht van de bedenkingen tot welk het ont werp heeft aanleiding gegeven, in verband waarmede de Commissie van Rapporteurs den Minister van Financiën uilgcnoodigd heeft tot een mondeling overleg, dat de vol gende uitkomsten opleverde le. Gaf de Commissie den Minister in over weging de opcentenheffing enkel voor de eerstvolgende 8 joreD voor te schrijven., en in ai-. 38 le lezen dat vó6r 1 Januari 1917 een wetsvoorstel zal worden ingediend ter be paling of na die 3 jaren <le heffingen in de artikelen 34 tot en met 37 bedoeld, besten digd. herzien of door een heffing ir. eens of op andere wijze vervangen zulfen worden. De Minister verklaarde zich bereid, het ont werp in dien zin te wijzigen. 2e. Vroeg de Commissie of de Minister de rente van de vrijwillige leening niet zou kun nen stellen op 4i pet. Dc Minister antwoord de, daartoe niet tc kunnen overgaan, omdat ■hij zulks met het oog op het welslagen der leening te gevaarlijk achtte, Hij meende \~r- der dat de rentes:and de eerste jaren wel niet lager dan 5 pet. zal zijn, onverschillig of de rente der leening op 5 dan wel op 4£ pet. gesteld werd; z. i. was ook niet te verwach ten dat dopr een rente van 5 pet. het terug nemen van gelden ran de spaarbanken he denkelijke proporties zou aannemen. 3e. Verklaarde de Minister op een vraag d,er Commissie, dat hij het zeer bedenkelijk zou achten, door uitstel van aflossing der leening gedurende de eerste 2 of 3 jaar d« lasten der leening op die wijze op de toe komst le schuiven. 4e. Verklaarde de Minister zich bereid de opcenten op den geslacht accijns, de invoer rechten en de successierechten, uit 't wets ontwerp te doen ven.'alten. In verband hier mede zal hij voorstellen de opcenten op de vermogens- -en hJedriifsbcl'asl.'ingen op een hnoger bedrag, denkeliik op 33, te bepalen. Ten slotte verklaarde hij zich bereid de bepalingen omtrent de vrijwillige cn de ge dwongen leening zoo te wijzigen, dat de vier de termijn ran storting m geen geval vóór Juli 1915 te doen geschreden en dat de Re geering zir.h voorbehoudt, die vierde stor ting niet te doen geschieden voorzoover zij niet nader heeft plaats gebed. De bedoeü-mg is om gelegenheid te geven om rekening te houden mot den stand van 's lands financiën op dat tiidstip Men drong er op aan. dat de gelegenheid om op de leening in te schrijven zal worden opengesteld bij alle postkantoren, dus ook op plaatsen waar een betaalmeester of ontvan ger der directe belastingen gevestigd is, en voorts bij alle hulppostkantoren. De meening werd uitgesproken dat het ge- wensohl zou zijn eene concurreerende inschrij ving tc openen tegen een daarbij aan te geven koers, mits niet beneden pari, hetgeen aan het bezwaar van de hooge rente van 5 pet. zou kunnen tegemoet komen. Aangedrongen werd op uitbreiding van de gelegenheid tot storting in dien zin, dat de stortingen ook bij de Bijbank en bij de Agent schapen der Ned. Bank zullen kunnen ge schieden. Door verscheidene leden word bezwaar ge maakt tegen het toekennen van eene provisie aan bankiers, makdaars in effecten en com missionairs in effecten. Daadioor zou. naar zij meenden, geheel noodeloos bijna f 700.000 voor de schatkist verteren gaan. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 3 De cember bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten: erkend als consul van Groot-Brittannift te Ylissingen N. C. Haag; bevorderd tot hoofdcommies der telegrafie J. A. de Haas en B. H. Guijpers, heiden tele- graafcommies le Wasse. benoemd bij het reserve-personeel der land macht, met heslemming voor den dienst bij de landweer, bij de infanterie der landweer, tot reserve-tweede-hrtennnt. de dienstplichtige ser geant C. van der Wees, van het 36ste bataljon landweer-infanterie, en tijdelijk benoemd tot reserve-tweede-luitenant, de d'enstplichtige sergeant N. J. Wetter, van het 20ste regiment infanterie i aan den uit hoofde van lichaamsgebreken ge- pensionneerden kapitein G. F. Brantsma, van het voormal'g regiment grenadiers en jagers, die bij Kon. besluit van 20 Aug. 1914 no. 55, op zijne aanvrage, weder in dienst werd gesteld, opnieuw ter zake van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en aan genoemden geoens. officier, onder intrek- k;ng van het voortdurend pensioen ten bedrage van f 1061 's jaars, een voortdurend pensioen verleend ad f 1313 's jaars. ingetrokken en buiten werking gesteld, het Kon. besluit van 27 Nov. 1914 no. 30, voor zoo veel betreft den vaandrig A. A. Schaberg benoemd, gerekend van 7 Nov. 1914, bij het wapen der infanterie ,en wel bij het 4de regi ment, tot reserve-tweede-luitenant, de vaandrig A. A. Schaberg, van het korps benoemd, gerekend van 22 Nov. 1914, bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wa pen der infanterie, bij het regiment grenadiers, tot reserve-tweede-luitenant, de vaandrig M. D Bremmer, van het korps eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend, aan den militie-tweede-luitenant A. F. W. Delsman, van het 18de regiment infanterie, ter zake van ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken t eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend aan den reserve-kapitein J. A. T. H. F. van Rijswijk de Jong, van het 30ste bataljon landweer-infanterie, ter zake von ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst wegens lichaamsgebreken; tijdelijk benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-eerste-luitenant, de eervol ontslagen eerste-luitenant der infanterie van het leger in Ned.-Indië J. W. Hoekman. Staatscommissie Auteurswet. Gisterenmiddag is dc Staatscommissie ter voorbereiding van de herziening van het over gangsrecht der Auteurswet 1912 door den Minister van Justitie, mr. B. Ort, in een der lokalen van zijn Departement met eene rede voering geïnstalleerd. Dc voorzitter, prof. mr. H. L. Drucker, dank te met enkele woorden den Minister namens de commissie voor het in haar gesteld ver trouwen, en verzekerde dat deze in ruime mate aan belanghebbenden en deskundigen de gelegenheid zou geven hun belangen tc be pleiten en hun inzichten kenbaar te maken. De munt quae st ie. Near De TSjid verneemt, was men in de Zaterdag op heit departement van financiën gehouden con ferentie -ran voorzattere rail langs de gren zen cvlcaen Kariyera van Koophandel alge

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2