8Tnnenüand~ vao overal verzoeken tot samenwerking mei gelijk gezinde vereenigingen wordt verzocht. Het trof mij dat ook dc leidende leringen in de Vrouwenbeweging ki het buitenland onze medewerking zoeken, b.v. het bureau Intern. Feministe de Renseignements des victim es de la guerre, gevestigd te Lausanne, wendde fidh tot ons. Hartelijk roep ik ook de leidster der Vrou wenbeweging in Nederland door uw lus- schenkorast toe ons te steunen en ook gelden ▼oor ons werk ons toe te zenden aan de adressen der firma's E. C. Engelberls Co. te Arnhem en W. Laano te Roosendaal. Nog een terrein waarop ik hulp en steun traag van de zijde der vrouwen is in onzen arbeid onder de vluchtelingen, meisjes en trouwen aan de stations, verfkeerscentra en iakloozerrtoevluchten in België. Ik heb daartoe de hartelijke verzekering ,«n medewerking venkregen van de hoogr üuilsche militaire autoriteiten en verlang Mets liever dan dit onderdeel van mijn ar beid over te geven aan vrouwen, die roeping geld en tijd hebben zich hieraan te wijden Het is treffend hoe in België uiting wordt gegeven aan gevoelens van waardeering voor Nederland. Nog ontving de heer Van der Veen een schrijven van den burgemeester van Leuven, waarvan het laatst gedeelte voor openbaar- ■naking geschikt is om een inzicht te geven h den toestand aldaar. Dit gedeelte luidt: „Het niet in brand gestoken gedeelte van onze stad is bewoonbaar geworden, maar de levensmiddelen zijn er niet overvloedig, nor minder d<e kleeren, dekens en beddegoed, dip Stelselmatig verscheidene keeren beschadigd zijn. Het aantal onzer werkloozen is ontzet tend. slechts de molens en de brouwerijen houden hun personeel. De ellende in de geheele streek is afschu welijk en de middelen om den nood te lenigen (finantieel en anders) zijn belachelijk in ver gelijking van de uitgebreidheid van de ramp. Brand of plundering hebben zooveel wo ningen verwoest, dat wij alleen die perso nen kunnen aanraden hier terug te komen die middelen van beslaan hebben. Degenen die reeds vóór den oorlog in bescheiden po sitie leefden en wier kleine handel verwoest, of wier betrekking vervallen is, kunnen hier slechts de grootste en volkomen ellende vin den. Het is onmogelijk om nieuwe werkkrach ten op te nemen voor de stadsbedrijven. Er rijn er reeds 3000 die halve weken werken aan sommige min of meer nuttige openbare werken en wij moeten er nog velen ontslaan om te doen plaats maken voor onze onge lukkige burger gevangenen, die men ons wel dra van uit Duitschland zal terugzenden waar men er sedert drie maanden reeds dui zenden houdt." Het nieuwe karakter van den Y s e r-s t r ij d. De oorlogscorrespondent van de Tijd*, een Belg, meldt uit Duinkerken: Hoe de strijd aan den Yser een nieuw ka rakter aanneemt, beschreef ik reeds. Aan de zijde van den vijand hebben zich allerlei troepenverplaatsingen voltrokken. Er zijn op sommige punten groote strijdkrachten saam- getrokken, op andere plaatsen evenwel tal rijks manschappen aan de Yseriinie ontno men. Ik durf dan ook niet reker beweren, als confraters van mij deden, dat In België een groote nieuwe slag op handen is. Het- gene ik kon bestadigen wiist er meer op, dat het nieuwe karakter van den strijd juist ge- legt is in een schijnbaar krachtdadig optre den der Duitschers, een schijnbaren troepen- nanvc- terwijl in werkelijkheid regimenten naar het Oost olijk krijgslooneel zijn gezon den. Het heftiger optreden der Duitschers thans, vooral van bun geschut, zou dan juist tot doel hebben om de verbondenen aangaan de hun getalsterkte en hun bedoétine te mis leiden. Krijgskundig beschouwd is immers het schijnbaar krachtig en hardnekkig optreden een midi* om eigen zwakte op zeker punt te verbergen en den vijand te weerhouden door te breken. Wat de komende dagen zullen brengen, weet ik niet, durf ik niet bij benadering gis sen. Oorlog is nu eenmaal de samentasting van het onverwachte. Maar dat de nu onmid dellijk volgende dagen den door collega's ge- profeteerden grooten slag zullen brengen, ge loof ik niet. Veeleer zal het artillerieduel, dat begonnen is Zuidelijk bij Yperen en rond Nieuwpoort. krachtiger worden doorgezet. Alles wijst er m. i. naar heen, dat in de ko mende dagen weer het gesc ut het eerste woord spreekt en de taak der infanterie op de tweede plaats komt. Inmiddels worstelen de Verbondenen ge staag maar langzaam bier en daar vooruit- Een loopgraaf, een kasteel, een boschje, een we een hoeve het zijn aPemaal zoovele veroveringen van beteekenis in dezen oorlog, waarin iedere strekkende meter een heel bij zondere waarde heeft. Drie gnoote batterijen van den vijand zijn door het geschutvuur der Verbondenen bui ten gevecht gesteld. Zoo geeft iedere dag een klei* 2 winst. Hebben niet Je Diritschers reeds vor Parijs gestaanen is op deze manier de manier, die ik door Fransohe soldaten Her het slakkenoffensief hoorde betitelen niet heel de vijandelijke linie tot In België teruggebracht? Een onderhoud tusschen Keizer Wilhelm en Koning Albert. Zeer merkwaardig is in het Fransohe Gecl- book het verslag van een onderhoud, hetwelk keizer Wilhelm en koning /.'bert van België hadden in November 1913. Dit verslag is van den Franschen gezant Jules Cambon, die op 22 November 1913 naar Parijs het volgende meklde „Ik heb van volkomen betrouwbare zij-de een mededeeling ontvangen over een onder- aoud tusschen den keizer en den koning der Belgen, in tegenwoordigheid van den chef ran den generalen staf, generaal von Moitke, dat ongeveer veertien dagen geleden plaats had een onderhoud dat op -koning Albert diepen indruk moet hebben gemaakt. Ik ben over dien gewekten indruk volstrekt niet ver baasd, daar hij overeenkom* met dien welken ik eenigen tijd geleden kreeg. Dc vijandschap tegen ons blijkt scherper en de keizer is niet meer een aanhanger van den vrede. Wie tot dusver met den keizer sprak, dacht evenals teder ander, dat Wilhelm II, wiens persoon- hike invloed in vele kritieke omstandigheden ten gunste van het behoud van den vrede werd uitgeoefend, nog diezelfde opvallingen koes terde. Thans echter schijnt hij volslagen ver anderd. De Duitschc keizer is met langer de kampioen van den vrede tegen dc oorlogs- zu» htige neigingen van zekere Duitsehe par tijen. Wilhelm II is ertoe gebracht te denken, dat oorlog met Frankrijk onvermijdelijk is en dat drie te eeniger tijd zal komen. De keizer, dat behoeft zeker niet te worden gezegd, gelooft in de overweldigende meer derheid van het Duitsehe leger en in zijn ge waarborgd succes. „Generaal von Moitke sprak in juist den- zelfden geest als zijn souverein. Hij verklaar de ook, dat oorlog noodzakelijk en onvermij delijk was, maar hij was nog zekerder van succes. „Want", zoo zeide hij tot den koning „ditmaal moeien we er een eind aan maken (ectte fois il faut en finir) en uwe majesteit kan nauwelijks twijfelen aan de onweerstaan bare geestdrift die op dien dag het geheele Duitsehe volk zal meesleepen". J)e koning der Belgen protesteerde zeggen de, dat men door aldus de bedoelingen der Fransohe regeering voor te stellen, dwaalde en zich liet misleiden omtrent de gevoelens van de Fransche natie door de betoogingen van enkele heethoofden of gewetenlooze in» triganten. ,,De keizer en -de chef van den generalen staf bleven niettemin bij hun opvatting. Ge durende dit gesprek scheen de keizer over werkt en geprikkeld. Nu de jaren ook op Wil helm n gaan drukken, krijgen de familietra dities, de reactionnaire gevoelens van het hof. vooral het ongeduld der soldaten, meer en meer invloed op zijn geest. Misschien ge voelt hij een soort jaloezie op de populariteit van zijn zoon, die de hartstochten der Pan- Germanen vleit en wellicht ook meent hij. dat de positie van het Rijk in de wereld niet in overeenstemming is met zijn macht. Misschien ook dat het antwoord van Frankrijk op de laatste vermeerdering van het Duitsehe leger, die ten doel had de Duitsehe overmacht te bevestigen, bijdraagt tot de bittere stemming, want wat men ook moge zeggen, men gevoelt hier, dat de Duitsohers niet meer kunnen doen. Men zal willen weten wat achter dit onderhoud stak. De keizer en de chef van den staf zullen wel bedoeld hebben, indruk te maken op den koning der Belgen en hem er toe te brengen zich niet te verzetten als het conflict met ons mocht uitbreken. Misschien ook was het de bedoeling België minder vij andig te stemmen tegenover zekere beginse len ten aanzien van den Belgischen Congo. Mc. deze veronderstelling lijkt nu niet waar schijnlijk, daar generaal von Moitke aan het gesprek deelnam'. Het moreel der Duitsehe troepen. Men meldt uit Sluis aan de Tel.: Niet alleen heerscht thans onder het Bel gische volk onrust, met het oog op de jongste maatregelen der Duitschers. ook onder de Duitschers zeiven, vooral onder de landweer- soldaten en de landstormers, begint zich thans eene gejaagdheid te vertoonen, die in het ge heel niet strookt met het martiale voorkomen dezer mannen. Er schijnt thans overal eene keuring plaats te hebben voor geschikte elementen naar he# front. Deze laatste maatregel wel met het oog daarop. dat er bij de lui niet de minste animo heerscht, om zich daarheen te begeven, getuige de vele dienstweigeringen en de even talrijke wanhoopsdaden, die tegenwoordig overal geconstateerd worden. 1 Aantal zelfmoorden onder de soldaten begint schrikbarend toe te nemen en wel het meest onder diegenen, die vrouw en kinde ren onverzorgd moesten achterlaten. Zelf zijn de mannen overtuigd, dat het met de toelage hun van staatswege, onder de tegenwoordip heerschende duurte niet mogelijk is „aus zukommen". Brieven, die ik persoonlijk mochl inzien, bewijzen zulks klaar en duidelijk. Te Lonkeren o.a. schoot zich een landweer man voor den kop. omdat hij van zijne vrouw het bericht ha-d ontvangen, dat zij zelf en de kinderen gebrek leden. Hier in de omgeving staan er ook reeds meerderen onder scherpe bewaking, omdat men hun zelfmoordplannen toeschrijft. Zoo treedt thans onder deze mannen de wreede ontgoocheling van het bloedige ijzereö dobbelspel aan den dag. Hoe geheel anders wordt er nu geoordeeld wanneer in de verte de kanonnen hunne f*e- waltige Mclodei" zingen. Een maand geleden heette het, wanneer des morgen het geschut losbrandde: „Wir bringen den Belgiërn die Morgenkaffec." Ditzelfde sein van de Morgenkaffee brengt 'n deze periode van den strüd evenwel heel wat anders teweeg dan vroolijk handenwrij- ven. „Het front" ls de nachtmerrie geworden van tallooze militairen. „Naar het front", dat is de straf, die opge legd vfordt aan lastige elementen, voor wie cachot of cel geen afdoend correctiemiddel meer ls. Geheimzinnige treinen. Men meldt uit Leuven d.d. 3 Dcc. aan de Tel Dinsdagnamiddag te 6 uur kwamen vier treinen uit het westen hier aan. Twee daar van waren samengesteld uit een lange reeks van dichte wajgons, waarin vermoedelijk zwaar gewonde soldaten of de lijken van gesneuvelden. Deze twee treinen werden hier op een wissel gestoten. Het publiek werd op een afstand gehouden door een sterke Duit sehe wacht. Woensdagmorgen was het een afgrijselijk gezicht. Wij wisten ons door de wachten heen te dringen toen de hooge nomes" naar het stadhuis waren. De tree planken van beide lange treinen waren bijna alle vol met donkerrood geronnen bloed. De gro-nd was met bloed gekleurd. De wagons bleven gesloten. IV geheele omgeving gaf eeD scherpen bloed-reuk. De twee eerste treinen werden Dinsdag avond nog verder naar het oosten vervoerd ,,Dat zijn krijgsgevangenen", zeide ons een Duilsoh militair, waarmede ik na zes weken meer vertrouwelijk omgang gekregen had. omdat hij bij mijn oom in kwartier ligt. Maar wij, Leuvenaars, gelooven daar niets van. Voor het krijgsgevangen vervoer kan de Duit schc overheid nog gerust eenige treinen schrappen. Dat loopt zoo druk niet. Generaal von Stutt er'heim Generaal von Stuttorhcim, ridder der Jo- hannitcrorde en aanvoerder van een cavale riebrigade is op het Oostelijk oorlogstooneel gesneuveld. Generaal Leman. Een te Brussel ontvangen brief bevat, naar wij in dc Tel. lezen, mededcelingen over den gezondheidstoestand van generaal Leman, den dapperen verdediger van Luik, op het oogenblik geïnterneerd in de vesting Maag denburg. De generaal is gefheel genezen van de ziek te. welke veroorzaakt word door de inade ming der vergiftige gassen op het fort Lon- oin. Maar de verwonding, welke de generaal aan den rechtervoet had, maakte het nood zakelijk, dat in het laatst der vorige maand, een teen werd afgezet. Op het oogenblik be vindt de generaal zich in den besten wel stand. De gewelddaden der Duitschers in België. Uit Brussel wordt aan de Tel. gemeld: Te Dinant en te Tamines is een onderzoek ingesteld in zake h.et aantal burgers, die in deze twee steden gefusilleerd werden op don 23en Augustus 1.1. den dae, waarop het 86e, 108e en 186c Saksische regiment hun intocht hielden. Men heeft de lijken der doodgeschoten bur gers opgegraven en ze een eervolle, waardige begrafenis op de gemeentelijke -begraafplaats deelachtig doen worden. Te Dinant zijn 612 burgers- gefusilleerd o.w. 53 vrouwen en verscheidene meisjes van 7 tot 8 jaar, 400 (burgers werden gevangen geno men en naar Cassel vervoerd, vanwaar zij eenige dagen geleden zijn teruggekeerd. Te Tamines bedraagt liet aantal burgers, die op het Kerkplein werden gefusilleerd, 517 De Du-itsclicrs beweerden, dat de burgers op hen geschoten hebben, een feit, dat door de inwoners der stad ten stevigste wordt ont kend. Wj/t hiervan ook zij. de executie heeft plaats gehad zonder voorafgaand onderzoek of veroordeeling. Kamerove.-zicht. Tweede Kamer. De aflgemocne beschouwingen over het ontwerp Men dels werden in de vergade ring van Vrijdag voontgeaet. De heer Mend els (s.d.) vervolgt zijne verdediging. Spr. kan niet toegeven, dat de tegen hot voorstel ingebrachte juridische be zwaren gegrond zouden zijn. De voorzitter stelt voor, indien de be handeling van het ontwerp Mondeis heden niet afloopt, ook Maandagmiddag te verga der em. De heer Schaper wil liever Dinsdag weer bijeenkomen. De voorzitter handhaaft zijn voor stel, waarover nader zal wonden gestemd. De heer vanHamel (u.l.) repliceert. Hij dient een motie in, waarin de Kamer als hare meening uitspreekt, dat eene aanvul ling dor ontruimingswet nooddg ls, voor die gevallen, waarin huurders tengevolge <b*r buitengewone omsta ndighed en onmachtig zijn hun huur te betalen en dat onverwijlde hw&enimg van zuflk eene aanvulling wcnsche- lijik is. 'De beraadslagingen worden voortgezet. De minister van justitie, de heer Ort verklaart, dat de regcering nauwkeurig na gaat of de steuncomités het woningvraag stuk voldoende bestrijken en als net noodig is zeker zal ingrijpen. De heer Limburg (v-d.) stelde voor een andere motie en goeft in overweging ven slot daarvan luidende: Voorts dat spoedig tot stand kome een regeling van de geldelijke tegemoetkoming aan personen, ma ooor de tijdsomstandigheden niet in staat zijn huur overeenkomst, na te komen. Art. 1 van het voorstcl-Mendels *crd ver worpen met 14 togen 37 stemmen. Vóór de sociaal-democraten, de hoeren Patijn, Vau Doorn, de Meester, Foch en de voorzitter. Na verwerping van artikel 1 trok dc hcci Mendels zijn voorstel in. Over de motie-van Hamel, aangevuld door mr. Limburg, uitspre kende de wenschelijkhcifd van geldelijke tege moetkoming aan onmachtige huurder;, staak ten de stemmen (26 tegen 26). '«Iicro er zal later opnieuw gestemd worden Dinsdagmiddag behandeling van bet lee ningonlwerp. Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 5 Decem ber bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot post- en telegraafdirecteur te Winterswijk J. J. C. dc Sabloniére van Eel- den. hoofdcommies der posterijen benoemd tot technisch assistent bij den Oc- trooiraad C. C. van Ommeren en mej. C. Pon- tier, beiden thans lijdelijk. De opcenten. In zijn memorie ran antwoord inzake het lecni®g9ontwerp deelt de minister van financiën nog mede. dal een voorstel tot vervanging der opcenten op bedrijfs- en vermogensbelasting door ge lijk aandeel op de inkomstenbelasting spoe dig zal volgen. Er zullen 33 opcenten op de bedriifs- en vermogenSlKflasting en 20 op do grondbelas ting en personeelc belasting worden gehe ven. Voorts 50 op de zegelrechten van bui- tenlandsche effecten, 10 op do rechten en boeten van registratie, en gedistilleerd-ac cijns. En 20 op suiker- en wijnaccijns Tabaksbelasting. De Bond van sigarenwinkeliers-vereenigingen heeft zich gewend tot de Tweede Kamer in verband met de bedoeling van den minister van financiën om 's Rijks middelen te versterken door een belasting op tabak of tabaksfabrikaten. Adr. wijst er op, dat in de door den minis ter gevormde commissie van advies geen en kele sigarenwinkelier zitting heeft, niettegen staande de urgentie hiervan werd betoogd in een adres d.d. 24 November jl. Verzocht wordt, een ontwerp-wet van belas ting op de tabaksfabrikaten niet aan te nemen, alvorens de bezwaren tegen zoodanig ontwerp door de meest belanghebbenden en meest ge troffenen, de sigarenwinkeliers» lijn kenbaar gemaakt Kapitein Duymacr van Twist. De kapitein der inf. op nonactiriteit L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Ka mer, is, volgens de ranglijst van officieren aan de beurt om te worden benoemd tot majoor. Ia verband hiermede zou hij, naar het N. v d. D. vernam, gedurende eenigen tijd in actieven dienst treden, om voor bevordering tol den hoofdofficiersrang in aanmerking te worden gebracht. Volgens het Vad. fs dit ecliler absoluut on juist De heer Duymaer van Twist zou, om tot majoor bevorderd te kunnen worden, nog eerst een jaar actief als kapitein moeten die nen en dus reeds Januari jj. naar het leger hebben moeten teruckeeren. Naar het blad verneemt, heeft hij -dit toen niet gedaan, et eigen wenscli prijs .gegeven aan den aan drang van zijn partijgenooten, die het dis trict Steenwijk toen niet in gevaar wilden brengen. De heer Duymaer van Twist kan dus. gegeven zijn nummer 5 op de ranglijst voor majoor, niet meer den vereischten tijd vinden om te dienen, die onmiskenbaar is tot het verkrijgen van den .hoogeTen rang en zal dan ook eerlang den dienst verlaten. ■—De lichting 19 15. Van de lich ting 1915 zullen geen miliciens worden aan genomen voor de opleiding tot reserve-offi cier int de militie. Tegen deveeziekte. Nu in de laat ste weken mond- en klauwzeer weer in ons land onder het vee van een twintigtal boerde rijen is uitgebroken, hoofdzakelijk in het Oos ten van het land en vrij zeker in rechts!reeks verband met de epizootic in Duitschland, heeft de commissaris der Koningin in Gelderland, naar aanleiding van een brief van den minis ter van landbouw n ij verb did en handel, de burgemeesters in die provincie verzocht on verwijld: 1. belanghebbenden te wijzen op hot gevaar hetwelk schuilt in het toelaten in hun stallen van kooplieden, bekenden of familieleden uil Duitschland en op de verplichtingen, die ar tikel T3 der wet van 28 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) hun oplegt, onder mededeeling, dat bij nalatigheid de wet in hare volle gestreng heid zal worden toegepast: 2. bij elke aangifte den bigenaar met "na druk te verzoeken zorg te dragen, dat noch hij, noch een zijner huisgenooten markten of veestallen bezoeken of met vee van andenen in aanraking te komen en mede te deden, dat vergoeding voor bedrijfsschade, veroor zaakt door de bestrijdingsmaatregelen, zal worden onthouden, ingeval hij aan dit ver zoek niet mocht voldoen; 3. den directeuren der eventueel in hun ge meente gevestigde zuivelfabrieken te verzoe ken de nevenproducten der bereiding (onder- melk. karnemelk en wen) niet aan de veehou ders af te leveren, dan nadat zij tot een tem peratuur van 80 gr. C. zijn verhit en de kan nen, waarmed'2 de melk wordt aangevoerd, niet terug te zenden, dan nadat zij met stoom of kokend water, zoowel van buiten als van binnen, zijn ontsmet, met de mededeeling, dal voor het geval door een niet nakomen van dit billijk verzoek verspreiding van het mond en klauwzeer mocht ontstaan, den veehou ders geen vergoeding van bedrijfsschade, door de bestrijdingsmaatregelen veroorzaakt, zal worden verleend. Nederland en de oorlog. De vergoeding wegens kost winnerschap. De minister van oor log bepaalde, dat aan de betrekkingen van dienstplichtigen, die builen 1 December cn 2 Januari een extra verlof van 2 dagen ge noten, zoodat zij in dat tijdvak een verlof van meer dan 4 achtereenvolgende dagen ge nieten, ook tijdens bedoelden verlof duur dc vergoeding wegens kostwinnerschap mogen ontvangen. Onze Industrie. Aan het Persbureau Vaz Dias is het volgende medegedeeld omtrent den toestand in eenige onzer industrieën De moeilijkheden in zake den aniline- invoer uit Duitschland voor onze textiel nijverheid. zijn nog niet opgelost. Een belang rijk grondmateriaal voor aniline is salpeter, dat in dezen tiid echter heel noodig is voor spring middelen dynamiet. In de verschillende lon4cn is een uitvoerverbod van salpeter. Het komt voor, dat er saloeter uit ons land naar Duitsch land gaat, en wij in ruil daarvoor aniline terug omvangen. Ook de aniline-fabrieken te Basel sukkelen door gebrek aan grondstof. Het ani line-transport van daar uit gaat over Genua, een lange weg waardoor de aanvoer hier uiter aard belemmerd wordt. Ook de koper-aanvoer voor onze ka bels ondervindt moeilijkheden. Dm'ischland heeft een volstrekt uitvoerverbod van koper; Enge land exporteert slechts kleine porties. Ook hierbij vindt soms een ruiling plaats. Wij voe ren dan wat koper u't en kriicen electrische draad terug. De moeilijkheden blijken wel h'er- uit. dat er nog geen electrische draad uit Enge land is voor het vluchteKneenkamp te Nun- speet en dat wij nog de draad niet hebben voor de omgeving van Dordrecht, die van de cen trale dier stad electrische kracht zal krijgen. Deze draad was einde Juli in Duitschland reeds gereed. In ons land zijn kabelfabrieken te Delft en Amsterdam, die slechts in beperkte mate leve ren, ook wegens haar gebrek aan rubber, één der grondstoffen voor de kabelvervaardiging. Dit rubbergebrek bestaat overigens slechts voor sommige soorten. De autobandenfabrieken bijv. werken gewoon door Ondanks den w o 1 n o o d werken nog ver scheidene wolgebruikende fabrieken. Indien er nu wolnood is, zal dat deels veroorzaakt zijn, doordat vóór het uitvoerverbod een groot quan tum wol. voornamelijk ondergoed, is uitge voerd. Nu er geen wol meer is, hebben de katoen- en confectie-fabrieken het bijzonder druk. In de plaats van wol komt katoen-fla nel. Er is nog katoen genoeg, en ze kan zonder bezwaar worden uitgevoerd. Wanneer 't te Til burg met de wol dus wat slapper gaat, Twente met de katoen werkt des te harder. De wollen dekens voor de uitdeelingen der steuncomités d- aijn niet meer te krijgen en worden door molton-dekens vervangen (twee op elkaar, met papier er tusschen). De leem ij verheid heeft gebrek aan zoolleer in elk geval ia zoolleer thans veel duurder door den gebrekkigen aanvoer van exotteche huiden «oornaroelijli uit Zuid- en Noord-Amerika, via Engeland, dat deze artike len aanhoudt. Een moeMirkhe!d is ook het uit voerverbod van mansschoenen. Ook hierbij vindt wot ruilhandel plaats. B-nnonlandsche huiden worden uitgevoerd en wij krijgen er wat exoti sche voor terug. De blikfabrieken produceeren ontzet tend veel, door den grooten export van con- serveblikken. Er is nog blikaanvoer, maar het is niet gezegd, dat die doorgaat. Duitschland behoeft enorm veel converseblikken voor levens middelen-aanvoer naar de legers. Ook andere emballagefabrieken als kisten- en duigen- fabrieken en kuiper ij en hebben het druk. De sigarenfabrieken hebben bijzon der veel export naar België en Duitschland. De uitvoer naar België zal ook veel in verband hebben gestaan met het feit, dat de Belgische douanen tijdelijk niet hebben gewdrkt. Deze meerdere export vergoedt de schede voor het stopzetten van den uitvoer naar Servië, welks regie Hollandsche sigaren importeerde. Sedert Augustus is dit reeds ongehouden. Het mindere vervoer naar Indic is nog niet hersteld. In de groote metaal-industrie houdt de bloei steeds aan De scheepsbomvwerven er machinefabrieken hebben overvloed van werk ook al doordot de bnitenlnnd-rhe werven vooi oorlogswerk geharkt worden. Onze werven, enz hebben nu voor 5 jaar werk vooruit andere voor 2 a 3 jaar. De reoarariewerven ziin sl op gezet, moor de menschen hiervan hebben bij den nieuwbouw werk gevonden. Het stilliggen der reparatie-werven wordt veroorzaakt, door dat er. met name wat Potterdam betreft, r'M wordt gevaren. Daar he°ft alleen de Holland. Ameriknlijn het buitengewoon druk. Verschei dene vreemde schepen ziin gecharterd en steeds maken ze uit en thuis goede vrachten. Dicnstkleeding Spoorwegpersoneel. De directie der Staatsspoor maakt b.-kend, dat, vermits zich bij de aanschaffing van wol len stoffen voor d-ienstklceding wegens de tegenwoordige tijdsomstandigheden moeilijk heden beginnen voor te doen, dat personeel reeds thans met de mogelijkheid dient reke ning te houden, dat op den duur voorziening in de normale behoefte niet steeds mogelijk za4 zijn en dat tijdelijke overschrijding van den draagtijd of afwijking in kwaliteit kap voorkomen- De Amsterdams che winkel sluiting ter vernietiging voorge dragen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben ter kennis van het gemeente bestuur van Amsterdam doen brengen, dat zij aan de Kroon ter vernietiging zullen voor dragen mede in verband met daartegen door belanghebbenden ingebrachte bezwaren, arti kel 7 van de gewijzigde winkelsluitings-veror- deninp speciaal om het bepaalde in sub c van dat artikel, bepalende, dat Burgemeester en Wethouders bevoegd zijn een al dan niet voor waardelijke ontheffing der verbodsbepalingen te verinnen ten aanzien van een winkel, die op 15 September 1911 wegens zijn ligging of den aard van ziin debiet op den verkoop na he slnitingsnnr was aangewezen. Gedeputeerden achten deze hemling in hooge mate onbillük tegenover hen. die n& 15 September 1911 een winkel ziin bpgonnen en mochtpn aannemen in vrije concurrentie met de bes**>i"dp z-Ven te Ir» men werkzaam r;!n. Reizigersverkeer met het buitenland. De directeur der Staatsspoor deelt mede, dat geen plaalskaarten meer wor den uitgegeven naar en via België, uitgezon derd naar de Belgische grensstations Esschen enz voor zoover daarheen treinen loopen. Evenmin worden plaalskaarten afgegeven naar Basel en plaalskaarten welke uilsluitend geldig zijn via Basel naar de treinen via Straatsburg, die, omdat de grens tusschen den Elzas en Zwitserland geheel voor het verkeer gesloten is, slechts loopen tot Sierenz, terwijl de treinen over Karlsruhe slechts loopen tot Weil-Leopoldshöhe. Het station Sierenz ligt op een afstan-d van ruim 7. het station Weil- Leopoldshöhe op ruim 3 KM. van Basel. Plaatskaarten, mei welke gereisd kan worden via Friedrichshafen-Schauffhausen of Con- stanz, worden uitgegeven Een cn ander geldt ook Yoor inschrijving van bagage, behalve voor Esschen, naar welk station voorloopig geen bagage wordt bevracht. Bagage naar Esschen kan evenwel van den reiziger voor zijn rekening en risico zonder inschrijving kosteloos in den bagagewagen van Roosendaal naar EsscheD worden ver* Yoerd. De Piet er ïeyler v. d. Hulst- erfenis. Men deelt hel volgende mede: Deze weck is door dc erfgenamen van deze veelbesproken zaak een door hen in alle vor men en van alle bewijsstukken voorzien adres aan de Tweede Kamer gezonden, inhouden dc een verzoek dat het der Tweede Kamer moge behagen dcae zaak toch recht te laten weder varen. Genoemd adres), gesteld in een 12tal punten, gesteund door 67 bijlagen en bevvijs- sftutekan, het redit der erfgenamen aandui dende, heeft door een rondreis van een der medewerkenden door Nederland, waardoor hij niet minder dan T015 handleekeningen verkreeg, den vorm van een petitionnement aangenomen Inenting tegen typhus. Naar aanleiding van het voortkomen var» eenige gevallen van typhus Ie Gorinohem en op de omliggende forten, zijn op liet fori Loevcsteijn, waar een paar honderd man lig' gen, inentingen tegen do typhus verricht. De militairen, die zich daaraan onderwerpen doen dit uit vrijen wil. De inentingen worden verricht door den officier van gezondhed lr kl d<r. H. Alders-hoff. De uitkomsten zijn, volgens het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne, zeer gunstig; de personen, die ingeënt zijn, hebben daarvan geen last of nadeelige gevol gen ondervonden. De entstof is bereid in liet laboratorium ran prof. Spronck te Utrecht. Verboden uitvoer. Het gerechts hof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in zake II. L. M„ slager en caféhouder, C. A S., paardenslager cn R. II. J-, iklinkor, allen te Winterswijk, in ihooger beroep van een vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij eerstgenoemde was veroordeeld tot 4 maan» den gevangenisstraf, wegens poging lol \ev boden uitvoer van negen paarden en de beide anderen waren vrijgesproken. Het hof veroordeelde met gedevtteijke ver- nèetijami van het vonnis a duo dc eerste tvvet^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2