„DE E EM LAN DER". Zaterdag 5 December 1914. BINNENLAND. W 136 Tweede Blad. 13d* Jaargang. Hoofdredacteur: Mr. D.J. VAN SCHAARDENBURG. Uitgevers: VALKHOFP Co. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO# Idem franco per post1.50* Per week (met gratis verzekering tegon ongelukken) - 0.10, Afzonderlijke nummers 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Advertentiën gelieve men liefst vóór 11 uur, familie- advertenties en berichten vóór 2 uur in te zenden. Bureau: UTRECHTSCH ESTRAAT 1. Intercomm. Telefoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regel9f 0.50. Elko regel meer- O.IO Dienstaanbiedingen 25 cents bij vooruitbetaling. Grooto letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijt bestaan zeer voordoelige bepalingen tot het herhaald advertooron in dit Blad, bij abonnement. Eene circulaire, bevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. D Staten-Generaal. den heer overgang van Treub. Bij het aldeelingsonderzoek van de wettelijke voorziening* nopens den overgang van den heer Treub naar het ministerie van Financiën oefenden verscheidene leden criliek uit op den vorm van het desbetreffend Koninklijk besluit. Dat Kon. besluit is genomen zonder advies van den Raad van State, en feitelijk op voor dracht van slechts één der ministers, den heer Treub zelve. Hiermede konden deze leden zich niet vereenigen. Men meende voorts dat de overbrenging van de afdeeling Arbeidsverzekering geen recht vaardiging kon vinden in de door de regeering gegeven motiveering. Hierdoor wordt een te nauw verband gelegd tusschen den persoon des ministers en de aan een departement verbonden werkzaamheden. Enkele leden meenden dat in de motiveering van het voorstel eenig gebrek aan vertrouwen school in het hoofd van het departement, waaraan bedoelde taak werd ont trokken. Tijdelijke heffing van u voerrechten. Het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uit voerrechten heeft bij vele leden bevreemding gewekt. 't Was hun niet duidelijk, hoe de minister een maatregel, tegen de door hemzelf beleden eco nomische beginselen lijnrecht ingaande, kon voorstellen. Verscheidene leden meenden, dat de minister ^ich, meer dan noodig en wenschelijk was, door het exceptioneel karakter van den huidigen toe stand heeft laten beheerschen. Sommige leden verzetten zich tegen het denk beeld van een opzettelijke belasting* van oor logswinst, doch vele anderen hadden hiertegen op zich zelf geen bezwaar. Een aantal andere leden, hoezeer in normale tijden tegen het hef fen van uitvoerrechten, hadden in de tegenwoor dige omstandigheden hiertegen geen overwe gende bedenkingen. Enkele leden verklaarden zich met het wetsontwerp te kunnen vereenigen. Men kwam er tegen op, dat uitvoer tegen hoogeren prijs dan in de laatste jaren de nor male was, in den regel op een bijzonder winst gevende transactie zou wijzen. Ook werd er de aandacht op gevestigd, dat winst, behaald met uitvoer tegen hoogeren prijs dan den in de laat ste jaren normalen, nog niet steeds oorlogswinst behoeft te zijn. Ook zullen tal van oorlogs winsten door deze belasting niet worden ge troffen. Voorts werd opgemerkt, dat de uitwerking van het beginsel van het wetsontwerp van dien aard is, dat de ongewijzigde aanneming er van lot groote onzekerheid in den handel zal leiden. Ook werd gewezen op mogelijke repressaille- maatregelen van andere Staten. De verwachting, dat het recht wel li millioen per maand zou opbrengen, kwam aan vele leden te optimistisch voor. In verband met de overwegende bezwaren tegen het wetsontwerp onthielden verscheidene leden zich van de bespreking der artikelen. Nederland en de oorlog* De oorlogsleening. -Blijkens de memorie van antwoord over jhet leening&onlwerp wijzigde de regeering 'dit overeenkomstig- hare toezeggingen aan de commissie van rapporteurs. De bedrijfs-op* - centen worden gebracht op 33, die op ge dacht, successie en invoer vervallen. De ren- Ledekking der opcenten wordt voorloopij voor 3 jaar vastgelegd. In dringende geld behoeften der gemeenten za2 door voorschot ten worden voorzien. De 275 millioen zijn niet te hoog en in April of Mei geheel noo dig. Gehandhaafd wordt de 5 pet. leenlng en idc minister heeft ernstig bezwaar tegen met- aflossing in de eerste jaren. Bij het huidige politieke bestand ontraadt hij de belasting op de goederen iu de doode hand. De rtcgce- j*ing zal alles doen om Nederland buiten den oorlog te houden, maar met schuldconsoii- deering kan niet gewacht De haagsche redacteur van het Hbld. ver leemt, dat uit het tot stand komen van een compromis tusschen de Regeering en de Commissie van Rapporteurs over het leenings- oiüwero, volstrekt niet mag worden afgeleid dal "e Kamer zich met dal compromis ook zal vereenigen. Er zijn!ter rechterzijde namelijk liiet weinige leden, die allerminst ingenomen zijn met de zware opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting'en het -daarentegen laten val len van opcenten op -de andireoic belastingen. Desnoods zouden zij nog liever zien dal de accijns op 't gedistilleerd in het compromis werd beirokken. Uit wat genoemd journalist vernam, kreeg hij den indruk, -dal de twee rapporteurs van rechls, de heeren De Geer cn Bongacrts, in geen geval als verlcgcnwoordigers van de gansche rechterzijde bij liet overleg met de Regeering opgetreden zijn. Ingekomen zijn bij de Tweede Kamer vier adressen betrekkelijk het leeningsontwerp van het bestuur van de vereniging van Huiseige naren Onderling Belang*', van den Linker- Maasoevor te Rotterdam, h bestuur der Utreehtsche Handelsvereniging te Utrecht, hel bestuur der Vftrecniginc \.ii Nederland- sohe "Wijnhandelaars te Amsterdam en hel be stuur der Vereenóiginig van Patroons in hel Damcskleedingbed'rijf tc Amsterdam. Reizen door militairen. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft als zijn verlangen te kennen ge geven, dat alle militairen, bij hunne reis, bij vertrek met verlof, aan het spoorweg personeel hunne volle medewerking verleu nen, om te bereiken dal het openbaar rei zigersverkeer zoomin mogelijk belemmering ondervindt, ten gevolge van den gr-oolen toe vloed van verlofgangers. Zij zullen zich iu voorkomende gevallen moeten tevreden stel len met minder plaatsruimte dan waarop zij volgens de inrichting der spoorwegcompar- timenten recht kunnen doen gelden en ook zullen zij zich zoo noodig dienen te gclroos ten een gedeelte van de reis staande, hetzij in de zijgangen der rijtuigen, hetzij in dc bagagewagens door le brengen. Bivakmutsen voor onze soldaten. Men schrijft ons; De „Oproep" aan de Nederlandsche vrou wen om voor onze soldaten bivakmutsen te breien, is bekroond met een schitterend suc ces. I*Iet juiste aantal dier mutsen, welke ter beschikking van liet hoofdcomité worden ge steld, is nog niet te bepalen; waarschijnlijk zal het meer dan 35ÜÜ0 stuks zijn. Dank cn hulde brengt het hoofdcomilé aan alle vrouwen cn meisjes, die zoo ijverig, en met zooveel liefde cn toewijding hebben ge breid voor de ver van huis en haard vertoe vende mannen en jongens. De regeling van de toewijding en van de verzendingen der bivakmutsen, is een hoogst omvangrijke arbeid, die thans in vollen gang is. De gegevens /laarvoor zijn, door het alge meen hoofdkwartier van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht, welwillend ver strekt aan den luitenant-generaal.b. d. W. G- F. Snijders, te 's Gravenhage, die liet hoofd comilé ter zijde staat. Reeds aan ongeveer 20.000 stuks is eene be stemming gegeven. Groote hoeveelheden wor den deze week verzonden en kunnen dan dade lijk aan de militairen worden uitgereikt. Vele grens- en kustwachten, ook andere bewakings troepen en forlbezcttingcn, zullen op St. Nico- laasavond „gebivakmulsl" dienst kunnen doen, Sommige afdeelingen zijn er reeds van voor zien. Dames en meisjes mogen inlusschen verze kerd zijn dat er nog heel wat méér muts gebruikt kunnen worden,- en ze kunnen dus niet beter doen dan rustig voort- breien! Het hoofdcomilé blijft diligent voor latere aanvullingen. Dit moge als troost die nen voor militairen, die niet aanstonds kun nen worden geholpen. Boter. De firma P. Pauw, bolorhandel te Zwolle heeft een adres gericht tot den minister van landbouw, nijverheid en handel, waarin wordt aangevoerd, dat fabrikanten, -die niet door contracten gebonden zijn, zich niet aan den maximum-prijs houden, evenmin als de landbouwers, die hun product, op ouderwet- sche wijze bereid, ter markt brengen Gevraagd wordt het daarheen te leiden, dat ten eerste de hoeveelheden boter voor binnenlandsoh gebruik bestemd grooter wor den dan lot -lieden, door meer beperkten uit voer en ten andere, dat fabrikanten genood zaakt worden de boter .werkelijk tegen den door den minister bepaalden prijs te ver- koopen. Ook zou reeds veel gewonnen zijn indien kon worden verkregen, dail de Engel- schc regeering het verbod van uitvoer van Siberische of Australische boter uit Enge land naar ons land ophief GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van gevestigde personen van 16 tot en met 2S November 1914. Franciscus W. A. Beekers, geb. 1891, R.-C van Ginneken naar Brouwerstraat 8, Opz.-Tee- kenaar. N Arien Jonk, geb. 1S88, N.-H., van Haarlem naar Schimmelpenninckstraat 33, Leeraor. Jakob Mastenbroek, geb. 183S, N.-H., van Lobith naar B sschopsweg 42. Theodorus W. J. Groenhuizen, R.-C., van Leeuwarden naar Langestraat -12, Instrument maker. Jacobus C. Bloem, geb. 1887, N.-H., van Utrecht naar Regentesselaan G, Jur. Cand. Johannes W. v. Mierlo, geb. 1895, R.-C., van Hoorn naar Bisschopsweg 11, Zadelmaker. Dr. Geertruida H. van Schaik Avelingh, N.-H., van Winschoten naar Persijnstraat 2, Leerares. Johanna H. van Achterbeigh, Ev.-L., van Texel naar Arnh. straat 1, Onderwijzer. Jules Frank, geb. 188G, N.-I., van Apeldoorn naar Kamp 25, Slager Elisabeth Vork, N.-H., van Amsterdam naar lltr. straat 18, Winkeljuffrouw. Cornells Buddingh, geb. 1895, N.-H., van Doorwerth naar Zuidsingel G3, Bakkersknecht. Evert van Raan, geb. 18G8, R.-C., van Zeist naar Teut 8, Kleermaker. Antje Alberda, N.-H., van IJsbrechtum naar Bernulfusstraat. Christiaan L Hanschen, geb. 1896, Ev.-L., van Amsterdam naar Langestraat 117, Bakkerskn. Julius G. A. H. Baija, N.-H., van 's-Graven- hage naar St. Andriesslraat 28, Chauffeur. Geert ter Heide, geb. 1867, N.-H., van Leus den naar Leusderweg 138, "Meubelmaker. Wilhelmus A. Hassing, geb. 1870, R.-C, van Purmerend naar Bcrkenweg, Uniformmaker. Jannetje Buhrmenn, N.-H., van Helder naar Soesterweg 25, Pensionhouder. Henricus J. C. Osewoudt, geb. 1877, R.-C., van Amsterdam naar Soesterweg 32, Reiziger. Hendrikus van Mansum, geb. 1890, N.-H., van Utrecht naar Kruiskamp, Letterzetter. Gerrit van Schalm, geb. 1890, N.-H., van Am sterdam naar Leusderweg 150, Arbeider H. S. M. Tjalle van Dijk, geb. 1871, Ger., van Hilver sum naar Westerstraat 111, Reiziger. Petrus M. Verbeek, geb. 1851, R.-C., van 's-Gravenhage naar P. Borstraat 19. Heinrich Spijkerman, geb. 1896, R.-C., van Lith naar Woestijgerweg 67, Timmermanskn. Jannetje H. A. Uithoff, N.-H., van 's-Graven hage naar J. Tolliusslraal 16. Gerardus E. Spijker, geb. 1899, R.-C., van Hoogland naar Soesterweg 273. Pieter van Leeuwen, geb. 18S7, Ger, van Leusden naar Arnh. weg 110, Timmerman. Maarten v. d. Hoeve, geb. 1874, Rem., van Mijdrecht naar Utr. weg 11, Arts. Hermanus van Nieuwenhuizen, geb. 1897, N.-H., van Krommenie naar G. v. Stellingwerf- straal 90, Boekhandelaarsbediende. Johannes Timmerman, geb. 18S8, R.-C., van Almelo naar Langestraat 2, Filiaalhouder. AUda v. d. Grift, N.-H., van Utrecht naar Utr. weg 101, Kinderjuffrouw. Wilhelmus A. Groenestein, geb. 18%, R.-C., van Eemnes naar O. Soesterweg 2, Landbouwer. Gerritje Veldhuizen, N.-H van Doorn naar F. v. Blankcnh.-straat 12, Telefoniste. Sara M. Slothouwer, N.-H., van Baarn naar Longestraat 77. •Willem v. d. Brink, geb. 1878, N.-H., van Nijmegen naar Monn'kenpad 64. Cornelis v. d. Hoek, geb. 1891, N.-H., van Hilversum naar Bisschopsweg 1, Sigarenmaker. Wilhelmus P. J. Spaan, geb. 1890, R.-C., van Hengelo (O.) naar Hoogcweg 11, Smidsknecht. Reindert van Doornik, N.-H van Stouienburg naar Lageweg 14. Vertrokken personen vpn den 16 tot en met 28 November 19f4. Willem Copier, geb. 18SG, N.-H.„ van Heili- genweg 23 naar Vianen, schilder. Albertus v. d. Lee, geb. 1896, N.-H., van Arnh. weg 117 naar Leusden, tuinknecht. Gerardus J. Jeuken, geb. 1890, R.-C., van Sta tionsstraat 29a naar Apeldoorn. Reinierus G. van Valkenhoef, geb. 1891, R.-C., van Kamp 79 naar Amsterdam, wagenmakerskn. Eleonora A. Green, N.-H., van Beekenstein- schelaan 23 naar N.-Amerika. Aart ten Kulve, geb. 1895, N.-H., van Bissch.- weg 101 naar Leusden, brievenbesteller Jan v. d. Vennen, geb. 18S7, N.-H.f van Arnh weg 166' naar Oosterhout, opzichter. Nico Beelaerts van Emmichoven, geb. 1894, N.-H., van Ulrechtscheweg 82 naar Arnhem. Jan v. d. Linden, geb. 1870, R.-C., van Monni kenpad 0 naar Dordrecht, sigarenmaker. Franciscus Kampen, geb. 1888, N.-H., van St. Jansstraat 1 naar Amsterdam, geweermak. Kornelis G. de Lange, geb. 1874, N.-H., van Stat onsstraat 5a naar Leusden, onderwijzer. Johannes A. van Gellicum, geb. 1873, N.-H., van Langestraat 135a naar Oosterhout, ritmees ter. Hendrika Achter, geb. R.-C., van Coninckstr. 129 naar Baarn. Carola L. M. G. Briegleb, N.-H., van Wijers- straal 10 naar België. Anthonia van Vulpen, N.-H., van G. v. Slel- lingwerfstraat 50 naar Ermelo. Jannes van Donkelaqr, geb. 1895, N.-H., van Hoogeweg 57 naar Stoutenburg,( boerenknecht. Willem Meezen, geb. 1875, R.-C., van Heili- genb.w. 72 naar Barneveld, idem. Anthon'a v. d. Berg, geb. 1878, man R.-C., vr. N.-H., van Leusderweg 166 naar Zeist* koopman Johanna A. Marinus, N.-H., van Muurhuizen 12 naar Dordrecht, lcerl. verpleegster. Jan Vos, geb. 1895, G.-K., van St. Jorisstraat 48 naar Nijmegen. Matje Oomsen, N-H., van Arnh.wcg 7 naar Dordrecht, kinderjuffr. Marie Bisschoff van Heemskerck, N.-H., man Ev. L., vr. N.-H., van H. v. Viandenstraat 28 n. Ginneken, 2e luit.-cavalerie. Johan N. Burger, geb. 1895, Ev. L., van Berg en Dalstraat 10 naar Egmond aon Zee, bakker. Cornelis Burger, geb. 1896, Ev. L., van Berg en Dalstraat 10 naar Amsterdam, bukkcr. Liena M. v. d. Heijden, N -H., van Nieuwstr. 17 naar Ind onderwijzeres. Josephus H. A ,M. Lier, geb. 1888, R -C, van P. Pijperstraat 15 Jiaar Breda, winkelbediende. Hendrik v. d. Heuvel, geb. 1897, N.-H., van Lageweg 14 naar Hoevelaken, boerenknecht. Pieter M. Quist, geb. 1889, N.-H., van Lange straat 30 naar Amsterdam, adj.-ing. H. IJ. S. M. Johannes F. Wijdenbag, geb. 1S55, N.-H., van Weverssingel 22 naar Utrecht, gepension. Opgaaf van personen, die van woning zijn veranderd, van den 16. tot en met den 28. No vember 1914. Abraham van Barneveld, N.-H., van Utrecht- scheweg 114 naar Leusderweg 166, spoorwegarb. Evert Beijcr, R.-C., van Walikersteeg 59 naar Hoogl.weg 17, arbeider. Jacobus J. Brits, R-C, van Flierbeekstraat 8 r.aar Flierbeekstraat 3, bakker. Klaas van Dijkhuizen, N.-H., van Soesterweg 193 naar Soesterweg 208, arbeider Hinkes IJ. Dijkstra, N.-H., van Schimmelpen- niuckkade 18 naar Westerslraat 32, onderwijzer ambachtsschool. Thomas W. J. Heijligers, O.-C., van Muurhui zen 23 naar Zuidsingel 43, kassier. Hendrik Jagtertbcrg, N.-H., van Molenstraat G naar Bisschopsweg 22, arbeider. Wilhelmina A. Kipp O.-C., van Arrth.weg 7 naar Zuidsingel 43. Willem Kooij, man N.-H., vr. R.-C., van Sta tionsstraat 33 naar Stationsstraat 33a, admini strateur. Evert te Kulve, N -H., van Leusderweg 150 n. Leusderweg 15S, melkslijter. Pieter'Mertz, R.-C., van Achter 't Oude Wees huis 11 naar Breestraat 13, arbeider. Lodewijk A. Pcetcrs, man N.-H., vr. G.-K., van Conmckstraat 8 naar Kruiskamp ong., Hos pitaalsoldaat. Aart Poort, man R.-C., vr. N.-H., von Wali kersteeg 22 naar Kruiskamp ong., Gem.-arbei- der. Franciscus Ruitenberg, N.-H., van F. van Blankc-nheimstraal 18 naar Brouwerstraat Bouwk. Opzichter. Willem V. Takes, Ev.-L., van Bergstraat 37 naar Asch van Wijckstraut 19. Leenden de Voogd, N.-H., van Varkensmarkt 3 naar* Schimmelp.-kade 16, Klerk Posterijen en Telegrophie. Bernard Welmers, N.-H., van Kruiskamp 59 naar Kruiskamp ong., Arbeider Gasfabriek. Jan B. Wevers, man Ger., vr. N.-H., van Hes- senstraat 3 naar Kruiskamp ong., Metselaar. Fokeltje v. d. Zee, Ger., van F. v. Blankenh - str. 2 naar Utr. weg 101, Juffrouw in de Huish. Van den Hak op den Tak. (Wcekpraatjej. „Jij moet niet zoo kletsen, hoor, je steekt de heele klasse aan." Voor deze woorden, die on langs eigens een onderwijzer tegen een hachje in zijn klas bezigde, werd hij door den vader ernstig onder handen genomen. Dat „kletsen" en „aansteken" waren, volgens den teergevoe- ligen vader, veel te kusse en gepeperde uitdruk kingen, die een onderwijzer-opvoeder nooit in den mond mocht nemen. Die vode vond bij den burgemeester geen steun maar zou dit in Duitschland zeker nog veel minder gekregen hebben, althans niet in Oost-Pruisen. Een lcc-raar aan een gymnasium in Oost-Prui sen had een zijner leerlingen een paar scheld woorden toegevoegd, als: pestbuil, schandvlek der klasse. De vader klaagde den leeraar aan wegens beleediging. Maar de vader werd in 't ongelijk gesteld. „In 't belang van de opvoeding en de verbetering der leerlingen mogen de lee raren ook energieke scheldwoorden gebruiken In de scholen moeten de leerlingen niet alleen worden geleerd en onderwezen, maar ook tot zedelijke persoonlijkheden worden opgevoed." Zoo lu;dde o.m. de considerans van het vonnis. Wij zijn van een tegenovergesteld gevoelen en meenen, dat zulke „energieke scheldwoor den" eer zullen verbitteren dan verbeteren. bi 't algemeen komt men met hardheid en strengheid niet ver, zoomin bij menschcn als bij dieren. Wij waren er straks nog getuige van hoe twee paarden voor een flink beloden wa gen met zakken graan in den modder vastza ten en niet het minst meer vooruit konden. De voerman sloeg er op van je welstehij zou ze wel I De arme dieren sprongen op van pijn, en deden tegelijk wanhop:ge pogingen om aon te trekken. „Loot mij begaan'" sprak een man, die naderbij kwam. Hij streelde de paarden, sprak ze even kalm en vriendelijk toe, begon ze toen aan te moedigen, en toen daarop een paar molen zijn krachtig „ollo 1" klonk en de zweep, die de dieren even raakte, door de lucht knet terde, werd op eenmaal de wogen uit den mod der gehaald en ging het zonder moeite verder. „Behandel de dieren met zochtheid l" lezen we tegenwoordig op pleinen en aan schoolmuren. Niet alleen de ieugd, ook vele ouderen mogen d't nog wel ter harte nemen. Paarden en hon den behooren mede tot de schranderste niet al leen, doch ook tot de trouwste dieren. Een Fransche soldaat, die door een bomscherf aon een arm, door een kogel aan de kaak en door een sabelhouw aan het hoofd ernstig was gewond, log op het slagveld, halverwege bedekt door de lijken van gesneuvelde kameraden. Plotseling voelde hij iets als een liefkoozing op zijn voorhoofd. Het was Tom de hond van zijn regiment, die hem het gelaat likte. De soldaat slaagde er in, zich eenigszins over- e:nd te werken in weerwil van de hevige pij nen, die hij leed. Hij wist, dot de hond er op afgericht was, de kepi's van gewonden naar het kamp te apporteeren, maar hij zelf had zijn kepi in het gevecht verloren. De goede hond wist niet wot hij doen zou. Toen zeidc de soldaat tot hem Kom, Tom, go naai* de kameraden' Het dier begreep hem. Het liep weg en kwam, zichtbaar opgewonden, het kamp binnen, maakte zich zeer druk, beet de soldaten in de panden van hun kopotjas, blafte en slaagde er ten slotte in, twee ziekendragers mee te lokken naar de plek, waar de gewonde soldaat log. De ge wonde werd opgenomen, naar de ambulance ge bracht en thans is hij aan de betere hónd. Het was trouwens niet het eerste wat Tom voor de soldaten deed. Hij gaat geregeld met hen in het vuur. Zoodra de kogels beginnen te fluiten, graaft hij een gat in den grond en gaat er in liggen. Als het vuren even ophoudt, ver laat hij zijn schuilplaats en begint zijn taak van redder en zoeker van Fransche gewonden te vervullen. Tom verlaat nooit zijn post tegen over den viiand. De sprong van een hond op een vorken b niet zoo groot, 't Is van een dood varken, van welke redding uit Meerveldhovcn aan het Eindh Dagblad wordt gemeld Een von een rondreis door België terugkee- rendc Belgische dame, M D., deelde ons hei volgende laconiek verhaaltje mede In het dorp R. was het gerucht, dat de Duts. naderde. Een zekere boer vreezendc, dat zijn zwaar gemest varken door dc Duts zou worden gestolen, slachtte het oogenblikkelijk. Eensklaps verneemt hij, dot de vijand. R's grondgebied heeft betreden. Goede rood waJ duur. Voor de Duts log het varken gereed, gc kapt cn al. De slimme boer brengt het varken in zijn bed, plüülst op het nachttafeltje een crucifix, wijwater en een groote kaars. De Duts dringt overul binnen, ook in de ka* mer van onzen boer, meent ccn doode tc zien, salueert en vertrekt. De vreugde van den boer tc schetsen, zal wel onnoodig zijn. Naast dat blijde boertje plaatsen wc in ge- dochten een eveneens goed geluimden, of lie ver altoos welgemoed zijnden schoenmaker. Een van de correspondenten van het „Berl. Tagl." aan het westerfront deelt aangaande zijn verblijf tusschen soldaten in een hofstede al daar o o hel volgende mede„Het goedigst gelukkigst en meest opgewekt is onze schoen moker. Hij is met zware rheumatiek uit de loop graven bij ons gekomen. Hij is een vroom man en thans heeft hij in een hoek der hofstede een werkplaats ingericht en daar hamert en nagelt hij al onze kapotte zolen weer in elkaar. Dnt doet hij von den morgen lot den avond, onder het zingen von koralen, alle schoone liederen uit het gezangboek. Wanneer wij des morgens nog niet kunnen besluiten de dekens of tc wer pen, zingt hij el weer. Hij begeleidt duarmede het op en neer bewegen van den pompzwengel, wanneer hij water uit de diepe put, koud, zeer koud water, om daarmede het bovenlijf af le spoelen. De schoenmaker heeft in alle dingen zijn eigen opinie en hij meent, dnt hij met het ijskoude water het spoedigst de rheumatiek uit zijn ledematen verdrijft. Niét zoo welgemoed zullen zeker straks vele Nederlanders zijn, indien zij het belastingbil jet thuis krijgen. „Opdokken wordt na den oorlog tot wachtwoord. Van verschillende be lastingplannen hoort men in deze dogen gewa gen. Een burgemeester van een ongenoemde gemeente heeft er ook een bedachthij schrijft aon „De Tijd": Meer dan ooit is het thans de geschikte tijd tot het invoeren eöner belasting op het verlee- non van meer dan één voornaam Twee voornamen zouden belast kunnen wor den met 10, drie met 100, 4 met 100U, vijf met 10 000, zes met 100.000 en zeven met 1.000.0UO gulden. Bij de geboorte-aangifte moet het bedrog be taald worden in handen van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, bij wien hc*t om de maand door een Rijksambtenaar na controle der registers kan worden geïnd. De betrekkelijke onschuldige liefhebberij om zijn kinderen met een stuk of wat namen te ver rijken, zou bij invoering von zulk een belasting plan zeker wel wat verkoelen. Van kinderen gesproken, in verband met hel verschijnen van nieuwe wereldburgers cn -bur geressen op dit ondcrmaansche toonecl, werd dezer dagen te Lochem een zeldzaam jubilé ge vierd. Wij lezen in de ,L. C." dienaangaande? Dr. E. D. Cartier van Dissel assisteerde een jonge boerin bij haar bevalling. Op zichzelf geen bijzonder feit, doch zeker kunnen niet ve~' len in den lande, zooals dr. v. D. in dit geyal, tot den jonggeborene zeggen„Nu heb ik uw moeder bijgestaan, en vroeger ook uw groot moeder, uw overgrootmoeder cn uw achterover- grootmoeder." Dat is een merkwaardigheid, die vermelding verdient. En daarbij mag ook de mededeclhrg, dat de kraamvrouw en kind welvarend zijn, niet ontbreken. Wij zijn straks afgedwaald, toen we het had den over de trouw en de schranderheid van honden en paarden. Ook von het paard in de zen oorlog willen we een staaltje vertellen: Een overste, die midden in den strijd door een kogel in de borst getroffen werd, viel van zijn paard en verloor zijn bewustzijn. Hoe lang hij zoo lag, weet hij nu nog niet, maar hij herin nert zich duidelijk, dat hij als in een droom een zacht kreunen heeft gehoord en een ge voel had, alsof hem een warme natte doek over het voorhoofd werd golegd en er zacht aan zijn kleeren werd getrokken. Toen hij tot bezinning kwam, zag hij in de oogen van zijn rijpaard^ waaruit, naar hij zegt, angst en liefde hem te enstraalden. Het der had hem met de tong het voorhoofd gelikt en hem met de tanden aan de kleeren getrokken om hem zoo weer in het leven terug te roepen. En het geluid, dat hij als in een droom ge hoord had, was een kreunen van het arme dier. Toen dit zag, dat zijn meester zich aan het zadel vastklemmend, zich wilde opheffen, hinnikte het luid, en nu klonk het oLs een vreugdekreet, die den gewonde de tranen in de oogen deed ko men. Het gelukte hem, op te staan, twee boe ren te roepen, die dichtbij op het land werkten en die ros en ruiter naar 't leger brachten en daardoor redden. Ieder ziet uit dit eenvoudig verhaal, dat de berichten over denkende en ge voelige paarden niet met een waanwijs glir»* lachje moeten worden afgehandeld cn dat het paard, evenals vroeger, zoowel voor den enkele» persoon als voor 't algemeen, van belang kaa ®jn. KEUVELAAR-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 5