BINNENLAND. dsche strijdkrachten werden gisteren door onze en de Duitsche troepen van het zuiden uit aangevallen. De bondgenooten namen 2200 Russen gevangen en maakte ecmge af- ideelingen vijandelijke tcein buit. In de Karpathen hadden partieele gevech ten plaats. De in Beskid-Stelburg ingebroken vijand werd teruggeslagen en verloor 500 gevangenen. Namens den chef van den generalcn staf Generaal-majoor VON KÖFER. Petersburg, 6 Dec. (Tclegraafagent- ck&p). Communiqué van den grooten gene- /alen staf. Hardnekkige gevechten worden bij voort during gevoerd op hel front van Lowics, vooral in de streek van Lodz en op de wegen in het westen naar Petrokow. Den 4en overvielen op den weg van Pabia- nltze naar Lask onze gepantserde automobie len, onder begunstiging van de duisternis, eene sterke vijandelijke colonne en dreven haar uiteen. Hel vuur van onze mitrailleuses en kanonnen berokkende aan de colonne ern stige verliezen. Op het overige front kwamen geene be langrijke veranderingen voor. Berlijn, 6 Dec, (W. B.) Officieel bericht. De in het Russische communiqué van 29 No vember opgenomen bewering, dat bij Czento- chau een Duitsche aanval onder zware verlie zen is mislukt, is onjuist. Waar is integen deel. dat een aanval van het 17c Russische legerkorps, die ons naderde lot op 60 Meter, op den genoemden dag onder buitengewoon ^ware verliezen voor de Russen werd agfe- slagen. De Russen lieten een zeer groot aan tal dooden en gewonden achter: zij waren genoodzaakt hunne stellingen verder achter waarts te verleggen. Weenen, 5 Dec. (W. BOfficieel be richt van het zuidelijke oorlogstooneel. De gevechten ten westen en ten zuid-wes ten van Arandjelovac duren voort. Zij zijn buitengewoon hardnekkig en gaan met vele vcrlieze gepaard; maar tot dusver is nog geene eindbeslissing verkregen. Gisteren wer den meer dan 600 man krijgsgevangen ge maakt. Weenen, 6 Dec. (W. B.) Offiaieel be richt van het zuidelijke oorlogstoon cel. Ten zuiden van Belgrado winnen onze troepen veld. Ten westen van Arandjelovac, Dorny en Mela novae kreeg de vijand nieuwe versterkingen. Hij zelte zijn hevigen aanval tegen het westen voort. In de door onze troepen bezette gedeelten van het Servische gebded, die bijna geheel uitgestorven werden aangetroffen, beginnen gaandeweg de gevluchte bewoners terug te koeren. Ongeveer 15,000 menschen zijn In Belgrado gebleven. Het nieuwe stedelijke be stuur. <lat is ingesteld, oefent reeds zijne functiën uit. Petersburg, 5 Dec. (R.) Officieel be richt: Het Russische leger in Kaukazlë heeft Serai ra Kashkal genomen. De Turken vluchtten na ten verwoeden tegenstand in de richting van tan; zij lieten vele gevangenen en gewonden achter. Petersburg, 7 Dec. (Telegraafagent- schaüb Mededeeliag van den grooten genera- len staf. De dag van gisteren is voorbijgaan zon der belangrijke veranderingen. De gevechten duurden voort; de Duitsche aanyallen wer den teruggeslagen. Konstantinopel, 6 Dec. (W. B.) üededeeling van het hoofdkwartier. Wij hebben Kota bezet, een tamelijk gewich tig punt 20 K.M. oostelijk van Batoera gelegen. Door een stoutmoedigen overval hebben onze troepen de electriciteitswerken van Eatoem onbruikbaar gemaakt; daarbij werdeD eenigc gevangeneD gemaakt. 300 Bussen die uit Ba- toem waren gezonden ora eene door ons be zette brug weer te nemen, vielen In eene hin derlaag; zij werden geheel in de pan gehakt. Konstantinopel, 6 Dec. fW. B.) Offi cieel bericht. Gisteren trachtten Engelsche lan dingstroepen eene door onze troepen tusschen de Tigris en het Louvaya-kanaal bezette «tel ling aan te vallen. In den strijd, die hierop volgde, werden de Engelschen met greote ver liezen geslagen. Wij maakten een machinege weer cd eene menigte munitie buit. Berlijn, 6 Dec. (W. B.) De chef van den jeneralen staf van het veldleger heeft aan den teizer rapport uitgebracht over den toestand op het oorlogstooneel. Londen. 5 Dec. (R.) Koning George Is heden avond teruggekeerd in het Buckingham paleis 6 Dec. De Times bericht, dat de koning Vrijdag, bij zijn bezoek aan koning Albert in Vlaanderen, den koning der Belgen heeit be noemd tot ridder in de orde van den kouse band De koning heeft aan maarschalk French de o.de van verdienste toegekend. Berlijn, 5 Dec. (W. B.) De toestand van Prins August Wilhelm, die een naar weken (eleden op een diensttocht een automobiel- rageluk heeft gehad, is naar omstandigheden leer gunstig. Pretoria. 6 Dec. (R.) Botha heeft uit Reitz (Oranje Vrijstaat) eene beschrijving ge zonden van de vooraf beraamde operatiën, waarvan het doel was, de eenige strijdmacht van de rebellen, die nog wat betcekende, ge vangen te nemen. Ofschoon de mist de opera- tién belemmerde, zijn reeds 550 opstandelin gen gevangen genomen zonder eenig verlies van de regeeringstroepeo. Nog 2000 man heb ben zich overgegeven. Botha voegt nog hierbij, dat de rebellen in reu jammerlijken toestand verkeeren. Londen, 5 Dec. (R.) De nieuwe vloot- lijst wijst vele toevoegingen aan. waaronder het linieschip Canada. Delhi, 5 D ec. (R.) Alle groote inlandsche «taten van Indië hebben thans aan den onder koning hun leedwezen er over uitgedrukt, dat Turkije zich bij Duitschland heelt gevoegd tot bestrijding van Groot-Brillannié, welks zoo vrijzinnige heerschappij aan de mohammeda nen volkomen godsdienstvrijheid laat. Alle souvereine vorsten blijven de grootste belangstelling toonen voor den oorlog. Zij heb ben voor belangrijke sommen ingeschreven op de verschillende inzamelingen van gelden in verhand mei den oorlog. Een vorst heeft voor lich alleen 41 automobielen voor het vervoe ren van gewonden ten behoeve van de troe pen in Europa geschonken. Londen, 5 Dec. (R.) Massey, de eerste minister van Nieuw-Zeèland, heeft in een wel sprekend beroep, dat hij deed op de Nieuw Zeelanders, gezegd, dat de vrijgevigheid van Nieuw Zeeland in het verschaffen van troe pen cn materieel n-iet moet verzwakken. Geen enkel beroep, op de valiede mannen van Nieuw Zeeland gedaan, moet onbeantwoord blijven. Rome. 5 Dec. (R.) De minister-president heeft in eene rede. die hij in de Kamer hield, een exposé gegeven van den oorsprong en het doel van den tegenwoordigen oorlog, zoo als de Italiaansche regeering die kende uit 6tukken, die, als zij werden bekend gemaakt, verwondering zouden wekken wegens de ver^ blinding waarvan zij blijk geven. Sedert het begin van Juli. na den aanslag van Serajewo, toen de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië zeer gespannen waren geworden, beschouwde de toenmalige minis ter van buitenlandsche zaken markies San Giuliano 't als zijn plicht in Weenen den raad te geven, dat men matiging moest betrachten om het optreden van Rusland ten gunste van Servië te vermijden. Oostenrijk antwoord de, dat het niet geloofde, dat Rusland na den Japonsdhen oorlog voldoende in staat was militaire operatiën te ondernemen om Servië te steunen; als 'bewijs daarvan werd aange voerd, dat Rusland gedurende de geheele conferentie van Londen, na den Balkanoor log, niet In staat was geweest zijn overwicht in de Balkanlanden te doen voelen. San Giuliano antwoordde, dat de door hem verkregen inlichtingen aanduidden, dat de toestand veranderd was en dat Rusland geene enkele poging zou dulden om de onafhanke lijkheid en de souvereiniteit van Servië te be perken of het Servische gebied te verkleinen. Oostenrijk repliceerde, dat als Rusland tus schen heide kwam. Duitschland hierop zou antwoorden, door deel te nemen aan den oorlog. De Italiaansche minister deed de groote be denkelijkheid van deze combinatie uitkomen, omdat het optreden van Duitsohland onver mijdelijk de tusschenkomst van Engeland na zich zou sleepem Weenen en Berlijn ant woordden, dat zij overtuigd waren, dat op het laatste oogenblik Groot-Brittannic niet het gevaar zou willen loepen, zich in een Euro- peeschen oorlog te mengen. Markies San Giu liano herhaalde, dat die meening onjuist was, want uit zijne inlichtingen bleek, dat men juist het tegendeel had te verwachten. Er werd niet geluisterd naar de waarschu wing van San Giuliano. Het zenden van het ultimatum aan Servië, zonder dat Italië ge raadpleegd of ook maar er van verwittigd was, verhaastte de gebeurtenissen. New-York5 Dec. (R.) Prof. George Kirchweg, van de Columbia University, een van de eerste autoriteiten op het gebied van internationaal recht, die gisterenavond is op getreden voor een gehoor van 2000 personen, heeft gezegd, dat de Vereenigde Staten moesten protesteeren wanneer de heilige grond van België werd geschonden. liet is niet alleen ons recht, maar onze plicht maatregelen tc nemen, wanneer eene groote internationale misdaad wordt begaan. B r u 8 s e 15Dec. (W. B.) De Nieuwe Rot- terdamsche Courant heeft den 26en Novem ber een onderhoud weergegeven van den Bel gischen minister van binnenlandsche zaken Berryer met een vertegenwoordiger van de Indépendance beige, waarin wordt gezegd, dat het Duitsche bestuur in Brussel een recht heft van 10 francs op iederen zak meel. die door het Comité national de secours wordt ingevoerd. Hiertegenover wordt uitdrukkelijk ver klaard, dat door de Duitsche regeering in 't geheel geen recht geheven wordt van deze goederen, zoodat dit bericht moet worden ge kenschetst als geheel onwaar. Londen,6Dec. (R.) Reynolds Newspaper geeft cijfers ten bewijze van den grooten uit voer in den tegenwoordigen tijd van cacao van Nederland Paar Pruisen. ITet blad dringt er op aan, dat de Brilsche regeering den uit voer van cacao zal verbieden, evengoed als zij den uitvoer van thee heeft verboden. Londen, 5 Dec. (R.) De financieele toe stand van de Bank of England blijft buiten gewoon sterk. Het goud vloeit onverpoosd toe en de dépóls van particulieren hebben het Ikolossale ctijifer van 168 millioen bereikt, hetgeen het hoogste totaal, dat vroeger oodl Is bereikt, belangrijk overtreft. Londen, 5 Dec. (R.) De London Gazette bericht, dat de uitvoer van vleesch in bussen en van vertind plaatijzer verboden is naar Zweden, Denemarken en Nederland en de uitvoer van thee naar alle vreemde havens van Europa of de Middellandsche en Zwarte zeeën, behalve naar Frankrijk, Rusland, Bel gië, Spanje en Portugal. De uitvoer van xtractcn. die voor looien gebruikt worden, ls verboden voor elke be stemming. Londen, 5 Dec. (R.) De Morning Post bericht uit Washington, dat de New-York Tri bune van de rede van den Duitschen rijks kanselier zegt, dat hij im gebreke is gebleven Duitschland te rechtvaardigen in de oogen van de wereld. De Times zegt, dat het Ame- rJkaansche publiek niet om den tudn kan wor den geleid, want heb is te goed met de feiten bekend. De Evening Post zegt, dat er tien duizend maal meer verantwoordelijkheid rust op Duitschland, omdat het Oostenrijk niet ge dreigd heeft, dan op Engelandi, omdat het heeft nagelaten Rusland te dtreigen. Griekenland. Londen, 5 Dec. (R.) De Morning Post bericht uit Athene, dat de Gricksche gjezant te Konstantinopel gedreigd heeft te zullen ver trékken, als het Turkscbe dreigement, dat in het gezantschap onderzoek zou worden ge daan naar eene installatie voor draadlooze te legrafie, werd uitgevoerd. De grootvizier heeft verontschv^irinpep aangeboden. Vereenigde Staten. N e w-Y o r k5 Dec. (R.) De bestuurders van de beurs zullen Maandag bijeen komen tot goedkeuring van een plan om in de vol gende week te beginnen met het doen van za ken op beperkten voet op de korenbeurs. Tweede telegram. Nader wordt be richt. dal het beursbestuur heeft medegedeeld. dat het Maandag niet zal vergaderen. Er zal geene vergadering worden bijeengeroepen, voordat er een plan gereed is. Verspreide Berichten. Beheer van Belgische Staats spoorwegen. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat de Belgische regeering in overeenstemming met de Engelshe regeering werk aanbiedt in En geland aan de beambten van de Belgische Staatsspoorwegen. Er zal fiun vóór hun vertrek naar Engeland het loon betaald worden, waarop zij nog recht hebben. Zij zullen kosteloos vervoerd worden in Engeland met hunne familie en alle andere onkosten zullen vergoed worden door de Engelsche regeering. In Engeland zullen ziji werk vinden in ver houding tot hunne bijzondere bekwaamheden en vakkennis en zij zullen eene vergoeding bekomen welke tenminste zooveel zal bedra gen als hun loon in België. Aangenomen zullen worden de bedienden, die in Engeland onmiddellijke diensten kun nen bewijzen, zooalsmachinisten en stokers, wegwerkers en andere bedienden der wegen en werken, alsook de technische bedienden in staat om het werk te bestudeeren of na te zien. Elke beambte moet volkomen gezond zijn en zonder gebreken. De lijsten der belanghebbenden, die verlan gen aan den oproep van de rogeering te'be antwoorden, moeten zoo spoedig mogelijk in gediend worden bij den heer Morcau, hoofd sectie overste, bestuurder der werkplaatsen van Antwerpen-Noord, thans in de stélplaats H. S. M. te Roosendaal gevestigd, die belast is met het inzamelen der lijsten na de aan vragen onderzocht te hebben. De verdediging van den Elzas. Het dagblad „La Suisse'', van Genève zegt, naar uit Londen aan het Hbld. geseind wordt, dat de Duitsohers kanonnen opstellen in Kol- mar, en zekere gedeelten van Mülihausen hebben ondermijnd. Te Straatsburg worden voorbereidingen getroffen om het land ten zuiden en westen van de stad onder water te zetten. In het dal van de Bruche zijl loop graven aangelegd en bossohen zijn gekapt om de artillerie schoatsvrijheid te geven. Generaal Rennenkampf. Generaal Rennenkampf, .de bekende Russi sche oavalerie-aanvoerdeir, is van zijn com mando op 'het oostelijk oorlogstooneel onthe ven, omdat hij niet tijdig genoeg de hem aan gewezen plaats met zijn leger was komen in nemen, zioorlat de Duitschers gelegenheid hadden zich bij Bresiny door den ring, dien de Russen oan hen getrokken hadden, heen te 9laan.' Rennenkampf was tot dusverre een der populairste Russische generaals. Hij was reeds vroeg als een bekwaam en doortastend aanvoerder bekend en had zioh in China reeds verdienstelijk gemaakt, maar plukte zijn eerste lauweren feitelijk in den Russisoh- Japar.schen oorlog, waar hij een gedeelte van den linkervleugel van het Russische leger comn andeerde en eenige partieele successen wist tc behalen, di)e echter op den afloop van Óen oorlog van geen invloed waren. Na afloop van dezen oorlog werd Rennen kampf belas* met het dempen van den op stand der Baikal-kozakken. Hij kweet zich binnen den kortst mogelijken tijd van die taak en werd toen ter betooning, bij de reor ganisatie van het Russische loger, benoemd tot opperbevelhebber van het militaire dis trict Wilna, dat vier legercorpsen omvatte. Deze corpsen vormden bij het begin van den oorlog het Njemen-leger, dat aanvankelijk met veel succes in Oost-Pruisen optrad, maar later door Hindenburgs leger verslagen werd. Een Australisch slagschip vermist. De maritieme medewerker van de „Corriè- re della Serameldt, naar uit Berlijn aan de Tel. wordt gemeld, dat door de Australische regeering sinds geruimen tijd niets vernomen is van het Australische slagschip Australia". Men vreest, dat het schip in volle zee gezon ken is ten gevolge van een of andere ontplof fing. De kanonnen der onderzeeërs. De moderne onderzecbooten voeren, zoo als onlangs in het Kanaal ten nadeele van een koopvaarder bleek, ook geschut, een veel zekerder en goedkooper wapen dan torpedo's. Zij zijn, zoo lezen we in de N. R. Ct., vooral tegen koopvaarders of doelen te land bruik baar, en bovendien nog dienstig voor het in den grond boren van drijvende mijnen, of mijnen die, bijv. door twee boven- of onder- zeesche vaartuigen met een sleepkabel tus schen zich van hun plaats zijn getrokken. Het is ook mogelijk hen in bijna verticale positie te brengen, ter betrijding van luchtschepen. Krupp heeft twee typen van verschillend kaliber ontworpen. Het lichte kanon, van 3.7 c.M. blijft aan dek, ook als de boot duikt, de weerstand bij de vaart is geringer door zijn kleine afmetingen, het voetstuk heeft dezelfde doorsnede al£ een lens, om dien weerstand nog te verminderen. Het zwaardere kaliber, van 7.5 cM kan in het schip neergelaten worden, door voetstuk en vuurmond om een horizontale onder het dek gelegen as neor te draaien. Door veer- werking wordt de benoodigde kracht tot een minijnum teruggebracht, zoodat in 20 tellen de bergplaats geopend en het kanon opge steld kan worden. De berging gaat nog snel ler. Dit laatste geschut is in staat een torpedo^ boot in den grond te boren. T nesten van dit geschut is zooveel mogelijk beperkt, door het gebruik van een soort nik kelstaai, dat weinig vatbaar hiervoor is. Luitenant Briggs. De Engelsche luitenant Briggs, die bij zijn poging om de Zeppelin-werf in Friedrichs- hafen met bommen te vernielen, met zijn vliegtuig naar omlaag werd geschoten, is thans als krijgsgevangene naar de vesting Ingalshndt gebracht. De haat der Duitschers tegen Engeland. Een luitenant van de landweer deelt aan de „Hannov. Kurier" mede, dat aan het front de officieren e"n soldaten elkander onderling niet meer begroeten met Guten Tag en Adieu, maar met Gott strafe England, waarop de wedergroet luidt: Er strale e*. De gevangenneming van De Wet. Toen De Wet hier aankwam, aldus seint Reu ter uit Johannesburg aan verschillende bla den, rookte hij kalm een pijp, maar hij zag er verwilderd en eenigszins neerslachtig uit. Na afscheid te hebben genomen van kolonel Swemmer en kolonel-commandant Jordaan, die hem eigenlijk heeft gevangen, werd De Wet snel naar het fort gebracht. Aan een verslaggever heeft Swemmer ge zegd, dat De Wet zijn gevangenneming kalm en mannelijk opneemt. Op de reis naar Johan nesburg was niets bijzonders gebeurd, behalve dat in Mafeking een groote menigte de ge vangenen uitjouwden. Het schijnt dat De Wet bij verrassing ge pakt is. Toen hij den Unie-troep zag naderen, trachtte hij nog te paard te vluchten, maar zijn vervolgers omsingelden hem en De Wet zag dat het spel verloren was. De merkwaardigheid van de gevangenne ming van De Wet was de aanhoudende ver volging in automobielen. Brits wilde den vijand uitputten om hem te dwingen zich over te geven zonder dat het mcnschenlevens kost te. Al kwamen de vervolgden dikwijls onder schot, toch liet hij niet "schieten. Anders had hij ze al eerder, schoon dan met verlies van menschep aan weerskanten, kunnen vangen Verscheidene opstandelingen zac men in het zand liggen slapen, waar zij zich van hun paard hadden laten vallen. Anderen wierpen steeds meer van hun uitrusting weg om de paarden te ontlasten. Na zes dagen uitputting waren de opstan delingen een gemakkelijke prooi. Toen de auto's op een kleine tweehonderd meter waren genaderd staken de rebellen de witte vlag op Sommigen gooiden het geweer op den grond, anderen, zegt het Reuter-telegram, vielen uit pure vermoeienis uit het zadel; De Wet zelf stak de handen op. maar de meerderheid was zoo doodop, dat zij zich niets schenen acn te trekken van wat er gebeurde. De auto's, die voor de vervolging gebruikt waren, liet men in het zand steken als gedenk stukken van een van de wonderlijkste vervol gingen in de krijgsgeschiedenis De képi van den generaal. ,,Op dén doorweekten weg, onider de hoo rnen die hun gele bladeren laten vallen* heeft zoo schrijft de coiTepondent van het Hbld. een klein troepje infanteristen hakt ge houden en de geweren aan rotten gezet. De mannen hebben zonder eenigen twijiel een vermoeiende taak achtieir den rug. Dat is te zien aan hun weggetrokken gezichten, aan hun met modder bevlekte uniformen, aan hun laarzen, die aan het einde van hun bee- nen nog slechts enorme wandelende kluiten aarde zijn. Citusschen zit aan het hoofd van de oolon- ne, dicht bij den trompetter, de korporaal te zingen, terwijl hij rijn pijp stopt. Je kunt zien dat hij tevreden is èn met zijn mooie valsche stem, èn met den fijnen regen, die hem op het hoofd druppelt. Plotseling houdt hij op met zingen, hij bréngt de hielen bij elkaar en ,,van zelf" vallen zijn handen om laag. Komende langs een smallen weg, om zoomd met dichten hulst, die hem voor ieders oogen verborgen heeft, staat een van dc groote chefs onzer legers, slecht» van een handjevol officieren vergezeld, op zijn paard vlak voor den on gelukkigen „oabot". Wie generaal Pau niet voor dezen korpo raal heeft zien staan, heeft nooit iets gezien dat de moeite waard wasl De generaal ondervraagt: „Waarom bon je blootshoofds?" „Ik heb mijn kepi verloren, generaal." „En waar heb je die dan verloren?" „Vanmorgen, toen we door het bosch kro pen Een tak heeft hem van mijn hoofd geslagen. We moesten voortmaken, en daar door heb ik niet kunnen teruggaan om hem te zoeken, zoo komt hot... Nou heb ik 'm niet meer," constateert met benauwde ötem de korporaal. „Hier. neem de mijne." De „cabot" ls een en al ontzetting. Hij spalkt oogen op als tafelborden. Zou de generaal hem er misschien tusschen nemen? „Pak aan, zeg ik je, en zet 'm op je kopl" En ziedaar, de korporaal vol modder, met rijn armoecligen blauwen zakdoek om zijn nek. Stralend als de zon, met de glorieuze eikenblaren ora het voorhoofd! Reeds heeft de generaal zijn paard de sporen <?e<*even en hij verdwijnt, -^evolgd door zijn eskorte, in de richting van zijin eerst volgend logement, waar hij een nieuw hoofd deksel zal terugvinden. En sindsdien sjouwt de korporaal over de wegen langs de grens met de kepi van den grooten baas op zijn hoofd. Ze hebben hem 'm willen afnemen ja, reglementair is het niot! maar de „cabot" heeft naar niets willen luisteren. De generaal hoeft 'm me te dragen ge- ge ron. Ik draag hem op zijn bevelP En al de jonge soldaatjes vinden d>at die est 'i: dc-chef werkelijk schitterende relaties heeft!" Zooiets ls misschien van militair standpunt beoordeeld glad verkeerd voor de discipli ne, en van algemeen filosofisch standpunt is hot natuurlijk ook glad verkeerd van ge neraal Pau, eerder zich zélf bloot te stellen aan een verkoudheid, bronchitis of longont steking hij die niet gemist kan worden dan een simnelen infanterie-kornoraal, waar van er honderdduizenden zijn. Maar der gelijke glad verkeerde dingen doen je inzien waarom vele Fransche soldaten voor velen hunn/vr chefs door het vuur loopen zouden... Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vragen van den heer Troelstra. Door Mr. Troelstra werden de volgende vra gen tot den Minister van Oorlog gericht lo. Heeft de Minister een onderzoek doen in stellen naar de verschillende omstandigheden en feiten, die aanleiding hebben gegeven tot do betreurenswaardige gebeurtenissen op 3 Decem ber in het kamp der geïnterneerden te Zeist, naar den aard dier gebeurtenissen en naar bet optreden van de zijde der Ncderlandsche mili tairen bij die gelegenheidP 2o. Is de Minister bereid, zoo spoedig en vol ledig mogelijk de Kamer de resultaten van dat onderzoek mede te deelen? 3o. Is het den Minister van Oorlog bekend, dat de plaatselijke commandant te den Helder geweigerd heeft aan de afdceling Helder der S. D. A. P. vergunning te verleenen tot het hou den eener vergadering om te protesteeren tegen het leeningsontwerp Wil de Minister zijne meening over die weigering aan de Kamer mededeelen en is Z-Exc. bereid maatregelen te nemen, opdat niet meer dergelijke belemme ring van het politieke leven door de militaire autoriteit plaats vindt? Schriftelijk beantwoorde vragen. Vergoeding voor brandschade aan perceelen, waar mili tairen ondergebracht zijn. De heer Juten heeft d.d. 19 November de vol gende vraag ingezonden In vele boerenschuren en op tal van zolders zijn thans duizenden militairen onder dak ge bracht, die dsar op los stroo slapenhet brand gevaar voor die gebouwen is daardoor zeer toe genomen. Toen ze tegen brandschade verzekerd waren, is natuurlijk de premie daar niet od berekend, zoodat er zeer veel kans bestaat, dat de ver zekeringsmaatschappijen bezwoer zul'en maken, in geval van brand, de verzekerde som u't te betalen. Is de minister in dat gevel bereid te over wegen of niet de schade voor rekening des Rijks zou moeten worden genomen? De minister van oorlog heeft daarop, d.d. 4 Dec. gc'.ntwoord: De stelling, dot er zeer veel kans is. dat de verzekering-maatschappijen in geval van brand tijdens de inkwartiering van militairen zullen weigeren de verzekerde som uit te betalen, is in bare algemeenheid aenvechtbaarnaar den minister bekend is. loopen de verplichtingen van de maatschappijen onder de aangegeven omstandigheden uiteen. In de gevallen, waarin de maatschappen n;et tot betaling verplicht zouden zijn, kan alleen van betaling van de schade door het Rijk sprake ziïn, wanneer blijkt dat de brand door schuld of nalatigheid ven de militairen is ontstaan. Voor zoover daarnevens nog een ongedekt risico mocht blijven bestaan, zullen de betrokkenen zelf zich daartegen heb ben te verzekeren. Uitzending suppletie-troepen. Bij suppletoire begroot-'ng voor 1913 (kolo niën) wordt f 21,500 meer aangevraagd daar de kosten van uitzending van suppletietroepen en betalingen ten behoeve van uit de kolonie Suriname in Nederland aangekomen officieren en minderen het geraamde bedrag van f 15.30C met ongeveer f 21 500 te boven gaan, terwijl f 3000 gevonden kan worden door overschrij ving. Berichten. De Staatscourant van Zondag 6 en Maan dag 7 December bevat o.a. de volgende kb- ninklijrke besluiten: beroemd tot rijkskcurmeestcir in bizonderen dienst, respectievelijk te den Haag en Bres- kens de veeartsen H. G. Harrevelt, directeur bij heit abattoir te Den Haag en L. Louter, plaatsvervangend dist ri ets-vee arts te IJzen dijke; op verzoek eervol ontslagen met dank: jhr. mr. P. O. Engelen, president der rechtbank lo Zutphen; ben oei d en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e kla<^ bij het Indische leger de arts H. A. Cornelius; op aanvrage eervol ontslagen de tijdelijke officier van gezondb^d 2e klasse H. de Slop pelaar. Optreden der arbeidsinspec tie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer heeft besloten een adres te rich ten tot den minister van Justitie, van Finan ciën en van Landbouw, Nijverheid en Han del met de mededeeling dat te harer kennis gebracht zijn verschillende gevallen, waarin ter zake van de Arbeidswet en Ongevallen wet door ambtenaren met de uitvoering er handhaving dier wetten belast niet met de ge wenschte tact en beleid zou zijn opgetreden. De Kamer is in de gelegenheid geweest twee dier gevallen aan een nauwgezet onderzoek te. onderwerpen, waaruit bleek: dat in het eene geval een vervolging werd ingesteld tegen den bedrijfsleider eener druk kerij wegens een overtreding van art. 8 sub 1 der Arbeidswet, veroorzaakt door een fout welke ten gemeentehuize in een arbeidskaart v/prd gemaakt, en dat in het andere geval door een ambte naar der Rijksverzekeringsbank oproepingen werden gericht tot werklieden eener capsule- fabriek om voor hem te verschijnen, welke oproepingen in zoodanigen vorm gesteld wa ren, dat zij naar het oordeel der Kamer, niet slechts tot verdachtmaking van den betrok ken werkgever bij zijn werklieden moeten leiden, maar bovendien bij deze laatsten den indruk moesten wekken van samenspanning van bedoelden ambtenaar met de werklieden tegen hun patroon. In beide gevallen gaven berichten aange bracht bij de arbeidsinspectie aanleiding tot de genoemde feiten. De Kamer verzoekt een ernstig onderzoek te doen instellen, of er door wie tc dezen mocht zijn gefaald, zich bereid verklarende tot het verstrekken van alle inlichtingen ln haar bezit, welke dit onderzoek kunnen be vorderen. Eervol ontslag mr. P Dozy. Mr. P. Dozy, griffien* van de Staten van Noord-Holland, heeft wegens gozOndh-ids- redenen eervol ontslag verzocht. Gedep. Staten stellen voor, het ontslag op de meost eervolle wijze te verleenen., met in gang Van 1 Februari 1915, onder dankbetui ging voor de vele en gewiohtigen diensten der provincie beweren. Nederland en de oorlog. Kon. Nat. Steuncomité 1914. Op uitnoodiging der commissie vaji uit" voering is de minister van Landbouw. Nijver heid en Handel, de heer F. E. Poslihuma op- getreden als tweede algemeen voorzitter van het Koninklijk Nationaal Steuncomité Mr. Treub bViift als eerste algemeen voorzittef naast de heer Posthuma zich met het alge meen beleid van het Koninklijk Nationaal Steuncomité bemoeien. Prof. I. P. de Vooys, die wegens de drukke werkzaamheden van den voorzitter reeds van den aanvang af met de dagelijksche leiding was belast, zal dit blijven doont als voorzitter der commissie van uitvoering. Op verzoek van den pennlngmee&ief

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1914 | | pagina 2