Verspreide Berichten. KOLONIËN. verandering. Ome partieel aanvallen S^tóèt WCcea bekroond. De Oostenrijken Sokken rich overal uit de aanbevallen distrio fel terug. Wij maakten gevangenen. Weenen, 10 3an (W. B.) Officieel be ticht. Op het zuidelijke oorlogstooneel werd 'èen korte artilleriestrijd gevoerd bij de ten oosten van Trebinje tot aan de grens vooruit- gebrachte eigen stellingen. Konstantinopel, 0 Jana (W. B.) Uit Erzeroem wordt bericht, dat zes machinege weren en 600 kisten munitie, die aan de Rus een ontnomen zijn, en 450 Russische gevange nen van Oltv daarheen gezonden zijn. Den 7en is nog een ander transport Russische ge vangenen. bestaande uit 215 soldaten en vijf officieren in Erzeroem aangekomen. Petersburg, 10 Jan. (Tel.-agent- fichap.) M dedeeling van den generaion staf van hei i kazisbhe leger. De strijd in de omstreken van Kotra Oer- gan duurt voort met gelijke hardnekkigheid. Op de andere fronten is -volstrekt peen ver andering van beteekenis. Londen, 9 Jan. Reuter's agentschap ver neemt, dat volgens geloofwaardige berichten, die uit Bagdad zijn gekomen, alle pogingen j>m daar den heiligen oorlog uit te roepen, zijn pislukt. De Arabieren hebben geweigerd zich fe laten vangen door de Turksche inblazingen, dat de tegenwoordige oorlog in verband staat met den godsdienst. Duinkerken, 10 Jan. (R.) Een dozijn Ouitsche vliegtuigen vlogen heden over Duin kerken en de aangrenzende gemeenten en Wierpen, een dertigtal bommen. Dank zij de genomen voorzorgen wanen er weinig slachtoffers. De materieele schade was niet «eer belangrijk. Londen, 1 2 Jan. (R.) De Times bericht, •dat 16 Duitsche vliegtuigen gisterenmorgen over het Kanaal zijn gezien, klaarblijkelijk «iet het doel een lrrval in Engeland te be proeven. Tengevolge van de weersomstan digheden keerden zij echter naar Duinker ken terug. Parijs, 9 Jan. De gouverneur van West- AXrika seint aan den minister van koloniën, dat de Dritschcrs met eene groole macht Edea, Kameroen, hebben aangevallen. Zij werden teruggeslagen met aanzienlijke verlie zen. 20 Europeanen en 54 scherpschutters wer den op hel slagveld gevonden; een mitrail leuse en 50 geweren werden buit gemaakt. Onze verliezen zijn gering. De Engelsclie generaal heeft per kabeltele gram zijne warmste gelukwenschen gezonden met het succes van de Fransche troepen. B e r 1 ii n. 1 0 J a n. (W. B.) De Berliner Mor- genpost bericht over de laatste gevechten In Oost-Afrika: In Tanga zijn 8000 Engelsclieu en Indiërs geland. Zij werden door de Duitschers. die ver in de minderheid waren, in een val gelokt en hadden reeds in de eerste dagen een verlies van 600 dooden en gewonden. In de vol gende dagen werden de Engelschen en In diërs met een verlies van 3000 man geheel ge slagen. Onze verliezen zijn slechts zeer gering. Parijs9 Jan. (R.) Minister-president Viviani deelde in den ministerraad mede, dat het rapport van de commissie van enquête naar de handelingen van de Duitschers in het Fransche gebied, waardoor het oorlogsrecht is geschonden, in verscheidene honderddui zenden exemplaren gedrukt, vertaald en ter beschikking van de onzijdigen gesteld zal wor den. Weenen, 9 Jan. (Corr.-bureau.) Tot be krachtiging van het indertijd op grond van de uitkomsten van. een officieel ond-enzoek bekend gemaakte démenti der bewering van het Servische persbureau, dat officieren van het Oostenriijksch-ÏIongaarsche leger zich hebben schuldig gemaakt aan handelingen, die strijdig zijn met het volkenrecht, maakt de Polilische Korrespondenz verklaringen bekend van de later nog verhoorde kapiteins Kassda en Feil waarin deze officieren zeg gen. dat zij geene inbreuken tegen het vol kenrecht hebben begaan en die ook niet ge duld hebben van de aan hen ondergeschikte manschappen. Londen, 9 Jan. (R.) Lord Rosebery heeft in eene vergadering te Dalkeith gezegd, dat wij staan voor twee feiten van groote beteekenis. Het eerste is, dat de Britsche r .e voor goed zou zijn ten onder gebracht, ris zii niet streed tot den laatsten man en den laatsten shilling. Het tweede fch is, dat Duilschland, de grootste militaire natie der wereld, ook weet, dat als het verslagen werd, het zich nooit daarvan zdu herstellen. "Weenen. 9 Januari. (NV. B.) He den voormiddag verscheen eene uit tien vertegenwoordigers van den Galicischen adel beslaande deputatie bij den keizer op audiëntie, om den monarch hulde te be tuigen en hem een r.dres te overhandigen. Aan hel hoofd van de deputatie verscheen de ia nd maarschalk Niezabitowskiverder maak ten o a. deel uit van de deputatie vorst NVi- lold Czartoryski, de vorst bisschop van Kra- kau, vorst Sapieha en de oud-minister graaf Goluchowski. De landmaarschallk hied een rede. waarin hij er op wees, dat de monarchie strijdt voor hare rechten en de waarborging dtaarvan en voor den vrede van de tot de monarchie bchoorendc landen, om een vreedzame en zekere toekomst van Europa en de Euro- peesche beschaming. Ons land, dat als too- neel van den strijd het wreedst door den oorlog getroffen wordt, vecht met alle kracht onder dc vanen -van Uwe Majesteit, in het bewustzijn, dat het tevens zijn geloof en zijne eeuwenoude beschaving moet verdedigen. Het strijd en re-kent vol vertrouwen op de Overwinning. Wij weten wel, dat bij Uwe Majesleits wapenen onze rechtvaardige zaak bescherming zal vinden. Wij zullen ook nim mer vergeten. daJt wij onder de regeering van Uwe Majesteit de erkenning van onze zelf standigheid hebben gekregen cn de gelegen^ beid om ons national leven te ontwikkelen. Smr, hernieuwde ten slotte de aloude be lofte van trouw van den Pookchen adel: „Aan uwe zijde, allergenadigste heer, staan- Vrij en willen wij altijd blijven staan." De keizer antwoordde: ..Voor deze, mij uit naam van den Pool- tehen add in mijn koninkrijk Galiciê ge brachte hulde, welke mij in dezen zoo *n- stigen tijd bijzonder aangenaam aandoet be- 'ulfi ik mitn besten dank. Ik zie in uwe, raai een waarachtigen vaderlandslievend en geest getuigende woorden een nieuw bewijs van dfen trouw en de gehechtheid aan mij en mijn huis, waardoor <Ie adel In mijn. konink rijk Galiciê zich onderscheidt en die in den laatsten tijd wederom op verheffende wijze gebleken Is. Met smartelijk leedwezen vervult mij. de zware beproeving, welke Galiciê door de zen on af wendbaren oorlogstoestand wordt opgelegd. Van harte hoop ik, djalt de trouwe bevolking van dit land haar zwaar lot met waardige berusting zal dragen en in den vruchtbrengenden arbeid van een voor lan gen tijd eervol verzekerden vrede een tege moetkoming moge vinden voor de tallooze of fers aan goed en bloed, welke zij bereid willig. ja vaak zelfs méér dan de wettelijke diensttijd vorderde, gebracht heeft voor het heil van het groote vaderland. Wik, gij die hier heden als de vertegen woordigers van den Galicischen adel aan wezig zijt, overal verkondigen, dat mijn ko ninkrijk Galidc op mijne innigste deelneming In dezen tijd van zwarte beproeving kan re kenen, maar niet minder op mijne krachtige zorg op het tijdstip, waarop het mogelijk zal zijn met vereende krachten de wonden va-n den oorlog te genezen en het mij zoo dier bare land een tijdperk van herlcvin" en hernieuwden welstand te verzekeren." Rome, 9 Jan. (RHet Giornale d'Italia. dat in een artikel zijne gevoeligheid) uitdrukt over de behandeling van kardinaal Mercier, zeg1, dat zelfs de woedendste anti-clericaal zioh niet een priester zou kunnen voorstellen, de zijde kiezende van den overweldiger van zijn land. Parijs, 10 Jan. (R.) Ter eere van het Rumeensche gezantschap werd een feestmaal gegeven. De voorzitter van de Kamer Descha- ncl presideerde de tafel. De sprekers drukten de hoopt uit. dat er spoedig samenwerking zou zijn tusschen Franschrijk en Rumenië \oor de edele zaak, waarvan dc eerbied voor de rechten der natiën afhangt Parijs. 10 Jan. (R.) De buste van ge neraal Leman. den verdediger van Luik, een werk van den Belgischen beeldhouwer Ig- nace Gallo, werd heden namiddag in het Trocadero plechtig bekroond in tegenwoor digheid van 5000 personen. Cairo, 1 O J a n. (R.) Sir Henry Mac Kin non. de nieuwe commissaris des konings voor Egypte, is heden hier aangekomen. Londen, 10 Jan. (R.). De tekst van het antwoord der Britsche regeering op de Ame rika ansche nota is bekend gemaakt. Het antwoord verklaart dat alle aangegeven punten zorgvuldig zijn overwTogen in denzelf den geest van vriendschappelijke gezindheid en openhartigheid, die de Amerikaansche nota kenmerkt. De meening wordt uitgedrukt, dat er groot misverstand heerscht over den omvang van de Britsche bemoeiingen met den handel der Vereenigde Staten. In verband hiermede geeft hel antwoord de cijfers van den uitvoer van New-York naar Skandinavië, Italië en Nederland gedurende November 1914 in vergelijking met November J913, die allen met uitzondering van Neder land (welke weinig veranderden), een enor me vermeerdering toonen. Naar Denemarken werd m November 1913 uitgevoerd) voor 55S,---. dollar en in Novem ber 1914 voor 7,101,000 dollar. De nota wijst er op, da ofschoon de oorlog ongetwijfeld een slechte uitwerking had op eenige groote takken van industrie, zooals de katoenindustrie, dit waarschijnlijk te wijten was aan de verminderde koopkracht m landen als Frankrijk. Duitschland en Groot-Britannië- Met betrekking tot de aanhouding van ko perladingen haalt het antwoord de Ameri kaansche cijfers van koperuitvoer uit de Ver eenigde Staten naar de Europeesche neutrale staten aan, die alle groote toeneming toonen. Daaruit blijkt, dat de groote hoeveelheden koner niet waren bestemd voor hel eigen ge bruik der onzijdigen, maar voor een anderen oorlogvoerenden staat, die niet in diaaft was rechtstreeks in te voeren. Met betrekking tot de beslaglegging op voorraden levensmiddelen constateert hert ant woord, dat het Britsche rijk bereid is toe te 9taan. dat levensmiddelen niet zullen wor den aangehouden, wanneer er geen vermoe den bestaat, dart zij bestemd zijn voor den vijand, maar het Britsche rijk kan geen- stel lige belofte geven omtrent dit onderwerp. Het antwoord doet uitkomen, dat het van zeer groot belang is, dn* verdachte schepen worden opgebracht na"- een haven om te worden onderzocht. Het antwoord legt nadruk op hert toene mend gevaar, dat neutrale landen, die gren zen aan het gebied van den vijand, op eene schaal waarvoor geen precedent beslaat, de basis worden voor den toevoer van voorra den aan den vijand. Daarom tracht het Britsche rijk in het be lang van de nationale veiligheid goederen, die werkelijk bestemd zijn voor den vijand, te onderscheppen zonder zkh in te laten met goederen, die te goeder trouw bestemd zijn voor neutralen. Het geheele ant oord draagt het kenmerk van een verzoenlijken toon en van bereidwil ligheid om redres te verschaffen wanneer dit noodig is. Londen, 12 Jan. (ii.) De dagbladen drukken het vertrouwen uit. dat fiet antwoord van Sir Edward Grey op dc Amerikaansche nota eene gunstige ontvangst zal hebben in de Vereenigde Staten, de massa der Amerika nen zal overtuigen, dat de grieven, waarover geklaagd wordt, geen deugdelijken grond hebben en den weg zal effenen voor eene vol ledige en algebeele overeenstemming. B e r 1 ij n, 10 Jan. (NV. B.) De eerste op gave van de rijksbank in het nieuwe jaar ver toont een boven verwachting gunstig beeld. Op alle gewichtige posten zijn merkbare ont lastingen en verbeteringen waar te nemen. De reeds lot regel geworden vermeerdering van den goudvoorraad is ook ditmaal te vermelden. In 'l geheel bedraagt de goudvoorraad thans 2111.8 millioen mark; hij is weer met 19 mil- lioen toegenomen. De rijksbank heeft in de eerste week van Januari slechts 9.5 millioen beleeningskas-biljetten ter beschikking van het publiek behoeven te stellen. Tegelijk heeft zij voor 320.5 mallioen van deze biljetten aan de beleeningskassen terug kunnen geven, omdat do aan deze kassen verstrekte leeningen met dit bedrag zijn verminderd. Van deze ver mindering kwam 217.4 millioen op de belee- ningen ten behoeve van de oorlogsleening. Berlijn, 9 Jan. (NV. B.) Bij de stedelijke spaarbank is in de laatste zes werkdagen dage lijks ongeveer een half millioen mark meer ingebracht dan teruggevorderd. De stortingen in het nieuwe jaar, tot aan den 8en, bedra gen reeds meer dan 3 millioen mark. Kardinaal Mercier. De Tijd bevat een bericht van den corres pondent te Roosendaal, waarin deze doet uit komen, dat de Duitschers thans toch toege ven, dat er een en ander te Mechelen gebeurd is. Eergisteren was het nog de vierkante loo chening van alle feiten; er was heclemaal „niets geschied". Thans verklaren de Duit- sche autoriteiten, dat zij zioh inderdaad „ver plicht hebben geacht, de verdere versprei ding van het herderlijk schrijven tegen te gaan", omdat het „politieke bctoogen" bevat te, die zouden kunnen leiden „tot agitatie, tu mult en opstand". Zelfs erkent de „Nordd. Allgem. Zeitungdat de Duitsohe gouverneur- generaal een „opruiende werking" vreesde van bet herderlijk schrijven, en daarom al te voren „de voorlezing en verspreiding van het herderlijk schrijven verbood". Eerlijker dan de brutale loochening ran "Wolff's Bureau, dat zelfs ontkende, dat er priesters in verband met bet schrijven waren gevangen genomen, geeft dus het regeerings- orgaan toe, dat men van militaire zijde ge tracht 'heeft, het herderlijk schrijven zoowel door inbeslagneming ervan als door i n- werking op den Kardinaal onscha delijk te maken. Dit is gepaard gegaan met inhechtenisne ming van priesters. Dat men tegen „den hoofddader" van hel geval, zooals een Duitsch militair Kardinaal Mercier noemde, zioh be paalde tot de beschreven maatregelen van ver hoor, militaire bewaking enz., vond zijn grond in politieke overwegingen te Berlijn en het ontzag voor de kerkelijke rechtspraak. Dat priesters in hechtenis worden genomen bestrijdt het regeeringsongaan niet en wordt dus stilzwijgend toegegeven. Over het andere punt: de behandeling ran Z.Em. kardinaal Mercier, zal ik een der volgende dagen nieuwe bewijzen aanvoeren, zoodra ik de mij toege zegde officieele gegevens ontvangen heb. waar voor ik - ij thans naar België begeef. Want, dat „de zaak als afgedaan kan worden be schouwd", moge een wensch zijn van Duitsohe zijde, zij is 'het voorshands nog niet. Met een vormei.jke tegenspraak van het woord „ge vangennemen" ik wees daar reeds onmid- dc'.Vftc op helpt men de zaak niet uit de we reld, nu men het te laat noodig vindt, om uit vrees voor openbaarheid de katholieke wereld gunstig te stemmen. De Fransche regeer in g. Millerand, de Fransche minister van oor log, is met zijn departement nu ook naar Parijs teruggekeerd, zoodat de geheele cen trale regeering weer in de hoofdstad is. Grootvorst Alexander Michae- lowitsch. F Grootvorst Alexander Nfichaclowitsch, die. in den strijd tegen de Turken gesneuveld is, behoorde tot den intiemen kring van het Russische keizerspaar, hetgeen niet alleen zijn oorzaak vond in het feit, dat hij gehuwd was met grootvorstin Xenia Alexcmdrowna, die zuster van den, czaar, maar ook wegens zijn persoonlijke eigenschappen. Hij was pre sident van den raad voor de koopvaardij- vaart en verzette zich indertijd krachtig te gen den oorlog met Japan. Om de toen ontstane ontstemming weer eenigszins goed te maken, benoemde czaar Nicolaas hem tot vice-admiraal en adjudant generaal en werd hij de 2de commandant van de Oostzeevloot. Ook interesseerde hij zich zeer voor de luchtvaart. ITïr 'bereikte den leef tijd van 4S jaar en laat zes zoons en éón doch ter na. De voedin gskwest ie in Duitschland. Van hoogerliand wordt aan bet publiek in Duitschland verzocht om van havermout als voedsel geregelder gebruik te willen maken. Davos, 10 J a n. (NV. B.) 22 leerlingen van hel instituut Schiers ondernamen heden mor gen in gezelschap van twee onderwijzers een skitocht in de richting van Parsonhütte bo ven Davos. De eerste afdeeling kwam in iene lawine terecht on geraakte bedolven. D.» twöede afdOeüng begon dadelijk hel reddings werk met steun van de reddingsbrigade. Alle bedolvenen werden uitgegraven op één na, die waarschijnlijk dood is. Een van de uhgegra- venen was dood, een tweede stierf tijdens hel vervoer. De overigen werden gered. Serajewo, 9 Jan. (NV. B.) Heden mor gen werden twee tamelijk sterke aardschok ken waargenomen. De haard ligt in de buurt van de stad. Er werd peen schade aangericht. Oost-Indië. De economische toestand van Java. Het Departement van koloniën heeft eene uitvoerige nota ontvangen van den Gouver neur-generaal van Nederl.-Indië, gedateerd 15 November lnI4, betreffende den kuidigen eco- nomischen rtocsland van Ja\a. Aan deze nota, waarin dc algemeene eco nomische toestand wordt geschetst, in welken Ncderlandsch-Indië in de eerste twee weken van dc maand November 1914 verkeerde, wordt het volgende ontleend: Twee omstandigheden vooral zijn op den gang voor het bedrijf der Europeesche land bouwondernemingen op Java gedurende de laatste maanden van zeer grooten invloed ge weest, n.l. de oorlog in Europa en de felle, aanhoudende droogte. Onmiddellijk na het uitbreken van den oor log brak voor de ondernemingen eene perio de van onzekerheid aan Sommige ondernemingen trachtten hel drei gend gevaar van gebrek aan werkkapitaal ie ondervangen door verkoop van bel product, onmiddellijk nadat lid bereid was. lid ge volg ran deze gedwongen verkoopen was eene daling van den prijs van Robus la-kof fie van f 30 tot f 24i k f 25 per «>ikol, zood.ti zelfs, thans, ondanks de recente stijging tot f 30 per pikol, de ncfleering nog blijft beneden de Amsterdamsche pariteit van 34£ ct. per i K.G. Het ds vooral aan de hulp der Banken, in de eerste laats de Javasche Bank en de Ne- derlandsche Handel-maatschappij, die zich bereid toonden tot beleening voor het gereed liggende, niet af te schepen product, le dan ken, dat hel gevaar van gebrek aan werkka pitaal spoedig bezworen werd. De Regeering greep mede in, door de biljetten der Javasche Bank tot wettig betaalmiddel te verheffen, en toe te staan, dat het verplichte metaalsaldo tot de helft werd teruggebracht- Ook andere Banken gingen tol beleening der producten over, waarbij het daarvoor benoodigde kapi taal aanvankelijk voor een goed deel verschaft werd door den iniporlhandeb die geen kans zag, het van t.e tweede-hands afnemers ont vangen geld naar Europa over le maken. Tengevolge van deze maatregelen kon het bedrijf van de meeste ondernemingen tot dus verre geregeld voortgang hebben. Wel is dat van vele in meer of minder belangrijke mate ingekrompen, dooh van een duurzaam stop zetten werd, althans op Java, tot dusverre nog niet vernomen. Overigens openbaarde zich allerwege in de cultuur eene zucht tot bezuiniging op de uit gaven en van de oprichting van nieuwe on dernemingen of de uitbreiding van bestaande is voorloopig geen sprake. Dit geldt ook voor de suikerindustrie, ondanks de ongedacht hooge prijzen voor het product gemaakt ten gevolge van de -groote opkoopen door Enge land Hierbij dient trouwens in het oog te worden gehouden, dat desze prijsstijging wel ten goede kwam aan die fabrieken, welke over nog onverkochte gereedliggende restan ten van oogst 1914 beschikten, maar toch voornamelijk aan de suikerhandclaren. Tengevolge van deze bezuinigingen had op een aantal ondernemingen verloop van werk volk plaats, hetgeen overigens in de meeste gevallen niet Is een bezwaar werd gevoeld, daar de groote droogte vanzelf minder han den voor het on' rhoud der tuinen, het tap pen of plukken enz. noodig maakte. De felle en langdurige droogte had op den omvang der productie van nagenoeg alle Euro peesche culluuronderneiningen een nadeeligen invloed. De stand van het suikerriet is, voor zoover het gewas althans niet op zeer water rijke gronden is aangeplant, verre van bevre digend. Overigens kunnen flinke regens in de maanden December tot en raet Januari weer veel goedmaken. Hot tappen van de rubber-boomen werd tij delijk bijna geheel geslaakt, de thee-pluk was gering. De tabak heeft ontzettend van de droogte te lijden gehad, zoowel wat de hoe danigheid als den omvang der productie be treft. Dit laatste geldt ook voor de productie vac cacao. De inlandsche landbouw ondervond tot dus verre een betrekkelijk geringen nadeeligen in vloed van de langdurige droogte. Hoewel het rendement van den oogst der inlandsche cul tures over het algemeen geringer dreigt te zullen zijn dan verleden jaar, bestaat er, mede dank zij den zeer overvloedigen laatsten rijst oogst, geen aanleiding lot bezorgdheid over gebrek aan voedingsmiddelen. Het systeem van bezuinigen, op de Euro peesche ondernemingen ingevoerd, dreigt in- tusschen -ooral een groot nadeel te worden voor die werklieden, die gewoon waren de noodige contanten op de ondernemingen te verdienen, en daartoe thans niet meer in de gelegenheid zijn. Een kort overzicht van het scheepvaartver keer met Europa, sinds het uitbreken van den oorlog, gaat vervolgens In de Nota aan eene bespreking van de productenmarkt vooraf. Uit dit overzicht blijkt dat aanvankelijk ver scheping van producten feitelijk onmogelijk was geworden, doch dat medio Augustus de toestand iets beter werd, toen besloten werd, weer lading Paar alle bestemmingen aan tc nemen, waarbij evenwel alle vrachten met 20 werden verhoogd. Tegen het einde van Augustus werden de vrachttoeslagen voor ver der dan z.g. „basis-havens" gelegen bestem mingen met 30 verhoogd. Vervolgens wordt vermeld hoe In September en October eii de bepalingen op het aanne men van lading door Nederlandsche maat schappijen herhaaldelijk belangrijke wijzigin gen meermalen in ongunstigen zin zijn gebracht en hoe tegen het einde van October de bezorgdheid nog werd vermeerderd. Het overzicht eindigt met de vermelding dat den 13den November de verscheping van thee en huiden naar Nederland opnieuw werd opengesteld, op voorwaarde dat de cognosse menten uitsluitend zullen zijn gesteld op naam van dengcen, voor wien de goederen bestemd zijn. Op den handel in Nederlandsch-Indische producten heeft de oorlogstoestand een fnui kenden invloed. Slechts van enkele der voor naamste producten, (suiker, koffie, tabak, co pra. peper) is de uitvoer, voorloopig althans, verzekerd, doch. behalve naar suiker, is de vraag over het algemeen zeer gering, of te onberekenbaar om er een eenigszins reëelei» handel op te kunnen bouwen. Bovendien liet de aanvankelijk zeer hooge premie voor oorlogsrisico weinig gelegenheid tot het maken van winst. In de tweede helft van September werd dit beter: de premie daal de van 5 tol 3 voor Europa en van 3 lot 2 voor Brilsch-Indië, om later evenwel nog eenige wijzigingen, ook in ongunstigen zin. te ondergaan. De. exportliandel ziet zich, tengevolge van de in het voorgaande geschetste moeilijkheden met den afscheep naar Europa, voor den af zet der producten in hoofdzaak aangewezen op Oost-Azic, Australië en Amerika, doch be langrijke afzetgebieden waren dit tot dusverre- In verhouding tot die in Europa, niet, en de markt moet er nog voor een goed deel gescha Den worden. Onverdeeld gunstig was de markt voor sui ker uit den oogst 1914 niet. In de laatste dagen van Juli verkeerde de suikerhandel op Java in eene verre van be ha gelijke positie. De prijzen waren geleidelijk teruggeloopen lot f 7y p. p. voor superieure hoofdsuiker, f Üi p. d. voor Channel en f 5i p. p. voor muscovados, tengevolge van de zeer geringe vraag uil lid buitenland. Een groote hoeveel heid onverkochte suiker lag op Java opgesla gen. Bovendien was liog ruim 4 millioen picol van den Java-oogst on-,.üt, zoodat vört dere daling der prijzen verwacht werd. Doch de Europeesche oorlog brachf oeli plotselingen ommekeer. Duitschland kwam lp strijd met zijn voornaamsteh afnemer Yan 8ui$' ker: Engeland. De Cuba-oogst wa« zoo goed als geheel verhandeld, zoodat Engeland, dajj dringend behoefte had aan suiker, zich op Java aangewezen zag. Naar schatting werd eene hoeveelheid van ruim 600.000 ton Java-sulker naar Engeland verkocht, zoodat de prijzen in\ Augustus met sprongen omhoog gingen, om' hun hoogste punt te bereiken op f 131 p. pV voor superieur, f 12* voor Channel en f 1^ voor muscovados. Sedert zijn de prijzen, vooral tengevolge van1 het verbod van verderen invoer van suiker in^ Engeland, weer iets gezakt, n.l. tot f 121 voor{ superieur en f 11 voor Channel, dooh thaue toont Britsch-Indië eenige belangstelling voor December- en Januari-afscheep. Tengevolge van het financieel isolement van Java ontstond een oogenblik vrees, of de ge kochte suikers t. z. t. ook betaald zouden wor den. Door de krachtige hulp van de Javasche Bank en de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij, die op ruime schaal faciliteiten verleenden bij het geven van crediet en met medewerking van den Engelschen consul te Batavia en de Regeering In Engeland werd ten slotte eene oplossing gevonden. Uit den nieuwen oogst zijn tot heden ruim 2 millioen picols afgedaan, tot prijzen, variee- rende van 9 tot 10 voor superieur en f 8£ tot f 9 voor Channel. Thans is een stilstand ingetreden; er zijn geene Europeesche koo- pers in de markt, vermoedelijk vooral omdat de financieering der suikers van oogst-1915 nog niet afdoende geregeld is. Van de toe komst worden groote verwachtingen gekoes terd in verband met de gedeeltelijke misluk king der biet-oogsten in Duilschland en Oos- tenrijk-Hongarije. Tal van exporteurs vonden in de zeer goede prijzen aanleiding tot cancelcn van de met koopers in Brilsch-Indië gesloten contrac ten, dooh zagen zich toen door de scheepvaart maatschappijen vrijstelling van de gecontrac* teerde scheepsrnimte geweigerd. Rubber steeg in Europa voor gereed liggen»- de partijen belangrijk in prijs. De prijzen voor thee, voornamelijk blad' thee, op de Nederlandsche markt, zijn belang rijk gestegen, meer dan die te Londen. De markt voor alle koffiesoorten was gedu« rende de laatste maanden flauw, evenals de rijslmarkt. Voor buitenlandsche rijst bestond in het geheel geen belangstelling. Voor Java» rijst gold, en geldt, hetzelfde. Eerst in de eerste helft van November ont stond in het Bantamsche en de Prcanger eenige vraag naar buitenlandsche rijst. Ver wacht wordt, dat deze sterker zal worden, daar de oogst op Java vermoedelijk laat zal afkomen. Tengevolge van de langdurige droogte cn den daardoor ohtstanen lagen waterstand in de rivieren in de Lampongsche districten waren de aanvoeren van zwarte peper aan vankelijk gering. Eerst in October werd de markt levendiger, de transacties hadden, naai het schiint, voor een groot deel dekking van blanco-contracten ten doel. In het begin van November werd de vraai uit Europa beter, zoodat de prijs, die zelden f 20 per picol te boven was gegaan, mede door speculatie steeg tot f 25? p. p. De notee ringen in Europa zijn overigens zoo onzeker, dat omtrent de markt in de eerstvolgende weken niets te zeggen valt. Zoowel de aanvoeren van als de vraag naar witte Munlok-peper waren in Augustus en September gering en de prijzen laag. In Octo ber kwam van Singapore een sterke vraag, zoodat een zeer groot deel van den oogst direct derwaarts verscheept werd en de Batavia-han- delaren zich genoodzaakt zien normale prij zen te betalen voor een product, welks kwa liteit alles te wenschen laat. De copra-prijs daalde in de eerste helft van Augustus van f 15 k f 16 per picol tot f 6 p. p. In het begin van September steeg de prijs, toen bleek dat dit een der weinige pro ducten was, die ongehinderd in Nederland konden worden ingevoerd. Toen bekend werd dart voldoende schecpsruimte ontbrak, daalde de noteering weer. Eerst in bet laatst van October en de twee eerste weken van November werden belang- riike hoeveelheden voor December-afcchecp verhandeld tegen prijzen van f 15^ tot 16 p. p. In Augustus zijn vrij groote hoeveelheden copra door de bevolking op olie verwerkt', blijkbaar zag zri daarin meer heil dan in vei1- kooD tegen de toen geldende lage prijzen. De export van Katjang socoek staat nage noeg geheel stil. Van lapioca-mecl vonden al leen de minst-goede kwaliteiten vrij geregeld aftrek. De markt voor kapok was doorloopend flauw tot in de tweede helft van October de aanvoe* ren grooler werden en de houders zich be reid toonden, voor lager prijzen af te geven. De merkwaardig sterke stijging in den uit voer van indigo moet worden toegeschreven aan verbod van den uitvoer van verfstoffen uit Duitschland, dat voor den oorlog de voor naamste producent ervan was. Dank zij de plotseling groote vraag liepen dc prijzen met 100 en meer op. Voor de inlandsche ververijen op Java zou dit in normale lijden een zeel groot bezwaar zijn geweest, doch daar dez< voor het meerendeel stilstaan, wordt de uit voer van zoo belangrijke kwantums indigc •hans niet gevoel dais eene omstandigheid, welke bet na dee Ivergroot. Meer nog dan de uitvoerhandel In product ten heeft de invoerh°ndel van den oorlogstoet stnnd te liidcn gehad. Reeds lang vóór het uitbreken der vijande lijkheden was de markt voor importartikelen in Nederlandsch-Indiê flauw, zoodat zooweb de. eerste als de tweede hand over groote yoor raden beschikte. Toen in de eerste dagen van Augustus door de consumenten gevreesd werd dat de toevoer van goederen voor gerulmeu tiid geheel zou^ worden afgesneden, ontstond van de zijde der twccde-hnnds-koopers een goede vraag naar vrijwel alle artikelen, waardoor de im porteurs zich dc gelegenheid geschonken zagetf tot plaatsin»? van een vrij groot deel van hun1 voorraad tegen vaak sterk stijgende prijzen.1 Na de wilde inkoopen in den aanvang van Augustus, is echter eene periode van bezulr niging ingetreden, waardoor de afzet aanmerrt) keliik geringer werd. Bovendien nam de koogk

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2