"binnenland.' Verspreide Berichten. ces. Onze aanvallen In bet gebied 1 n westen iyan de Weidhsel maakten, ondanks het slech te weder, op sommige plaatsen vorderingen. Aan den oostelijken oever van de Pilitza ge ene verandering. Ween en, 12 Jan. (W. B.) Officieel be richt van heden voormiddag. De pogingen van den vijand om de Nida Ie forceeren, herhaalden zich ook gisteren. Gedurende een hevigen artilleriestrijd aan het geheele front, ondernam des voormiddags een keurtroep van den tegenstander een nieuwen aanval, die echter na zeer korten tijd in ons artillerievuur ineenzakte. De vijand ging te rug met achterlating van honderden dooden voor onze stelling. Gelijktijdig hivld ook ten zuiden van de Wedchsel de ,gecOntstrijd aan, waarbij een van onze batterijen er in slaagde eene door den vijand bezette hofstede zoodanig onder vuur te nemen, dat de Russen, die zich daar «ints de laatste dagen hadden genesteld, ge dwongen werden hunne stellingen te ontrui men. In de Karpalhen bemoeielijken de ongun stige weersomstandigheden iedere eenigszins omvangrijke actie. In het Boven Ungdal trok de vijand zich dichter naar den Uszokschen pas terug. Het door Russische bladen verspreide be richt, dat uit i vesting Przemysl den lOen een parlementair is gezonden, is natuurlijk geheel verzonnen. Het doeJ kan alleen ge weest zijn uc volslagen machteloosheid van den vijand tegenover deze vesting te verber gen. Weeneh, 12Jan. (Corr-bureau). De oor logscorrespondent van het Deutsche Volks- ölatt bericht over het beleg van de vesting Przemysl. dat het Russische leger daar bij de lol dusver ondernomen aanvallen verschrikke lijke verliezen heeft geleden. De uitvallen van de bemanning berokkenden altijd nadeel aan de belegeraars. Gevangen gemaakte Russische officieren verhalen daarvan met onverholen bewondering. Even erg werden de gelederen bij de stormaanvallen gedund. Evenals bij het eerste beleg, dreven de Russische officieren de bestormende manschappen vooruit. Zij, die niet voorwaarts wilden gaan, werden eenvou dig neergeschoten. Voor de draadversperrin gen lagen na de eerste mislukte aanvallen ber gen liiken. Hun aantal bedraagt duizenden. Daarom zullen de Russen ook hunne krank zinnige aanvallen hebben laten varen. Onlangs zijn ook gedeelten van het belegeringsleger afgetrokken naar het front aan de Dunajetz m naar de Karpathen, zoodat het voorshands rustig zal zijn voor Przemysl. In de vesting heerscht eenc uitmuntende stemming. Petersburg, 12 Jan. (Tel.-agentsehap) Aan den linkeroever van de "Weichscl zetten de Duitschers in den nacht van den elfden en den geheelen daarop volgenden dag hunne in den laatsten tijd gebruikelijk geworden po gingen voort om met kleine afdeelingcn bij zondere punten van ons front aan te vallen. Al deze pogingen werden gemakkelijk afge slagen door ons geweer- en kanonvuur, waar door groote verliezen aan den vijand werden toegebracht. Een hardnekkiger offensief, dat echter eveneens mislukte, werd «door de Duitschers ondernomen in de «Ireek van het dorp Soekha; zij vielen ons daaQr in den loop van den dag vier malen aan efc tweemaal bij de hofstede Mogely. In den vroegen morgen van èen Hen kwa men op een deel van ons front onze verken ners zeer dicht bij de Duitsche loopgraven: rij overstelpten zo met handgranaten, waar door groote verliezen aan den vijand werden toegebracht. In den nachtelijken aanval van den lOen bij het dorp Sawice leden de Duitschers zware verliezen: zij lieten 500 dooden op het slag veld achter. Onze veldzoekHchten verstrekten on* goede hulp tijdens deze aanvallen. Op de andere punten kwam geen enkele wezenlijke verandering voor. Londen, 12 Jan (R.) Een telegram ran de Star uirt Petersburg bericht, dat de Ï>uit6che kruiser Bremen in Wilhelm shaven ts aangekomen, zwaar beschadigd door eene mijn. Konstautinopel, 10 Jan. (W. B.) Met vertraging aangekomen. Tegenover de on juiste berichten van de Russische pers over Turksche nederlagen maakt het hoofdkwar tier eene dépêche bekend van den bevelhebber van het Kaukazische leger van den 9en over de militaire operatiën van de beide laatste weken. Daarin wordt gezegd: Onze troepen ontnamen den vijand aan de overzijde van onze grens gelegen beheerschen- ie stellingen. De operatiën bij Olty en bij Ar- iahan worden door diepe sneeuw en hevige corst opgehouden. Onze in Aserbeidsjan op rukkende afdcelingen vervolgen ondanks het ileclite weder den vijand, die zich terugtrekt, ïadat wij Roemi (Oermia) en Kotoer hebber» bezet. De Russen beweren de divisiecommandanten van een legerkorps gevangen te hebben ge- jomen. Dit bericht is onjuist In werkelijkheid aeeft eene Russische afdeeling in een Russisch dorp een troep gewonden aangevallen, waar onder zich een zwaar gewonde brigade-com mandant bevond. Deze werd gevangen geno men, de anderen werden gedood. K on s t a nti nopel, 12 Jan. (W. B.) Volgens betrouwbare mededeelingen beschoot leen Turksche wachtpost in Schischen, zeven uur van Akaba, een van den Engelschen krui ser Minerva opgestegen watervliegtuig en dwong het door vernieling van de beide vleu gels en van de schroef neer te dajen. Op het vliegtuig werd eene kaart gevonden, waarop de richting door "Wadi el Arabi was aange geven, en verscheidene verdere instructiën. De waarnemer Gerald werd gevangen geno men. Naar den bestuurder van het vliegtuig, die is gevlucht, wordt gezocht De Engelsche kruiser Doris, die sints eeni gen tijd in de Syrische wateren kruist en daar ielegraafleidingen verwoest, heeft den 9en bij Sar Seki troepen aan land gezeft, die echter len gevolge van het krachtige verzet van de kustwacht weer aan boord moeéten gaan; zij lieten elf munitidkisten en eene menigte ge reedschappen van verschillenden aard achter. Don dag daarna verrichtte de kruiser eene tweede landüng aan de kust bij Aiexandnertte. In Strijd met het volkenrecht, beschoot de kruiser co-»" plaatsen met kanonnen en ma chinegeweren. Twee vrouwen, twee meisjes en een jongen vonden daarbij den dood. Potchefstroom, 12 Jan. (R.) Kolonel Brits, die de. opvolger van Maritz is als com mandant van de noordwestelijke Kaappro vincie, verklaarde, dat men optrok naar Duilsch Zuidwest-Afrika mei de vaste hoop, dat allen spoedig terug zullen zijn Dat zal echter nieit geschieden voordat de Duitschers allen zijn uitgeroeid. San Juan de Portorico, 12 Jan. (R.) Het kolenschip Fa-rn, dat gecommandeerd wordt door een luitenant van de Karlsruhe, is hier binnengevaren om zijne voorraden aan te vullen. De autoriteiten hebben zich »ot Washington gewend om instructiën te vra gen. Londen. 12Jan. (R.) De Evening News bericht uit Bergen, dat het stoomschip Castor, een schip van 1200 ton, dat de Russische vlag voerde, op een mijn gestooten is en In den mond van de Elbe is gezonken. Romo, 12 Jan. (R Een telegram uit Keulen bericht, dat kardinaal von Ilartmann, de aartsbisschop van Keulen, den gouver neur-generaal van België heeft bewogen om de Belgische priesters, die in Duitschland ge ïnterneerd zijn, naar hunne gemeenten terug te doen keeren. Aan den aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Merci er, en aan den pau- sclijken nuntius is toegestaan zich vrij te be wegen in de door de Duitschers bezette pro vinciën. Parijs, 12 Jan. (R.j De zitting van 1915 van het Fransche parlement is heden ge opend. De Senaat en de Kamer hebben hun ne voorzitters en a>He andere leden van het bureau herkozen. De als waarnemend voorzitter fungeerende oudste leden spoorden in hunne redevoerin gen tot opening van de zitting aan tot m -cd en kracht in de tegenwoordige omstandig heden. Londen. 13 Jan. (R.j De Times bericht uit Sofia, dat Rumeniê besloten is in het con cert van de entente mogendheden te treden, zelfs al zou Italië onzijdig blijven. Rome. 12 Jan. (R.) De kisten met de lijken van Constante Garibaldi en Lamberto Duranti. die in Frankrijk zijn gesneuveld, zijn heden hier aangekomen. Een sergeant en een soldaat van het Garibaldiaansche legioen wa ren met de overbrenging belast. Ondanks den regen stond eene groote menigte buiten het slation ze op te wachten, waaronder vele Garibaldianen in hunne roode hemden Op het perron bevonden zich generaal Ricciotli Garibaldi met zijne vrouw en dochters en vele deputaliën. De Fransche ambassadeur was ook vertegenwoordigd en de Fransche minis ter van oorlog had eene militaire deputatie gezonden. Het was een aandoenlijk oogenblik, toen alle leden van de familie den helm van den overledene kusten. Die werd daarna geplaatst op een wagen, gedekt met de Italiaansche en Fransche vlaggen, een rood Garibaldi-hemd en bloemen. De plechtigheid gaf aanleiding tot eene groote volksdemonstratie. De kreten: Leve Frankrijk! Leve Italië! werden gehoord. Aan Ricciotti Garibaldi werd eene warme ovatie gebracht toen de. begraafplaats verliet. Londen, 12 Jan. (R.) In een rapport van de Local Government Board wordt gezegd, dat de wees voor eene groote ontwriohtinrt van den handel, die in sommige kringen bij het begin van den oorlo-g bestond, niet is verwe zenlijkt. De werkloosheid is. behalve in som mige takken van industrie, gebleken veel min der ernstig te zijn dan werd verwacht. Het Is dus niet noodig geweest tot dusver, groote be dragen te vragen van het nationale ondersteu ningsfonds om hulp te verkenen voor nood van de bu rgerlijke bevolking. Het tot alp be drag van de tot dusver verleende ondersteu ningen is 9lechts 158.266 p. st- B e r 1 i; n. 1 2 J a n. (Björnson). De Parijsche correspondent van de Politiken heeft koning Albert van België telegrafisch eenige mede deelingen gevraagd over den toestand. Koning Albert antwoordde: „Ik hen zeer getroffen door uw hartelijk telegram. Uwe landgenoo- ten in Skandinavië hebben er in hooge mate toe bijgedragen het onverdiend0 lijden te ver zachten, dat over mijn volk gekomen is, dat zich heeft opgeofferd voor ziine eer, en dat geloofde aan ca verdragen. Dirt schat ik des te hooger, omdat dit komt uit landen, wier geschiedenis een eervol getuigenis is van den geest van onafhankelijkheid, welke de drie vrije volkeren bezielt. Ik verzoek u den edel- moedigen gevers mijn dank te brengen Brussel, 12 Jan. (Björnson). Het groot- Konstaïitinopel, 12Jan. (W. B.) Over eenkomst! g de besluiten van de partij voor eenheid en recht, heeft de Kamer bijna zon der debat de begrooting goedgekeurd. Bij de stemming over de civiele lijst deelde de voorzitter mede, dat de troonsopvolger, zoo lang de oorlog duurt, maandelijks 250 Turk sche ponden schenkt ten behoeve van het leger. De Kamer bracht den troonsopvolger, die de zitting bijwoonde, eene ovatie. Bazel, 12 Jan. (W. B.) Naar aanleiding van de Engelsche antwoord-nota merkt de Basler Anzeiger op, dat de nota neerkomt op eene volledige afwijzing van de Amerikaan, sche eischen. Engeland erkent wel het begin sel, dat het slechts mag ingrijpen tot bescher ming van zijne nationale veiligheid, maar zegt tegelijk, dat zijne veiligheid hot dwingt alle goederen op te vangen, die verdacht worden voor den vijand bestemd te zijn. Dat ls duidelijk. De zinsnede over de rubber komt overeen met eene directe bedreiging van de Unie- De verdere ontwikkeling van den toestand zal waarschijnlijk spoedig leiden tot eene grootere spanning, ondanks alle vriendschap pelijke gevoelens waarmee Engeland in de laatsten tijd jegens de neutralen zeer mild is, terwijl het met bewijzen van zijne vriend schap, vooral met tastbare bewijzen, des te gieriger is, zoo zelfs dat de militaire kriticus van de Morning Post de volgende zeer juiste uitsipraak deed: „De neutralen kunnen met hel oog op de verlegging van den wereldhan del geene onuitputtelijke schatten van geduld bewaren.'' Londen, 12Jan. (R.) De verstopping ln de haven van Londen, die te wiiten ia aan verschillende oorzaken, met den oorlog ih ver band staande, waardoor het in de haven druk ker was dan het er ooit geweest is, komt men nu langzamerhand te boven. Het aantal in Gravesend wachtende schepen, voor wie 't on mogelijk was ruimte tc vinden in de dokken, is snel aan 't verminderen. Hel aantal mannen, die door het havenbestuur in dienst zijn ge nomen, bedraagt thans 7000; in Januari 1914 was het 4000. Alle handen, die te krijgen zijn, worden gebruikt voor het oprichten van tijde lijke pakhuizen tot berging van de buitenge woon groote hoeveelheden goederen, die ver werkt moeten worden. Op het tegenwoordige tijdstip zijn de meeste mannen, die in dienst zijn van het havenbestuur, aan 't werk om wol te lossen, waarvan de aanvoer overstelpend is Bij de aanstaande maandclijkschc veiling zullen 100.000 balen worden aangeboden. Het haven bestuur hoopt, dat tegen einde Januari de tegenwoordige toestand veel zal zijn verbeterd. Geen hoffeesten te Berlijn. De Duitsche Keizer heeft gelast, dat dit jaar wegens den oorlog geen hoffeestelijklie- den zullen wonden gehouden. De Nieuwjaars receptie. welke volgens overlevering anders een reeks hoffeesten opent, heeft niet plaats gehad. Ook andere groote recepties en de vie ring van den verjaardag van -den Keizer zullen ditmaal achterwege blijven. De hier door bezuinigde bedragen zullen groolendeels worden beschikbaargesteld voor weldadig heid. In het bijzonder zullen de achtergeble ven bloedverwanten van soldia ten en de in validen worden bedacht. Daar elk hoffeest meer dan 100,000 Mark kost. verwacht men een aanzienlijke som voor de steuncomilé's. De actie tegen Kardinaal M e r c i e r. Een correspondent van De Tij d meldt uit Bergen-op-Zoom Seder4 de tegen kardinaal Mercier begon nen actie in het buitenland is hekend gewor den, geeft men zich op de Kommandantur zoowel te T russel als te Antwerpen alle moei te, om het conflict zoo zacht mogelijk uit e leggen, al loochent men niet meer, dat in den eersten ijver aan den kardinaal een verhoor onder militaire bewaking is afgenomen, dat de druLker Dessain gerechtelijk vervolgd en veroordeeld is en dat priesters in hechtenis werden genomen, maar na korten tijd in vrij heid gesteld. Ook thans nog tracht men zoo veel mogelijk de geestelijkheid te vriend tc houden. De gouverneurWgeneraal 11e Brussel blijft intussohen volhouden, dat het herderlijk schrijven van den kardinaal het volk opruit en daarom heeft hij zijn verbod van 2 Jan. betreffende de voorlezing en verspreiding herhaald. Zelfs as hij zoover gegaan, voor de tweede maal in tc grijpen in de rechten en de kerkelijke regeling van Z.Er.i. den kardinaal aartsbisschop, door b'iiUn dezen om een functie te verrichten, welke alleen aan he» kerkelijk gezag toekomt, het geven n.l. van een verbodsregel tot voorlezing van een ker kelijk stuk en het dwingen der geestelijkheid, om dezen verbodsregel voor „gezien" te tee kenen. Op vele plaatsen ln het aartsbisdom Meche len weigeren de geestelijken te Gehoorzamen aan het nieuw bevelschrift, d.d. 7 Jan.. van gouvemeur-igeneraal von Bissing, om het her derlijk schrijven van den kardinaal niet meer te verspreiden. Zij verklaren, dat zij derge lijke lastgevingen alleen rechtstreeks van den kardinaal willen ontvangen en niet van een in kerkelijke aangelegenheden onbevoegden militair-ïgouvemeur. Zij gaan voort het schre ven voor te lezen entï verspreiden. Invoer in België. Eenigen tijd geleden zijn door den gouver neur-generaal van Relgdë, generaal von Bis sing, eenige maatregelen genomen betreffende den invoer van sommige artikelen in België. Zoo wordt tot nader order de accijns op margarine opgeheven, zoodat voortaan voor de margarine, die. uit het buitenland naar de bezette streken van België wordt uitgevoerd evenals voor de in hel buitenland vervaardig de margarine, slechts de verbruiksbelasting van 5 frs. per 100 kilogram is verschuldigd, die Lhet invoeren van de margarine aan de grens wordt geheven. Verder is het verboden, keetzout, zeezout en klipzout uit de staten, die op voet van oor- ]r s aan met Duitschland, langs direct en of ind ire eten weg in het bezette gedeelte van België in te voeren. Brand te Antwerpen. Men meldt uit Roosendaal aan het Hbld.: Gisteravond, omstirceks half zes zijn de groote oliefabrickcn van de „Huileiies An- versoisesvan de firma Van Gorpen Go. en die van de firma Mariens Co., te Merxera, totaal afgebrand. De beide oiiefabrieken zijn gelegen in (le onmiddellijke nabijheid van de bekende fa brieken der firma Jurgcns; doch deze fabriek bleef onbeschadigd. Behalve de genoemde oiiefabrioken, zijn ook geheel verbrand de „banketlerie Anver- soise', en nog 12 groote, nabijgelegen huizen Door het overloopen van de vaart, is ge heel Merxem overstroomd. Generaal Joffre. Een correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" zegt in een artikel over generaal Joffre: „Sedert Joffre het opperbevel heeft aanvaard, ontsloeg of verving hij niet minder dan 7 generaals. Van alle politieke generaals en corpscommandanten, d. w. z. van dezul ken, die hun positie le danken hadden aan de tusschenkomst van politieke machthebbers, is er maar één enkele overgebleven, n.l. gene raal Sarrail. die groote strategische bekwiam- heden heeft getoond. Het geringste vergrijp bij de aanvoering der troepen wordt streng gestraft. Men becijfert het getal* der daarvoor „gestrafte" hoofdoffi cieren op niet minder dan 150. Niet alleen heeft generaal Joffre de bevel voering in het Fransche leger verjongd, hjj heeft ook voortdurend de lichamelijk en gees- teliik oribekwanien stelselmatig achteruit ge drongen en den militairen geest van het ge heel sterk bevorderd. Het wegwerken der politieke generaals is natuurlijk niet zonder tegenstand gegaan, doch Joffre bleef op zijn stuk staan en toen op een goeden dag een hooggeplaatste persoonlijkheid er bij hem op Aandrong zekere besluiten in te trekken, ver klaarde hii beslist, dat hii als men deze poffin gen zou voortzetten, den degen aan den kap stok zou hangen. J o f f r e's plannen. Prof. Bovet, van de hoogeschool te Zfirich. drie voor de Neue Züriöher Zeitung Frankrijk heeft bereisd, schrijft om. het volgende in dat blad: Generaal Joffre heeft zijn verbJijfplaats gekozen niet ver van het hoekpunt van den stomp .1 hoek, dien de liniën der Duitsche le gers in Frankrijk maken. Van hier uit kan brij tegelijkertijd zoowel hel Noorden als het Oos ten overzien, het punt voor de doorbraak uit kiezen en zich gemakkelijk daarheen begeven. Waar zal dit punt zijn? Het is onmogelijk deze vraag thans reeds met zekerheid te beantwoor den. Doch reeds voordat men sprak van. ster ke troepenconcentraties nabij Besan?on, 'iel een Parijsche persoonlijkheid, die goed op de hoogte is, zich als volgt tegenover mij uil: „Kijkt u maar liever naar den kant der Vo- geezen!" Inderdaad was reeds vóör den invri in België Epinal als hoofdbasis uitgekozen voor het offensief tegen Duitschland en de plaatsing van een zoo uitstekend militair als genera. 1 Legrand aan het hoofd van het 21 e legercorps, mag niet als een bloot toeval wor den beschouwd. In de kringen van den Prau- schen generalen staf houdt men het er voor. dat ingeval het geluk de krijgsverrichtingen der bondgenootcn begunstigt, de Rijnlinie in Juni of Juli van dit jaar zal zijn bereikt. Voor men aan een verder doordringen tot het hart van Duitschland zal kunnen denken, moeien waarschijnlijk eerst de vestingen Straatsburg, Metz en Mainz ten val worden gebracht. De Roemeensche reserve opgeroepen. Volgens een uit Londen aan het Hbld. over geseind telegram uit Boekarest aan de „Tcmps", zullen drie lichtingen van de Roe meensche reserve tegen 25 Jan. worden opge roepen en drie andere lichtingen *es dagon later. Een manifest. De commandant an de provincie Branden burg en de Marken, generaal von Kessel, heeft het volgende manifest uitgevaardigd, ge dateerd 10 Januari 1915*. Den fabrikanten en handelaren in wollen, half-wollen en katoenen dekens is hot voor- loopig verboden deze artikelen te verkoopen, tenzij aan de depóts voor leger en vloot. Te vens moeten zij opgaaf doen van hun voor raad, en deze in hun magazijn i laten liggen. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 12 Januari, ge opend 8 uur 45. Voorzitter de heer Van Voorst tot Voorst. Besloten wordt Woensdag om df uur in de af deelingen de wetsontwerpen te onder zoeken welke de Eerste Kamer den 31cn De cember hebben bereikt. De Voorzitter deelt daarin]. mede. dat daaronder twee van spoedeischenden aard zijn, en dat bovendien één wetsontwerp dat in de Tweede Kamer den 14den dezer wordt behandeld, spoed vereisebt. In ver band met een en ander is het -des voorzit ters voornemen de leden 26 dezer wederom in operibarc vergadering bijeen te doen ko men on wed des avonds om half negen, als dan hot ontwerp wijziging der kieswet te be handelen en vervolgens de andere spoed- eischende ontwerpen, opdat alle den 31 en Januari in werking kunnen treden. De vergadering wordt na deze mededee lingen gesloten Berichten De Staatscourant van Woensdag 13 Ja nus, i bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen J. H. Wolthers als consul van Nederland te Lorenzo-Marques; iOd verzoek wegens volbrachten diensttijd eervol ontslagen met pensioen de Indische hoofdambtenaar met verlof mr. A. Brouwer, laatstelijk procureu r-gen err. M bij het Hoog gerechtshof in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e kb bij het Indische leger de art sen J. de Ruijter en H. J. Rosier op verzoek eervo-l ontslagen de gepension- neerden le luitenant der infanterie van bet Indische leger J. J. N. van Ree, als offioier- adjudant van het Invalidenhuis „Bronbeek": b.noemd tot bureel-ambtenaar van den Rijkswaterstaat 3e klasse J. Visscher te Zwol le. thans tijdelijk bureel-ambtenaar op verzoek eervol ontslagen H. Slegtkarrm te IJmuiden als adjunct-opzichter van den Rijkswaterstaat bepaald dat het pantserdekschip „Holland" 20 Januari te Willemsoord wordt in dienst ge steld en het hevel opgedragen aan den kapi tein ter zee J. Soutendam eervol ontheven de kapitein-luitenant ter zee M. Schoo, van het tiideliik hevel van Hr. Ms. .Gelderland" en de waarneming van dat bevel tijdelijk op gedra gen aan den luitenant ter zee le lel. D. E. Keus. H M. de Koningin ontving Maandagavond tusschen 51 en 6 ure in audiëntie, den gezant van Ooslcitrijk-Hongarije bij ons hof baron von Giskra en baronesse von Giskra; den ge zant van Portugal, den heer Ferreira cn me vrouw Ferre'ra, en den gezant van Rumenië den heer Mitilineu. en mevrouw Mitilineu. Eenige nog niet aan H. M. de Koningin voorgestelde leden der legatie werden haar bij die gelegenheid voorgesteld. Hoewel de functie van hoofd der He Af deeling aan het departement van oorlog (ge nerale staf) thans voorzien is door de benoe ming van den majoor van hel regiment gre nadiers Muller Massis, zal de kapitein van den gcneralen staf R. B. A. N de Quay, adjudant van den minister van oorlog, die gedurende 5 maanden met de. waarneming van de lie afdeeling was belast, nog eenigen tijd aan die afdeeling werkzaam blijven Tandartsen bij het leger. Naar de Msb. verneemt, zullen er binnenkort alleen voor den duur der mobilisatie tandartsen hij het leger worden geplaatst, die den rang van 2én luitenant zullen krijgen en die hoofdzake lijk zullen worden henoftmd uit da dienst plichtige tandartsen. Ook bij het leger te veld* zullen er dan geplaatst worden. Het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de landweer. De minister van Oorlog heeft naar aanlei ding van het Voorloopig Verslag nopens bo vengenoemd vrct ontwerp een uitvoerige nota ingezonden. Na de opmerking beantwoord te hebben no pens de late indiening van het ontwerp, be handelt de minister wal .gezegd werd omtrent" de Toelichting tol het ontwerp. De minister vond geen aanleiding tot het geven van een meer dan sobere toelichting, omdat het toch wel voor ieder duidelijk moest zijn, dat nu, niet minder dan in Augustus, bij' alle maatregelen van militairen aard onze ge dragslijn hoofdzakelijk dient te worden be paald naar hetgeen buiten onze grenzen voor valt en dat, in verband daarmede, de eisch moet worden gesteld, dat Nederland de be schikking heeft over een zoo groot mogelijke strijdmacht, gereed tot verweer. De omstan digheid, dait in Augustus hel leger nog moest worden gemobiliseerd, terwijl hel thans reeds maanden in gemobiliseerden toestand ver keert, kan aan dien eiseh geen afbreuk doen. Wel heeft die omstandigheid ten gevolge ge had wij mogen ons daarover gelukkig reke nen dat de gevechlswaarde van de krijgs macht gestegen is, maar dit mag geen aanlei ding zijn om de getalsterkte te verminderen. Dat de bezwaren, aan den gemobiliseerden toestand verbonden, ernstiger worden ge voeld. naarmate die toestand langer duurt, kan niet worden ontkend. Maar die bezwaren zinken in hel niet bij de ellende, die het over slaan van den oorlog naar ons gebied zou na zich sleepen. De beste waarborg daartegen wordt verkregen door naast een strenge en onberispelijke opvatting onzer neutraliteit te voldoen aan den hierboven geformuleer- den eiseh. Actief onzer troepen. Hieromtrent wijst de minister er op, dal sedert den aanvang der mobilisatie uit den aard rler zaak het actie! vermindering heeft ondergaan. Er is een zeker ziektepercentage er is personeel voor den dienst ongeschikt ver klaard er zijn vrijstellingen en onbepaalde verloven verleend. De vermindering van het actief is niet ge dekt geworden ,r het in de gelederen tre den van de najaarsploeg 1914. De lichting 1915 is nog geheel ongeoefend en kan dus thans nog i iet in het actief mede tellen. Aanneming i j Augustus va.» vrijwilligers op grootere schaal dan heeft plaats gevonden was niet wenschelij'k, omdat al het beschikbare kader noodig was voor de opleiding der na jaarsploeg 1914. Blijkt nu uit het voorafgaande, dat de sterk te aan geoefend personeel sedert Augustus een vermindering heeft ondergaan, daar komt nog bij dat, door het stelsel van periodieke verlo ven aan allen, die deel uitmaken van de ge mobiliseerde strijdmacht, de dagelijksche pre sentsterkte ln bijzondere mate wordt gedrukt. Door het verleenen dier verlove.i wordt feite lijk reeds voldaan aan den in het Voorloopig Verslag uiteedrukten wensch van hen. die een deel der troepen naar huis zouden willen zen den. mits men sler-hts maatreGelen name, die verzekeren, dat zij te allen tijde, binnen zeei korte- tijd, weer beschikbaar zijn ter plaatse waar men ze noodig heeft. Deze uit een oog punt van goede strategie onafwijsbare voor waarde dwingt echter ter beperking. Men is namelijk gebonden aan de ennaeiteit der be schikbare vervoermiddelen. Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat niet alleen de verlofgangers ten spoedigste weder ter plaatse, waar men ze noodig heeft, moeien kunnen worden gebracht; maar dat ook ge lijktijdig srtrategösch troepenvervoer moet kun nen plaats hebben. Zoowel richting als inten siteit van dat vervoer ziin hier van overwe genden invloed. Overwegingen van dezen aard hebben geleid tot de bepaling, dal x/10 der beschikbare sterkte gelijktijdig afwezig mag zijn Wilde men andere groepen van mili-» tairen tot een eenigszins belangrijke sterkte in casu een geheele lichting me» lang durig of onbepaald verlof ï.aar huis zenden, dan zou het onvermijdelijk gevolg daarvan moeten zijn, dat de periodieke verloven aan de overschietenden aanmerkelijk zouden moe ten worden ingekrompen Tegen hert voor onbepaalden tijd wegzenden van een geheele lichting bestaat echter nog pen ander bezwaar, dat niet voor de perio dieke verloven geldt. I :ze laatste kunnen, als de omstandigheden er toe nopen, zonder op hef zonder dat dit terstond allerwege bekend wordt, worden slop .ezet. Dit middel werd reeds in toepassing gebracht. De op dat oogen blik zich met verlof bevindende personen kee ren dan automatisch terug en alles is onbe merkt op de volle sterkte. "Wil men hetzelfde resultaat snel hereiken, wanneer een lichting met onbepaald r.rlof is, dan moert die lichting worden teruggeroepen. Dat terugroepen is met aan de aandacht, ook van buitenstaan ders, te onrtlrekken. En al zou men mogen aan nemen. dat de noodzakelijkheid van die terug roeping zich ten minste eenige dagen van te voren zou laten voorzien een stelling, die in haar algemeenheid niet kan worden be aamd dan nog zou het feit. dat men die terugroeping moeilijk kan verbergen, tot de grootste voorzichtigheid nopen. Het zou onder zekere omstandigheden hert gevaar, uit es» zich plotseling wijzigenden toestand voort vloeiende, kunnen vergrooten. Een vergelijking met den toestand in Augustus gaat c k hier niet op. Wel was die toestand in polirtieken, f'.ategischen en econo- mischen zin anders dan numaar dat bewijst nog geenszins, dat de gevaren voor Neder land. in het conflict te worden betrokken, nu geringer zijn dan toen. Een vergelijking an ons land met Dene marken en Zwitserland heeft geen zin. De^ ligging dier landen met betrekking tot de operatietooneelen en de gesteldheid hunner grenzen, beide in verband met de vermoede lijke verdeeling en opstelling van belligerante strijdmachten, zijn oorzaak, dat aan de ge reedheid hunner legers andere eischcn kun nen worden gesteld dan bij ons moeten gel den. Afgescheiden daarvan, is het voorts dui delijk. dat wij voor ons zelf hebben te beoor- deëleu. welke gevaren ons kunnen bedreieen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2