B IN N ENTANDT fca wind to slaan, kan hel noodig zijn nieuwe jzigingcn te brengen in de Britsche prak- ^k. I Berlijn, 8 Febr. (Björnson). Het jaar- beriohl van de Liverpool Steamship owneis ''Association vermeldt, dat in de laatste zes Veken haast geen enkele van de uit Liverpool vertrekkende stoomschepen rich aan zijn reis tijd heeft kunnen houden. Niet alleen de zware eischen van de admiraliteit hehben het «antal beschikbare officieren en matrozen verminderd, maar ook zijn tengevolge van de 'mobilisatie van Nederland, Denemarken, Zwe- <len en Noorwegen ook de beste vreemde man schappen aan de Engelsche handelsvloot ont nomen, die van dezen in den regel o9 000 man gebruikt. Thans gebruikt Engeland meer In dische matirozen. In de eerste vijf oorlogsmaanden bedragen de voor de Britsdie handelsschepen en hunne lading betaalde oorlogsrisico-premiên 11 ttillioen. In de Gothenburgsche Handelszeitung van 6 Februari oppert een officier van de Zweed- sche vloot een denkbeeld hoe neutrale sche pen zich kunnen onttrekken aan het gevaar van te worden beschoten door de duikbooten. leder neutraal schip moet den boeg laten be schilderen met een zoo breed mogelijke strook in de neutrale kleuren. Hierdoor zouden twee voordeelen verkregen worden: 1. wordt de verwarring met vijandelijke schepen verme den, 2. ontgaat men het gevaar te zullen wor den aangezien voor een onder valsche vlag varend schip. N e w-Y ork, 8 Febr. (RDe ophelderin gen, die door het (Duitsche gezantschap ge geven zij"n, hebben de ergernis, die in Amerika was opgewekt door de Duilsche blokkade- verklaring, volstrekt niol doen bedaren. De New-York Herald zegt, dat Duilsch'and aan den rand slaat van zijne grootste van alle on handigheden: een oorlog met de Yereenigde Staten. De World zegt, dat de neutralen in dezen oorlog niets anders hebben gedaan dan wal zij het recht hadden ^ie doen. Zij hehben wel is waar handel gedreven met Engeland en Frankrijk, welker havens geopend zijn. Wan neer Duitschland de Britsche vloot in den grond boort of neemt, zal het geen gebrek van neutrale schepen in zijne havens vinden. Er is volkomen overeenstemming onder de neutralen betreffende de beteekenis van hel dreigement van de Berlijnsche ordonnantie en hare lichtzinnige ontkenning van de rech ten der neutralen. Zij stelt eene diepere en dreigender vijandigheid tegen de neutralen ten toon dan tegen eenigen oorlogvoerende. De neutralen worden daarom door alle over wegingen van zelfrespect en veiligheid aan gespoord om zich onmiddellijk te vereenigen tot een verloog, dat al te indrukwekkend is om op zijde te worden gelegd. De Tribune zegt, dat geene neutrale natie, die zich zelf eerbiedigt, kan toestemmen tol deze aanmatigende inbreuk op de rechten der neutralen. De Amerikaansche schepen zullen ongetwijfeld voortgaan met te varen naar Groot-Briftannië, en als Duitschlandiien torpe- deerd bij ongeluk of op andere wijze, dan zal het dit doen tot zijne eigen biltere schade. De Times, gewagende van het gebruiken van de Amerikaansche vlag door de Lusitania, zegU Wij kunnen niet vergeten, dat de kapi tein voorzorgen nam niet alleen Yoor de vei ligheid van zijn sahip, maar ook voor de le vens van vele Amerikaansche passagiers. Het Is ons mogelijk toegevend te zijn wat het ge bruiken van onze vlag betreft in zulke om standigheden. Londen,8Febr. (R.) Het Foreign Office heeft de volgende verklaring laten uitgaan. Het gebruik van de neutrale vlag is met zekere beperkingen in de praktijk als ooriogslist wel gewoonte. De eenige uitwerking, ingeval een koopvaardijschip eene andere vlag voert dan de nationale vlag, is dat de vijand gedwongen wordt de gewone verplichtingen van de zee- oqrlogvoering le volgen cn zich door onder zoek te vergewissen betreffende de nationa liteit van het schip en den aard van zijne la ding, alvorens het in beslag te nemen en voor het prijsgerechlshof te brengen ter verkrij ging van een vonnis. De Britsche regeering heeft altijd het gebruiken van de Britsche vlag door een vreemd schip als rechtmatig be schouwd, wanneer het doel was daardoor aan de inbeslagneming te ontkomen. Dit brengt niet alleen geene schending mee van de in ternationale wet, maar het wordt uitdrukke lijk erkend door de Engelsche wet. De British Merchant Shipping Act" van 1894 bepaalt in artikel 09 het volgende: „Wan neer iemand de Britsche vlag gebruikt en het Britsche nationale karakter aanneemt aan boord van een schip, dat geheel of gedeelte lijk eigendom is van personen, die niet be voegd zijn Britsche schepen te bezitten, met het doel het schip le doen voorkomen als zijn de een Brilsch schip, zal het schip aan ver beurdverklaring onderworpen zijn, tenzij deze voorstelling is gegeven met het doel om te voorkomen, dat hel schip wordt genomen door een vijandelijk of door een vreemd oorlogs schip in de uiloefening van ecnig recht van een oorlogvoerende." In de instructiën aan de Britsche consuls wordt gezegd, dat een schip onderhevig is om te worden genomen, wan neer het Britsche karakter op ongepaste wijze wordt aangenomen, behalve met het doel om te voorkomen, dat het wordt genomen. Daar wij in de praktijk er geen bezwaar tegen hebben gemaakt, dat vreemde koopvaar dijschepen de Britsche handelsvlag gebruiken als list met het doel te vermijden, dat zij op zee door oorlogvoerenden worden genomen, kunnen wij staande houden, dat in het tegen overgestelde geval een Britsch schip geene schending van de internationale wet pleegt, door de nationale vlag aan le nemen voor een dergelijk doel, wanneer men het gebast oor deelt dit te doen. Door de regelen van de in ternationale wet, de oorlogsgebruiken en de voorschriften van de humaniteit, is de oor logvoerende verplicht zich tc vergewissen van den aard van een koopvaardijschip cn zijne lading, alvorens het te nemen. Duitschland beeft niet het recht deze verplichting op zijde te zetten. Het vernielen van een schip, de be manning van niet-combattc-en de lading, zooals Duitschland verklaard heeft voorne mens te zijn, is niets minder dan eene daad van zecschuimerij. Londen, 8 Febr. (R.) De Russfeche mi nister van financiën Bark 1, *zocht heien mor gen den kanselier der schatkist, Lloyd Geor ge. Hij zal morgen door den koning ontvan gen worden en des avonds als gast een diner bijwonen van den Russischen ambassadeur, waartoe ook de ministers Asquith, Kitchener, Grey en Lloyd George genoodigd zijn. Budapest, 8 Febr. (W. B.) De Az Est bevat een gesprek van zijn bijzonderen cor respondent te Rome met vorst Bülow. Op de vraag van den correspondent of de vorst het verzinsel van verscheidene bladen der entente kon tegenspreken, dat hij aan de Italiaansche regeering zou hebben gezegd, dat Duitschland er niets legen zou hebben in le brengen, als de monarchie Ooslenrijk-Hongarijc vernield werd, antwoordde de vorst: Wij weten heel goed, dat Duitschland evenmin de monarchic in den steek laat als de monarchie ons, en niet wenscht een afzonderlijken vrede te slui ten, ofschoon onze tegenstanders dat beweren. Dat alles is absurd en niet als ernstig op te vatten. Over de Italiaansche politiek zeide vorst Bülow: Ik vertrouw op de wijsheid en op de geschiktheid om te oordeelen van de leidende kringen van Italië. Ik hoop, dat zij ook verder den juislen weg zullen vinden en inslaan. Ik twijfel ook niet, dat van de zijde van Oos- tenrijk-Hongarije voor de Italiaansche regee- ring en het Italiaansche volk de mogelijkheid Gemakkelijk wordt gemaakt om ook verder in eene ongestoorde verstandhouding met de oenfTale mogendheden te leven. B e r 1 ij n, 8 Febr. (W. B.) Fridjof Nausen heeft, volgens een bericht uit Christiania, over Noorwegen's onzijdigheid gezegd, dat hij van geheel andere meening is dan Konow. Hij zeide: Wij wenschen neutraal te zijn, maar moeten ons er mee tevreden stellen de rech ten van ons land als neutrale staat te hand haven en te eischen, dat zij geëerbiedigd zul- en worden. Berlijn, 8 Febr. (W. B.) De kardinaal aartsbisschop van Keulen von Hartmann heeft een herderlijke brief laten uitgaan, waarin wordt gezegd: God was mei onze heldhaftige krijgslieden, zoowel in het westen, als in het oosten, op het •water en in de lucht, en met het geheele Duitsche volk, in welks ziel de wil om tot het einde te volharden keft. Deze oorlog is eene buitengewoon zware beproeving voor allen. Ieder brengt moedig de offers, die wor den geëischt. Een machtige tr-ök naar God gaat door alle Duilsche harten. Onze solda ten zajn met God getrokken in den ons op gedrongen strijd voor het voortbestaan van het geliefde Duitsche vaderland, in den oor log voor de heilige goederen van het chris tendom en zijne zegen om zich verspreidende cultuur. Welke heldendaden hebben zij reeds volbracht onder Gods bescherming en onder leiding van hunne prachtige aanvoerders, met den keizer en de Duitsche vorsten voor op. Wanneer wij dezen oorlog beschouwen ln het licht van het geloof, dan drijft het ver trouwen op de overwinning, steunende op God, ons zonder ophouden tot alle offers, die Gods voorzienigheid van ons verlangt. Berlijn. 8 Febr. (W. B.) De Vossischo Ztg. bericht, dat de Rumeensche orthodoxe bisschop van Grosswarden Dcmeter Rsdu in een herderlijke brief hulde brengt aan de dap perheid van de Hongaarsche soldaten van Ru- meenschen stam. Hij sipoort alle Rumenen in Hongarije aan, In volle eendracht met de overige (burgers van het vaderland te blijven strijden. Hij wijst op het leed, dat de Rume nen van Marmaros en Bukowina tengevolge van de invallen der Russen hebben moeten ondergaan, en deelt aan de geloovigen mede. dat de vijand van de grenzen van Zevenbur gen is teruggedrongen en Bukowina spoedig van hen gezuiverd zal zijn. F e r 1 ij n, 8 Fe br. fW. BA Uit Christiania wordt bericht, dat het Noorweegsche kust- esjcader waarschuwt voor de vele drijvende mijnen in het vaarwater buiten het Chris- tianiafjord. De scheepvaart is in den nacht bijzonder gevaarlijk, omdat tucschen FVajrn en de Noorweegsche kust drijvende mijnen van de gevaarlijkste soort jn waargenomen. Ook on andere plaatsen b;j de kust worden dikwijls mijnen aangetroffen. Tokio, 8 Febr. (R.) De Japansehe vloot- overheid te Kobe heeft het Noorweegsche schk> Christian Bars in beslag genomen en bevolen, dat daarop de Japansehe vlag moet worden geheschen op grond van art. 107 van de zeeprijzenwet. Deze maatregel schijnt te zijn genomen omdat de heer von Hintze listig gebracht is naar China met dit schip. (N. B. Eenigen tijd geleden werd in de Ja pansehe ners bericht, dat de Duitsche gezant in Mexico von Hintze naar Peking was over gebracht. Vermoedelijk is het deze diplomaat van wien in dit telegram sprak" is). B e r 1 ij n, 8 Febr. (W. B De correspon dent van het Berliner Tageblalt te Rome heeft van oude Garibaldianen vernomen, dat deze geheel verrast zijn over de onverwacht goede behandeling van de in krijgsgevangenschap geraakte GaribaHianer door de Duitsrhers Engeland. Londen, 8 Febr. (RDe oud-minister en onderkoning van Ierland markies van Lon donderry is overleden. Londen. 8 Febr. (R.) De gouverneur van Somaliland bericht, dat nieuwe operatiên met succes zijn uitgevoerd legen de derwishen in h -t Ain-dal. Na de operatiên in November j.l. keerden de Derwishen terug naar Shimber- berris. Zij begonnen echter hunne forten te herstellen en invallen le doen in het gebied van bevriende stammen. De plaats werd daarom oj) nieuw aangevallen den 3en en 4en Februari door een gecombineerde macht van Indische troepen en kameelpolitie. Na een hardnekki ge» tegenstand in hunne forten en holen wer den de Derwishen verdreven; alleen in de holen lieten zün 32 dooden achter, waaronder de beide hoofdlieden. Alle forten werden met schietkatoen verwoest. Het gebied is nu ge heel ontruimd door de Derwishen. Een Engelsche kapitein is gewond. Een In dische soldaat en twee man van de door de irJandsche stammen geleverde hulptroepen zijr. gedood. Zeven man van de kameelpolitie en drie van de inlandsche hulptroepen zijn ge wond. Oosten rijk-Hongarije* Weenen, 8 Febr. (W. B.) Aartshertogin Zita, de gemalin van den troonopvolger, aarts hertog Karei Frans Jozef, is hedenavond om tien uur bevallen yan een aartshertog. (Dit is het derde kind en de tweede zoon, geboren uit het huwelijk, aal den 22cn Jeto ber 1911 gesloten is tusschen den aartshertog, die door den dood van aartshertog Frans Fer dinand de naastgerechligde tot dun troon is ge worden, en prinses Zita van Bourbon-Parma). Verspreide Berichten. Hevige strijd bij Zeebrugge, Uit Sluis wordt aan De Tij d geseind: Hedenvoormiddag zijn talrijke oorlogs schepen verschenen v.or Zeebrugge. Alle Duitsche kustbatterijen zijn op het oogenblik in volle actie. Er wordt een hevige strijd ge voerd. Het voeren der onzijdige vlag door Britsche schepen. Een Reuterbericlit meldde reeds, dat de „Lusitania'' order had gekregen de Ameri kaansche vlag te voeren in de Iersohe Zee. Dit bericht heeft aanleiding gegeven tot commen taren in de Amerikaansche pers. De Washingtonsche correspondent van de Associated Press zegt„Hoewel men in ffr cieele kringen geen bericht heeft ontvangen met betrekking tot het gebruik der Ameri kaansche vlag door de „Lusitania" is er op gewezen, dat een onderzoek omtrent deze quaeslie misschien zal plaats hebben. Men zal dan wellicht de geheele aangelegenheid van het gebruiken van de onzijdige vlag door de koopvaardijschepen der oorlogvoerenden be handelen. In de Vereenigde Staten is er intusschen geen wet, die het misbruiken van de Ameri kaansche vlag door vreemde schepen ver biedt, hoewel de gewoonte van de regeering steeds is geweest den consuls te gelasten haar onmiddellijk volkomen in te lichten omtrent dergelijke incidenten. Gelijk de Daily Tel. uit New-York ver neemt, dus een telegram in de Nieuwe Rott. CL, schrijven Amerikaansche bladen, dat de Duitschers in beslag genomen Engelsche trai lers, varende onder Engelsche vlag, hebben gebruikt om mijnen in de Noordzee te leggen dat Duilsche schepen, de Amerikaansche vlag voerende. Duitsche kruisers in den Aflanli- schen Oceaan van kolen hebben voorziendat de Duitsche kruiser Emden, voorzien van een vierden schoorsteen en voerende de Japansehe vlag, een haven in den Indischen Oceaan bin nen is gevaren en verscheidene schepen heeft aangevallen. Het New-York Journal of Commerce en het Wall Street Journal protesteeren krachtig te gen Duitschlands bedreiging van de onzijdige scheepvaart. In de loopgraven. Van dr. Paul Reyss, den predikant van de Waalsche gemeente te Rotterdam, en voor het oogenblik korporaal bij het Fransche leger, is meldt de N. R. Ct. weer bericht ge komen. Hij schreef den 29en Januari. In de loopgraven, waar hij zich bevindt, zün al vele mannen gevallen, maar hij was ongedeerd ge- blev i en mankte het goed- Aan Bzoera en Rafka. Via Berlijn wordt geseind dat de Peters- buxgschc correspondent van den „Secoio" aan zijn blad meldt„Dc geweldigste slag, dien de geschiedenis ooit zag, vindt thans plaats tusschen den Weichsel, de Rafka en de Kar- pathen. De Duitschers hebben slechts een schijnterugtocht aan het front Rafka-Bzoera ondernomen, om zich des te kraentiger ''is- schen den "Weichsel, de %afka te versterken, waar zij 10 versche ,o*?ercorpsen hebben staan en met sterke kolonnes, met den grootsten na druk en ondersteunend door hun zware artil lerie aanvallen onderneme^; tegelijkertijd ruk ken de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, samen met drie Duitsche legercorpsen, met alle kracht op het Russische centrum in de Karpathen aan en trachten het Strij-dal te be zetten, waar waarschijnlijk de beslissende slag zal plaats hebben. De Duitschers zijn in C '- Pruisen en aan dc Poli' i, de Oostenrijkers aan de Nida en de Doenajetsj lot het defensief overgaan door zware artillerie gesteund, om dat hun hoofdkrachten op andera fronten staan. Aan de Rafka staan itelbare batterijen die- een heftig vuur onderhouden. Dag c\ nacht vallen de Duitschers in dichte drommen de Russen aan om hen zoodoer lot kolossale menschcnoffers eischende tegen-aanvallen t dwingeJ». Ook aan de „Corriere Delia Sera" wordt uit Londen bericht: De Duitsche operatieve plan nen schijnen nieuwe beslissingen voor te be reiden. omdat de aanvallen bij de Bzoera en de Rafka met een kracht worden ondernomen die alle tot nu toe ,-Lve.rde gevechten op dit front in de schaduw stelt. De meeninp der Russische militaire kringen, d3t de Duitseb Oostenrijkse he druk zich concentreerde in de Midden-Karpatben tegen het Russische op dringen naar Transylvanië. is een dwaling ge bleken, omdat de Oostenrijksch-Duitscbc strijdkracht tegelijkertijd met geweld opdringt aan de overzijde van den WeicbseJ eD in Ga- liciê- Dc overblijvenden van de Emden. Enkele dagen geleden meldde een telegram dat de schoener Ayesha met de overgebleven bemanning der Emden aan boord behouden aan de Arabische kust was aangekomen cn de bemanning had kunnen landen. Het Berl. Tagebl. wijdt een artikel aan het werkelijk zeer interessante geval, waardoor de reeds zoo romantische geschiedenis van de Emden tot een besluit is gekomen in vol komen overeenstemming met hel geheel. Voor het gevecht met. de Sydney waren 41 man van de Emden met drie officieren, onder bevel van kapitein-luitenant Von Mückc. op hel eiland Keeling aan wal gezet, om daar het slation voor de draadlooze telegrafie to vernielen. Toen de Emden tot zinken werd gebracht, ontsnapte de landings-divisie op een ouden, op de recde van het eiland liggenden schoener, de Ayesha. Deze, met hel kleine ka non der landingsdivisie bewapend, zette zelf de kaapvaart voort en slaagde er zelfs in een kolenschip, de Oxford, buit te maken, die zij weer als hulpkruiser uitrustte. De Duitsche regeering, d^ kranige houding van het scheepje naar waarde erkennend, had de Ayesha in de lijst van oorlogsschepen op genomen, zoodat de Duilsche bladen spreken van S. M. S. Ayesha. Het scheepje beschikte slechts over zeer weinig levensmiddelen: na een tocht, die ongetwijfeld heel wat moeite en ontbering moet hebben medegebracht, daar die vermoedelijk wel even avontuurlijk was als menige tocht van Maryatt's helden, is het door de Straal Bab el Mandeb heen de Roode Zee kunnen binnenvaren en heeft het de lan ding kunnen volbrengen, die de bemanning na een zeereis van zoo langen duur in een vader, land sake haven, maar dan toch in de haven van een bondgenoot heeft gebracht. Vat van de Oxford werd, is tot dusver niet bekend: wanneer, gelijk het bericht daarom trent (uit Rangoon, dus uit Engelsche bron afkomstig) meldde, inderdaad een deel van de bemanning van de Ayesha op dit schip is overgegaan, dan kunnen natuurlijk ook niet alle overgeblevenen van de Emden door de Ayesha in Arabié aan land zijn gezet. De overgave van Kemp. Omtrent -de overgave van Kemp, de com mandant van de Zuid-Afrikaansche opstande lingen, wordt uit Kaapstad aan de „Times" gemeld, dat Kemp van den nood een deugd heeft gemaakt. Hij moest zich wel overgeven, want na de nederlaag bij Upington begrepen zijn burgers, dat er van een hun voorgespie geld herstel van de republiek wel niets zou komen en zij deelden Kemp kortweg mede, dat ze niet van plan waren langer in 't vedd te blij ven ten believe van Duitschland. Het com mando van Kemp, waarbij zich <ook de z.g. „profeet" Van Rcnsburg bevond, telde 700 <-f 800 man. Het getal van hen die zich overgaven bedroeg 43 officieren en 48G burgers. Kemp heeft als commandant naam gemaakt in den Boerenoorlog, toen -hij onder De la Rey's bevelen in Westelijk Transvaal diende. Hij was de bekwaamste commandant, De Wet niet uitgezonderd, van de Zuid-Afrikaansche opstandelingen. Het ijs als mijnenvernieler. In de Finsche Golf is een nieuwe mijnver- nieler opgetreden het ijs. Het drijfijs bofch tegen de mijnen op en brengt ze tot ontplof fing voor ze schade aan de scheepvaart kun nen doen. Er zijn er, voor zooveel men heeft kunnen nagaan, op die manier ai tien onscha delijk gemaakt. Yisscherlui hadden het in den herfsk al voorspeld, dat het ijs de golf van het rnijiigevaar zou bevrijden. Prijsverhoogingen in Engeland. Volgens de „Evening Standard" zal de vol gende week de prijs van tarwe worden ver hoogd tol 60 sh. per quarter (voor den oor log was die prijs 35 sh.) De prijs van brood wordt verhoogd tot 8 pence per „loof", van melk tot pence per quart; van steenkool lot 34 sh. per ton. De eigenaars der kolenmijnen en dc spoor wegmaatschappijen polemiseeren over de kolen duurte in de dagbladen. De spoorwegmaatschappijen bewereh, zij hebben hun vrachtprijzen niet verhoogd, dus aan hen ligt de schuld niet van de steenkool- duurte. De mijneigenaars houden daartegen over vol. dat die duurte wel de schuld is van de spoorwegen, zij zitten met groote voorra den, die zij niet kunnen verzenden door de slechte regeling van het verkeer. Die slechte verkeersregeling schrijven de spoorwegdirec ties van hun kant weer aan het vervoer van soldaten en oorlogsvoor raad toe- Afgevaardigden van 40 gemeenten in Enge land en Wales hebben een conferentie belegd om te overwegen wat cr voor de gasfabrieken moest worden gedaan in verband met de toe nemende schaarschte aan steenkool. De Dacia. De New-Yorksche correspondent van de Daily Chronicle heeft Breitung, den eigenaar van de Dacda, gesproken. Deze deelde hem mede dat het schip Norfolk in Virginia aan doet, om er kolen in te nemen. Hij ontkende ten sterkste het schip te heb ben gekocht om andere dan commercieele redenen; hij had eerst getracht Engelsche en Fransche schepen te koopen, maar dat was mislukt. Ook ontkende hij Duitschgezind le zijn. Ik ben Amerikaan, zeide Breitung, wel iswaar was mijn vader een Duitscher, doch mijn moeder was een Fransche. Hij deelde voorts mede. nog meer schepen te willen koopen. De Segurania van de Ex- ward-lijn is zijn eigendom al geworden. Dat schip zal ook met katoen naar Europa varen De ruïne van Heisterhach. In het Zevengebergte bij Koningswinter ligt dc bekende ruïne van het I2d'eeuwsche klooster Heisterbach. waarin zich enkele met kostbare wandschilderingen versierde ruimten bevin den. Deze schilderingen en een groot deel der ruïne zijn, volgens bericht uit KeuleD, verle den week door brand vernield. Siaten-Generaal. TWEEDE KAMER. Wijziging der Wet op de Vermogensbelasting. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der wet op de vermogensbelasting. Aan de Memorie van Toelichting is het vol gende ontleend Door de inwerkingtreding van de wet op de inkomstenbelasting 1914, verandert de vermo gensbelasting geheel van karakter. De wet van 27 Sept. 1892 bedoelt de vermogensbelasting als belasting van het (op een bepaald percen tage van de waarde gefixeerde) inkomen uit het vermogen, dus als belasting, die te zamen mei de bedrijfsbe'asting een gesplilste inkomsten belasting vormt. Na het in werk;ng treden van de nieuwe in komstenbelasting is de vermogensbe'asting niet langer een belasting van inkomsten uit een be paalde bron van inkomst, maar een belasting van deze bron zelve, als aanvulling der inkom stenbelasting en dat wel op grond van de groo- tere draagkracht, die het vermogen als bron van inkomst aan den rechthebbende geeft boven andere bronnen van inkomst. Als gevolg hiervan behooren in de vermogens be'asting alle wiizigingen te worden aange bracht, welke nood'-g zijn om die verandering van karakter tot uitdrukking te brengen. Daardoor moet opnieuw de vraag worden beantwoord, wat als object van deze belasting in aanmerking zal worden genomen. Het ant woord op die vraag schijnt niet moeilijk. Im mers alles, wat als vermogen verkoopwaarde heeft, ook al geeft het op zich zelf geen inkom sten, verhoogt voor den bezitter zijn draag kracht. Voorts zou uit den veranderden aard der ver- mogensbelastin^ volgen, dat in alle gevallen; waarin de inkomstenbelasting inkomsten uit vermogen treft, de vermogensbelasting over de' verkoopwaarde van deze bron van inkomsten wordt geheven. De kring van hen, die aan de vermogensbelasting worden onderworpen, zou derhalve moeten worden uitgebreid. De naaml. vennootschappen behoeven in de wet op de vermogensbelasting niet te worden betrokken. Aon de vermogensbelasting worden alleen onderworpen de natuurlijke binnen het Rijk wonende personen, dezelfden derhalve, die in art. 1 der bestaande wet worden genoemd, ook al zou principieel een uitbreiding van den be lastingplicht buiten de door dat artikel gestelde grenzen gerechtvaardigd zijn. Uit de verandering van karakter der vermo gensbelasting volgt verder, dat voor geen enkel vermogensbestanddeel de belasting afhankelijk mag worden gesteld van de opbrengst, welke het afwerpt of geacht wordt af te werpen. Van daar, dat in het ontwerp het stelsel van aan slag der onroerende goederen naar een bedrag, afhankelijk van de belastbare opbrengst dier goederen, moest worden vervangen door aan leg ook van die vermogensbestanddeelen naar de verkoopwaarde. Het is echter noodig te voorkomen, dat de navorderingen over het be lastingjaar 19141915 door de nieuwe bepalin gen worden beheerscht. Berichten De Staatscourant van Dinsdag 9 Februari bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: A- S. Hennes, belastingontvanger, is onthe ven van dc tijdelijke werkzaamstelling ten ontvangkanlore der directe belastingen te Utrecht en is hij tijdelijk belast met de waar neming der betrekking van belasting-inspec teur te Sittard; eervol ontslagen wegens gezondheidsrede nen de le luitenant jhr. J. \V. van Vreden- burgh, als lid van het vrijwillig automobiel korps; op verzoek eervol ontslagen K. Blom als leeraar aan de R. II. B. S. te Meppel; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Gouda mr. J. II. R. van Ectcn. thans te Lemmer; eervol gepensionneerd wegens volbrachten diensttijd mr. W. L. Borel, O.-I. hoofdambte naar met verlof, laatstelijk president van den Raad van Justitie te Soerabaja; bevorderd bij de marine-reserve tot luite nant ter zee le klasse die der 2e klasse "W. Krol, D. v. d. Ent en J. R. Schollen; lot adelborst le klasse de buitengewone adelborsten J. H. Buije.n van Weelderen. H- v. d. Horst, B. J. Voest en J. Boutnan; eervol gepensionneerd de kapitein der mari niers J. J. C. de Koek: bevorderd tot kapitein der mariniers de le luitenant L. Spiegelhcrg. vergunning verleend tot het geven van hoo- ger onderwijs aan de inrichting van hooger on derwijs (gymnasium), genaamd St. Aloys:us Col- legie, te S'ttard, aan Eduard Decker, geboren te Keulen (Duitschlnnd) en Josef Eduard Johann Michael Winterhalter, geboren te Tablat St. Gal len (Zwitserland); op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1915, aan dencommandeur der scheepsbeschieters bij 's Rijks werf te Hellevoet- sluis D. van der Dol, wegens meer dan 55-jari- gen ouderdom en meer dan 10-jar;gen dienst als mindere geëmployeerde met vaste aanstel ling bij die werf, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend benoemd bij het reserve-personeel der land macht, tot reserve-personeel der landmacht, tol reserve-tweede-luitenant bij hun tegenwoordig korps bij het wapen der infanterie, de vaandrigs J. van Hoey Snvth, van het 6de regiment, en K. Stoker, van het 1ste regiment, laatstgenoemde met ingang van 11 Februari 1915; bij het wapen der artillerie, met ingang van 27 Februari 1915, de kornet A. van Os van het 3de regiment veld-ariillerie. Dc voorzitter van de Tweede Kamer ia voornemens in de op Dinsdag 16 dezer, des namiddags te half twee te houden epenbare vergadering voor te stellen om die verga dering een aanvang te maken met de be raadslaging over de volgende onderwerpen: wetsontwerpen betreffende: goedkeuring ran het aanvullingsverdrag met Duitschland betreffende ongevallenverzekering; goedkeu ring van het protcöcol toegevoegd aan de her ziene Berner-conventie ter bescherming van letterkundige en kunstwerken; wijziging van art. 111 regeeringsreglement en intrekking van art. 56 van bet regeeringsreglement van Ned.-Indië; vermindering van het recht van overgang bij overlijden van onroerend goed; aanvulling van de wet op de paardenfokkerij; onderhandsche verkoop van domeingrond onder 's Gravenha^je en Wassenaar aan de gemeente 's Gravonhage; twee suppletoire landibouwbegrootingcn voor 1914 (verschillen de onderwerpen); tijdelijke afwijking van de wet van 28 Aug. 1851 (Stbl. no. 125), laatste lijk gewijzigd den 3cn Aug. 1914, onteigening voor een verkeersweg tusschen de Jonker Fransstraat en de Coolvest enz. te Rotterdam; suppletoire watcrslaatsbcgrooting 1915 (ka nalisatie van de Maas in Limburg); wijziging ran art. 27C Burg. Wetboek en van daarmede verband houdende artikelen van dat wet boek en ran het Wetboek van Burgerlijko rechtsvordering; afstand van de rechten van den Slaat op de domaniale mijnen; bepaling betreffende het gebruik van grond voor mijn- ontginning; de conclusion van de verslagen der commission betreffende de inlichtingen od de adressen van: J. de Boon Gzn. te Ilar- dinxveld e. a., houdende verzoek om schade vergoeding; G. C. Moorka, te Steenbergen, betreffende de hun toekomende vergoedin gen van schade, geleden na de inenting van varkens met van rijkswege verstrekte entslof; T. Koning te Purmcnend. van tafel en bed gescheiden echtgenoolc van J. C. Fischer, be treffende het bedrag van hel aan haren echtgenoot toegekende pensioen; D. J. van Nqhuys, gep. administrateur van aet mili tair hospitaal te Gouda, verzoekende schade loosstelling in verband mot z. i. ontijdig ▼te leend pensioen; en H. F. Vroons, oud-werk man dor Marinewerf te Amsterdam, houd**- de verzoek om eerherstel en geldelijke gocding; en het wetsontwerp tot nadere ziging en aanvulling va» de Pensloenvrt voor de zeemacht 1902 Gep. 1 u i t.-k o 1. Ph*n* Tv venhage is in den ouderdom v*d 8T

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2