BINNENLAND. Verspreide Berichten. Christiana, 25 Febr. (W. B.) Het de- parlement van builenlandsche zaken deelt mede, dat de kapitein van het stoomschip .Begin aan den Noorweegschen consul te Lon den heeft bericht, dart er eene ontploffing plaats had toen de bemanning bezig was naar een mijn te zien, die zij meende te zijn ge passeerd. De bemanning zag niets van een torpedoboot. Het schip bewoog zich langzaam toen de ontploffing plaats had. Londen, 25 Febr. (R.) De admiraliteit bericht, dat sedert den 18en Februari zeven Engelsche schepen door Duitsche duikbooten in den grond geboord zijn, terwijl 708 stoom schepen van meer dan 300 ton van alle na tiën aankwamen in dc Britsche haven en 673 vertrokken in de week, die den 24en is ge ëindigd. Het totale aantal aangekomen schepen in de acht weken, die den 24en eindigden, was 5572, dat der vertrokkenen 5507 Louden. 25 Febr. (R.) Officieel bericht. Na 8 Maart zal aan niemand worden toege staan uit Tilbury of Folkestone naar Neder land te vertrekken zonder een officieel per missie-biljet. N e w-Y ork, 2 5 Febr. (R.) De Dacia, die den llen uit Norfolk (Virginia) is vertrokken met, katoen naar Rotterdam, werd den 23en gerapporteerd op 400 mijlen ten westen van Landsend. Het schip had toen plan door het Kanaal te varen. Een later bericht meldde, dat hel besloten had van koe» te veranderen cn om Schotland heen te varen, om de mijnen velden te vermijden. E c r 1 ij n, 2 5 Febr. (Björnson). Naar ret oordeel van gezaghebbende kringen, biedt de Amcrikaansdhe nota de mogelijkheid tot ver dere onderhandelingen en kan die aldus lei den tol een verdere ontspanning, wanneer Grool-Britlannic zich «-wil h uden aan de Lon- densche verklaring in den vorm, waarin het eerste heeft gezegd haar te willen laten geldeD. De inhoud van de nota zal worden bekend ge maakt, zoodra hel Duilschc antwoord in han den van den Amerikoanscben ambassadeur is. Berlijn, 2 5 Febr. (\Y. B.) Het Tageblatt bericht uit Stockholm, da-l het postverkeer im?l Engeland moeielij'klu"Jen ondervindt ten gevolge van den toestand op de Noordzee. De groote poslbooien zijn in de laatste dagen niet uil Gotenburg vertrekken. Dientengevol ge liggen groote massa'ö brieven en poststuk ken opgestapeld. De -post wordt afgezonden met andere schepen, die het risico waagden. Petersburg, 2 5 Febr. (Tel.-agent- sehap. Communiqué van den generalen staf van het Kaukazische leger. Den 23en Februari deden de Turken eene poging om zich meester te maken van de hoogten aan den linkereoever van de Itsjal- sow. "Wij hernamen deze hoogten met groote verliezen voor hen. Ko nstanti nopel, 25 Febr. (W. B.) Het agentschap Miili heeft van zijn op het oorlogstoonee 1 aan de Zwarte Zee aangeko men correspondent het volgende telegram -ontvangen. De gevechten, die in den omtrek van Eortsjoko, ten noorden van Art win. se dert eenige dagon werden gevoerd, zijn ge ëindigd met een volledig succes van de Turk- sohe troepen. De Russen leden zware ver liezen en namen de vlucht. De Russische of ficieren moesten geweld toepassen om 'e vluchtelingen tegen te houden, hetgeen be wijst hoe dliep het moreel van de Russische troepen is gezonken. De vali van Brossa bericht, dat daar in de Fransche ordeschool, die nu in eene Turk- sdhe school veranderd ia, in een onderaard- eche gang een aantal wapenen, een dvna- miebbom, 19 pakketten dynamiet en lonten zijn gevonden. B e r 1 ij n, 2 4 Feb r. (W. B.) Uit Athene bericht de Lokalanzeiger, dat daar rn de wel ingelichte kringen de meening heenscht, dat de actie van de Fransch-En^elsche vloot voor de Dandanellen is toe te schrijven aan Rus- sischen invloed. Rusland heeft er op aange drongen, dat hel door de opening van de Dar- daneBen de mogelijkheid verschaft zou worden lot aanvulling van zijno oorlogsvoorraden. De Russische wapenfabrieken kunnen aan hunne verplichtingen op verre na niet voldoen. Bo vendien doet een volslagen gebrek aan chi rurgische instrumenten en geneesmiddelen zich voelen. Londen, 25 Febr. (R.) Officieel bericht, liet bombardement van de Dardanellcn werd herval. Alle forten aan den ingang van de zeestraat zijn tot onmacht gebracht. Londen, 25 Febr. (R.) In antwoord op sene vraag betreffende de onlangs door den Russischen minister van builenlandsche za ken Sazonow in de rijksdoema gehouden re de, waarin hij verklaarde, dat de gebeurtenis sen aan de Russisch-Turksch^ grens de poÜ- lieke en economische vraagstukken, in ver band staande met de kwestie van Rusland's toegang tot de vrije zee, nader tot hunne op lossing zouden brengen, zeide minister Grey: Dat is een streven waarmee wij ten volle sym- palhiseeren. De juiste vorm, waarin het zal worden verwezenlijkt, zal zonder twijfel wor den geregeld in de vredesvoorwaarden. (Toe juichingen). Berlijn, 25 Febr. (W. B.) Bij de tweede lezing van de begrooting van handel in het auis van afgevaardigden deden alle sprekers uitkomen hoe verrassend goed de Duilsche volkshuishouding de oorlogsbeproeving had doorgestaan. De rapporteur Oeser verklaarde, dat de Duitsche productie niet a-lleen aan alle eigen oorlogsbehoeften voldeed, maar nog vaa haren voorraad een deel kon afstaan aan de Oostenrijkers. Daartoe is van den vijand nie mand in staat. (Toejuichingen). Hassel (conservatief) zegt, dat het buiten land ons kan benijden wegens de Duitsche be kwaamheid, werkkracht, wetenschap en energie. Blumer (natiionaal-liberaal) zegt: Onze eco nomische mobilisatie staat gelijk met eene verwonderlijke troepenconcentratie. Terwijl Duitschland geen moratorium noodig had, toont Engeland's moratorium en zijn bank disconto van 10 pCt. hoezeer Engeland zich financieel heeft geblameerd. Giesberts (centrum) wijst op het snelle aan passingsvermogen van de Duitsche industrie, die de slagvaardigheid van de troepen zeer heeft versterkt. Rosenow (vrijzinnige) zegt: Wij behoeven niet, zooals Engeland, de beurs met gedwor.- geen koersen te o-penen. Onze nieuwe leening zal hetzelfde succes hebben als de eerste, tot schrik van onze vijanden. De minister Sydow brengt den hoogsten lof aan het vermogen, dat de Duitsche industr.c heeft getoond om zich aan te passen aan de gewijzigde economische omstandgheden. De begrooting van het handelsdepartemenf is goedgekeurd. Berlijn, 25 Febr. (W. B.) Over het schrikbewind van de Engelschen in Egypte bericht bet Tageblatt uit Konstantinopel: De Engelschen schoten in El Kutna aan bet Suezkanaal 24 onschuldige Egyplenaren als spionnen dood Zij veroordeelden een Egypti- schen officier tot levenslange gevangenis straf. Eenige Australische soldaten werden doodgeschoten omdat zij hunne ontevreden heid uitdrukten. Tegen de Seaoessi zonden de Engelschen 30000 man Engelsche troepen. Het personeel van de spoorwegen langs het Suezkanaal bestaat uitsluitend uit EngelscheD. Tusschen den nieuwen commissaris-gene raal en den opperbevelhebber Maxwell zijn geschillen ontstaan. Beiden handelen tegen elkaar in. Namens den kbedive Abbas Hilmi zijn door eene geheime organisatie oproepingen ver spreid en aan alle openbare gebouwen aan geplakt, waarin de bevolking wordt aange spoord de redding van Egypte door het Turk- sche leger kalm af te wachten. Alle nasporin gen van de politie om de daders op te spo ren, zijn zonder resultaat gebleven. Behalve twee Arabische dagbladen, die door Syrische christenen worden uitgegeven en door de bevolking geboycott werden, zijn alle dagbladen anti-Engelscb gezind. Bukarest, 25 Febr. (W. B.) Generaal Pau werd bij zijne aankomst ontvangen door vertegenwoordigers van den cultuurbond en van de nationale patriottische actie, alsmede van verschillende ïftimeensche vereenigingen. Filipescu begroette hem met eene korte toe spraak Generaal Pau is afgestapt in het Fransche gezantschapsgebouw. Sofia. 25 Febr. (Agence Bulgare). Gene raal Pau bracht tijdens zijn verblijf alhier een bezoek aan den minister van oorlog. Kaapstad., 25 Febr. (R.) Het gerucht loopt, dat M-aritz gevangen is genomen en ge zonden is naar Windhoek. Berlijn, 2 5 Febr. (W. B) De corres pondent van de Lokalanzeiger beridht, dat het bericht van een Atheensch [blad, dat de vertegenwoordigers van de triple-entente de ondersteuning van Griekenland verlangden voor de inneming van de Dardanelles, niet juist is. De Grieksche regeering volgt thans, evenals vroeger, eene absolute onzijdigheids- politiek Berlijn, 2 4 Febr. (W. B.) De Vossitsdhe Ztg. bericht, dat de met de Duilsche zink- industrie in verband staande Belgische maat schappij- Vieille Montagne in Angleur in hare Belgische fabrieken de productie in de laatste weken merkbaar 'heeft doen stijgen. De Duitsche pogingen o=m nieuw leven in te blazen aan de Belgische ijzer-industrie, zijn niet zonder succes gebleven. Overal hervat ten de hoogovens in België het werk. Berlijn, 2 4 Febr. (W. B.) Het Tageblatt bericht uil Luxemburg: 'Hier wordt bericht, dat de Duitsche gouverneur-generaal van Bel gië heeft (bepaald, dat belastingplichtige Bel gen, die verhinderd zijn verklaringen af te leggen voor hun aanislag in 1915, van ambts wege zullen worden getaxeerd op den grond slag van 1914. Londen, 25 Febr. (R.) Heden is de correspondentie bekend gemaakt, die betrek king beeft op de aanvragen, door den kanse lier der schatkist gedaan aan de Bank of England om voorschotten te verleenen aan de regeering voor oorlogsdiensten, op grond van de daartoe door het parlement verleende machtiging. Daarin komt ten duidelijkste de onaantastbare financieele positie uit, die in dezen oorlog een zoo hoopvol verschijnsel is voor de bondgenooten. In zijn eerste schrijven aan den gouverneur van de bank zegt Lloyd George: ,.Ik vrees, dat wij groote aanvragen aan u zullen moe ten doen voor voorschotten als gevolg van de zware uitgaven, die uit den oorlog voort vloeien." De eerste aanvrage werd gedaan op 30 September, toen de kanselier een voorschot vroeg van 5 milliocn voor een rente van 3 pet. Den 12en November schreef Lloyd George: „Ik vrees, dat ik een nieuw zwaar beroep op u moet doen voor voorschotten, die ons in staat moeten stellen de oorlogsuitgaven te be strijden. Het is mij onmogelijk op dit oogen- blik met juistheid te specificeeren welk be drag zal worden gevorderd, maar wij zullen in ieder geval een voorschot behoeven van 2 millioen op 14 November en mogelijk 7 of 8 millioen in de week, eindigende op 21 November, tegen 24 pet." Een nieuw bedrag van 9 millioen tegen 2\ pet. werd gevraagd op 25 November. De kan selier verklaarde, dat hij deze som zou noo dig hebben boven en behalve de in de schat kist vloeiende sommen. De bank schoot al deze sommen voor en bet verdwijnen daarvan maakte volstrekt geen indruk op de Londensche markt, waar het geld ongetwijfeld goedkooper is dan voor den oorlog. Deze leeningen zijn te verkrijgen tegen een rente beneden 1 pet. De waarden behouden een gezonden koers. In het alge meen gesproken, is de financieele toestand in de gezondste en meest bevredigende con ditie. De nieuwe Engelsche schatkistbiljetten gaan op de markt in andere banden over tot noteeringen beneden de opmerkelijk lage koersen waarvoor zij worden uitgegeven. De tegenwoordige toestand zal daarbij blijkbaar nog eenigen tijd aanhouden, en nieuwe uit giften zullen waarschijnlijk gretig genomen worden. Maandag LI. zoo wordt aan de Times uit Peking geseind, hervatten het Japansche ge zantschap, die daartoe instructies had <*ekre- cen uit Peking en het Chineesche ministerie van Builenlandsche zaken de besprekingen. Toen bet onmogelijk bleek de Chineesche regeering er toe te brengen in beginsel de 21 gestelde eischen in te willigen of de besDre- king om de eischen waartegen bezwaren be staan uit te stellen, toldal de zaak overigens geregeld is, werden de Shanloeng-quaesties en de eischen door Japan te dien aanzien gesteld besproken. De Chineezen deden tegenvoorstellen en toen dc Japanners daarop niet ingingen, poog den zij de Japansche eischen gewijzigd te krij gen, dat gelukte evenmin en de Japansche di plomaten hielden vast aan de door Japan ge formuleerde eischen. De bespreking verliep dan ook zonder resul taat en werd verdaagd. Een Amerikaansch nieuwsagentschap heeft er inmiddels de aandacht op gevestigd, dat de memorie die de Japansche regeering heeft ge geven aan de diplomatieke vertegenwoordi gers van de V. S. en andere staten niet alle eischen heeft vermeld door Japan gesteld. Die memorie vermeldt slechts 11 der 21 eischen en onder de niet-vermelde eischen zijn er van zeer vérstrekkende beteekenis zoo politiek als economisch. Men volgt in Washington met aandacht de Japansche pogingen China te dwingen aan zijn wil te gehoorzamen. Het Hamburger Fremdenblatt verneemt uit Zurich: 'De Japansche studenten van de poly technische school hebben per telegram order ontvangen om zich naar hun vaderland te begeven. Met weinige uitzondering hebben zij de reis naar Japan aanvaard. Van de overige Zwit- sersche hoo geschoten wordt eveneens hert ver trek van bijna alle Japansche studenten ge meld. Luxemburg. Berlijn, 2h Febr. 3.) In kringen, die op de hoogte zijn van den toestand in Luxemburg, Verluidt, dat tot de ontslag-aan vrage van de leden der regeering veel heeft bijgedragen een conflict tusschen de groot hertogin en de regeering over de (benoeming van liberale en socialistische- burgemeesters in Hollcrich en Differdinge. De groothertogin schijnt hare toestemming geweigerd te heb ben voor de benoeming van de door de re- gcetring voorgedragen candidaten. Berlijn,-2 5 Febr. (W. B.) De Luxem burger Zeitung (bevestigt, dat redenen van zuiver binnentandsche politiek oorzaak zijn van het aftreden van de regeering. Vrijwilligers bij het Fransche leger. De Matin meldt, dat van den eersten dag van de mobilisatie af tot 1 Januari toe 28,266 vreemdelingen vrijwillig bij het Fransche le ger dienst genomen hadden, namelijk: 1462 Belgen, 379 Engelschen, 3393 Russen, 4913 Italianen, 300 Grieken, 541 Luxemburgers, 969 Spanjaarden, 1467 Zwitsers, 1369 Oosten rijkers en Hongaren, 1027 Duilschers, 592 Turken en 11,854 van verschillende nationa liteiten. Onder deze laatsten zijn ook de El- zassers en Lolkardngers 'begrepen. Suffragettes te velde. De bladen vernemen uit Parijs, aldus meldt een Reuter-telegram aan een aantal bladen, dat een regiment) Engelsche suffragettes tic Havre is aangekomen om telefoon-, telegraaf-, signaal- en chauffeursdiensten te verrichten. Dc slachtoffers van Hartlepool, Scarborough en Whitby. Minister Asquith beeft in hel Britsche La gerhuis meegedeeld, dat bij de beschieting van Hartlepool, Scarborough en Whitby van de burgerij 127 zijn gedood en, naar schat ting, 567 gewond. Fransch afgevaardigde gesneu veld. Frédéric Chevillon, afgevaardigde in de Fransche Kamer voor de Monden van de Rhöne, is in Argonne, waar hij als tweede luitenant dienst deed, gesneuveld Hij is het vierde kamerlid, dat sedert het begin vaD den oorlog zijn leven gelalen heeft. De slag bij de Falkland- eilanden. De Köln. Ztg. bevat een brief uit Monte video, waarin met betrekking tot den slag bij de Falklandeilanden verzekerd wordt, dat volgens getuigenis van een Argentijnsch stoomschip 7 Engelsche kruisers, welke vol gens een ander bericht uit 4 kruisers en '3 hulpkruisers hebben bestaan, met ernstige schade in Port Stanley op de Falklandeiian den lagen. Daaraan is toe te schrijven, da» de Engelschen zich na den slag zoo in zwij gen hulden en de .draadlooze verbinding tus schen Montevideo en Buenos-Aires plotseling werd afgebroken. Drie Duilsche vliegmachines neergeschoten. De oorlogscorrespondent M. van De Tijd meldt uit Sluis: Dezer dagen heeft de Duitsche luchtvloot te Ghistelles een ernsligen tegenslag geleden, waarvan ik, door de vertraging van één mij ner koeriers, eerst heden de bijzonderheden kan publiceeren. Duilsche vliegeniers waren opgestegen, waarschijnlijk uit het vliegkamp, dat inge richt is op de terreinen van 't „Oud slot van Vlaanderen", hetwelk op een afstand van een viertal K.M. langs den weg van Thouront naar Ostende gelegen is. Of er verraad is gepleegd, of dat de Duilschers zich reeds eerder te dik wijls hadden blootgegeven door op hetzelfde uur dezelfde rouite te volgen, weert ik niet. Doch klaarblijkelijk hadden aan gene zijde der vuurlinie Engelsche vliegeniers de opstij ging, die wederom in den laten avond ge schiedde, afgewacht. Aan een der Engelschen gelukte het toen door een snelle opstijging een onverhoedschen aanval, waarbij ook bom men werden gebruikt, tegen de Duilschers te richten. Twee Duitsche machines werden ge heel vernield, van een derde braken de beide vleugels, en zeven Duitsche officieren verlo ren bij den aanval bert leven. Op het kerkhof te Ghistelles zijn de lijken ter aarde besteld. Duikboot gezonken? De bemanning van de Zweedsdbe loodsboot Iris beeft meegedeeld, dat zij Zondagavond twee mdjl buiten Mandal in Noorwegen een duikboot heeft gezien, die noodseinen gaf. De kapitein van de loodsboot weigerde hulp te verleenen, omdat de duikboot zich op een plaats bevond, waar veel mijnen waren ge zien. Plotseling verdween de duikboot onder water; «ij was blijkbaar gezonken aantal Russische krijgsge- vangencn Hert aantal krijgsgevangenen, door Duitsch land en Oostenrijk gemaakt, bedraagt na het gevecht in het Masoerisch gebied meer dan een millioen, het aantal krijgsgevangen Rus sen in Duitschland ds volgens de Frankfurter Ztg. tot 462.000 gestegen. Oo&tenrijk-Hon- garije moet op zijn minst 230.000 Russen ge- rangen houden. Tot nu toe 'hebben volgens genoemd blad de Russen aan gevangenen verloren 692.000 man. de Franschen 237.000 man, de Belgen 37.000 man, de Engelschen 19.000 en de Serviërs 50.000 man. Van deze 1 043.000 krijgsgevangenen zijn ongeveer drie vierden in Duitschland ondergebracht en on geveer een vierde in Oostenrijk-Hongarije. Het verkeer tusschen Engeland en Fr a nkrijk. Het passagiersverkeer tusschen Engeland en Frankrijk rise versa wordt, naar Reuter uit Parijs aan enkele bladen seinrt, met de grootste regelmatigheid voortgezet. Mailboo ten en treinen vertrekken en komen aan pre cies op tijd. Van de weifeling, die eerst bij de reizigers te bemerken viel. valt niets meer te bemer ken, hetgeen blijkt uit het feit, dat er Maan dag, toen de dienst hervat was, slechts 22 passagiers waren, "Woensdag eohrter 48 eD Donderdag 98. De handelsvloot. Einde 1913 hadden onderstaande landen in de vaart: Handelsschepen. Tonneninhoud. Engeland 9050 19 326.022 Duitschland 2025 4.558,114 Amerika 1157 2 269,423 Noorwegen 1589 1.870.456 Frankrijk 1018 1 803.010 Italië 587 1 278 594 Nederland 451 1,249,000 Spanje 438 824,000 Denemarken 417 700 000 Griekenland 342 686,000 Do steenkolenprijs in Engeland ITet comité da't door de Engelsche regee- ring is aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de prijzen en dp oorzaken van de prijsstijging van steenkool, is sinds vel leden week aan het werk. Naar verluidt zegt de Daily Mail zal bet de regeering voorstellen voor Londen een maximum-prijs te «bepalen. Fransch krijgsgevangene ver oordeeld. De Fransche krijgsgevangene Louis Andran is door den krijgsraad te MGnchen veroor deeld tot 13 jaren gevangenisstraf wegens ge welddadig verzet tegen een bewaker. Hij is aan de doodstraf allleen ontkomen doordat de krijgsraad zijn „"verminderde toereken baarheid" aannam. Rechtsgeding tegen Doema- leden. Uit Petersburg wordt aan Fransche bladen gemeld, dat Maandag het rechtsgeding tegen de vijf socialistische Doema-leden Petrowskv Muranow, Bedajew, Seflxa-^ow en Samoilow in hooger beroep ls begonnen. Zii worden beschuldigd van deelneming aan een verbo den vereemging en aan een geheim congres van de socia al-dem ocra t i s-che nar tij. Tien var die beste advocaten hebben zich met de dediging belast. De uitvinder van de duikboot Heden is het 100 jaar geleden, dart de Ame rika ansche ingenieur Fulton, die in bet jaar 1803 de eerste was, die een stoomboot or> de Seine in bedrijf nam, overleed. Zijn uitvin ding bood hij, zonder succes, aan Napoleon te koop aan, voor diens oorlogen tegen En geland. Evenmin succes had hij met zijn uit vindingen van den torpedo en de duikboot Zoowel in Amerika als in Engeland zag men niet de draagwijdte van dit nieuwe oorlogs wapen in cn verleende den uitvinder dan ook niet den nondigen steun. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Bij de voorlzelllng op Donderdag ran de behandeling der suppletoire landbouw-bc- gronling (economische maatregelen), beoleirt de heer Sm een ge (UL.) de uitvaardiging van een regeling betreffende den uitvoer van vleesch met de bepaling, dat 90 in het land moet blijven, waarvoor maximum-prijzen moeten worden ingesteld. De 'heer Teenstra (V.-D.) vraagt kracb'i- gen invoer van veevoeder en critiseert, dat op grond van de levensmiddelenwet maatregelen zijn eenomen, waaraan bij de tot s'and ko-m'ng der wet niemand gedacht heeft. Spr. keurt het vaststelTcn Van maximum-prijzen af, daar de ze bëhooren te worden geregeld door de wet voor vraag en aanbod, en verdedigt de Gro ninger boeren en 'handelaren tegen den aan val door minister Treub op hen gedaa.. De heer Ecrdm ans (U.-L.) zet uiteen dat dc Regeering vaak handelde in strijd met han- delsusanLiën, waardoor de tusschennersonen uit 'hun bedrijf werden gedrongen. Waar klei ne winkeliers door de maximum-prijzen scha de lijden, moeten dan ook voor den groot handel maximum-priizen worden vastgesteld. Vrijdag half twaalf voortzetting. De Kamer ging te 3 uur in dc afdeelangen voor het onderzoek van het Indisch lcenings- onlwerp. Suppletoire Oorlogsbegrooting 1915 (Buitengewoon ere diet). In zijn antwoord op het afdeelingsverslag zegt de minister van Oorlog te waardeeren de houding van hen, die, ofschoon de Regee ring, wijzende op bezwaren, misstanden en fouten, die men meenrt te hebben opgemerkt, voor een critische bespreking van baar be leid den tijd nog niet gekomen achtten. Toch verzwaart ook de enkele opsomming van al deze zaken in een Voorloopig Verslag onder de tegenwoordige omstandigheden de taak der Regeering buitengewoon. De beantwoor ding, telkens weer, van tal van detailpunten, die toch niet achterwege kan blijven en die vaak het vragen van inlichtingen aan de troepencommandanten onvermijdelijk maakt, vormt een wezenlijke belemmering voor de afdoening van het zeer groot aantal zaken, waarmede het departement van Oorlog thans overladen is- Het ligt voor de hand, dat gedurende den lijd, waarin het leger gemobiliseerd ls, ge*' makkelijk tal van punten zijn 1e vinden, waar.' omtrent meer of minder gegronde aanmer-, kingen zijn te maken. De miinirter zal ook de' laatste zijn om niet te erkennen, dat in vele gevallen anders en beier gehandeld had kun-, nen of zelfs moeten worden. Maar daarover] in de gegeven omstandigheden in den breeds te spreken en te schrijven, legt beslag op tijd en werkkracht, die thans voor andere zaken niet dan met groot nadeel gemist kunnen worden. De minister zet dan uiteen, dart het geven, van een categorisch overzicht van de kosten, sinds het begin der mobilisatie gemaakt, niet doenlijk was en naar billijkheid niet kan wor-1 den gevorderd. Voorts betoogt de Memorie, dat ten aanzien, van de maatregelen, te nemen in verband met de aanwezigheid van villa's, enz. in het voor terrein van de vesting Naarden, de autoritei ten niet „al te voorbarig tot alarmeerende maatregelen zijn overgegaan", gelijk in het adres van den beer A v. Dieren wordt ver ondersteld. De klachten over verkeerd besteden van gelden worden door den minister uitvoerig beantwoord, evenals die over voeding, huis vesting, kleedlng en ligging. Omtrent het gebeurde te Valkenswaard wordrt (het volgende medegedeeld: Op den 24sten November a. p. zou door don veldprediker te 11.30 v.m. eene gods dienstoefening gehouden worden. Bij het aan treden aan eene der compagnieën in den morgen, werden door den reserve-eerstc-lui- tenant waarnemend compagnies-commandant en door een tweeden luitenant 'der compag nie de manschappen voorgeroepen, die de godsdienstoefening wcnschlen bij te wonen Terwijl de compagnie dien dag een marsch moesrt maken, zouden deze manschappen voor en na de godsdienstoefening afzonderlijk worden geoefend. Naar de mecning ran beide officieren, be vonden zich onder hen. die voorkwamen, verschei den en. die in gewon* omstandighe den nooit de kerk bezoeken. On dien grond veronderstellende dat het doel dezer man schappen was. zich aan den marsch te ont trekken en daarover verontwaardigd, Heten deze officieren zich verleiden tot het cebrui- ken van inderdaad o-ngenaslc uitdrukkingen waaraan een van hen (de 7de luitenant) liet bezigen ran vloeken paarde. Daarna is met b*n, die de godsdienstoefe ning wenschtcn bij te wonen gedurende eeni gen tijd stram geforceerd. Na de oefening is werkelijk een milicien flauw gevallen: of dit aan vermoeidheid d?n wol aan diens beken de zenuwachtigheid is toe te schrijven, kan niet worden uitgemaakt. Hij is spoedig -.veer bii gekomen. De beide luitenants hebben ve-r hunne weinig tactvolle houding een berisping ont vangen, terwiil aan den^ene. die zteh ran vloeken had schuldig gemaakt, ernstig lis- noegen is te kennen gegeven. Schadeloosstelling der spoor wegmaatschappijen. Hoewel voor een belangrijk dctel needs overeenstemming is ver kregen», zijn de onderhandelingen met (te spoorwegmaatschappijen nog niet afgeloooen. Een overeenkomst, houdende vaststelling van de algemecne grondslagen voor de» bepa ling van de schadeloosstelling, was nog niet tot stand gekomen. Een regeling, nopens de opleiding der kor poraals van het Instruoïicbataljon tot sergeant is in overweging. Aan kadeirreservisrten wordt de gelegenheid geboden een 'hoogeren rang te (behalen, zij hot dan ook niet binnen de tijdvakken waarin zij onder normale omstandigheden bevorde ring zouden kunnen maken De dienst on Zondagen is reeds tot het onvermijdelijke teruggebracht. Gelegen heid tol heit bijwonen van godsdienstoefenin gen wordt zooveel mogelijk gegeven aan een ieder, die niet bepaaldelijk door noodzakelij ke diensten verhinderd is. Van staken van den dienst op Zondagen, of stop zetten in de ochtenduren kan geen sprake zijn. Niet alleen moeten eenige onmis- hare inwendige en garnizoensdiensten ook op Zondag doorgaan, maar hel is toch wel dui delijk, dat de bewaking van onze grenzen tc- 'ben overschrijding van langs onze geheel oo9t- en zuidgrens getegerde vreemde mi tairen, tot handhaving onzer onzijdigheid r: verzekering van de veiligheid ran den Slaa' geen oogenbHk mag onderbroken worden. Evenmin mag worden nagelaten de dienst tot bestrijding van den smokkelhandel, nocb de bewakings- en uFtkijkdienst langs de kus- 'en, noch de bewakingsdienst bij sommige be langrijke punten, in interneerings-depóts en meer andere. Het verzoek van D-aputalen der Gereformeerde Kerken voor de geestelijke be- 'angen der militairen kon dan ook niet wor den ingewilligd. Ongeluk te Rijswijk. Er is geen aan leiding om te bevorderen, dat aan de weduwe van den bij eene nachtelijke oefening omge komen landweerplich'üiige oen hooger pen sioen wordt verleend dan het haar wettelijk toegekende. Het uitkeeren van een gratificatie boven dat pensioen zou niet anders wezen dan het corricaeren van d* wet. Clandestiene v 1 e e s c h f a b r i c a B te Rotterdam. Hetgeen den Minister om trent deze aangelegenheid bekend is, komt vriiwel overeen met wat in de dagbladen ge staan heeft. In ternee ringsdepots. Onder uit hoofd erkent de Regeering dat de werkver schaffing op dit oogenblik nog in bet nelieel onvoldoende is te noemen. De Minister hoopt dat, mede met de hulp van het Comité tot ontwikkeling en ontspanning van geïnterneer den en met die van hun belangstellende lar.d- genooten, de toestand spoedig meer bevredi gend zal zijn. Hadden de geïnterneerden In het kamp van Zeist van den beginne af aan gevolg gegeven aan den hen opgedragen arbeid, dan zou wel licht niet de lusteloosheid zijn ingetreden en de. lediggang zijn ontstaan, waaruit zoo licht ongeregeldheden voortspruiten en welke zich inderdaad in dat kamp tot de bekende betreu renswaardige .gebeurtenissen hebben geleid, liet komt den Minister ongewenscht voor, no pens deze gebeurtenissen alsnog een openbaar onderzoek te doen instellen; hij aaht zulks ook onnoodic, omdat het gehouden onderzoek zoo onbevangen mogelijk beeft plaats gehüd en met nauwgezetheid ia uitgevoerd»

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2