Verspreide Berichten. Èêdmiraliteit is de duikboot U 20 door Engelschen torpedojager Ariel geramd en »n grond geboord. De bemanning is gered. y Londen, 11 Ma art. (R.) De admiraliteit bericht, dat uit de later ontvangen bijzonder heden blijkt, dat de door de Ariel in den flrond geboorde Duitsche duikboot was de ,U 12. Van de bemanning van 28 koppen -wer den 10 gered. Konstantinopel, 10 Maart. (\V. C.) (Het agentschap Miiii bericht, dat de Turken 1 a den gister door het hoofdkwartier berich ten slag'in Mesopotamia de steden Ahwaz en jjütaz hebben bezet. De geheel op de vlucht ge slagen vijand verschanste zich in den omtrek Wan Schuabsc. I Volgens berichten uit betrouwbare particu liere bron bombardeerde de Russische krui- '*er Askold gisteren Vurla ten zuidwesten van 'Smyrna. Eergister en gister heeft de vijande- ilijke vloot tegien de forten van Smyrna 239 Schoten afgevuurd. Petersburg, 10 Maart. (W. B.) De Rjetsch schrijft: Wij mogen ons niet verhelen dat hot denkbeeld der inbezitneming van de Dardanellen en Konstantinopel door Rusland geen sympathie bezit bij het Engelsche volk Juist in de laatste dagen nemen wij eene herleving van dit wantrouwen waar en eene versterking van de afwijizendie houding van hot volk tegen zekere verschijnselen van ons leven, die kn Engeland traditioneel is. Onze bondgenooten moeten weten, dat voor Rus land deze kwestie niet minder gewichtig is dan de Egyptische kwestie of de kwestie van h^t Cyprusvcrdrag voor Engeland. Die kwes- tién heeft Engeland opgelost zonder eerst de vredesonderhandelingen af te wachten. Daar om deed de verklaring van Grey, dat de bij- «onderheden betreffende de Dardanellen moesten worden voorbehouden aan het vre desverdrag. het openbaar bewustzijn van Rus land zoo pijnlijk aan. Berlijn, 10 Maart. (W. B.) De Lokal- anzeiger bericht uit Athene: De telegrammen, •die hier ontvangen werden uit Sofia en Bu- toarest, die bijna ollem duidelijk wijzen op eene aiwijzehdie houding van Bulgarije cn Rumemë, hebben een heilzauien domper ge- eet op de Grieksche oorlogabeweging. Dit zal Goenaris ten stade komen bij bet volgen van «ene meer vreedzame poKliak. Berlijn, 10 Maart. (W. B.) De Lokal- anzeiger bericht uit Athene: Nadat Zaimis het mandaat tot samenstelling van het kabinet had teruggegeven, omdat Venizelos niet kon besluiten hem de ondersteuning van de Ka mer toe te zeggen, heeft Goenaris beden den koning de lijsïl van de leden der nieuwe re geering voorgelegd. Naar verluidt, hebben de koning en Goena ris besloten de Kamer te ontbinden en verkie zingen voor eene nieuwe Kamer uit te schrij ven. De persoonlijkheid van Goenaris zou een waarborg opleveren voor de volkomen neu trale houding van de regeering in de toekomst. Do stemming in Athene is volkomen rustig. TV combina/tie-Zairais leed voornamelijk schipbreuk op het financieele plan. Goenaris fs vroeger minister van financiën geweest; hij brengt een nieuw financieel plan mee. Hij werd door Theotokls als minister-president aan den koning aanbevolen. Konstantinopel, 10 Maart. (W. B.) De geheele Tuiiksche pers houdt zich bezig met het ontslag van het kabinct-Yenizelos. Voorloopig wordi dit aangeduid ais eene ver betering van de Grieksch-Turksche batrekkin gen en als een gunstig verschijnsel voor de neutraliteit van de Balkanstaten. Sofia, 10 Maart (W. B.) In de diplo matieke kringen hier wordt het ont slag van het ka bi net-Venizelos aan gemerkt als eene nieuwe overwinning van Duitschland, zulks te meer omdat Dragomis, die zooals algemeen de hoogste of ficieren van het Grieksche leger, pro-Duitsch is, hersteld is als chef van den generalen staf. In ieder geval draagt deze fleabinets-verwisse- Ung er toe bij om aan Bulgarije het besluit tot inachtneming van eene slipte neutraliteit te vergemakkelijken. Berlijn, 10 Maart. (W. B.) De Griek gezant te Parijs zal morgen aan het ministe rie van Buitenlandsche Zeken een nota van zijne regeerin." aanbieden, die een soort toe lichting zal bevatten van het jongste besluit van den kroonraad te Athene. Par ij s, 18 Maart. (R. Eene officieele üota zegt, dat, daar de Ilaliaansche regeering zekere categorieën van reservisten onder de wapenen heeft geroepen, de minister van oor log heeft besloten hunne vriiheid terug te geven aan de Italiaansche vrijwilligers van het door luitenant-kolonel Garibaldi gevormde vierde regiment vreem delingen, di» deD wensch daartoe kenbaar hadden gemaakt. Dit regiment is dus overgeplaatst naar het dépót te Avignon, ten einde de werkzaamheden te vergemakkelijken, waartoe de ontbinding van de dienstverbintenissen van deze vrijwilligers aanleiding zal geven. Berlijn, 10 Maart (W. B.) In het be gin der zitting van den rijksdag zeide de voorzitter: In het westen houdt ons dapn<-* leger met echt Duitsche volharding de slag linie van de Vogeezen tot het Kanaal als een muur van staal en ijzer vast. In het oosten bestuurt eene geniale strategische gedachte van de Oostzee lot de Bukowina. Onder boven- menschelijke inspanning behaalden onze sol- laten overwinningen, zooals sedert Sedan niet zijn beleefd. (Levendige toejuichingen). In het zuiden houdt het dapoere Osmani- scbe leger de wacht aan de Dardanellen, die eene overmachtige Engelsch-Fransche vloot vruchteloos tracht te overwinnen, en bedreigt aan het Suezkanaal Egypte, den hoeksteen van de Britsche wereldheerschappij. (Toejuichin gen). Engeland verklaarde van de uithongering van Duitschland niet te kunnen afzien. Duitschland gaf het antwoord met de duik- hooten, welker bemanningen reeds zoovele bewijzen van doodsverachtenden heldenmoed gaven. (Toejuichingen). Duitschland echter laat zich niet door den honger overwinnen. Onze vijanden brengen niet in rekening de economische kracht van het volk, het orga nisatietalent van de Duitschers, de sterkte van onzen landbouw, onzen handel en onze industrie, de eensgezindheid van de natie en haren vasten wil om te overwinnen. Ontzet tend groot ziin de offers, die moeten worden gebracht, maar op de bloedige slagwelden groeit een duurzame vrede op, die ons leidt tol nieuwen bloei, tot macht en grootheid van het geliefde vaderland. (Luide cn aanhouden de toejuichingen). De staatssecretaris voor financiën, Ilelfte- ricli, diende de begrooling in. hij verklaarde over hel financieele program voor de toe komst niet te zullen spieken: hij bepaalde zich lot de toelichting van de begrooting, die sluit met dertien milliard, een bedrag dat vier maal zoo groot is als de hoogste begrooting vroeger. Het onAwerp heeft slechts ten doel den constitutioneelen grondslag voor het ko mende begrootingsjaar te verzekeren. Voor leger, marine en koloniën worden in het ge heel geen gedetailleerde begroostingen voor gelegd. De systematische aflossing van de riiksschuld zal met 68 milliocn normaal plaats vinden. Voor de aflossing van de oor logsschuld moeten later maatregelen getrof fen worden. Wij kunnen er niet van afzien, dat onze vijanden aansprakelijk zijn voor de materieele schade, die zij met den in euvelen moed ontketenden oorlog aangericht hebben. Het loopende financieele jaar geeft waar schijnlijk een batig saldo van 38 millioen. De rentebetaling van de rijksschuld eischt een aanzienlijk grootere uitgave. Niettemin ge looft hij, dat de ingediende begrooting voor 1915 niet slechts uiterlijk balanceert, maar ook innerlijk in evenwicht is. Hij verzoekt den Rijksdag om een nieuw oorlogscredietvan tien milliard, teneinde de voortzetting van den oorlog fi nancieel tot het late najaar te verzekeren. Daarna besprak Helfferich den stand van zaken op het financieele oorlogsgebied. De Franschen verspreiden de voor hen aange name. maar voor den wereldvrede gevaar lijke legende, dat slechts het gevaar van een volkomen financieel débacle Duitschland in 1911 van een aanval op Frankrijk heeft weer houden. Engeland heeft onze kracht onder schal. Voor de Engelschen is de oorlog een voortzetting van de zaken met andere mid delen, voor ons de hoogste beproeving van alle moreele en materieele krachten van hel volk. Het buitenland beoordeelde ons verkeerd, daar onze kapitaalwinst voor het grootste deel in het binnenland gebruikt werd. Onze goed voorbereide financieele* organisatie heeft dc opgespaarde krachten ten volle tot haar recht doen komen. De banken en spaarkassen vervullen, zon der onderscheid, hare verplichtingen. Wij hadden geen algemeen moratorium noodig. Ook ons staatscrediet hield zich beter dan dat van Engeland en Frankrijk. Ons loopend fi nancieel jaar brengt, naar zich laat aanzien, zelfs een bescheiden overschot. Een dringen de reden voor nieuwe belastingen bestaat al thans op het oogenblik nog niet. De finan cieele middelen voor den oorlog verschaffen wij uitsluitend door leening en door uitgifte van banknoten. De eischen, welke het rijk aan de Rijksbank stelt, naderen weder het hoogtepunt. Door de tweede oorlogsleening krijgt de Rijksbank de noodige verlichting. Ook de leening van onzen bondgenoot de Donau-monarchie, leverde een goed resultaat op. Van de tegenstanders heeft slechts Enge land op het gebied van leeningspolitiek een resultaat van beteekenis bereikt; toch Is ook daar die operatie niet volkomen gelukt. Ver wonderlijk is het onvermogen van Frankrijk tot eene doortastende financieele actie. Daar kon niet meer dan twee milliard francs opge bracht worden. De financieele politiek van Frankrijk bestaat voor hel grootste gedeelte hierin, dat met veel kunst papier tot papier wordt gemaakt. De Parijsche conferentie over de door Rus land en Frankrijk gewenschte gemeenschap pelijke leening mislukte op gewichtige pun ten. De Engelsche financieele politiek wist daarbij uit het murwe leder der bondgenoo- ten voor zich gouden riemen te snijden. On der de notenbanken staat de Rijksbank met haren aanhoudenden goudtoevloed er het best voor. Wij willen ook in de todkomst de ver blijdende toeneming van goud uitsluitend aan de vaderlandslievende gezindheid en niet aan dwang te danken hebben. De Bank of England dankte hare toeneming van goud aan een greep uit de goudreserve van Indië, de toeéige- ning van het goud der Egyptische nationale bank, benevens van de Belgische Nationale Rank en dergelijke maatregelen. Desnieftegen- «Jtaande valt thans reeds eene vermindering te constateeren. Ook op alle andere punten staat de Rijksbank er het gunstigst voor. Januari bracht aan de Duitsche spaarkas sen aan inlagen 390 millioen mark. De on gunstige buitenlandsche wisselkoersen treffen de binneoilnndsche financieels sterkte niet, doch houden alleen verband met de onder breking van het buitenlandsch en overzeescfo verkeer. Het behoud van onzen goudvoorraad is gewichtiger dan de koers van de Duitsche mark in het buitenland. Tot de verwonderlijkste verschijnselen in hetgeen in onze huishouding gebeurt, behoor' onze aanpassing aan den nieuwen toestand. De productiekrachten van Duitschland zijn toereikend, om het Duitsdhte volk te voeden en aan het werk te houden. De offervaardigheid en het aanpassingsver mogen van het Duitsche volk hebben uit onze volkshuishouding een enkele geweldige, on overwinnelijke oorlogsmachine gemaakt. Hel zal aan geene uithongeringis- en worgings- politiek gelukken ons den levensadem af te binden. "Wanneer wij ons gelijkwaardig too- nen in zelfverloochening en discipline aan onze broeders in hei veld, kan ons loon niet uitblijven. Een eervolle vrede zal voor alle offers her stel en verzoening verschaffen. De toekomst zal aan ons zijn. (Levendige teckencn van instemming van het geheele Huis). Nadat de begrooting was Ingediend door den staatssecretaris van de rijksfinanciën, voerde de sociaal-democraat Ilaasc het woord, die den wensch uit*««Me. dat de uit zonderingswetten nog tijdens den oorlog zou den worden afgeschaft. Hij verklaarde zich voor een duurzamen vrede, die niet zal wor den bereikt wanneer het eene volk het andere verkracht, maar walmeer de volken de cul tuurgoederen vreedzaam uitwisselen. Spahn (centrum) verklaarde namens de bur gerlijke partiien, dat de oorlog niet wordt ge voerd om den oorlog maar om een vrede, die aan den Duitschen arbeid de vrije mede dinging verzekert en ons bescherming biedt tegen misdadige aanvallen. Dat zal bereikt worden, wanneer wij zegevierend strijden tot aan het einde. (Toejuichingen). Staatssecretaris Dclbröck zegt, dat de rede van Haase in het buitenland eene verkeerde opvatting zou kunnen verwekken over de houding en de gezindheid van de regeering. lïïï wijst dit betoog beslist af om naar buiten den indruk weg te nemen, alsof er bij ons uitzonderingswellen bestaan. Wel bestaat er verschil van opvatting omtrent de handhaving van de wetten: maar hij constateert, dat zoo wel de rijksregeering als de regeeringen van de bondsstaten gedurende den oorlog hebbed bewezen, dat alle partijen hun even na staan. De partiien moeten de regeering vertrouwen: dan ?al eene overwinning verzekerd worden, die 't ons mogelijk zal maken in de toekomst de vruchten van onzen vlijt te oogsten, zon der dat die ons, gelijk tot dusver, worden be twist. (Luide toejuichingen). De begrooting wordt in handen gesteld van de besroolingscommissie en het huis verdaagt zich tot den 18en. Berlijn, 10 Maart. (Björnson.) Naar de Echo de Paris meldt hoeft de Amerika an - sche regcering ook de Fransche gevraagd om opheldering over de middelen, waarmee de geallieerden de door hou aangekondigde re- pressailles willen uitvoeren P arijs, 1 OM aart. (Havas). Officieel be richt. De commissie, die belast is met de vast stelling van de schendingen van het volken recht door de Duitschers, heeft een nieuw rapport gepubliceerd betreffende de verkla ringen van burgergevangenen, die in strijd met het volkenrecht gevangen gehouden wer den en onlangs naar het vaderland zijn terug gekeerd. Alle verklaringen stemmen overeen in dc volgende punten De gezinnen werden verdeeld, in het bij zonder werden kinderen van hun moeders gescheiden, grijsaards werden verplicht te voet moeilijke trajecten af te leggen en daarna verscheidene dagen in beestenwagens zonder voedsel te reizen. In de Duitsche kampen was het onderko men gebrekkig. Het beddegoed was armzalig gewoonlijk bestaande uit een strocxma'ras, soms uit enkel slroo op den grond, dat nooit werd vernieuwd. De resultaten w*aren, wat de zin delijkheid en de hygiëne betreft, jammerlijk. Het wemekba er van ongedierte. De voeding was slecht en karig, bijna altijd zonder vleesch en het brood geleek op stop verf. De meeste gevangenen verzwakten en raak ten uitgeput. De tucht was over het algemeen uiterst streng, de gezondheidstoestand treu rig, de sterfte aanzienlijk. Et was bijna geen verplegisg. Bronchitis en longontsteknig kwamen vooral dikwijls voor. Tengevolge van dtit régime verkeerden de teruggekeerden in een toestand van zwakte en treurige uitputting. Brussel, 10 Maa r t. (W .B.) Op last van den Duitschen gouverneur-generaal zijn ver scheidene van de hoogste ambtenaren van het Belgische koninkrijk in hechtenis genomen en aan den krijgsraad overgeleverd, omdat zij Belgen van hunne diensftafdeeling, die in staat rijn de wapenen te dragen, naar Nederland hebben gebrachit, ten einde hunne dienstne ming bij het Belgische leger mogelijk te ma ken. De hier bedoelde ambtenaren zijn de direc teur-generaal van het ministerie va-n finan ciën Janssens, de directeur der in- en uitvoer rechten Nicodème te Luik en de inspecteurs der invoerrechten Briest, Massart en Pousset. Zij zullen wegens hoogverraad terecht staan Brussel. 10 Maart. (W. B.) Eene door den gouverneur-generaal uitgevaardigde or donnantie bepaald, dat de onderwijswet die het beginsel van de leerplicht bevat en die in September in werking zou treden, reeds thans worden uitgevoerd B e r 1 ij n. 10 Maart. (Bjömson). Iemand, die lang in Petersburg heeft gewoond en daarvan nu over Stockholm is teruggekeerd, verhaalt over de stemming daar o.a. het vol gende: De verliezen aan officieren der garde regimenten bedragen gemiddeld60 tot 70 Er zijn ook regimenten waar van 75 officieren er maar 12 o.verbleven, en van de officieren van een cavalerieregiment bleven er maar 4 over In alle kringen der bevolking van de hoofd stad heerscht de wensch, dat de oorlog wel dra uit moge zijn. In de pers ziet men daar van niets. Dat weet de censuur wel te ver hinderen. De belangstelling voor de dagbla den bij het publiek is miniem. Sprekende over de mogelijkheid' van onlus ten, meende deze zegsman, dat daarvoor ge durende den oorlog weinig vrees behoeft te hestaan. Mocht deze oorlog voor Rusland verkeerd afloopcn, dan zijn onlusten daarna ze.er waarschijnlijk. Dc meeste fabrieken wer ken thans voor de regeering en in velband daarmede zijn zeer vele fabrieksarbeiders van dienst vrijgesteld. Onder de troepen in Polen woedt de cholera in hevige mate; ook bij de troepen in Galicie komen zeer vele gevallen voor. B e r 1 ij n, 10 Maart. (Björnson). Aan de Voss. Ztg. wordt geseind uit Konstantinopel- De Tanin-correspondent te Sofia meldt aan zijn blad een onderhoud, dat hij met den oud-minister Ljaptsjew, den leider der Russo- phile democratische partij, heeft gehad. Daaruit blijkt, dat zelfs Russophile Bulgaren geen geheim maken van de nachtmerrie, die ook voor hen de verwezenlijking van Ruslands aanspraken op Konstantinopel zou zijn. Geen Bulgaar, zeide Ljaptsjew, is bijzonder krijgs lustig en de missie van generaal Pau moest wel schipbreuk lijden, daar de Bulgaren niet hebben vergeten, dat zij de verliezen, in den tweeden Balkanoorlog geleden, vooral moe ten wijten aan Frankrijk. Nu wekt het lot van Turkije bij de Bulgaren zooveel belangstelling als ging het om hun eigen land. Als het Kabi net Radoslawow de Turksche oorlogsplannen heeft ondersteund, dan heeft daartoe bijge dragen het Dardanellengevaar, dat ook Bul garije aangaat. Over de relatie tot Rumenic zeide de zegs man van de Tanin, dat deze ook door een regeling van de doorvoerquaestie, die «en zuiver handelspolitiek karakter draagt, waar schijnlijk niet zal worden verbeterd. In Ru- menie is men Bulgarije destijds niet ege- moetgekomen en nu oefent de jongste rede van Sasonow daar invloed uit Berlijn, 10 Maart. (W B.) De Nordd. Allg. Zeitung deelt mede, dat de door be middeling van een neutralen staat met de Rus sische regeering gevoerde onderhandelingen over de uitwisseling van voor den gewapen- den dienst onbruikbare burgerlijke personen nu ten einde zijn gebracht- Het antwoord op het in het laatst van December reeds gedane Duitsche voorstel over de uitwisseling van voor den dienst ongeschikte krijgsgevangenen is nog niet ontvangen. Wanneer dus de Birshewija Wjedomositi onlangs beweerde, dat de vertraging te wijten was aan de hou ding van de Duitsche regeering, dan is dat de waarheid in het aangezicht slaan. Het voorstel om overleg te plegen, was van Duitschland uitgegaan. Met het antwoord is de Russische regeering aan de beurt Weenen.lOMaart. (W. B.) Uit het oor- logsperskwartier wordt van den 9en bericht: Heden namiddag verscheen voor de ver sterkte stelling van onze troepen ten noorden van Nadworna een Russische parlementair, die de volgende mededeeling deed: „Op be vel van den Russischen commandant zullen morgen voormiddag omstreeks 1500 joodsche familiën, die heden bij Kamiona en Tysmie- niczany bijeengebracht zijn. over de Russische linie heen naar de Oostenrirksch-Hongaarschc troepen afgevoerd worden. Aangezien de joodsche familiën vreezen, dat door de Oos tenrijkers op hen geschoten zal worden, ver schijnt een parlementair om hiervan kennis te geven." Door deze ongehoorde handeling beoogt de vijand ongetwijfeld duizenden niet-strijden- den, die hij broodeloos en dakloos heeft ge maakt, gelijk eene kudde vee als schilden voor zich uit te drijven, ten einde zonder gevaar onze stellingen te naderen. Dc verwezenlij king van dit afschuwelijk voornemen, dat als eene schande van onze eeuw moet worden aangeduid, kan bij het diepste medelijden met de arme slachtoffers van barbaarsche wille keur om militaire redenen niet geduld wor den. De ruimte voor de versterkte stellingen moet namelijk, daar een wapenstilstand voor het afvoeren van de verdreven joodsche fami liën door den vijand evenmin aangeboden is als hij onzerzijds wegens de nadering van vijandelijke versterkingen aannemelijk is, bij iedere nadering van vijandelijke zijde onvoor waardelijk onder vuur genomen worden. Aan den Russischen commandant wordt daarom door middel van den parlementair het vol gende schriftelijke antwoord toegezonden: „Het overschrijden van de eigen linie door den vijand kan onder geene omstandigheden voor niemand toegestaan worden. Derhalve zal dc ruimte voor het eigen front onder gehouden worden. Ik verzoek de joodsche familiën in Kamiona en Tysmieniczany hier van in kennis te stellen. Ik voeg hieraan toe. dat de ontzettende verantwoordelijkheid voor de voorgenomen onmenschelijke handeling om duizenden onschuldige bewoners van het land naar «-^ze stellingen te drijven, uitslui tend neerkomt op den Russischen comman dant, die dit barbaarsche. met elk oorlogsge- bruik den spot drijvende bevel uitvaardigde, zulks te meer omdat er geen waarborg voor bestaat, dat deze onschuldigen niet enkel als schild voor de nadering van de Russische troe pen dienen. Er zal zorg voor gedragen wor den, dat deze handelwijze in het openbaar gebrandmerkt zal worden T Tweede telegram. De dagbladen drukken hun afschuw cn verontwaardiging uit over de door een Russischen bevelvoeren den officier beproefde poging om dekking voor ziine troepen te zoeken achter 1500 niet- strijdenden, mannen, vrouwen en kinderen. De Neue Freie Presse zegt: Het zou onbegrij pelijk ziin. als een Russische bevelhebber, die door een dergelijk schaamteloos en onwaar dig plan den goeden naam van het eigen legor zoozeer bezoedelt, ook maar één dag in ziin verantwoordelijk ambt zou kunnen blijven en door het Russische opperbevel verder in ziine gelederen geduld werd Berlijn, 10 Maart. (W. B.) Aan den rijksdag zijn toegezonden een aanvullende memorie over de economische maatregelen naar aanleiding van den oorlog en een ont werp houdende machtiging tot invoering van een handelsmonopolie op stikstof. B erlij n, 10 Maart. (W. B) Naar de Vossische Zeitung meldt is het beheer der scholen in België opgedragen aan de afge vaardigde in den rijksdag, justilieraad Trim- bora, die daarvoor naar Brussel is vertrok ken. Berlijn, 10 Maart. (W. B.) Volgens de Vossische Zeitung zijn te Mcchclen, ten einde hongersnood te voorkomen, alle voorraden aardappelen opgeêischt en is de uitvoer daarvan verboden. Berlijn, 10 Maart. (W. B De Lokal- anzeiger verneemt uit Milaan: De Kamer van A/rbeid van Carrara heeft de algemeene sta king verklaard van alle categorieën arbei ders met inbegrip van de beambten der stad. Uit verschillende plaatsen in Venetië wor den opnieuw ernstige uitspattingen van de bevolking wegens de werkloosheid en de stij ging der broodprijzen gemeld, evenals ui' de provincie Perugia. Berlijn. 10 Maart. (W. B.) De Lokal- anzeiger verneemt uit Genêve: Genadiew, die zich thans te Genève bevindt, zal, indien dc gebeurtenissen niet zijn onmiddelijken terug keer naar Sofia eischen, zich de volgende week naar Berlijn en naar Rome begeven Berlijn, 10 Maart. (W. B.) Over de Inschrijvingen in het buitenland op de Duit sche oorlogsleening, schrijft de Lokalanzei- gen: De buitengewone stevigheid van het Duitsche financiewezen, onze uitmuntende economische organisatie en het voor ons gun stige verloop van den oorlog deden eerwach ten, dal het onzijdige buitenland belangstel ling zou toonen voor onze oorlogsleening. De gunstige voorwaarden, welke tot dc deelneming aansporen, zijn voor het buiten land le aantrekkelijker, omdat tegenwoordig de stand der buitenlandsche wisselkoersen tn de meeste gevallen do ir.sehi ij vers daar zeer aanzienlijk voordeel hiedt. wat den' lcoi-.rs betreft. De Jvreuz Ztg. bevestigt, dat deelneming in hel buitenland in de i weetic oorlogste*' ning is te constateeren. Londen, 10 Maart. fR.) Heden was de Inschrijving opengesteld op 50 milliocn 3% schatkistbiljetten. De inschrijvingen bedroegen 72 798.000. De middenprijs der inschrijvin gen was 95 pounds 18 shillings» Berlijn, 10 Maart. (W. B.) Dc Lokal- anzeiger verneemt uit Kopenhagen: Ea Deen- sche regeering heeft een uitvoerverbod uit gevaardigd voor levende varkens. Het verbod van uitvoer van levende runderen wordt thans overwogen. Duitschland. Berlijn, 10 Maart. (W. B.) Volgens de morgervbladen is gisteren te Charlolten- burg overleden de geheime archief raad prof. Ludwig Keiler, grootmeester der groote loge van Pruisen. Hij was de oprichter der Co- meniusvereeniging. Keiler was een voorvech ter van de moderne denkbeelden inzake op-1 voeding en volksopvoeding. Het gevecht in de Noordzee. Nu het officieele rapport van admiraal Reatty omtrent het zeegevecht van 24 Januari is verschenen, .komt bij verschillende Engel sche bladen misnoegen te voorschijn over de wijtze waarop het gevoerd is en niet het minst ook over de wijtze waarop de admiraliteit haar mededeelingen omtrent het gebeurde heeft gepubliceerd. Gchcol ..recht dc -r zee" is die admiraliteit hierbij niet gevaren. En ook thans nog blijven verschillende punten in het duister. Opgehelderd is bijv. nog niet om welke reden de Britsche kruisers de vervol'- - van de Duiülsche hebben op gegeven en terug zijn gekeerd nadat deBlücher tot zinken was gebracht wat hun voornaamste taak eigen lijk geenszins was. Het was inderdaad een groot succes, aldus de "Westminster Gazette, dat men de Blücher had kunnen doen zinken, maar dat schip hoorde eigenlijk niet bij het Duitsche dreadnoueht-esko/1 er thuis Om dat dread nou ght-eskad er was liet te doen en dat heeft men laten ontsnappen. Men was op 70 mallen afstands van Helgoland en men had nog een paar irren kunnen doorvechten al vorens dc mijnenvelden bereikt waren. Al had de vernietiging van het Duitsche eska der den Britten een paar schepen gekost, dan zou de priis nog goedCcoop zijn geweest Ts dit wel ernsrtig beproefd?" Het rapport van admiraal Realty werpt geen licht op dit punt. Wel staat cr in het rapoort dat, toen de admiraal zijn vlo van de buiten gevecht gestelde Lion naar een ander schip overbracht, hij aan het eskader seinde, dat de Indomitable met de Blücher moest afrekenen en de andere schepen moesten voortgaan met don aanval op de achterhoede der Duitschers. 7ün rap port meldt echter niet. waarom aan dat be vel. wat liet batsle gedeelte er van betreft, geen gevolg is gegeven. Toen admiraal Beaitty op het andere schip was overgegaan en rich bliiilcbaar bij d>° vervolging wilde gaan aan sluiten. kwam hij rim sohepon alweer tegen, die haar hadden geblaakt. Tussohen dc re gels ran de verschillende dépêches door schijnt men te moeten lezen, dat het de actie is geweest van de Duitsche duikbooten, die de Britten lot den terugtocht heeft gjenoopt De deskundige van de Westminster Gazette wijst er op. dat in de eerste mededeeliing van de admiraliteit werd gezegd, dait het gevecht had moeten worden afgebro ken omda.t een punt was bereikt waar de aanwezigheid ran Duitsche mijnen en Duit sche onderzeeërs een verdere vervolging on mogelijk maakte. Het Duitsche officieele communiqué sprak ran het afbreken van het gevedht on 70 mülen afstands van Helgoland, d. 1. ver buiten de grens van het mijnenveld. En nu is het merkwaardig dat in een vol gende. uitvoeriger Britsche dépêche nog wel gesproken wordt ran het peiraar door de Duitsche duikbooten veroorzaakt, maar niet meer van het mijnengevaar Wat, zou men zeggen, een zwüeend*» erkenning schijnt in te houden van de ü'is4heid ran de Duitsche lezing. De deskundige der Gazette neemt die gelijk men zag in rijn beschouwing dan ook als de juiste aan. In het laatete ra^oort. 2 Februari gedag- teekend. wordt in het geheel niet meer over miincn en duikbooten gesproken. Er is, meent de aangehaalde marine-des kundige. een fout bpounn: on het niiste oogen blik is piet het juiste besluit genomen. Men moge niet hard willen ziin in ziin oordeel, begrijpend hoe ontzaglirk moeilük het is, zulk een beslissing te nemen. Maar hel was jammer. .Jamnw. dat wal misschien slechts een voorbijgaande oordeeldwaling geweest is. een allerschitterendste victorie, heeft om gezet in een episode die. al moge men haar al niet kunnen verbergen, toch liefst maar moest worden vergeten (an episode which, if ft cannot be concealed had best be for gotten.) Minder sciherp is de marine-deskundige der Times. Maar ook deze zegt dc N Ct. wijst op de verschilpunten in de achtereen volgende dépêches en acht het vreemd, dat het eskader de aanvallen der duikbooten niet zou hebben kunnen koeren. Tegen de Duitsche onderzeeërs. De hooge premie voor de vernietiging van den eersten Duitschen onderzeeër door een handelsvaartuig uitge'oofd. is nog niet aan de- ..Thordis" toegekend Blijkens officieele Duitsche mededceling heeft de ,,Thord:sn wel getracht een onderzeeër tc vernietigen, maar is dit doel mislukt, dodh dit is niet de reden dat de ..Thordis" de premie nog niet ontving Er is nog een sdhip. dat on de pre mie aanspraak maakt. De ..Alston" beweert on 27 Fi bruari een duikboot te hebben ver nietigd aan dc Zuidkust, dat zou dus een dag vóór de „Thordis" zijn.. Het zal zeker moeilijk vallen uit te maken wie gelijk^ heeft in zijn aanspraken, want al is misschien te constateeren dat een schip over een ander schip is heengevaren, het bewijs dat de aldus getroffen onderzeeër ook werkelijk te gronde is gegaan is zeker moeilijk te leveren. Dooreen onderzeeër achtervolgd Ds gezagvoerder van de boot ..Lin" Ghow" uit Liverpool deelt mede, dat hij bij Lands Énd een onderzeeër heeft ontmoet. Toen wij op ccn atetand van 10 mlil van Long-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2