BINNENLAND. «wu, hoezeer de rustige houding, waarmee jie furksche bevolking van Smyrna zich het Bombardement van de stad heeft getroost, in -tegenstelling staat tot de houding van de En- jjelsche bevolking, die zoo dikwijls de Duitsche £loot Engelsche steden bombardeerde, dooi «ohrik bevangen de vlucht nanv. Berlijn, 11 Maart. (W. B.) Officieel bericht De Brits ah e admiraliteit maakt békend, da» de dioor den torpedojager Ariel vernielde Öuitsche duikboot niet is de U 20 mnar de U 12. Van de 28 man der bemanning moeten 10 'gered zijn. Dc plaatsvervangende chef van den admiraalstaf BEHNCKE Londen, 11 Maart. (R.) Een duikhoo» beeft heden ter hoogte van Mersev gevuurd op een voor de kustvaart gebezigd stoom schip. Zij trachtte dit stoomschip te torpe- deoren, maar de torpedo ging op 20 meter afstand het doel voorbij. N e w-Y ork, 11 Maart. (R.) Een niet ge- dagteekend bericht meldt, dat de Duitsche hulpkruiser Prinz Eitel Friedrich de haven van Newport News is binnengevaren, omdat het herstelling behoeft. Het schip heeft 350 personen aan boord, afkomstig van schepen, die het in den grond heeft geboordnamelijk drie Engelsche, drie Fransche, een Rus sisch en een Amerikaansch schip. Hel laatst genoemde schip heeft het laten zinken we gens zijne lading tarwe, die beweerd werd contrabande te zijn. Tweede tele'gjranv. De „Neutrality board'1 heeft geadviseerd, dat aan de Prinz Eitel Friedrich zal worden ingestaan de her stellingen, die noodig zijn om hel schip zee waardig te maken, te verrichten onder loe- gicht van de Amerikaansche marine-autoriteit. Het Amerikaansche schip, dat door de Eitel Friedrich in den grond ls geboord, was 'genaamd William Fryan en bracht tarwe van Seattle naar Engeland. Dc autoriteiten te Washington behouden zich hun oordeel \oor, lotdat het officieele rapport is ontvangen, .maar zij stemmen toe. dal dit incident er uit ziet als eene onvriendelijke daad, die. tot di plomatieke onderhandelingen met Duitsch land aanleiding moeit geven. I Het grootste schip, dat door de Eitel Frie drich in den grond is 'geboord, was het Fran- sdhe stoomschip Florida mol eene bemanning van 78 koppen en 86 passagiers. De andere schepen waren betrekkelijk klein. President Wilson zeide in een interview, dat een zeer nauwkeurig onderzoek zal wor den ingesteld. De maatregelen, die worden genomen, zullen op de u^ükomslen van dat onderzoek gebaseerd zijn. Alle door de Eitel Friedrich gemaakte ge vangenen zullen in vrijheid gesteld worden, behalve vier, die weigerden eene verklaring le onderteekemen, dat zij de wapenen niet meer «uilen voeren. De kapitein van het oorlogsschip verklaart, dat voor de herstelling van de machines en ketels drie wéken noodig zullen zijn. De amb tenaren van he* marmedok te Norfolk tegen over Newport News hebben bevel ontvangen na te gaan den omvang van cfce herstellingen, die noodig zijn. De tijd, die aam den kruiser wordt toegestaan om in de haven te blijven, zal van hun rapport afhangen. Het is niet 'onwaarschijnlijk, dat de Eitel Friedrich zal worden geïnterneerd. Berlijn, 11 Maart (W. B.) Volgens den Lokalanzeiger is de jongste zoon van den Pruisischen minister van Landbouw von Schorlemer-Lieuser, luitenant in een ku- rassiers-regiraent, gister bij een stormaanval gevallen. Londen, 11 Maart. (R.) In het lager huis vroeg Jowelt hoe nu de betrekkingen zijn tusschen de Britsche regeering en de re geeringen van Bulgarije, Nederland, Spanje, Zweden, Noorwegen, Denemarken en China. Minister Grey antwoordde: Het verheugt mij te kunnen zeggen, dat wij thans in vriend schappelijke betrekkingen zijn met de regee ringen van alle staten, die in de vraag wer den genoemd. (Toejuichingen). B e r 1 ij n, 11 Maart. (Björnson.) Uit Ro me wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld, dat prins Bülow gisteren een onderhoud ge had heeft met Salandra, den Ilaliaanschen minister-president. Eene officieuse nota zegt over het onderhoud, dat van vrij langen duur was, dat het feit op zich zelf geen bij zondere beteekenis heeft, daar de prins in de laatste dagen herhaaldelijk conferenties heef te gehad met Salandra. Frankfort, 11 Maart. (W. B.) Volgens de Frankf. Z-tg. doet de Pardjsche Teraps het voorstel, aan Italië Corsica aan te bieden als noodzakelijke aanvulling van Sardinië en voorts eene grensverbotering in Tunis min stens tot aan de golf van Hammanest en het *)bcfcgebied in de Roode zee, ten einde de pogingen tot overleg tusschen Oostenrijk en Italië te doen mislukken. Dit kleine offer zou een groot moreel succes hebben. Konstantinopel, 11 Maart. (W. B Het agentschap Milli is gemachtigd uitdruk kelijk te verklaren, dat de in buitenlandsche bladen opgenomen berichten over de voor waarden van een tusschen Turkije en Duitsch- land bestaand bondgenootschap volstrekt niet met de werkelijkheid overeenkomen. B e r 1 ij n, 11 Maart. (W. B.) Het tage blatt bericht uit Kopenhagen: De gewezen minister van landbouw Christensen, een po pulaire politieker, heeft in eene druk be zochte polilieke vergadering in Soro aange drongen op de uiterste kalmte en omzichtig heid in dc Deensche politiek onder opmer king, dat geen ernstig mensch in Denemarken oorlog met Duitschland wil. De groote bladen in Kopenhagen bespreken deze rede met instemming. Petersburg, 11 Maart. (W. B.) De Nowoje Wremja laat zich voor het eerst uit over de in Rusland opgekomen ontstemming tegen Engeland in de Dardanellenkwestie. De directeur Menschfkow schrijft: Konstantino pel moet ons worden. Wanneer onze bond- genooten het eerst voor de muren van de groote stad mochten staan, dan heeft dat niets te beteekenen- Wij hebben immers ook zonder morren onzen kruiser in den Grooten oceaan gezonden om den Engelschen handel te beschermen en hebben ons in zijn onder gang geschikt. B e r 1 ij n. 11 Maart. (W. B.) De versterk te begrootingscommissic van den rijksdag be gon heden met dc behandeling van de begroo ting Yan het departement van buitenlandsche zaken. Met de grootste verontwaardiging werd de gerechtelijke moord besproken, die begaan is door de terechtstelling van de beide Duit- schers Ficker en Grundler in Casablanca. Doo rde regeering werd mededeeling gedaan van de stappen, die zijn gedaan om de vol trekking van het vonnis te verhinderen. Over de vergeldingsmaatregelen behoudt zij zich de beslissing voor, nadat het vonnis zal zijn ontvangen. De door de pers bekend geworden aankon diging van de Britsche admiraliteit, dat de gevangen gemaakte bemanningen van de U- booten aan eene andere behandeling zullen worden onderworpen dan de andere krijgs gevangenen, werd aanstonds tot het onder werp van eene vraag om inlichtingen bij de Engelsche regeering gemaakt. Daarbij heeft men geen twijfel er over laten bestaan, dat tot de scherpste vergelding zal worden overge gaan, als deze mededeeling wordt bevestigd. Het bericht, dat de Engelschen Duitsche ge vangenen op schepen hebben gebracht, om hen als kogelvangers tegen Duitsche aanval len te gebruiken, is gebleken oniuist tc zijn Pe reden van den maatregel is te zoeken in moeielijkheden om de gevangenen onder dak te brengen. Gevaar bestaat niet voor deze ge vangenen. In uitvoerige besprekingen hield de com missie zich bezig met de tegen het vólkern- recht strijdende eceonomische oorlogvoering van Engeland. Met algemeene instemming werd erkend, dat de daartegen genomen ver geldingsmaatregelen noodig en krachtdadig zijn. De in de kwestie van den U-bootenoorlog uitgegane nota's vonden algemeena goedkeu ring. B e r 1 ij n. 11 Maart. (WB De Russki Inraüd bericht, dat wegens het gebrek aan officieren in het Russische leger eene wets wijziging is aangebracht, krachtens welk»» na veel kort/eren tijd dan gewoonlijk ook le den van den landstorm tot officieren kunnen worden opgeleid. Londen, 10 Maart. (R.) In het lager huis werd door Cowan gevraagd 1. of door de Engelsche, Russische en Frar.sche regee ringen vertoogen gericht zijn tot de Servi sche regeering om in overweging te geven den onmkldellijken afstand aan Bulgarije van zekere gedeelten ran Macedonië als basis voor eene samenwerking tusschen deze twee stalen tot eene herverdeeling van het Balkan- gebied na den tegenwoordigen oorlog; 2 of. als dart niet is geschied, minister Grey zich tot de Russische cn Fransche regeeringen zal wenden ten einde zulk eene gezamenlijke actie te ondernemen. Grey zeide In een schriftelijk antwoord, dat de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Rusland steeds bereid zijn zooals zij al tijd geweest zijn om gezamenlijk bijstand te verleencn tot het verkriïgen van een duur zaam bevredigende regeling van de kwes- tiën, dae de Balkan staten betreffen, en dait zöj geene gunstige gelegenheid voorbij zullen laten gaan om dal doel te bevorderep Berlijn, 11 Maart. (Björnson). Aan de Voss. Ztg. wordt uit Stockholm geseind: In Parijs zijn een aantal leden van een Anarchis- tenbohd gearresteerd, onder de beschuldiging aan de Duitschers mededeelingen te hebben geleverd over de Fransche oorlogsmaatrege len. De vroegere hoofdredacteur van de Anarchie. Lorulot genaamd, en een vrouw Jeanne Benardi en een aantal andere beken de revolutionairen zijn in deze aangelegen heid betrokken. Lorulot verspreidde boven dien brochures, waarin in donkere kleuren het gebrek aan voorbereiding der Franschen werd geschilderd. Deze brochures bevatten heftige uitvallen tegen Engeland cn Rusland. De zaak komt voor den krijgsraad in Mar seille. Budapest, 11 Maart (Corr.-bureau). De directie van de Hongaarsche algemeene spaar- kasmaatschappii heeft de balans van het jaar 1914 vastgesteld, die eene netto-winst van 2.490.150 01 kronen aangeeft tegen 3453 662 in het vorige jaar. Dit lagere bedrag werd ver oorzaakt door de mindere waarde van het eigen bezit aan effecten, vertegenwoordigen de 20 millioen, dat ver beneden de laatste of ficieele beursnotcering werd geraamd, en door gereserveerde bedragen voor eventueel af te schrijven vorderingen. Deze beide afschrijvin gen van omstreeks 1.400.000 kronen werden gedaan uit de opbrengsten van het loopende jaar, zonder de open of latente reserven aan te spreken. De directie zal aan de algemeene vergadering voorstellen de aandeelencoupons met 28 kronen in te lossen, te rekenen van 22 Maart. Het reservefonds wordt met 200.000 kronen, het pensioenfonds met 30 000 kronen gedoteerd. Op de gebouwen wordt 50 000 kro nen afgeschreven en 212.844 27 kronen worden op nieuwe rekening overgebracht. Londen, 11 Maart (R.) De financieele bladen zeggen in hunne bespreking van de uitkomst der inschrijving voor schatkistbil jetten: Het is een opmerkelijk feit, dat de regeering nu geslaagd is in het plaatsen van 90 millioen schafkamerobligatién op eene ba sis wisselende tusschen 3$ tot lg pet. en bo vendien 50 millioen heeft geleend van vijf- jaars schatkistbiljetten tegen 32. terwijl de oorlogsleening van 350 millioen geplaatst werd op een 4 pets. basis. Het achterwege blijven deze week van de gebruikelijke overdracht van een millioen p. st. voor het fonds tot delging van noten werd verwacht met het oog op het feit, dat de goudreserve 75 pet. bereikte tegenover het bedrag der in omloop zijnde noten. Berlijn, 11 Maart (W. B.) De Peters- burgsche Rjertsch bespreekt de noodzakelijk heid der verhooging van de goudproductie, omdat de roebelkoers zeer is gedaald en dit do eenige mogelijkheid to*Q koensverhooging oplevert. De handel met Engeland kan dien met de naburige markten niet vervangen. Frankrijk en België zijn door den oorlog zóó verzwakt, dat zij as groote afnemers niet in aanmerking komen. Op nieuwe leeningen na den oorlog is niet te hopen. De handelsbalans a den oorlog zal dus zeer ongunstig worden ii de roebelkoers nog meer dalen. Petersburg, 11 Maart. W. B.) Vol gens de Nowoje Wremja heeft de minister raad den 3en Maart, onder voorzitterschap van Goremykin, beraadslaagd over maatrege len lot bestrijding van de steeds stijgende duurte van de levensmiddelen. Het in Moskou vergaderde pan-russische congres van vertegenwoordigers van steden, heeft zich verklaard voor de oprichting van bijzondere organen tot het onderzoeken van de aanwezige voorraden. Berlijn.ll Maart. (WB.) In België werd door de oprichting van een groot cen traal comité voor de bebouwing van woeste en braak liggende gronden, een nieuwe stap gedaan voor de verzorging van de Belgische burgerlijke bevolking met levensmiddelen. Alle in België beschikbare braak liggende landen zullen in het voorjaar met aardappelen be plant worden. Berlijn. 10 Maart. (W. B.) Het Tage blatt bericht uit Luxemburg: De maximum prijzen voor de voedingsmiddelen zijn thans verhoogd. 100 K.G. tarwe kosten 44, rogge 38 francs. De prijzen voor meel zijn in verhou ding gestegen. Als -sle Luxemburgsche gemeente heeft Esch een broodrantsoen ingevoerd per hoofd der bevolking; b 250 gram. Luxemburg. Berlijn, 11 Maart. -B.) In de zit ting ran de Luxemburgsche Kamer verklaar de de liberale leider Robert Brasscur, dot de laatste ï-egeeringsikrisis ontstaan was door de weigering van de Groothertogin om de be noeming van twee vrijdenkers tot burgemees ter goed te keuren. Daar de clerioalen hebben verklaard, da! zij voorloopig liet nationale belang zouden stellen boven het partijbelang, schijnt deze krisis vo0-1" goed op^Wt te ziin. Oostenrijk-Hongarije, Münciien, II Maart (W. B.) Ferdinand urg, de vroegere aartshertog Ferdinand Ka- rel, is gisternacht gestorven. Aan het sterfbed waren de aartshertoginnen Maria Theresia en Maria Annunciate en prinses Elisabeth van Liechtenstein. De begrafenis geschiedt in Obermais bij Meran. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Hel ontwerp lot wijziging van art. 111, In disch Regeeringsreglement is dn dc vergade ring van Donderdag z. h. s. goedgekeurd, na dat Minister P 1 e y t e de bezwaren der hoeren Scheurer, Bogaardt en Bcuraer had bestreden, betoogend, dat de Indische be volking wel degelijk rijp is voor het toekennen van het recht van vereniging en vergadering en dat de Gouverneur-Generaal deze meening volkomen deelt Een amcndcment-B ogaar dt om het ver bod van politieke vergaderingen en vereeni- gingen te handhaven, maar den Gouverneur- Generaal bevoegdheid te verleenen om daar van ten behoeve van Nederlandsche onderda nen af te wijken, werd verworpen met 38 te gen 19 stemmen (links tegen rechts, behalve de hoeren de Geer, Loihman en Bichon). Het wetsontwerp is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Duitschland. De Staatscourant van Vrijdag 12 Maart bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten: eervol gepensionneerd de majoor op non activiteit W. Vcrheij van de artillerie, wegens lichaamsgebreken; op aanvrage weder in dienst gesteld met bestemming voor den dienst bij een inter- nceringsdepot de gepensionneerde kolonel J. T. Oosterman van de maréchaussee; op verzoek eervol ontslagen met dank R. O. Doyes, lid van den voogdijraad te Groningen; herbenoemd als schoolopziener in het ar rondissement Ondcrdendam J. Heeringa Gzn. te Groningen; te Iloogezand J. Wédcven al daar en te Brielle M. H. Spruijt te Oostvoorne, op verzoek eervol ontslagen J. T. H. Leclercq als burgemeester von Wijlre; benoem dtot burgemeester van Vlodrop J. Maessen; herbenoemd als burgemeester van Doorn en Maarn mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye; benoemd tot amanuensis bii de Rijks Hoo- gere Lahd-. Tuin en Boschbouwschool te Wapeningen J v. d. Peppel. thans bediende le kb«se daarbij herbenoemd tot lid van de commissie ven toe zicht en beheer over de Rükri-weekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, dr. L. C. van der Meulen, aldaar benoemdtot burgemeester der gemeente Uden, M. C. Thijssen tot burgemeester der gemeente Vuren, G- J. de Bruyn, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeente Wadenoijen. D. F. Romern tot burgemeester der gemeenten Arkel en Kedichem, F. J. Folkerts, secretaris dier ge meenten tot burgemeester der gemeenten Bleskengraaf en Streefkerk, P. Gautier, secretaris dier ge- gemeenten tot burgemeester der gemeente Waarde, C. Thorenaar goedgekeurd, dat A. W. de Leeuw Aczn.. bur gemeester van de gemeenten Everdingen en Hogcstein, is benoemd tot secretaris dier ge meenten verlof verleend tot het aannemen der onder- <?'ie;dingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen J. J. Rambonnet, te 's-Gravenhoge, Minister van Marine, de versierselen van ridder Groot kruis der Dannebrogsorde, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken jhr. mr. dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, burgemeester der gemeente Gro ningen i jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerks, burgemeester der gemeente Vlissingen jhr. mr. P. A. G. de Milly van Heiden Reine- stein, burgemeester der gemeente Hendrik-Ido- Ambacht jhr. L. F. Teixeira de Mattos, civiel-ingenieur, te Beekbergen, allen de versierselen van eereridder der Jo~ hanniter-Orde, hun door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken: N. van der Waay, te Amsterdam, hoogleeraer aan de Rijks-academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, de versierselen van het com mandeurskruis 2de klasse der Dannebrogsorde. hem door M. den Koning van Denemarken geschonken G. de Voogt, journalist, te Amsterdam, de versierselen van officier in de orde van Sint- Sava. hem door Z. M. den Koning van Servië geschonken B. A- Bongers, kunstschilder en leereer m. o. teekenen aan de gemeentelijke hoogere burger school te Delft, de versierselen van ridder der Dannebrogsorde, hem door Z. M. den Konmg van Denemarken geschonken H. Bosma, hoofdagent van politie der ge meente Rotterdam, de Koninkliike Beloonings- medaille in zilver, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken benoemd bij het reserve-u er soneel der land macht. bij het wapen der infanterie, bii het 14de regiment, tot reserve-tweede-luitenant, de vaandrig L. J. M. Meertens, van het korps Hare Majesteit de Koningin ontving gis teren ten paleize Noordeinde mevrouw II. van Biema-Hiimans, in hare kwaliteit van lid der sub-commissie voor kleeding en dekking van liet Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het Eerste Kamerlid de heer van Kol zal zich, naar wij vernamen, den 26en dezer op de van P.otterdam vertrekkeh- dc Rijndam inschepen voor zijn reis naar Japan. Gelijk gemeld vertrekt de lieer Ketner over morgen om zich, na een verbliif te San Fran cisco. bii den heer van Kol te voegen. De lieeren zullen elkander te Yokohama ont moeten Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot stenograaf 'bii de Staten-Genraal de heer H. G. Breuninghoff Te 's Gravenhage is overleden de heer Th. H. Eman, president der Wees- en Boe delkamer te Makasser. Nederland en de oorlog. Kon. Nat. Steuncomité. Van 28 Februari tot en met 6 Maart zijn aan giften en bijdragen bij het Koninklijk Na tionaal Steuncomité ingekomen f 52 519 94, makende mei het bedrag der vorige lijsten een totaal van f 1 838 070 06L Bovendien is uit Soerabaja een zending van 3. uit Medan 2 en uit Modjokerto 2 kisten ge dragen kLedfingsrtukken ontvangen. Door H. M. de Koningin werd uit Oranje City. Vcreenigdc Stalen van N.-Amerika. we derom eene bijdrage ontvangen ten behoeve der noodlijdenden in Nederland. Dit bedrag, groot f 295.23, werd namens Hare Majesteit afgedragen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Gedenkboek mobilisatie. Naar wij vernemen is sedert geniimen tijd reeds in voorbereiding de uitgave van een groot militair pracht- en standaardwerk, dat tot teksrt zal dragen: ,,Het Nederlandsche Leger en zijne mobilisatie in 1914" (Land- en Zeemacht). Reeds maanden lang is men bezig met het maken van photografieën in alle deelen des lands en de militaire autoriteiten hebben de jSrootst mogelijke medewerking verleend. H. M. de Koningin heeft voor dit werk te paard geposeerd, terwijl ran Z. K. H. den Prins een opname mocht gemaak» worden tijdens een der Roode Kmis-oefeningen. Het werk zal voorts de portretten van de ministers van oorlog en van marine be vatten. terwijl de opperbevelhebber ran land en zeemacht er voor poseerde in gezelschap van officieren Ettelijke duizenden cüché's naar fotogra fieën zullen te vinden zijn in het werk. voor hetwelk de tekst geleverd wordt door den kapitein bij den staf van de Tc divisie, J. Kooiman, oud-leeraar bij de Kon. Militaire Academie. De uitgave geschiedt vermoedeln'jtk in dertig afleveringen, waarvan de eerste begin April verwacht wordt V r ij willige Landstorm. Te Tilburg is een afdeeling van den vrij- willigén landstorm opgericht, waarbij zicb ruim 80 personen hebben aangesloten. Te Middelburg is een afdeeling met aanvan kelijk 30 leden opgericht. Uniform Landstorm. Naar de Avp. verneemt, zal eerstdaags een Kon. besluit verschijnen, waarbij vastgesteld zal worden de uniformkleeding voor den Landstorm, zoowel voor Landstormplichtigen al« voor vrijwilligers bij den Landstorm. Ook zal daarbij worden bepaald welk uni form in den vervolge aan de vrijwillige Land- storm-afdeelingen in bruikleen zal worden verstrekt. Reeds nu zullen aan de verschillende Land- storm-afdeelingen staten worden gezonden door den luit -kolonel, dir. der Gentr. Maga zijnen van Mil. Kleeding en Uitrusting te Am sterdam. waarop de maten der manschappen zijn in te vullen. De uniform is van katoen, kan goed gewas- schen worden en is bestemd voor zomer- en winterdracht over de burgerkleedin» heen. Nieuw toegetreden manschappen bchooren in het vervolg uitsluitend van deze kleeding te worden voorzien. Tntemeeringsdepots. Naar wij vernemen zal de op zijn aanvrage in ran«? weder in dienst gestelde gep. kolonel van de marechaussee J- T. Oosterman, met bestemming voor den dienst bij een inter- neeringsdepot. optreden als hoofd van het in- terneeringsdepot te Zeist. De Oorlogs-Zeeongevallenwet. De Zeevisschers Vereeniging Koningin Wilhelmina te Vlaardingen heeft inzake het ontwerp Oorlogs-zeeongevallenwet een adres gericht aan de Tweede Kamer. Zij betuigt warme instemming met het in gediende wetsontwerp, maar meent, onder verwijzing naar de rampen aan de V L 10 en aan de V L 32 overkomen, dat een oorlogs ongevallenwet niet in het Staatsblad mag verschijnen, zonder dat daarin een bepaling is op'genomen, waardoor die wet mede aan de nabestaanden van de Nederlandsche zee lieden, die in 1914, tengevolge van gebeurte nissen welke een onmiddellijk gevolg waren I van den Europeeschen oorlog, omkwamen, een rente verzekert. Natioeale tentoonstelling van K u n s t w e r k 'e n. De trekking van de prijzen der verloting ten bate van het Koninklijk Nationaal Steunco mité 1914 zal op een nader te bepalen datum, vermoedelijk in de eerste helft van de maand April plaats hebben en in de dagbladen be kend gemaakt worden. De geest in het Leger. Een onzer divisie-commandanten heeft het volgende schrijven aan zijn onder-oemman- danten gezonden: „Bij het onderzoek van klachten en adressen van mindere militairen, welke in den laatsteil tijd tot mij gekomen zijn, is mij meermalen ge-» bleken, dat de soldaat zich met zijn klachten, zijn nooden en zijn zorgen niet in de eerste plaats wendt tot zijn onmiddellijke .chefs. Hoewel het natuurlijk niet aangaat om uit zij het ook meerdere verspreid voorkomende ge vallen tot het algemeen bestaan van een zekeren toestand te besluiten, geven deze gevallen mij in verband met het groote belang, dat hieraan verbonden is, toch aanleiding om uw bijzondero aandacht hierop te vestigen. Wanneer toch inderdaad het feit mocht be staan, dat de man geen voldoend vertrouwen in zijn onmiddellijke chefs stelt, om zich tot hdf te wenden in al die geval'en, waarin hij steun en verlichting en raad, dan wel bescherming tegen werkelijk of gemeend onrecht behoeft, of wanneer hij meent een gerechtigde klacht le hebben, dan zou dit wiizen op een leemte in de verhouding tusschen officieren en minderen, welke mij niet zonder bedenking voorkomt. Moet toch bij de oefeningen, dus in de dienst uren, die verhouding in hoofdzaak zijn diegene, welke uitgedrukt wordt door het begrip „be velen" en „gehoorzamen", daar buiten moet fuist doordien de officier toont in alles wat zijn minderen aangaat daadwerkelijk belang te stel len, tusschen beiden die band gelegd worden, welke onontbeerlijk is om het leger in staat te stellen onder moeilijke omstandigheden zijn taak ten volle te verrichten. Wordt die band, vooral in deze dagen, -u de gelegenheid zoo bij u'lstek aanwezig is, niet gelegd, dan zouden de officieren 'n gelegenheid hebben laten voorbijgaan, niet alleen om het leger aan innerlijke kracht ontzaglijk te doen winnen, maar ook om den band tusschen volk en leger te bevestigen en te versterken en het leger voorgoed een ru'me plaats in het hart des volks te verzekeren. Wanneer ik bij vorenbedoelde gelegerheid den miliciens verzocht zich volkomen vri. uit te spreken, dan ontwaarde ik meermalen, det op den bodem hunner gedach'e de meening 'ag ..Een milicien kan toch niet tot recht korren", dan wel de vrees, dal een beklag over verm end onrecht, ook als dit juist bevonden werd, hun van de zijde van dengene, die daarbij in het ongelijk gesteld werd, moeilijkheden zou be rokkenen. Ik zal er niet op behoeven te wijzen, welke verderfelijke gevolgen een dergelijke meering, wanneer zij eenmaal post gevat mocht hebben in het gemoed onzer minderen, op den geest in het leger zou kunnen hebben en al kan ook hier uit enkele gevallen geen algemeen geldende gevolgtrekking gemaakt worden, zoo moet ik toch ook hierop in het bijzonder de aandacht vestigen. Zulke meeringen kunnen ontstaan wanneer de nrnderen door him meer'c op ruwe wijze op hun tekortkomingen en fouten gewezen worden en wonneer men niet zorg draagt, dat, indien een man gestraft wordt, hij, zij het ook alleen voor zich zelf, zal moeten erkennen, dat hij rechtvaardig is behande'd, en hij niet is gestraft geworden alvorens bij den strofoplegger op redeliike gronden de overtui ging van zijn schuld v- fstaat. Dan «Heen toch zal een straf de opvoe»'1 untige werk '>g hebben, welke zij beoogt, terwijl in het tegengestelde geval zij allicht de bron van verbittering en ver zet kan worden. Bovendien moet elk beklag met groote zorg en nauwgezetheid onderzocht worden, met den vasten wil de waarheid, cok de onaangename, ;n het warnet van elkander vaak tegensprekende verklaringen te vinden. En wanneer de mindere tegenover den meer dere in het gelijk is gesteld geworden, dan wake men er angstvallig voor, dat hem, van welke zijde dan ook, deswege moeilijkheden berokkend worden. Dat de verhouding tusschen meerderen en minderen buiten de d:ensturen, althans alge meen, niet zóó is als ik die wel zou wenschen, zou kunnen blijken uit het feit, dat ik van meer dan ééne zijde de opmerking vernam, dat de off'eieren zich zoo zelden vertoonen in ontspan ningslokalen hunner m'nderen, zoo zelden tegen woordig zijn bij toesproken en voordrachten welke door verschillende personen tot dezen gehouden worden, niet altijd in voldoende mate hun ondergeschikten opwekken om gebruik te maken van de gelegenhe-'d. die thans overal op rume sichoal geboden wordt om zich geestelijk verder te ontwikkelen, noch daarin voldoende belang te stellen, in één woordbuiten d< diensturen niet met hun minderen medeleven. En toch is het zoo hoog nood'g, wil het ver trouwen van de minderen in hun meerderen ge wekt en gevestigd worden, omdat men dan alleen gelegenheid heeft om van zijn belangstelling in het lot zijner ondergeschikten te doen blijken. Het Kamerlid Hugenholls over *8 lands weerbaarheid en vaderlandsliefde. De „Zwolsche Courant" bevat een uitvoerig verslag van een lezing, die het Kamerlid IIu- genholtz te Enschedé gehouden heeft voor de S. D. A. P. over „de oorlog en de sociaal- democratie". Aan dat verslag zijn de volgende passages ontleend: ..Komende tot de soc.-dem. in ons eigen land, vraagt spreker, of de soc.-dem. Kamer leden in plaats van tc stemmen voor de oor logsuitgaven, beter zouden hebben gedaan een echte donderrede daar tegen te houden. Velen hebben gedaaht, dat zij zouden zeg gen, wij willen geen oorlog en geven daarom geen credielen. Zou dit echter verstandig zijn geweest7 Wilde onze regeering, die ontegen zeggelijk. een kapitalistische is, dan oorlog? Neen immers, juist om er buiten te blijven, was het geld noodig. Deze credielen waren noodig om den vrede te bewaren, en om er o>p dien grond voor te stemmen, bleven de soc.* dem. volkomen consekwent. Maar zullen anderen aanvoeren, stel een# voor nu ons land zich zoo siterk maakt en Duitschland kwam, dan zouden de Duitschen worden tegengehouden en dc oorlog was er4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2