"sTadsnTêu wsr -{ - .3 - ----- ifaat Steuncomité werd begonnen; een arbeid ftveHce ten doei beeft de bezwaren te overwin nen. die de huidige wereldgebeurtenissen voor jfcieede kringen in ons vaderland na zich slee- ben en die, naar gelang der belangen welke Lij behartigt, zich moet vertakken in uiteen- Soópende richting. b Het is u bekend, dat uwe medewerking Wordt gevraagd tot het vergemakkelijken van jverkrijgen van crediet voor hen, die door den oorlogstoestand hun zaak zagen kwijnen of fce niet gaan. Terwijl de heer Treub, minister fan Financiën, straks aan deze vergadering de ontworpen plannen toe zal lichten, gevoel Ik mij gedrongen reeds dadelijk met nadruk te zeggen hoezeer het mij verheugt, dat thans al een begin kan worden gemaakt met eene Organisatie, welke eerst na afloop van den oorlogstoestand haar geheele arbeidsveld voor zich zal zien ontsluiten. Niet alleen dat aan hen, voor wie het achterwege blijven van bij stand wissen finantieclen ondergang zoude beteekenen, de behulpzame hand kan worden geboden, doch ook de zorgen van de velen die rhuiten hun schuld in benarde geldelijke om standigheden zijn gebracht, door de in uitzicht nestelde verlichting aanmerkelijk kunnen 'worden verzacht. Ik denk in de eerste plaats pan degenen, die opgeroepen om het vader hand te dienen, naast liuis en haard een be drijf achterlieten, dat de gevolgen hunner af wezigheid heeft ondervonden; doch daarne vens aan allen, die ernstig nadeel leden door de jongste storingen in den economischen (toestand. Eene opwekkende gedachte is hel te kunnen 'bijdragen tot de vergemakkelijking der be staansvoorwaarden der door de crisis getrof fenen; eene schoone taak tevens daadwerke lijk mede te arbeiden tot herstel en uitdijen ^der vroegere welvaart, waarin ons dierbaar vaderland zich mocht verheugen. Ik noodig u allen uit gemeenschappelijk "uwe krachten te wijden aan dit bij uitstek nationale doel in nauwe samenwerking met de Steun-organisalie en de Vereeni ging welke de belangen der bij de weermacht dienenden behartigt. Ik besluit met een woord van warmen dank aan Uwe Excellentie voor de voortvarend heid waarmede U dit plan hebt ontworpen en in staat van behandeling gebracht. Hiermede open ik deze vergadering en ver zoek u thans de leiding dezer beraadslagin gen op u te nemen. De minister van financiën, de heer mr. M. \V F Treub, gaf hierna in een breedvoerig overzicht in hoofdtrekken aan hoe <fe regie ring zich dacht d«/t de verschillende uit ge nood! gde crcdie tins tellingen het best en het spoedigst (konden samenwerken voor het be oogde doel: steunverleening aan den kleinen handeHrijvenden middenstand en aan den fdeinen landbouw, die tengevolge van de oorlogscrisis of door het onder de wapenen zijn van zoons of kostwinners, moeten ge holpen worden. Hij wees daarbij ook met groote erkentelijkheid op de mededeeling welke was toegezegd door de Nederlandsche Bank en dkxxr de Nederlandsche Handels maatschappij en zette uiteen dat hief de taak is welke de Staat in dezen op zich heeft te nemen bij de credietverieening. Hierna hield dc minister van oorlog, de heer Bosboom, een rede,, waarin hij tdteen- zelte hoe door de organisatie van dit crediét- wezen, dal de betrekkingen van vele gemo- hilisecrdcn en deze zeiven een hart onder den riem zal steken, ook het legerbelang we zenlijk zal worden gebaat. Aan ieder der aanwezigen was een leid draad voor de te voeren beraadslagingen uitgereikt, (behelzende een reeks hoofdpun ten van liet plan tot vergemakkelijking 'der voldoening aan de oredietbehoefte van den kleinen middenstand, als gevolg van de oor- Joöscrisds." Uit deze reeks van punten blijkt o.a. 'dat creddet niet wordt verleend, tenzij op goede gronden is aan te nemen, dat in verband met de persoonlijke eigenschapen en relaties van den crcdietbohoeftige en met de omstan digheden, waaronder de zaak na het einde van den oorlogstoestand zal moeten worden gedreven, de voort te zetten of nieuw op te richten zaak redelijke kansen van levens vatbaarheid heeft. Aan het hoofd der organisatie staat eene Algemeene Oommissie. De ministers van Financiën en van Oorlog zijn respectievelijk 1ste en 2de voorzitter van de Algemeene Commissie; onder-voorzitter is 's Rijks thesaurier-generaal. De oredieten worden verleend tegen een rente van ten hoogste boven het wissel disconto van de Nederlandsche Bank op het oogenböik der CTedietverleening. Afsluitprovisies worden voor deze oredie ten niet berekend Aan de crcdietnemers varden alleen de werkelijk gemaakte kosten van hunne aanvraag in rekening gebracht. Met inachtneming dezer hoofdpunten stelt de Algemeene Commissie regelen voor de credietverleeningen vast Die algemeene re gelen behoeven de goedkeuring van den mi- nis! er van financiën. In die algemeene regelen wordt opgeno men dal de commissie van uitvoering in alle gevallen waarin daartoe termen zijn,, als voorwaarde van het crediet kan stellen, dat de crediet nemer eene eenvoudige en voor zijne taak, passende boekhouding zal voe ren. In de gevallen waarin die voorwaarde is gesteld, wordt op de naleving daarvan door of van wëge de commissie van uitvoering toegezien. V3n goedgekeurde credieten neemt het Rijk een deel van het risico op zich in de volgende verhouding. Wordt op een verleend creddet per f 100 niet meer verloren dan f 10, dan draagt het Rijk he' verlies geheel. Wordt daarop per f 100 meer verloren dan draagt het Rijk in het verlies daarenboven voor de over de over de over de over de over de over de over de over de tweede f 10 derde f 10 vierde f 10 vijfde f 10 zesde f 10 zevende f 10 achtste f 10 negende f 10 laatste f 10 p/io gedeelten */io gedeelten V.o gedeelten %o gedeelten •/io gedeelten 4/io gedeelten Vio gedeelten Vio gedeelten V.o gedeelten wordende mitsdien, indien het verlies als koedanic is aan te merken wat aan aflossing en renten tekort komt 100 bedraagt van het bedrag van het verleende crediet door het Rijk 55 daarvan gedragen. Ingeval het verlies meer dan honderd pro cent bedraagt van het verleende crediet wordt dat meerdere door het Rijk en de credietver- leenende instelling elk voor C j helft gedragen Indien voor de uitbetaling der credieten gelden zijn opgenomen bij de Nederlandsche. Bank, door middel van promessen als bedoeld in punt 23, wordt hetgeen het Rijk als aandeel in het door de betrokken instelling op credie ten geleden verlies verschuldigd is rechtstreeks door het Rijk op die promessen afbetaald. 22. Het Rijk neemt voorts voor zijne reke ning a. de kosten van de commissie van uil voe ring en van de algemeene commissie b. de werkelijk gemaakte kosten van onder zoek van afgewezen aanvragen c. de kosten van de adviezen omtrent en de controle over de eenvoudige boekhoudingen, bedoeld onder 10. Aan de leden van de Commissie van Uitvoe ring kan zoo noodig eene bezoldiging worden toegekend. De leden der Algemeene Commis sie en van de Commissie van Uitvoering ont vangen vergoeding van xeis- en verblijfkosten. Ingeval een credietnemer achteraf blijkt door onvoorziene omstandigheden buit&n staat te zijn te voldoen aan de verplichtingen, dde hij op zich nam. wordt tusschen de bank, die het crediet verleende, en het Rijk over legd op welke wijze de afwikkeling van zijn crediet kan worden vergemakkelijkt. Bij dat overleg kunnen ook het Kon. Nat. Steuncomité en de Nationale Ver. tot Steun aan miliciens worden geraadpleegd. In zeer bijzondere gevallen, wanneer daar toe eene speciale aanleiding bestaat, kan hei Rijk, aanstonds bij de credietverleening, ten behoeve van personen, die achteruit zijn ge gaan door de vervulling van militie- of land weerplicht, bijdragen toekennen ter verge makkelijking van de voldoening aan hunne rente- of aflossingsverplichtingen. Deze organisatie wordt zoo spoedig moge lijk voorbereid en gereed gemaakt. Zit treedt in werking na de geheele of gedeeltelijke de mobilisatie van de onder de wapenen zijnde militie- en la ndweer-phdhti gen Echter kunnen in gevallen, waarin het cre diet te laat zou komen, indien 'het tot zoo lang werd uitgesteld, reeds vroeger creddetep worden verleend. Omtrent het verloop derr vergadering meld* men ons nader, daft H. M. de Koningin het eere-voorzii/tterschap heeft aanvaard der Al gemeene Commissie. Toen Hare Majesteit de zaal verliet hief de president der Nederland sche Handels-Maatschappij, de heer C. J. K. van Aalst, een „leve de Koningin" aan, waar mede die aanwezigen geestdriftig instemden Minister Treub leidde verder de vergade ring. Z.Ex. wees er op, dat het thans niet de tijd was voor breedvoerige discussiên, en gaf verschillende wenken op welke wijze de uitgenoodigde banken het best kunnen earn en wenken. Nadat nog enkele inlichtingen waren ge vraagd door vertegenwoordigers van verschil lende Instellingen, zeide het Kamerlid prof. Nolens uit naam van de geheele vergadering den Minister en de andere leden der Com missie dank, omdat zij. in het belang van den Middenstand deze zaak, die voor dien stand van zoo groot gewicht kan worden, op touw hadden gezet. Hij sprak de verwachting nit. dat door de eenparige samenwerking van de verschillende credietiuslellingen het groote doel, waaraan H. M. Haar hooge bescher ming heeft verleend, moge bereikt worden. De vergadering werd hierop tot 2 uur ge sloten. Nationale Steun-tentoonstelllng. Aan den penningmeester van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité werd voor de derde maal eene bijdrage van f 20,000 door het bestuur der Nationale Tentoonstelling van Kunstvoorwerpen ten bate van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité afgedragen. De Kerstgroet der Koningin. Naar wij vernemen werd door den heer W. A Beschoor. uitgever van den ..Kerstgroet" van H. M. de Koningin, aan het Kon. Nat. Steuncomité een 'bedrag van ƒ917.13 afge dragen, vertegenwoordigende het batig sal do dezer uitgave. Een waarschuwing tegen de naboot cing der Neder!, nationaliteit. Naar wij vernemen is de Vrijdagavond in de Staatscourant medegedeelde bekendmaking van het Ministerie van marine omtrent de maatregelen tegen bannen Nederlandsch rechtsgebied vertoevende handelsschepen van vreemde nationaliteit, die den schijn aanne men dat zij de Nederlandsche nationaliteit be zitten of tot eene Nederlandsche reederijt be- hooren, het onmiddellijk gevolg van zich re centelijk voorgedaan hebbende feiten, dat meerdere vreemde schepen van buitenland- schen oorsprong op hun scheepsromp met groote letters Rotterdam of Amsterdam had den geschilderd. Een dezer schepen heeft zelfs valschelijik den naam van een Nederlandsch koopvaardijschip daarbij geschilderd. Overigens moeten onze autoriteiten reeds lang bedacht zijn geweest op voorkoming van het euvel, dat vreemde schepen de Nederland sche nationaliteit nabootsen, waardoor im mers aan het vertrouwen in onze koopvaar dijschepen groote afbreuk wordt gedaan en dientengevolge onze eigen schepen uitteraard meer gevaar gaan loopen om door wijande- lijke duikbooten aangevallen te worden. Wat de .vreemde schepen in volle zee mee- nen te moeten ondernemen, om zich onken baar te maken, of een vreemde nationaliteit na te bootsen, is uitteraard niet te beletten, maar wel meenden de Nederlandsche autori teiten er paal en perk aan te moeten stellen, dat zulks gebeurde al9 *t ware onder hare oogen en onze havens, of onder ons rechtsge bied. Vandaar dat thans, als zich zulke feiten voordoen, hot vertrek uit en de vaart door het Nederlandsche rechtsgebied zal worden belet. De perscensuur in Engeland. Uit een artikel van de Daily News, waarin geklaagd wordt over de uitoefening der cen suur i- 'and, die aan het publiek allerlei med n onthoudt die hoegenaamd niet ;nd staan m de landsverdedi ging l). dat het Persbureau o.a. de publi catie van de Nederlandsche nota betreflende hel gebruik van dc o n z ij di ge vlag aan de Engelsohe bladen heeft verboden. Bedoeld is de brief van 15 Februari van minister Loudon aan den Britschcn gezant in Den Haag (laatste document, opgenomen in het Nederlandsche Noordzecboek) waarin onze Regeering verklaarde niet le kunnen er kennen, dat met een beroep op dc Engelsche wet Britsclie handelsschepen de Nederland sche vlag zouden mogen gebruiken, terwijl onze w-et dit verbiedt, en de verwachting werd uitgesproken, dat de Britsche Regee ring niet een misbruik zo - sanctioneeren, dat onze scheepvaart aan de gevaren van den oorlog zou kunnen blootstellen. De represaille-maatregelen der T riple-Entente. Een decreet, betreffende de maatregelen, die den lsten Maart aangekondigd werden en waarbij de regeering van Frankrijk en de re geering van Engeland zich gerechtigd ver klaarden schepen, inhoudende koopwaren voor. in eigendom toebehoorend aan, of be stemd voor den vijand, aan te houden en op te brengen, zal binnenkort in de Fransche staats courant verschijnen. Uit Parijs wordt aan de Tel. gemeld, dat de Fransche regeering, bij de uilwerking van haar nieuwe bepalingen, rekening heeft ge houden met de desiderata van den Ne derlandschen handel en scheepvaart, zooals haar die door de Fransche legatie te 's-Gra- venhage zijn uiteengezet. Uit bovenstaand telegram blijkt duidelijk, dat de Nederlandsche Overzee Trust Maat schappij haar energieke actie ten bate van den Nederlandschen Handel en Scheepvaart met succes bekroond ziet. Is de Tel. goed ingelicht, dan komt do con cessie, die de geallieerden Nederland zullen verleenen, hierop neer, dat alle goederen, waarvan gebleken is, dat zij Nederlandsch eigendom zijn, of door betaling in Neder landsche handen zijn gekomen, een en ander ter beoordeeling door de geallieerden aan de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij overgelaten, zullen verscheept mogen worden, zonder dat er van aanhouding of confisceeren sprake zal zijn. Dat wil dus zeggen, dat onze Koloniën, ondanks de voorgeschreven repré saille-maatregelen. uit het moederland voor zien kunnen worden van alle goederen, die daar benoodigd zijn. Bij de onderhandelingen tusschen betrokken partijen, werd van de zijde van de S. O. T. M. gewezen op het groote nadeel, dat vooral onze Koloniën van de re présaille-maatregelen zouden ondervinden, waar toch feitelijk al ligt cr een heel stuk water tusschen hier sprake kan zijn van één Rijk. Relzigersvervoer Nederland-Enge land De dagelijksche reizigersdienst Nederland— Engeland via Vlissingen—Folkestone wordt heden hervat. Er mogen slechts ten hoogste 150 personen le klasse per boot vervoerd wor den; reizigers moeten per telegram aan de directie Zeeland hun plaats bespreken. De maatschappij Zeeland heft van eiken rei ziger aan boord eed oorlogstoeslag van 10 (voor kinderen de helft"). Eiken Zond?* Dinsdag en Donderdag) ver trekt er een raderboot van Missingen naar Tilbury; hiermede kunnen 100 personen ver voerd worden; voor deze booten is een oorlogs toeslag verschuldigd van f 6 per persoon. Scheepvaartbeweging. Iu de vorige week zijn den Nieuwen Water weg binnengekomen 80 schepen, tegen 220 in hetzelfde tijdvak van 1914. Uitvoerverboden. De tijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van b o t e r is opgeheven. Hetzelfde is geschied met het uitvoerverbod van salpeterzuur. Verboden is voorts de uitvoer van cacao- pasla en cacaomassa. Bepaald is dat het eenïgc artikel van het Koninklijk Besluit van 3 Aug. 1914, Staatsblad 369a, worde gelezen „de uitvoer van rijst en van alle producten van rijst benevens van rijstafval is verboden vanaf den dag van af kondiging" en dat in de 1ste alinea van het eenige artikel van het Kon. Besluit van 24 Sep tember 1914, Stbld. 461 vervallen de woorden „meel van rijst en rijstafval". Boter. Bij de bespreking van de economische maatregelen der Regeering in de Tweede Ka mer heeft de minister van Landbouw. Nijver heid en Handel, de heer Posthuma, medege deeld, dat het zijn voornemen was, voor de maand Maart de maximum-prijzen voor de bo ter te doen vervallen, met het oog op de te verwachten grootere productie in die maand, en d«e niet sterke vraag voor het buitenland- Hiervan immers was daling in den boterprijs te voorzien en de minister wenschte den bo- ter-eter niet te binden aan een maximum-prijs welke in verband met die daling te hoog zou kunnen blijken. Overeenkomstig deze verklaring werd de maximum-prijs voor de boter voor Maart op' geheven, terwijl tevens het uitvoerverbod van boter tijdelijk werd ingetrokken. Intusschen is in den loop dezer week, met name Vrijdag, verbazend veel boter aan het buitenland geleverd, zoodat de prijs weder sterk opliep. In verband hiermede was het noodzakelijk den Nederlandschen boter-eter weder tegen prijsstijging te »>--"hermen en is Zaterdagavond het uitvoerverbod van boter weder in werking gesteld en de maximum prijs van de boter voor den groothandel be paald op f f.45, voor den detailhandel o^ f 1.65. zijnde 10 cent lager dan voor de maand Februari Hetstoomvisscherijbedrljf. De Yereenigde Reedcrs van visschcrsvaar- tuigen te IJmuiden'hebben besloten aan elk der leden van de bemanning der stoomtreilcrs be neden den rang van schipper, voor zooverre zij telkens voor een volle, maand op een zelfde sahiD of een ander schip van dezelfde reederü In dieïist ziin gebleven, zoolang de West-Euro- oeesche oorlog duurt, een z.g. „oorlogspreraie" od de gage toe te kennen van f 5 per maand. Professorenen de oorlog. De Leddsche professoren geven een goed voorbeeld, zegt de N» R. Ot. Een aantal hunner oefenen zich in de duinen van Kat wijk in het schieten, om, wanneer het vader land In nood komt, in het leger hun plicht te kunnen doen. Am b u 1 a n c c w e r k in Servië. Zondagochtend te 10 uur 17 kwamen van dc Nederlandei's. die destijds naar Servië voo« ambulancewerk waren vertrokken, de zusters Westerhof en v. d. Made le Amsterdam terug Zij hadden 14 dagen reis achter den rug, via Sofia, Boekarest, Weenen. Berlijn en hadden den vreeselijken lijd in Waljewo doorgemaakt, waren zelf ook ziek geweest* doch overigens nog opgewekt en vol lof over de behandeling in Servië en elders ondervonden. Aan het Ceptraal-stalion weiden de dames verwelkomd door den heer M. Merens, con sul-generaal van Servië, en eenige andere hoe ren. De zusters deelden mede. dat dr. VaD Tienhoven, die zooals men weel, zelf ook door vlektyphus is aangetast geweest, te Berlijn is achtergebleven, doch in den loop vaii deze week hier verwacht wordt. Ontduiking der censuur In de plaats van het Groningsche blad „Al gemeen Welzijn waarvan dc uitgave door dc militaire overheid verboden is. verscheen Zaterdagavond ..Dc Nieuwe Koerier". De titels der verschillende rubrieken waren veranderd, o.a. de rubriek „Kwik en Kwak' hert nu „Ro- bert en Bertram". De redacteur noemt zich „Veritas". Particuliere brieven in België. ï"Jaar men ons mededeelt huldigt de Duit- sche overheid in België de opvatting, dat, nu het voor particulieren verboden is brieven le vervoeren, het hun even" in geoorloofd is aan henzelf gerichte brieven bij zich te hebben. Zij, die desniettegenstaande hunne particu liere correspondentie bij zich hebben, wor den door de militaire overheid streng ge straft. Weer een vliegmachine. De Midd. Ct. deelt med*, dat Zaterdagmid dag te 2 uur, komende uit het Zuidoosten boven Neuzen op groote hoogte een vliegma chine van onbekende nationaliteit is gezien. Zij vloog over de Schelde in de richting van Vlissingen. Lijkverbranding. A.s. Dinsdag zal. naar de N. R1. Ct. meldt, te Weslerveld bij Vel- sen een lijkverbranding plaats hebben. Inbraak te Haarlem. De Haar- lemsche politie heeft twee bekenden der jus titie W. B. en G. de K. aangehouden wegens inbraak bij de firma Van der Steur in de Bar tel jorisslraat De inbrekers zijn daar binnengekomen door een kelderrooster en zijn door den kelder in den winkel gekomen- Uit de toonbanklade heb- ben zij f 50 ontvreemd. Inbraak. Te Zaandam ié Zaterdag op brutale wijze ingebroken. Terwijl de heer N. Gros en zijn echtgenoote in hun zaak de klanten bedienden, hebben de inbrekers kans gezien uit een aangrenzende kamer, die door een glazen deur van den winkel gescheiden is, een geldkistje met ongeveer 500 aan papier en zilvergeld, dat in een ka9t stond, te ont vreemden. Naar de aanwijzingen zijn de dieven door de privaat binnen gekomen. De daders zijn onbekend. Ondankbare vluchteling'en. In de Sint Pieterskerk te 's-Hertogenbosch zijn twee Belgische vluchtelingen, kerels van in de twintig jaar, op heeterdaad gearresteerd, terwijl zij bezig waren, de offerblokken te lich ten. Ook een dag te voren hadden ze zich reeds aan dergelijke feiten schuldig gemaakt doch toen wisten ze te ontsnappen. Ongelukmet een geweer. Terwijl •dc heer P. van E., te Beverwijk, in den tuin van zijn woning zijn geweer schoonmaakte, •ging het schot af. met het gevolg, dat de heer v. E. onmiddellijk dood was. Overboord geslagen. Zaterdag voormiddag is ter hoogte van het Antwerp- schehoofd "op de rivier te Rotterdam, bij het strijken van den mast aan boord van de vrachtboot 's-Hertogenbosch, de dekknecht overboord geslagen en verdronken. De rivier politie heeft zijn lijk opgehaald. Marktberichten. Eiermarkt te Amsterdam* Vrijdag 12 Maart 1915. Kipeieren f 4.358.75. Eendeieren f 5.255.40. Aanvoer 40866. Middenprijs per 100 f 5.16. Jonge hanen t 0.88. Oude hanen f l.«»l. Oude kippen f 0.522.40. Konijnen t 0.500.78. 26 stuks. Examens. Te Ulredbt slaagde voor bet examen nut tige handwerken mej. J. A. P. M. Jonker, van hier. Odilon Redon- Zaterdag 20 en Zondag 21 Maart geeft de vereemigiiig tot het houden van Kunsl be schouwingen enz. te Amersfoort eene kunst beschouwing in de groote zaal van Amicitia, van het geheele „oeuvre grafique" van boven- staanden grooten Franschen kunslenaar. Beminnaars van het werk van den grooten fantast zullen hun hart eens ter dege kunnen ophalen, terwijl aan anderen, die niet of wei nig kennis gemaakt hebben met zijn genre, een compleet overzicht van het werk van dien meester wordt geboden. Odilon Redon in 1840 te Bordeaux geboren werd oorspronkelijk opgeleid voor architect, en kwam later op het atelier van Géróme, doch was van nature niet geschikt in het gareel van een of andere school te loopen. De romanti sche school van Delacroix had grooten invloed op hem en zeer vatbaar voor muziek zijnde, was hij er op aangewezen zich zelf te zoeken! Zonder de natuur te verwaarloozen, bestu deerde hij in 't Louvre de meesters, die hem het meeste aantrokken en in het bizon der Rembrandt en da Vinei. Na den oorlog van 1870 gaf hij de eerste uitingen van zijn oorspronkelijk talent En nu mogen er velen zijn, die schouderophalend zijn werk passeeren een Europeesche ver maardheid' krijgt men niet zonder eenige ver dienste! Moge een druk bezoek liet bewijs zijn dat in Amersfoort de zin voor kunst zij het dad misschien een bizondere uiting zeer leven' dig is. Wij hopen nog gedétaillecrd op de bU zondore 'kunstbeschouwing terug te komen. Quick—U. V. V. 0-6. De bekerwedstrijd gisterenmiddag op BirkV hoven gespeeld tusschen Quick en U. V. V'.1 had heel wat publiek getrokken, dat gelukkig geen vergeefsche reis heeft gemaakt. Want, al hebben onze sttadgenooten met sprekende cijfers verloren, ze hebben zich goed ge- weerd en stukken beter gespeeld dan we dezen wintei' van hen gezien hebben. Dat niettemin U. V. V. niet 6—0 won -valt toch eigenlijk niet te verwonderen, te meer daar de weste lijke eerste klassor met een volledig sterk eerste elftal in het veld kwam. Te tien minuten over twee stellen dc elf tallen zich als volgt op: Quick: Dool: Brasser. Achter: Wükens Kuiper. Midden: Paul Hendriks Wornaer. Voor: Georges Mingels Boem Jan. tink Bo venkamp. U. V. V.: Voor: Te Winkel Vos Buitenweg Dc Bie Willek es. Midden: Fort gons Pinto v. d. Drift. Achter: Swartouw Gillissen. Doel: Vernooy. Als de scheidsrechter, de heer Katoen. be«, ginnen fluit, gaat het spel aam-a nik olijk wat op en neer, maar al spoedig toont U. V. V, eenig overwicht en wordt een aanval op het Quiok-doel ondernomen. Een mooi schot ran Buitenweg wordt echter door Brasser goed gehouden. Dadelijk daarop komt een lioog schot vlak bij doel, maar Brasser stompt het leer flink weg. Quick loopt daarop mei den bal weg, maar U. V. V.s achterhoede geeft retour, waarna Jan Vos het eens probeert, maar zijn schot gaat scherp naast. Quick breekt nu goed door cn Jentink krijgt gele genheid hot U. V. V.-docl onder schot te nemen, maar Vernooy laat zich niet verras sen. Een tweede aanval op het U. V. V.-doel loopt ook op niets aan. Dan loopt Buitenweg kalm met den hal weg. maar zijn schot wordt corner gewerkt welke niets oplevert. Maar U. V. V. komt dadelijk terug. Jan Vos werkt zich lieel handig door allen heen, hij schiet tegen de lat, waarna de bal weer corner wordt .getrapt, eveneens zonder resultaat. Daarop maakt Te Winkel zich meester van den bal, hij loopt vlug op cn zet keurig voor, een U. V. V -voet zet zich er onder, maar weer is het naast. De Utrechtenaren blijven echter op het Qudck-doel aanhouden. Paul slaat den bal neer, maar juist even buiten 'het beruchte gebied. Dc strafschop wordt vol- doélde weggewerkt. Jan Vos forceert daarna nogmaals een corner, maar zonder succes weer. Quick loopt daarop met den bal weg, maar spoedig is het leer terug en Buitenweg sahiet juist naast. Dadelijk daarop komt van rechts een goede voorzei, maar Paul houdt Jan Vos goed af, zoodot deze geen gelegen heid heeft de kans de benutten. Spoedig Is de bal echtor weer terug. Brasser keert even wel heel goed een schot van Vos. Even latei- komt de bal voor doel. als Brasser is uit po- loopen. maar er is peen U. V. V.'er present. Het gevaar blijft echter voor hot doel zweven en als er een half uur gespeeld is. zet Bui tenweg onhoudbaar in. Jentink bemachtigt nu den bal. maar liij krijgt geen kans. spoedig is Jan Vos weer -lo me. de keeper is uil hot doel. maar Jon Vos schiet te hoog. Een volgend schot van hem gaal vlak naast. Dan is hot weer de beurt van Buitenweg. Tot tweemaal toe keert Brasser prachtig, maar met zijn derde schot in den rechterbovenhoek heeft de vlu^e U. V. V.'er succes. Een minuut later geeft Vos keurig over aan Buitenweg, die voor uo. 3 zorgt. Met dezen stand komt rust. Dadelijk na de hervatting gaat het weer op het Quick-d'oel af. De Araersfoorfcers kceren echter goed en rennen op Vernooy aan, ech ter zonder succes. De rechtervleugel breokt vlug door, scihorp worrdl voorgezet, maar Bui tenweg kan er niet bij. Even lajter wordt weer van rechts ingezet, maar dc hal wordt in d)e handen ran Brasser gekopt. JE>n volgende doorbraak strandt op buitenspel van Vos. Quick onderneemt dan een aanval op het U. V. V.-doel, zonder succes echter. En weer is het rechts bij U. V. V. dat vliegensvlug terug is. Buitenweg is op zijjn post en no. 4 zit Kort daarop houjrlt Brasser weer heel goed een schot ran Buitenweg, waarna Vos Laat zien hoe handig hij met den bal weet te goochelen. Zijn schot gaat echter ten slotte langs het doel heen. Dan is het weer eens de beurt van Quick om door le breken, maar Beom schiet stukken naast. Na wat heen en weer spelen, waarbij de Utrechtenaren zich hoe langer hoe minder inspannen, geeft Vos weer eenige handige trucs te zien, maar hij brengt het niet verder dan corner. Wornaer haakt daaop Vos, die de penalty neemt, maar hij schiet Brasser juist in de handen. Eindelijk maakt Jan Vos, die tot nog toe steeds Buiten weg de kans Het. ook een goal on carambole met de lat. Spoedig is de bal weer bij het Quick-doel. Buitenweg geeft over aan Vos, maai* deze schiet over. Dan- denken we Quick een tegenpunt te zien maken. Onze stadgenoolen maken liet Vernooy wat lastig, maar hij verwerkt alles naar behoor en. Ten slotte weer een door braak ran Tc Winkel en Buitenwe" zorgt voor do. 6 Kort daarop komt het einde. Het heele Ulrechtsdhe elft ai werkte' flink, zonder zich al te veel in te spannen. Bij Quick was de verdediging heel goed. Brasser heeft heel wat gehouden, terwijl Paul ook uitstekend werk vealrichtte. De voaihocde was tegen dc vlugge en taktische U. V. Y.'brs lang ndet opgewassen. De wedstrijd werd door den heer Katoen uitstekend geleid. AGENDA D a gel ij ks Bioscoop Langestraat. Zaterdags, Zondags, Maandags, Bioscoop De Arend. Zaterdags Theos. Opent). Leesz. Wilhcl- Openbare Leeszaal (Beukenlaan) 10-12J, 2)10. Zonda» en Maandag 24—10 uur. Museum Flehite. 1 15 Maart. Maison de Kk>ët. Lezing Thomson.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3