STADSNIEUWS. handig in een tweetal winkels inkoopen ge daan. Zij reed daartoe, vergezeld van freule Van de Po» en Zusfcer Marling in een auto uit Allereierst werd stilgehouden voor het maga zijn in huishoudelijke artikelen van den heer Bern L. Gorris op bet Bokin, daarna bij het jc^liaal van de firma Boldoot aan de Reguliers ^reestraat De belangstelling in de Reguliersbreestraat yras zóó groot dat de tramwagens slechts stap voets door den 'enschenprop vóór den wln- kd> heenkomen konden. Gisterenavond heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bijeenkomst bezocht van het comité tot het organise eren van wetenschappelijke le zingen voor de militairen, gelhouden in het R. K. gymnasium St Ignatius-college, waarin jhr. J. Feith heeft verteld van rijn reis om de wereld. Verloven. Door den opperbevel hebber van land- en zeemacht is de volgen de order voor land- en zeemacht uitgevaar digd: Door mij wordt bepaald: I. dat het gestelde in de voorlaatste alinea van mijn order voor de landmacht van 6 Maart No. 7768/A 766. ook van toepassing is op andere dan dc daar genoemde recruten en het daarbij ingedeelde instructie-kader, voor zoover de verloven dier militairen niet geregeld worden volgens de bepalingen van mijn order voor Land- en Zeemacht van 24 September 1914 B. L. No. 4790; II. dat aan de in militaire ziekeniniicihtin gen verpleegde Israclielische militairen, die zulks wenschcn en wier toestand dit toelaat, 'gelegenheid zal worden gegeven op de da gen. waarop liet Israëlietische Paaschfeest wordt gevierd, de maaltijden in hun gezin te nuttigen. Daartoe zullen de korpscommansdanten, of de chefs, die als zoodanig zijn te beschou wen. aan de bovenbedoelde militairen, ver pleegd in ziekenzalen, ziekenkamers, of kan- tonncments-ziekenverblijv engelegen buiten de woonplaats van hun gezin, verlof geven op de dagen van het Israëlietische Paasch feest. zoodanig, dat zij niet na het invallen of vóór het eindigen van de feestdagen be hoeven te reizen. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht is door mij gemachtigd gelijke gunsten te doen verleenen aan mili tairen. boven bedoeld, verpleegd in militaire hospitalen of hu rgerziekenJiuizenvoor zoo ver die onnernfficier zulks mogelijk acht: III. dait de behandeling der mij langs den hierarcliieken weg toegezonden verzoeken om verlof hoogst eenvoudig kan zijn; tabel larische rapporten kunnen in enkelvoud wor den opgemaakt, ook kan desgewenschl wor den volstaan met een kort advies op het ver zoek zelf. zoo noodig een dagstempel. Verzoeken aan d"en minister van oorlog ge richt moeten echter oo de voorgeschreven wijze worden behandeld. Evenals de kapitein ter zee Niiland, wi^ns bestemming tot lid van het Hoog Militair Ge rechtshof in Nederlamdscb-Indië onlangs - -erd aangekondigd, zal ook dc kapitein ter zee Tie ren te zijner tijd in aanmerking komen om Ie worden benoemd tot lid van dat hooge mi litaire rechtscollege in Indië. Naar wij vernemen, is aan den directeur van het Stafmuziekcorps der Marine te "Wil lemsoord, den heer A. L. Hazebroek, die thans den rang van machinist heeft, met ingang van 1 April den zang verkend van luitenant ter zee 3e klasse. De zaak Vroons Vernomen wordt dat bij Koninklijk Besluit aan den heer H. J. .Vroons, oud-werkman aan de marinewerf te Amsterdam, die. naar men zich wel zal her inneren, herhaaldelijk adressen heeft gericht tot de Tweede Kamer, houdende verzoek cm eerherstel en geldelijke vergoeding, thans een jaarlijksdhe gratificatie is verleend van f 120. Delijkverbranding. Op een schrif telijke vraag van het Kamerlid den heer Beu- mer of de minister van Binnenlandsche Za ken in hel arrest van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915 betreffende de wet tot vaststel ling van bepalingen betrekkelijk het begra ven van lijken, begraafplaatsen en de begra fenisrechten aanleiding vindt een aanvulling dier wet te bevorderen, waardoor het verbran den van lijken wordt verboden, heeft de mi nister van Binnenlandsche Zaken ontkennend geantwoord. Tweede audiëntie burge meester Teilegen. Het was gisteren de tweede dag van de audiënties, door burge meester Teilegen verleend. Voor dezen dag hadden zich ond'er meer doen mschrijven •dte consul-generaal van Servië tevens vice- doyen van het corps consulaire, de directie van het Rijksmuseum, „Architectura", ver- lohillemlie commissarissen van politie en ver- eenigingen van politiebeambten, de directie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, dc aaronddssementsreditbank, het comité voor d!e burgerwacht, de Mij. tot Bev. dor Bouw kunst, deafd. Amsterdam van Toon/kunst", „Sint-Lucas", dc A. N. W. B., de directie van den Kon. HolP. Lloyd, de vereen, van werkgevers in het veembednijf, de Vereen, voor den Effectenhandtel, „Artis", ,,Amstel- odamum", de voorzitter van cfle Vereen, -van directeuren van dagbladen ..De Nederland sche Dagbladpers" en het bestuur van het Concertgebouw Te Beusichem herdacht de heer H. H. G. van Everdingenburgemeester aldaar "Woensdag den dag, waarop hij vóór 60 jaar bij de gemeente-administratie kwam. Hij werd 24 Maart 1855 benoemd tot secreta ris te Beusichem en bleef zulks tot 31 Dec. 1908 Den 15en Mei 1879 werd hij benoemd tot burgemeester van die gemeente en nog steeds is hij in die functie met toewijding en am bitie werkzaam. Nederland en de oorlog, Dc opgebrachte Nederl. schepen. Men maklit udt 's GraverLh2ige: Naar aanleiding van het opbrengen van dc Zaanstroom en de Batavier V werd ons he den uit de kringen der direct betrokkenen bij de aanhouding zelve te kennen gegeven, dat mot zoowel 't hijschen van de Duitsche vlag op de schepen als het wegzenden van een deel der bemanningen met behoud van «en deel wn eventueel getuigenis «f te ïejggen en om de schepen weder in de vaart te kunnen bren gen, overeenkomstig de bepalingen van de Duitsche „Preisgerichtsordnung" acht. Men verwacht dan ook van die zijde geen moei lijkheden bij de afwikkeling der zaak. In verband met de mededeeling van de Hamburger Nachrichten (door Wolff aan de Nederlandsche bladen geseind), dat de Zaan stroom zou rijn aangehouden wijl zich Bel gen aan boord bevonden, die uit iniernee- ringskampen zouden zijn gevlucht, wordt uit Amsterdam gemeld, dat elf Belgen met de Zaanstroom werden vervoerd. Dezen werden te Amsterdam door den politiecommandanl gecontroleerd. Geen bezwaren werden daar bij tegen het vervoer der bewuste Belgen ingebracht, zoodat 'd'e directie van de Hol- landsclie Stoombootmaatschappij waartoe, naar men weet d'e Zaansfa-oom behoort, de mededeeling van de Hamburger Nachiichten hoogst onwaarschijnlijk, ja geheel onaanne melijk acht. Van een -"-oot aantal" Belgen, waarvan het Duitsche blad sprak, kan daarom alleen reeds geen sprake zijn, omdat vrachtschepen als de Zaanstroom in vredestijd slechts 12 en thans niet meer dan 20 passagiers mogen vervoeren. Bij de Hollandsche Stoombootmaatschap pij is van kapitein Visser van de „Zaan stroom" het volgende telegram ontvangen: „Verbeurdverklaring misverstand. Voorloopic opgebracht Wachtten beslissing van prijsge- recht. Heb geprotesteerd bij consul Brugge". Op een Nederlandsche mail boot geschoten? Uit Vhssjrngen wordt gameid, dat daar uit betrouwbare bron vernomen is, dat Dinsdag morgen 9 mijl Noord-West van West-Kapdle driemaal is geschoten op de naar Engeland vertrekkende mailboot „Mecklenburg". Dit ge schiedde door een bewapende stoomtrawler, welke geen vlag of onderscheidingstekken voerde en van Zeebrugge afkomstig was. De mailboot heeft door haar grootere snelheid den trawler kunnen ontloop on. De Tel. heeft zich ter nadere informatie tot de directie der stoomvaartmaatschappij ..Zeeland" gewend, die wel toegaf, dat op de uitvarende „Mecklenburg" was geschoten, maar tevens meedeelde, dat absoluut onzeker is, wie die schoten heeft gelost. Door 't heiige weer viel niets te onderschei den. Er was ook een hydroplaan in de buurt, zoodat het geenszins onmo<gelijk is, dat de ge loste schoten den hydroplaan hebben gegol den. Op de „Mecklenburg* was niet te zien wie de schoten loste, nog minder dus dat ze kwamen van een trawler uit Zeebrugge. Onze Regeering is door de Maatschappij van het voorgevallene op de hoogte gesteld. Men meldt uit Vlissingeh: Ter aanvulling op het bericht omtrent het schieten op de mailboot Mecklenburg, het geen Dinsdagmorgen te ongeveer 7 uur plaats bad, kunnen wij melden, dót de stoomtrawler full speed kwam aanvaren, hetgeen te zien was aan het boegwater. De schoten werden gelost op ongeveer 2 mijl afstand van de Meaklenburg, terwijl absoluut geen seinen waren gegeven en de trawler ook geen vlag voerde. Het eerste sohot kwam terecht op ongeveer 50 meter afstand van het madden schip, het tweede sahot suisde boven de btrug terwijl het derde meer achter dan dwars in het water terechtkwam. Toen de schoten ge lost wenden, is de Mecklenburg met volle kracht doorgestoomd, waardoor deze wegens haar grootere snelheid spoedig dbn trawler ontloopen was. Nederlandsch stoomschip in de grond geboord. Lloyds meldt uit Londen, dat volgens be richten van Dover het Nederlandsche stoom schip „Medea" op reis van Salonioa naar Lon den, gisterenlorgen door den Duitschen onder zeeër „U 28" op tien k vijftien mijl ten zuiden van Beachy Head to'. zinken is gebracht. De bemanning is gered door een Britsch vaartuig. (De „Medea" is een schip van 1235 ton, en behoort aan de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij te Amsterdam. Het schip was in 1913 te water gelaten). De Londensche correspondent van bet Hbld. meldt nader Het 6-s. „Medea" van Spanje naar Amster dam, werd gisterenmiddag op de hoogte van het eiland "Wight, gelast te stoppen door de Duitsche onderzeeboot U 28, hoewel het - hin de Nederlandsche vlag voerde en de naam met groote letters er op was geschilderd. De commandant van de Duitsche boot gaf. nadat hij de scheepspapieren had nagekeken, den kapitein last met dc bemanning in vijf minuten in <Le booten te gaan. Toot de equipage het schip verlaten d wer l de „Medea" door kanonschoten van den onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning werd door een Britschen krui ser aan boord genomen, en in goeden welstand te Dover geland. Van de zijde der K. N. S. M. vernam het Hbld., dat de „Medea" stukgoederen in had voor Londen en Amsterdam. Welke goederen precies dat kon men vannacht met opgeven. Dienst op Engeland. Woensdagavond is het s.s. Amstelstroom van de Holl. Stoomboot-Maatschappij, zon der lading naar Engeland uitgevaren. Maatschappij Zeeland. De directie van die maatschappij Zeeland meldt, dat haar -booten, onder toepassing van dc ook voor andere afvaarten geldende passa- giersuitzonderingen, voortaan ook Zaterdag van Vlissingen en Zondag van Londen-Tilburv vertrekken zullen, zoodat dus weder een da- gelijksche verbinding met Engeland is verkre gen uitsluitend voor passagiers en mails. Nederlandsche Anti-O orloga- ra a d. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad meldt, dat het secretariaat (Thcresiastraat 51. 's-Gravenhage) in de afgeloopen week van 32 vereenigingen bericht ontving van aanslui ting bij den Raad, zoodat het totaal aantal aangesloten vereenigingen thans 688 bedraagt Ontruiming van huizen. Aan de Tweede Kamer is het volgende adres cericht door de heeren Van Dieeen, D. F. Ter- steeg, C. P. Sander, D. J. Haverman en J. Kor- teaoever. in dezen vertegenwoordigende 70 be woners en eigenaars van houten hulzen, ge legen in de nabijheid van het vestingwerk Na ar den, dat zü allen, door te gehorzamen aan het op den 3en Augustus door de burgemeesters van Naarden en Bussum gegeven bevel tot ont ruiming der huizen, voor hen belangrijke Cnancicele schade geleden hebben. dat zij getracht hebben de totaal geleden schade in de Gemeenten Naarden en Bussum, door kennisneming van de bescheiden der betrokken personen, zoo nauwkeurig mogelijk le begrooten, dat zij van meening zijn, dat deze schade binnen Naarden niet meer zal bedragen dan ongeveer f 16.000 en binnen Bussum ongeveer f 3600, in welke bedragen de schade van ge- amoveerdc perceelen echter niet is begrepen, dat hun bekend is, dat het meerendeel dezer schade niet vergoed behoeft tc worden, dat, nu volgens de nota van den minister van Oorlog blijkt, dat niettegenstaande het bevel om de houten huizen te ontruimen, zulks niet noodig was "cweest, zij meencn, volgens billijkheid, eenige schadevergoeding te mogen vorderen. redenen waarom zij de Kamer verzoeken bij Z E. den minister van Oorlog te willen aan dringen op het indienen van een ontwerp van wet, waardoor, in afwijking met de in boven aangehaalde wetten gegeven bepalingen, aan hen een schadevergoeding kan worden toege kend. Uitvöervan hoenders. Binnenkort zullen van het verbod van uit voer van hoenders voor zoover betreft levende en geslachte hanen ontheffingen worden ver* leend. Het rubber gek noe i. Het Hlblch deelt nog mede, dat de firma C. A. Konfing Co. te Amsterdam agente is van verschillcnide Engelsche maatschappijen, n 1. van de ,3London Langkat Syndicate", de ..Ja<ua United Plantations", de „Resodki Plan tation Ld." en de „Aaglo Dutch Plantations of Java." Eetn mooi koperen bordje vermeldt de na men dier vennootschappen aan den ingang van het kantoon. De heer Koning, waen het Hbld. om nadere inüobtingen vroeg, doolde echter mede, dat hij tot deze vennootschappen niet meer in relatie staat en toonde zich zeer verwonderd, dat het koperen, bord, dat de namen dier ven- nootschannen vermeldt (groot ongeveer 1 M. x 50 c.M.) nog niet was verwijderd. Nadrukkelijk ontkende de hoer Koning, dat het deze maatschaoni jon zouden zijn gewees* voor wier rekening do verscheping heeft plaats gehad. Het was geschied, zoo zeide hij. door „een consigna/tie". Hij zelf echter bleef verantwoordelijk voor de heele geschiedenis. Nog vernetemt het Hbld., dat de rubber voorloopig onder toezicht van ambtenareD blijft. Togen u-itvoer wordt gewaakt Aangehouden eieren. Onder het groote quantum eieren ruim vijf millioen dat de door de Duitschers aan gehouden en naar Zeebrugge opgebrachte stoomschip „Zaanstroom" met zich voerde, be vond zich ook een vrij belangrijke zending van de firma I. S. van Essen en Zoon, te Zwolle, n.l. 160 kisten, elk 1000 eieren bevat tende. fn verband hiermede heeft de „Zw. Cl." 7ich tot den heer Van Essen gewend, die het bovenstaande bevestigde, dooh nog in het on zekere verkeerde wat betreft de vraag, welke schade hem deze aanhouding berokkenen zou. daar zulks geheel zal afhangen van hetgeen verder omtrent het lot der in beslag genomen levensmiddelen zal worden beslist. Doch ook al worden de eieren van Duitsche zijde be taald. zoo zal ddt niet zonder ernstig nadeel gepaard gaan en vooral kleinere handelaren zullen een gevoeligen slag ondervinden. De hedoelde zending was niet door verzekering gedekt De Nederlandsche eiermarkt is ge heel van streek. Den laatst en tijd werden veel eieren naar Engeland uitgevoerd en werden met Duitschland wreinig zaken gedaan, wijl daar minder goede prijzen besteed werden. Door den moeilijken uitvoer zullen de wren hier te lande in prijs moeten dalen en zullen de exporteurs er vermoedelijk toe moeten besluiten groote hoeveelheden eieren te „kalken", d. w. 1. tegen bederf te vrijwa ren. Britsche vrouwen en kinderen. In twee rijtuigen van de Belgische staats spoor, gekoppeld in den Ncderlandschen trein, zijn gistc-rennamiddag te 4 uur aan het station P. P. tc Rotterdam aangekomen 48 Engelsche dames en kinderen, die tot nog toe in België verblijf gehouden hebben, voornamelijk te Brussel, Bergen en Jemappes. Er waren ook twee nonnen bij uit het Ursulinenklooslcr te Melsbroeck bij Brussel. Deze nonnen hadden drie kinderen onder haar hoede. I11 opdracht van de Britsche legatie te 's Gra- venhage is de heer T. A. T. de Villiers, attaché bij deze legatie, met zijn echtgenoote, de En gelsche dames en kinderen, allen blijkbaar hehoorende tot den burgerstand, tot Esschen tegemoet gegaan, van waar zit verder onder zijn geleide de reis herwaarts maakten. Bij aankomst tc Rotterdam zijn de vreem delingen door de dames van het Stationswerk ontvangen en in het St. Anthonius-gesticht eh cenige Tehuizen ondergebracht. Zoodra moge lijk vertrekken allen naar Fn galand. Vluchtelingen? uit Duitschland. In Groningen zijn de eerste vluchtelingen uit Duitschland, groote en kleine gezinnen, aangekomen. Deze menschen, die jaren in Bremen en elders woonden, verdienden se dert het uitbreken van den oorlog niets, ont vingen van hetgeen ze te vorderen hebben geen mark en teerden alles wat ze bezaten ten gevolge van de ongehoord hooge prijzen op, zoodat ze door den honger naar hier wor den verdreven in de hoop even gastvrij ont vangen te worden als de Belgen. N. v. d. D. De rede van den heer Hngenholtz. Voor eenige weken hebben wij melding ge maakt van een verslag uit de Zwol9che Grt., In zake een lezing, die het kamerlid Hugen- holtz in Enschede heeft gehouden. „Het Volk" ontving thans van den heer Hugenholtz het volgende schrijven: „Het bedoelde verslag is een echt eensatie- verslag, aangedikt en dramatisch gemaakt. „Et heb erkend In de propaganda, die ft tot OU ton gevoerd heb, één kamt ran het volksleger-vraagstuk nooit naar voren, ge bracht tie hebben, omdat de realiteit van een bedreiging onzer onafhankelijkheid mij niet voor oogen stond. Daardoor kwam de eisch: democratisoering en gevaarloosmaking van het slaande leger te meer uit, en in ver band daarmee de onmogelijkheid om het leger tot landsverdediging te gebruiken. Na drukkelijk heb ik ook nog eens in het debat verklaard dat ik de technische critiek op onze notedoppen" enz. volkomen handhaaf de. Ik heb niets .herroepen" en 't woord is niet over mijn lippen gekomen. Maar ik heb die aritiok goedkoop genoemd, omdat rij lou ter negatief was. En zander ook maar in een opzicht mij positief uit te laten, heb ik ge»egd, dat 'de geschiedenis van België (mij heeft geleerd (niet da4 ik niet zoo minach tend had moeten spreken over ons leger) dlat bij de huidige majchtsverhoudingen ook de weermacht van een klein land groot gewicht In de schaal kan lellen. Hetgeen trouwens de consecpientie is van het nieuwe licht waar in do eisch: volksleger is komen te staan. ,,Uit het verslag blükt 'duidelijk, dat de verslaggever het verschil niet heeft begre pen tusschen critiok op het mihtairlsme en de aanvaarding van het volksleger, en dat bij van mijne erkenning van de onvoüecBgheid onzer (mijner) propaganda een ..heiroeping" van vroeger ingenomen standpunt heeft ge maakt Een Belgisch" advocaat ver zoekt toelating. De heer mr. Eggen, tot voor kort advocaat te Gent. en aan de universiteit aTdaar gepro moveerd tot doctor in de rechten, thans ge vestigd te Amsterdam als privaat docent aan de Gemeentelijke Universiteit, in de geschie denis van Zuid-Nederland, heeft zich gewend tot het gerechtshof te Amsterdam, met het ver zoek den eed te mogen afleggen als advocaat bij dat Hof. Ter terechtzitting van Donderdag werd mr. Eggen, na door den deken der advocaten aan het Hof te zijn voorgesteld, en nadat de pro cureur-generaal had te kennen gegeven, van oordeel te zijn, dat de wet slechts hen, die aan een Nederlandsche universiteit den doc tors-titel hebben behaald, tot den eed als ad vocaat wil zien toegelaten, in de gelegenheid gesteld om zijn verzoek mondeling loe te lichten, van welke gelegenheid door mr. Eg gen in een uitvoerig en in correct Neder- landsch uitgesproken juridisch betoog gebruik gemaakt. De beslissing van het Hof volgt nader. De gasdirecteurte Ou - «-T on ge. De procureur-generaal bij het gerechtshof le Den Haag heeft afstand gedaan van het door hem ingesteld beroep in cassatie van het arrest van dat gerechtshof, waarbij de. voormalige directeur der gasfabriek te Oude- Tonge. de heer Teesing, werd vrijgesproken van het in gevaar brengen van de onzijdig heid van den Staat. Smokkelen. Men meldt uit Ter Apel aan de P. G. Cf.! In de laatste weken wordt hier veel gesmok keld. Paarden, haver, petroleum en zoo meer verhuizen van vaderland, gaan over de grens, trots de vele surveillance. De laatste weken is door Duitsche smokke laars, waarbij er zijn in goeden doen, zelfs geschoten op den waarnemen den rijksont vanger V. en een der rijksambtenaren, die ge lukkig niet getroffen zijn. Waar moet dat heen Verblijf ontzegd. De territoriale bevelhebber in Friesland, Groningen en Drente heeft aan den paardenkoopman E. Vellrop, wonende te Nieuw-Schoonebeek (Dr.), het verblijf verboden in de In slaat van beleg verklaarde gemeenten, voor zooveel be treft de provincie Drente en de gemeenten Vlaglwedde, Bellingwolde. Nieuwe Sdhans en Beerta in de provincie Groningen. Deoppositiein deS. D. A. P. Naar Het Volk verneemt had jl. Zondag weder om een conferentie plaats van oppositie-ele menten uit verschillende deelen des lands. In die conferentie werd de motie ontworpen, die in de afdeelingen Amsterdam IX, Dordrecht en Zaandam is aangenomen en die in ver schillende andere afdeelingen nog in behande ling is, welke motie een positieve uitspraak tegen de landsverdediging in alle omstandig heden inhoudt. In deze conferentie is ook de vraag bespro ken, welke houding „de oppositie" zou aan nemen bij geval het a.s. congres de eerste re- soinlie van het Partijbestuur ongewijzigd zon goedkeuren. Is Het Volk wel ingelicht, dan zou het voornemen zijn, om dan nog te Arn hem een vergadering te beleggen, waar een verklaring zal worden opgesteld. Jeze ver klaring zal twee hoofdpunten bevatten1ste dat de tegenstanders der landsverdediging, ondanks de uitspraak van het congres, in de propaganda hun standpunt zullen blijven ver dedigen; 2. dat zij zullen afwachten of inter nationaal de beide slroomingen op den duur in één partij vereenigd kunnen blijven. H. T. M. De president-commissaris van de Haagsche Tramweg-Maatschappijmr. D. van Houten, deed aan het Nederlandsche (Haagsche) Correspondentiebureau voor Dag bladen een. schrijven toekomen, waarin wordt medegedeeld ten vervolge op zijn aan het Bureau verstrekt bericht, dat ter vervanging van den tegenwoordigen direc teur de raad van beheer benoemd had den heer A. W. E. Wevcnnan. chef van de S.S. In Ned.-Indië dat berichten in anderen zin, welke in de bladen in omloop zijn gebracht, onjuist zijn. Het eenige punt, hetwelk nog roet den heer Weyerman moet worden geregeld; is diens titulatuur. De Haagsche Tramweg-Maatschappij is en zal bestuurd blijven als tot nu toe door haren raad van beheer. De heer Weyerman zal 6 Mei a.s. per stoomschip Tabanan uit Inddè vertrekken, ten einde zijne benoeming te aanvaarden. Ten slotte verzoekt mr. Van Houten de voorstelling tegen te spréken, als zoude het In zijne bedoeling lieren om in de toekomst als directeur der H. T. M. op te treden. Onkosten bij verpachtingen. Te Culemborg hebben de landbouwers in eene vergadering beraadslaagd, wat gedaan moet worden om de onkosten by do verpach tingen er al te krijgen. Men zal zulks beginnen aan te vragen bij het Kroondomein en daarna voor de ver pachtingen, die door den notaris worden ce- houden. adermoord. De Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam heeft den 28-jari- gen bootwerker Jan de Vries, die in den avond van 9 Januari zijn 53-jarigen vader Jurjen de Vries met een mes zulk een steek in den hals toebracht, dat de dood volgde,' veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, we^ gens mishandeling, den dood ten gevolge heb» bende. Het O. M. had vier jaar geéiecht ter zake van doodslag. Moordaanslag op een gevan genisbewaarder. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen den 27*' jarigen ketelmaker A. L. van G., gevangene' in de bijzondere strafgevangenis aldaar, we«ó gens poring tot doodklag op een bewaarder^ die levensgevaarlijk met een schoenmaker®» mes werd gewond, 10 jaar gevangenistrnfa gevraagd. Zwaar lichamelijk letsel. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak van den student baron v. P., die door de rechtbank wegens bedreiging met zwaar lichamelijk letsel het schieten in het jachtveld op twee veldwachters, die even wel geen letsel bekwamen tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld. Het gerechtshof heeft het vonnis der rechtbank bij verstek be vestigd. Schending van het brlefgo-* heim. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 45-jarigen kantoorknecht der Nederland sche posterijen, die terechtgestaan heeft we gens het wederrechtelijk openen van een aan de post toevertrouwden brief, veroordeeld tol zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank had dezelfde straf opgelegd No odlottigetwist. Woensdagavond liepen op den Schiodamschen dek te Rotter' dam vier vrouwen: M. C. F. van Naamen, J. Feldhuyser. S. de Brey en C. van Hat turn. Er ontstond twist tusschen hen over het feit, dat S. de Brey het tijdens dat M. van Naa men in de gevangenis zat „geweten'' zou heb-* ben met haar jongen- Na dat -de politie dc vechtenden had ge scheiden, begaf vrouw Van Naamen zich naar huis, knapte rich wat op en ging toen naar vronw Fcldhuyzer op den Schiedamschen dijk. Terwijl zij daar stonden te praten kwam vrouw De Brey weder voorbij en herhaalde zich de ruzie. Vrouw Van Naamen trok toen een mes cn stak vronw De Brey onder den arm, vermoe delijk in de long. Terwijl deze neerviel, boog vrouw Van TTat- lum zich over haar heen en kreeg toen een steek in den rechter onderarm. Naar het ziekenhuis gebracht, bleek vrouw De Brey bij aankomst overleden. De wond van vrouw Van Haltum bleek niet gevaarlijk. Vrouw Van Naamcp werd gearresteerd. Doodgedrukt. Dinsdagavond is de 13-jarige M. L, te OoÜgensplaat. bij het tram station aldaar, tusschen een paar rijdende wa gens der Rotterdarasche Tramwegmaatschap pij geraakt en doodgedrukt. Trapvan eenpaaad. Te Oude-Nie- dorp (N.-H.) heeft de arbeider N. Dinsdag avond een trap van een paard gekregen, ten gevolge waarvan de man is overleden. Fabriek afgebrand. De vernis- en oliefabriek van de fa. Hekelaar te Wormer- veer is gisterenmiddag afgebrand. Marktberichten, Eiemarrkt te W{jhe* Aanvoer 40000 stukz. Hoogste prijs f 4.50. Laagste prijs f 8.50 Gemiddeld f 4. Stemming vlug. Eiermarkt te Meppel. Aanvoer 7UOOO stuks. Hoogste prijs f 5.Laagste prijs f 3.76 Gemiddeld f 4.25. Stemming kalm. Garniz oen. De eecnsle luitenant der inüaaUerie R<. La- gaay is gedetacheerd tc Amersfoort als leer» aar aan den vaandrigscuJisus. De officier van gezondheid 2c kl. II. vaai Dalen, van hejt O.-I. leger, wondt 29 dezer tijdelijk ingedeeld bij het le bataljon Aan het 5e regiment infanterie Vrijwillige Landstorm. Het heeft W-1 wat voeten in de aarde Ge had, maar het is dan eindelijk look ook hier gekomen tot de oprichting van Vrijwillige Landstorm, dank zij vooral de onvermoeide pogingen van de heeren Landré en Vierdag. Gelijk wii gisteren reeds meldden, zijn er reeds 128 deelnemers en er zullen er stellig meer komen, zoodra nog enkele zwarigheden weggeruimd zijn. Zoo moeten er bijvoorbeeld eenige patroons zijn, die bezwaar maken hun bedienden of knechts éénmaal in dc week één uur vroeger vrij te geven. Zelfs werd er geklaagd over patroons die tegenwerkten en van deelneming trachtten af te houden, door de zaak tc bespot ten. Aan den anderen kant moeten er ook jongelui geweest zijn, die hun patroon om i'en tuin leidden en veel langer vrijaf vroe- ten dan ïioodig was. Maar gelukkig zijn dat aliemaal uilzonderingen, waarvan men, naar wij verwachten, weldra niet meer hooren zaL Onder de zeer jonge lieden (tot 18 jaar) schijnt de animo groot er te zijn dan onder d* cuderen. Onder deze zijn er van die vrien- dengroepjes die stellig allen zouden meedoen als er maar één het voorbeeld gaf. Wie me-1 ook gaarne zou zien toetreden, zijfc dc gepasporteerden en gepensionneerden. Waarom talmen dezen? Als het er op aan komt, zullen z toch tot den actieven dienaf cpgeroepen worden. En nu kunnen zij van goeden dienst zijn voor leiding en kader. Bij de oefeningen zal zooveel doenlijk reke ning gehouden worden met den tijd en d# wenschen der deelnemers. Eenige dienstdoen de officieren Lebben zich reeds hiervoor be schikbaar gesteld. De keurin" zal vlotter gaan dab In den be* gjime, daar er meer per dag gekeurd xullea worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3