Uit den omtrek. dement de luitenant-kolonel F. R. van Roy en, allen van den staf; eervol ontslagen Ier zake zijner benoeming tot directeur der Nederlandsche Bank mr. A. Moens, directeur-secretaris der Bank, en benoemd tot directeur-secretaris mr. G. H. M. Delprat, thans secretaris van het bestuur der Bijbank van dc Nederlalndsche Bank; benoemd tot belasting-ontvanger te Sluis 'J. de Vroom, commies-verificateur der di- reote belastingen te Rotterdam; tot belasting-ontvanger te Lekkerkerk M. de Beer. thans te Alkemade; voor 1 jaar belast met de betrekking van belasting-ontvanger te Venraai], L. F. M. la Rose, verificateur der invoerrechten en accijn- cen te Maastricht; benoemd bij het reserve-personeel der land macht bij het le regiment vesting-artillerie tot reserve-2e luitenant de vaandrig C Brasser, van het korps. Maatsch. van Weldadigheid. De Maatschappij van Weldadigheid te Fre- denksoord ontving van de Koningin een gift groot f 500. Nederland en de oorlog. Brabant en de landstorm uitbreiding. Men schrijft aan het Hbld.: IkL is wei een eigenaardig teeken des tiids, dat het nieuwe wetsontwerp in zake uitbrei ding van den landstorm, in het zuiden des lands met groote instemming is begroet en dit klemt des te meer, waar vooral de plattelands bevolking van Noord-Brabant steeds heel wei nig gevoeld heeft voor de miiilaire -zaak. De bevolking, vooral de kringen der landbouwers en industrie-arbeiders stonden zelfs voortdu rend ecnigszins wrevelig, om niet te spreken •wan vijandig, tegenover alle militair gedoe. •Hoofdzakelijk sproot deze houding voort uit den nuchtercn, zakelijken aanleg van den JKoordbrabanlschen boer en werkman. Deze categorieën hebben in hoofdzaak maar twee levensidealen, n.1.:primo: hel zoo goed moge lijk voorzien in hun levensonderhoud, en se- cundo: in volle teugen mede ie leven in kerke lijke en tradilioneele plaatselijke feesten en ontspanningen. Alle andere voorvallen laten bun volkomen koud, en zeer z.eker aangele genheden. waarbij het individu aan zekere tucht en dwang was onderworpen, zonder dat daarbij eenig materieel voordeel was te be halen! En ziedaar nu ineens, een bijna algemeen genoegen dat pogingen worden aangewend om onze weermacht te versterken. Zelfs de vrou wen, de moeders, die anders overal, of 't Bra bant of Noord-IIolland betreft, het eerst er voor bezorgd zijii, dat mannen en zonen on der dienst moeien, keuren 't goed dat ook zij. die nog nooit gediend hebben, thans zullen moeten medewerken om 's lands weerkracht te verhoogen; wel eigenaardig en een scherp teeken des tiids is het, dat zoo'n eenvoudig dorpsman. die nauwelijks een districtsblaadje leest, in ieder geval niet heel veel van den loop der hedendaagschc politieke en militaire gebeurtenissen begrijpt, al hoort hij er dan ook wat van, een logische redeneering in ver band met onze militaire politiek doet hooren, die den intellectueel verstomd doet staan! „Ze hadden der "in Den Haag nl veel eer der voor moeten zorgen, om minstens een 600 700 duizend man kant en klaar le heb ben. Hoe grooter het leger, hoe beter het is uitgerust, des te minder wordt de kans dat ze ons in grond of goed zullen probeeren te be naderen. Het kan alleen maar geld kosten en dat is altiid nog wel te verdragen en op te brengen. Zijn we echter slap en min, dan dur ven ze ons veel gauwer aan en daardoor wordt de kans grooter dat het in plaats van geld alleen, ook nog goed en bloed kan gaan kos ten!" Zoo luidt overal stereotiep de redenee ring, die hier uit het Brabantsch dialect en zinsvorming, in Nederlandsch uitspraak is overgezet. Pr ij zen varkens vleesch. Naar reeds kortelijk gemeld, heeft de mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel ean de burgemeesters een circulaire gericht betreffende het Rijks Centraal Bureau tot re geling van den afzet van varkens en varkens vlees ch. Omtrent de prijzen van het varkens vleesch wordt daarin gezegd: De beschikbaarstelling van varkens heeft in onderscheidene gemeenten een verlaging van den detailprijs van varkensvleesch ten gevolge gehad. Dit is niet overal zonder eenige moeite lot stand gekomen, en ook de bereikte resul taten zijn niet overal gelijk. Vermoedelijk heeft dit aanleiding gegeven tot de vraag, die van verschillende zijden tot mij gericht is, om roor de verschillende soorten van varkens vleesch minimum-prijzen te bepalen. De om standigheden zijn evenwel in de onderschei den gemeenten zoo uileenloopend, dat ik voor deze waar een vaststelling van voor het ge- heele land geldende maximum-prijzen minder geschikt acht. U in dezen geheel en al de vrije hand laten de. heb ik toch de eer u in overweging te geven, maatregelen te nemen om te voorko men, dat dc slagers tweeërlei detailprijzen ge- öruikc-n, n.l. den lageren alleen zoolan-g de voorraad vleesch van de beschikbaar gestel de varkens strekt. Deze verkoopswijze geeft zoo weinig waar borgen voor een eerlijke toepassing, dat ik haar zeer ongewenscht acht. Ook acht ik het zeer doeltreffend, in eiken winkeL waar dit vleesch verkocht wordt, op van de straat af goed zichtbare wijze een prijslijst te doen ophangen. Mochten door u, gebruik makend van de u lij art. 76a der Levensmiddelenwet verleende >evoegdheid, voor uw gemeente maximum prijzen worden vastgesteld of op andere wijze een prijsregeling van het varkensvleesch in uw gemeente getroffen worden, dan verzoek Ik u, daaromtrent mededeeling te willen doen aan het Rijks Centraal Bureau. Huidenuitvoer. Het Comité van Huidenhandelaren heeft »aa den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel het volgende adres gericht: Nadat in de maand September van het vo rig jaar het uitvoerverbod voor huiden is uit- geviardigd, hebben ondergeteekenden, uitge- zonierd eenige concenten» die in den beginne ver*trekt zijn, geen noerEtnswaardiocn afzet gehad, voor speciale artikelen die mede on der het uitvoerverbod vallen. Deze goederen nl., paardenhuiden, veulen- vellen, vette vellen, pinken en grasvcllen, waarvan de voorraad hier te lande dan ook abnormaal groot geworden is, waartegenover staat, dat deze goederen in hot geheel niet, of hoogstens voor 3 4 hier te lande ver bruikt worden. Veilig kan door ons worden beweerd, dat sinds het bestaan van het uit voerverbod geen 2 van de productie door de binnenlandsche industrie is gekocht. Wel is beweerd, als zoude de industrie, bij gebrek aan andere grondstoffen, deze artike len er voor kunnen remplacecren, doch hel zal Uwe Erccllenlie wel bekend zijn, dat in- tussdhen enorme hoeveelheden exotische hui den zijn ingevoerd, waardoor de inlandsche soorten zouden moeten worden gerempla ceerd en kan men dus veilig deze onder stelling laten varen, nu wij reeds gedurende circa 9 maanden tevergeefs gewacht hebben. Thans echter noopt ons de noodzakelijk heid, Uwe Excellentie nogmaals te verzoeken ons op een of andere manier met raad of daad bij te staan, opdat wij alsook de geheele klein handel, niet voor enorme verliezen cn stop- ze! i en onzer zaken zuilen komen te staan. Immers, indien deze genoemde artikelen, reeds eenige maanden in het zout gelegen hebben, kunnen zij zonder verdere bewerking in de looierij, het warme seizoen niet door staan en kan zelfs in enkele gevallen algeheel bederf niet uitblijven, waarmede duizenden en duizenden guldens nutteloos zouden verloren gaan. Reden waarom wij LTwe Excel lentie nogmaals eerbiedig verzoeken, met het oog op het naderende warme sjizoen. zoo spoedig mogelijk, afdoende maatregelen te willen nemen, ten einde ons en de geheele kleinhandel voor deze schade tc vrijwaren. Een nog langer wachten, kan voor velen tot een ware ramp leiden. Het Comité van Huidenhandelaren in Nederland. Nederlandsche handel. Men schrijft uit Parijs aan de N. R. Ct.: Het Pelit Journal bevat een artikel van haar bijzonderen berichtgever in Den Ilaag over hel voorzien van levensmiddelen van Duilsch- land door Nederland. De Fransche journalist had in de Nieuwe Rotterdamsche Courant een advertentie ge plaatst, waarin gezegd werd, dal een Duitsche firma van den eersten rang aanbiedingen van verbruiksartikelen vroeg, enz. Het antwoord was een stroom van brieven mert groole offer ten. Uit de woorden van den journalist blijkt, dat zoo die aanbiedingen bewijzen, dat er handel met Duitechland bestaat, ze niets be wijzen ten opzichte van contrabande of fraude. De correspondent van het Petit Journal knoopt vervolgens aan den uitslag van zijn on derzoek o.m. Beschouwingen vast over het werk van de Overzee Trust-Maatschappij, over den Nederlandschen uitvoer, de consen ten voor uitvoer, die, volgens de verklaringen van een Nederlandsch koopman de mogelijk heid tot fraude opent. Het artikel verdient de aandacht om het economische gedeelte, maar vooral verdient het die om het slot. Daarin leest men: „Dezer dagen zeide een zeer hoog geplaatst Fransche persoonlijkheid in Den Haag mij: iedere zak aardappelen, uit Holland uitgevoerd, kost ons vijftig soldaten. Ik vroeg of er niet een af doend middel bestond om aan dien handel een 'eind l'e maken. Het antwoord luideja, maar het brutale karakter van het middel sluit den bondgenooten tegen de borst. Toch zijn wij genoodzaakt door achtereenvolgende maatregelen dat middel toe te gaan passen.'' Een tragisch oorlogsgeval. De Maastrichtsche correspondent van Dc Tijd meldt aan zijn blad: Een tragisch geval, ten gevolge van den oor log en de Duitsche bezetting van België is al hier voorgekomen. De heer V. uit Hasselt scheen een overigens vrij onschuldige briefwisseling te hebben onderhouden met betrekkingen over de grenzen. De scherp con- troleerende Duitschers kwamen die briefwis seling op het spoor en wilden den heer V. ge vangen nemen. Maar hij kreeg er de lucht van, en week tijdig uit. Toen zijn vrouw hem derwaarts trachtte te volgen, werd zij bij de grens aangehouden, over de verblijfplaats van haar man onder vraagd, deerlijk toegetakeld.en onder harde omstandigheden opgesloten in een gevange nis, waar zij eerst een zenuwcrisis kreeg en toen volslagen krankzinnig werd. Naar het gesticht te Munsterbilsen overgebracht, bleef zij dag en nacht jammeren om haar man. Eenige notabelen, ondersteund door den haar behandelenden geneesheer, drongen er bij de militaire overheden op aan, haar de gelegen heid te geven, voor eenigen tijd naar Neder landsch grondgebied te gaan. Wellicht zou het weerzien van haar echtgenoot den waan zin wegnemen en haatr gestoord verstands vermogen herstellen. Terwijl dit alles aan gene zijde der grens geschiedde, werd aan deze zijde een schrik kelijk zielsproces afgespeeld. Dc man werd ingelicht over den toestand zijner vrouw, en wilde zich, op gevaar af van gevangen te worden genomen, op het door Duitschers be zette gebied begeven om zijn vrouw te halen. Slechts goede vrienden wisten hem te over reden, geen gevolg te geven aan dit voorne men. Eenmaal konden zij hem slechts met geweld terughouden. Intusschen begon ook hij, door smart en angst gebroken, teekenen te ge ven van een dreigende zinsverbijstering. Op zekeren morgen wist hij ongezien te ontvluch ten in de richting der grenzen. Amper had hij eenige schreden op Belgisch gebied gezet, of de grenswachten namen hem gevangen. Den zelfden dag, dat V. gevankelijk Aken werd binnengebracht, kwam zijn krankzinnige vrouw te Maastricht aan, aldoor roepend om haar man. Thans zijn er twee krankzinnigen I Smokkelen in het kinderkus sen. Te 's Hoerenberg heeft de grenswacht verschillende vrouwen uit Emmerik aange houden. die met een kinderwagen kwamen «mokkelen. Vleesch, meel enz. werd ^>or dit doel geborgen in een kinderkussen waarop «en kind rustte Zekerheidstelling Rijksamb- tenaren Uit het jaarverslag 1914 der Ver- eeniging van tot Zekerheidstelling verplichte Rijksambtenaren blijkt, dat hel afgeloopen jaar tot een der gunstigste zou hebben be hoord, wanneer niet de oorlogstoestand aan leiding had gegeven tot een groote verminde ring van de vaarde der fondsen. Slechts één tekort van 250 behoefde te worden aangezui verd. Daarentegen werd van een tekort van vorige jaren 305 84 terug ontvangen, zoodal dientengevolge zelfs een klein voordeel te boe ken viel. Het verlies op de fondsen was echter vrij aanzienlijk. Het geheele verlies bedroeg 17.566.76^. Met het oog op de solide beleg ging mag men gerust aannemen dat -dit ver- lie>s te zijner tijd terecht zal komen en dat in volgende jaren daardoor winst zal zijn te boeken, wordt in hel verslag gezegd. Aan het einde van het afgeloopen jaar was de Vereeniging borg voor 4805 leden en gewe zen leden voor een bedrag van 15,035,754, terwiil door 4441 leden over een bedrag van ƒ14,336,188 jaarlijksche bijdrage verschul digd was. In 1914 werden 235 leden aangenomen. De winst- en verliesrekening sluit met een voordeelig saldo van 16,442.SS$. Een prijsvraag. De Internationale Vereeniging voor de Rubber-Cultuur in Ned.- Indië heeft de volgende prijsvraag uitgeschre ven: De Vereeniging verlangt: I. een volledig ontwerp van een compleet ruhbea-bereidingsetablissement, waarbij het product hoofdzakelijk tot „Smoked Sheet' wordt verwerkt. De volgende prijzen worden uitgeloofd: Voor de beste beantwoording. een prijs groot ƒ1500 deze prijs kan voor dc helft worden uitgekeerd, indien slechts een der beide beantwoordingen een bekroning wordt waardig gekeurd; een prijs groot 500 voor de daarop vol gende verdienstelijke beantwoording. Dc bekroning der inzendingen zal plaats hebben vóór 1 Juni 1916 door een commissie, door de Vereeniging aan te wijzen. De inzendingen moeten gesteld zijn in het Nederlandsch, Engelsch. Duitsch of Fransch en ingediend worden vóór 1 Maart 1916 ten kantore der Vereeniging, Kneuterdijk 13 te 's Gravenhage. alwaar nadere bijzonderheden te bekomen zijn. Rosarium te Arnhem. Het Rosa rium, dat door de vereeniging „Nos Jungunt Rosae" te Arnhem op het landgoed Sonsbeek, is aangelegd, is thans vrijwel gereed. Zaterdag 26 Juni a.s. zal het Rosarium of ficieel geopend worden voor genoodigden en dan van af Zondag 27 Juni af dagelijks voor het publiek te bezichtigen zijn, op nader aan te geven uren. Het ligt in de bedoeling van het bestuur iederen tweeden Zondag van de maand, te beginnen met Zondag 11 Juni a s. gelegenheid te geven hel Rosarium kosteloos te bezichtigen. De bedevaarten naar den Heili gen Put. Men schrijft uit Den Briel aan de N. R. Ct. Het was op den 6den Augustus 7914. Een groote emet bg over de menschen. Bedeston den werden gehouden. Eiken avond ging men naar 1 ed met de gedachte, dal dit nu voor den laalslen keer in den wel gelukkigen, te weinig gewaardeerd en tijd des vredes was- Eiken morgen slond men op, in den angst we derom een jobstijding le zullen hooren. Toen, op dien Donderdag was hel, dat ik iete zeer vreemds zag. Een wagen vol man nen in wonderlijke kleedij en in allerlei stan den op die open kar slaande. Dichterbij ge komen ontdekte ik, dal het de beelden der 19 Gorcumsche martelaren waren, die voor alle veiligheid van de buiten de vesting gelegen kapel naar de stad gevoerd werden. Eens, eeuwen geleden, waren zij door den onbarm- hartigen Lumey buiten Den Brie! gejaagd om daar ter dood gebracht te worden. Nu kwa men hunne afbeeldsels bescherming zoeken in diezelfde stad. Maar in bei-de tijden was de wereld vol brand van oorlog. Die vrceselijke dagen van Augustus zijn voorbij. De kapel is heropend, de beelden der 19 martelaren zijn op hun ecreplaats hersteld, de processies van heinde en ver hebben he den weder een aanvang genomen. Het is, alsof dc prachtige Junimaand een symbool is van de rust en het geluk der wereld. Maar wie hét beleefd hebben, kunnen de vlucht der 19 martelaren nooit vergeten. Zondagssluiting met hinder nissen, Men schrijft uit Oud-Beierland, d.d. Juni, aan het N. v. d. D. In de laatstgehouden zitting van den Ge meenteraad alhier werd bij politieverordening bepaald, dat lokalen met vergunning des Zon dags alléén geopend mogen zijn des ochtends vóór 9 uur en van 11$ tot 4 uur. De voorstan ders van Zondagssluiting hadden zich eerst vergewist dat Burg. en Weth. van Nieuw- Beierland aan den Gemeenteraad aldaar zou den voorstellen een gelijke bepaling in de verordening op tc nemen, hetgeen nooddg was, omdat twee café's, onder de gomeente Nieuw-Beierland behoorende, doch in on middellijke nabijheid van de kom der gemeen te Oud-Beierland gelegen, anders niet tot slui ting zouden kunnen geawongen worden. De verordening werd goedgekeurd en van Gede puteerde Staten terug ontvangen en moest heden in werking treden. De buffethouder van het wachtlokaal der Rotterdamsche Tram nu weigerde te sluiten, op grond dat een wachtlokaal niet tol slui ting kon worden gedwongen. De houder van een theetuin, sloot zijn loka liteit, doch weigerde den theetuin te sluiten op grond, dat de Drankwet aan den Gemeen teraad wel dc bevoegKTeid geeft, ora een ver- ordeuin gop de sluiting van lokaliteiten te ma ken, doch mei om de sluiting van de aanhoo- righeid van hun lokaliteiten te gelasten. Daar volgens de Drankwet een vergunning voor een lokaliteit ook geldt voor de aanhoorigheid mocht hij in zijn tuin vrij schenken. Ook de beide op het grondgehied van Nieuw-Beierland gelegen café's bleven open. Inmiddels werd het voorstel tot het opnemen van een gelijkluidende bepaling in de politie verordening van Nieuw-Bederland ale ill de Oud-Beierlandsche verordening door den Ge meenteraad van Nieuw-Beierland verworpen. Alleen de burgemeester-raadslid- en de beide wethouders stemden vóór. Verboden uitvoer. Hel O M. bij de Rechtbank te Leeuwarden heeft 14 dagen ge vangenisstraf gevraagd tegen den koopman R. P. ie Minnerlsga, die in Jan. j.l. heeft getracht 6000 K.G. aardappelen meer naar DuiUchlantf uit te voeren dan waartoe hij verlof had. Het O. M. vorderde voorts verbeurdverkla ring der ie "Winterswijk in beslag genomen aardappelen. De Utrechtsche Landbouw- Onderlinge. In hotel „de l'Europe" te Utrecht werd Be den, 12 Jund de algemeene vergadering ge houden van de Utrechtsche Landbouw-Onder- linge, onder leiding van den heer mr. H. J. Doude van Troostwijk. Uit het jaarverslag over 1914 blijkt, dat op 31 December waren aangesloten 354 landbou wers. Er hadden in 1914 plaats 45 ongeval len. Een der ongevallen had den dood van den getroffene tengevolge. 39 ongevallen wa ren binnen twee maanden afgeloopen, terwijl 5 ongevallen langer dan 2 maanden duurden. Van deze 5 getroffenen moesten er reeds twee blijvend invalide wonden verfdaard. Aan hen werd een blijvende uitkeering toege kend naar gedeeltelijke invaliditeit. Twee an deren zijn nog niet hersteld. In hoeverre het noodig zal zijn ook aan hen een blijvende uitkeering toe te kennen, valt nog niet te zeg gen. Een arbeider die in 1912 door een onge val werd getroffen, aan wicn drie jaren lang de beste zorgen in een ziekenhuis werden gewijd, waarvoor de kosten reeds 1800 heb ben bedragen, is thans op medisch advies blijvend invalide verklaard. Hij is tliams zoo ver. dat hij het ziekenhuis kan verlaten, doch tot product ie ven arbeid zal hij niet meer in staat zijn. Hem wordt een blijvende rente toe gekend. waartoe een contante waarde van ruim ƒ6000 wordt gereserveerd Voor een minder krachtige organisatie dan de La udbouw-Onderlmge zou het vrijwel on doenlijk zijn geweest om in een dergelijk ge val afdoende schadeloosstelling te verleenen Als ooirzaken van de ongevallen worden ge noemd: voertuigen C, paarden 3, hoornvee 5, landbouwmachines 2; val -\an den arbeider 6; ml van een voorwerp 1; bekne-llimg 3, snijdende werktuigen 4; infectie 7; oogkwet sing 1; breken van gereedschap 1; verdrinken 1; diverse oorzaken 2, krachtsinspanning 3. Aan de weduwe en hare resp. kinderen beneden den 16-jarigen leeftijd van den ten gevolge van bet hem overkomen ongeval over- l' 'en arbeider werd een blijvende rente ver leend. Dc ongevallen drie door de Utrechtsche Landbouw-Onderliage wcütlen behandeld, hebben opnieuw bewezen dat het landbouw bedrijf geenszins gevaarloos is. De getroffen landarbeiders resp. de nagelarten betrekkin gen van den overleden arbeider zijn, doordat de patroons lid van de Landbouw-Onderlinge zijn, geholpen. Zo hebben van de Landbouw- Onderiinge een steun gekregen, die hun an ders nret zou zijn verleend, omdat voor dc Land'bnuw-Ongevallen-Verzekering nog geen wet bestaat. De onkostenv, die voor de patroons op deze verzekering komen bedragen 1.37 por ƒ100 jaarloon, of voor een knecht die 400 loon per jaar verdient, worden de kosten 10$ cont per week. Voor deze kleine uitgave worden ook dc geldelijke gevolgen van de zwaarste ongeval len gedekt. De ziekte-verzekering voor inwonend per soneel heeft zich gedurende het verslagjaar wederom belangrijk uitgebreid. Er zijn thans 4 afdeelingen in werking. De gemiddelde kosten per verzekerde be droegen ƒ2.54 per jnnr Juni 1915 Van den Hak op den Tak. (Weekpraalje). Hoe moet men over boord springen? Het is een actueel onderwerp, wanrover een Amenkaansch tijdschrift uitweidtHoe moet men over boord springen? Tegenwoordig toch komt het herhaaldelijk voor, dat de bemanning van door duikbooten verraste schepen het „sauve qui peut" hooren en dan, zooals ze zijn, over boord moeten springen- In het algemeen wordt beweerd, dat men het beste doet, zich zoo spoedig mogelijk van z'n zwaarste kleedingstuk- ken te ontdoen. De Japansche maritieme auto riteiten zijn het daarmee echter niet eens. De Japansche matrozen hebben instructie, vooral die zware kleeding niet uit te doen, wanneer zij wegens het zinken van het schip of om eenige andere reden te water moeten springen. De Amerikeansche deskundige geeft de volgende verklaring: Bij het plotselinge te water geraken vormt zich tusschen de kleedingstukken samen geperste lucht, die niet alleen in staat is. den drenkeling drijvende te houden, doch ook hem de plotselinge gewaarwording van natheid en koude bespaart. En dit is zeer veel waard. In de „Vosslschc" klaagt iemand er over dat de Duitschers nu alweer hun taal een zuivering moeten doen ondergaan nu zij er een nieuwen vijand bij hebben gekregen. Eerst waren het de Fransche spijskaart, de winkelopschriften, de mode-uitdrukkingen, de begroeiingen die herzien moeten worden om vooral niet Fransch of Engelsch te klinken en nu komt er weer wat anders aan de beurt. Of eigenlijk 't zelfde, maar dat te Italiaansch klinkt. Bijv.de „Italienische Salat". Wat moet men daar nu mee doen? En dan de „Siësta", die nu meer gehouden kan worden. In de zomerhitte mag geen „logia" meer lokken en de eigenaars van muziektuinen en tivoli'9 kunnen met hun „Italieansche nachten" wel eindigen. De lief hebbers van de „mandoline" en de „guitaar" moeten in het openbaar een beetje oppassen met hun instrumenten. Het geluid is al te Italiaansch voor het oor van het volk. Ook is het gedaan met het „dolce far niente" maar daaraan zijn de Italianen niet alleen schuld. Sedert Augustus 1914 dacht niemand in Duttsch- land nog daaraan. Dante, Bocaccio, Manzon!Carduci, Serao, Negri en Bracco moeten op de boekenplanken blijven en wie Italiaansche muziek wil hooren, zal ver moeten loop en. Het „Sancta-Lucia"-lied, ta Duitschland nog al populair, staat op d«n index en de oplage van d'Annunzio's vertaalde werken zi;n voor den uitgever in Duitschland een strop. De technische muziektenniiiologie is er zeer erg aan toe. Hoe zelfs moeten autoriteiten als Bismarck hun gevleugelde woorden verliezen. Want als de Beiersche en Oostenrijksche troe pen succes hebben, dun heet 't voortaan„Naar Conossa gaan we toch Ook in Zwitserland heef: de oorlog een aan tal namen in het leven geroepen, die men voor heen als zoodanig niet kende. Bij ons waren de verboden namen gewoonlijk afleidingen, van do begrippen, waardoor zich da oorlog voor ons kenmerkt, namelijk mobilisatie en neutraliteit. In Zwitserland ligt echter een partijdigheid tan grondslag bij de voornaamkeuze. De overheid der politie van het kanton Bern heeft het althans noodig geoordeeld tegen deze mode te waarschuwen, op grond van het feit dat men toch in de toekomst niet een klas voè Hindenburgers. Joffres, Bülows, Cortelnauz Klucks, Pau's, Heringers, GalKenis of French*» kan hebben. De oorlog oorzaak en aanleiding van 700 veel is ook aanleiding geweest, dat men volkstelling in het Vaticaan heeft gehouden Het aantal personen, dot direct afhankelijk is van den Heiligen Stoel of binnen het Vatl* caansch Rijk woont, is zeer groot. Hoe groot wist men tot voor kort niet Onmiddellijk na het uitbreken van den grooten wereldoorlog heeft Kardinaal Merry del Val gelast, dat er een volles- telling zou worden gehouden van alle personen, die in de Apostolische paleizen wonen cn dcor het ontvangen van salarissen, rentes e. d. di rect of indirect met den Heiligen Stoel in be trekking staan. Destijds meende men. dat hiervan het doel was materiaal te verzamelen voor de bezuini ging. De zaak werd onderbroken door den dood van Paus Pius X. Zijn opvolger Bened'ctus XV stelde Gasparri tot Zijn secretaris aan. Deze nam de onderbro ken taak op. doch kenneliik met een ander doel. Hij nam vooral nota van de nationaliteit der be trokken personen. Het resultaat der volkstelling is dezer dagen gepubliceerd. Het ziin niet minder dan 3274. personen van Italiaansche nalionali'eit en 625 buitenlanders. Ook de dierenwereld is niet buiten den in vloed van den oorlog gebleven. Het kanonge bulder heeft een merkwaardigen invloed op de dierenwereld. H^t maakt ze onrustig, zenuw achtig, soms zelfs wild. Vooral de vogels wor den spoedig door het kanongedreim beïnvloed- Ze vliegen heen en weer, en als zij eindelijk in een veilig land aangekomen ziin, vinden zij het dikwijls niet geraden, weer terug te keeren naar het terrein van den wereldbrand. Zoo komen in heel Be^ë op het oogenblik veel minder vo gels voor dan in andere jaren. Interessante mededeelingen omtrent een ander ziin ihdertïrd nvM'ccerd jn het Raliaar- sche tijdschrift ..Diana" Het zijn observeties, die gedurende de belegering jn Parijs in 1871 ge daan zijn. Bij de eerste schoten der zware ar tillerie vlogen de <?":vcn mus-chen. sorecuven en zwarte lijsters zeer opgeworpen heer en weer De kinnen en eenden werden eveneens angstig, zij verheten het erf en sloten zich op in de don kerste hoeken en gaten. D« katten slopen naar den kelder, en lienen dunr voortdurend te ijsbe ren. De ^cmverikkon van de velden vlogen naar de stad toe. en probeerden daar een veilig plaatsje te vind«»-> HPt erheen wel, of er een groote volksverhuizing in het dierenrijk plaats hed. Deze algemeene consternatie in de dieren wereld duurde twee of drie dagen, maar toen was de tird daar. dat de dieren hun vroegere woonplaatsen weer opzochtenzij waren aan den oorlog gewend. Zoo kwam het dikwijls voor, dat vogels in de onnrddelliike n^-heid der kanonnen vlogen om broodkruimeltjes 00 te pikken. Uit d^- waarnemingen le'dde men af. dat de dieren z'.c snel een nieuwen toestond aanpassen, en dat de vogels en ook de andere dieren betrokkelijk zich van den oorlog riet veel aantrekken. Een zekere Dr. Me'chior heeft in het Berliner Kl'nische Wochenschrift ernstige bezwaren in gebracht tegen de gewoonte in het Duitsche leger om het horioge in een riempje aan de linkerhand fe dragen zooa^s dot in de dames- wereld heel gewoon is- Hij heeft n.l. een zeer ernstige verwondmg van het linkeThandgewricht waargenomen, die ontstaan was doordat een kogel het horloge had getroffen. Behalve de eigenlijke kogelwond. waren nog allerlei bescha digingen ontstaan, doordat deelen van het hor loge, glas en mei aalsplinters, in het vleesch ge drongen waren; wat een lichte wond had kun nen zijn, werd een zware. Een officer, die beter op de hoogte is van het leven aan het front, komt in de Köln. Ztg. 'epen de meening van Dr. Melchior op. Hij waarschuwt in de eerste plaats tegen der gelijke kran'enberichten. die veel meer indruk maken dan men denkt en die heel wat bezorgd heid kunnen wekken bif allerlei mcnschcn, die misschien juist van p'an woren om aan bloed verwant of vriend zoo'n armband te zenden of erger nog, die reeds" gezonden hadden en nu dadelijk ongerust zijn, dot zij de oorzaak mee ziin van leelijke verwondingen. Indertijd is er ook gewaarschuwd tegen glan zende bruine beenstukken, die den man, die ze droeg, dadelijk kenbaar zouden moken. Men heeft ze toen grijsgroen laten maken. Totaal onnoodig, want voor het aanbrengen van de ge- wenschte kleur zorgt de omgeving welstof er vuil nemen den glans en de kleur wel weg. Wat nu het horloge aangaat, de so'daten an vooral de gegradueerden willen er een hebben om te weten hoe laat het is. Dat verwondingen kunnen voorkomen, zooals Dr. Melchior die schilderde, spreekt van zelf. Maar sedert on heuglijke tijden heeft elke soldatenbroek een horlogezalqe, rechts van voren. Dat moest wel, want een vest is geen deel van de uniform en al droeg de soldaat een vest met een zakje voor 't horloge, don hod hij aan dit laatste weinig, omdat het telkens losknoopen van den wapen rok om te zien hoe laat het is, veel te omslach tig zou zijn, waarbij nog bedacht dient te wor den, wat de man verder alzoo mee te dragen heeft over de jas: koppel po#' houder, verre* kijker, kaartensasch enz. Bovendien komen schoten in den buik ovoQ veelvuldig voor als treffers aan de linkerhNBO en niemand zal ontkennen, dat een schot in buik wel zoo levensgevaarlijk is als een sritot in den arm. Het geval, dal Dr. Melch o waargws^* men, is misschien iets heel «ree» veel komen er van dien^aard niet voor. De bedoelde officier ertdigt met de °T,B king, dat de oorlog nu eenmaal geen leveBP»*r zekering en dat de wegen, die kogels naatsplinters nemen, vaak wonderbaar zij» KEUVELAA*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6