ping det wij onze lezers er 200 lang mee pezig hielden. Maar de Standaard weet zeer wel, dat voor een deel der „kleine luyden", die zij bezig is te bewerken, dit geen „klei nigheden" zijn. Ware het daarom niet be ter geweest, dat zij het artikel over den Jean qui pleurt en den Jean qui rit maar in de pen had gehouden P Men zou uit een en ander opmerken, dat Dr. Kuyper omtrent eigen christelijke kringen al even weinig op de hoogte is als omtrent de Witte. De Standaard antwoordde gisteren avond aldus: „In de Nederlander vinden we opgemerkt, dat de oud-Minister Mackay met collega's, en evenzoo enkele andere door ons bedoelde Staatslieden van Chris- telljken huize, die in de Residentie woon- 'den, toch wel zich als lid bij een der aldaar bestaande Sociëteiten hadden laten opne men. Ook was hiervan nooit i$ts ter oore ge komen- Toch willen we gaarne aannemen, dat de redactie van de Nederlander bij deze haar opmerking op juste gegevens afging. En is dit zoo. dan blijkt hieruit, dat ten deze de juiste kennis der feiten ons ont brak. Nooit had een der door ons bedoelde heeren ook maar met een enkel woord van zulk lidmaatschap bij ons gewag gemaakt." Berichten. De Staatscourant van Zaterdag 26 Juni bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen met dank mr. H. J. van der Poel Hiddiingh als rechter in de rechtbank te Arnhem benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Heerenveen H. Fabcr, commies le rang in het Huis van Bewaring te Breda benoemd tot hoofdmacliinist-electricien bij de Rijks-electricileitswerken te Hanswecrt E. van Dijk te Rhenen tot notaris te Zwolle A. M. Schaafsma, can didaial-notaris aldaar; benoemd tot officier-adjudant bij het Ko ninklijke Koloniale Invalidenhuis Bronbeek de gepensionneerde kapitein der artillerie van het Indische leger H. G. J. Smits bevorderd bij de mariniers tot kapitein de lc luitenants C. J. van Loenen en C. J. 0. Dorren. H. M. de Koningin-Moeder gaf wederom bliik vxan Ilare belangstelling in het personeel der Marine door aan de Vereeniging „Onze Vloot" een bedrag van f 100 toe te zenden, als bijdrage ten behoeve van de ontspanning van dat personeel. De bevredigingscommissie in lake het onderwijs hield heden in het gebouw der Tweede Kamer eene voltallige ïergaderiug. Begrooling voor 1910. Aan alle departementen is thans de begrootingsanbeid voor het volgende dienstjaar ter hand geno men. Onder w ij ssubsidies op de volgende begrooting. Het verluidt in ■welingelichte ondetrwijs-kringen, daft de be grooting van Binnenlandsche Zaken voor het nieuwe dienstjaar de blijken zal dragen, dat de minister oegenover de onderwijssubsidies niet in die mate eene afwerende houding zal aannemen als hij de begrooting van het loo- pende dienstjaar door de omstandigheden strikt geboden was. Ge pens, s cho u l-bij-n a cht D. J. We ij 6. In den ouderdom van 74 jaren is heden te Den Haag overleden de heer D. J. Weajs gepens. sdhc-ut-fbij-nacht titulair. Na ongeveer dertig jaar deei te hebben uit gemaakt van het officierskorps onzer marine, verliet de thans ontslapene in 1891 ais kapi tein ter zee, tot welker rang hij in 1886 was bevorderd;, den zeedienst. In 1902 werd hem de titulaire rang van 6chout-bij-nacht toegekend. De heer Weijs was ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde en ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, terwijl hij levens gerechtigd was tot het dragen van het reretecken voor belangrijke krijgsvearrichtin- gen voor expediliën naar Atjeh en naar Sa- ma langan De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandag len half twee vanaf het 6terfhuis naar F.ik-en-Duinen. De overledene mocht meerdere malen mi- nMerieele tevredenheidsbeUiigingcn oogsten voor de wijze, waarop hij een hem opgedra gen taak ten uitvoer bracht of zich in moei lijke omstandigheden van zijn plicht wist te kwijlen. Ter gelegenheid van de expeditie legen Sa- aiabangan, van 8 Augustus—30 October 1877. werd hem 'skonings bijzondere tevredenheid betuigd. Het ridderkruis der Militaire Wil lemsorde verwierf hij zich door zijn gedrag bij de tuchtiging van de kampong Maoenoera (Flores). Nederland en de oorlog. üitv/isseling van krijgsgevangenen Naar wij vernemen zullen door bemid deling van de Nederlandsche regeering Maan dag 28 dezer een aantal zich in Duitsche krijgsgevangenschap bevindende Engelsche bivaliedcn per boot van de Stoomvaart-Maat- schaprjjj „Zeeland" via Wissingen naar Enge land worden overgebracht. Omgekeerd zullen door de zorgen der re geering een aantal in BrHsche krijgsgevan genschap verkeerendc invalide Duiischers en Roode Kruis-personeel met dezelfde boot wor den afgehaald om, wederom via Vllssingcn, üaar Duitsohland overgebracht le worden Bij een en ander zal het Nederlandsche Roode Kruis zijn hulp verleenen. Boteruitvoer Het Riiks Centraalhureau voor den uitvoer van boer heeft bepaald, dat voor dc weck van 27 Juni lot 4 Juli voor 70 der geproduceer de boter certificaat van uitvoer wordt ver leend; dat 5 der geproduceerde boter met biigekochte consenten kan worden geëxpor teerd. terwijl 25 voor binnenlandsch ver- biuik moet worden beschikbaar gesteld of af geleverd. Fonds voor generaal de Wet. Onder Afrikaander studenten hier te lande gaa ifcreeds een lijst rond voor bijdragen ten beöioeve van een, naar de N. R Ct. meldt, fonds voor generaal de Wet. Nalaten van hulpverleening. Yernomen wordt dat door het O. M. bij het Haagsehe kantongerecht een strafvervolging, op grond van art. 474 Wetboek van -Straf recht, waarbij straf wordt bedreigd tegen het nalaten van hulpverleening, zal worden iöge- steld tegen A. Pronk, schipper van de Gerar- ddna Sch 243, ter zake van diens gedragingen in verband met de redding van de beman ning van hot tol zinken gebrachte Deensche stoomschip, de Lilian Drost. Benzine jachtwater. Eenigen tijd geleden kon men in alle nieuws bladen Het bericht vinden, dat door den ter ritoriaal bevelhebber te Zwolle aan F. Hintz- ber.gcn te Enschedé het verblijf in het in staat van beleg verklaarde gebied, wTas ont zegd. Naar de Tel. verneemt werd dit besluit door den territoriaal commandant genomen, omdat H zich schuldig maakte aan het uit voeren van benzine naar Duitschland. De benzine werd uitgevoerd, vermengd met amandelolie in groote flcsschen, waarop eti- quetlen waren geplakt met het opschrift „Ja cht wart er''. De zendingen werden aange geven als te zijn bestemd voor de Russische krijgsgevangenen in Duitschland. De eerste zendingen werden ongemoeid doorgelaten, doch toen het benzineverbruik voor Enschede steeds hooger werd en daar naar een onderzoek werd ingesteld, volgde aanhouding van de eerste de beste jachtwa- terverzending mei het bekende gevolg. Nog zij opgemerkt, dal do«or de toevoeging van amandelolie de benzinereuk werd weg genomen. Centrale Vereeniging tot Be strijding de Tuberculose. Te 's Gra- venhage is de atgemeene vergadering der Ne derlandsche Centrale Vereeniging der Tuber culose gehouden onder voorzitterschap van jhr. S. M. S. de Rarrilz. Aan het jaarverslag over 1914 is het volgende ontleend: Zeer spoedig na het uitbreken van den oor log bereikte het bestuur van vele zijden de vraag, of hel Hij de beslaande onzekerheid op geldelijk gebied niet raadzaam geacht moest worden voor de vercenigingen, de werkzaam heden te laten rusten tot betere tijden. Het besluur besloot naar aanleiding van deze vragen in het tijdschrift „Tui-rculose" een woord van opwekking tot de aangesloten vereenigingen te richten. Met voldoening kan thans geconstateerd worden, dat de verwachtingen, uitgedrukt in dit artikel, zijn vervuld en zelfs overtroffen. De verwachte stilstand in de uitbreiding der beweging is uitgebleven; in d-- laatste 3 maanden van het jaar namen een zestal ver eenigingen het werk der tuberculose-bzstrij- ding ter hand in plaatsen waar dit tot nu toe niet het geval was en sloten zich bij de Cen trale Vcreexngir.g aan, terwijl in verscheidene plaatsen de voorbereidende maatregelen tot oprichting of reorganisatie in gang zijn. Te genover het bedanken van leden voor het lid maatschap der CeniTale Vereeniging kan toe treding van nieuwe leden worden gesteld, zoodat het ledental op 1 Januari a.9. waar schijnlijk niet in belangrijke mate zal zijn te ruggegaan. De werkzaamheden der Centrale Vereeni ging, die uit den aard der zaak in de eerste maanden van den oorlog eemzienlijke beper king moesten ondergaan, zijn na dien tijd weer vrijwel op het gewone peil teruggebracht cn daaraan zijn andere toegevoegd, die met het oog op de tijdsomstandigheden van be lang geacht werden. In het begin van November werd door den voorzitter van de afd. „Antwerpen" van den Bond tegen de tering in Belgic tot de Cen trale Vereeniging het verzoek gericht, 190 kinderen, die verpleegd werden in het zee- hospitum te "Wenduyne, in kindersanatoria in Nederland onder dak te brengen, omdat het hospitum door het Duitsche legerbestuur op- geëischt was. Na een paar dagen kon worden bericht, döt Het mogelijk zou zijn allen kin deren plaatsing te verschaffen, heigeen te meer te waardeeren is, daar sommige inrich tingen, die zich tot opname bereid verklaar den, niet ingericht waren op verpleging in den winter, maar genegen bevonden werden haar inrichtingen daarvoor geschikt le maken en te heropenen. Het aantal leden onderging dit jaar weder om een vermindering. Op 1 Januari bedroeg het leden-aantal 5941, waarvan 5578 particu lieren en 363 vereenigingen, op 31 December waren deze cijfers 5669. 5285 en 381. De verkoop der Emmabloem bracht op f 58.59S.05i tegen f 57,514.96 J Ln 1913 en f 56,576.28* in 1912. Van dit bedrag kwam aan de sanatoria en hospita f 8042.08 ten goede. De bruto-opbrengsl was nagenoeg 25 hoo ger dan de netto-opbrengst, Verwacht wordt dat hol nieuwe gebouw voor het departement van Binnenlandsahe in Juli of Augustus a^. zal kunnon worden be trokken. Zuinigheid met gas. Te En schede, waar de straatverlichting reeds sedert lang tot op de helft werd terugge bracht gedurende den avond en op één vierde des nachts, worden thans des avonds te elf uur alle lichten gedoofd. De maatregol wordt genomen met het oog op mogelijken kok-n- nood. Sterfte van kinderen beneden het jaar. De Nederlandsdie Bond tot Bescherming van Zuigelingen beeft in tabellen een over zicht doen verschijnen van de sterfte van kin deren beneden het jaar in elke gemeente van Nedorkmd, in elke provincie en in de 9 groe pen van gemeenten van elke provincie, in de perioden van 1880—1884. 1904—1908 en 1909-1913. Wat de tt a d Utrecht betreft, zoo bedroeg de sterfte van kinderen beneden het jaar per 100 levend aangegeven in de perioden 1880/4 24.19 1904/8 12.77 1909/13 9— Voor de provincie UtrecSii bedtragen deze cijfers- 1880/4 22.54 1904/8 13.50 >r 1909/13 1003 Voor hot geheefe r ij k waren deze cijfers: 1880/4 19.09 1904/8 12.63 1909/13 10.43 De laagste sterftecijfers van- kinderen bene den bet jaar in onze provincie had de groep gemeenten van 5001—10000 inwoners; daar voor bedroegen de sterftecijfers: 1880/4 16.29 1904/8 11.83 1909/13 8.65 Door hun ongunstigen toestand trek ken in de provincie Ub-echt speciaal de aan dacht de gemeenten Monftfoort, Jutphaas en Vleuten, waarvoor de volgende cijfers gelden: Montfootrt Jutphaas Vleuten 1880/4 31.10 23.54 3113 1904/8 27.34 20.55 17.32 1909/13 23.08 15.14 1686 Van de provincies had het laagste sterfte cijfer van kinderen beneden 1 jaar: 1880/4 Drenthe 12.32 1904/8 Friesland 8.34 1909/13 Friesland 6-57 Dc hoogste sterftecijfers hadden: 1880/4 Z.-IIolland 23-98 1904/8 N.-Brabant 18.01 1909/13 Limburg 15.89 De labellen, waaraan bovenstaande cijfers zijn ontleend, vo-rmon een bijvoegsel van een door den Nederl. Bond tot DesJ.:-ririing van Zuigelingen uitgegeven brochure, waarin naar aanleiding dier tabellen op drie feiten in het bijzonder gewezen wordt: 1. Het gelukkig verschijnsel, dat zoowel voor het geheclo Rijk, als voor elke Provincie cn voor cl!k der groepen van gemeenten, de zui gelingensterfte in den loop der jaren veel is verminderd. In dit verband moge er op gewe zen worden, dat de sterfte van kinderen he neden het jaar in 1871 haar maximum be reikte van 22.54 per 100 levend aangegeve- nen en sedert geleidelijk is gedaald tot 9.14 in 1913. 2. Het feit, dat de zuigelingensterfte veel verschilt van Provincie tot Provincie en dat hierin in den loop der jaren nog al wijziging is gekomen. Vroeger (we hebben het oog op dc periode 1880/84) waren het de Provinciën Zuid-Holland en Utrecht, die ongunstig bij de andere Provinciën afstaken, thans zijn het Brabant en Limburg, die met een zwarte kool gemerkt moeten worden, waarop Zeeland volgt. Zuid-Holland is thans daarentegen een van ae vier gunstigste Provinciën! 3. Het verschil iu zuigelingensterfte !n de steden, en op het platteland. Vroeger waren het vootral de grootc sleden die een hoog zui- gelingensterfle-cijfer hadden, thans is dit niet het geval meer en is de sterfte in de sleden geringer dan op het pl utt eland. Indien we de bevolking van Nederland ver deden in slechts twee groepen, naar gelang deze woont iu gemeenten met meer en met minder dan 20000 zielen, dan zien we, zoo wel bij de algemeene sterfte als bij de zuige lingensterfte. dat tol 1898 de sterfte in de ste den (gemeenten boven de 20,000 zielen) groo- ter was dan op het plaHteland. Van 1899 af trieffen we een zekere schommeling in de cij fers aan, docih sedert 1903 is de sterfte in de Steden geringer dan op het platteland en het verschil wordt steeds grootcr ten gunste van do steden. Dit verschijnsel wijst in hc* algemeen op een ten achter blijven Hen plattelande in het nemen van die maatregelen, welke in de ste den tot het verminderen van de zuigelingen sterfte hebben geleid! Moordaa n sla g. Donderdag heeft C. A., instrumentmaker le Leeuwarden, een aanslag gepleegd op een 45-jarige dienstbode. Het revolverschot miste, waarna hij zich zelf met twee scholen ernstig verwondde. Poging tot vergiftiging? De politie te 's Gravenhage is gemengd in 'n zonderlmge geschiedenis. Donderdag moet zich namelijk bij eene bewoonster van de Schiesliaat eon aan deze onbekende dame vervoegd hebben, die haar kwam mededee- len, dat aan haren echtgenoot een ernstig ongeluk was overkomen Van schrik over deze jobstijding was de be woonster ongesteld geworden, waarop de dame haar roedaoijmen zou hebben toege diend. De poMtiie heeft een onderzoek ingesteld en do geneeskundige dienst heeft de bewoonster onder behandeling genomen. Vermoed wordt dot mpn hier heeft le doen gdhad met een poging tot vergiftiging. Inbraak envandalisme. liet hoofd der openbare school te Nedcrwoud, onder Lunteren. is als landweerman onder -,- wapens, en daar hij vrijgezel is. heeft hij zijn woning tijdelijk gesloten. Van deze gelegen heid nu hebben een of meer personen gebruik gemaakt om een nachtelijk bezoek aap dit nog al eenzaam staande woonhuis te brengen. Na de glasruiten te hebben stukgeslagen, is men hierdoor naar binnen geklommen. En eenmaal binnen, heeft men op de schandelijkste wijze huisgehouden. Meubelen ziin totaal vernield, alle aardewerk is aan gruizelementen getrapt en gordijnen en tapijten zijn stukgesneden. Bovendien ziin enkele voorwerpen gestolen. Een roover in dc Scheve- nlngsche boachjes. In den laalsten tijd kwamen bij dc politie herhaaldelijk klachten in dat de Scheveniugsche Boschjes onveilig werden gemaakt door een persoon, die er zijn weifk van maakte alleenwandelende dames van hore faedhjes te Iberooven. Jn verband hiermede werd er in de Boschjes zooveel mo- getójlk door dia politie-recherche gespeurd, ech ter tot dusver zonder resultaat Gistermiddag is het echter aan een rechercheur gelukt dc hand te leggen op den vennoedelijken dader. Bedoelde rechercheur, op een tram «taande, beano rikte aan dén Schevemngsdhen weg een persoon, die door zijn verdachte ^bewegingen zijn bizondere aandacht trok. De politieman sprong van de traan en volgde bedoelde per soon, die zifchj, onbesipted! wanende, in het kreupelhout begaf en daar een damestasdhje te voorschijn haalde en dit na snuffelde. Toen de man het kreupelhout weer had ver laten, trad de rechetrcbêur hem in den weg, om hem te arresteeren. Aanvankelijk giing de man gewillig mede, maar voorbij „Promena de" begon hij zich hevig te verzetten. Een inspecteur van politie, die toevallig passeerde, verleende echter spoedig krachtdadige assis tentie en met vereende krachten gelukte het daarop rlen verdachte naar het commissariaat van politie te Scheveningen over te brengen. De aangehoudene, een gehuwd persoon, bleek te zijn een wagenbestuurder in dienst der Haagsehe Tramweg-Maatschappij. De man moet bekend hebben zich als gewoon burger gekleed, meermalen aan beroovlng te hebben schuldig gemaakt Gisteren fs hij naar het Huis van Bewaring overgebracht. De aangehoudene, een ongeveer dertigiarig man. wordt verdacht zich aan een 10-lal be- roovlngea schuldig gemaakt te hebben. Een jeugdliefde. Een komedie met diep tragischcn ondergrond speelde zich volgens de Ma ash. Zondagavond af aan dc haven te Breda. Een jongetje van 16 jaar sprong daar le water. Nauwelijks voelde hij zich nat worden, of hij schreeuwde luidkeels om hulp, waarop een schipper hem op het droge bracht. Toen de politie hem naar de motieven zijner wanhoopsdaad vroeg, ant woordde hij. dat Hij zijn meisje met een ander had zien loopen, en dat hij dit niet kon over leven. Och arme! Door den bliksem gedood. Te Stadskanaal is de landbouw^- O. Hammin- ga door den bliksem getroficn en gedood. Ontspoord. Donderdagavond Is de laatste tram van Amsterdam naar Haarlem nabij Slot end ijk ontspoord. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Dc materieele schade is vrij groot, daar de bijwagen op den motorwagen liep. Marktberichten. Eiermarkt te Meppel. Aanvoer 70000 stuks. Hoogste prij9 f 0.75. Laagste prjjs f 0.25 Gemiddeld f 6.50. Stemming vlug. Van den Hak op den Tak. (Weekpr aatje). Wij beginnen ons Hakje" met een vinger- proatje, over de vinger in het volksbijgeloof. Dat de duim van een gehangen dief geluk aanbrengend is, geloofde men eeuwen lang. Her bergiers meenden door het bezit van zulk een duim gas'en te kunnen lokken en staken ze zelfs in wijn- of biervat, om daaruit veel winst te loo- veren. In menige oudheidkundige verzameling ziet men verschrompelde duimen in goud en zilver gezet. De eigenaren van zulk een dievenduim moes ten echter het bezit van zulk een kleinood ge heim houden ,want de zaak gejd als goddelooze tooverij- Een andere gewoonte, die de beleekenis van den duim als geluksvinger verraadt, bestond hierin, om bij het gelukwenschen of het sluiten van een koop de duimen tegen elkander te stoo ien of contracten te bezegelen door het afdruk ken van den duim. In den duim steekt de kracht van de hand, de kracht beteekent macht, kracht, heerschappij. Uit het sprookje ven Klein Duim pje blijkt, hoe deze kleinste der broeders alle ouderen in slimheid overtrof. Vele oude spreek woorden getuigen van deze macht van den duim. Onder den duim hebben. Hij zet er den duim op. enz. De wijsvinger heette vroeger ook hoog- spanner en pannelikkerde middelvin ger heet in alle talen zoode ring vinger wordt ook goud- of hartvinger genoemd. Men meende dat een zenuw vandaar, rechtstreeks naar het hart voerde. Bij de Grie ken was hij de zonnegod toegewijd en heette geneeskracht te bezitten, waarom hij ook de arts vinger werd genoemd. In het Sanskrit heet hij de ongenoemde, omdat hij alle kwalen geneest, d e men noemen kan- Van den pink wordt ge zegd. dat hij evenveel verstand heeft als de duim kracht. Vandaar ook het gezegdeHij heeft meer verstand in zijn pink, dan anderen in hun heele lijf. Hij bezat de gave der voorspelling, zoo hoort men nog zeggen. Dat zegt mijn kleine pink. Vroeger gold de geheele hand voor al wetend, misschien stamt daarvan volgens O. N. nog het gezegde af Hij heeft het uit zijn duim gezogenlater bepaalde dit alwetend zich slechts tot duim en pink. Ook de nagels heetten-de toekomst te kunnen voorspellen: op de nagels der Nornen «taan Tunen, zegt de Edda, men maakte er teekens op, om zich tegen gevaren te beschutten. Talrijk zijn de spreekwoorden aan de vingers ontleend. Het is Gods vinger, beteekent de wonderbare leiding der Voorzienigheid- Als men hem een vinger geeft, neemt hij de heele hand, heet het van brut al en. Om den vinger winden, op de vingers natellen, de vingers likken, geen vinger verroeren, lange vingers hebben voor dief achtig zijn, lekker is een vinger lang. geen vingerbreed van zijn weg afwijken en zoo meer. Het -tellen is ook begonnen bij de vingersde hand was de natuurlijke rekenmachine, de oor sprong van het tientallig stelsel. Vijf is het eer ste onderdeel van tien. Van iemand, die zeer dom is heet hetHij kan niet tot vijl tellen de laagst ontwikkelde natuurvolken kunnen het met tellen niet verder brengen dan vijf. De rechterhand gold .steeds voor de goede de linker voor de booze. Het kind. dat de Un derhand wil geven, wordt beknord, want het moet het mooie handje geven. De handslag geschiedde ook met de rechterhand en als be wijs van de waarheid zijner woorden, zegt men Be kon er u de hand op geven. Vele van de gewoonten uit onze lijden stam men af van de oude natuurvolken, die een zwervend herdersleven voerden op de hoog vlakten van Azië en in de Germaansche wou den en de hand en vingers door hun gedachten bezielden. Wat zij van geslacht tot geslacht overleverden, is ook ons geestelijk eigendom geworden en heeft och een plaats in ons den ken en spreken veroverd. Een brutale rakker, die de heele hand nam als hem een vinger werd toegestoken, was reeds in zijn jongelingsjaren de later wereldbekend! N.-Amerikaansche journalist, novellist en hvN ir.orist Mark Twain- Vele staaltjes van zijl brutaliteit zijn bekend, we lalen er hier ééM volgen. De vrouw van Mark Twain werd als jong meisje, toen zij nog Olivia Langdon hcett^ aangetast door een ziekte, welke als ongenees» lijk werd beschouwd, maar waarvan zij teft slotte herstelde. Die genezing wekte groot opzien te Elmiitt New-York, en de jonge Clemens (Mark Twain), die toen dagbladverslaggever was, werd daar* heen gezonden om mejuffrouw Langdon te spre* ken voor zijn courant. Hij verkreeg dat onderhoud, maar verloor er zijn hart bij en zijne liefde bleef niet onbe»* antwoord- De ouders der jonge dame warep echter aanvankelijk zeer tegen een huwelijk hunner dochter met den jongen journalist, eil Mark Twain durfde niet om hare hand vragen* In het eind trok hij echter de stoute schoe nen aan. Hij ging naar het kantoor van vader Langdon, die daar druk aan hét werk was. Be schroomd kwam de jonkman de deur binnen en zei 1 Mijnheer Langdonhebt gij niet.1 bemerktdat er iets gaande is.tus- schen uwe dochter en mij?" „Neen I" riep de strenge vader, terwijl htj zich omwendde en den jonkman vlak In het gelaat keek. „Nu", zei Mark Twain, terwijl hij weer wat naar de deur ging, om snel de vlucht te kunnen nemen, „als gij goed kijktzult gij er wel iets van bemerken!" Het slot van de geschiedenis was natuurlijk, döt zij elkander kregen. Die Mark Twain was een rare kostganger, die zich wonderlijk kon gedragen. Maar hü was er één van de velen, want ten allen tijde en overal vindt men rare snuiters. Van allerlei zonderlinge snaken vertelt ©en Engelsch weekblad. In Weenen leeft een Poolsche graaf K*, die door zijn eigenaardig gedrag vaak de alge meene opmerkzaamheid op zich vestigt Zijn buren zijn hem liever kwijt dan rijk, omdat hij gewoon is zijn bekenden door hoornsignalen te roepen als hij hun diensten nood^'g heeft. Een biizonder vermaak schept hij er in om in koetsierskleedrng een omnibus, dien hij huurt *e besturen en met het lompe voertuig juist daarheen te rijden, waar hij zeker is de ele gante rijtuigen zijner aristocratische bekenden tegen te komen. Hij draagt bij voorkeur din gen. die zijn kamerdienaar heeft efgelegd; maar in de balzaal verschijnt hij gaarne van het hoofd tot de voeten in het wit gekleed, en met zwarte das. Dit omkeeren van wat het ge bruik is, is heelemaal zijn stokpaardje; als hij in een restaurant dineert, begint hij met de koffie, eet het menu in omgekeerde volgorde af en eindigt met de soep. Een bekende Itaïiaansche graaf, die onlangs op hoogen leefïi<l stierf, schreef ziin gehard heid tegen alle weersgesteldheid vóór alles toe aan de gewoonte die hü voegde om dagelijks een kamferonlossmg te drinken hij hield dit voor een afdoend m;ddel ter vervanging var warme kleeren, dooi- welke de meeste men- schen zich tegen de luimen van het klimaat beschermen. Zomer en winter sliep hü zonder eenig dek bij wiidopen venster, en in ziin groo- len tuin deed hii, ook bij de grootste koude, slechts jn nachtgewaad, urenlange wandelingen. In Hastings gaat een zonderling over de tong, die zijn leven aan een merkwasrdigen vorm van zonnevereering gewijd heeft. Eiken middag prompt 12 uur, verschijnt hij in den tuin vooi zijn huis, met een bonten tulband op het hoofd en rükgestïkte met juweelen bezette sandalen aan de voeten, terwijl hij een doek van allerlei kleuren om zijn middel geslagen heeft. Daar- bu'ten verzamelt zich dan een schaar van toe schouwers. die in zim gebaren de grootste pret hebben; hij bidt tot de zon. „de moeder van het licht en van alle goeds" en werpt zich daarbij voor een kleinen tempel, dien hij in zijn tuin heeft laten bouwen en waarin een dwaas beeld met d'amanten oogen opgesteld is. Een treffenden oorsprong heeft een zonder linge daad van zelfopgelegde boetedoening, die een mevrouw Williams in Californië elk jaar eenmaal ten uitvoer brengt. Véór ïaren ver loor haar man. dien zij innig lief had, het licht der oogen. Toen deed zij een gelofte: zij zou elk jaar eenmaal op handen en voeten van haar huis naar de kerk kruipen, als hü van zijn Hjden weder verldost mocht worden. Haar man kreeg inderdaad het gezicht weer, en zoo heeft de liefhebbende echt genoot e twintig jaren lang trouw haar gelofte gestand gedaan en Is alle jaren eenmaal over een afstand van ongeveer een halve kilometer kruipend naar de kerk ge gaan. Om rare kostgangers te vinden, behoeft men echter niet naar het buitenland te gaon, zegt het „Rott Nbld." Het blad heeft iemand ge kend, een nabob uit Indië teruggekeerd, die een pracht van een tuin in een paar jaar tot een woestenij maakte, doordat hij alle boomen en gewassen uit den grond liet balen en anders om overplanten, dat wil zeggenmet de wor tels naar boven. Er kwam niets van terecht, maar toch geloofde de man vast en stellig dat eenmaal zijn tuin de mooiste van de wereld zou zijn. Intusschen hielp ziin dwaasheid menig een aan een flinke boterham. Of die nabob millionair was, weet ik niet, maar doet er niet toe. Van hem op een mil lionair is, in gedachten, de sprong niet groot. Het vraagstuk hoe men millionair kan worden, wordt in een Berlijn9ch blad op de allereen voudigste wijze door een zijner lezers opgelost. Noodig is slechts een bedrijfskapitaal van 2 Pf- Voor die twee penningen kan men in den taartjeswinkel van Gumpert in de Königstresse een briefkaart koopen. Deze kaart is van een ingedrukten vqfpenningpostzegel voorzien en men krijgt haar zoo goedkoop, omdat eenlga winkeliers er een advertentie op hebben ge plaatst, waardoor zij hopen nieuwe klanten te trekken, om er aldus de kosten dobbel en dwaTS u't te halen. Deze kaart beschrijft men, zendt ze niet af, maar gaat naar de post en ruilt ®e om. Men krijgt dus voor de kaart, die 2 pen* ning gekost heeft, 4 penningen vergoed. Voor die 4 penningen koopt men bij Gumpert 2 kaarten met ingedrukten postzegel. Daarmea doet men als met de eerste kaart en bezit dat! 8 penningen- Voor die 8 penningen koopj. men bij Gumpert 4 kaarten met ingedrukten 5-pcn* ning postzegel, waarvoor men weldra 16 pen* ningen in handen heeft. Op deze wijze verder handelende, kan ieder zelf uitrekenen, dat hij» wanneer hij de dertigste maal bjj Gumperl kaarten gekocht en bij de post Ingewisseld heeft ,over een vermogen besch-kt van M. 8.753.77C.64. KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6