Uit den omtrek. STADSNIEUWS." te Bergen or te Egraond, andere bij (Winkeliers enz. Natuurlijk hebben zij dezen funsllgen maatregel alleen (hieraan te dar ken, dat hun aantal zoo gering is: in het geheel slechts een honderd, meerendeels ca valeristen. Tegenover hen was daardoor mo gelijk wat ten opzichte van de duizenden Bel gische en Engelsche geïnterneerden onover komelijke bezwaren zou opleveren. De schrijver in hel Berliner Tageblatl ver zekert, det de Durtsehe gcinterneerden cr ook bijzonder erkentelijk voor zijn, dal zij af en toe bezoek mogen ontvangen van land genoot en tc Amsterdam. Be 1 gische kin de ren. De heer Kellenaers van het D.-K Huisves tingscomité is uit België hier te lande terug gekeerd met ongeveer 50 noodlijdende Belgi sche kinderen. Geen kermis te Haarlem. B. en "W. van Haarlem slellen den Raad voor dit jaar de kermis niet te doen doorgaan. Geen feesten. De territoriale bevel hebber in Friesland, Groningen en Drenle heeft geweig rd ver gunning te verleenen tot het houden van fees lelijkheden in de gemeente "Vlachtwedde, ter eglegenhoid van de opening van den tram weg Winschoten—Ter Apel- Vcrblijf ontzeg dü. De territoriale bevelhebber voor de provin cie Overijsel en Gelderland heeft aan Th. Brockölter te Groenlo, wiens aanwezigheid voor de rust en de algemeene veiligheid ge- raarlijk is, het verblijf ontzegd binnen het in tiaat van beleg zijnde gedeelte dier provin cies. De man is een Duitsch deserteur en heeft bovendien nog iets met de Duitsche jus titie le vereffenen. Tegen hel mijnengevaar. On ruime schaal wordt door do Regcerinp onder de vissrhers te IJmuiden een zee kaartje verspreid, waarop de vermoedelijke ligging der mijnen bij dc Doggerebank slaat aangegeven. Zes daagsche milita Ire raarsch. Heden begint een 6-daagsche marsch van mili tairen van Bergen op Zoom naar-Amsterdam en terug. Van de ruim 200 militairen die zich vrijwillig aanboden, zijn bij loling 30 aange wezen. Zij worden geneeskundig gekeurd en rullen onder commando van den le luit. de Jon en sergeant IClompers afmarcheeren. De eerste da.gmarsch zal plaats vinden Jongs Halsteren, Steenbergen, DKnteloord, Willemstad, waar rust wordt gehouden, Nu Diansdorp naar Goidschalk-oord, waar wordt ingekwartierd 43.3 K.M. De tweede dag 42,5 K M. zal omvatten Rot terdam, Bleiswijk, waar gerust wordt. Zoeter- mcer. Leiden. De derde dag 42.8 K.M., Hijp- wetering, Aalsmeer, waar gerust wordt. Am stelveen, Amsterdam, het eindpunt van de marschroute. De terugtocht vangt wederom den volgen den dag aan, om langs denzclfden weg en ge- Kjke rustplaatsen naar het garnizoen Bergen op Zoom terug le koeren op Zaterdag 3 Juli Dan zullen onmiddellijk na aankomst op het terrein Kijk in den Pot gevcchtsoefeningeD op grooten afstand worden gehouden Bij warme temperatuur zal op middaguren gerust worden, zoodat alleen in den ochtend en den avond zal worden gemarcheerd, mo del gepakt. Extra verlof bij de Staatsspoorwegen Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is de volgende bepaling in het leven igeroepen: Aan het personeel, dat daarvoor in aan merking wenscht te komen, wordt voorlaan boven het vastgestelde verlof van 14 dagen per jaar, nog toegekend een extra verlof van 50 dagen, zonder bezoldiging. Men zal zich herinneren, dat voor het beslaan dezer bepa ling, veel personeel werd gedupeerd, wanneer dit, buiten de werkzaamheden aan de Maat schappij. nog andere functies bekleedde, •Door het treffen dezer regeling, is het aan hdt spoorwegpersoneel mogelijk gemaakt, nog tal van zaken te behartigen, vallende buiten het spoorwegbedrijf, o a. het lidmaatschap van den Raad, het bijwonen van vergaderin gen van vaüflvereenigingen enz. Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in de gemeente Boskoop op twee plaatsen ingebroken. Bii den heer B. zijn de dieven door een raam binnengeklommen, hebben de brandkast geopend en f 300. zoomede verschillende gou den- en zilveren vöorwerpen, meegenomen. mevr. E. 7.1 In de inbrekers, na de achterdeur geforceerd te hebben, binnengekomen, doch hebben de vlucht genomen, toen de bewoners bemerkten, dat er onraad was. Een oplichter. Op 16. 17 en 18 Juni kocht zekere v. E bij dé firma H.. op de Admiral'iiteitskade te Rotterdam, een 80-tal costuums ter waarde van f 200. Al spoedig bleek dat de firma H. was opgelicht, want hij 'had betaald mit wissels ten name van zijn vader te Amstelveen, welke wissels echter van een valschc handteekesning bleken voor zien te zijn. v. E. is te Amsterdam gearres teerd en gevankelijk naar Rotterdam over gebracht Uit Zwolle wordt nog geschreven: Trein no. 146 is de sneltrein die om 9 Cwolle verlaat. Vier rijtuigen werden uit rails geworpen; één lag geheel op zijde. ~v. zwaarst gewonde werd per trein naar Zwolle gebracht, terwijl de anderen per auto daar heen werden vervoerd. De treinenloop was geheel gestoord, zoodat de reizigers van en naar Zwolle te Hattemerbroek moesten over- ■tappen om hun bestemming te bereiken. In den trein bevonden zich gelukkig een militaire arts en een pleegzuster, zoodat on middellijk geneeskundige hulp kon worden verleend. Overigens kwamen zoowel uit Zwolle •ls Hattem en Wczep doktoren ter hulpo ge- «neld, terwijl mede een zestal verpleegsters uit Zwolle per auto aankwam. Een gedeelte van den trein was op het goede •poor, terwijl het 3e-klasserijtuig met het voorste gedeelte op het spoor naar Utrecht en met het achtergedeelte op dot naar Apeldoorn ftoiid, waarop ook de laatste wagons stonden. - Te vroeg omtrekken van den wissel moet als ffie ooi zaak van de ramp worden beschouwd'. De nialeriêele schade is aanzienlijk. Onmid as de De dellijk werd door twee opruimingsploegen: één van de S.S. en één van de N.C.S., met het rijmaken van den weg begonnen. Zaterdag morgen was dé weg weer gedeeltelijk vrij. Gedood werd Johannes Smedema van Eng- wierum (Oostdongeradecl), van het 2c reg. 2e comp Landweer; zwaar gewond zijn R. Groe- neveld van Stedum en K. Vos van Roode- school, beiden militairen. De toestand van den laatste, van wien een been geamputeerd is, is zeer bevredigend. Ook de eerste der zwaargewonden maakt het naar omstandigheden goed. De lichtgewonden zijn met het voorste ge deelte van den sneltrein doorgevoerd. Van andere zijde meldt men: De adjiinct-chef Verloop, een ionge man, zou bekend hebben dat het ongeluk aan hem te wijten is. Hij haalde den wissel te vroeg over om den achter den sneltrein komende locoal- trein naar Hattum gelegenheid te geven te pas- seeren. De man is radeloos. Naar aanleiding van het spoorwegongeluk heeft de Minister van "Waterstaat, dr. Lely, zich Zaterdasochlend, vergezeld van den voor zitter van den raad vafi toezicht op de spoor wegdiensten, den heer Stieltjes, naar Zwollo begeven. Noodlottige val. De 72-jarige we duwe L. Goossen te Almelo, viel van den hooi zolder op de deel en is aan de gevolgen van don val overleden. Verdronken. Te Blokzijl (O.) is het tweejarig zoontje van den heer K. W. in ee onbewaakt oogenblik in de vaart verdronken Tc Roermond is de 70-jarige arbeider J Lamberts bij het visschen in de Roer verdron ken. Te Deinum is het tweejarig dochtertje van den arbeider G. D. te water geraakt cn verdronken. Ernstige botsine van rnji t or- r ij wieleh. Zaterdag nacht zijn. twee motorriiwielen aan den Riinsburgerwec tc Oegstgeest tegen elkaar ingereden. Dc eene werd bestuurd door den semi-arls Kruiit- hosch, terwijl de student Van der Vin er ook ón zat; de motor die van de richting Oecsl- ceest kwam. werd door een sergeant bereden In treurigen toestand werd het drietal in den vroegen morgen gevonden. De twee studen ten worden in bewusteloozen toestand naar hel Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht Hun toestand is ernstig. Vooral het leven van den heer Kruiitbosdi is in gevaar. De ser geant die in het militair hospitaal werd op genomen is Zaterdagmorgen weer lot bewust - ziin gekomen. -^Deaanrijdingbij Leiden. Om trent de slachtoffers van de aanrijdüng tus- schen twee motorriiwielen wordt nader be richt, dat de heer Van der Vin vrijwel bui ten levensgevaar is en ter verdere verpleging naar het Hópital Wallon is overgebr r r toestand van den semiarts. den heer Kiruijt- bosch,, is nog zeer ernstig. hocwTel hoo.o on herstel niet is uitgesloten. De sergeant is er hét ergst aan toe; voor zijn leven wordt ge vreesd. Door den bliksem getroffen Vrijdagmiddag is tiidens een hevig onweer de vrouw van den wisselwachter Hoboog te Os (N.-Br.). terwijl ze aan tafel zat. door den bliksem doodgeslagen. Te Swalmen is de arbeider "Wiinen in het hooiveld door den bliksem gedood. Door den bliksem getroffen Te Drouwenermond is de bejaarde arbeider H„ terwijl hij van het land huiswaarts keer de. door den bliksem gedood. Vrijdagnamiddag is de 22-jarige K., die Donderdagmorgen met 14 da«en hooibouw- verlof was -thuisgekomen, te Lekkerkerk in het veld door den bhksem gedood Zijn vader en zekere J. v. d. "W. Pz„ die bii hom w ren, werden bewusteloos en waven Vrijdag avond mVf fruitc-n rtAv.oor School» en Kerknieuws. De gehuwde onderwijzeres gehandhaafd. „De Bode" schrijftUt volkomen vertrouwbare bron is vernomen, dat de beslissing van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij het ontslag van mevr. DikVrijer in Haarlem niet werd goedgekeurd, bij Kóninkliik besluit is gehandhaafd. Kunst en Wetenschap. C. P. T. B i g o t. f Dc Tel. meldt het overlijden op 77-jarigen leeftiid van den acteur C. P. T. Bigot. Het blad noemt hem een ernstig en fijnvoelend kunstenaar, die èn als acteur, vooral in ziin uitbeelding van komische karak terrollen. èn als tooneelschrijver. groote be kendheid verwierf. Sinds 1S60 speelde hij mede in verschillende combinaties in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Bekend ziin ziin creaties van rollen als Har- paflon, Tartuffe. Onkel Bririig, Janus Tulp. Ook als geestig en beschaafd voordracht- kun ot- w" Bir»ot zeer geliefd. Provincial* geldleeninggroot 269.000. - Gedep. Staten deelen mede Bij besluit Uwer vergadering van 8 Novem ber 1905 en 3 Juli 1906, is aan de Naamlooze Vennootschap Hollandsche Electrische Spoor weg Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, voor den aanleg en de uitrusting van spoor- weglijnen in den Haarlemmermeerpolder en omgeving een voorschot toegekend van ten hoogste f 164.977 ouder de in die besluiten na der omschreven bedingen en bepalingen. Een dier bepalingen houdt in, dat het voorschot wordt betaald in twee termijnen en wel de eerste helft, wanneer aan Gedeputeerde Staten ls gebleken dat die aardebaan van de lijnen met de daarin liggende kunstwerken zijn vol tooid en dat de Maatschappij zich van de noo- digc terreinen voor een baan met dubbel spoor heeft verzekerd en de tweede helft, zoodra de lijnen alle iin exploitatie zijn gebracht. Blijkens verkregen inlichtingen zijn de werk zaamheden thans zoover gevorderd, dat reke ning moet worden gehouden met «en waar- sdliijnlijke uitbetaling van het geheele voot- schot in den loop van het najaar dezes jaars. Voorts heeft Uwe vergadering den 16 De cember 1914 besloten aan de Slichting het Ge neeskundig Gesticht voor Krankzinnigen le Utrecht onder bepateflde voorwaarden ten hoogste f 60.000 tor leen te verstrekken. Keurt Uwe vergadering de haar onlangs door ons aangeboden wijziging in de bouwplannen goed dan zal de verbouwing, die ten deele met deze gelden moet worden bestreden, nog dit na jaar worden aangevangen en zal mitsdien ook dit kapitaal door de Provincie beschik baar gesteld moeten worden. Eindelijk hebben wij U dezer dagen een voorstel doen toekomen om als bijdragen in de bouwkosten -van een te Utrecht op te rich- ton Dijkslandbouwwinterschool een bedrag beschikbaar te stellen van ten hoogte f 27.000 Vereenigt Uwe vergadering zich met dit voor stel. dan zullen wij binnenkort ook over dit bedrag moeten kunnen beschikken. Om de bovengenoemde gelden te kunnen uitkeoren zal de Provincie in het a.s. najaar een geldleening moeten sluiten. In die leening zouden wij tevens willen op nemen een som van f 11.500 welke aan het Rijk is betaald als vergoeding voor de bouw- koslen van de in het nieuwe Gouvernements gebouw beschikbaar te stellen bureaux voor den Provincialen Waterstaat. In totaal moet dus worden geleend een ka pitaal van f 164.977 f 60.000 f 27 000 f 11.500 f 263.477. Aangezien een openbare inschrijving voor een leening d dit bedrag hooge kosten zoude medebrengen, hebben wij getracht onders hands eene bereidverklaring tot het leenen der door de Provincie bcnoodigde som te verkrijgen en zijn er in geslaagd een geld schieter te vinden, die genegen is de benoo- dögde gelden te verstrekken tegen een rente van 5%. Ofschoon wij liever een eenigszins lager rente-4ype hadklen aangenomen, heb ben wij op grond van ook uit andere Provin ciën verkregen drihe'hl-ingerü, <Mt denkbeeld moeten prijs geven. Zelfs bleek, indien de be voegdheid tc t conversie bleef voorbehouden wat wij in ieder geval wensehelij-k achten een 5% leening tot bovenvermeld bedrag pari op het oogenblik niet te plaatsen en moet met een koers van 98 ten honderd genoe gen worden genomen, met behoud ov agens van dezelfde voorwaarden als ten aanzien van de geldleening van 1908 zijn gesteld Er zal derhalve nominaal geleend moeten worden f 269 000 hetgeen legen een koers van 98% een reëel bedrag van f 263.620 vertegen woordigt Gedep. Staten achten een aflossing in 60 55 ia ren alleszins gerechtvaardigd. Zii zou den die aflossing voorts zoodanig wenschen te regelen, dat het bedrag voor rente en af lossing te zamen, daarmede de toekomstige begrootingen terzake van deze leening moeion worden bezwaard ongeveer gelijk blijft. Prac- tisch bestaat hiertegen in dit geval geen be zwaar, omdat de gebouwen, waarvoor wordt geleend aan de Provincie geen onderhouds kosten en dus geen in de toekomst stijgende uitgaven met ridh brengen. Gedep. Stalen zouden op dien grond de aflossing over het eerste jaar willen stellen op f 1000 en deze vervolgens willen doen opklimmen. Betooging tonen het Landstorm- ontwerp. Gisteren werd in de groote zaal en tuin van het Park Tivoli te Utrecht van. wege de S. D. A. P. een betooging gehouden tegen het Land storm-ontwerp. Geruimen tijd voor den aanvang der betoo ging was de groote zaal, die geheel met vaan dels en banieren behangen was, tot in alle hoeken gevuld met betoogers, die den tijd be kortten door het zingen van socialistische lie deren. De heer W. H. Vliegen, voorzitter van het Partijbestuur, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord. Het pas verschenen manifest van de Duitsche sociaal-democraten bevat veel, wat we dikwijls binnensmonds ge zegd hebben, n.l. dat de sociaal-democratie zou optreden in dezen oorlog als zij moest optre den. De conclusie er ven is. dat zij van de Regeering verlangen vredesonderhandelingen aan te knoopen, om aan dezen oorlog een einde te maken. En ook, dat in andere landen evenzoo gehandeld zal worden. (Luid ap plaus). Spreker stelt voor. aan de Duitsche partij een telegram van hulde te zenden voor haar thans aangenomen houding. (Applaus). „De VorwHrts" is thans verboden omdat het manifest er in was opgenomen (gefluit), doch dat neemt niet weg, dat het toch wel zijn weg zal vinden naar de andere landen. Spreker constateert, dat ook de vakbeweging hier krach tig aan de betooging deelneemt; de ciifers daaromtrent zullen later gepubliceerd worden. (Luid applaus). De eerste spreker, mr. P. J- Troelstra, bestreed het ontwerp op een aantal, meeren deels bekende gronden, o. a- dat het ontwerp geen democralisclu- legerorganisatie, geen volksleger brengt. Verder voerde Spr. het vol gende aan Men zegt, België wordt geannexeerd en daarna zal een deel van ons land door Duitsch- land ingepikt worden, dat aan de Schelde grenst. Anderen zeggen weer, dat onze Kolo niën in gevaar komendoch Spreker waar schuwt tegen deze fantasiën. In het ergste ge val 1s het mogelijk, dat zou blijken bij de vre desonderhandelingen, dat ook Nederland iets zal hebben te offeren. Doch als de groote landen dat met elkaar eens mochten zijn, dan is dit met dit ontwerp niet af te wenden. De beschikbare macht die we thans hebben, moet gebruikt worden om een inval te voorkomen, doch voor meer ook niet. Want een duurzame vrede zou niet mogen afspringen op een brokje grond, vooral niet als daarmede verkregen kan worden voor de groote massa des volks een rustig en beter bestaan don voorheen. Men meene voorts niet, dat men door het ontwerp een 400,000 gewapende mannen meer zal heb ben, daar is geen kwestie van, en de Minister van Oorlog zal er zelf mede in den knel komen, want een zoo groot leger kan in een korten tijd niet geoefend en gewapend worden. Als het waar ls. wat Spreker vernam, dan wil de Minister om de 3 maanden 12.000 man op roepen, dat zou in 3 jaar 144,000 man geven. Waar blijven mi de agitatiemakers voor dit ontwerp I Men moet voorts ook meer munitie hebben als men een groot er leger heeft, want thans is er maar van alles voldoende voor onze 300,000 thans onder de wapens zijnde troepen. Wat moet het worden met nieuwe troepen die slecht bewapend ziin?. Het zou slechts kanonnen- vleesch geven, zegt Spreker, en daarvoor zijn onze jongens toch te goed. (Luid ap plaus). De Regeering, al handhaaft zij onze neutra liteit goed, moet maar geen blanco volmacht hebben, om le kunnen doen wat zij wil inzake legerversterking. De drang van oorlogsge- zinde personen in ons land is gevaörliik en we vragen ons af, als hun pogingen gelukken, waar de flnanliën vandaan zullen komen. Want bin nenkort zal er opnieuw geld moeten komen en bet staat wel vast, dat wat nog noodig is, wel meer zal bedragen dan 275 millioen gulden. Waar zijn de bewijzen, vraagt Spreker, dat onze internationale positie ernstiger en gevaarlijker is geworden en waar zijn de bewijzen dat ons thans bestaande leger onvoldoende moei wor den geacht. Die bewijzen zijn er niet. Inte gendeel, onze positie is minder gevaarlijk ge worden, de oorlogvoerende mogendheden heb ben allemaal hun handen vol, ze kunnen er on9 niet bij hebben. De toestand is daarom veili ger dan voorheen, en wij willen dan ook niet dat ons land verplet wordt door de militaire uitgaven, die op den duur ten koste van de arbeidende klasse zullen gaan. Daarom pro testeren we tegen dit ontwerp. Maar ook omdat het ontwerp de neutraliteit van ons land In gevaar brengt. De aandrang van buitenaf om mee te vechten, zal grooter worden als ons leger uitgebreid wordt. Aan pogingen om een oorlogspartij te creëeren, ontbreekt het In ons land niet. Het volk in Italië bijv. wilde geen oorlog, maar het werd gek gemaakt door de pers en de natio nalisten. Of er op den duur ook geen oor logspartij in ons land zal komen, hangt af, of alles wat daarop aanstuurt, bedwongen wordt. Daarom moet dit ontwerp van de baan, opdat we geen agitaliemiddel in de hand moeten geven van hen die naar oorlog drijven. Er is een burgerlijke en een socialistische opvatting omtTent het verloop van den oorlog. De burgerlijke is, dat een der partijen moet verliezen en een andere winnen. Ons stand punt daarentegen is niet dat de een de hak moet zetten op den nek van den ander. Geen Duilschland als overwinnaar willen we, want dal zou geven nog meer militairisme en impe rialisme. Maar ook omgekeerd, als Du'tschland verliest, zouden we dit krijgen. Niet de gene raals en de bankiers moeten na den vrede de redders genoemd kunnen worden, doch er moet een toestond komen dat militairisten en impe rialisten als viianden des volks alleen zullen staan. Niet de eene natie moet de andere overwinnen, doch de vredesgedachte is het, d e overwinnen moet. Er moet komen een over winning van de internationale gedachte op de nationale. (Luid applaus). In ons land is het verlangen om den vrede te bewaren en zoo mogelijk den vrede te bren gen, waar hit thans riet ls. Dot heilig verlan gen mag niet verdwijnen voor broedermoord. Laat daarom vanuit deze betooging de roep om vrede, om den wereldvrede luid klinken bin nen en buiten onze grenzen. De S D. A. P. roept daartoe ieder op, den werkeliiken vrede wil. (Luid applaus en gejuich)- In gelijken geest voerden hierna het woord de heeren F. M. W i b a u t en Dr. J. van Leeuwen. Het vrijmaken van de landweer is slechts een bijkomstig doel, zoo zeide laatstge noemde Spreker o. a. men moet zich daardoor niet laten verblinden want het staat allerminst vast. dat dit bereikt zal worden. Het hoofddoel van dit ontwerp is versterking onzer weermacht. Waarom dit noodig is, geeft de Regeering niet aan, we moeten het antwoord maar zelf zoeken En dan vinden wc het entwoord in het adres van ocfenplicht van de 22 heeren aan de Tweede Kamer, waarop Spreker een scherpe kritiek oefende. De Minister van Oorlog heeft zelf in de Tweede Kamer erkend dat de sociaal-demo craten hem gesteund hebben in de handhaving van onze neutraliteit en thans geeft de Minister toe aan het drijven van hen die onze neutrali teit in gevaar brengen door -aan te dringen op Iegenn'tbreiding. De Regeering geeft zelf geen verklaring voor hare veranderde houding in deze- De Voorzitter stelt vervolgens namens het partijbestuur aan de vergadering de vol gende motie voor ..De groote demonstratie, bijeen geroe pen door de Soc.-Dem. Arbeiders-Partij, ter bespreking van het „Wetsontwerp tot uilbre-'ding van den Landstorm"; gehoord de sprekers, constateert dat dit wetsontwerp aan de Regeering de bevoegd heid geeft om een reusachtige legenntbrei- ding tot stand te brengen, zonder over de daardoor aan het volk opgelegde lasten volledige voorafgaande verantwoording schuld'g te zijn; dat dit wetsontwerp niet bevat een voor stel tot invoering van een volksleger, wijl de oude legerorganisatie ten volle blijft gehandhaafd dat beteekent het gevaar vergroofen. dat chauvinistische elementen in het land, waartegen de demonstratie krachtig pro- tast eert. door die groote legermacht ge sterkt zullen worden in hun onverantwoor delijk drijven dat deze legerversterking schade zal doen aan het vertrouwen door de oorlog voerende landen in de neutraliteitspolitiek van Nederland. Om al deze redenen vereenigt de mee ting zich met het voornemen der Soc.~dem. Kamerfractie .om tegen <Üt wetsontwerp stelling te nemen." Deze motie werd onder luid gejuich, met al- gemeene stemmen aangenomen. Daarna werd eveneens onder htid gejuich eD met algemeene stemmen de volgende motie van de heeren Troelstra en Vliegen aangeno- meD „De groote nationale betooging der socialistische arbeiders van Nederland, vastbesloten in dat land elk mflitairistisch en chauvinistisch drijven zoo sterk moge lijk tegen te goon, juicht de toenemende bewegingen onder de socialisten der oor logvoerende landen, met name van Duhsch- land. Frankrijk en Engeland, naar een spoe- digen Vrede op den grondslag der inter nationale socialistische congressen harte lijk toe. Zij ziel daarin eene uiting van het besef, dat niet de overwinning der militaristische en imperialistische heerschende kringen van eene der oorlogvoerende porljjen dien grondslag kan leggen, maar slechts de eens gezinde samenwerking van de partijen der Internationale, en dat het zelfstandig op treden van het socialistisch proletariaat tegen elk imperialistisch drijven in het eigen land hiervoor onmisbaar is- I Zij spreekt ten slotte haar onwrikbaar vertrouwen uit in de socialistische Inter* nationale, die. door het uitbreken van detf oorlog tijdelijk uiteengeslagen, in en doOf* het streven naar den Vrede zal wordeü herboren." De Voorzitter sluit vervolgens de be* tooging met een krachtigen oproep om oorlö# tegen den oorlog te voeren. De talrijke aanwezigen gaan daarna zingend® ,,de Internationale" uiteen. Ook in den tuin was het aantal betoogers zeer groot. Daar voerden hot woord in gol^ ken geest de heeren K. Ter Laan. J. H. Schaper; F. van der Goes en A. H Gerhard, wier rede" voeringen luide werden toegejuicht. De beid® moties werden ook daar mei algemeene slemT men aangenomen- De Zaterdag te Utrecht gehouden Je ar!, aüt gemeenc vergadering van aandeelhouders det1. Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschap* pij stelde het dividend over het jaar 1914 vast op f2 per aandeel. Als commissaris wérd heitkozen mr. P. B. 's Jacob. In de Zaterdag te Utrecht gehouden jaark aJgemcene vergadering van aandeelhouders der Utrechtsdhe Locaal Spoorweg Maatschap pij werd het dividend over het jaar 1914 vastgesteld op 3 97 Als commissaris werd herkozen dr. E. van "Welderen baron Ren- gers. De rechtbank te Ut/recht deed heden uit spraak in de zaak tegen dien 48-jar molenaars knecht A. Sch. te Kamerik. die terecht heeft gestaan beschuldigd van het opzettelijk en met voorbedachten rade door middel van een buks. althans van een met schegp gela den vuurwapen, in den avond van Zondag 3 Januari 1915 van het Wen berooven van Jacob Maaijeh, aldaar. De officier had 15 jaar gevangenisstraf ge- eischt met aftrek van het voorarrest. Mr. Nnuta ve»rdedigde. De rechtbank veroordeelde den beklaagde hedenmorgen wegens doodslag tot 10 jaar gevangenisstraf, onder aftrek van de preven tieve hechtenis Sportfeesten. In het internocringskamp tc Soesterberg zullen Zondag 4 Juli groote sportfeesten plaats hebben. Het is dan de verjaardag van de onafhankelijikheidsverklarin" va,n de Vereen. Stalen en de Belgische Sportvereeniging heeft besloten ten teeken van dankbaarheid voor al het goede, dat de Amerikanen voor de Belgen gedaan hebben, dien dag zoo luister rijk mogelijk te vieren. H. V. C. van Amers foort zal daarbij hare medewerking verlee nen. Drankwet. "Wij laten thans de toelichting van B. en "W. volgen bij hun reeds in het vorig nummer ver melde voorstellen: Bij de wijziging van dc Drankwet, in 1014, zijn verschillende bepalingen tot stand ge komen, die aan de gemeenteraden de bevoegd foeid geven, maatregelen te treffen, die, in ver band met de plaatselijke gesteldheid, kunnen medewerken tot bereiking van het algemeen gestelde doel: regeling van den kleinhandel iïi sterken drank en beteugeling van open bare dronkenschap. Een dezer maatregelen verlaging van het wettelijk maximum-aan tal vergunningen kan slechLs één in de vijf jaar worden getroffen; ook in 1915. De beide van de dlrankbestrijders-vereenl- gingen ingekomen en in onze handen om praeadvics gestelde adressen vragen, vah deze gelegenheid gebruik te willen maken, terwijl het mede in onze handen gestelde adres van de afdceling Amersfoort van den Nederland- schen Bond van koffiehuis-, restauranthou ders en slijters, gevestigd le Amsterdam, het verzoek doet, met op de adressen van d« drankbestrijders te willen ingaan. liet Amensfoortsch Drank weer Comité ver zoekt: a. het maximum-aantal verdunningen te willen stellen op 61; b. ei schen te willen stollen, waaraan de lokaliteiten moeten voldoen voor de vestiging van een tapvergunning en een bierverlof; c. een venordeSiéng te willen vaststellen, waarbij wijken worden, aangewezen, waarin geen vergunningen mogen worden verleend. Do bestuursleden van R.-K. dranikweerver- eenigi-ngen hier ter stede, verzoeken: a. het maximum-aantal vergunningen te willen verlagen; b. dat vergitniratngen en verloven in do nieuwe stadswijken niet of zeer schaars wor den verleend. In het adres van de vergunninghouders wordt er op gewezen, dat de wel de bevoegd heid niet heeft toegekend om de oprichting van verloven in nieuwe wijken te verbieden, "Wij meenen, dat deze opmerking juist is, waarom dat gedeelte van het verzoek van de R.-K. drankweenxsreenigingen. bulten be schouwing wordt gelaten. Berde adressanten bedoelen den steun Iq erlangen. d4e ingevolge de wet kan gegeven worden bij deh strijd, dien zij voeren tegen het alcoholisme. En het wil ons college voor komen, dart hun die steun piet mag worden onthouden. De wetgever beeft zilch in 1904 op het stand punt geplaatst, dat de inrichtingen, waarin sterke dronk werd verkocht, niet direct zou den worden opgeheven, maar dat aan de vrije ontwikkeling van de inzichten omtrent het olconolgebruik zou worden overgelaten, die inrichtingen overbodig te maken; daarbij biedt, zooals reeds werd opgemerkt, dc wet dan haar steun. En nu wil het ons toeschijnen, da-t die ont wikkeling hier ter stede wel zóó ver is geVor* derd, dat inderdaad de wettelijke bepalingen toepassing kunnen en mogen erkun-gen. Maar in het nemen van de gevraagde mfjet» regelen kan men ook zien een steunen doofl' de overhead vain het werk der drankbestrijy ders. Het verleenen van dezen steun schijnl" ons evenzeer gerechtvaardigd. Dc ontwikkeling vam de ovarffieirlsbemoei- ingen op maatschappelijk "ebied is. naar het ons voorkomt, een gevolg van het feit, dat het besef meer cn meer levendig wordt, dot veel kan en dus moet worden gedaan tot ver-1 betering vasi verschillende toestanden* dat dó verheffing vam de menschheid kan worden bevorderd door tal van maatregelen. En dó offers, die de gemeenschap zich daarvoor ge troost zijn niet gering te noemen; men denk® slechts aan de uitvoering van de "Woning wet. Maar het zaad, dat langs deze weflen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3