Prins Hendrik in Zeeland. Maan dagavond heeft Prins Hendrik tc Goes een vergadering gepresideerd, waar in verband met de oprichting van een afdeeling West- Zuid-Beveland, van het Roode Kruis, een twee- lal redevoeringen werden gehouden om het groote-nut van het Roode Kruiswerk uiteen te zetten en waar voor de jonge afdeeling propa ganda werd gemaakt. De zaal was met belang stellenden uit geheel Zuid-Bcveland gevuld. Aanwezig waren de Commissaris der Konin gin in Zeeland, mr. Dijkmeesler, de burge meester van Goes, de heer J. B. de Beaufort en zijn echtgenoote. gastheer en gastvrouw van Z. K II., verder jhr. De Cascmbrot, het be stuur van de nieuw gevormde afdeeling en vele militaire autoriteiten, w. o. de comman dant van de land- en zeemacht in Zeeland, \ice-admiraal Van Hecking Colenbrander. De Prins opende de bijeenkomst, die uitvoe rig naging, wat voor verpleging van zieke en gewonde militairen te velde nuttig en noodig is. Op een aangeboden lijst teekende Z. H. K. voor f 200. Pnns Hendrik heeft gisteren nog een bij eenkomst van het Roode Kruis te Kruiningen geleid en is te kwart over zes uit Goes naar de residentie teruggekeerd. Vloot- en landstormwetten. Behalve de Sociaal-Democratische Ka merfractie, vergaderden gisteren ook de clubs der Anti-revolutionnaire, Vrij-liberale en Chrkstelijk-ILislorische Kamerleden, ter vast stelling van de houding tegenover de wets- oaUwei-pen nopens vloolaanbouw en nadere uithreiding van den landstorm. Sociaal-dcmocratistohe Ka merfractie. De verkiezing van een voor zitter van de Soc. Dein. Tweede Kamerfractie ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. Troelstra, werd door de gisteren voormiddag geihouden vergadering dier fractie tot later uitgesteld. Verhinderde Kamerleden. De heer Aan Bylandl is de eerste weken we gens verblijf buitenslands om gezondheids redenen verhinderd de Kamervergaderingen bij la wonen Dé heeren Rutgers en Knobel hebben be richt de eerel volgende dagen de Kamerver gaderingen ïuet te kunnen bijwonen wegens verblijf buitenslands. De heor de Stuers is wegens ongesteldheid fea'hinderd de Kamerzittingen bij te wonen. Wegens uilstechghcid zal de heer Bos de eerste dagen de Kamervergaderingen niet kunnen bijwonen. De heer /E. Ma ck ay. Naar de Ned. verneemt is de heer JE. Mackay weer lid ge worden van de Chr. Ilist Kiesverceniging, en aldus weer getreden in het partijverband der Unie. Landaanwinning en bedijking Friese he Wadden. Dr. L. A. Sanders, ingenieur te Amsterdam, heeft een verzoek aan de Koningin ingediend om concessie tot landaanwinning en bedijking van een ge deelte der Frieschc Wadden. De bedoeling is allereerst dijken aan te leg gen van de uiterste Oostpunt van Ameland met een ombuiging, naar de Frieschc kust, Oostelijk van Wicrum en van de Zuider Grie in liet waterscliap de Gricën op Ainelan 1 mei eenige ombuiging tot de Frieschc kust hij de Zwarte Haan. De kosten van de inpoldering en verka veling van het tussclien genoemde dijken ge legen gedeelte der Wadden, ongeveer grooi 15.000 H.A., worden begroot als volg 2 zee dijken, gezamenlijk lang 29.000 M. f 8 120.000; rijzen dammen f 900.000; schutsluis f 310.000; Dieselgcmalen f 800.000; verkaveling i 1.350.000; kanalen met bruggen en duikers 1 1.000.000; wegen f 404.000. Totaal f 12 870.000 Op Oud Eik en Duinen te 'sGravenhage was een groote schare belangstellenden opge komen tol bijwoning der teraardebestelling van het stoffelijke overschot van den kunst schilder Meidag-. In den langen stoel die hel stoffelijk over schot grafwaarts volgde, werden o- emerkt: allereerst mr. baron Van Ittersum. kamer heer van H. M. de Koningin i. b. d.. als ver tegenwoordiger -van II. M-, dc minister van buitenlandsclie zaken jhr. Loudon als ver tegenwoordigervan do regeeriïig het gemeen tebestuur van 'sGravenhage. vertegenwoor digd door den burgemeester jhr. Van lCar- nebeek en de wethouders Verbroek en Jur- riaau Kok; voorts deputaties van bet schil derkundig genootschap Pulchri Studio, het genootschap Kunstliefde te Utrecht, waarvan Mesdag eorelid was, het Dordrechtsch Mu seum, Arti et Industrkae, dc Hollandsche Tea- kenmaatsohappij Arti et Amicitiae te Amster dam. do Huagsch© Kunstkring, Artibus Sa crum te Arnhem, St. Lucas te Amsterdam, het eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen, waarvan Mesdag buitengewoon sereh d was,- het museum van moderne kunst en het Rijles-Museum te Amsterdam. Verder word eb nog opgemerkt de heeren Fredoriks, liid Van de Rijkscommissie voor dc monumenten; dc raadsleden baron Van Pallandt en baron van Zuvlen van Nij e velt. de laatste als vico-president van de commis sie voor het Gemeente-Museum, d<r. Bredius dr. Hofstede d<e Groot, mr. Zillcson, griffier van de Eerste Kamer, de oud-wet houder van Rotterdam dc heer Hudig. oud-president van de Rolleerdamsch© Teeken-academie. Voorts vele schilders, bekende personen urt de kunst wereld, kunstbeschermers eo kunstliefheb bers. Onder de talrijke kransen ware* er van Pulchri Studio te 's Gravenh.ige, Arti ©l Arni- citiae te Amsterdam, Artibus Sacrum te Arn hem. Pictura te Groningen, de Hollandsche Teeken-Maatschappij. Dordtsch Museum, St. Lucas te Amsterdam, de Marineclub te Helder, dt damesclub „Onze Club" te 'sGravenhage; de Academie van Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen te Rotterdam. Aan de groeve werd het woord gevoerd door minister Loudon, bij uitstcdigheid van den tijdelijken voorzatter vam den ministerraad Minister Loudon gewaagde met groote waar deering van hetgeen Mesdag voor land en volk is geweest. Vervolgens schetste Willy Martens namens Pulelii Studio de groote verdiensten van den ontslapen meester, die hel Genootschap groot mrakle; waarna Haverman namens dè Holl. Tecken-Ma al schappij; Gorter namens Arti el Amieiliae, Snijder van Wissenkerke. namens den Haagsulien Kunstkring, van Bilderbcek nemens het Dordtsrhe museum. Van Es na mens de vierjaarlijksèhc tentoonstelling te Arnhem en Fieger Boukema namens Artibus Sacrum, te Arnhem, die alle dc groote ver diensten van den ontslapene huldigden. Mr. D. van Houten dankte voor dc betoon de belangstelling, zich daarbij in de eerste plaats richtende tot de vertegenwoordigers van de Koningin, van de Regeering en van het ï.'aagsche gemeentebestuur- Nederland en de oorlog* Uitbreiding landstorm. Het bestuur van het Nijmeegsche Vrijwil ligerscorps Allen Weerbaar heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, om in het wetsontwerp tot uitbreiding van den land storm een bespaling op te nemen, die de gele genheid zou openen voor al'lcn, die nog niet dadelijk of in het geheel niet in de termen vallen om krachtens het wetsontwerp te wor den ingelijfd, zich in den wapenhandel tc oefenen, desnoods onder leiding van kader met behulp van particulier initiatief verkre gen en voorloo' ;nc*l de oude Beaumont- gewcren, en aan die daarbij een zekeren graad van voorgeoefendheid zou hebben ver kregen, voorrechten le geven bij eventucele inlijving, b v. keuze van wapenen en regi ment, recht om te worden ingelijfd als wiel rijder en voor kaderopleiding in aanmerking te komen. Voorts vragen adr. de keuringsvoorwaarden voor den landsttorm milder te maken dan voor de militie hot geval is, desnoods een ge deelte der lichting te bestemmen voor admi nistratie troepen, ziekendragers en dergelijke diensten. Chillsalpeter. Zondagavond is te Rotterdam een schip met chiilisalpeter aangekomen. De lading be slaat uit ongeveer 26000 balen. De landbouwers kunnen dus binnen eenige dagen weer chnlisalpetor bekomen. Verblijf on -egd. De territoriale bevelhebber in Overijssel enz heeft het verblijf ontzegd in het in staat van beleg verkeerend gebied aan Johannes Hen- drikus Terhuurne te Buurse, gc-meente Haaks bergen Tegen de smokkelarij. De territoriale bevelhebber in Gelderland en Overijsel beeft voor de j^meeivie Dinxper- loo bepaald, dat houden 's avonds na 9 uur tot zonsopgang niet buitenshuis mogen zijn- De honden leveren namelijk aan commie zen en grenswacht hinder op bij het opspo ren van smokkelaars. Tot lid van Ged. Staten van Groningen Is gekozen mr. F. van der Tuuk met 22 stem men. De heer Schönfeld kreeg 18 stemmen. Haagsche Raadsverkiezingen. De uitslag van de gisteren te 'sGravenhage gehouden gemeenteraadsverkiezingen is als volgt: District I. Uitgebracht 6423 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 3212 stemmen. A. J. C. baron van Pallandt (aftr.) 1113, dr. K. H. Rombouts (V.-D., aftr.) 1262, J. H. Schuurkamp (U.L.) 738, E. Teenstra (Vrijz.-Dem.) 819, Th. G. G. Valette (Vrijz.- Dem.) 730. J. W. Albarda (S. D. A. P.) 2586, W. P. G. Ilelsdingen (S. D. A. p aftr.) 2828, J J. van Langen CS. D. A. P.) 2261. PI. Neutc- boum CS. D. A. P.) 2300, G. J. de Bruin CS D. P.) 140. B. Collof CS. D. P.) 175. G. Postma (3. D. P.) 117. L. L. H. de Visser CS. D. P.) 211. M. van der Wcrff CS. D. P.) 92. C. L. de Koning CR.-K.) 2323, H. C. Silvius CR.-K.) 2371, J. R. Snueck Henkemans (Qhr.-Hist.) 2667. M. van Steenbergen CAnti-rev.) 2327, C. Wildenberg (Anti-Rcv.) 2261. Zoodat herstemming moet r-laats hebben tusschen de heeren Albarda. Helsdingen. De Koning, V-an Langen. Neute- boom. Nieboer. Silvius, Snoeck Henkemans. Van Steenbergen en Wildenberg. District II. Uitgebracht 6970 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 3486 stemmen. Mr. A. .T. E. A. Bik CU. L. aftr.) 2047. G. Niipels V -D.. aftr.) 1893, mr. H. van Raalte (U. L., aftr.) 1962, J. C. Streng (Vrijz.-Dem aftr) 2053, J. H. Warncke (U. L.. aftr) 1998. R. J Dijk CS. D. A. P.) 1313. J. 7* Ellen CS. D. A P) 1810, W. P. G Helsdingen CS. D. A. P) 1908. P. F. Loncke CS. D. A. P.) 1281. mr. H. J. Nieboer CS. D. A. P 1170. G. J. de Bruin CS. P P 166. B. Coltof CS. n. P 220. G Posl- ma Cv D. P) 182. L L. TT de Visser CS. D P) 2G5. M. van der Werff CS. D. P.) 127. L. F. Duv- maer van Twist CA. R.) 3109), mr. A. M. de Groot CR -K.) 3014, dr. W. C. A baron van Vredenburch CChr.-IIist.C 3140. Zoodat er her stemming is tussclien de heeren Bik, Duy- maer van Twist, De Groot. Helsdingen. Nie boer. Nvpcls. Van Raalte Streng. Van Vreden- burg en Warneke. District III. Uitgebracht 0603 geldige stem men. Volstrekte meerderheid 3302 stemmer. Mr. A. C. Crena de Jong CU. L.) aftr. 3417. W. A. T. de Meester CU. L.) aftr. 3556. mr. dr. H. J. Romeijn CU. L.) aftr. 8264. mr. L. N. Roo- denburg (Vrijz. Dom.) 3205. mr. J. D. Ver broek CU. L) aftr. 3311. J. W. Albarda CS. D. A P.) 1122. P. F. Loucke CS. D. A. P.) 792, F. de Munnik CS. P. A. P.) 754, H Neutehoom CS. D A. P.) 859. W. Voortman CS. D. A. P) 825. J oen Duik Wzn. (Chr.-Hist.) aftr. 2301. N. A. do Niet CAnti-rev.) 2163. mr. A. O. H. Teilegen CR.-kath.) 1940, C. G. Pauptit Cgesteld door een CJ oep kiezers) 374 stemmen. Zoodrt gekozen zijn Crena de Jong. De Mees ter en Verbroek en herstemming is tusschen Den Duik. Do NietC Romevn en Roodenburg. Vrede door Recht. Aan het Mei- Juni-nummer van liet maandschrift „Vre de door Recht" is- toegevoegd een extra blad. bevattende een rapport met zoo zakelijk mogelijke beschouwingen over de argumenten, die pro en contra het denk beeld der international.' poKtie in ons land en ook daarbuiten zpn ontwikkeld, welk rapport door eene commissie uit het midden van het hoofdbestuur is opgesteld. Aan dit rapport is tcegcvoccd een uitvoerige opgave van de lit teratuur aangaande sanctie in liet volkenrecht in het algemeen en het denkbeeld eener inter nationale Dolitie in het biizonder. De redactie meent te mogen aannemen dat deze litteratuur opgave, waaraan groote zorg is besteed, een vrii volledig karakter heeft en daarom van eenig nut kan zijn hij dc verdere studie van dit vraagstuk. Hel nummer van bet orgaan zelf is hoofd zakelijk gewijd aan vragen, die met de ont wikkeling van den arbeid der vredesconfe renties in nauw \erband slaan. Het was de bedoeling dit nummer op den 15en Juni, herin neringsdag van dc opening der tweede vre desconferentie le doen verschijnen; door ver schillende omstandigheden is men daarin niet geslaagd, wat echter aan de actueele waarde naar de mecning der redactie weinig afdoet. Zij heeft zich tot verschillende personen op het gebied van staatsrecht, volkenrecht, inter nationale politiek en dergelijke gewend met de vraag of naar hunne meening niettegen staande den uitgebroken oorlog de arbeid der Vredesconferenties waaide bleef behouden, zoowel voor de ontwikkeling van het volken recht als voor de ontwikkeling van geheel do geschiedenis en daarop antwoorden ontvan gen van mannen als mr. de Beaufort, mr. van Idsinga. prof. Josephus Jitta. jhr. van Karne- beek, jhr. de Savohiin Lohman, mr. J. Lim burg en tal van anderen. Bovendien hebben enkele der autoriteiten lot wie deze vraag ge richt werd, een afzonderlijke bescliouwiug daaraan gewijd. Dr. Kuvper doet uitkomen dat het een plicht is om tc getuigen, ook al rooit men het kwaad er niet mede uit; mr Heemskerk zou als leuze voorop willen stel len geen oorlog cine justa oausa; prof. mr. G. A. van Hamel ontwikkelt gedachten over in- 'ernationalisme. die van optimisme vrij zijn, maar opbouwend werken; prof. mr. de Lou ter snreekt over wat de kleine Staat vermag; mr. R. J. H. Patijn schelst in een vergelijking met het optreden van Grotius hoe wij thans op een tweesprong zijn; jhr. W. J. van Nispen tot Sevcnaar geeft beschouwingen over de vredesidee in den barnenden krijg en prof van der Vlugt staat onder het opschrift: de kapitale R. van recht en hel recht der kapi tale R." af de rede, waarmede hij in Septem ber j.l. in zoo bijzondere omstandigheden zijn colleges opende. Bij deze artikelen sluiten zich aan opmerkingen van Gen. Rost van Ton ningen over de vredesconferenties en het Roo de Kruis; van mr. de Beaufort Jr. over het lvumaniseeren van den zeeoorlog; van mr. Rrcukelman over dc toestanden in Afrika, ge lijk de a s. internationale conferentie deze zal vinden; van mr. Heringa o\cr de crisis in he t volkenrecht en van jhr. mr. de Jong van Beek en Donk over Vredespaleis en Vredesconfe renties. Uit den gewonen inhoud noemen wij het vers: De wereld wacht, van Nico van Such- telen. waarmede dit nummer oDcnt; voorts de interessante beschouwingen die dr. "Wehberg geeft over de rush-bagot verdrag van 1817 dat een poging tot gedeeltelijke ontwapening was; en de opmerkingen over Internationale politie, die prof. van VoUenhoven naar aan leiding van een ingezonden r' maakt De offiriecle berichten bevatten mededeelinger over de algemeene vergadering en een ver slag van de prijsvraag voor een geschiedenis onderwijsboekje. Pe rubriek der litteratuur is in het biizonder verzorgd en geeft er zeker wel blijk van dat de redactie wil trachten in dit orgaan de litteratuur op het gebied var pacifisme en volkenrecht, die in geen enkel orgaan in ons land speciaal kan worden be handeld in aller aandacht te brengen. In den laatsten tikl zijn vooral de mede werkers in het buitenland voor het orgaan ge wonnen. Voor een volgend nummer kan een oor spronkelijk artikel van Morman Angoll worden aangekondigd. Herdenking Guide n-S poren- sla g. De Vlaamsche Slem bevat den tekst van telegrammen, welke bij die herdenking van den Gulden-Sporenslag op Zondag j.l. ver zonden zijn aan Koningin Wilhelmina o aan Koning Albert: De tekst van het telegram, gezonden aan H, AL Koaiingifli Wilhelmina, luidt als volgt: Koningin Wilhelmina, Den Haag Nedcrlandeals en Vlamingen, i"i duizend- lallen op Gulden-Sporeudag vereeaiigd, wen- schend clat uit de huidige beproevingen rijze met België's vrijmaking de cultureele zelf standigheid van Vlaanderen, sturen hunnen huldegroet aan Uwe Majesteit, als symbool van Groot-Nederland. Namens „De Vlaamsche S'em'', DESWARTE DE CLERCQ. Het telegram aan onzen heldhatügon, ge liefden Votrst is als volgt opgesteld Koning Albert, De Pannc- Vkmiingen en Nederlanders, in duizendtal len te Bussum vereenigd, herdenkend in de Guldensporcnzcge don eersten grondslag van Vlaanderen's en België's onafhankelijkheid, brengen hun huldegroet aan Uwe Majesteit en vertrouwen in Haar wijs bekl om het zelfstandige Vlaanderen in het onafhankelijk België te vrijwaren. Namens „De Vlaamsche Stem'', DESWARTE. DE CLERCQ. Om het weer goed te riakvn. Te Lichtenvoorde pleegde de heer A. J. Stol- telan, zelf candidaat voor den gemeenteraad, het verzuim de candidatenlijst voor den wet houder J. Hulshof te laat ten gemeentehuize in te dienen. De heor S. heefr zich nu ver bonden om, gekozen voor den heer Hulshof, van zijn zetel afstand te doen. Een zeearend. Dinsdagmorgen is door den badmeester A. Schelvisch aan het strand van Wijk aan Zee een zeearend ge vangen. Het (her zal worden opgezonden naar Artis. Een helsc'he aajnslag. Gisteren stond voor de rechtbank te 's Gravenhage te recht de 36-jarige metselaarsknecht B. van R., geboren le Sliedrecht, thans gedetineerd, ter zake poging tot moord op zijne echtge noote C. E R. in hare woning in de Joh- Camp-huysstraat aldaar. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij op 30 Maart j.l opzettelijk en met voorbedachten rade, heeft gepoogd haar van het leven te be- rooven. door haar een helsche machine thuis te doen bezorgen, bestaande in een houten kistje waarin op vernuftige wijze waren aan gebracht een automatische sigarenaansteker met een hoeveelheid benzine benevens een hoeveelheid buskruit en spijkers; subsidiair wordt hem ten laste gelegd zware mishande ling en mishandeling Bij het openen van het kistje werd de vrouw niet gedood, doch zij bekwam ernstige 'brandwonden. Bekl., aanvankelijk kalm loen hij in hel be klaagdenbankje plaats nam, wordt voor het hekje geroepen en door den president Mr. Tellegen ondervraagt naar de reden van zijn daad. In het kort verklaart beklaagde dan van zijn huwelijksleven, dat vooral in den lalatslen tijd niet gelukkig was. Her haaldelijk hadden zij onaangenaamheden, zoo zelfs, dat hij, overspannen als hij werd met moordplannen omliep. Hij is toen echter van haar weggegaan. Dronk hij vroeger wel eens een borreltje, hij liet dit van af het oogenblik dat hij zich bij de goede Tempelieren aansloot. Hij werd toen kalmer cn het zou zeker verder goed gegaan zijn, als hij niet op zekeren dag vernomen had, dat zijn vrouw met een anderen man ging. De oude wrok kwam toen weer boven en hij ge raakte weder gehéél van streek. Zocht om gang met een andere vrouw en besloot ten slotte zijn vrouw te dooden. In de couranten had hij wel eens gelezen hoe mijnen werden gemaakt en hii besloot een dergelijk instru ment le -maken en dit zijn vrouw thuis te zenden. Toen hij het kistje ln elkaar gezel had ver zond hij het met het bekende gevolg. Onder de mededcelingen over zijn huwe lijksleven is bekl. zeer aangedaan. Op de vraag van den president wat het doel eigenlijk van hem was toen hij het kistje zond. zegt bekl dat hij wilde dat zijn vrouw eens flink toegetakeld werd. Toen het kistje weg was, had hij wel eenigszins spijl, later echter weer niet. Hierna werd gehoord bekl.'s vrouw. Zij geeft op 34 jahr te zijn cn in Maart 1905 met bekl. gehuwd te zijn Aanvankelijk ring het goed. doch haar man begon te drinken en daarna begon de ellende. Als hij dronken was werd zij mishandeld en voortdurend was er twist. TTet gevolg hiervan was, dat zij in den loop van de jaren telkens van hem af ging. Bekl. liet haar echter niet met rust, kwam telkens terug en beloofde dan beter schap. Maar eenmaal terug begon het weder opnieuw. Samen hebben ze gewoond in Duitsrhland, daar heeft hij haar zelfs reeds met den dood bedreigd. Ook hier te lande teruggekeerd bedreigde hij haar meermalen met den dood. Eenmaal wierp hij een fleschje vitriool over haar kleeren. Getuige erkent, dal zij eenmaal van hem af zijnde met een ander heeft gegaan, dat deed ze om van bekl. te kunnen scheiden. Zij ont kent pertinent ooit in intieme verhouding tot een anderen man te hebben gestaan. Vervolgens deelt zij mede, wat haar we dervoer toen zij het kistje ontving en dit open maakte. Zij bekwam ernstige brandwonden tengevolge waarvan ze 14 dagen in het zie kenhuis verpleegd werd. Gevraagd of bekl. iets op haar verklaring heeft aan te merken, zegt bekl., dat getuige het doet voorkomen, al9 of drankmisbruik de oorzaak was, hij ontkent dit ten stelligste. Getuige houdt echter vol dat haar man dronk. De verdediger mr. Van Berckel merkt op, dat hij betwijfelt dat dit zoo is, daar bekl. bij zijn patroon zeer goed aangeschreven slaat en altijd goed werkman is geweest. De vrouw houdt vol, dal bekl. vreeselijk dronk. Hij verdiende soms meer dan f 30 per week doch bracht slechts f 13 thuis, 't Is wel gebeurd dot hij in een kroeg Zaterdags f 8 moest betalen voor drank, die hij in den loop der weck had gedronken. Nadat verschillende g-luigen gehoord wa ren. "werden ten slotte als deskundigen ge hoord professor J. Franco uit Delft en de beer J. D. Berkhout, werktuigkundige aan de artillcrieinriehtingen a3n de Hembrug. Zij hebben de helsche machine onderzocht en proeven genomen. Beiden verklaarden dat de samenstelling vernuftig was bedacht, een zeer gevaarlijke inrichting had en in staat was ernstig letsel te veroorzaken. Dat de verwon dingen niet ernstiger en de uitwerking niet grooter was geweest, lag aan de opsluiting van den inhoud. De explosie was zoo gering geweest, omdat hetgeen er in zat niet vast ge noeg was opgesloten. De officier van justitie mr. Del Campo, be toogde dat bekl den dood van zijn vrouw ge wild heeft, vroeg schuldigverklaring aan po ging tot moord en veroordeeling tot een ge vangenisstraf van 3 jaren. De verdediger mr. Th L. van Berckel meende in een juridisch betoog, dat in deze van poging tot moord geen sprake kan zijn wegens gebrek aan bewijs van het opzet tot dooden. Ook crifiseerde pl. het in de dagvaarding subs. 2 gestelde „de beweerde zware mis handeling". De eenige juiste qualificatie in dc dagvaarding was, volge'ns pl., het subs 3. ten laste gelegïe, n.L eenvoudige mishande ling met voorbedachten rade. Na op de tal rijke zeer verzachtende omstandigheden ge wezen le hebben drong pleiter aan op een zeer lichte straf en onmiddellijk ontslag uit de preventieve hechtenis. Na re- en dupliek verklaart de rechtbank geen termen aanwezig om bekl. uit de pre- ventieve hechtenis te ontslaan en bepaalt de 'uitspraak op 26 dezer. Waarschuwing tegen chan tage. De Avp. waarschuwt tegen chantage door dc gebroeders S bij vele Hagenaars be kend. die zich met enkele individuen te Am sterdam. ï.onden en Parijs in verbinding heb ben gesteld. Enkele maanden geleden was een iong- mènsch, zoon van zeer gefortuneerde ouders, een belangrijke som geids kwijt geraakt aan deze hceieu. naar aanleiding van een nooit plaats '-c-Iiad hebbenden diamanlvcrkoop. Se<iei;l dien echter lubben dc heeren S.. du rltij terzijde gestaan door een zekeren B cn een mr. F., hel jongnienscli voortdurend tot een hunner „meest geziene vrienden" ge rekend. met hel gevolg, dal zii kans hebben gezien, hem voor een bedrag van f 36.000 ai te zetten Verschillende andere personen, met wie het jongmensch omgang had. zijn mcd« de dupe geworden van deze roofvogels. Dat deze heeren „mannen het vak* zijn, blijkt wel uit het feit. dat zii beschikken over lal van handlangers, soms met werkelijk goede namen en die verschillende posities be- klceden. welke zij nu er» dan voor hun prac- tijken gebruiken.. Deze ..vriendenclub" drijft even buiten Den Haaf een soort makelaarskantoor, met een zeer schoon klinkenden naam. Haagsche inbreken. Maandagnacht is in den Haag wederom een inbraak gepleegd, ditmaal jn het imgozijn der firma van Son cn van Wiihe. grossiers in schoenwerk, aan da Prinsegracht. Op verschillende plaatsen in het magazijn en in de kantoorlokalen zijn spo ren van inbraak ontdekt Hier en daar was alles overhoop gehaald, doch er wordt, naar men meldt, niets vermist. De brandkast is ge opend. maar een zich daarin bevindend kistje met geld heeft men onaangebroken gelaten. Brutale inbraak. Aan het Wnter- looplein te. Amsterdam woont de koopman in ongeregelde goederen Kan met zijn gezin. Toen deze Maandagmiddag met manufactu ren tor markt was, hebben dieven van deze afwezigheid gebruik gemaakt en zich toegang verschaft tot diens woning door het forcee- ren der deur. Eenmaal binnen de vertrekken van den koopman heeft men verse 1 lillende kasten met geweld opengebroken, alles over hoop gehaald en ovct den vloer verspreid. Uit een buffet, dat eveneens geforceerd was, is een kistje met ongeveer f 50 verdwenen, terwij<l uit een andere kast voorwerpen als een paar armbanden, oorbellen en collier c.a. warden weggcfhaald. De benedenbuur, die thuis was, terwijl de inbraak heeft plaats ge had, verklaarde rncts bemerkt te hebben. De politie stelt een onderzoek in. Diefstal op een postkan toor. Maandagmorgen had een dame een postvisselformulier ter verzending ingevuld aan een dcT schrijftafels in het postkantoor te Amsterdam. In een oogenblik van ver strooidheid had de dame haar portemonnaie, die zij bij haar op de tafel had neergelegd, daar laten lorren, terwijl zij zich met den postwissel ïnaar een der loketten begaf. Toen zij het zich eren later herinnerde, spoedde zij zich naar de tafel terug, om echter tot de ontdekking te komen, dat de beurs verdwenen was Er zaten f 67 en een ring in. Niemand had van het geval iets bemerkt, tot op het oogenblik. dat de bestolene ver schrikt aan de omzittenden vroeg of men ook wist waar haar portemonnaie gebleven wa6. De dader had zich intusschen uit de voeten kurunen maken. De po-Liltie stelt een onderzoek in. De overvaring op het IJ Het lijk ren den Zaterdag, bij het ongeluk met het motorbootje van den heer Duiker op het IJ te Amsterdam verdfx>nken heer Kna'-p, is gis termiddag, vlak voor hot Tolhuis, dus in de onmiddellijke nabijheid van de plek. waar e overvaring geschiedde, opgehaald. Naar dat van den jeugdigen Kerrcmans wordt nog steeds gedregd. Door den bliksem gedood. Onder Lckkerkerk is Maandagavond de brievenbe steller F. A. ren Zoest bij het naar l uis gaan waarschijnlijk door den bliksem getroffen. Hij werd dood op den dijk gevonden. Verdronken. Te Ginneken is Zondag het 9-jarig zoontje van den bloemist v. E. te water geraakt en verdronken. Een der inge zetenen dook verscheidene malen naar het knaapje, doch toen hij het ten slotte boven bracht, bleek het reeds overleden. Scheepsbrand. Maandag ontstond er te Rotten-dam brand aan boord van hei Noorsche oh'eschip Maricopa, ^«emlo aan de werf ren Multon. Nadat eerst getracht was het vuur te bluisschen. heeft men. om gevaar te voorkomen, de boot gedeeltelijk laten zin ken. Marktberichten. Eiermarkt te Apeldoorn. Aanvoer 270000 stuks. Hoogste prijs f 6.50 Laaeste prijs f 5.76 Gemiddeld f 6.10. Stommine langzaam Eiermarkt te Kardenberg. Aanvoer 8000" stuks. Hoogste prijs f 6.Laagste pry's f 5.50 Gemiddeld f 5.75. Stemming traag Eiermarkt te Ommen. Aanvoer 100000 stuks. Hoogste pms f 5.75. Laagste prijs f 5.25 Gemiddeld f 5.50. Stemming kalm. Eiermarkt te Olst. Aanvoer 4üOOO stuks. Hoogste prijs f 6.50. Laagste prijs f C.— Gemiddeld f 6.25. Stemming School, en Kerknieuws. Prof. Or. H. Th. Karsten t Op 76-jarigen leeftijd is overleden Prof. Dr. H- Th- Karsten, oud-hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam. Dr. Horman Thomas Karsten, geb. te Amers foort 9 Mei f839, bezocht te Utrecht de scho len der Mij. tot nut van 't Algemeen en werd er in 1857 student. Na de lessen te hebben gevolgd van de proff. S. Karsten (zijn vader), Rovers en Opzoomer, promoveerde hij in 1864 tot doctor in de klass. letteren op een proef schrift „De Platonis, quae ferantur Epistolis." Van 1862—73 was Dr. Karsten praeceptor aan het gymnasium te Amsterdam, van 187382 conrector aan dat te Rotterdam en in Juli 1882 benoemd tol hoogleeraar in de Latijnsche taai en letterkunde le Amsterdam, aanvaardde hij zijn ambt in October van dat jaar met eene ïede: „Over den omvang der studie van de Lat. taal- en letterkunde." Prol- Karsten schreef de volgende werken Dt Taciti fide in sex proribus Analium Übris (1808)De inkomsten en uitgaven van de Rom. republiek (1880); Spicllegium criticum over werken van Cicero en Seneca (1881): llmbri* sche taalvormen vergeleken met de Latijnscho (in de werken v. h. Utr. Prov Genootsch 1880); De uitspraak van hel Latijn (1893)-: Teren.i^ni prologi (1895); verschillende tijdschriftartikelen en artikelen in Mnemosyne (1873—97) over bronnen der Rom. geschiedenis. Cic ro, Se* neca, Tibullus, Horatius, Livius, enz.in de Werken der K. A- v. W., in De Gids, Tijdspie gel, enr

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3