Handelaren in bouwmateria len. Deze vereeniging liield hare 22e algc- meene vergadering te Haarlem. De heer W. A. Lensink, de voorzitter, herin nerde in ziin openingswoord aan het 10-jarig bestaan, dut zou herdacht zijn door het hou den cener tentoonstelling van bouwmateria len, indien de tijdsomstandigheden anders waren. Hij sprak er voorts zijn vreugde over uit, dat dc bouwmaterialenkandel, ondanks de crisis, zijn plaals heeft kunnen behouden. Teu slotte verwelkomde hij de vertegenwoor digers van Duilsclic vereenigingen, de heereu J. Wersthofl uit "Wanne en Jus. Pelzcr uit Keu len, waarna dc heer Wersthof f voor dc vrien delijke woorden van den voorzitter dankte. Het jaarverslag van den heer J. A. van "Wijngaarden werd goedgekeurd. De \ereeni- *ging telt 16G leden en verkeert in gunstigen toestand. Uit hel verslag van den penning meester, den heer J. Slicher, uit Amsterdam, bleek, dat de rekening met een klein voor- deelig saldo sluit. Het verslag werd goedge keurd. De heeren H. M. L. Vink uit UtTecht, en A. C. Beyer uit Rotterdam, werden als bestuurs leden herkozen. De leden van dc commissie van scheidslieden werden herkozen. De overeenkomsten met hel Rheensche Schwemmstcin-Syndicaat, de N. V. „Schelp kalk" cn de Ycreeniging van Fabrikanten in machinale dakpannen van Tegelen en omstrc- ien werden besproken in verband met den huldigen toestand. Nadat eenige wijzigingen waren aange bracht in de statuten en het huishoudeliik reglement, werd medegedeeld, dat thans slechts minder dan 50 van het vorig jaar door de handelaren wordt omgezet. De meeste verliezen zijn evenwel geleden door slechte betaling der eigenbouwers. Thans is men over het voldoen der geldelijke verplichtingen zeer voldaan. Het verleenen van bouwkredielen door gemeenten werd zeer toegejuicht. Hierna werd de vergadering gesloten. In al deze gevallen kan de zaak eenvoudig afloopen en door den president beëindigd worden. Daarenboven kan door verzet tegen de ver wijzing toe te laten, voorkomen worden, dat de Kamer van Toezicht kennis neemt van een geval, dat niet lot hare competentie behoort, hergeen toch verkieslijk is boven een beslis sing welke later vernietigd wordt. Aan de vierde grief wordt gedeeltelijk te gemoet gekomen door de mogelijklieid om in hooger beroep te komen van de Beslissing van de Kamer van Toezicht. Voorzien dient te worden in het geval, dat door een notaris een strafbaar feit is ebegaan ter berechting van den gewonen strafrechter. De Kamer onlhoude zich van eene waar schuwing omtrent een strafbaar feit, zoolang dit feit niet bij gerechtelijk gewijsde vast staat. Ter opheffing van de vijfde grief waren de volgende wijzigingen te brengen: Aan art. 21 van het Koninklijk Besluit van 16 September 1905 wordt het volgende toege. voegd Geenerlei aantcekening geschiedt in dit re gister ten nadeele van den candidaat-nolaris, dan nadat de candidaat-notaris is gehoord en in de gelegenheid is gesteld zich te rechtvaar digen. De oproeping wordt per aangeteeke..uen brief verzonden ten minste tien dagen »«or den dag voor het verhoor bepaald. In den oproepingsbrief wordt van het feit, dal den candidaat-nolaris wordt-ten laste ge legd, melding gemaakt en art. 22 wordt gelezen als volgt: Uittreksels uit hel register, door den voor zitter en den secretaris onderleekend, wor den op aanvrage slechts verstrekt aan onzen Minister van Justitie, aan dc ambtenaren van het Openhaar Ministerie, aan andere Kamers van Toezicht cn aan den candidaat-nolaris voor zooveel hem betreft. Notariaat. Verschenen zijn de prae- adviezen over de „regeling van het toezicht op het notariaat en de toepassing daarvan", ie behandelen in de algemeene -vergadering der Broederschap van candidaat-notarissen. Mr. II. P. Marchant komt tol de volgende conclusies Toezicht op de notarissen en de candidaat- notarissen is gewenscht, in het belang van het publick en van den notaris. De opdracht van dit toezicht aan de ge mengde Kamers en de samenstelling der Ka mers is doelmatig. De notarissen hebben in hun eigen belang te zorgen, dat zij ambtgenoolen in de Kamers kiezen, die met waardigheid, kracht en ijver hunne moeilijke taak zullen vo— igen. Van de „waarschuwing" wordt hooger be roep gegeven. Van dit hooger beroep neme een rechter lijk college kennis. Ook bij het verhoor van den notaris ter take van een waarschuwing worde hem in beide instanties het recht gegeven zich van rechtskundigen bijstand te voorzien. Voordat in het register, bedoeld in art. 21 van het Kon. besluit van 16 September 1905 (Stbl. no. 270) een aanteekening wordt ge schreven ten nadeele van een candidaat-nota ris. behoort deze door de Kamer daarop te worden gehoord en de aanteekening moet door den candidaat voor gezien worden ge- teekend. Tegen de aanteekening worde den candi daat een recht van reclame toegekend. Mr. I A. Swane, van 's Hertogenbosch, geeft een overzicht van den bestaanden toe stand en bespreekt tevens de middelen, die tot oplossing van gebleken grieven kunnen leiden. In hoofdzaak zijn de gebleken grieven de volgende: 1. Het uitvaardigen van circulaires door de Kamers van Toezicht. 2. Het gemis aan eenige voorziening tegen machtsoverschrijding yan de Kamer yan Toe zicht. 3. Te weinig nuanceering in de straffen. 4. De te uitgebreide opvatting van de be- leekenis der woorden „handelingen in strijd met de eer of de waardigheid van zijn ambt'', voorkomende in art. 50c. 5. Het geheim zijn van hel register van art 21 van het Koninklijk Besluit van 16 Septem ber 1905. Hoe kan nu aan deze grieven worden tege moet gekomen? Aan de eerste grief zou op voldoende wijze tegemoet gekomen kunnen worden, indien in de wet werd opgenomen: „De Kamer van Toezicht mag bijwege van algemeene veror dening, dispositie of reglement geen uitspraak doen in zaken, welke aan hare beslissing kunnen worden onderworpen". De tweede grief is op te lossen door de in- «.elling van eene Kamer van Beroep. Een ont werp van wel met een memorie van toelich ting en een ontwerp bestuursmaatregel, be treffende onder meer de instelling een er cen trale Kamer van Beroep, komt voor in het „"Weekblad voor het Notariaat" no. 460. Prae- adviseur kan zich in het algemeen zeer wel vereenigen met hetgeen daarin wordt voor gesteld en medegedeeld. De derde grief ware z. i. als volgt te onder vangen: De president van de Kamer van Toezicht bepaalt, of eene handeling al of niet onderworpen zal worden aan het oordeel van de Kamer van Toezicht. De president hoort, alvorens de notaris naar de Kamer van Toezicht te verwijzen, den betrokken nota ris. De verwijzing wordt per aangeleeken- den brief aan den betrokken notaris medege deeld. Tegen deze verwijzing kan de nota ris in verzet komen bij de Centrale Kamer van Beroep. De Kamer van Beroep beoor deelt in geval van- verzet alleen of de Kamer van Toezicht van hert1 onder werpelijk geval kan kennis nemen. De vormen en termij; aen voor het instellen van hooger beroep Zijn op het doen van verzet toepasselijk. Hiermede ware z. i. bereikt, dat de grens gevallen op een meer eenvoudige wijze kun nen worden afgedaan en den notaris het leed gespaard bleef voor een minder ernstig geval voor een uitgebreid college te verschij nen. Het zal ook herhaaldelijk voorkomen, dat Ingekomen klachten schromelijk overdreven aijn, hetzij dat zij op een misverstand berus ten of heUii dat zij opzettelijk onjuist zijn. Napoleon en het geslacht Bonaparte. Uit Amsterdam wordt ge meld: In een zevental zalen van het Stedelijk Museum, heeft de bekende verzamelaar die heer A. Tli. Hartkamp een tentoonstelling ge arrangeerd van zijn verzameling betreffende „Napoleon en het geslacht Bonaparte". Donderdag, den dag van de opening, was hot juist een eeuw geleden dat de groolc kei- cer aan boord van de Belei-ophon ging om .ar St. Helena te worden gebracht. In de e>erste zaal viinjd«t men de geschiede nis in beeld gebracht tot aan het toppuni van zijn macht. Er zijn onder de portretten van Napoleon verschillende die zeer merk waardig en hoogst zeldzaam zijn en boven dien een aantal platen van veldslagen, den Uocht naar Egypte, de kroning van den ked- xftj. Ook is in deze zaal eer» zeldzaam werk tentoongesteld van die kroning waarin alle personen daarbij tegenwoordig afzonderlijk zijn. afgebeeld en liun kleed ij wordt beselire ven. Ook trekt een vitrine hier de aandacht waarin behalve een groot aantal medailles en penningen uit dden tijd, de couranten zijn verzameld, waarin de verschilLende groole gebeurlendssen worden beschreien. De tweede zaal begint bij de ontbinding van het huwelijk met Josephine. Verder vindt men daar afbeelddaigen van hel keizerlijk be zoek gan Amsterdam en dan tocht naar Rus land en het eindigt met den slag bij Leipzig In de volgende zaal is hel tijdperk bijeen gebracht tusschen den slag bij Leéipzig e. den terugkeer van Elba. Het Weciner Coup U daarbij vortegenv, oordigd met tal van platen waaronder zeldzame exemplaren. D( vierde zacl geeft de „honderd dagen", waar in natuurlijk de slag bij Waterloo een bui tengewoon belangrijke plaals inneemt. Het fciatste gedeelte van het leven van den groo- ten keizer op St. Helena en zijn begrafenis te Parijs vormen den inhoud van de volgen"- de zaal. Tusschen al deze voorstellingen komen ook een zeer groot aantal spotprenten voor meest van Engelsche afkomst. Ze zijn zeer goed onderhouden, zooals alles wat hier is bijeen- gebracht In de zessde zaal zijn hoofdzakelijk bijeen gebracht de gedenkteekenen opgericht ter eere van Napoleon of het Fransche leger al? Vendomezuil, de Arc die Triomphe enz. Van elk dezer gekendteekens is ook de geschiede, nas in beekl gebracht. Dan krijgt men de verschillende standbeelden van den grooteD Keizer en de monumenten opgericht tenge volge van de OYerwinnaingen op dezen Fran- schen Keizer. Ten slotte zijn in de laatste zaal verzameld de platen en prenten betrekking hebbende op de herdenkingsfeesten, do familie van Napoloon, zijn broeders en zusters en huD afstammelingen tot op dezen dag. Bewondering dient te worden uitgesproken over don main, die dit alles bij elkaar wist te brengen. Hot moot een reuzenwerk zijn geweest, omdat er zooveel origineels bij is. Een enkel voorbeeld slechts: Er zijn alle bul letins van de groole armee naar Rusland. En zoo is er nog veel meer waarvaïi vermoede lijk niet meer exemplaren bestaan. De spot prentenverzameling alleen is een verzameling afzonderlijk. De temt/oonstelliing sluit den 15dön Augus tus den verjaardag van Napoleon. Een krasse oude. De heer Sjoerd de Boor te Taarlo (Dr.) vierde Donderdag zijn 101 sten verjaardag. De jubilaris geniet nog steeds een '-oede gezondheid en bezoekt nog geregeld de weekmarkt te Assen. Naaktlooper gearresteerd. De beruchte naaktlooper in de duinen te Zand- voort en te Bloemendaal is eindelijk gesnapt. Het bleek te zijn zekere K. te Haarlem, die te-vens tal van aanrandingen o zijn kerfstok heeft vam jonge meisjes en dames in de om streken van Haarlem. Haj is naar het huis van bewaring overge bracht Dc verongelukte marine sloep. Het stoffelijk overschot van den bij het ongeluk met de marine-defkansiesloep omgekomen adlelborst le klasse der marine- reserve P. van der Does uit Rotterdam, is heden middag ten kwart voor twee met mi litaire eerbewijzen te 's Gravesande ter aarde besleid., do Noordernier te Hoek van Holland is hel lijk aangespoeld van den stoker S. van Dok, zoodal nu alle slachtoifcrs der ramp van 7 dezer terecht zijn. G c v a a r 1 ij k m iunevuu r. Een iong- mcnsch, dat Zondagmiddag met zijn uitver korene op den Ulrcchlscheweg te Arnhem wandelde, geraakte daarbij zóó in vuur, dat hij ziin brandende sigaar ten cenenmalc ver getend, liet lichte zomcrkosluumpje zijner aangebedene in lichtelaaie stak. Medewandelnars hielpen hem de vlammen dooven. eer het meisje zelf daardoor werd aangetast. liet kostuum is echter geheel bedorven School- en Kerknieuws. Onderwijzersontslag op 6 5- jarigen leeft ij d. De Haagsche afdee- ling van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap ging in hooger beroep bij Gedep. Staten van Zuid-Holland tegen het ontslag als schoolhoofd van den heer Kanon op grond van het bereiken van den G5~jarigen leeftijd Kunsf en Wetenschap. - R c 11 e's Mannenkoor. Bij gelegen heid der eerste steenlegging van het Rolter- damsche-'stadhuis. viel Rotles Mannenkoor de mooie verrassing ten deel. dal het als erken- telijkhcid or de bereidwilligheid waarmede het steeds zijn medewerking verleende, de Cioote gouden medaille voor kunst en welen- schap ontving der gemeente Rotterdam. Even tevoren, toen de Koningin in de directiekeet de maquetten van het stadhuis bezichtigde, had zij den directeur, den heer Gcorg Rijken, doen uilnoodigen daar te komen, om aan IJ. M. te worden voorgesteld. Op het podium was ook ds. Ten Ivatc voorgesteld, de dichter van den feestzang. GEMEENTE AMERSFOORT. Opgaaf van gevestigde personen van 7 Juni tot en met 30 Juni 1915. Joseph H. A. N. van Lier, geb. 1888, R.-C, van Breda naar P. Pijperstraat 46, reiziger. Th. J. Jansen op de Haar, geb- 1891, R.-C-, van Deventer naar Langestraat 39, winkelbed. Johannes H. Spierings, geb. 1891, R.-C., van Rotterdam naar Leusderweg 13, typograaf. Cornelis van de Craats, geb. 1897, N.-H., van Harderwijk naar Zuidsingel 63, bakkersknecht. Nicolaas Bos, geb. 1893, N-H., van Maarn naar Krommes'.raat 21. horlogemakersknecht. Euslach:us van Eysden, geb. 1892. R.-C., van Amsterdam naar Westsingel 37, kantoorbed. Pieter H. R. Schoenaker, geb. 1894, R.-C., van Utrecht naar Westcrslraat 64, keilner. Cornelis A. Schol ten, geb- 1875, N.-H., van Amsterdam naar Arnh. weg 105, gep. Klaas Sylzema, geb. 1882, N.-H., van 's-Gra- venhage naar Hoogeweg 43, arbeider. Egbert Meyer, geb. 1893, N.-H., van Zwolle naar Krommeslraat 44, kappersbed. Johan W .C. van Cruysen, geb- 1896, geen kerkgen., van Arnhem naar Krommeslraat 44, kappersbed. Sophia H. Bos, N.-H.. van Barneveld naar Hoogl. weg 22. Reinirus R. van. Vulkenhoef, geb. 1891, R.-C., van Amsterdam naar Kamp 79- Henri J. Goudswaard, geb. 1891, N.-H van 's-Gravenhage naar H. v. Viandenstr. 14, ing. Hendrikus J. Snijders, geb. 1896, R-C.. van Vlissingen naar K. Nachtegaalsir. 35, winkelbed. Klaas Karssies, geb. 1865, N.-H-, van Gronin gen naar Ulr. weg 159. Johannes F. Hachenitz, geb 1888, N.-H, van Zeist naar Schimmelp-slr. 14, keilner. Aart von Moorselaar, geb. 1896, C.G., van Arnhem naar Hoogl. weg 28, keilner. Pietertje Oudenes, N.-H., van Gouda naar Groote Spui 3a. Franciscus Bos, geb. 1881, R.-C., van Utrecht naar Hof 23, caféhouder. Josephus Bos, geb. 1836, R-C., van Utrecht naar Hof 23. Frieda Pauwels, N.-H., van Keulen naar Woeslijgerweg 67. Constance F. H. Jonkergouw, R -C., van Am sterdam naar Schimmelp.-slr. 29, klerk secret. Johannes R. van Groeningen, geb- 1815, R.- C. van Stad Delden naar B. Wuytierslaan 55. Mevr. Alting PinkeCarpentier, R.-C., van Indië naar Utr. weg 127. Willem Lotsy, geb. 1905, N.-H, van Indië naar Wijersstr. 9- Hendrik Valkenburg, geb. 1896, N.-H., van Helder naar Stationsstr. 25. Anna F. J. Korles, N.-H., van Amsterdam naar Brouwersstr. 19. Willem D. M- Sleenbeek, geb. 1897, R.-C., van Utrecht naar Havik 2. Wilhelm A. Salm, geb. 1875, D.-G., van Hen gelo naar Wijersstr. 20, houtvester. Jan van Esveld, geb. 1892, N.-H., van Baarn naar Monnikenpad 54, arbeider. Johannes Hellevoort. geb. 18S7, R-C., van Amerika naar St. Bonifaciusstr. 12, winkelbed. Maria van Heeckeren van Brandsenburg, N - H van 's-Gravenhage naar Brouwersstr. 19. Catharina P. van Ketel, N.-H., van Haarlem naar Arnh. weg 55, verpleegster. Jan Okhuisen, geb. 1887, N.-H., van 's Her togenbosch naar Kamp 14, reiziger. Pieter W. Cohen, geb. 1893, N.-H., van 's Gra- venhage naar Emmalaan 18, Off. L. d- H. Johanna van Diedenhoven, wed. van Gijs. Vedder, N -H., van Uitgeest naar L. Vrouwen kerk 13, gep. Theodorus Adriaansen, geb. 1848, R.-C., van Uitgeest naar L. Vrouwenkerk 13, venter. Arnoldus H- Douze, geb. 1888, N.-H., van Hilversum naar G. v. Stellingwerfstraat 5. Jan Lijnsvelt, geb. 1885, N.-H., van Leusden naar Leusderweg 126, arb. Gerrit A. Zuyderduyn, geb. 1881, N.-H., van Amsterdam naar Laeg.weg 8, wagenlichter. Teunis Ros, geb- 1889, N.-H., van Rotterdam naar Soesterweg 95. Petrus J. de Wilde, geb. 1898, R.-C., van Til burg naar KI. St. Jansstraal 11, timmerman. Bernard Wobben, geb. 1895, N.-H., van Stap horst naar Appelmarkt 11, schrijver. Opgaaf van vertrokken personen, van 7 Juni tot en met 30 Juni 1915. Frederik Ebert, geb. 1845, geen kerkgen-, van Ulr. straat 23 naar Baarn, gep. Cornelis de Gioot, geb. 1897, R.-C., van Soest, weg 323 naar Heerlen, bankwerker. Hendrik Lodder, geb. 1870, N.-H., van Met- horslstraat 4 naar Soest, reiziger. Wed- D. Groenveld, D.-G., van Puntenb.-laan 10 naar Oldeboorm Jacob F. Lankamp, geb. I860, N.-H., van Ulr. weg 138 naar Indië. Gerrit Bakker, geb 1888, G.-Kvan Arnh. sir. 21 naar Rotterdam, bakkersknecht. Wed. H. Koot, R -C., van Bloemend, str. 59 naar Hoogland. Evert D. Bekker, geb.-1884, geen kerkgcti., van Coninckslr. 139 naar Rotterdam, koopman. Elisabeth Vork. N-H., van Utr. str. 18 naar Amsterdam, winkeljuffrouw. Jan van Westrienen, geb. 1886, G.-K-, van Muurhuizen 17 naar 's-Hoge. opzichter. Wed. E. Diikse, R.-C., van Bloemend, str. 85 naar Ams:erdam. Hendrikus G .van Kalleveen, geb. 1885, R.-C., van Bloemend, str- 66 naar Leiden, aannemer. Jacobus Lobel, geb. 1882, N.-H., van Leusder weg 7 naar Nijmegen, koopman. Petrus van Rijssen, geb. 1884,-R.-C., van woonwagen naar Hilversum, stoelenmatter- Gerrit Woudenberg, geb. 1870, N.-Hvan Hoogeweg 52 naar Barneveld, arbeider. Rijnard Boonacker, geb. 1904, N.-H., van Em malaan 18 naar Amsterdam. A.art A. Spierenburg, geb. 1900, N.-H., van Arnh- weg 55 naar Warnsveld. Theodorus P. Koet, geb. 1892, N.-H., van Langestraat 91 naar Amsterdam, kok. Johannes B. N. Derksen, geb. 1898, R.-C., van Krommest. 4 naar Hengelo, winkelbed. Abraham A. Loo, geb- 1881, R.-C., van Lange- gracht 30 naar Utrecht. Marcus de Vries en echlgen. J v. Praag. N.-I., van Groenmarkt 4 naar Heerlen, handelsreiziger. Gijsbertha H. van 't Hof, N.-Hvan Plantsoen 16 naar Nijkerk, onderwijzer. Johannes B. Krak, geb- 1900, R.-C., van Utr. weg 247 naar Brummen. Gerardus Palland, geb. 1891, N.-H., van Teut 55 naar Nijmegen. Hendrika C. Grau, N -H., van H. v. Vianden str. 34 naar Laren. Hendrikus J- Verhey, geb. 1SS7, O.-C., van 't Zand 15 naar Rotterdam, kapelaan. Johannes C. Kivits, geb. 1903, R.-C., van Woestijgerweg 67 naar Oploo. Gerrit J. van Orden, geb. 1S98, N.-H., van Langestr. 93 naar Apeldoorn, winkelbed. Pieter N. J. Brons, geb. 1901, N.-H van Arnh. weg 55 naar Maarn. Theodorus A W. Groenhuizen, geb. 1870, R.-C., van St. Andriesstr. 5 naar Rotterdam, horlogemaker. Jan Boonstra, geb. 1899, R.-C., van Kamp 34 naar Drachten. Albertus J. van Winsen, geb. 1S82, R.-C., van Laagl. weg 11 naar Hilversum, koopman. Wed- H. J. Bolderdijk, D.-G-, van Puntenb.- laan 10 naar Hilversum. Cornells E. Schulpzand, geb. 1878, G.-K., van N. Withoosstr. 5 naar Haarlem, schilder. Van den Hak op den Tak. (Weekpraatje). Een zeer vreemde plaats is Universal City, gelegen in de San Fernando Vallei in Califor nia. Wanneer men haar bezoekt, weet men niet of men waakt of droomt. Van welken kant men de stad (van een 1500 inwoners) ingaat, krijgt men een absoluut anderen indruksoms zelfs kan het gebeuren, dat men, de stad even verlaten hebbend, haar niet weder herkent bij de terugkomst. Het is nl. een plaats waar bioscoopfilms gemaakt worden. Elk huis heeft van verschillende kanten gezien een verschil lend uiterlijk. Bovendien wordt in een omme zientje de kleur en het bouwwerk zelf, zoo noo- dig nog veranderd. De meest uiteenloopende zaken zijn er te vindeneen geheele Indianenstam, Olympische racewagens, krokodillen, bergleeuwen, pythons, cobra's, krachtmenschen, cowboy's, Arabische hengsten, kameelen, enz. enz. Men kan hier den geheelen Duizend en één Nacht doormaken als men wil. De Vereenigde Stalen vormen het land van de film- Duizenden en duizenden hebben daar aan de film-industrie hun brood te danken. De productie is enormiedere week wordt voor een gezamenlijke lengte van 1000 K.M. film de wereld ingestuurd, overeenkomende met een jaarlijksche productie van 50.000 K.M., d. i. meer dan de omtrek der aarde. Nog belangrijker is echter te weten, dat die 50,000 K.M. dan ook werkelijk in een jaar wor den opgebruikt. Ze gaan de heele wereld rond, maar spoedig beginnen ze scheurtjes en deuk jes te krijgen, en zijn ze derhalve niet meer voor ..elite-bioscopen" geschikt. Hier in ons land doen ze dan dan dienst in de dubbeltjes-bios copen, in Engeland en Amerika in de stuivers- bioscopen. En als eindelijk het gansche bios- coop-frequenteerend publiek van het levende beeld genoten heeft en de film het stadium van ontbinding nadert, gaat de film een reis door de wereld aanvaarden om niet meer terug te keeren- Men stuurt de films goed verpakt naar de Engelsche, Nederlandsche of Fransche kolo nies. Vooral onze West geniet de reputatie, dat er elke film te slijten is. Dat de bioscoop niet alleen voor uitspanning gebruikt wordt, maar dat het film-genietend publiek ook daar met reclame voor alleriei artikelen wordt lastig gevallen, is bekend- De reclame zit overal. Terwijl ik dit schrijf, stroomt de regen buiten neer, en dit doet mij denken aan de waarde, de uitwerking der reclame in verband met de weersgesteldheid. De voor enkele jaren overleden bekende Amsterdammer Beausar. industrieel en ama- teurmetereoloog, had uitgebreide s'atistieken gemaakt over den verkoop van zijn artikelen (in hoofdzaak lampen) c-n weersgesteldheid. Hij was tot merkwaardige conclusies geko men. Uit zijn statistieken bleek, dat er steeds op sombere, regenachtige dagen het meest ver kocht werd. Maar bij mooi weer was de omzet het kleinst. De heer Beausar had ook andere industrieelen aangespoord, den verkoop met het weer te vergelijken, en het was wel merk waardig, dat ook zij tot de zelfde conclusies kwamen: de zaken marcheerem het best bij slecht weer. Natuurlijk hing het meer en meer van het artikel af. Bij het artikel lampen was de invloed van het weer grooler dan bij andere artikels. Maar de invloed was steeds merkbaar (behalve bij enkele seizoen-artikelen, zooals stroohoeden of ijs bijvoorbeeld). Merkwaardig is het, dat in alle landen ter wereld hetzelfde verschijnsel waarneembaar is- In mooie zomers vlotten de zaken het slechts, maar verregende zomers waren voor den koop man niet zelden gunstig? Hoe hel komi? Wij moeten het antwoord er op schuldig blij ven. Vermoedelijk zal het weer in de eerste plaats de stemming van den mensch beheer- schen, en zal de man, die door het slechte weer uit z'n humeur is geraakt, meer hid aan de zaken geven. Maar wij meeiïen toch niet <W inderdaad hoogst interessante economisch pro bleem tot een humeurskwestie ie mogen redu- ceeren. Dat de weersgesteldheid ook invloed heeft op 's menschen stemming en op zijn zenuw gestel. ondervinden zeker wel de mec-sten on zer mooi zonnig weer wekt op, triest regen achtig weer drukt. Gezonde zenuwen, wie is de gelukkige mensch, die zich in onzen tijd daarop kan beroemen? Zenuwzwakten en ze nuwziekten zijn er legio. Een belangrijke vraag is daaromHoe verkrijgen wij ge zonde zenuwen? Inachtneming van de volgende regelen kan ongetwijfeld daartoe medewerken. Wat ge begonnen zijt, maak dat af- Er is niets wat verslappender werkt dan half in 't werk te blijven steken. Maak 't vlug af, vïugger dan ge hel wellicht wildet, maar voleindig het- Zit niet altijd in trein of tram dadelijk tc lezen, maar leer ook eens „niets te doen." De gedachten, die wij des morgens hebben, oefenen een grooten invloed uit op ons doen gedurende den dag. Staan wij haastig op, ma ken wij ons kwaad, don doet het slechie begin .van den dag zich tot in den middag wellicht gelden. Sta zóó vroeg op, dot ge rustig met alles ge reed kunt zijn en nog een oogenblik tijd over hebt. De meeste menschen denken, dat lcr^n „haasten" is. Pos op voor oververmoeidheid. De mensch kan vermoeid zijn, mag zich gerust vermoeien, maar hij neme ook rust. Afleiding is bij vermoeid heid een slecht woord, want ze doet schijnbaar de vermoeidheid wijken, maar eischt daaren tegen in werkelijkheid inspanning der vermoeid heid. In het stille landdorp van voor eeuwen was de ontspanning minder gemakkelijk te be reiken dan in het druk gewoel onzer steden Daur bracht de avond rust en in onze mo derne steden pas vaak de vroege morgenstond Gezonde, sterke zenuwen! Ach. men mag d'e wel hebben in dezen tijd om niet door al het wee, al den jammer, die over he menschdom gekomen is, te worden lerneerge slagen „Donderend trekt de oorlog om; De aarde siddertdof gegrom, Vuur- en vlamzee, smookkolom Ziedt en knettert, Rijst, verplettert. Blaakt en brandt en moordt alom!" Wanneer zal dit een einde nemen? Naar de Figaro" van een neutraal diplomae' te Berlijn, die eenige dagen te Parijs door bracht, verneemt, heeft de Duitsche Keizer bij eene militaire plechtigheid in eene redevoc ring het volgende gezegd „Er zal geen wintercampagne zijn. De oorlog is in October geëindigd Er bestaat geen twi' fel over, of de Duitsche natie en het leger zien het ernstige van een winterveldtocht in, mm: Duitschland is op alles voorbereid. Om d' wintercampogne te vermijden, zal in den her1" een uiterste poging gewaagd worden. Het Dui' sche offens:ef zal verschrikkelijk zijn c-n ondt nomen worden over het geheele front In verband hiermede brengt de „Times" d>. vitiating van den Duitschen Keizer in herinm ring op 3 October 1914 gedaan, we ke aid- luidde„Jongensvoor de bladeren van d; boomen zijn, zijn wij weer terug in het liev vaderland." Velen van die „jongens" zijn inlusschen gc vollen, anderen zijn hen gevolgd en nog mee deren gaan den dood tegemoet en zullen he ..lieve vaderland" nimmer wederzien. O, welk een krankzinnighe d is er toch ovc het tegenwoordige menschengeslacht gekomen Welk een ontzetlende doodendans, welke ee. groot deel der wereld mpemsakt rn dnor overige deel lijdelijk wordt aangezien I Waar is de menschelijkheidbestaat zij nog heeft zij nog den moed zich uit te spreken? Anna de Savorniu Lohman richt zich in haa blad, ,J)e Hollandsche Lelie", tot de moeders Ge hebt hen, uwe kinderen, ge dragen, ge hebt hen gevoed, ge hebt hun ge geven uw zorg, uw liefde, uw teederheden. Maar straks nis ze zijn geworden mannen, a - ze zullen genieten op hunne beurt van het zoo korte menschenleven, dan worden ze u tegen wil en dank afgenomen, om te moeten vai^i voor een leugen, een gruwel, om te worde!, verruwd en tol misdadigers gemaakt, door e* woest en bandeloos soldaten-leven, dat ri< de thuisblijvenden, afschildert, om u te blinddoeken, als een zoogenaamd „tieldeu bestaan." En gij berust daarin In zulk een onrecht1' Hoe kunt ge zóó dom zijn zoo laf? Om één zulk een aanvallig, liefelijk kindje groot te brengen, worden duizend opofferingen en teederheden niet te groot geacht door U! En toch- berust gij er in dat men u, els uw arbeid is volbracht, als uw taak is afgeloopen-. en gij uw jongen hebt gemaakt tot man, uw levenswerk ontrooft, het besmet, het verlieder lijkt, het ten slotte laat liggen verrotten op een vèr slachlveld, als zijnde een uitgediend werk tuig voor de zelfzucht van enkelingen Denkt aan Bertha von Suttner's „Die Waffen nieder!" Hoe ontroerd, tot tranen toe bewogen, waart ge niet om wat zij u schilderde, naar waarheid schilderde, in een boek, een roman Hoe heeft haar getuigenis u niet de oogen ge opend, zoodat ge Vredes-Bonden gingt slich ten en Vredesbetoogingen gingt houden en Wereldvrede wildet" verwezenlijkenHeeft dan thans de nog veel ergere werkelijkheid, die ge om u ziet, die werkelijkheid, die nog oneindig verschrikkelijker is dan al Bertha von Suttners schilderingen, u op eenmaal met blindheid ge* slagen? Weg met den oorlog I Met eiken leugen- oorlog Harriet Beecher Slowe heeft den sla venhandel kunnen doen verdwijnen. Laat het opnieuw een vrouw, laat het Bertha von Sul'ner zijn, die den gruwel van den oorlog overwint I Laat het zaad dat zij strooide vruchten drogen. Die kleine schare, die in Den Haag den moed had der uiterste consequentie van de vrouwenbelooging vóór den vrede, de Rosika s Schwimmer en Lina's Heymann, en Rosas Ge« noli, en eenige weinige anderen, z ij is het, die mij eerbied afdwingt als de toekomstvrouw In den besten zin. Geen vooruitgang, geen be schaving, geen godsdienst, wat ook dat waar lijk goed is, kunnen we verwachten van eer- toekomst, gebouwd op zulk een orrzedel-jka leugen als deze wereld-oorlog! Daartegen to protesteeren is de plicht von elke vrouw, von elke moeder bovenolMr.fif óók van elke vrouw." KEUVELAAR.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 6