BINNENLAND. 1 - pen de generaals, die onder hem de troe pen aanvoerden, ruimschoots ondervonden. Van de legers, die in dezen oorlog eene rol febben gespeeld, heeft geen zoo dikwijls an aanvoerders verwisseld als het Russi sche. Een paar dagen geleden nog werd de chef van den grooten generalen staf, gene raal Januschkewitsch, plotseling van zijn fembt ontheven en naar den Kaukasus ge zonden. En nu heeft hetzelfde lot den groot vorst-opperbevelhebber zelf getroffen; hij is *ot onderkoning van Kaukazië benoemd en 'dus met zijn vroegeren eersten raadsman gezonden naar datgene van de oorlogster- relnen, waar de behoefte aan leiding het minst wordt gevoeld, omdat er zoo goed als niets gebeurt. De czaar is nu zelf als opperbevelhebber opgetreden, en daarmee is de kroon gezet öp de veranderingen, die het Russische le- gerbevel reeds had ondergaan. Aan het hoofd van den grooten generalen staf is ge neraal Alexejew geroepen, die tot dusver op het Russische noordwestelijke front tegen Hindenburg streed. Het geheele westelijke front heeft één opperbevelhebber gekregen In generaal Evert, tot dusver aanvoerder van het vierde Russische leger; alleen in het zuidwesten zal een ander het bevel moeten voeren, want de loop der gebeurtenissen op het oorlogstooneel heeft het verband ver broken tusschen de strijdmacht in Wolhynië en Oost-Galicië en de andere Russische legers. In het noorden heeft generaal Russki de wacht voor Petersburg op zich genomen. De nieuwe chef van den generalen staf werd in April benoemd tot opperbevelheb ber van de legers aan het noordwestelijke front. Hij is dus bijzonder thuis op dat oor logstooneel, dat juist nu in de eerste plaats de aandacht trekt. Van generaal von Be- lew, den daar bevel voerenden Duitschen troepenaanvoerder, wordt een dagorder ver meld, waarin hij als de taak, die zijne sol daten nog wacht, aanwijst het forceeren van de Dwina en de verovering van Riga en daaraan toevoegt: „Daar zult gij gedu rende het najaar en den winter blijven, om in het voorjaar naar Petersburg op te ruk ken." Het eerste echter wat de nieuwe strate gische leider der Russische legers heeft te doen, is een einde te maken aan het aan houdend terugstroomen van de Russische legers. Dat is een uiterst moeielijk werk; de bestaande omstandigheden zijn daarvoor zeker niet gunstig. De deskundige mede werker ven het Deensche dagblad Politi- ken zegt van den toestand, dat de strategi sche terugtocht van de Russen volkomen mislukt is. „Wat thans geschiedt, heeft aan Russische zijde niets meer met strategie te doen. Na de instorting van de tweede ver dedigingslinie is de terugtocht op de mees te plaatsen meer en meer in eene vlucht ont aard. Niet de Russen zijn het, die hebben te bepalen, waar en in welk tempo zij zich willen terugtrekken en waar zij halt zullen maken; het initiatief is veeleer geheel in handen van de Duitschers overgegaan. Op dit oogenblik hebben de Russen zeer zeker geene reserven meer; zij kunnen niet hun ne millioenenverliezen aanvullen. Al het re- cruten-materiaal, dat maar eenigszins ge oefend is, is ongetwijfeld reeds aan 't strijd- front gebracht. Eerst achter de Dnjepr biedt zich de mogelijkheid, een nieuw verdedi gingsfront te vormen, en hij de energie van de Duitsche vervolging kunnen de over blijfselen van het Russische leger, die daar heen komen, niet zeer groot zijn." Deze schrijver schat de kans niet hoog, dat het zal gelukken weer een nieuwe ope ratiebasis voor het Russische leger te vor men. Veel moeielijker nog is de taak, uit de sedert maanden terugstroomende moreel en physiek uitgeputte troepen van den czaar een leger te vormen, dat een bruikbaar werktuig levert voor nieuwe ondernemingen. Dat is de feitelijke toestand, en in verband daarmee krijgt 't aftreden van grootvorst Ni kolai Nikolajewiisch eene bijzondere betee- kenis. Het is bekend, dat de grootvorst-oud opperbevelhebber 't hoofd is van de oorlogs partij, die het besluit om den oorlog te be ginnen heeft doorgedreven. De czaar is hier meer de gedre- ^ne dan de drijver ge weest. Nu heeft de loop van de oorlogsge beurtenissen op den czaar den plicht ge legd om den grootvorst op zijde te zetten en zelf het opperbevel te aanvaarden. De oor logspartij heeft 't afgelegd. De vraag is nu of de elementen, die indertijd niet zonder tegenzin voor den aandrang van de oor logspartij zijn gezwicht, nu nog langer in bear zog zullen varen. Of zullen de vroe gere vredesneigingen weer boven komen bij het gezicht van den ontzettend droevi- gen toestand, dien het onzalige drijven van de oorlogspartij heeft teweeg gebracht? Het antwoord op die vraag is in de toe komst verborgen. De corlog. B e r 1 ij n, 8 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofd kwartier van heden voormiddag. Een aantal vijandelijke schepen versche nen gisteren in de vroegte voor Middelkerke. Des voormiddags werd Westende, in den namiddag Ostende beschoten. Voor het vuur van onze kustbatterijen trokken de schepen zich weer terug. Militaire schade werd niet aangericht. In Ostende werden twee Belgi sche inwoners gedood en een gewond. Aan het front verliep de dag overigens zonder bijzondere gebeurtenissen. Een be wapend Fransch vliegtuig werd ten noorden van Le Mesnil (Champagne) door een Duit schen vlieger neergeschoten; het kwam bran dende op den grondde inzittenden waren dood. Een vijandelijke vliegeraanval op Frei burg in Breisgau verliep zonder resultaat. P a r ij s, 8 S e p t. (Havas). Namiddag-com muniqué. De nacht was gekenmerkt door eenige ar- tiilerie-actiën in België ten noorden yan Yperen, in Artois rondom Atrecht, in de streek van Roye en op het plateau tusschen de Oise en de Aisne. Op verscheidene punten van het front in Champagne, tusschen Reims en de Argonne, was een bommenstrijd en geweervuur met tusschen beide komen van de artillerie, maar zonder infanteriegevechten. In de Argonne was een hevig bombarde ment In den sector Harazee. In de noorde lijke Woêvre was een vrij levendige kanon- nade. Vijr Duitsche vliegtuigen wierpen in den morgen bommen op het plateau Malzeville, waar geen schade werd aangericht, en in Nancy, waar eenige slachtoffers zijn gesig naleerd. In samenwerking met de Engelsche water- luchtvaart bombardeerden Frans .he toestel len loodsen in Ostende. Een Fransch eskader wierp 60 bommen op het vliegveld van Saint-Médurd en op het spoorwegstation te Dieuze. P a r ij s, 8 Sept. (R.) Avondcommuni qué. In de westelijke Argonne ondernamen de Duitschers, na een zeer hevig bombarde ment, waarin een ruim gebruik gemaakt werd van stikbommen, een aanval tegen onze stellingen met twee divisiën. Zij slaag den er in, voet te krijgen in onze eerste loopgraven, maar werden hevig tegenaan- gevallen; hunne poging om ons front door te breken mislukte. Een Fransch luchteskader wierp bom men neer op militaire inrichtingen te Tres- cati en op het spoorwegstation van Metz. P a r ij s, 8 Sept. (Havas.) In een inter view van de Temps met den correspondent van het Petersburgsche Telegraaf-agent- schap, die het geheele Westelijke front van Vlaanderen tot den Elzas afgereisd heeft, werd nadruk gelegd op de belangrijke taak van de legers in het Westen, om te belet ten, dat de Duitschers al hunne troepen te gen Rusland concentreeren. Hij toonde aan, hoezeer de aanvallen der Franschen de Duitsche troepen, die op dit front even tal rijk zijn als in het Oosten, vasthouden en afbreuk doen. De Russische correspondent verklaarde, dat het onjuist is, dat de Duit schers hunne manschappen van het Weste lijk oorlogstooneel naar het Oosten over brengen. Indien er een vijftiental Duitsche regimenten van het front in Frankrijk naar Rusland zijn gezonden, werden zij onmid dellijk vervangen door regimenten van mis schien mindere gevechtswaarde, maar van gelijk aantal en het scherm, dat zich voor de Franschen bevindt, heeft dezelfde dikte be houden. De correspondent besluit: Zelfs, wanneer er geen aanval wordt gedaan, staat het leven der Fransche soldaten in de loop graven aan een voortdurenden strijd bloot en ten koste van bloedige offers vervult het Fransche leger zijne dubbele taak: het Duit sche leger op het westelijk front vast te houden en zich voor te bereiden om den vijand een beslissenden slag toe te brengen. Petersburg, 8 Sept (Tel.-agent- schap). Een legerorder, gedateerd 5 Septem ber en onderteekend door den czaar, houdt het volgende in Heden heb ik het bevel op mij genomen van alle strijdkrachten te land en ter zee, opereerende op het oorlogstooneel. Met het vaste geloof in Gods goedertierenheid en met de onwrikbare zekerheid van de eind overwinning zullen wij onzen heiligen plicht vervullen om tot het uiterste het vaderland te verdedigen. Wij zullen het Russische land niet onteeren. Gegeven in het hoofdkwartier. NICOLAAS. De czaar richtte tot den grootvorst-opper bevelhebber het volgende schrijven: In het begin van den oorlog hadden rede nen van hoogere orde mij verhinderd de inspraak van mijn gemoed te volgen en mij aan het hoofd van het leger te plaatsen. Daarom belastte ik u met het opperbevel over alle strijdkrachten te land en ter zee. Onder de oogen van geheel Rusland heeft Uwe Hoogheid in den loop van den oorlog blijk gegeven van eene onverstoorbare dap perheid, die een diep vertrouwen en de vrome wenschen opwekte van alle Russi sche menschen, die uwen naam vergezelden in alle onvermijdelijke wisselvalligheden van het oorlogsgeluk. De last van den dienst voor het vaderland, dien God mij opdroeg, gebiedt mij thans, nu de vijand in het bin nenland van het rijk is gedrongen, het op perbevel over de troepen te velde op mij te nemen, met mijn leger de oorlogsvermoeie nissen te deelen en met zijne hulp den Rus- sischen grond te behoeden voor de aansla gen van den vijand. De wegen van de Voor zienigheid zijn onbekend, maar mijne eer en mijn wensch bevestigen mij in dit besluit, dat genomen is om redenen van staatsnut- tigheid. De vijandelijke inval aan het wes telijke front, die steeds verder gaat, eischt vóór alles de meest intense samentrekking van al het militaire en burgerlijke gezag en de vereeniging van het bevel in den oorlog met de algemeene werkzaamheid van alle elementen van het regeeringsbeleid. Dit wendt onze aandacht af van het zuidelijke front. Onder deze omstandigheden erken ik de noodzakelijkheid van uwé hulp en raad op ons zuidelijk front en benoem u tot on derkoning van Kaukazië en opperbevelheb ber van het dappere Kaukazische leger. Ik druk aan Uwe Hoogheid mijne diepe er kentelijkheid en die van het vaderland uit voor uwe oorlogsdaden. De czaar heeft een schrijven gericht aan graaf Worontzow Daschkow, den onderko ning van Kaukazië, waarin hij zijne erken ning uitspreekt voor de pogingen en moei ten die de onderkoning heeft in het werk gesteld om dat land te organiseeren en de roemrijke Kaukazische troepen in hunne oude traditiën te bevestigen. De czaar ver klaart zijn verzoek in te willigen om zijne krachten te wijden aan een arbeid, die meer overeenkomt met zijn gezondheidstoestand; hij ontheft hem van het ambt van onder koning van Kaukazië en verbindt hem aan zijn persoon. De grootvorst-opperbevelhebber heeft tot de troepen de volgende legerorde gericht: Heden heeft onze verheven hoogste chef, Z. M. de Keizer, zich zelf aan uw hoofd ge plaatst. Ik buig het hoofd voor uwen helden moed gedurende meer dan een jaar en druk u mijne hartelijke, warme en oprechte er kentelijkheid uit. Ik geloof vast, dat nu de czaar zelf, aan wien gij den eed van trouw hebt afgelegd, u aanvoert, gij nieuwe, nog nooit geziene heldenfeiten zult volbrengen. Ik geloof, dat God van dezen dag of aan zijn uitverkorene zijn almachtigen steun zal schenken en hem de overwinning zal ver schaffen. (Get.) Adjudant-generaal, NICOLAAS. B e r 1 ij n, 8 Sept. (W. B.) Bericht van het opperste legerbestuur uit het groote hoofdkwartier van heden voormiddag. Legergroep Hindenburg. In de streek van Daudscv/as zijn onze troepen verder vooruitgaande. De troepen van Eichhorn geraakten na strijd in het bezit van eenige meerengten bij Troki-Nowe ten zuidwesten van Wilna. Tusschen Jcziory en Wolkowsk gaat de aanval vooruit. Wolkowsk zelf en de hoog ten ten noorden en ten zuiden daarvan zijn genomen; 2800 gevangenen zijn gemaakt, 4 machinegeweren genomen. Legergroep Leopold van Beieren. In de streek van Izabelin, ten zuidoosten van Wolkowsk, is de vijand teruggeworpen. Ver der zuidelijk wordt de opmarsch voortgezet tegen de sectoren Zelwianko en Rozanka. Ten noordoosten van Kruzan drongen de Oostenrijksche troepen vooruit door het moerasgebied. Er zijn 1000 gevangenen in rond getal gemaakt. Legergroep Mackensen. De gevechten aan de Jasiolda en ten oosten van Drohyc- zyn duren voort. Zuidoostelijk oorlogstooneel. De Rus sische aanvallen bij Tamopol zijn afgesla gen. Verder oostelijk, in de streek ten wes ten van Ostrow, is het vooruitdringen van den vijand door een tegenstoot van Duit sche troepen tot staan gebracht. Weenen, 8 Sept (W. B.) Officieel bericht van heden middag. In het Wolhynische vestinggebied bleef gisteren de toestand onveranderd. Eenige tegenaanvallen der Russen stuitten af op ons vuur. Meer naar het Zuiden werd de vijand door onze overwinning bij Podkamien en Radziwilow over een front van 90 K.M ge dwongen terug te trekken achter de Ikwa. Onze troepen begonnen de vervolging. Aan de Sereth kwam het tot verbitterde gevechten. De vijand deed met numeriiek sterkere strijdkrachten een aanval uit de bij Tamopol en Strusow bij wijze van brughoofd ingerichte verschansingen. De bij Tamopol vooruitdringende Russen werden bij een tegenaanval van de Duitsche troepen terug geworpen. In de streek ten Westen en Zuidwesten van Trembowla duurt de strijd nog voort. In de nabijheid van de monding van de Sereth veroverden de onder bevel van de generaals Benigni en vorst Schönberg staan de Oostenrijksche troepen stormenderhand een vijandelijke stelling ten noordwesten van Szupanka, waarbij twintig Russische of ficieren en 4400 man werden gevangen ge nomen en zeven machinegeweren buitge maakt. Bij de Oostenrijksch-Hongaarsche strijd krachten aan de Jasiolda gebeurde niets bij zonders. Weenen,8Sept. (W. B.) Officieel be richt van heden middag. In het gebied van den Kreuzberg-kam is, na de nederlaag der Italianen van eergiste ren, rust ingetreden. Hunne verliezen zijn grooter dan oorspronkelijk gedacht werd, want bij het opruimen van het slagveld tel den onze troepen alleen voor den Pfann-top, de Cima Trufnoni en den Eisenreich-kam meer dan 400 lijken van den vijand. De toestand op het Italiaansche oorlogs tooneel is in het algemeen onveranderd. In den Doberdo-sector sloegen onze troe pen heden in de vroegte een aanval van den vijand af tegen het vooruitspringende gedeelte van de Karst-hoogvlakte. De Ita liaansche infanterie, die ten Oosten van Vermegliano vooruit wilde gaan, werd met handgranaten verdreven. Rome, 8 Sept. (R.) Officieel communi qué. Er was artilleriestrijd in de Val Genova en in de Val Avisio. In Cadore namen wij het offensief in de g'eheele streek van den Monte Croce-pas tot Canelico en bezetten verscheidene stellingen; maar tengevolge van de krachtige organisatie van den vijand voor zijne verdediging werd het offensief ge staakt. De vijand werd verdreven; hij wierp bommen gedurende zijn terugtocht, waar door drie soldaten gedood werden. Petersburg, 8 Sept. (Tel.-agent» schap). Communiqué van den generalen staf van het Kaukazische leger. Gedurende den 5en en den 6en was- er geweervuur in de kuststreek. Onze verken ners doodden Turken bij Arkinsk en in de streek Akha. In den sector Melasghert en in den sector Metchitla waren gevechten van onze voorhoeden met de Turken. Op de rest van het front is geene ver andering. Konstantinopel, 8 Sept. (W. B.) Communiqué van het hoofdkwartier. Op het front aan de Dardanellen dron gen in den Anaforta-sector onze verken- ningskolonnes, die in de richting van Me6- stantepe en Azinak gezonden waren, in den nacht van den 6en op den 7en September in de vijandelijke loopgraven door. Zij maak ten twee machinegeweren met alle toebe- hooren buit, die thans tegen den vijand worden gebruikt, vijftien kisten munitie en twintig geweren. Ons vuur vernielde een Engelsche zie kenwagen, die een lading munitie vervoer de, welke in de lucht vloog. Bij Ariburnu viel niets bijzonders voor. Bij Sedd-ul-Bahr beschoten vijandelijke torpedobooten met behulp van waarnemin gen uit een ballon-captif, gedurende eenige oogenblikken, zonder noemenswaardige schade aan te richten, onze stellingen op den rechter- en linkervleugel. Onze batte rijen in de zeeëngte brachten den 7en Sep tember vijandelijke batterijen tot zwijgen, die onze stellingen op den linkervleugel be schoten, en verstrooiden vijandelijke troe pen, die bij Mortoliman verzameld waren. Overigens is niets van belang gebeurd. Saarbücken, 8 Sept. (W. B.) Maan dagmorgen is bij Cappel (district Saint- Avold) een Fransch militair vliegtuig neer gestort. Het was geheel door schoten door boord. De bemanning was dood; zij voerde eene kaart van de stad Saarbrücken mee. Londen, 8 Sept. (R.) Het persbureau bericht, dat drie Zeppelins in den afgeloo- pen nacht de oostelijke graafschappen en ook het district Londen hebben bezocht en bommen hebben laten neer komen. De kanonnen tot bestrijding van luchtschepen werkten. Vliegtuigen stegen op maar slaagden er niet in met de vijan delijke luchtschepen in voeling te komen. 15 kleine woonhuizen werden vernield of ernstig beschadigd; een groot aantal deu ren en ramen werden gebroken en er ont stonden verscheidene branden, die snel ge- bluscht werden. Overigens werd geene ern stige schade aangericht. De volgende persoonlijke ongelukken worden bericht: gedood 2 mannen, 3 vrou wen en 5 kinderen; gewond 13 mannen, 16 vrouwen, 14 kinderen; vermist, waarschijn lijk onder puinhoopen bedolven, 1 man en 2 vrouwen. Dit zijn, op één gewonden sol daat na, allen burgers. Londen. 8 Sept. (R.) Het stoomschip Douro is in den grond geboord; de beman ning is gered. Het Russische stoomschip Rliea is tot zin ken gebracht: de bemanning is gered. Bordeaux. 8 Sept. (R.). Het stoom schip Guatemela is getorpedeerd: de beman ning is gered. Londen, 8 Sept. (R.) De Daily News bericht, dat het staatsdepartement te Wash ington van Page, den Amerikaanschen am bassadeur te Londen, een voorloopig rap port heeft ontvangen over het van Ameri- kaansche zijde ingestelde onderzoek naar het zinken van de Hesperian. Het rapport weerlegt de mededeeling van de Duitsche ambassade te Washington, dat de Hesperian was een voor alle oogmerken te gebruiken oorlogsschip of een gewapend transport schip. Volgens Page bestaat er volstrekt geen reden voor dit bericht. De Hesperian was niet bewapend en onder alle omstan digheden niet in staat een duikboot aan te vallen. Londen, 8 Sept. (R.) De Times be richt, dat de Amerikaansche consul te Queenstown officieel bericht heeft ontvan gen, dat een persoon, afkomstig uit New- Jersey, op de Hesperian het leven heeft ver loren. N e w-Y ork, 8 Sept. (R.) Met elke nieuwe bijzonderheid neemt de verontwaar diging in Amerika toe over de gevallen van Dumba en van de Hesperian. De Globe zegt: Het is moeielijk den indruk te weerstaan, dat Duitschland niet oprecht is. Aanvallen zonder waarschuwing op passagierschepen, die slechts niet-strijdenden vervoeren, zijn gelijkwaardig met moord. Dit ontwijken en beunhazen tegenover de volle waarheid moet ophouden. De Evening Telegram dringt er op aan, dat Wilson opheldering zal vragen niet over het zinken van de Hesperian, maar over het feit, dat Duitschland in gebreke is gebleven zijn woord te houden. Londen. 8 Sept. (R). Het munitie-mi nisterie bericht, dat er weer ISO inrichtingen voor den aanmaak van munitie zijn aange nomen. Dit brengt het totaal van de fabrie ken. die onder toezicht van de regeerinjz werken, op 715. Verspreids Berichten. Duitsche reuzenvliegtulgen. Engelsche bladen vernemen uit Kopen hagen, dat de Duitschers bezig zijn met den aanmaak van een nieuwe groote soort van vliegtuigen, naar het model van de Russi sche, die een bemanning van 8 koppen voeren en In vijf uur heen en weer naar Londen kunnen vliegen. Zij hebben 3 mo toren, elk van 100 P.K., en 3 schroeven. Zij kunnen genoeg benzine voor een tocht van 8 uur meenemen, zijn voorzien van een draadlooze installatie en zoeklichten, gewa pend met 5 machinegeweren en kunnen 120 bommen van 22 pond bergen. De twee eerste vliegtuigen van die soort moeten al klaar zijn. Een hulde aan Pégoud. Een vijandelijk vliegtuig, dat Dinsdag op groote hoogte vloog 'hoven Chavannes sur lTitaiig. een plaats in den Elzas dioht bij de vroegere grens, wierp naar Reuter uit Belfort aan enkele bladen seint een krans naar beneden, waaraan een lint met het op schrift: .Aan Pégoud, gestorven als een held. Ziin tegenstander". Uil de Pers M«*msk«rk en Kuyper. I. Onder den titel „Een woord over de ge nummerd* driestarren van Kuyper" het antwoord verschenen van mr. Th. Heems kerk op de 53 driestarren in De Stan daard. waarmee dit blad criliek op den oud-premier heeft uitgeoefend. Zooals be kend is. heeft dr. Kuyper de lr.atste dezer driestarren met zijn naam onderteekend en zich aldus als den schrijver bekend gemaakt. Mr. Heemskerk begint z.jn verweer met een kort overzicht van dc gebeurtenissen hij on na de verwerping van de begrooting van mi nister Staal, en de verwerping van de be grooting van minister Van Rapparu, met het aftreden van het kabinet De Mees*er. Aan het verweer zellve ontleent de N. R. Ct. dan het volgende: „De genummerde driestarren, die zich in een steeds scherper persoonlijken aanval op mij toespitsen, nemen niet de feiten zoo als zij werkelijk zijn, maar berusten op eene voorstelling, die met de werkelijkheid in lijnrechten strijd is. Sinds de hierboven omschreven gebeur tenis koestert Dr. Kuyper tegen mij eene bittere grief, waaraan hij op allerlei wijze, nu eens meer, dan, bij tusschenpoozen, wat minder, maar in den laatsten tijd met steeds toenemende scherpte en onwellindhoid uiting heeft gegeven. Hij is zoover gegaan, dat hij in de driestorren voor wie lezen kon heeft verkondigd, dat ik te kwader trouw heb gehandeld. En dat is dan het uitgangs punt van zijne beweringen omtrent een ver zet tegen zijne leiding, dat den schijn nadert van een complot- De driestarren dienen zich ten onrechte aan als een stuk politieke geschiedenis. Zij lijden, gelijk reeds door anderen is opge merkt, op menig punt aan feitelijke on nauwkeurigheid. Voor zoover zij mij be treffen ls de grondfout, dat zij niet op waarheid berustennagenoeg alles wat omtrent mij daarin staat is öf scheef voor* gesteld óf niet waar. namelijk «reheel in strijd met wat werkelijk is geschied. Zij zeggen voorts te bedoelen het open leggen eener breuk in de anti-revolutionaire partij met het doel om heeling en verzoe ning te bevorderen. Het elV; beheerschen- de punt is echter de persoonlijke grief tegen mijin het postcr'ptum heeft de schrijver ten overvloede duidelijk doen uitkomen, dat hij ec-n persoonlijken aanval op mij bedoel de. Die persoonlijke quaestie is behandeld, die aanval is gedaan op den grondslag eener onwaarheid en voorts op een wijze, die niet geschikt is om verzoen'ng en overleg voor te bereiden. De aanval heeft een kwetsend karakterhij geeft mij althans het recht mij gekwetst te betoor.enhij verscherpt aanmerkelijk het persoonlijk verschil dat er tusschen Dr. Kuyper en mij bestaat. Zoo Dr. Kuyper verzoening en overleg met mij bedoelt, dan moet hir daarvan op an dere wijze doen blijken dan hij door deze driestarren heeft gedaa n." Dr. Kuyer hoeft n.l. in de driestarren ver kondigd nog wel als een historisch vast staand feit. dal mr. Heemskerk in December 1907 de begrooting van generaa. Van Rap- pard heeft bestreden en doen verwerpen, niet omdat hij Heemsker.. zich inte resseerde voor de „ondergeschikte vraag van militair beleid*', toen aan de orde, maar uit politieke bere ning, om hef Kabinet-De Meester le doen vallen. .JDr. Kuyper weet antwoordt nu Mr. Heemskerk dat ik altijd ondubbelzinnig heb ontkend zoo in het openbaar als in den particulieren omgang, en dat hij dit dus niet mocht schrijven- Ik wist. dat hij mij het on recht aandeel deze meening van mij te koes teren hir komt het onrecht nu verscher pen door deze bewering in het openbaar Hij stoort zich aan niets, en begint met de vebrzekering, dat het „ondergeschikte punt van militair beleid", waarover het ging, mij niet interesseerde. Mijne bezorgd heid over 's lands weerbaarheid en onaf hankelijkheid was dus slechts voorgewend. Ik dacht alleen aan politieke berekening. Ik was dus, volgens Dr. Kuyper. eenvoudig te kwader trouw. Onder inroeping van zijn leiderschap smaadt derhalve Dr. Kuyper den anti-revo- lirtionair, die heeft moeten opkomen voor 's lands defensie, en d;e ten slotte zich daar voor heeft moeten geven. Dit deert mij nu niet, maar het toont hoe ver hij van den aanvang af mistast" Volgens dr. Kuyper was het dus Heeras- ketik's bedoeling b"* y^Wnoi-Dp Meester te doen va lie" „Dergeiijxe cok clcor som mieren ter linkerzijde gekoesterd, zeker om andere redenen don die Dr. Kuyper daartoe leiden. Want Dr. Kuyper zal toch niet mee- nen. zooals die vrijzinnigen, dat ik beducht was voor de verkiezingen van 1909 indien zij gingen om het blanco-artikel. Veeleer meent hij, ook blijkens de driestarren, dat het Kabinet-de Meester door de verkiezin gen van 1909 had moeten worden verslage* en dat dit ook wel zou zijn gelukt- Vandaar zijne verheerlijking van eene crisis, veroor zaakt door den uitslag eener verkiezing, en sijn in den ban doen van iedere tussehen- tijdsche crisis. Wat mij aangaat, lk had geene berekening aangaande de verkie zingen van 1909 gemaakteen vaste grond slag daarvoor ontbraken ik begeerde en bedoelde het Kabinet-de Meester niet te doen vallen; ik wilde tot 1909 een linkscK Kabinet, en wat de driestarren zeggen om trent mijne bedoeling is onwaar." Mr. Heemskerk bewijst dit dan met citaten uit de Handelingen; niettegens'aande deze' openbare verklaringen en nog andere geheel daarmede overeenkomende open -e en niet- openbaro heeft dr. Kuyper toen maar als ge schiedkundige waarheid vertelt, dat mr» Heemskerk die wel overwogen en van te vo ren beraamde plannen hec~ gemaakt. Hef staal driemaal in de geminini— -o driestarrenf dal mr. Heemskerk uit politieke berekening het Kabinet-De Meester heeft ten val ge bracht; er staal althans eenm 1.1 in, dat hij het met voorbedachten rade heeft gedaan- ,D e voorstelling, die Dl#" Kuyper geeft, is dus. dal' lk, van de Miniiterstaf «1 daaromtrent verklaringen af* leggende, heb gelogen. De verkeerde voorstelling omtrent mijne bedoeling, de* oorsprong zijner bittere grief tegen in® heeft Dr. Kuyper, gelijk mij kon na Hef optreden van mijn Kabinet is gebleken, va*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2