binnénlandT" Verspreide Berichten. t" rede verkrijgen. Mijne gedachten zijn in eie kommervolle tijden nog meer dan an- •flers bij u. I Londen, 14 Sept. (R.) De kanselier tier schatkist heeft in het lagerhuis medege deeld, dat het bedrag van de inschrijvingen op de oorlogsleening voor vijf en tien shil lings en één pond en voor certificaten van vijf p. st. tot den 4en September geraamd wordt op 2.473.000 p. st. Dit staat afge scheiden van de inschrijvingen voor certifi caten oorlogsleening, die ontvangen zijn door tusschenkomt van de postkantoren en de banken waarvan het bedrag op 4 Septem ber was 30,614.000 p. st. Londen, 14 Sept. (R.) Het lagerhuis kwam heden weder bijeen. Eerste minister 'Asquith deelde mee, dat hij morgen een cre- dietvotum zou voorstellen en daarbij een overzicht zou geven van den toestand. Br was eene korte, vluchtige discussie over de kwestie van den verplichten krijgs dienst. Asquith keurde deze discussie af on der opmerking, dat als de regeering zonder onbehoorlijk uitstel omtrent deze kwestie tot een besluit was gekomen, dit aan de ver gadering zou worden medegedeeld en het onderwerp van een parlementair debat zou worden. Londen, 14 Sept. (R.) In het lager huis deelde de onderstaatssecretaris van oorlog mede, dat de totale verliezen in den oorlog tot den 21en Augustus bedragen 581.083 officieren en manschappen, die al dus zijn te verdeelen: gedood 4965 officie ren en 70.992 man, gewond 9973 officieren en 241.086 man, vermist 1501 officieren en 53.466 man. Londen, 14 Sept. (R.) De Daily Chro nicle schrijftLord Kitchener heeft bij het kabinet ingediend de raming van het aantal soldaten die in het volgende jaar op het vas teland op de been gehouden moeten worden. Deze raming creft voorzieningen voor eene veel grootere macht dan wij nu in het veld hebben. Maar hoe groot die moge zijn, er is geen reden om te betwijfelen, dat het stelsel van vrijwillige dienstneming alle manschap pen, die noodig zijn, zal opleveren. Londen, 14 Sept. (R.) De Times be richt uit Sofia, dat de betrekkingen van Ru- menië met Oostenrijk en Duitschland kritiek zijn. Eene Duitsche nota heeft onlangs ver gunning gevraagd om Oostenrijksche en Duitsche troepen door Rumenië te vervoe ren en ook de nakoming ven eene Rumeen- sche verbintenis tot levering van benzine en andere benoodigheden tot eene waarde van 8 millioen p. st. Meer dan 2000 wagons, ge vuld met oorlogsmaterieel, staan te wachten aan de'Rumeensche grens. Budapest. 14 Sept. (W. B.) Volgens een bericht uit Bukarest is Konstantijn Dia- mandi, de gezant van Rumenië te Petersburg, onverwachts in Bukarest aangekomen. Zijn komst wordt in verband gebracht met nieuwe /oorstellen van de Russ;sche regeering. vol gens welke Rusland genegen mu zijn zekere leelen van het Bessarabische gebied aan Ru menië af te staan, wanneer dit land zich be- 'eid verklaart de monarchie Oostenrijk-Hon- jarije dadelijk asn te vallen De Rumeensche pers constateert met te vredenheid de verschijning van den Oosten- rijkschen gezant graaf Czernin bij den mi nister-president Bratianu, waar hij officieel verklaarde, dat ae in gang zijnde militaire maatregelen de afsluiting noodig maken van zekere verkeei spurtten zoowel aan de Zwit- sersche als aan de Rumeensche grens. Hij deed uitkomen, dat deze maatregelen in geen enkel opzicht tegen Rumenië is. gericht. Londen, 14Sept (R.) Cijfers die eene groote vermeerdering van de hoeveelheid in dit land binnenkomende voedingsmiddelen aan de Surrey-handeldokken sedert het be gin van den oorlog aangeven, werden gisterenavond bekend gemaakt door het bestuur van de haven van Londen. Ge durende de zes maanden, die den 31 en Juli eindigden, heeft het havenbestuur op de kaden gebracht of in de pak huizen opgeslagen 153.869 tonnen alge- ifteene goederen. Het cijfer in de correspon- deerende maanden van 1914, voorafgaande aan den oorlog, is 69.351 ton, hetgeen eene vermeerdering is van 122 pet. De totale ver meerdering van de voedingsmiddelen alleen is 22.000 ton. Havre, 14 Sept. (R.) De Belgische re geering heeft bij de onzijdige mogendheden geprotesteerd tegen het wegvoeren van het Belgische spoorwegmaterieel door Duitsch land als eene nieuwe schending van de oor- logswetten. Berlijn, 14 Sept. (W. B.) Bij besluit *ran den bondsraad van den 14en is bepaald, dat rogge, tarwe, gerst, haver, mais en peul vruchten, rogge- en tarwemeel, rogge-, tar we- en gerstezemelen, afzonderlijk of ge mengd ook met andere producten, die na het in werking treden van deze verordening uit h?' buitenland worden ingevoerd moeten worden geleverd aan de naamlooze vennoot schap Centrale inkoopmaatschappij. Voor de L ering aan deze maatschappij gelden de door den rijkskanselier vastgestelde voor waarden. Als buiienland in den zin van de vorenstaande bepaling geldt het niet bezette gebied. De rijkskanselier vaardigt dc ver- eischte uitvoeringsbepalingen irit; hij kan uitzonderingen toestaan. Hij kan ook bepa len onder welke voorwaarden deze verorde ning op den doorvoer geene toepassing vindt. B e r 1 ij n, 14 Sept. (W ^-) De Nordd. 'AUg. Zeitung deelt mede, dat, gelijk reeds voor de Pruisische staatsspoorwegen is aan getoond, het goederenverkeer ook bij de ove rige staatsspoorwegen steeds is toegenomen, ondanks verregaande belemmeringen door den oorlog, zoolang de oorlogstoestand aan houdt. Terwijl het goederenverkeer in Augustus 1914 slechts 41.6 en in Septem ber 1914 1914 66.9 pet. van de inkomsten van de vorrespondeerende vredemaanden van het vorige jaar bedroeg, is het in Januari 1915 reeds tot 90.1, in Maart tot 94, in Juli tot 96.1 en aan het einde van Juli tot 97.6 pet. gestegen. Bij de Pruisisch-Hessische staatsspoorwegen overtreffen zelfs de inkom sten in Juli 1915 die van Juli 1914 met 2.8 pet. N e w-Y o r k, 14 Sept. Er wordt bericht, dat het tegenwoordige plan van de Engelsch- Fransche financieele commissie is een bil- lioen dollars hier te leenen op regelrechte Engelsche en Fransche regeeringsschuldbe- wijzen zonder collateralen waarborg. Door financiers wordt verklaard, dat er alle reden is om te gelooven, dat de regeering der Ver- eenigde Staten zich niet met de leening zal bemoeien, op grond dat de bemoeiing niet neutraal zou zijn, wanneer al het te verkrij gen geld hier zal worden uitgegeven. Essen, 14 Sept. (W. B.) De onderhan delingen tot vernieuwing van het Rijnsch- Westfaalsche kolensyndicaat zijn met succes ten einde gebracht. Er is een overgangs syndicaat tot stand gekomen voor den tijd van 1 Januari 1916 tot 31 Maart 1917. Kroonprins van Italië. De jonge kroonprins van Italië krijgt einde lijk zijn zin; hij mag naar het front. Toen hem naar een verlanglijst werd gevraagd voor zijn verjaardag het ventje wordt morgen 12 had hij prompt geantwoord: „met vader naar 't front, waar onze soldaten vechten", en de koning heeft nu toegestemd in wat hij eerst had geweigerd. Duitsche troepen naar het Italiaansche front. Uit Zurich wordt door Reuter aan een aan tal bladen geseind: Voortdurend trekken er talrijke Duitsche troepenmachten in de richting van de Itali aansche grens. Tien regimenten Duitsche infanterie zijn nu in Vorarlberg, waar zij spe ciaal geoefend worden in den bergoorlog. Italiaansche priesters aan het front. Men schrijft aan de Tijd: Dezer da een is een opeave verschenen van de priesters die aan het front staan. Toen generaal Cadorna, de opperbevelhebber, met de Italiaansche legermacht naar het noorden van Italië trok, had hii niet minder dan 19.320 priesters onder ziin bevelen. Hiervan bekleedden er 745 den trraad van militaire aalmoezenier. Van deze laatsten zijn er 45 door granaten of kogels getroffen; 12 werden er gedood en 33 liegen verwond in de hospitalen. Dat ook aan het Italiaansche front de priesters hun plicht op heldhaftige wijze ver vullen. bliikt wel uit het feit.- dat generaal Cadorna een eigenhandig schrijven heeft ge richt tot den bisschop van leger en vloot mgr. Bartolomasi, waarin hii meedeelt, dat hii zich voorstelt aan tal van aalmoezeniers Ond^r^chri^irfo-» tp vcrleenen- Pegoud's tegenstander gedecoreerd. De vlieger, die Pégoud in een luchtgevecht doodschoot Kandulski genaamd, is voor deze daad met het IJzeren Kruis le klasse gedecoreerd. Gestaakte uitgaven. Naar het „Kölnische Zeitung*' verneemt, bedraagt het aantal Duitsche nieuwsbladen en tijdschriften, welke sinds het begin van den oorlog de uitgave moesten staken, reeds tweeduizend Londen, 14 Sept. (R.) Lloyds be richt uit Gravesand, dat het stoomschip Mo- desta, van Christiania, tegen de Batavier bestemd naar Rotterdam, is aangevaren. De Batavier II bleef oogenscbijnlijk ongedeerd, de Modesta was eenigszins beschadigd. Uil de Pers Het antwoord van dr. Kuyper. Over het antwoord van Dr. Kuyper op Mr. Heemskerk's brochurè oordeelt de Christ.- Hist. Nederlander aldus „Wij meenden dat wij nu eindelijk eens epn strijd zouden zien zooals onder eerlijke mannen betaamt. Wat zien wij echter? Zooals ieder zich herinnert, heeft dr. Kuy per een geheele acte van beschuldiging doen rusten op het feit dat mr- Heemskerk m 1907 door slmme berekening hem, dr. Kuyper, uit de leiding van de partij had wil len dringen. Hij werd dus beschuldigd van complotteeren en intrigeeren en in de oogen van dr. Kuyper's trouwe volgelingen voort aan onmogelijk gemaakt. Mr. Heemskerk weerlegt dat feit, dien grondslag van de beschuldiging, en toont aan hoe al dien tijd, van 19Ö7 af, dr. Kuyper wrok over dot geval heeft gekoesterd- Zegt dr. Kuyper nuik heb mij vergist, laat ons dus nu den twist bijleggen? O neen! Omgekeerd. „Met leedwezen ontwearden we dat dit politiek addertje, (n.b. door dr. Kuyper zelf met tal van liberale bladen in het leven geroepen I) Mr. Heemskerk nog altoos schier eeniglijk bezig houdtdat geen enkele vingerwijzing v a n h e m uitgaat, om, evenals wij bedoel den, op Vredesherstel aan te sturen En dan verder, heel gemoedelijk, dat wel nie mand onder de Anti-Revoiutionairen „er ook maar aan denkt te vermoeden", dat mr. Heemskerk ..klaar en bewust tegen zijn beter weten in zou gaan." De Standaard aanvuardt „deze uitspraak van zijn zelfbe wustzijn gaarne." Het kost ons moeite den juistcn term voor zulk eene wijze van strijdvoeren in de pen te houden." Berichten. De Stautscourant van Woensdag 15 September bevat o.a. de volgende Koninklij ke besluiten op verzoek eervol ontslagen mr. E. H. En- gelkens_a!s guLiei het kantongerecht te Zuidbroek benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg R...J. de Grood, te Gouda; tot idem te Gouda J. Kosman Hzn., idem te Tilburg tot idem te Winterswijk dr. A. Goslinga te Schiedam op verzoek reryol ontslagen mr. E. P. van Lanschot als burgemeester van Breda. benoemd tot lid van den voogdijraad te Alk maar. A". W. Udo, inspecteur der directe belas tingen, wonende te Alkmaar vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoet, aan mevrouw E. A. M. Symon, geboren Grooten- boer, geboren te Padang (N.-O.-I.), die den staat van Nederlander niet bez.t. H. M. dc Koniiigi n-M o c d c r te Amsterd am. 11. M. dc Koningin-Moeder arriveerde gistermiddag te 2 uur 50 min. aan het Stedelijk Museum te Amsterdam, waar zii werd ontvangen door den conservator, den heer Baard. Aan den ingang van de tentoon stelling van Hindoeïsme werd II. M. ontvan gen door den vooizilter van hel Koloniaal Instituut, den heer T. J. Crcmrr, den secre taris prof. II. B. Wysman en den directeur van de afdeeling Volkenkunde van het insti tuut:.- den heer J. C. van Eerde. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de tentoon stelling. Na een bezoek van vijf kwartier, verliet H. M. de Koningin-Moeder de tentoonstelling in het Stedelijk Museum om nog een kort be zoek te brengen aan het Rijksmuseum. Aan den ingang van de Drucker-colleetie werd II. M. de Koningin-Moeder ontvangen door den directeur B. B. F. van Riemsdijk. H. M gaf den wensch te kennen de „Nachtwacht" te zien. Langs dc collectie-Randwyck en nog enkele andere nieuwe aanwinsten, o.a het borstbeeld van Victor de Stuers, bereikte hel gezelschap de Nachtwachtzaal. Geruimen tijd vertoefde II. M. voor dit meesterwerk van Rembrandt. Aan den hoofdingang verliet H. M. het museum, ora zich naar Soestdiik te begeven. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan dc Nederlandsche Opera-vcrceniging in ant woord op het verzoek steun te willen ver- leenen voor de opvoering der opera ..Ma deleine" doen weten, dat TT M indien tot de uitvoering konde worden overgegaan, be reid was als blijk van belangstelling ƒ200 in de kosten dier opvoering bii te dragen. De Minister van Oorlog keerde heden van verlof in de residentie terug. Bezichtiging der Grafelij- k e Zalen. De minister van waterstaat brengt ter kennis dat van 15 tot 27 Sept. de Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's Gra- venhage voor het publiek gesloten zullen zijn en dat op Dinsdag 24 dezer na de plechtige opening van de Vereenigde Zit ting der Staten-Generaal, welke zal plaats hebben in de Groote Grafelijke Zaal, van drie tot half vijf n.m. gelegenheid zal bestaan tot bezichtiging dier zaal, waarbij toegang zal worden verleend door den ingang in den noordwestelijken toren van de zaal, terwijl deze door den zuid-westelijken toren zal zijn te verlaten. (St.-Ct.) Consulair exam e'n. In verband met het te 's Gravenhage te houden consu lair examen, wordt tegen het einde dezer maand daar ter stede verwacht de Neder landsche gezant te Londen, jhr. mr. R. dè Marees van Swinderen, die onlangs voor zitter is geworden van de commissie, be last met het afnemen der examens voor den consulairen dienst. Voor den Indischen dienst Bij resolutie van den minister van Koloniën is G. F. Cool, te Hilversum, gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ad- spirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. Nederland en de oor1og« Uitvoerverbod van snijboonen» Het Koninklijk Besluit van 18 Augustus 1915 is thans uitgebreid tot het uitvoerver bod van alle soorten van snijboonen. De suikerprijs. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft m eene circulaire aan de Bur gemeesters medegedeeld, dat de maximum prijs van witte geiaffineerde suiker voor den groothandel met ingang van 15 dezer door hem verhoogd is tot 51 per 100 K.G. netto a contant met V/t pet. korting. Eert hoffelijkheid van den Engelschen censor. Men deelt ons mede, dat het in de bedoe ling ligt van de Britsche regeering, dat be halve de officieele zendingen aan de te Lon den gevestigde gezantschappen, ook de andere brieven, gericht aan de gezanten persoonlijk of andere leden der gezant schappen, uit overwegingen van hoffelijk heid niet worden geopend door den Brit- schen censor. In verband hiermede wordt aanbevolen op de adreszijde van bedoelde brieven op in het oog vallende wijze in de Engelsche of Fransche taal de ambtelijke hoedanigheid der geadresseerden en het adres van hun ambtsbureau te vermelden. Nederlandsche ambulance naar Frankrijk. Gisterenmorgen te twaalf uur is de Neder landsche ambulance, die onder leiding van dr. J. C. J. Bierens de Haan naar Frankrijk gaat met de Batavier III, die de heer A. G. Kröller beschikbaar heeft gesteld, uit Rot terdam vertrokken. Deze ambulance wordt, gelijk bekend, uitgezonden vanwege het Ne derlandsche comité voor een ambulance naar Frankrijk. Het noodige bedrag er voor is gTOotendeels door groote giften bijeenge bracht Dat het vertrek van de ambulance eerrt heden kon geschieden, vindt zijn oorzaak fn het wachten op den in oorlogstijd eenigs- zins lastig te vervullen formaliteiten. Het co mité heeft bij de voorbereiding de grootste tegemoetkoming en welwillendheid van de Fransche regeering mogen ondervinden en in het bijzonder heeft de Fransche gezant, de heer Allizé, zich veel moeite voor de tot standkoming van de ambulance getroost. De ambulance bestaat uit 32 personen, t. w. 20 dames en 12 heeren. De Batavier UT brengt baar naar Havre; vandaar gaat de reis naar Parijs, waar hoogstwaarschijnlijk het arbeidsveld van de ambulance zal zijn. De ambulance is voor onbepaalden tijd ver trokken. Er waren zeer strenge maatregelen geno men om aan het vertrek van de ambulance een beslist intiem karakter te geven. Behalve familie en goede kennissen van de leden der ambulance werd niemand, ook de pers niet, tot de St. Jobshaven, vanwaar de Bata vier ni zou vertrekken, toegelaten. -De Fransche gezant, de heer Allizé, was bij het vertrek aanwezig. Nader wordt nog gemeld, dat vele familie leden en vrienden bij het vertrek van het schip tegenwoordig waren. Prof. Treub richtte een hartelijk woord van afscheid tot de vertrekkenden, hun op het hart drukkende, bij de vervulling hunner menschlievende daad den naam van Holland hoog te houden. Dr. Bierens de Haan dankte met eeen kort woord, terwijl ook de Fransche gezant, de heer Allizé, kort voor het vertrek aan boord verscheen om den leden van de ambulance een voorspoedige reis toe te wenschen. De ambulance wordt Woensdagavond te Le Havre verwacht. De textieln ij verheid. De firma Van Heek Co. te Enschedé kan thans al hare weverijen weer normaal laten werken, door voldoenden aanvoer van grondstoffen. Daar gaandeweg alle textielfabrieken in de Duitsche grensplaatsen worden stopge zet, geraken de aldaar arbeidende Neder landers zonder werk en komen zij met hun gezinnen ten laste van de Nederlandsche grensgemeenten. Nu heeft het Steuncomité te Losser een beroep gedaan op de welwil lendheid van eenige textielfabrikanten, o.a. te Enschedé en Oldenzaal, om bedoelden werkloozen zoo mogelijk in hun fabrieken werk te verschaffen. Naar gemeld wordt, is dit verzoek gunstig ontvangen en zal bin nenkort vooral in de spinnerijen van ge noemde plaatsen dezen arbeiders werk worden verschaft. Daartoe zullen met goed vinden der arbeidsinspectie de werktijden voor de gewone arbeiders vroeg in den morgen aanvangen en eindigen om één uur circa na den middag. Daarna zullen de nieu we arbeiders werken tot circa 10 uur 's avonds, natuurlijk met behoorlijke schaft tijden. Hollandsche likeuren aan het Duitsche front. Men schrijft uit Emmerik aan „De Geld.": Wat er al zoo aan het front gedronken wordt, blijkt uit het volgende: Het schijnt dat de Hollandsche likeuren der firma Wynand Focking te Amsterdam met eene filiaal in het naburige Elten zeer in den smaak vallen. Deze firma heeft dan ook de bakens verzet, toen het getij verliep en aan verschillende harer fabrikaten namen ge geven, die reeds kittelend op het gehemelte moeten werken. Zoo vonden wij op eene verzer.dingslijst genoteerd de volgende li keuren: Distance Riiter, Drittes Armee korps, Glück Auf, Hohenzollern, Inspec- tions-tinte, Norddeutscher Notleidende Agra riër! Tiroler Ueberschnëpsel, Zeppelin IV. Wanneer die Mischungen uit de be roemde fabriek niet doen watertanden, wel ke dan! Er worden dan ook tal van halve fleschjes als Feldpostpakette naar de strijders gezonden. Duurte-toeslag. De Amsterdarnsche raadsleden KI. de Vries Boissevoin en Nolting, stellen den Raad voor te bepalen dat aan de vaste-, voorloopig aangesteldé, tijdelijke- en losse ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der ge meente, die de zorg hebben voor een gezin en die niet wegens de mobilisatie onder de wapenen zijn, voor zooveel zij hun wedden of hun loon per maand ontvangen, met in gang van 1 October 1915, en voor zoover zij hun wedde of bun loon per week ontvangen, met ingang van de eerste loonweek in Oct. 1915, een toeslag op de wedde of het loon zal worden-uitgekeerd. Voor Nederlanders uit Antwerpen. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt in de Staatscourant ter kennis, dat het plaatselijk comité tot regeling van huurschul den en opberging van inboedels van Neder landers in Antwerpen, met ingang van 1 Oc tober, zal ophouden te bestaan. De heer B. Wijnperle, voorzitter van ge noemd comité, zal nè 1 Oct. nog eenigen tijd te Antwerpen blijven tot het verrichten van alle werkzaamheden die tot de taak van het comité behoorden en zich na genoemden da tum nog mochten voordoen. Voor den heer Wijnperle te dezer zake bestemde brieven moeten gericht worden aan het consulaat-ge neraal der Nederlanden te Antwerpen, p. a. het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. Geïnterneerden. Enkele geïnterneerde Belgische officieren en minderen zullen, naar De Tijd verneemt, de lessen aan dc Technische Hoogeschool te Delft volgen. Er wordt nog gecorrespondeerd over de vraag, waar zij zullen gehuisvest worden. Ontspanning voor Belgi sche kinderen. Aan het Schevening- sche strand voor Seinpost werd Maandag middag door de leerlingen van de Belgische school een wedstrijd gehouden In het aan leggen van versterkingen tegen de zee en het bouwen v$n bpotep en schepen. De zee keer ingsv.e dstri id kon niet geheel tot zijn recht komen, omdat de vloed vroeger in trad dan verondersteld werd. In den booten- wedstrijd werden gebouwd duikbooten, tor pedobooten en in den schepenwedstrijd een kruiser. Verschillende prijzen werden toegekend. De wethouder van Onderwijs, mr. Verbroek, woonde geruimen tijd den wedstrijd bij. Aan den dood ontsnapt. Door de tegenwoordigheid van geest van den schipper der IJmuider trawler IJM. 42 Flamingo is de bemanning van genoemd \aarluic aan den dood ontsnapt. Aan het Hbl. wordt daaromtrent uit l.ïmuiden liet volgende gemeld: Dc trawler was op circa 220 mijlen van IJmuiden in den nacht van Vrijdag op Zater dag visschende. toen de schipper, die zelf aan het roer in de commandobrug stond, een eigenaardig geruisch in het water hoorde, alsof een schip zich snel voortbewoog. Hii zag door de duisternis niets cn achtte het daarom wenschelijk het bevel tot stoppen te geven, teneinde «erst eens poolshoogte te ne men. Gelukkig werkte het vischluig. dat bui ten 'boord lag. als rem. zoodat het vaartuig in minder dan geen lijd stil lag. Opeens zae men met razende snelheid een viertal torpedoiagers op geen tien meter vóór het schip voorbijvaren, gevolgd door een aan tal torpedobooten. Vervolgens kwamen vier groote kruisers, die weer gevolgd werden door tien torpodobooten. De nationaliteit der schepen kon dooi de duisternis niet worden vastgesteld, tcrwiil geen van hen eenig licht voerde. ITad schipper Sloot van den trawler dus niet doen stoppen, dan zou men door het eskader overvaren ziin. De lichten van den trawler brandden helder, zoodat men van dc oorlogsschepen af de aanwezigheid van hel visschersvaaiiuigie heeft kunnen vaststellen De strenge contröle. Men schrijft uit het Rijnland aan „De Geld.": Een ITollandsch koopman wilde naar ziin vaderland terug!.eeren. Hem werd aange zegd. dat hii geen papieren mocht medene- rnen. Daarom pakte hii al ziin paperassen uit de portefeuille in een groote enveloppe en zond deze aan een vriend in Munster. Op de keerzijde had hij ziin adres in Holland vermeld cn daarna de enveloppe dicht ge mankt en gepast. Toen hii in Holland aange komen was.,.werden hem door de post z.iin brieven le.r hand gesteld. Van Duitsche z.iide was er op geschreven: bri'-ven mogen niet gesloten verzogen worden Oorlogswee. Na een zeer smartelijk lijden is te Boekei (N.-B.) overleden een geïnterneerd Belgisch soldaat, de 24-jarige Louis Crooiman, uit Achel. In het begin van den winter vocht hij aan het front, werd gewond en bleef vijf dagen hulpeloos liggen. Toen hij gevonden werd, was hij krankzinnig van pijn en ont bering. Het Nederl. Roode Kruis nam hem op en vervoerde hem ter verpleging naar het krankzinnigengesticht Huize Padua, van waar hij naar het gasthuis te Boekei werd overgebracht, waar hij, door de zusters vól zorg verpleegd, kalm overleed. De arme jongeman had nog maar één wensch in het leven gekoesterd, nl. zijn vader nog eens te mogen weerzien op deze wereld. Zijn moeder was reeds 18 jaar geleden gestor ven. Zijn laatste wensch is niet vervuild mo gen worden. Waarheen zijn vader is ge vlucht met den oorlog, weet nieipand. Luchtschepen boven ons land. Men meldt uit Den Haag: Op het luchtschip dat cisteren avond bo ven Scheveningen is waargenomen, zijn in het zuiden schoten gelost, ter waarschuwing, dat het zicli boven Nederlandsch gebied be vond. hetgeen steeds geschiedt indien vreem de luchtvaartuigen of vliegtuigen hoven het gebied van ons land worden waargenomen. Uit Wieringen wordt gemeld: Gisterenmorgen te half zes passeerden hier twee Zeppelins, komende uit westelijke en gaande in noordoostelijke richting. Uit Balk: Gisterenmorgen te ongeveer 3 uur werd boven Balk een Zeppelin waargenomen, gaande in oostelijke richting. Asyl voor zeelieden. In Den Briel werd ter herinnering van het Geuzen- feit een asyl opgericht voor oude en gebrek kige zeelieden en het was vooral wijlen Z. M. koning Willem III, die zich daar sterk voor interesseerde. Terwijl de toenmalige hoofd commissie met het plan eener zeenymf geko men was, ging de stoot voor het asyl van eenige Utrechtsche heeren uit. De laatste man van die oude garde, de heer mr. C. R. Merkus, oud-griffier der Sta ten van Utrecht, is onlangs overleden. In zijn plaats is thans tot regent van bovenge meld asyl gekozen de heer A. N. J. Fabius, gep. generaal-majoor te Bussum, als letter kundige bekend onder het pseudoniem F. A. Buis. Hij was gedurende een vijftal jaren garnizoenscommandant in Den Briel en daar zeer populair. (N. Ct.) Het drema in het Haagsche Bosch. De familie van den jongenman, die in den nacht van Zondag op Maandag met zijn meisje dood werd gevonden op een bank in het Haagsche Bosch, verzoekt te melden, dot uit de door de beiden geschreven brie ven blijkt, dat noch door zijn ouders, noch' door de moeder van het meisje eenige aan leiding is gegeven tot het plegen van de daad. Ook verklaart de familie van den jon genman in twijfel te verkeeren, omtrent de juiste toedracht van het gebeurde en de be weegreden van de droeve daad. Verduistering. Naar de Zw. Ct verneemt, is de onlangs failliet verklaarde kassier M. F. D., uit Kampen, op verzoek van de justitie te Zwolle, als verdacht van verduisteringen, te Amsterdam aangehou den, terwijl hij zich op het poetkantoor al daar bevond. Hij is ter beschikking gesteld van iu^itie te Zy/olle,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2