STADSNIEUWS. WüllHAHöEL I. A. STERMAN Zn. IMtscliostraat 34. Telef. 145. Kennisgeving. De Burgemeester van Amersfoort, Maakt bekend, dat C. Okhuisen, Kemp li J. C. Kamphorst, Kamp 34, C. A. Stoovc. Utrecht- pche straat 23, A. Vonk, Havik 26 en F. \volffec- tuttel, Paulus Borstraat 70. op grond van artikel S der verordening, regelende de verkriigbaar- ^telbng van goedkoop ongebuild tarwebrood en jflito tarwemeel, voor bet lijdvok van 20 Septem- f £er tot en met 17 October 1915 zullen worden feschrapt van het register, bedoeld in artikel 3 er genoemde verordening, zoodat deze perso nen gedurende dien tijd niet bevoegd zullen zijn »ngebuild tarwemeel, overeenkomstig de be- ooelde regeling, te betrekken. Amersfoort, 14 September 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWLJCK. N i c u v; feuilleton. Dezer dagen zullen wij een aanvang ma ken met een nieuw feuilleton, „Naar het Land van Belofte", oorspronkelijke Vlaam- sche roman van dr. Teirlinck. L^tulhuishoudkundig Congres. (V ervolg). Na de pauze De middagzitting wordt bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik, mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden v. Sandenburg, commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht, eere-voorzitter*van !\et congres, bajoor Muller Massis, vertegenwoor diger van den Minister van Oorlog en eenige officieren. De Voorzitter roept Prins Hendrik, den Commissaris der Koningin, majoor Muller Mas sis en den Burgemeester van Amersfoort een warm woord van welkom toe. Spreker stelt namens het bestuur voor het vol gende jaar het coigjres te Schevcningen te hou den ter viering van het 70-jarig bestaan. Voorts deelt spreker mede, dol tot zijn groot leedwezen de heer F. B. Löhnis, inspecteur van den Landbouw, v.cgens ongesteldheid niet ter vergadering is Vannen komen, om zijn prae-ad- vies betreffende de remonteering in Nederland toe te lichten. Deze toelichting wordt nu voorgelezen door den heer van Hoek, directeur-generaal van den landbouw. De heer L h n i s is in zijn prae-advies tot de volgende conclusie's gekomen 1. De leiding van de Staatnszorg ter bevorde ring van de paardenfokkerij blijve in handen van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat ten opzichte van de te volgen fokrichtir.g een volkomen neutraal standpunt blijft innemen. 2. In overleg met het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel treffe het departe ment von Oorlog een regeling, zich aansluitend aan de bestaande creanisatie. ten einde de fok kerij van het warmbloedpaard te bevorderen. Zulks geschiede in hoofdzaak door het toe kennen van extra premies cn onderhoudsbijdra gen om daardoor het houden van hengsten van bet gewenschte type loonend te maken. Door het toekennen van rentelooze voor- schott ennan heugstenassoriaties worde aan 3eze het bestaan gemakkelijker gemaakt; zoo noodig worde ook van wege het departement van Oorlog aan Stamboekvereenigingen van het wormbloedpaard, subsidies verleend voor be haalde doeleinden. 3. Verdere maatregelen tot ondersteuning si de fokkerij, van bet wcrmbloedpoard, van- .cge het departement van Oorlog worden in overleg met de Provinciale Regelingscommissïe. in het werkplan dezer Commissies opgenomen. 4. Door het departement van Justitie worde onverwijld maatregelen getroffen, ten einde te geraken tot een heffing van het totalisatorver- bod, neergelegd in art. 254bis van het Wet boek van Strafrecht. De beeer Van Doorn van Westcapelle is warm voorstander van het volbloed- halfbloed- paard. Het zal ondoenlijk zijn deze paarden te lokken, tenzij het totalisator-verbod wordt op geheven. Er zul naar gestreefd moeten worden een geschikt paard te fokken voor het heele leger. Spreker komt op tegen de naam: „sport- fokkerij", door den heer Löhnis aan deze fok kerij gegeven. Om het goede half-bloedpaard te fokken moeten goede volbloed-hengsten en -mer- rien worden geïmporteerd. Laat het departement van Oorlog een flink subsidie geveen aan de Ned. Harddraverij- cn Renvereeniodng, om de ze ninvoer te bevorderen. Spreker kan zich ge heel vereenigen met conclusie T en 4 van den heer Löhnis; en verder slechts met den eersten zin van conclusie 2. De heer Timmermans, veeteelt-consulent van Limburg, acht de Te conclusie cn de le zin snede van conclusie 2 uitstekend remonte-mate riaal. Alleen moet „warmbloedpaard" worden vervangen door legcrpoard. De overige alinea's van conclusie 2 kunnen vervallen. Voorts weet Spreker niet, wat Provinciale Regelings-commis- sie's met deze zaak te maken hebben. Conclusie •3 kan best wegblijven. Spreker verklaart zich pertinent tegen de laatste conclusie. Het steu nen van fokvereenigingen is voldoende. De heer V a n Vl e e k kan zich niet vereenigen met de drie eerste conclusies. Ze zijn Spreker te slap. Fokken van remonte-materieel moet res sorteeren onder Oorlog. De heeer Rcimars, van Wageningen, is er ook voor het fokken van het remonte-paard van Landbouw te scheiden. Het leger meet niet aan gewezen zijn op de lichte Oldenburgsche en Oost-Friesche paarden, die voor de landbouw ongeschikt zijn. Men mag voorts von de Prov. Rcgelingscommissie's niet maken een dienaar van twee heeren: hei Dep. van Landbouw èn van Oorlog, zooals de inleider blijkt te willen. Het (s 't beste hengsten-associatie's buiten subsidiee- ring door Oorlog te laten. Want dan zullen ze de belangen van den landbouw uit het oog ver liezen. De heer Nebbens Sterling, te Bodegra ven, begrijpt niet, dat de heeer Löhnis niet den vinger heeft gelegd op een der misstanden in onze fokkerij: het ondoelmatig kruisen namelijk van den Belgischen hengst met de veel te lichte .tuigpaard-merrie. Spreker weet niet, wat Oorlog %vil. Waar moeten de paardenfokkers zich aan houden? Want Oorlog zal niet kunnen buiten 'den Nederlandschen fokker. De eenige weg dien Oorlog kan bewandelen is: voer behalve ge schikte hengsten ook geschikte merrie's in en ptel die onder zekere voorwaarden ter beschik king van den landbouw. De fokkerij van het legerpaard moet voor den landbouwfokker loo- fiend zijn. Spreker is van de noodzakelijkheid van ODheffing- van het totalisator-verbod over tuigd. De heer H e i d e m a van 's Grave nhage, meent, dat remonteering alleen moet berusten bij het Departement van Oorlog. De heer Den Hartog, van Barneveld, is van oordeel, dat dc automobielen tot de voor name oorzaken behooren, dat geen g - schikte arülleriepaarden meer zijn te krijgen. Kimr.cn de auto's nu ook niet de arti'Ierie-paardcn ver vangen? Spr. heeft uit een illustratie gezien dat in Frankrijk proeven met auto's genomen zijn als trekmatcriaal. Spr. is tegen conclusie4. Hij heeft altijd het wedden een uitwas gevonden. Overste G o o s s e n van de artillerie, heeft op zich genomen het proe-advies te verdedigen. In vredestijd heeft het leger jaarlijks 650 paar den noodig, in mobilisatietijd 12000. Die 12000 kunnen alleen geleverd worden door den bm- nenlandschen paardenstapel; de andere (waar van 60 pet. rijpaarden met bloed) kunnen van het buitenland betrokken worden. Het is het warmbloedpaard, dat in hoofdzaak de paarden voor het leger bij de mobilisatie moet leveren. Daarom is 't noodig, dat Oorlog zijn neutrale houding ten opzichte van de fokinrichting op- geve. Naast een bloeiende fokkerij van het trek paard, moet er een fokkerij zijn van 't tuig- paord. Om de fokkerij von het paard met bloed te bevorderen vanwege de Ned. Harddraverij en Renvereeniging, is opheffing noodig van het totalisator-verbod. Baron v. Voorst tot Voorst acht de eerste voorwaarde tot het verkrijgen van een goed legerpaard, het opheffen vaan het totali sator-verbod. m De Voorzitter stelt voor de besprekin gen dezer conclusie's mede te deelen aan de Regccring en aan de beide Kamers der Staten- Generaol, en wat betreft conclusie 4, dat op enkele stemmen na de noodzakelijkheid wordt erkend van de opheffing van het totalisatie- verbod. De heer Theunissen oordeelt, dot dit laatste alleen gezegd mag worden na een stem ming. De Voorzitter laat dan het laatste deel van zijn voorstel vallen. Het verslag zal zonder commentaar worden opgezonden. Spreker deelt mede, dat ontvangen is een te legram van den heer de Beaufort, voorzitter von het Utrechtsch Londbouw-Genootschap, die verhinderd is wegens ongesteldheid het Con gres te bezoeken. De verschillende sprekers worden bedankt, terwijl de Voorzitter den wensch uitspreekt, dat spoedig de heer Löhnis hersteld zal zijn. Daarna is het woord aan dr. H. M o 1 h u y- s e n, die zijn prae-vies toelicht over de vraag: „Is het wenschelijk, dat de landbouw-belangen van Nederland in den vreemde worden behar tigd door deartoe vana regeeringswege aan te stellen ambténaren?" In dit prae-advies wordt uiteengezet, dat verschillende omstandighe den in Nederland geleid hebben tot een landbouwbedrijf, dat zijn groote kracht zoekt in het vóórtbrengen van exportartikelen. Deze exporthandel heeft op de wijze van voort brenging in het binnenland een sterken invloed geoefend. Een groot bezwaar is echter, dat in ons land geen deskundigen zijn, die de produ centen voldoende op de hoogte kunnen houden met de eischen en verlangens der buitenland- sche afnemers. In de laatste jaren hebben groe pen van landbouwers den export trachten te be vorderen door zelf den uitvoer hunner artikelen ter hand te nemen en dit is in vele gevallen in het belang van den afzet van deze producten. Het zou zeer zeker mogelijk zijn dezen vorm van afzet op velerlei gebied uitbreiding te ge ven wat weer indirect op de productie en op den handel zou terugwerken indien steun ware te vinden door de inlichtingenn van onpar tijdige Nederlandsche zaakkundigen in het bui tenland. Andere landen, Denemarken en Duitschland, stelden reeds zulke vertegenwoordigers aan. Voor Nederland vervullen de consulaire amb tenaren af en toe de gedachte taak, doch uit 'den aard van de zaak kunnen zij niet van alle ■takken van voortbrenging op de hoogte zijn, en zij staan gewoonlijk min of meer als leeken te genover den handel in landbouwproducten. Wel hebben zij nu en dan zeer nuttige wenken gege ven, doch deze zouden ongetwijfeld meer opvol ging hebben gevonden, indien zij waren geko men uit meer bekende brond, en indien zij meer tot de eigenlijke belanghebbenden waren door gedrongen. De taak, die een landbouwconsulent in den vreemde zou moeten vervullen, zou aldus kun nen worden geformuleerd: 1. het zich door eigen woarneming van de om standigheden op de hoogte stellen, die directe of indirecte invloed op den handel kunnen oefe nen; 2. het onderzoeken van bepalingen en voor schriften, die in het land waar de consulent is aangesteld belemmerend werken op den invoer van onze landbouwproducten en het nagaan op welke wijze daarin verandering ten goede is te brengen; 3. het onderzoek naar de gebreken, die de Nederlandsche producten in de oogen van den afnemer aankleven en de aandacht vestigen op de maatregelen, die door andere landen worden genomen om het product in overeenstemming te brengen met de eischen, die daaraan worden gesteld; 4. het geregeld voeling houden met den land bouw in ons land ten einde van de verbeterin gen, die daarin tot stand komen, steeds op de hoogte zijn; 5. het verstrekken van onpartijdige inlichtin gen aan importeurs in den vreemde; 6. het bekendmaken van de hoedanigheid van Nederlandsche producten, alsmede van dee mid delen die tot verbetering worden aangewend en de garantie, die kan worden gegeven als waar borg voor qualiteit en zuiverheid, en het be strijden van onjuiste voorstellingen ten nadeele van onze productie in het buitenland; 7. het tot stand brengen van handelsverbin dingen. Wanneer het instituut van londbouwconsulen- ten in het buitenland een groote uitgebreidheid verkreeg, zou het wenschelijk zijn, dat in Ne derland een centraal bureau werd ingesteld, om met de consulenten geregeld voeling te houden en de opgedane ervaringen te publiceeren. Ge bleken is reeds, dat de regeering een open oog voor deze belangrijke quaeslie heeft. De heer Van Genderen Stort leest een'ge opmerkingen voor, door den heer Linthorst Homen 'nzake dit onderwerp op papier gebracht. De schrijver ervan kon niet aanwezig zijn. Hij beantwoordt de vraag, neergelegd in het be sproken vraagpunt, bevestigend, ofschoon hij het wel wenschelijk zou vinden als noest de be langen van den landbouw ook die van den han del in handen worden gelegd ven bedoelde ver- t rgenv/oordigers I Di\ H Slink van 's-Gravenhage onderstreept ook het belang van deze aaak, speciaal met het Reclames. jsgê S3 per anker f 34. per flesch - 0.85 oog daarop, dat de landbouw tegenwoordig niet alleen een technische, maar ook een economi sche zaak is. Ook uit regeerings-oogpunt is het van belang een korps van ambtenaren te bezitten die van de omstandigheden in andere landen op de hoogte z n. Zij kunnen optreden als pioniers op economisch gebied. De organisatie der con sulaire ambtenaren is niet voldoende. Vele consulaire ambtenaren zijn niet eens Neder landers. De Voorzitter dankt Dr. Molhuysen en stelt voor. het bestuur in opdracht te geven aan het landbouwcomité te verzoeken deze zaak zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Ten slotte heeft de bestuursverkiezing plaats. In de vacature Tolens wordt gekozen de heer C Broekema, secretaris der Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden- In de vacature- Rauwerda wordt gekozen de heer J. K. Knotten belt, landbouwer te Hoeveloken. Met dank aan Z. K. H., dat hij de vergadering heeft willen bijwonen, schorst de Voorzitter te kwart na viér deze congreszitling. Op Birkhoven. Om zes uur had gisteravond op Birkhoven het officieele diner plaats. De fraaie tuin- zaal van het hotel, welke zich zoo bij uitstek leent voor een diner, was prachtig ingericht, in alle opzichten waardig om hooge personen te ontvangen. De tafel was keurig versierd, terwijl ook in de zaal verschillende planten en bloemstukken prijkten. De heer van Bern- mei (Asch van Wijckstraat) had veel eer van zijn werk, het was alles even fijn en passend. Dat de heer Hollertt zich alle moeite en zorg gegeven had om alles in de puntjes te heb ben, toonde de tafel duidelijk. Het was een lust voor de oogen, niet alleen wat het tafel goed maar ook wat de verdere benoodigdhe- den betrof. Zoo ooit, dan heeft de heer Hollertt hiermee bewezen, dat men ook in Amersfoort uitste kend voor een dergelijk diner terecht kan. En waar de keuken van hotel Birkhoven al gemeen geroemd wordt, mogen we veilig aan nemen, dat ook de gerechten in overeenstem ming waren met het geheel. Het menu zag er trouwens zeer aanlokkelijk uit. Het was sa mengesteld als volgt: Melon frappé Potage Oxtail Noisettes de Turbot See Hoilandaise Coeur de filet de boeuf garni la Deska Ris de veau moderne Poulardes du V. P. N. h la Birkhoven Compote fine Gateau Maria Thérèse Fruits Dessert. De Poulardes du V. P. N. waren in den kortst mogelijken tijd door de V. P. N. ge mest en een uur voor den aanvang bereid voor den disch. Een negentig personen waren aangezeten De tafels waren geplaatst in rechthoekvorm met een open zijde. In het midden der eene breedtezijde was Z. K. H. de Prins gezeten. Aan zijn rechterhand minister Posthuma en aan zijn linkerkant de vóorzitter van het con gres, mr. Ridder van Rappard. Naast dezen, zat de Commissaris der Koningin en naast den minister de secretaris van het Congres. Aan den "rechterkant werd de eerste plaats ingenomen door den Burgemeester en aan den linkerkant zaten de heeren Kakebeeke en van Hoek, directeur-generaal van den landbouw. Nadat allen gezeten waren, stelde mr. Rid der van Rappard een heildronk in op H. M. de Koningin, waarna hij een luid toegejuich te tafelrede uitsprak. Z. K. H. de Prins ant woordde met een kort woord, waarna nog het woord werd gevoerd door minister Posthuma enden Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht. Tegen half negen vertrok Z. K. Hoogheid weder. Tijdens het diner voerde een militaire ka pel, onder directie van den heer Boers mu zieknummers uit. 'Het terras was a giorno verlicht, hetgeen onder het geboomte een keurigen indruk maakte. Het bezoek was hier talrijk. Dank zij het fraaie weer hadden zeer velen een tochtje naar Birkhoven er voor over gehad en zij zullen zeker niet teleurge steld zijn. k (Tweede Dog). Von ochtend is het congres te half TO in Ami- citia weder heropend. Het congres is niet zoo druk bezocht als gis teren. Bij de opening heet de voorzitter speciaal welkom aan ce bestuurstafel het gisteren geko zen bestuurslid de heer Knottenbelt. Als eerste inleider komt thans aan het woord de heer M. J. Sirks uit Haarlem, die in een prae- advies het onderwerp heeft voorbereid Geeft de kruisingstheorie van Lotsy een voldoende verklaring van het ontstaan van nieuwe vormen in cultuur en natuur. De prae-adviseur stipuleer de o.m. de volgende punten De eerste moderne onderzoekingen op het ge bied der erfelijkheid werden verricht door den Oostenrijlcschen geestelijke Mendel en gepubli ceerd in 1865. Dc belangrijkste regels, die Men del vond, v/aren ^eze twee Te. Indien een levend wezen ontsteat uit een kruising van !wec zuivere andere, die in één eigenschap van altaar verschillen, dan zal dit kind twee soorten van voortplan lingscellcn vor men, en wel zullen deze voortplantingsccllen ge lijk zijn aan die der ouders, zoodat de helft der voortplantingsccllen de bewuste eigenschap be zit en de andere helft die mist. Dit verschijnsel heet splitsen of tegenwoordig mendelen. 2e. Indien een levend wezen ontstaat uit een kruising van twee zuivere andere, die in meer dan één eigenschap van elkaar verschillen, dun splitsen deze eigenschappen onafhankelijk van elkaar, zoodat nieuwe samenvoegingen van in de ouders gescheiden eigenschappen mogelijk zijn. Lotsy zegt in zijn kruisingslheorie „Nieuwe soorten worden geboren, als gevolg 1 van een kruising fusschen reed= bestaande soor- 1 ten. De nieuw-geboien soort ,-s hloor en constant, 1 cn aan geenerlei vorm van erfelijke variabiliteit onderworpen, met de mogelijke, doch m.i. on waarschijnlijke, uitzondering van een toevallig verlies van factoren". „De Natuur maakt dus sprongen, maar deze kunnen buitengemeen klein zijn wezenlijk is niet de groote van den sprong, maar het feit, dot er geen overgangsvormen in den rin von variëteiten tusschen verschillende soorten bestaan". Vier wijzen zijn er, waarop we ons het ont staan van nieuwe vormen zouden kunnen denken: T. Door erfelijkheid van verworven eigen schappen, waarbij dus door de ouders onder in vloed van uitwendige omstandigheden verkregen eigenschappen op de kinderen en kindskinderen worden overgeërfd 2. Mutatie, d.w z. het plotseling optreden als iedere mogelijkheid van bastaardeering uitgeslo ten is, van een nieuwe eigenschap, die de ouders niet bezaten en waarvan de ooi zaak onbekend is, bij een kind, wiens nakomelingen deze gewonnen eigenschap behouden 3. Verliesmutatie, d.w.z. het plotseling ver loren gaan bij uitsluiting van bastaardeering van een eigenschap, die bij de ouders aanwezig is, bij een kind, wiens nakomelingen die eigenschap dan ook niet bezitten 4. Kruising, d w.z. het bijeenvoegen van twee voortplontingscellcn, wier erfelijke samenstelling ongelijk is, en waarop onvermijdelijk Mendelsche splitsing cn het ontstaan van nieuwe vormen volgt. De eerste en de tweede mogelijkheid zijn tot nogtoe onbewezengeen der proeven, die ten bewijze van deze mogelijkheden zijn aangevoerd, kunnen bij een kritische bespreking standhou den. De derde mogelijkheid is niet met zekerheid bewezen, maar niet waarschijnlijk. Van zelf spreekt echter, dat langs dezen weg geen hoo- ger ontwikkelde levende wezens ontstaan kun nen, dus geen evolutie mogelijk is. Dc vierde mo gelijkheid is de eenige weg, waarlangs we totnog toe .met zekerheid in onze proefnemingen nieuwe erfelijke vormen hebben zien ontstaan. Verschil lende gronden pleiten er voor, dat kruising de eenige factor is, waardoor in kweekerij en in de natuur het ontstaan van nieuwe erfelijke vormen bereikt wordt. Immers ieder hooger levend wezen is ontstaan uit de versmelting van twee voort- plantingscellen, en zoodra deze beide voortplan tingsccllen maar een kleinigheid verschillen ten opzichte hunner erfelijke samenstelling, don is het opgroeiend wezen in zekeren zin een bastaard en zal verschillend aangelegde voortplantings- cellen vormen. Daaruit is de geweldige veelvor migheid, welke in de natuuT voorkomt, te ver klaren. De heer Sirks licht zijn prae-advies nader toe met voorbeelden, ontleend aan de bloemen- en dierenwereld. (W oensdagmiddag). De V oorzitter deelde mede, dat men er niet in geslaagd was eenige contra-sprekers over het door den -heer Sirks ingeleide onder werp te vinden. Eenige sprekers gaven zich echter op voor gedachtenwisseling. De heer Broekema (Wageningen) wees er op, dat het tot dusverre, nog niet is gelukt bij kruising van dieren iets constants te bereiken. Wij kennen onze huisdieren nog te weinig en het wordt hoog tijd onze veerassen in him erf- eenheden en combinatie bij kruising grondig te bestudeeren. De wetenschap moet vooral hier de practijk eens vóór zijn. Een instituut voor vee teelt is daartoe zeer noodzakelijk. De heer H o u w i n k uit Meppel deelde de resultaten mede van een 5000 door hem in een tijdperk van 20 jaar genomen proeven bij pluimvee. Van die pl. m. 5000 gevallen ble ken hem een 40-tol vormen constant te zijn. Was Spr. aanvankelijk een aanhanger van de mutatietheorie, zijn proeven hebben hem een aanhanger van de kruisingstheorie doen worden. De heer Reimers (Wageningen) sprak als zijn oordeel uit, dat de kruisingstheorie van Lot sy ons wel eenig inzicht geeft voor de toekomst, doch niet in het verleden. Hij juicht het toe, dat niet alleen voor de plantenteelt, doch ook voor de veeteelt dit belangwekkende vraagstuk onder de oogen wordt gezien. Dit maakt voor velen dit Landhuishoudkundig congres des te interessanter. De heer v. Genderen Stort ried het Con- gresbestuur aan voortaan vooral de mannen van dc practijk uit te noodigen als contraspre kers over zoo belangrijke onderwerpen als he denochtend behandeld zijn. De gedachtenwisse ling vanmorgen door de practici gevoerd, be wees hoeveel gewichtigs er door de mannen van de practijk kan worden medegedeeld over zoo hoogst interessante kwesties als de krui singstheorie, door den heer Sirks behandeld. De Voorzitter zei toe, dat van dezen wenk zeker nota zou worden genomen. Onder applaus werd aan inleider en debater dank ge bracht voor hun belangrijke mededeelingen. De heer J. H. W. Th. Reimers bespreekt thans de organisatie onzer paardenfokkerij en het ontwerp Paardenwet. De inleider komt in zijn prae-advies tot de volgende eischen, aan de tegenwoordige organisatie onzer paardenfok kerij te stellen: T. Oprichting van één stamboek voor het landbouwtuigpaard over geheel Nederland. 2. Men dringe er, na stichting von één stam boek bij de Gedeputeerde Staten van de ver schillende gewesten op aan, de besturen der pro- inciale afdeelingen van het Nederlandsche Stamboek voor het landbouwtuigpaard tot pro vinciale regelingscommissiën te benoemen en- de gelden voor bevordering van de teelt van die ren van het ras of type, data in het stamboek is omschreven, in hunne handen te stellen. 3. Op dezelfde manier ware nu reeds door het hoofdbestuur van het Stamboek voor het Nederlandsche trekpaard (Belgisch type) aan te dringen op de benoeming van een regelings commissie in iedere provincie voor de fokkerij van dit ras, welke commissie weer zoude moe ten bestaan uit het afdelingsbestuur voor de betrokken provincie en de gelden voor de trek- paerdenfokkerij zou moeten verdeelen. Indien het mogelijk ware, beide commissiën tot een te versmelten en op deze wijze een nog groo- ter uniformiteit in de voorschriften voor de toe kenning van premiën te verkrijgen, zoude naast besparing von kosten nog grooter vereenvoudi ging in de tegenwoordige organisatie zijn bereikt. Afgezien van deze vereenvoudiging, heeft de keuring van één commisse voor het stamboek, voor 'de premiën en voor de verplichte keuring uit een technisch oogpunt zeer veel Yfipr. daar hierdoor grootste waarborg kan worden gege» ven, dat de jury uit zeer goede fokpaardenkon» ners is samengesteld en men dus misschien een betere beoordeeling van dieren en een betere ver deeling van onderhouds- en aanhoudingsbijdra- gen kon verkrijgen, waardoor de paardenfokkerij zonder meerdere kosten van de 2ijde van dc Re gccring, krachtiger gesteund kon worden en zich beter tot een ationeele teelt kon ontwikkelen. De heer Reimers detailleerde zijn proe advies in nadere bijzonderheden. De heer Sirks stelde de vraag waarom de stamboomen geen rekening houden met het zeer groote belang, dat cr hengsten zijn niet goede nakomelingen, doch ook met slechte na komelingen. Waarom worden die laatste heng sten niet ingeschreven met een afkeurende aan- teekening? Dc heer Bultman (Haarlemmermeer) ver klaarde volstrekt niet te kunnen instemmen met den heer Reimers. Het is hier in Nederland met de paardenfokkerij geenszins zoo'n warboel als de inleider het voorstelde. Het is waar, dat iedere provincie haar eigen eischen stelt voor paarden, maar dat is heelcmaol niets bevreem dends, elke provincie fokt wat natuurlijk in die provincie het beste past. Men moet niet bij iede re gelegenheid over de Paardenwet willen na- pleiten; dat ontwerp-poordenwet is tot stand gekomen na overleg met de regclings-commis- sie. Die voorbereiding is dus afgeloopen cn nu moet nien daar niet telkens op na-redeneeren. Intusschen ware het goed wanneer van Rijks wege opleiding werd verschoft voor keurmees ter van hengsten; werkelijke deskundigen op dit gebied zijn bijkans niet tc vinden. Spr. diende het voorstel in, om het Congres zich te dezer zake tot de regeering te doen wenden, om rijks opleiding van keurmeesters te verkrijgen. De heer Heidemo zag de noodzakelijkheid van die rijksopleiding van keurmeesters niet in. Die staatsopleiding kent men nergens, óók niet in Oldenburg. De V oorzitter verzekerde dit punt in het Landbouwcomité ter sproke te zullen brengen, evenals de wenschen door den heer Reimers bepleit. De heer Molhuijzen dankte hierna den president van het Congres voor diens flinke lei ding der vergaderingen. (Applaus). Het Congres werd vervolgens gesloten. Heden middag volgden tot slot eenige excur sies. Ministerieel bezoek. Gisteren hebben de minister van Marine, de heer Rambonnet, vergezeld van zijn adju dant, de luit. ter zee Te kl. Jager, en generaal Snijders, opperbevelhebber van land- en zee macht, vergezeld van ritmeester jhr. Ver- sluys, een bezoek aan Amersfoort gebracht om een demonstratie bij te wonen van de lichamelijke ontwikkeling van recruten, wier opleiding is geschied volgens het systeem der Zweedsche gymnastiek. Bioscoop de Arend. In de Bioscoop de Arend zal nu een zeer bizondere film vertoond worden, een 2 KM. lange geschiedkundige kunstfilm Andreas Hofer (Tirol in Waffen), waarvan de Lelie bioscoop het uitsluitend opvoeringsrecht in Nederland heeft. Deze film, die in zooverre actueel is dat de populaire Tiroler held een franctireurs- krijg voert in het gebied waar ook nu weer zoo bloedig gevochten wordt, heeft nog een bizondere attractie door de prachtige Alpen- tafereelen. De trouwe bioscoop-klanten zullen stellig deze film niet verzuimen, maar ook de an deren kunnen wij aanraden dezer dagen een bezoek aan de Arend te brengen. StedelijkKe g^e Iconcours Uitslag Korpswedstrijd le Vijftallen. 1. Val Om I 292 Houten. 2. Houd Plank I 275 3. U. D. I. L 258 4. C I. A. I 240 n 5. De Achtste I. 238 6. K. O. D. A K. 1. 213 7- •Gooi Hout I. 166 8. Onder Ons 1. 139 2e Vijftallen. 1. U. D. L 11. 232 i* 2. Houd Plank II. 223 9 3. Vol Om n. 183 tt 4. De Achtste D. 135 H Eere-wedstrijd. 1. Houd Plank I 273 9 2. U. D. I. 1. 269 9 3. Val Om L 262 n Veiling. Bij veiling te Hoevelaken, T4 Septembei T9T5, zijn ten verzoeke van de Erve van mevr. Douairière Kijftenbelt geboren Baro nesse Schimmelpenninck van der Oye, door notaris J. Bolk te Amersfoort, verkocht Koop T. De hofstede Klein-Hoogenbrink, groot 2.52.60 H.A. aan P. Hoogenbirk Jz. te Huizen voor 4800. Koop 2. Bouw- en Weiland enz., groot T.44.90 H.A. aan dezelfde voor T850. Koop 3. Bouw- en weiland enz., groot 2.05.60 H.A. aan E. van Deuveren te Hoeve laken voor 3900. Koop 4. Bouw- en weiland enz., groot 5.89.05 H.A. aan P. Hoogenbirk Jz. te Hui» zen voor 3300. Koop 5. De hofstede „Lakenveen", groot 2.89.28 H.A. aan dr. A. Robertson te Rotten* dam voor 3750. Koop 6. De hofstede „Lakenveld", grotjf T.67.T4 H.A. aan J. van der Horst te Hoeve» laken voor 3000. Koop 7. Bouwland enz., groot 24.30 Aren* aan H. v. d. Water te Hoevelaken, voor ƒ670 Koop 8. De hofstede „Lakenstein", groot 3.85.36 HA., aan G. van de Bunt te Niikef- kerveen, voor 5700. Koop 9 en TO. Bouw- en weiland enz., sa men groot 9.89.23 H.A., aan F. van den Ak* ker te Hooge Vuursche voor 8450. Koop 1T. De hofstede „de Koekoek" groof 88.40 Aren aan W. van der Veer te Hoevelf laken voor 2100. Koop 12. De hofstede „Bakkerserf", groof 2.37.08 H.A., aan TL Meerveld te Stouten* burg voor 3350. Koop 13. De hofstede „Klein Middendorp" groot 2.33.40 H.A., aan wed. van Asselt en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 3