"bïnnënDvndT' Verspreide Berichten. Stijgen boven 35 millioen en het nieuwe crediet zal toereikend zijn tot de derde week van November. Alles wat nu gevorderd 'wordt tot voltooiing van het groote nood zakelijke werk aan het munitiedepartement, is een behoorlijke voorraad werkkrachten. Sedert het begin van den oorlog hebben ongeveer drie millioen man dienst genomen bij leger en vloot. Na een overzicht te hebben gegeven van 'den militairen toestand verklaarde minister Asquith verder: „Dit is een oorlog van machines, organi satie en volhardingsvermogen. De overwin ning schijnt te zullen overhellen naar die zijde, welke zich het best wapent en het ïangst kan uithouden. Daarvoor zullen wij ons best doen." (Toejuichingen). Asquith deelde verder nog mede, dat voor schotten, welke Engeland aan andere landen heeft gegeven of toegezegd, bedragen 250 millioen pond sterling. Londen, 16 Sept. (R.) In antwoord aan een correspondent, die onder zijne aan dacht bracht het door de Nordd. Allg. Zel- tung gebracht verslag van zijn onderhoud met den Duitschen ambassadeur Lichnowsky zeide Sir Edward Grey, dat dit onderhoud zuiver particulier was en dat er geen verslag van is opgemaakt. Het gezegde dat de Nordd. Allg. Zeitung Grey in den mond legt over 'den beslissenden factor in Groot-Brittannië's 'deelneming aan den oorlog, is niet uitgespro ken en Grey heeft niet gesproken van eene bemiddeling ten gunste van Duitschland. Berlijn,15Sept. (W. B.) De Duitsche ruw-ijzerproductie bedroeg in Augustus 1.050.610 ton tegen 586.661 ton in Augus tus van het vorige jaar. De Duitsche productie van gietstaal be droeg in Juli 1.138.479 ton tegen 567.610 ton in Augustus van het vorige jaar. De maandelijksche gietstaalproductie is in den loop van het eerste oorlogsjaar meer dan yerdubbeld. De Engelsche staalindustrie bereikte in het jaar 1910 met 650.000 ton haren hoog- sten stand, dus met hare hoogste vredespro- ductie tot dusver nog niet eens twee derden van de oorlogsproductie der Duitsche staal industrie. B e r 1 ij n, 15 Sept. B.) De Frankf. Ztg. ontleent aan Amerikaansche bladen het bericht, dat de Vereenigde Staten tegen de verklaring van katoen tot volstrekte oorlogs contrabande een uitdrukkelijk protest naar Londen hebben gericht. New-York, 15 Sept. (R.) Het is be kend geworden, dat een groot en invloed rijk deel van de Duitsche bankiers in dit land hebben besloten met de andere Amerikaan- Bche bankiers mee te doen en deel te nemen aan de billioen-leening aan de bondgenoo- ten. Daaronder zijn natuurlijk niet de ver stokte pro-Duitschers begrepen, maar bijna alle Amerikaansche bankiers met Duitsche antecedenten. Een van dezen zeide heden: Onze sympathie was natuurlijk met de Duitschers in dezen oorlog. Maar wij zijn bovenal Amerikanen en wenschen den voor spoed van Amerika. Die wordt bedreigd als deze leening mislukt; daarvan zijn wij over- Juigd. Wij zouden daarom geneigd zijn het kwalijk te nemen, als wij niet tot deelne ming waren uitgenoodigd." Denemarken. Kopenhagen, 15 Sept. (W. B.) De Oost-Aziatische compagnie heeft besloten haar stoomschepen door grootere en sneller varende motorschepen te vervangen. Tege lijk liet zij de tien haar behoorende stoom schepen van in 't geheel 75.000 ton laad vermogen over aan een nieuw opgerichte maatschappij, die een e.andeelenkapitaal heeft van 10 millioen kronen. De Oost- Aziatische compagnie neemt daarvan vijf millioen voor hare rekening; de rest wordt aan de aandeelhouders der compagnie aan geboden. Doodgeschoten wegens <r verraad. Te Mülhausen in Elzas is bij openbare kennisgeving het volgende bekend gemaakt: groene weiden beschermend, waar in het voorjaar de primula veris en de narcis welig bloeien. lederen^ avond, zomer en winter, doen de directeur en zijn vrouw hun gewone wande ling over de hoogten, dool het bosch naar een hooggelegen open plek, waar men de zon kan zien ondergaan; verder komen zij niet. De directeur is den geheelen dag werk zaam in het laboratorium en leidt zelf de ond erzoekingen. Dagelijks komen reizigers naar het proef station, want de directeur is een beroemd man. Vele vreemdelingen willen hem zien, dames verzoeken als een gunst, zijn naam in hun album. Hij geeft aan hun wensch ge hoor met een vermoeid lachje en antwoordt met weinig woorden op de vragen die ze hem doen. Men verhaalt als een merkwaardigheid dat de directeur minder inkomen heeft dan zijn assistenten. Meer dan 800 kronen, naar oude rekening, wil hij niet aannemen. Ook bedankte hij voor den leerstoel in de chemie dien men hem aanbood toen de nieuwe universiteit in Kopenhagen werd opgericht. Hij bedankte voor de eer, maar wenschte te blijven waar hij was. Eens heeft een bezoek hem toch uit zijn gewone gelijkmatige stemming gebracht, dat was toen een vreemde kapitein, Sjemsky ge- heeten, vergezeld van een ouden bootsman OTCelIy een paar dagen den directeur tn zijn vrouw vertoefd hadden. Toen kwam ?r leven in den directeur, 's avonds straalde er licht uit zijn vensters en hoorde men brokstukken van yroolijke eesprekken. Vandaag is de spion Alfred Meyer, expe diteur en koopman te Mülhausen in Elzas, doodgeschoten. Hij had zijn vaderland aan Frankrijk verraden en was daarom door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Slaten-Generaal. Het eeds voorstel. Bij nota van wijziging v/ordt voorgesteld in artikel 5 van het ontwerp in plaats van „de be lofte", te lezen„de belofte of bevestiging." Evenals in de vorige ertikelen behoort zegt de regeering ook in dit artikel bevestiging" naast „belofte" te worden vermeld. Uil de Pers. Ket eedsvraaqsiuk. In een artikel in de groene „Amsterd." komt (prof. J. A.) V(an) H(amel) tot de slot som, dat, wanneer men het eedsvraagstuk als feit der practijk beziet, er van de geheele heiligheid van den eed helaas bitter weinig overblijft. En de rechtspleging, èn de wetgeving leiden veeleer tot een hoogst onverkwikkelijk en onheilig gesol. „De diepere oorzaak hiervan is ook al niet bijzonder moeilijk te vinden. Zij ligt niet in het onverstand, of in de onverschilligheid of in de onzuiverheid van bepaalde perso nen of groepen. Maar hierindat zulke teere en fijnge voelige zaken als de eed, altijd in de ver drukking komen, wanneer een zoo plomp wezen als de Staat ze voor zijn doeleinden zoekt te benutten. En wijders dat zij zeker altijd bederven, wanneer men ze door dwang bevorderen wil. Voor diegenen, die den eed als staatsin- stituut onmisbaar achten; en voor hen, die hunne medeburgers tegen hun zin tot het aanroepen ven Gods naam willen dwingen, is dit alles wel grond tot overdenking. Met alle goede intenties voor de heilig heid der zaak. is 't resultaat niet anders, dan dat met dit heilige wordt gesold." Wanneer het nu aanhangige gewijzigde wetsontwerp zal worden aangenomen, ook naar 't schijnt door de rechtsche par tijen, ofschoon de meerderheid der Eerste Kamer het, consequent, feitelijk moest af stemmen, dan zal de zaak er voorloopig zeker niet ongunstiger op geregeld worden. Met name zal aan de tegen den eed aange voerde gmoedsbezwaren eene vrijheid wor den toegekend, waardoor de onaanneme lijke dwang, die sommige rechtsche ijveraars oirbaar achten, wordt uitgeschakeld. „Maar wie weet, of de termijn van be raad, dien de wetgever thans schept door aan de regeling slechts tijdelijke werking toe te kennen, ook nog niet, onvoorziens, tot eene zuiverder eindoplossing zal kun nen bijdragen. Deze redelijke eindoplossing dan ligt on getwijfeld in de afschaffing van den eed, ook in strafzaken." Het ongeluk van deze afschaffing is zeker, dat er op 't oogenblik nog door velen ppn<* anti-godsdienstige en anti-geloovige demon stratie in zou worden gezien. Daardoor i« 't moeilijk, er mede aan te komen. Ongetwijfeld is de anti-eedsbeweging ten deele uit deze motieven voortgekomen. Zij behoeft er echter in 't geheel niet op te rusten; en men zou in den huidigen tijd zeker minder dan ooit der menschheid en zijn volk een dienst bewijzen, door iets te vernielen, wat aan vroomheid en vertrouwen in het hoogere, steun geven kan. In werkelijkheid echter mag aan den eed In de rechtspleging en het publieke leven deze beteekenis nauwelijks worden toege kend. Men zou haast zeggen: integ'endeel! „Wordt dus de zaak eerlang meer los van dien schijn beoordeeld, dan zal ook zeker over de onmisbaarheid van den eed voor de praktijk met veel minder ovei tuiging kunnen worden gesproken, dan 't nu wel heet. Er zijn zelfs groote gevaren aan verbon den- In de eerste plaats wel dit, dat de rechter geneigd is het met 't onderzoek naar de werkelijke waarheid en betrouwbaarheid der getuigenverklaringen gemakkelijker te nemen, wanneer zij „eenmaal onder eede zijn afgelegd." Daarbij komt nog het onoverkomelijke bezwaar van elk stelsel van „eed of be- De directeur bracht zijn gasten zelf naar het nabijgelegen station en er stonden tra- nen in zijn oogen toen hij hun toeriep „groet ook de anderen!" De groote scheikundige is ook een groot reiziger daar hij met zijn eigen schip tot de Zuidpool doordrong. Een korte beschrij ving over deze wetenschappelijke reis door de Poolstreek is van zijn hand verschenen. De meteorologen hebben de zaak nauwkeu rig onderzocht en vastgesteld dat toevallig fn dat jaar, en niet vroeger of later, Ijs, stroom en weergesteldheid zulk een reis mogelijk maakten. Sommigen meenen dat zulke weersgesteldheden periodiek terugkeeren, hoewel nog niet eenmaal in duizend jaar. Als men geen nieuwe middelen ontdekt om het ijs te overschrijden, dan moet „Erik Poulsen's land", zooals de aardrijkskundi gen het noemen, voor ons gesloten blijven. Over het naai* evenredigheid zachte kli maat en het open water aan de Zuidpool hebben de mannen der wetenschap heel wat geredeneerd. Enkelen meenen dat het, de buitengewoon gunstige weersgesteldheid in aanmerking genomen die Erik Poulsen de Poolstreek deed bereiken, wel mogelijk kan zijn dat het er zoo was en anderen hielden vol dat achter den muur van de groene wei landen een warm klimaat gevonden werd. Zeven theorieën zijn reeds opgesteld om dit verschijnsel te verklaren. EINDE. lofte" zooals wij nu ook zullen invoeren, dat de onder belofte afgegeven verklaringen soms als „tweede-klasse-bewijs" zullen wor den behandeld. En zou dan, wanneer de eed verviel, en de plechtige belofte om de waarheid te zeg gen, daarvoor in de plaats trad, het aantal onwaarheden zooveel toenemen? Wij heb ben er nimmer den indruk van gekregen. Ten eerste wordt er order eede ook al vaak maar al te hartelijk gelogen. En ten tweede moet men zich niet laten misleiden door al die gevallen, waarin men lieden pas de waarheid ziet gaan spreken, wanneer 't op bezweren aankomt. In de meeste gevallen doen zij dit minder om den eed, dan wel omdat zij er mede wachten, totdat 't beslissende moment voor hunne getuigenis aangebroken is. Wanneer dit moment nu kwam te liggen in de plech tige belofte, met alle gevolgen op valsch- heid gesteld, dan zullen zij ook bij die ge legenheid het betrouwbaarst voor den dag komen. Trouwens, ook de ervaring in andere lan den als b-v. verschillende gedeelten van Zw:tserland. waar noch de godsvrucht, noch de veiligheid der burgerlijke samenleving op een lager peil staan dan bij ons, bewijst, dat men zonder den eed de justitie ook zeer wel verzorgen kan. En dat de beteekenis van den eed voor het belang der openbare orde, niet te hoog moet worden aangeslagen." Berichten. De Staatascourant van Donderdag 16 September bevat o.a. de volgende Kon. be- sluiten: benoemd tot surnumerair bij den dienst der rijksschatkist M. C. van der Mandele, te Zutphen; tot paardenarts 2e klasse de veearts L. Gazenbeek en tot tijdelijk paardenarts 2e klasse de milicien-sergeant L. Eikelenboom, van het Ie regiment vesting-artillerie; ingetrokken de opdracht van het bevel over de „Brinio" aan den len luitenant ter zee le klasse G. R. J. Haentjes Dekker en belast met dat bevel de luitenant ter zee le klasse N. Maas, onder eervolle ontheffing van het bevel over de Thor. ingevolge de wet tot regeling van het lager onderwijs aan D. Lameris (of Laméris), hoofd eener openbare school, een pensioen verleend van 1734. De opening der State n-G e n e- r a a 1. Programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 21 September a.s.: Des middags te twaalf uur zullen de le den der Staten-Generaal zich begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof, en in ver eenigde vergadering te zamen komen, onder leiding van den door H. M. de Koningin benoemden voorzitter van de Eerste Kamer. De ministers, hoofden van ministerieele departementen en de leden van den Raad van State zullen zich, des qamiddags te één uur, mede in die zaal vereenigen. Te kwart vóór «ór* uur zullen in het Ge- bouw aanwezig zijn: de grootmeesteres en dienstdoende dame du palais, de groot-offi cieren der Kroon, de ceremoniemeester en acht kamerheeren, ten einde Hare Majesteit de Koningin bij het binnentreden der zaal vooraf te gaan of te volgen. H. M. de Koningin, de zitting der Staten- Generaal zullende openen, zal te één uur met den volgenden trein van het paleis afrij den: a. een commando cavalerie tot opening V8n den trein; b. een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard; c. de opper-ceremoniemeester, gezeten in een rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier; d. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten in een staatsie koets met acht paarden bespannen, gaande een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portier. De opper-stalmeester, te paard, rijdende naast de staatsiekoets, een weinig achter het portier ter rechterzijde, en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden de een weinig achter het portier ter linker zijde. Achter de staatsiekoets de officieren van het militaire huis van H. M. de Koningin, te paard rijdende twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóór; e. een commando cavalerie, tot sluiting van den trein. De trein zal rijden: door de Heulstraot, door het Lange Voorhout (schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. De terugweg graat van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (schelppad), door de Heulstraat, naar het Paleis. Tweede Kamer. De Tweede Ka mer der Staten-Generaal is bijeengeroepen voor een vergadering op Dinsdag 12 Sep tember 1915, des namiddags te 3 uur. Noar de Tel. verneemt, zal de hoofd officier van gezondheid le kl. bij de zee macht dr. I. G. ten Noever de Brauw, chef van het Marine-hospitaal te Willemsoord, eerlang ontslag uit den zeedienst verzoeken. De luit.-kolonel L. Noest, directeur der normaal-schietschool, benoemd tot comman dant van het 12e regiment infanterie, krijgt Groningen als standplaats. H. H. v o n K o 1. Naar Het Volk meldt, heeft de heer Van Kol uit Haparanda gete legrafeerd dat hij eind dezer week in Ne derland terug denkt te zijn. Teyler's stichting. In de plaats van wijlen den heer L'. P. Zocher is benoemd tot directeur van Teyler's Stich ting te Haarie® heer Vincent Loosjes. Mevrouw Kneppelhout Den 17den September a.s. wordt mevr. de we duwe mr. J. Kneppelhout geb. Van Braam, de eigenares van het landgoed „de Hemel- sche Berg" te Oosterbeek, neegentig jaar. Op haar 70sten verjaardag werd op den Hemelschen Berg door de ingezetenen van Oosterbeek een gedenksteen geplaatst voor het vele goede, dat de plaats aan het echt paar Kneppelhout had te danken. Mevr. Kneppelhout heeft na den dood van „Klikspaan" doorgewerkt in de richting, welke hem het liefst zou zijn geweest. Ook zij heeft aan zeer velen groote weldaden be wezen. Voorstel tot fusie. Naar de Tel. verneemt heeft de heer D. Hans bij het be stuur der nieuwe Vrijzinnige kiesvereeni- ging ,/s Gravenhage" het volgende voorstel ingediend, ter behandeling op een ledenver gadering: „De nieuwe Vrijzinnige kiesvereeniging ,,'s-Gravenhage" besluit, zich te wenden tot het hoofdbestuur der Liberale Unie, met het verzoek, zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen de vraag of, en zoo ja, op welken grondslag fusie tusschen de Liberale Unie en den Vrijzinnig Democratischen Bond ge- wenscht is." In zijn toelichting wijst de voorsteller er op, dat hij niet anders bedoelt, dan het vraagstuk der fusie thans officieel in de Unie aan de orde te stellen. Het is dus geen uit spraak voor of tegen de fusie, maar een po ging om de zaak binnenkort te behandelen. Nederland en de oorlog* Spoorstaven. De Duitsche regeering heeft den uitvoer van spoorstaven van België naar Nederland verboden. Onze spoorwegmaatschappijen hebben nog groote hoeveelheden spoorsta ven in België (met name in Seraing) in be stelling. (N. R. Ct.) Uitvoer van aardappelen. De heer Jac. Welleman, burgmeester van Krabbendijke en voorzitter van de afdeeling Kruiningen der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij, heeft een voorstel aanhangig ge maakt om aan den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid te verzoeken een ge deelte van den aardappeloogst te reservee ren voor binnenlandsch gebruik en voor het overige gedeelte vrijen handel en uitvoer toe te staan. In de toelichting tot zijn voorstel wijst de heer Welleman er op, dat door het uitvoer verbod de handel slap is en de prijzen be trekkelijk laag. Als ieder in de gelegenheid was in eens zijn geheele winterprovisie in te slaan, zou half October de uitvoer kun nen worden toegestaan, maar nu dit niet mogelijk is en toch een ieder den geheelen winter moet kunnen koopen, bestaat de kans dat de -grenzen gesloten blijven, maar daar door zal het reusachtig overschot minder waardig worden en zal zelfs bij stijgende vraag een lage prijs kunnen worden bedon gen. De heer W. meent dat een en ander te verhelpen is, als de regeering beslag legt op zulk een deel van den oogst, hetwelk toe reikend io sm in de behoefte van een jaar te voorzien en hiervoor een maximum-prijs stelt. Met jde rest kunnen de producenten dan naar goedvinden handelen en zal een verbod van uitvoer na opneming der con- sumptiehoeveelheid niet noodig zijn. Behalve de afdeeling Kruiningen zijn ook reeds de afdeelingen Tholen, Zierikzee. Axel en Noord-Beveland tot een vergadering opge roepen om dit adres te bespreken. Vrijdom van briefport. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de ten be hoeve van de militairen en van hier te lande geinterneerde buitenlandsche mili tairen verleende vrijstelling van briefport bij Kon. besluit met ingang van 20 September is ingetrokken. Met ingang van dienzelfden datum is bij datzelfde besluit (in het binnenlandsch ver keer) tot nadere beschikking vrijstelling van port verleend voor de verzending, door en aan onder de wapenen zijnde militairen, be neden den rang van officier, alsmede door en aan in Nederland geinterneerde buiten landsche militairen van: A.: briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten omtrent handelszaken of bestellingen, of aanbiedingen van han dels- of fabrieksgoederen bevatten; B.: gedrukte stukken, welke tenminste éénmaal per maand verschijnen als courant of tijdschrift, tot een gewicht van 100 gram. De portvrij te verzenden stukken moeten, voor zooveel zij afkomstig zijn van militai ren, aan de adreszijde dragen het opschrift „Militair", gewaarmerkt door de handtee- kening van den afzender. Stukken, welke niet beantwoorden aan de hiervoren genoemde bepalingen, worden met port belast. Werk van Belgische gein- terneerden. De tentoonstlling van het werk van Belgi sche geïnterneerden in de diverse Neder- landsche kampen en van de daar gestichte scholen, die in de groote zaal van het Die rentuin-gebouw te 's Gravenhage zal worden gehouden en Donderdagmiddag te half twee zal worden geopend, was hedenochtend nog geheel en al in wording. Een aantal jonge mannen, in de Belgische militaire uniform, was bedrijvig aan den arbeid, om de ver schillende standen in te richten. In het midden van de zaal komt een groote maquette van het kamp te Harderwijk en het portret van generaal Loke in olieverf en pastel. In dè rechterhelft van de zaal vindt men de afdeelingen Oldebroek en Zeist. Links in de zaal treft men aan het werk van het kamp te Harderwijk en van de Frö belschool. de tentoonstelling ingezonden door de afdeelingen: hout- en steenbewerking, weven en bleekerij, voedings-industrie, ver- sierkunst, toilet, handel, land- en tuinbouw. Indertijd liet de Belgische minister Poullet zich zeer waardeerend uit over al hetgeen door de Nederlandsche regeering was ver richt voor de stoffelijke verzorging der ge- inïemeerden en werd er door hem op 'ge wezen, dat de groote moeilijkheid slechts hierin is gelegen, Be lieden bezig te houden. Ook voor het anangeeren van deze tentoon stelling verleenden de Nederlandsche auto riteiten alle medewerking. De tentoonstelling nu geeft een beeld van al hi igeen er in weinig tijd is georganiseerd, om de duizenden geïnterneerden bezig te houden. Men ziet or veel schilder- en hout snijwerk, hout- eTF^Wdig' knutselwerk, als vouwbeenen en ^j&lttëdoófëén, vervaardigd uit de afgekloven soepbeenen, een papier doos, in den vorm van een kasteel, dat ge heel kan worden geopend, vogelkooien en molens met draaibare wieken, geheel en al vervaai digd van houten pennetjes, zonder lijm of één enkelen spijker, een smidse, die door een draaibaar mechaniek in volle wer king kan worden gebracht, voorts auto*3, schepen, sommige in een flesch enz. In een salon van de Prinses de Ligne, zul len kantwerksters aan den arbeid zijn (vrou wen van soldaten). De tentoonstelling van cartonnagewerk etc. staat onder leiding van Madame Defen se, de ecr.rgenoote van een geinterneerde; het werk is vervaardigd door kinderen, die 's ochtends de school bezoeken en met der gelijk cattonnogewerk des middags worden bezig gehouden Op de diverse scholen wordt door 576 on derwijzers en leerar enaan 19.000 perso nen les gegeven in 825 leergangen. liet belangrijkste stuk van de geheele ten toonstelling is vermoedelijk het ontwerp van een monument ter herinnering van het ver blijf der Belgen in ons land, van den heer Fallemaeste. Het reclamebiljet voor deze tentoonstel ling werd vervaardigd door den heer Patoux. Wat er op- de tentoonstelling te zien is, is uitsluitend werk van de geinterneerde Bel gische militairen en leerlingen dei scholen niet van uitgeweken burgers. Ze is het werk van het Comité de l'Ecole du Travail pour les Soldats beiges internés. De voorwerpen worden verkocht ten bate van het fonds der interneeringsscholen en voor de huisgezinnen van behoeftige gein- terneerden in Nederland, terwijl aan de ver vaardigers der verkochte voorwerpen een belooning zal worden gegeven. De tentoonstelling wordt gehouden van 1626 Sept., van 10 uur 's morgens tot 4 uur 's namiddags. Vier dagen wordt er een concert gegeven en voor het overige be schikt men over een „strijkje", dat zeer wordt geroemd. Ontvlucht uit de krijgs- gevangenschap. Door een beambte van de Staatsspoor fe Enschedé werd Maandagnacht naar het poli tiebureau gebracht een Pransch soldaat, die uit een der gevangenkampen was ontvlucht en Nederland had weten te bereiken. Dinsdagmorgen werd hij onder mare- chaussée geleide naar Rotterdam overge bracht. Belgische uitgewekenen. In de Dinsdagavond te 's Gravenhage- ge houden vergadering van de Kamer van Koophandel, werd besloten op een vraag om bemiddeling om de Kamer tot het verschaf fen van werk aan Belgische uitgewekenen te antwoorden met de mededeeling, dat dit niet op den weg ligt van de Kamer van Koophandel. Dit besluit werd genomen, na dat de voorzitter heeft opgemerkt, dat hier in het land te veel werkloosheid is, dan dat men vreemdelingen, die hier onderstand ge nieten, aan het werk zou kunnen helpen. Spionnage. Meen meldt uit Gorinchem: Omtrent de spionnage op de rivier de Merwede, die onlangs ontdekt is, is door de recherche en rijkspolitie een onderzoek bij het havenpersoneel van het Merwedekenaal ingesteld, betreffende het motorjacht „Cupi do", dat door enkelen in de haven te Go rinchem gezien zou zijn. Aan de sluiskantoren Arkel en Vianen is echter geen vaartuig onder den naam van' „Cupido" in de registers als geschut ge boekt. Op denzelfden datum dat men dit jacht zou gezien hebben is wel een motorjacht on der den naam Biancha in het sluisregister te Gorinchem als geschut geboekt. Dit jacht voerde een vlag waarin een gekroonde W.f welke vlag aan de Koninklijke Roeivereeni- ging behoort. De schepen, die deze vlag voe ren, hebben het recht om het eerst geschut te worden. Op de lijst van de Koninklijke Roeiveree» niging echter komt de Biancha niet voor als behoorende tot die vereeniging. Tegen de spionnage. Door de directies der Nederlandsche spoorwegen is, naar de Tel. meldt, aan hun personeel medegedeeld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat personen op stations of in treinen zich aan spionnage schuldig maken, onder meer blijkende: uit het zich laten inlichten omtrent militaire werken ol maatregelen, het maken van schetsen of tee- keningen, het nemen van fotografieën, ens» Het personeel is opgedragen, hierop ill 's lands belang bijzonder te letten en in voor komende gevallen alle medewerking te ver- leenen voor de aanhouding van den over* treder. Wordt eeen feit van spionnage bemerkt» zonder data het mogelijk is een polftfe-bo- ambte of militair hiervan getuige te doen zijn, dan kan het spoorwegpersoneel zelfstan dig optreden en den overtreder overleveren aa nde politie of militaire autoriteiten. Bij het eventueel aanhouden Yen pers<x

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2