~STNNËNLANDT~ B e r 1 ij n, 18 S e p t. (W. B.) De Frank!. Ztg. maakt melding van een bericht van Havas uit Washington, dat het staatsdepar- lement eene Duitsche nota heeft ontvan gen, waarin elke verantwoordelijkheid met betrekking tot de vernietiging van de Hes perian wordt afgewezen. De Frankf. Ztg. teekent hierbij aan, dat men hier blijkbaar te doen heeft met de onlangs door Wolff's bureau verspreide mededeeling, dat de Hesperian naar alle waarschijnlijkheid niet getorpedeerd, maar op een mijn gestooten is. Uit deze mede deeling van zuiver toelichtenden aard over 'de toedracht der zaak maakt Havas eene de finitieve afwijzing van elke aansprakelijk heid. Weenen, 19 Sept. (Corr.-bureau). De Times brengt eene officieele Fransche me dedeeling, volgens welke in Oostenrijk de aanmonstering van de zestienjarigen wordt voorbereid. Daartegenover kan worden ge constateerd, dat tot dusver niet eens de acht tienjarigen in dienst zijn genomen. Londen, 19 Sept. (R.) Minister Lloyd George legde een verklaring af, luidende, dat de regeering zich volkomen bewust is van de noodzakelijkheid, aan het land leiding te geven bij de oplossing van het dienstplicht- vraagstuk. Indien de cijfers mochten aantoo- nen, dat dienstdwang noodzakelijk was, om Europa te behoeden voor de zegepraal van het militaire despotisme, dan zou er wel geen man te vinden zijn, die zich tegen dien 'dwang zou verzetten. Zeker zou zulk een man niet den steun vinden van de ar beidende klasse. „Slechts de inspanning van al onze krach ten zal ons in staat stellen, de overwinning te behalen. Daarom acht ik mij verplicht mijn uiterste best te doen om die krachts inspanning te verkrijgen. Als de alarmklok die ik luidde, bij machte is om ons allen te bewegen tot ontplooiing van onze volle kracht, dan zullen wij het winnen." Londen, T9 Sept. (R.) Minister Lloyd George hield heden een toespraak op een militair sportfeest, waarin hij over den arbeid van het munitie-ministerie o.a. verklaarde „Ik kan u verzekeren, dat, als voor u de tijd komt, om u naar het front te begeven, een even krachtigen ruggesteun zult ge nieten als welk Europeesch leger ook, en dat gij alsdan in staat zult zijn, die overwinning te bevechten, die het eenig denkbare einde van dezen oorlog is. „Ik weet niet, hoe lang dat zal duren, maar het Is een levensvoorwaarde voor dit land, dat de uitslag eens voor altijd worde beslist, en ik koester niet deiv-minsten twijfel, als ik het gehalte zie van de mannen die zich naar het front zullen begeven, om daar de fierheid en de macht van dit land te vertegenwoordi gen, of er zou geen spoor van weifeling kun nen bestaan omtTent den afloop van dezen oorlog, als alles alleen van hen afhing. „Mannen, die tot spreken bevoegd zijn, verklaarden mij, dat nimmer in de wereldge schiedenis een leger van voortreffelijke sol daten in zoo korten tijd is ontstaan, als het Engelsche leger in de laatste zes maanden". B e r 1 ij n, 18 Sept. (W. B.) Een corres pondent van het Berliner Tageblatt, heeft aan den Turkschen minister van oorlog, Enver pacha, gevraagd, of hij niet vreesde voor een Russischen aanval op Konstanti nopel. Enver pacha antwoordde: Wij zijn gereed. Zij kunnen komen waar zij willen. Wij hebben 2 millioen man onder de wa penen. De vorige maand hadden wij 1.940.000 en sedert zijn er nieuwe kaders gevormd, zoodat men tot over de 2 millioen man komt. De ongeveer 50.000 ongewa pende Armeniërs zijn hier niét bij inbegre pen, de jongste manschappen van de lich ting van dit jaar ook niet. Sofia, 18 Sept. (Agence Bulgare.) De oppositieleiders hebben aan de pers een communiqué verstrekt, betreffende hun audiëntie bij den koning, in tegenwoordig heid van den kroonprins, daarin wordt onder meer gezegd: Ieder van hen onderwierp van het stand punt zijner partij de politiek van de regee ring aan critiek en eischte met beslistheid de bijeenroeping van de Sobranje, zoomede de vorming van een concentratie-kabinet, opdat er geen avonturen zullen worden on dernomen tegen den zin van de natie, die noodlottige gevolgen zouden kunnen heb ben. De koning nam kennis van de verklarin gen der oppositieleiders en deelde mede, dat de minister-president zich met de aan gelegenheid zou bezighouden. De Agence Bulgare voegt hier nog de volgende bijzonderheden aan toe: Reeds in de vroege ochtenduren trokken talrijke troepen Macedonische uitgewekenen de stad in, om zich te verzamelen op de exercitie-terreinen, waar 't den geheelen dag erg druk was. De onder de wapens geroepen recruten en de vrijwilligers juichten de officieren toe. Het resultaat van den mobilisatie-oproep overtreft alle verwachtingen. Het aantal mannen, dat zich op de verzamelplaatsen bevond, was veel grooter dan men had ge hoopt, voornamelijk door de samenstTOO- mïng van het groote getal Macedonische vluchtelingen. S o f i a, 1 8 S e pt. (Agence Bulgare). Te genover de bewering van een blad in Bu- karest, dat de Bulgaarsche gezant te Buka- rest is teruggeroepen, zijn wij gemachtigd dit tendentieuze bericht beslist tegen te spreken. De gezant Radon geniet het volle vertrouwen van zijne regeering; er is nooit sprake geweest van zijne terugroeping. N e w-Y o r k, 18 Sept. (R.) De beden kingen van* de pro-Duitsche bankiers tegen de leening van de Vereenigde Staten aan Engeland en Frankrijk zijn weggenomen «ooi de verzekering, dat het crediet geheel zal worden gebruikt voor gewone handels doeleinden en dat de oorlogsmunitiën ge heel betaald zullen worden door goudinvoé- ren. Sommige pro-Duitsche financiers te New- York schrijven voor millioenen in. Alles wijst op een mammouth-crediet. Vereenig1*® Vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 18 September 1915, tot slui ting der zitting van de Staten-Generaal. (Geopend te 3 uur). De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Konink lijk besluit van 6 September 1915, no. 21, waarbij de Minister van Binnenlandsche Za ken wordt gemachtigd, heden te drie uur des namiddags, zich te begeven naar de verga dering der Staten-Generaal ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene commis sie die den Minister in het gebouw der Twee de Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, voorafge gaan door de commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Cort van der Linden, Mi nister van Binnenlandsche Zaken, neemt plaats achter de Ministerstafel en houdt de volgende rede Mijne He eren I Het heeft Harer Majesteit de Koningin be haagd mij op te dragen de Zitting der Sta ten-Generaal in Harem naam te sluiten. Het overgroote deel van de maatregelen welke, met Uwe medewerking in dit Zittings jaar tot stand kwam, werd gevormd door voorzieningen in buitengewone behoeften ontstaan ten gevolge van den nog steeds woedenden oorlog. De Koningin heeft mij opgedragen aan II, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze Zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commissie uit geleid en, nadat deze m de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. Uil de Pers Europa's verval. Onder dit cpschrift sclv ^.en wij In het begin van dit jaar een artikel, waarin wij de vrees te kennen gaven, dat Europa, door den oorlog verzwakt en uitgeput, door Amerika ter eenre, door Azië ter andere zijde zou worden overvleugeld. Wij vonden dezer dagen onze vrees ge deeld door de redactie van „De F i n a n- c i e r", die met cijfers aantoont, hoe reeds lang de handelsbalans ten gunste van enke le neutralen is omgeslagen en elke week opnieuw grond brengt voor de bewering, dat de Europeesche landen zich straks eenerzijds door Amerika, anderzijds door Azië zien overvleugeld. Zoo wijst dit blad op de zware voorwaarden, waarop Enge land in de Vereenigde Staten een crediet van 50 100 millioen dollar tracht te ver krijgen. Het heet toch, dat de leening met een looptijd van één jaar en een koers van 99 pCt 514 pCt. rente zal dragen, zoodat het Amerikaansch crediet 8an Engeland 6*S.pCt. zal kosten. Het mes snijdt dus in de Unie van twee kanten. Eerst verkoop van levensmiddelen, munitie, etc., tegen abnor maal hooge prijzen en straks een even ab normaal hooge interest van het verleende crediet. En dit is dan nog slechts het di recte voordeel van den Yankee; het indi recte, van langeren duur, is wellicht nog veel grooter. Omtrent de bedoelde voor waarden verluidt wijders, dat als zekerheid 20 pCt. in goud en 10 pCt. in Amerik. ef fecten moeten worden gedéponeerd en blijft er dus slechts 70 pCt. ongedekt. Geen won der dus, dat de onderhandelingen, hoewel vasteren vorm aannemende, nog niet haar beslag kregen. Ofschoon de invloed van een buitenlandscbe leening voorzeker op den wisselkoers zal worden gezien, blijft het noodzakelijk, dat men op andere wijze voor schulddelging zorgdraagt, want het bedrag dat benoodigd is, om gedurende zes volgen de oorlogsmaanden den wisselkoers op nor maal peil te brengen en te handhaven, wordt voor de Ententemogendheden op frs. 2 A milliard geraamd. ..Goudzendingen kannen dus niet uitblij ven cn evenmin verkoopen ven Amerikaan- sche waarden. In Frankrijk is men thans doende om 33 pet- oblig. Pennsylvania en 4 pet. Chicago M:lw. St. Paul in de open markt op te koopen, teneinde deze waarden als onderpond voor verdere credieten in New-York te déponeeren. En worden voort9 de pogingen krachtig voortgezet om den goudvoorraad bij de banken te versterken, zoodat de Bank van Frankrijk thans ook gouden sieraden aanneemt. In Engeland tracht men het goud der particuliere ban ken tij de Bank van Engeland onder te brengen en kan d t evenwel niet verhinde ren dat het dekkingspercentage onbevredi gend blijft. Ook in Duitschlend is dit per centage den laatsten tiid dalende, aangezien het aanwezige goud nu wel langzamerhand bij de Rijksbank zal zijn gefourneerd. En waar de uitgifte van papier niet kan wor den gestaakt en zoo de verhouding tusschen het kapitaal en het ruimiddel a lengs slech ter wordt, moet daarvan noodwendig een prijsstijging ven allerlei producten het ge volg zijn. De enorme vergrooting der staats schulden brengt uit den aord der zaak een serie belastingen voort, waaronder de vol keren nog vele jaren zullen gebukt gaan- De meeste zorg baart te dezen opzichte het groote Russische rijk- Dit land waarbij ongelukkigerw ijze zooveel Hollandsche be leggers betrokken zijn. verkeert in de meest ongunstige positie. Wij rullen hier den tcgenrlr.g ven het leger en de mutaties in het militair en civiele régime laten rusten, hoewel daarover veel zou kunnen worden gezegd. Toch is de iinancicele situatie voor het heden van meer beteekenis. De staats schuld van Rusland bedroeg vóór den oorlog Rbl. 8,778.000.000 en nam sedert met Rbl. 6-975 millioen toe, terwijl de vermeer dering tot e'nce 1915 op Rbl. 4 066 millioen wordt geraamd. Ergo is men op 1 Januari 1916 dus niet ver meer van de 20 milliard verwijderd. Dit beteekent een telkens te- rugkeerende interest van pl.m. 1 milliard per jaarNu zou dit nog niet het ergste zijn. als men in het Czarenrijk op een krach tigen en ontwikkelden handel kon bogen. Doch waar de uitvoer in de eerste 7 maan den van 1915 isteruggegaen van Rbl. 755.210.000 tot Rbl 115910000 en de invoer van Rbl 762 7-10.000 tot Rbl. 217 200.000, daar valt aan de financiëelc capaciteiten der bevolking met recht te twijfelen. Behalve aan de Duitsche verkoo pen moet de daling in de Russische Staats papieren dan ook met den slechten finan- dëelen toestand in ernstig verband worden gebracht. Définitieve oordeelvellingen en adviezen zijn niet te geven, omdat niemand kan voorzien, wat het resultaat in dezen oor log zal zijn. Niettemin hebben de houders van genoemde waarden zich rekenschap te geven van de positie, waarin zich hun debi- trice bevindt. In Engeland' werd de vorige maand door Rusland weer een nieuw crediet van 12 millioen verkregen. Speelt Rusland het ook ditmaal weer met ziin financiën klaar zon der reductie van zijn staatsschuld, dan staan vanzelf betere koersen voor de deur. Doch ook bij een financieele reconstructie is koersherstel niet geheel u tgesloten. De hui dige noteeringen van 54, 60 cn 62 pet. bie den bij een vermindering de hoofdsom met zeg 25 pet. of in normale tijden nog een bevredigend rendement. Zoolang omtrent Ruslands financiën echter de onzekerheid voortduurt, blijft elke transactie in 's lands waarde uitermate speculatief Wij hebben vroeger reeds met enkele cijfers aangetoond, dat Rusland groote hoe veelheden goederen uit Duitschland betrok; Oost-Siberië was voor laatstgenoemd lond o. m. een belangrijk afzetgebied. Zooals te verwachten stond heeft Japan thans ge bruik gemaakt ven de gelegenheid om den handel op Rusland krachtig uit te breiden. Behalve munitie worden ruime mater-alen ingevoerd en het spreekt vanzelf dat dit van Russische zijde wordt bevorderd. De Westersche landen, die elkaar thans in zelfverdwazing bekampen, vinden dus eenerzijds Japan, anderzijds Amerika ge reed om hun plaats op de wereldmarkt in te nemen, 't Spreekwoord van den derden hond vindt hier wel zijn droevigste toepas sing." Economisch oorlogvoeren. Onder dezen titel schrijft Mr. A. van G ij n in de Economist over de Engel sche opvattingen omtrent dezen oorlog: ,De kunst van economisch oorlogvoeren is om met geringe offers groote politieke doeleisden te bereiken. Die offers zijn tweeërlei, kort uitgedrukt „goed en bloed Aan Engeland komt de eer toe de econo mische oorlogvoering het volmaaktst in toe passing te brengen. Tegenwoordig is, ook afgezien van sentïmenteele overwegingen, het offer aan bloed door den oorlog ge- eischt, het zwaarst. Geheel anders was, al thans van het standpunt der afzonderlijke strijdvoerende volken bezien, de toestand vroeger, toen vele volken alleen met gehuur de soldaten streden. En ook voor landen, die meer met eigen mannen vochten, vormden deze, althans in economischen zin, niet de bloem der natie. Op het vasteland van Euro pa is dit .olies geheel anders geworden door de conscriptie eerst, de afschaffing der plaatsvervanging daarna, den algemeenen dienstplicht ten slotte. In de Fransche en Duitsche legers vecht alles mede en het in tellect, zooal niet steeds dan toch meestal, in de officiersrangen en het kader en dus met grootere kans van sneuvelen. Bij die na ties is het bloedsofi'er thans zeker grooter nog den het goedsoffer. vooral voor Frank rijk met zijn dunne, niet toenemende bevol king. Ook voor Engeland is overigens het bloedsoffer thans grooter dan voorheen, nu de vrijwilligers ook daar in hoofdzaak zonen van het eigen land zijn en velen ook uit de intellectueele kringen en de econom sch be tere arbeiders zich in de gelederen schaar den" Aanvankelijk sprak echter de beteekenis van het bloedsoffer niet zoo sterk tot de ver beelding der Engelschen. Men hoorde slechts van de resultaten der werving als het belangrijkste element inEngelands hulp aan de bondgenooten, en men juichte, als velen zich voor het „rude métier meldden. Laatstelijk kwam hierin echter kentering. „Nu de groote. door den generalen staf toegezegde successen maar uitblijven, het gemis aan de noodige arbeiders zich in vele bedrijven doet gevoelen, en de depreciatie van den sovereign vermeerdering van den uitvoer dringend wenschelijk maakt, is de zin voor economisch oorlogvoeren weer vaardig geworden over de Engelschen. Lloyd George gaf in zijn bekende rede van begin Mei het sein, toen hij er op wees dat op 3 wijzen Engeland zijn bondgenooten helpen kan. Vooreerst door de zee te beheerschen, dan door troepen te leveren en eindelijk door te zorgen voor de financiën der entente en oorlogsmateriaal aan haar te leveren. Tot het eerste zijn wij. zeide hij, gaarne bereid (er niet bijvoegend dat het benadeelen van den Duitschen handel een groot belang is voor Engeland, ook in zijn latere gevolgen) het derde doen wij met ijver. Maar willen wij onze financiën, ten bate der entente, sterk houden, dan moeten wij blijven uitvoeren, en dat kan slechts zoo niet te veel onzer man nen good old England verlaten. Dit betoog is door the Economist warm toegejuicht. Het gaat in dezen strijd voor Engeland niet om Kitchener's drie M.'s fmen, munition and money") maar ook om „Manufacture and Mi nes". Telkens wordt op dit punt terug geko men." Vermoedelijk heeft Engeland nog niet een derde van het aantel mannen dat Franfci rijk opriep onder de wapenen, en zeker niet aan het front. En ook hier weer econo misch oorlogvoeren een belangrijk deel daarvan is aan de Dardanellen aan het vechten, waar nog een andere vijsnd is dan Turkije, t. w. de bondgenoot die van de an dere zijde naar het bezit van Konstantinopel streeft en daar op den duur wel eens ge vaarlijker kon blijken dan de Turk. Ook is daar op Gallïpoli wellicht een steunpunt te meer voor Engeland's macht ter zee te ver krijgen. ïr.derdead. de veHrel'ng ven den arbeid met zijn bondgenoot en welke E ngeland in dezen oorlog wederom in p:aktiik wenscht te brengen, geeft blijken van helder inzicht in de kunst van economisch oorlogvoeren- Engeland houdt zijn industrie overeind, die voor het land productief blijftook voorzoo ver zij munit'e vervaardigt, welke de bond- genooten tegen hoog en priis aankoopen. Gezonde, niet verminkte mannen worden een hoe langer zoo kostbaarder bezit Enge land zorgt bij voorbaat dat het daarvan straks niet zoo heel veel minder zal hebben dan vóór den oorlog, terwrijl vijanden en bondgenooten te dien opzichte hoog spel spelen. En terwijl deze hun milliarden in de lucht schieten, voor wat Frankrijk betreft zelfs met vernieling van eigen steden en dor pen, leent Engeland reusachtige sommen uit, waarvan het na den vrede de coupons zal kunnen knippen. Zeker, ook in Engeland zijn de geldelijke lasten van den oorlog zwaar. Maar vooreerst is de soldij er veel hooger dan in Frankrijk enz. fin Engeland ƒ0.85 tegen in Frankrijk f 0.02a en in Duitschland f 0.12a per dag)en de soldij gaat wel voor de schatkist maar niet voor de nat'e verlo ren Voorts blijven ,-n Engeland, waar veel minder bedrijfsstoornis is, de belastingen ruimer vloeien, zoodat de schatkist per saldo minder verliest." Een zaak mag ons verbazen, t. w. dat de bondgenooten zich bij de Engelsche verdee ling van den oorlogsarbeid zoo grif neer leggen. De Fransche regeering toont al thans in het publiek, zich daarmede ge heel tevreden. Toch gelden voor Frankrijk dezelfde eischen als voor Engeland. .Het zou Engelands f nancieele hulp veel minder behoeven, ;ndien een grooter deel van het bedrirfsleven er ongestoord had kun nen doorwerken. Men zou zich minder in de schuld behoeven te steken, zoo Engeland een millioen mannen meer naar het front bracht en Frankrijk er evenveel kon terugroepen om te werken, allereerst in zijn eigen muni tiefabrieken. En wat vooral van belang is. de zwakke, stationnaire bevolking van Frank rijk zoude niet zoo ontzettend lijden als thans het geval is, hetgeen zich, hoe ook de vrede uitvalt, ongetwijfeld zal wreken. Frankrijk, al heeft het genoeg knappe eco nomisten, schijnt echter niet scherp econo- msch te denken als het ten oorlog gaat. Het Fransche volk. welks aard medebrengt meer te hechten aan het ideëe begrip roem, dan aan materieele zaken. lie* 7vh bij de oor- logsarbeidsverdeeÜrg dat drol van het werk toewijzen, dat de grootste offers mede brengt. Of daartegenover, ook bij een voor de entente gunstigen afloop van den kriig. de Fransche winst het rrrootst zal zim?" Engeland zoude, eindigt mr. van Gijn, zijn commercieel en zin, door welken het de wereldmarkt werd, verloochenen moeten, als het bij het verdeelen van een eventueelen buit niet wederom zorgde, dat het per saldo economisch oorlog had gevoerd. Duurtetoeslag gemeentewerklieden Een „noodlijdend Middenstander met personeel", schrijft in het Handelsblad: Bovenstaand werd geschreven voor Am sterdam. Is het niet ook op andere ge meenten toepasselijk en de overdenking waard? ,.Het heeft den schijn of er voor sommige leden ven den Gemeenteraad niets anders bestaat dan gemeentewerklieden, zoo angst vallig wordt door hen gewaakt voor belang en voordeel dezer menschen. Thans krijgen wij weer een voorstel van die heeren om den menschen een toeslag op het loon te geven met het oog op den benardetn tijd. Ik misgun het dien menschen niet. maar daar het hier gaat ten koste van de belastingbetalende burgerij, onder wie o zoovelen noodlijdend zijn, ten gevolge van den toestand, en voor wie niets gedaan kan worden, die aangewe zen ziin om door ontberingen en zuin'gheid den tiid door te worstelen, hoop ik toch. dat de gemeenteraad ook daar rekening mede zal houden- Want duizenden zou deze maatregel kosten en het belastinody'ljet van den middenstander drukt hem toch al zwaar genoeg. Een groote massa middenstanders en werklieden beleven een moeilijken tijd de eerste werken met verlies en moesten de enkele opgespaarde gelden uit betere tijden aanspreken en staan dra voor een ledige kas, terwijl anderen worden geholpen door ere- dietbenken. doch zich daardoor in schulden steken, welke een zeer zwaren druk op hun zaak leggen. Den werklieden, welke zij in dienst hebben en die toch ook den druk der tijden dragen, kunnen zij onmogelijk een toeleg geven. Wordt het voorstel van de heeren gemeente raadsleden aangenomen, dan zal ook het be lastingbiljet dezer werklieden bezwaard wor den. We moeten de tering naar de nering zetten, ons onthouden van uitgaan en bezui nigen op onze behoeftedit is de weg, lUct een toeslag op loonen ten koste van hen, die het In nog meerdere mete kunnen noo- dig hebben. De heeren gemeenteraadsleden gelieven <ik wel te bedenken^ De loonen der gemeente-werklieden zijn toch zeker niet la ger dan in de gewone nijverheid en daar moet men toch noodgedwongen zien rond te komen, omdat de werkgever niet in staat is toeslag te geven. Ik hoop dus, dat de Ge meenteraad bedenke, dat er nog andere lij ders zijn dan alleen gemeentebeaznbten." Berichten» De Staatscourant van Zondag 19 en Maandag 20 September bevat o. a. de vol gende Koninklijke besluiten: benoemd tot belasting-ontvanger te Waar denburg D. C. van Ommen Hioolen, thans te Beilen; te Groningen buitengemeenten Hemmes, than» te Sappemeer; pp yerzoik eerxfll pnlalöfi&D ö- J Bergs- nia als be'asting-ontvanger; benoemd bij een waarborg en de belas ting der gouden en eren werken tot com mies te Amsterdam II W. M. Mieras, aide- ssayeur aldaar; lot commies te Leeuwarden J. Geerkens, aide-essayeur aldaar; tot com mies te Schoonhoven J. B. de Vries, aide- essayeur te Amsterdam I; benoemd tot substituut-griffier van het kantongerecht te Der. Haag mr. H. Schou ten, thans griffier van het kantongerecht te Heusden; tot substituut-griffier der recht bank te Arnhem mr. A. Crommelin, griffier ven het kantongerecht te Vianen; tot substi tuut-griffier der rechtbank te Amsterdam mr. W. H. Drucker, adiunct-commies aan het de- partement van justitie; tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zevenaar H. Barneveld, commies der telegrafie le klasse; eervol ontslagen als commies der telegra- fie 2e klasse U. Janssen te Amsterdam. benoemd tot kantonrechter-plaetsvervanger in het kanton Oosterhout, H. Vriesendorp, ontvan ger der registratie en domeinen aldaar; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor do ongevallenverzekering te Hoorn, non jhr. H. A. H. Sandberg tot Essenburg, te Hoorn benoemd tot voorzitter dier comm'ssie P. Bos, te Hoorn, onder toekenn:ng van- eervol ontslag als plaatsvervangend voorzitter dier commissie; benoemd tot plaatsvervangend voorzitter dier commissie G. D. L Rink, ontvanger der d recte belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hoorn. Zaterdagmorgen brachten H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins een bezoek aan de tentoonstelling van werk van geïnter neerden in de groote zaal van het Dieren tuingebouw te 's Gravenhage. H. M. de Ko ningin was vergezeld van baronesse Ren- gers (hofdame) en jhr. C. Graafland (adju dant); Z. K. de Prins van zijn adjudant den le-luitenant jhr. Backor. De vorstelijke bezoekers werden ontvan gen door een commissie, bestaande uit den Belgischen generaal Dossin, de heeren Buijse, Francqui en Jaequemin, den Belgi schen gezant baron Palion en den gezant- schapsraad. Prins de Ligne, en den heer P. Sayers (Nederlanden). De leden dezer com missie, die nog niet de eer genoten aan het koninklijk echtpaar te worden voorge steld, werden thans aan de vorstelijke be zoekers gepresenteerd. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde ongeveer "een uur. Aan het salon van de Prinses de Ligne weid aan H. M. de Ko ningin een fraai bewerkt kussen ten ge schenke geboden, en voorts nog namens het „Comité Admïnistratif" der Tentoonstelling een zeer smaakvolle doos (houtsnijwerk). Op de tentoonstelling werden nog aan H. M. de Koningin voorgesteld de Belgische kapitein Belière van de vesting-artillerie, die aan het hoofd staat van de militaire afdee- ling dezer tentoonstelling; voorts de heer Michaud, die de maquette vervaardigde van het kamp te Harderwijk, verschillende Bel gische officieren en de schilders Patoux en Potiou. Bij het binnentreden der vorstelijke be zoekers speelde het Belgisch militair orkest het „Wien Neerlandsch bloed." H. M. de Koningin-Moeder is voorne mens Woensdagmiddag 22 dezer te Leiden de militaire sportuitvoering op het Schut tersveld bij te wonen. Audiënties. De minister van Fi nanciën zal Donderdag 23 September en de minister van Buitenlandsche Zaken Vrijdag 24 September geen audiëntie verleenen. De sluiting der Staten-Ge- n e r a a 1. Men meldt uit 's Gravenhage: De sluiting der Staten-Generaal werd bij gewoond behalve door de leden der com missie van in- en uitgeleide door een kleine dertigtal leden van de beide Kamers, n.l. 7 van de Eerste en ruim 20 van de Tweede. Precies 3 uur trad minister Cort van der Linden, getooid met het lint van het Groot* kruis der Huisorde van Oranje, de zaal bin nen, los de sluitingsrede voor en vertrok, waarna de vergadering werd gesloten. De geheele plechtigheid had nauwelijks één minuut geduurd. De commissie die Jen minister van Bin nenlandsche zaken in- en uitgeleide deed, bestond uit de heeren De Vos van Steen- wijk en Van Swaay, leden der Eerste Ka mer, en Van Doorn, Limburg, Ankerman en Van Vollenhoven, leden der Tweede Ka mer. Raad van Defensie. Het In de Staatscourant verschenen Koninklijk besluit tot wijziging van het K. B. betreffende de instelling en samenstelling van den Raad van Defensie heeft de volgende bedoeling: In art. 4 van laatstbedoeld Koninklijk be sluit wordt onder hen, die aangewezen zijn" om in den Raad van Defensie zitting te ne men, ook genoemd de directeur en comman dant der Marine te Amsterdam. Aangezien echter, na opheffing van 's Rijkswerf aldaar, de betrekking van direc teur en commandant der Marine te Amster dam, welke bekleed werd door den thans ge- pensionneerden vice-admiraal Tydeman, is vervallen, was eene wijziging noodig, waar door thans de samenstelling van den Raad van Defensie kan gecompleteerd worden door de benoeming van een door de Kroon aan te wijzen actief op gepensionneerd vlag- of hoofdofficier der zeemacht. Aankoop vllegmaohlnoa. Met het s.s. „Noordam" is te New-York aangekomen leest het Hbld. in „The Wallstreet Journal" de officiers-avlateut Henri G. van Steyn met opdracht van Ame- rikaansche fabrikanten een aantal vliegma chines aan te koopen. -EvanKoLHet Eerste Kamerlid de heer Van Kol is Vrijdag te Voorschoten va* yin fcuitsalwisteche reis teruggekeerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2