"binnenland!" Verspreide Berichten. fllêêrde bloedverwant van den Duitschen gouverneur van België, is vandaag te Lon den geinterne erd. Hij was tegen de inter nering in verzet gekomen, maar het beroep fs afgev/ezen. Londen, 20 Sept. (R.) Een eigenaar dige aanblik leverden de politiebureaux in 'de voorsteden van Londen Zondagmorgen bp, toen 3 400 onderdanen van vijande lijke landen zich voor interneering aanmel- 'den, overeenkomstig de voorschriften van 'de politie. Het waren mannen van dienst plichtigen leeftijd, die geen vrijstellingsbe- wrjs ontvangen hadden. Par ij s, 20 Sept. (R.) De Russische minister van financiën Bark is heden morgen uit Toulon hier aangekomen. Hij vertrekt naar Londen. NewYork, 20 Sept. (R.) De leening, die tusschen de 600 en 800 millioen dollars groot zal zijn, zal onderteekend worden door een groot syndicaat van financiers en ban kiers, die eene kleine commissie ontvangen, mogelijk een half of een percent. Als waar borg zullen dienen 5 pet. Engelsche en Fransche regeerings-obligatiën. De prijs voor beleggers zal pari zijn. Athene, 19 Sept. (R.) Verontrus tend nieuws uit Bulgarije, dat toevallig op hetzelfde oogenblik ontvangen werd, dat er een bespreking werd gehouden tusschen den koning en Venizelos, heeft aanleiding ge geven tot de meest wilde geruchten, die door de bladen van de oppositie als feiten werden gepubliceerd. Er werd verteld, dat er een ernstig meeningsverschil bestond tusschen den premier en den koning en dat er sprake van was een oud-premier opnieuw te benoemen, wien Venizelos zijn steun zou toezeggen. Er is niets gebeurd, dat deze geruchten kan rechtvaardigen en berichten over een mogelijke verandering in de regeering zijn kwaadwillig verspreid en onjuist. Konstantinopel, 20 Sept. WB.) Haar de bladen uit officieele bron vernemen, heeft de regeering besloten, de sinds het be gin van den oorlog afgekondigde wetten ter gen de onderdanen van vijandelijke landen, ook Italianen toe te passen. Duitschland. München, 20 Sept. (W. B.) De oud- directeur van den Anatolischen spoorweg ridder Otto von Kühlmann, de vader van den Duitschen gezant te 's Gravenhsge, is eergisteren hier overleden in het 81e le vensjaar. Bulgarljë Sofia, 20 Sept. (Agence Bulgare). Bulgarije viert heden den dertigsten verjaar dag der vereeniging van het voormalige Oost-Rumelië met Noord-Bulgarije, die de eerste etappe op den weg tot verwezenlij king van de nationale eenheid beteekerde. Dit jubileum wordt in het gansche land plechtig gevierd. In Sofia begon het feest met eene godsdienstige plechtigheid op het plein voor het paleis, in tegenwoordigheid van de leden der koninklijke familie, de mi nisters, vele ambtenaren en eene reusach tige menschenmenigte. In den stoet liepen de veteranen van den Servisch-Bulgaarschen oorlog, gevolgd door het legioen van be wapende scholieren, corporatiën, leerlingen van alle scholen enz. De deelnemers aan den optocht maakten halt voor het stand beeld van Levski. een der apostelen van 'de Bulgaarsche vrijheid, voor het mausoleum van vorst Alexander van Battenberg, voor het gedenkteeken van de helden van 1885 en voor het monument van den czaar-bevrij- der. De stoet, die zich voortbewoog onder 'de tonen van de door militaire kapellen ge speelde nationale liederen, werd door de be volking, die zich in uitmuntende stemming bevond, met langdurige toejuichingen be groet. In den namiddag hadden volksfeesten plaats. Des avonds geeft de gemeenteraad een feestmaal waaraan de ministers, de le den van den gemeenteraad, veteranen en talrijke politieke personen deelnemen. De berichten uit de provincie maken mel ding van de groote geestdrift, die heerscht in het geheel e land, dat zich bewust is van de befeekenis van dezen feestdag. Het testament van Huys- mans. De pas overleden minister van staat, Louis Huysmnns, heeft, naar uit Havre aan De Tijd gemeld wordt, zijn thans geo pend testament besloten met deze verkla ring: „Vaarwel, mijn schoon vaderland, land der vrijheid, steun van het recht, thans zuchtend onder het juk der overweldigers, die, ver achtend alle door hen geteekende verdra gen, het hebben bemeesterd, doen bloeder^ en grootendeels verwoest door ijzer en vuur. „De Koning, zóó gehecht aan België, zóó dapper, zóó vurig om het te verdedigen, heeft In den vreemde gastvrijheid moeten vragen om België's nationaal beslaan, zijn onafhan kelijkheid, zijn souvereiniteit te bewaren. „De regeering en de ministers hebben zijn voorbeeld gevolgd, vervuld met dezelfde ge dachte en dezelfde hoop. „Onze ongelukkige bevolking, zóó vreed zaam, zóó loyaal, zóó eerlijk, heeft moeten vluchten en naar elders het vaderland over brengen, om zich het lot te besparen van 'duizenden onschuldig gefolterden, vermoord zonder eenig motief, zonder teugel of maat. „Niettegenstaande de edelmoedige gast vrijheid, die ons bij de grooie en edele Fran sche natie ten deel viel, niettegenstaande den plechtigen eed der geallieerden ons te wreken en ons een onafhankelijk en souve- rein België terug te schenken, na de uit drijving van den laatsten der overweldigers, niettegenstaande de hoop, die ik koester, dezen schoonen droom, of liever deze eer- verbintenis, verwezenlijkt te zien, die gehou den en uitgevoerd zal worden, ofschoon zij yeel ?iti knsten, voel ik, dat ik i\iet meer van deze wereld zal zijn, wanneer dat uur zal slaan. „Het verdriet verteert mij, doodt mij, en het is in Fransche aarde, dat mijn sterfelijk overschot zal worden begraven. „Be verzoek, dat men op mijn graf een een- voudig kruis plante met het inschrift van mijn naam en deze woorden: „Gestorven voor het vaderland". Want 't is voor het va derland, dat ik vóór mijn tijd sterf. Vaar wel, dierbaar België, vaarwel mijn koning, vaarwel mijn vrouw en mijn kinderen, vaar wel, vaarwel mijn vrienden, vaarwel mijn medeburgers! LOUIS KU7SMANS. Minister van Staat. Aanstaand offensief der bondgenooten? De Deutsche Tagesztg. meldt, dat de be richten, die van het Yserfront en van het Noord-Fransche front België bereiken, daar in overeenstemmen, dat binnenkort een groote offensieve actie aan het geheele wes telijke front kan worden verwacht. In toon aangevende militaire vakkringen in Frank rijk zegt men, dat Joffre met het offensief ge wacht heeft, totdat Engeland geheel gereed was met het uitrusten van zijn nieuwe legers. Er komen nu dagelijks 5000 goed uitgeruste soldaten in Boulogne aan, waar ook een groot Britsch kamp is opgeslagen, dat reeds door den koning van Engeland en Lord Kit chener bezocht is. Midden October hoopt de Fransche gene- ralissumus over voldoende troepen te be schikken om een geweldig offensief te kun nen beginnen. Naar men vertelt, heeft Joffre onlangs in een dagorder aan de soldaten doen weten, dat in den herfst een algemeen offensief zal plaats hebben. De loonen in de munitie fabrieken. Lloyd George heeft een groote deputatie van afgevaardigden van 22 vakvereenigin- gen ontvangen en hun medegedeeld, dat hij" heeft toegestemd in een loonsverhooging van 2.40 per week aan arbeiders, die een vast weekloon genieten en van tien procent voor stukwerkers in het Woolwich-arsenaal, Enfield, Walthain, Abbey en andere rijksfa- brielcen in het gebied van Londen. Zelfmoord van Japansche mili taireattachés. Het „Tageblatt für Nord-China" meldt, dat volgens een bericht van het Japansche ge zantschap te Petersburg, de beide Japansche militaire attachés bij het Russische leger, de majoor Nagano en de kapitein Hashimoto op 18 Juni, in de nabijheid van Lemberg, vrij willig in den dood zijn gegaan, om de ge vangenneming door de Duitsche troepen te ontgaan. Veraenigdo vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 21 September 1915 tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel be kleedt, opent, nadat de leden der beide Ka mers zich naar de Ridderzaal op het Binnen hof hebben begeven, des middags te 12 uren de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 6 September 1915, no. 22, hou dende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting die he den zal aanvangen. De Voorzitter benoemt eene com missie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, en de leden van den Raad van State vereenigen zich, te één uur des namiddags, mede in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, kort daarna in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede: Mijne Heerenl Nu Ik weder in Uw midden ben, is het Mij eene behoefte allereerst openlijk uit te spreken hoezeer Ik vervuld ben van dank baarheid, dat ons vaderland vrij is gebleven van de verschrikkingen van den oorlog, die nog steeds geen einde neemt. De vaste wil van regeering en volksver tegenwoordiging om onze zelfstandigheid te bewaren en de plichten der neutraliteit stipt na te komen, vindt alom waardeering. Onze betrekkingen met alle buitenland- sche mogendheden bleven van vriendschap- pelijken aard. Zee- en landmacht blijven gereed ter be- srerming onzer nationale belangen. De dienst hier te lande en in de koloniën ver- eischte onafgebroken inspanning. De herin nering aan hen, die daarbij het leven lieten, vervult Mij met weemoed. Met bijzondere waardeering gedenk Ik de vele mannen, die, door de vervulling van hun plicht, nu reeds zoo geruimen tijd verstoken zijn van de uit oefening van hun beroep, de behartiging hunner zaken en de samenleving met hun ne gezinnen. Ofschoon ook thans het economische le ven nog sterk gedrukt wordt door den toe stand waarin Europa verkeert, kan er toch met voldoening op worden gewezen, dat de land- en tuinbouw over het algemeen in gunstiger, toestand verkeeren. Door samen werking van de Regeering met de georga niseerde belanghebbenden in verschillende takken van bedrijf, konden voor Handel en Nijverheid de nadeelige gevolgen der .ver schillende moeilijkheden worden beperkt en de zaken zooveel mogeliik in gang worden gehouden. De Nederlandsche reederij leverde, voor zoover de groote vaart betreft, gunstige uit komsten op. De toestand der kleine vaart is daarentegen zeer ongunstig. Ondanks de daarbij ondervonden moei lijkheden en gevaren, zijn de uitkomsten van de zeevisscherij bevredigend. Die van de andere takken van vjsscherij zijn zeer uit eenloopend. De Regeering ziet zich nog genoodzaakt in vele opzichten hare tusschenkomst in bui tengewone mate te verleenen voor het aan voeren van levensmiddelen, voor het tegen gaan van prijsopdrijving en om te voorko men, dat levensmiddelen en grondstoffen, die hier niet gemist kunnen worden, het land verlaten. De beperkte aanvoer van grond- en hulp stoffen brengt het geregeld voortwerken van menige fabriek niet zelden in gevaar. De Regeering tracht den aanvoer zooveel mo gelijk te bevorderen. Hoewel het havenbedrijf, het bouwbedrijf en de diamantnijverheid kwijnen, is de om vang der werkeloosheid over het algemeen tot nog toe niet zorgwekkend. Dankbaar erken Ik den moeitevollen ar beid die door zoo velen, hetzij in commis sies, hetzij persoonlijk, in bet algemeen be lang wordt verricht. Hoewel de druk der tijden zich uiteraard ook in Nederlandsch-Indië doet gevoelen, geeft de algemeene economische toestand ook daar te lande geen reden tot bezorgd heid. Met voldoening mag vastgesteld worden, dat de berichten omtrent het verloop der pestziekte, reeds geruimen tijd veel gunsti ger zijn dan in het vorig jaar. De toestand in Curasao is na het invallen van den regen in de eerste helft van het Ioopende jaar en ten gevolge van eenige toeneming van het handels- en scheepvaart verkeer, verbeterd. De aanvoer van levensmiddelen voor Su riname kon blijven voortgaan. Zoolang de buitengewone omstandighe den zich niet ten onzen nadeele wijzigen, kan cie gewone wetgevende arbeid weder wor den ter hand genomen. De vroeger aangekondigde voorstellen tot Grondwetsherziening zullen weldra worden ingediend. In verband met het aanzienlijk tekort, dat ook het dienstjaar 1916 opleveren zal, als mede ter bestrijding van nieuwe Staatsuit gaven, welke in de naaste toekomst noodig zullen zijn, zullen U binnenkort wetsvoor stellen worden aangeboden tot herziening van bestaande en tot invoering van nieu we belastingen. De hoofdlijnen van die voor stellen zullen worden samengevat in een ontwerp van wet houdende de grondslagen ven het stelsel van 's Rijks belastingen. In aansluiting aan de wetsontwerpen be treffende de Rijksbelastingen, zal U een voorstel worden voorgelegd tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en zullen de aanhan gige voorstellen tot wijziging der Gemeen tewet ten aanzien van de plaatselijke belas tingen en tot heffing van opcenten ten be hoeve der gemeenten op de belasting der naamlooze vennootschappen worden gewij zigd. Tenzij de loop der gebeurtenissen het onverwijld nemen van maatregelen op fi nancieel gebied mocht noodzakelijk maken, zullen voorstellen tct regeling van de vlot tende schuld, hoewel deze voortdurend be langrijk stijgt, tot het komende voorjaar worden uitgesteld. Wegens hét naderen van den dag waarop de Invaliditeitswet uiterlijk zou moeten in werking treden, zullen de vroeger aangekon digde en met die wet verband houdende wetsontwerpen tot herziening der sociale verzekeringswetten U eerlang worden aange boden. Het ligt in het voornemen om, in afwach ting van de indiening eener vlootwet, voort te gaan met de geleidelijke vervanging van het materieel, dat aan den dienst komt te ontvallen en daarbij in de eerste plaats re kening te houden met de verdediging van Nederlandsch-Indië. Vertrouwende op de geestkracht van Mijn volk om de zware lasten, die het onvermij delijke gevolg zijn van den noodtoestand, waarin wij verkeeren, manmoedig te dragen, ga Ik hoopvol de toekomst tegemoet. Wordt Nederland tot den einde toe ge spaard dan zal het. Ik ben er zeker van, op nieuw een eervolle plaats innemen in den vreedzamen wedstrijd der volken. Daartoe reeds thans alle krachten in te spannen schijnt Mij onafwijsbare plicht. Met de bede dat God ons moge sterken verklaar Be de gewone zitting der Staten-Ge neraal geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, en voorafgegaan door de Commissie, verlaat de vergaderzaal. De V o o r z i 11 e r sluit, nadat de Com missie in de zaal is teruggekeerd, de ver- eenigde vergadering. Berichten. De Staatscourant van JDinsdag 21 Sep tember bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten: op verzoek eervol ontslagen P. J. van Zij len als burgemeester van Herpen; benoemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het onderwijs in het oud-vader- landsch recht mr. D. Roessingh te Gronin gen; benoemd tot buitengewoon hoogleeraar In de afdeeling mijnbouwkunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft voor het onder wijs in het mijnmeten en carteeren J. de Koning Knii& ptiijibquwkyqdig ipgqaieur* oud-hoofdingenieur, chef van het mijnwezen in Indië; benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Den Haag J. Hailsma, thans te Leeuwarden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hébben verschillende aankoopen laten doen op de tentoonstelling van werk van Belgi sche geïnterneerden in den Dierentuin te 'sGravenhagë. Zondagavond heeft de Argentijnsche gezant bij ons Hof, de heer Quesalaga, een diplomatiek diner gegeven, waaraan uitslui tend vertegenwoordigers van onzijdige mo gendheden deelnamen. Kon. Mil. Academie. De le luitenant der infanterie J. J. van der Valk, de le luitenant der infanterie O. I. L. F. Kroon, de le luit. der cavalerie H. F. baron van Voorst tot Voorst en de le luitenant der artillerie H. F. H. C. C. A. von Freijtag Drab- be, worden 1 October a.s. werkzaam gesteld bij de opleiding der cadetten. Kon. Mil. Academie. Met wijzi ging van de aankondiging in de Ned. Staats courant van 2 September jJ., wordt mede gedeeld, dat voor plaatsing als cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda op I October e.k. ook nog in aanmerking komen voor in fanterie hier te lande: O. J. Risselada; en voor infanterie in Ned.-Indië: J..C. C. W. van Nooten en C. Den Haan; terwijl afgevoerd is van de lijst voor inf. in Ned.-Indië de naam A. Overeijnder. Overgebracht zijn van de lijst voor cava lerie h.t.I. naar artillerie h.t.l. J. Roode; van de lijst voor infanterie h.t.l. naar artillerie h. t.l. L. A. Peletier; van de lijst voor art. h.t.l. naar genie h.t.l. P. van Ginkel; en van de lijst voor inf. h.t.l. naar cavalerie in Ned.- Indië B. J. Lambers. (St. Ct.) Vliegmachines voor Indië. Nu is medegedeeld, dat een onzer Neder landsche vliegofficieren naar de Ver. Staten werd gedirigeerd, teneinde daar voor het Nederlandsche leger vliegtoestellen aan te koopen, mag wel de aandacht worden geves tigd zegt het Hbld. op het uitzenden vanwege ons Nederl.-Indische legerbestuur van luit. H. ter Poorten, die reeds ongeveer een half jaar geleden rechtstreeks naar Amerika vertrok' met een soortgelijke op dracht voor ons Indische leger. Luitenant H. ter Poorten met een enkel woord zij dit in herinnering gebracht be haalde indertijd in het Belgische vliegkamp te Kievit zijn vliegers-diploma. Het verblijf van dezen vlieger-officier in de Vereenigde Staten bleef niet onopge merkt. Volgens een verslag in de „Los An geles Examiner" van 30 Augustus slaagde onze landgenoot er in, eenige plaatselijke records te verbeteren, door van deze plaats naar San Diego te vliegen in den korten tijd van 3 uur 25 minuten; hij maakte voor deze vlucht gebruik van een „Glenn Martin"- wa tervliegtuig. In het aangehaalde blad Iaat de verslag gever zich vol bewondering uit over de snel heid van den Nederlandschen officier, die, vliegende met een snelheid van 90 mijlen per uur (ongeveer 145 kilometer), zijn weg wist te vinden, op een hoogte van gemid deld 3000 voet, boven een hem volslagen onbekend landschap. Zulk een vlucht moet de eerste zijn, zoover het blad kan nagaan, ooit door een vreemden militair in Amerika ondernomen. Luit. Ter Poorten bevindt zich in gezel schap van kapitein Visscher, eveneens van ons Nederl.-Indische leger. Volgens het West-Amerikaansche blad kochten de Nederlandsche vlieger-officieren een 20-tal toestellen. Nederland en de oorlog* Varkens en varkensvleesch. Naar men verneemt zal met ingang van Maandag 27 September de grens wederom voor een beperkten uitvoer van varkens- vleesch opengesteld worden. Evenwel kun nen de uit te geven certificaten niet onbe langrijker kleiner zijn dan gedurende de laatste periode, waarvoor export was toege staan. De verplichting der exporteurs inzake beschikbaarstelling van varkens zal ver zwaard worden. Kaas. Vanwege het Rijks Centreal Bureau voor den uitvoer van Kaas is tot de kaas-expor teurs de volgende circulaire gericht Het is gebleken, dat de heeren C. van Riel en J. Baart, beiden te Hoorn, kaas hebben gekocht, die voor binnenlandsch verbruik bestemd was, waarna deze kaas weer aan exporteurs werd verkocht. Het is daarom voor het vervolg aan aUe bij het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van Kaas ingeschreven exporteurs ver boden, om van deze handelaars kaas te koo pen of aan hen te verkoopen. Voorts is vanwege het Rijks Centraal Bu reau voor den uitvoer van Kaas aan de kaas exporteurs medegedeeld, dat voorloopig als exporteur is geschorst A. Henneman, te Alk maar. Vanwege het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas is bij circulaire aan de kaasexporteurs bericht, dat voorloopig als exporteur is geschorst: A. G. van Vliet, te Vlaerdingen. Regeeringsgroente. Maandag is van Delft de eerste wagon be vattende 15—20,000 struiken andijvie (re geeringsgroente) verzonden naar de firma Spijer en Bos te Geertruidenberg, waar de verdere behandeling der groente (het inma ken enz.) zal plaats hebben. Dienst Engeland—Nederland. Van de Stoomvaart-Maatschappij Zee- la^ J$r plaatse Je j firaysjK hage bencht ontvangen, dat de dienst van en naar Engeland heden wordt hervat. Verkeer met België. Met ingang van heden is het goederen verkeer per spoor van Nederland naar Bel gië en het door de Duitschers bez»\te gebied van Noord-Frankrijk weer opengesteld over Baarle-Nassau en Weelde. Neder 1. Overze e-T rust Het uitvoerend comité der N. O. T. heeft het maximum van vrijen invoer uit Engeland zonder cautie-stelling verhoogd van 100 op 150 gulden. Duitsche vergoeding aan kraamvrouwen. Da commissaris der Koningin in Friesland heeft aan de burgemeesters in de provincie een afdruk doen toekomen van een uiteen zetting van de in Duitschland van kracht zijnde bepalingen betreffende de vergoedin gen, uit te keeren aan kraamvrouwen, wier echtgenooten in Duitschen dienst zijn, met verzoek in voorkomende gevallen tot het uit* keeren van ondersteuning overeenkomstig die bepa'-'-^en over te gaan. angezien de bepalingen echter nog al ingewikkeld zijn, acht de minister van Bin- nenlandsche Zaken het wenschelijk, dat de burgemeesters zich in alle gevallen, die hun twijfelachtig voorkomen, om inlichtingen wenden tot een Duitschen consul of vice- consul. De aanhouding van de „S o m m e I s d ij k." Begin Maart bevatten de Nederlandsche bladen de mededeeling, dat de Engelsche autoriteiten het stoomschip „Sommelsdijk" van de HollandAmerikalijn hadden aange houden in hoofdzaak omdat zich goederen van de firma Stokvis Zn. te Rotterdam aan boord bevonden. Van welingelichte zijde wordt thans ver nomen, dat alle goederen van genoemde fir ma zijn vrijgelaten zonder dat deze voor het Prijzenhof zijn gebracht. Huwelijk in een inter- neeringskamp. Op Zaterdag 18 September werd ten raad- huize der gemeente Gaasterland het huwe lijk gesloten tusschen J. Alfons Hendrickx, brigadier I2e batterij geïnterneerden te Rijs, en mej. A. F. Francx, wonende te Bakhui zen, afkomstig van Mechelen. Het muziekkorps der geïnterneerden te Balk, daat zich tijdens de voltrekking van het huwelijk voor het raadhuis had opgesteld, speelde bij het verschijnen van de jongge huwden het Belgische volkslied en andere liederen, welke vriendelijke attentie voor de jonggehuwden een ware verrassing was. Vele Belgen waren tegenwoordig. N. v. d. D. Geinter. neerden. Men meldt uit Zaandam aan het Hbld., dat thans ook eenige geintemeerde Belgische militairen aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug te werk zijn gesteld. Enkelen hunner zijn echter reeds weer vertrokken, omdat zij voor het werk niet ge schikt bleken. Ontvluchte krijgsgevange- n e n. Te Enschedé zijn Zondagmorgen twee Engelsche militairen aangekomen, een onderofficier en een soldaat, die eenige da gen geleden uit een gevangenkamp te Rhei- ne waren ontvlucht en bij Weerselo over de Nederlandsche grens gekomen. Beiden wa ren reeds ongeveer een jaar in krijgsgevan genschap. Onder geleide zullen ze naar Rot terdam worden gebracht. Een luchtschip. Te Winschoten en omcevinc werd gisteravond een luchtschip gezien, koersende in noordwestelijke rich ting. In beslagname van prent briefkaarten. Alle in den handel zijn de prentbriefkaarten met afbeeldingen der inundatiewerken te Wijk bij Duurstede, zijn door de overheid in beslag genomen. (Vod.) Mcelsmokkclaar gedood. Men meldt uit Temeuzen: Zondagmorgen is bii de grensversperrina het verkoolde Bik gevonden van een 45-jari- cen landbouwer uit de Belgische gemeente Klinge. Rn het Bik lag een zakie meel. Door een mijn gedood. Men schrijft van Urk aan het Hbld.ï Dat het visschersbedrijf, hetwelk Inzon derheid des nachts moet worden uitge oefend, thans gevaarlijker dan vóór den oorlog was, is verleden week opnieuw ge bleken. Op eenige uren afstands ten N.W. van IJmuiden, „den wal uit het zicht", was eert groepje botters, tien uit Urk en drie uit Enk huizen, aan het visschen gegaan, wijl bij de kust weinig te vangen was. In den nacht van 16 op 17 September om half vier werden al de opvarenden door een hevigen slag op-« geschrikt, 't Was te donker om te weten te komen wat er eigenlijk was geschied of wien een ongeluk was overkomen, maar toen het begon te dagen, bleek de Enkhui- zer botter No. 110 van schipper W. de Jong verdwenen te zijn. De U. K. 50 van schip per Dirk Korf trof weldra de overblijfselen van de E.H. 110 aan, maar zag niets van de bemanning, die hoogstwaarschijnlijk in den donkeren nacht door een aanvaring op een mijn het leven heeft verloren. Twee Urker visschers Rikle de Vries en Willem Weerstand 23 en 18 jaar oud en ongehuwd voeren als knecht bij W. de Jong. Nationale Bond van Meu beltransportondernemers. Den 16en en 17den September jl. werd te Am sterdam de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden, gepresideerd doo? den heer J. S. Noordendorp, directeur der Transport- maatschappij Holland te Amsterdam. Ter vergadering, die zeer druk bezocht weiden, veischiiigikde keiQEHtti&e bo*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1915 | | pagina 2